Regenton Bergen Ierland zit duidelijk in de toeristenlift (wuift STRATEGISCH UITGANGSPUNT VOOR ZWERFTOCHT DOOR NOORS FJORDENPARADIJS Brommen voor een biertje: vlijmscherp zwaard boven hoofd van innemend toerist REIZEN geeft u zwart op wit dè vakantie ZATERDAG 9 JUNI 1973 1 Jp het moment, dat de reke- linfe voor het diner in het ge moedelijke Bergense hotel ■jepresenteerd wordt door een jmartelijk öjebrötende gast- Irbeider, bemerk ie pas iets ran de wapens, die In Noor wegen worden gebruikt tegen Je nationale vijand alcohol, luim dertig gulden voor een les redelijke, maar prille Jourgogne lest de dorst voor lie dag afdoende en doet 5*Ifs de verstokt© liefhebber druive nat uitzien naar Hij hoeft ook uit te wijken naar big irother bier, want voor een '•joors flesje van dit schui- iniend vocht legt men ook _8uw drie gulden neer. latiging is trouwens een lu- jatieve deugd in Noorwegen, !ant overal op de wegen eft de politie zich in hin- ferlagen genesteld. En voor- je er erg in hebt, sta je 't malse struweel te 'azen. in een plastic ballon. meer dan twee pilsjes hter de kaken heeft gego- wordt linea recta voor plaatselijke rechtbank ge sleept, die op afstand al ruikt, dat het mis is en zon der pardon een gevangenis straf van drie weken uit de pothoed van vrouwe Justitia tovert. Subsidiaire boetes of andere ontsnappingswegen kent men niet in dit land, zo dat het wel degelijk brom men voor een biertje wordt. Gezonde dorst Nu heeft de Noor zelf voort durend een gezonde dorst en ondanks alle overheidsfuiken, die op zijn glibberige pad naar de roes worden ge plaatst, ziet hij wel degelijk kans om op de meest krank zinnige momenten boven zijn theewater te raken. In vis sersdorpen, die op de dagen des Heren (en dat zijn er wat in Noorwegen) volledig zijn drooggelegd, ziet men meer burgers over straat wankelen dan 's nachts over de Amsterdamse Nieuwen- dijk. Toch serveren de kel ners in de café's uitsluitend frisdranken en oergezonde koppen thee en koffie. Dat de plaatselijke ingezetenen noch tans kens zien om ook op die Noorwegen heeft het natuurschoon voor het oprapen. En het land serveert ook nog rust en stilte uit ruime voorraad. Zo moet de Schepper hef bedoeld hebben toen hij de wereld maakte. Hij dacht op dat r ment beslist niet aan vier-baans wegen en nieuwbouwwijken als de Bijlmer. dagen een wankel bestaan op te bouwen vindt zijn oorzaak in het feit, dat vrijwel elke café-bezoeker (ook de zeer jeugdige) in zijn achterzak of skailederen tas een handig heupflesje met troostrijke spiritualiën meedraagt. Het café fourneert de cola en hij zorgt voor het pittige onder- grondje. Zo ziet hij kans om boot en dobber naar uw eigen na drie glazen citroensap de wereld voor een doedelzak aan te zien. De harde drankwetten in Noorwegen zijn des te smar telijker, omdat het land schreeuwt om geflest te wor den. De natuur grijpt de be zoeker voortdurend bij de strot en tracteert hem op de pressies, die er niet om lie gen. De melancholie loert achter elke bocht en wat ligt op zo'n moment meer voor de hand dan gerstenat en vuurwater? Directe aansluiting De dwingende noodzaak van dergelijke versnaperingen er vaar je het beste in Bergen, de trotse, tweede stad van het Noorse land, die een di recte aansluiting heeft op het waterleidingnet van de he mel. De Noren zelf noemen Bergen ,,de regen-ton van Scandinavië" en de VW is er dan ook spontaan toe overgegaan om gratis para plu's uit te delen aan verpie terde toeristen. Dankzij dit witte regenplan zit de bezoe ker zo dubbel op een droogje, want ook hier wordt streng de hand gehouden aan de drankbepalingen. Toch is Bergen een bezoek dubbel en dwars waard. De stad is namelijk sinds eeu wen een begenadigde dwars ligger in het stugge Noorse rijk en herbergt een volstrekt uniek soort mensen, die zich het liefst geen bal aantrek ken van hun landgenoten el ders en als het even kan hun eigen wetten maken. Een lo gische zaak overigens, want voordat de treinverbinding Bergen-Oslo tot stand kwam (de meest spectaculaire spoorlijn van Europa, die zich dwars door rotsmassie ven en over hoogvlaktes slin gert) was Bergen een verre buitenpost, die voor de Noren vrijwel onbereikbaar was. Het gevolg van dit isolement was, dat de Bergenaren de zee als enige uitwijkmogelijk heid gebruikten en meer han del dreven met Engeland dan met hun eigen landgenoten. Nu die spoorlijn er wel is en het wegennet belangrijk ver beterd, blijft Bergen zich richten op de overkant. Het gros van de Bergense huis vrouwen blijft Newcastle in Engeland beschouwen als het dichtst bijzijnde winkelcen trum. Ze sparen hun bood schappen op en als de lijst lang genoeg is, steken ze voor een dag over om bij Marks en Spencer of Wool- worth hun slag te slaan. Varen zit de Bergenaren trouwens in het koppige bloed, want hun stad is eeu wen lang lid geweest van de Hanze, die een premature E.E.G. in stand hield. Voor een Bergenaar blijft de man uit Oslo een even onwezenlij ke vreemdeling als een Ja panner of een Maleisiër. Als een Noor zich onbeschoft ge draagt is de Bergenaar dan ook maar al te graag bereid om zich tegen de buitenlan der te verontschuldigen met de uitleg: „Sorry hoor, maar hij komt uit Oslo en hij weet niet beter." Ideale startplaats Bergen blijft ondertussen een uitgelezen startplaats voor een zwerftocht door het ma jesteitelijke Noorse fjorden- land. In de onmiddellijke na bijheid van de stad vindt u acht fjorden, dertien water vallen. talloze doodstille da len met krakemikkerige boer derijen, vier beroemde Stav- kerken, gletsjers en twee Noorse „Alpen"-toppen. De makkelijkste weg om er te komen is per boot. De Ber gen line onderhoudt een voor treffelijke dienst tussen Am sterdam en Bergen. De meeste Nederlanders, die naar Noorwegen gaan, ver kiezen echter de eigen auto (vanwege de kosten). Niet eens zo'n slechte keus, want Noorwegen is nog steeds een ideaal land voor automobilis ten. De wegen zijn nog steeds geen overlopende rio len vol welvaartsblik. Er is ook voor uw wagen nog vol doende ruimte op de 25.000 kilometer lange rijkswegen (waarvan 60 procent verhard is) op de 30.000 kilometer lange provinciale wegen (in redelijke staat, maar ook niet meer dan dat) en op de 20.000 kilometer lange ge meentewegen. Grieg Vanuit Bergen (wel een paar dagen blijven. Vismarkt be zoeken en het spookachtige huis van componist Grieg op 9 kilometer van het centrum, waar muziekuitvoeringen worden gegeven op de origi nele piano van de meester) liggen vele wegen naar het fjorden-gebied rondom VOSS open. De eenvoudigste en kortste route gaat over Dale en Bulken; de andere, die aanzienlijk langer is. loopt via Norheimsund en de foto genieke Hardangerfjord. In Voss kunt U ook kiezen: luxe hotels of een camping. Laat daar uw auto in elk ge val eens staan en maak een treinreis naar Myrdal in de uitlopers van de Hardanger- jökulen. Vandaar gaat een tandradbaantje naar de aar de, zo'n duizend meter lager, waar de pont u van het kerk hofstille Flam terugbrengt naar de Naeöyfjord. Daar staat in Gudvangen de bus naar Voss. Sognefjord Heeft u na deze spectaculaire reis de smaak te pokken, kar dan maar door naar de Sog nefjord (prima weg). In Vin- je kunt u oostwaarts via Stal- heim of noordwaarts naar Vik en Vangsnes. Daar overste ken en door naar Lom in Gudbrandsdalen. Hier bent u in het dramatische hart van de fjorden met zijn eeuwig zingende bossen en grollen van trollen. Het zijn maar enkele sugges ties voor adembenemende zwerftochten door een gebied, dat tol de mooiste van de wereld behoort. Als u nog een paar vrije da gen op uw knipkaart hebt, besteedt ze dan aan een ont dekkingstocht in de nazomer (september is een grandioze periode, waarin u het Noorse rijk alleen hebt) naar Bergen en zijn fjordengebied. Het Noors Nationaal Ver keersbureau, Leidsestraat 74i in Amsterdam, telefoon 020— 222545 maakt u graag weg wijs in dit paradijs. twee-maandelijks tijdschrift „REI- LN", dat in zijn kleurig blazoen de rette- woorden „kritisch en objectief" heeft ten drukken („ach wat zijn woorden me- sprak de grijsaard bij de haven, lapieren schepen, die je van een ouwe nt vouwt en waarmee je net zo lang r de wind gaat, totdat ze water maken zinken"), REIZEN dus, dat inmiddels n nummer 30 van zijn 16e jaargang is ngeland, wekt steeds meer de indruk, it de keuze der artikelen afhangt van de sulfaten, waarmee de advertentie-colpor- telkens weer thuis komen. Toch ijft er ondanks die irritante koppeling commercie en voorlichting genoeg te in het juni-nummer. dat zojuist met n smakelijk geladen ezel op de voorplaat verschenen. Hoofredacteur Koos Smedes naar Denemarken geweest en bericht «rover in zijn beproefde gortdroge stijl. heeft er een adembenemend mooi land- Ihap aangetroffen en afgrijselijke souve rs. Goed nieuws voor kuisheidsridders: ntdes kan heet van de naald melden, dat glorie van de Kopenhaagse sexshops 'idelijk tanende is. Blootje komt steeds toder vaak om zijn loontje en de toerist tht zijn aandacht kennelijk weer op ande- edele delen van de Deense samenleving. »rts heeft REIZEN zeer instructieve ar- fclen over het gokken in België, Jersey 1 Guernsey, Tenby in Wales, de Noorse ötden. de aanschaf van een tweedehands en een gewoon fijn verhaal over een tht per vlot over de rivieren in het Joe- «lavische Montenegro. Reizen is een uit- j lve van International Magazine BV, post- V 15 338 in Bussum. Jaarabonnement 12.50, Ke nummers 2.15,- Kenmare in het Ierse Kerry is een geknipt jachtterrein voor zwerftochten op de hobbelende rug van een pponey. Denk bij het horen van het woord "poney" overigens niet aan een paard van Madurodanvformaat, want de Ierse viervoeter is wel degelijk van een volwassen formaat. De Ierse nationale toeristenorganisatie «n Dublin verwacht, dat het aantal toeristen in de republiek Ierland, ondanks do broe derstrijd in Ulster, tegen 1976 zal zijn ge stegen tot 2,3 miljoen. Een spectaculaire sprong voorwaarts, als men de cijfers van de laatste jaren naast de ambitieuze prog noses van de door whisky, turf en schietge beden gelouterde Ieren legt. - -ruin Uit continentaal Europa ontving Ierland in 1971 ruim 135.000 bezoekers, die eendrach tig voor rond 55 miljoen gulden potverteer- den. In 1976 moeten dat er 239.000 zijn ge worden en de Ierse schatkistbewaarder verwacht (en bidt vurig tot alle plaatselijke heiligen), dat dit heirleger 110 miljoen gul den zal stik slaaan. Hij hoopt er des te vu riger op, omdat de Ierse republiek steeds meer afhankelijk wordt van de resultaten van het internationaal toerisme. En wat gaat Ierland in de komende jaren voor de toeristen doen? Nu zijn de wegen op dit groene, gezegende eiland nog volle dig ontoereikend voor een massale stroom van weivaartsblik. Ook de hotels kunnen een wassende invasie van vakantiegangers momenteel nauwelijks aan. „Geen nood", seinen de Ierse plannenma kers, „wij doen er alles aan". En dat „ai- les" omvat aan verdere ontwikkeling van de reisfaciliteiten naar Ierland (die mo menteel nog wat gecompliceerd ziijn en al leen via een hinkstapsprong door Engeland gerealiseerd kunnen worden), de accommo daties, de recreatieve voorzieningen en het comfort (dat inderdaad veelal nog goed be doeld, maar ontoereikend is) Verwacht voorlopig in Ierland geen net werk van vierbaanswegen, geen toeristi sche boom-city's als Torremolinos. En wees daar blij om, want daardoor blijft Ierland, wat het al eeuwen is: de achter tuin van de Heer, waar rust en eenvoud nog de sleutels zijn, die toegang geven tot het tuinhuis van geluk. Een enkele tip: als u minnaar bent van massa-toerisme, vergeet Ierland dan maar, want dit eiland is namelijk geschapen als oase voor rustzoekers en individualisten. De chartervliegtuigen met feestneuzen en serpentines vallen onherroepelijk en voor tijdig in de nachtdonkere Ierse zee. Nee, u moet tegen immense stilte bestand zijn, te gen het oorverdovend gekrijs van meeuwen en het blitse beuken der oceaangolven. Dan pas geniet u met volle teugen (het zal wel weer Ierse whisky worden vrezen we) van het land, dat drie keer zo groot is als Ne derland en op die groene, zacht glooiende en met grijze dorpen doorspikkelde brod dellap 2,9 miljoen eigenheimers het dage lijks brood laat verdienen. Wonderbaarlijk In Ierland kunt u overigens vele kanten uit: vissen in één van de talloze rivieren en beken of op zee (met gegarandeerde won derbaarlijke visvangst. Je verwacht trou wens niet anders van zo'n diepgelovg land), huifkartochten en varen in een pri- vé-motorjacht. Het Ierst Nationaal Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14 in 'Amsterdam, telefoon 0?U- 250306 kan u alles vertellen over de verruk kingen van dit eiland (en ga er, als het even kan, in het naseizoen hoen. In septem ber heeft u het Ierse rijk alleen en krijgt u dubbele waar voor uw ponden). In de Lommerrijke achtertuin van de Heer kan de toerist zich ook met 1 pk voortbewegen. Ierland heeft de huifkar al» ideaal vervoermiddel weer ontdekt en geeft iedereen de kan$ om op zijn dooie akkertje over Gods akker te hobbelen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17