huizen DOORBRAAK IN DE WONINGBOUW? Anders dan andere NATUURLIJKE VARIATIE EN LAGERE HUREN IN DOE-HET-ZELF-WONINGEN CABALLERO IN DELFT EN ZOETERMEER OM ZELF IN TE VULLEN VOLGENS KNIPPATROON 'I BEaannEsr' CABALLERO Gaat de bouw van casco-woningen een door braak in de woningbouw betekenen? Wor den de in de serie-woningbouw van de laat ste tien jaren bekende termen als verscha ling, anonimiteit en monotonie vervangen door de aantrekkelijker woorden flexibili teit, zelfwerkzaamheid en betrokkenheid? Niemand weet het nog, maar de recente ontwikkelingen op het gebied van de casco- woningbouw, de bouw van „kale" huizen waar de bewoners zelf voor de indeling en aankleding moeten zorgen, wijzen erop. Vooral nu er vergaande studies zijn om casco-woningen te gaan bouwen in de wo ningwetsector, schijnt de huizenbouw een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. De eerste stappen op het gebied van de „doe-het-zelf woning" leken niet revolutio nair. Dat was enkele jaren geleden, toen er zelf-afbouw woningen in de premieverkoop- sector op de markt kwamen. Een dergelij ke woning bleek echter alleen weggelegd voor de beter gesalarieerden, waardoor deze bouw altijd een zeer beperkt onderdeel van het totale nieuwbouwpakket is geble ven. De gemeenten Delft en Zoetermeer zijn nu echter reeds vergevorderd met studies in samenwerking met het provinciebestuur van Zuid-Holland, volgens welke de wonin gen ook in de goedkope huursector gebouwd kunnen worden. De ontwerpers denken bij de toekomstige bewoners aan inkomens groepen tussen de 15.000 en de 20.000 gul den. Doordat de casco-woningbouw nu veel meer dan voorheen het accent van sociale wo ningbouw kan krijgen, lijkt een omwente ling mogelijk. Er zal echter nog veel gepraat en verga derd moeten worden om alle woningbouw verordeningen en -wetten aan te passen aan de nieuwe ontwikkeling, voordat men daad werkelijk kan beginnen. De wetgeving is nu uitsluitend afgestemd op de kant-en-klaar woningbouw. Subsidie- en financieringsrege lingen moeten worden aangepast. Een „cas co-commissie", bestaande uit vertegen woordigers van het rijk, provincie Zuid-Hol land en de gemeenten Delft en Zoetermeer. studeert momenteel op deze aanpassingen. Wanneer het eenmaal zover is kunnen in Delft en in Zoetermeer ieder tweehonderd van deze „sociale casco-woningen" verrij zen, waarschijnlijk de eerste van vele tien duizenden andere. De casco-woningen die in een rij zij aan zij gebouwd móeten ivorden, bestaan eigenlijk uit niet veel meer dan vier muren, een dak, een deel van de vloer voor de tussenverdieping, een toilet, een aanrecht en een dou- che-ruimte. De rest rrr alle- maal zelf ingevuld en s :rkt worden, terwijl ook ovc 2 sir j tuering van de aanrecht, de dou- che en het toilet met de bouwer i overlegd kan worden. In voor- j en achtertuin- zijn funderingen aangebracht waaop de bewoner zelf uitbreidingen kan bouwen, zoals een serre, een schuur of extra kamers. Het huis heeft een oppervlakte van 5.20 meter i bij 7.60 meter. In de achtertuin is fundering aangebracht voor een uitbreiding van 5.20 meter j bij 8.70 meter en in de voortuin van 5.20 meter bij 6 meter. De funderingen in de tuinen zijn tien centimeter onder het maai- veld aangebracht, zodat wan neer ze niet benut worden er ge woon gras over het struikgewas (kan groeien. Drie meter zestig van het huis af loopt dwars door de achter tuin op kamerhoogte een beton nen steunbalk, die eventueel ge bruikt kan worden om bijvoor beeld een serre of een extra ka mer aan vast te bouwen. Deze steunbalk geeft de mogelijkheid op die extra kamer, tegen de eerste verdieping aan, nog 1 kamer te bouwen En dit al les is zo geconstrueerd dat niet- vakmensen die een beetje han dig met gereedschap zijn, het zelf kunnen bouwen. Die extra verborgen fundering in de twee tuinen is volgens ar chitect Sjirk Haaksa relatief goedkoop, juist omdat deze tevo ren aangebracht is en niet later voor ieder huis apart behoeft te worden gelegd. Ook binnen het huis kan de be woner zelf de vormgeving bepa len. al bestaan daarbij wel enke le beperkingen, omdat de aanne mer voordat de bewoner in het huis trekt de meest ingewikkel de voorzieningen, zoals het toi let. de keukenaanrecht, en de doucheruimte moet aanbrengen. Sjirk Haaksma heeft voor zich zelf al een hele procedure ont worpen, om de toekomstige be woners inspraak te geven in de situering van die delen. Om in ieder huis precies naar de wens van de bewoner deze voorzienin gen aan te laten brengen zou te duur worden, en daarom zoekt hij naar enkele standaardinrich tingen. Die standaardinrichtin gen zouden bepaald kunnen wor den in overleg met de toekom stige bewoners. Wanneer er eenmaal enkele - SjirlrHaarksma denkt aan drie - standaardinrichtingen gekozen zijn, blijven er voor de bewo ners nog ruim voldoende variatie mogelijkheden over. De tussen muren kunnen zij aanbrengen op iedere willekeurige plaats, ter wijl ook met de trap en het trapgat geschoven kan worden. De hele vormgeving van de cas co-huizen Is afgestemd op af bouw door mensen die geen vak man zijn. Overal zijn steun- en oriëntatiepunten aangebracht, die het de doe-het-zelver gemak kelijk kunnen maken. De bewo ners krijgen een uitgebreide handleiding bijgeleverd. „Een soort knippatronenboek", zegt Architect Sjirk Haaksma: "natuurlijk variatie". architect Haaksma, ,,Je kunt er- ving niet berekend bleek op deze uit kiezen wat je hebben wilt". geheel nieuwe vorm van woning- Bij het maken van de plannen bouw. De bouwverordening past stuitten de ontwerpers op vele niet op deze zelf-afbouw wonin- moeilijkheden, omdat de wetge- gen; de meeste bestemmings plannen bleken er niet op bere kend en de rijkssubsidieregeling was niet van toepassing. Dit laatste wordt momenteel in een commissie bestudeerd. De bouw- Bij bestaande oudbouw is hef aanbouwen van serres mogelijk. Bij de nieuwbouw moeten bewoners weer deze gelegenheid tot creativiteit geven. verordening moet op gemeente lijk niveau aangepast worden, terwijl het bestemmingsplan in Delft geen moeilijkheden gaf omdat dit plan voor de nieuw bouwwijk Tanthof - in tegenstel ling toi de meeste andere be stemmingsplannen met opzet weinig gedetailleerd is gemaakt. Hierdoor bleek het mogelijk, vooral omdat het plan voor de casco-woningen tegelijk ontstond met de plannen voor de wijk Tanthof. bestemmingsplan en casco-plan op elkaar af te stern- Het is de bedoeling dat de Delftse casco-woningen aan de bewoners verhuurd worden, waarschijnlijk door Centraal Woningbeheer van de gemeente Delft. Daarvoor is een speciaal huurcontract no dig. waarin wordt geregeld dat al het materiaal dat een bewo ner in zijn huis verwerkt, zijn eigendom blijft. Architect Haaks ma denkt daarbij aan een rege ling, waarbij in het huurcontract wordt vastgelegd dat een verhui zende bewoner verkoopt, aan de hand van een door een onafhan kelijke taxateur vastgestelde prijs. Ook de woonomgeving kan vol gens de architect door de bewo ners zelf bepaald worden, Hoe de groenaanplant en andere voorzie ningen aangelegd moeten worden kan meteen in de vergaderingen van de adspirant-bewoners be sproken worden. Het afbou ven van de woningen zal vanzelfsprekend, evenals alle andere verbouwingen en nieuw bouw. op veiligheid worden ge controleerd door bouw- en wo ningtoezicht. Om al het doe-het- zelf-werk van de bewoners in goede banen te leiden denkt architect Haaksma erover om in de wijk van casco-woningen een n de laatste jareu nauwelijks. De casco-woningen soort loods neer te zetten, waar bepaald standaardmateriaal via zonder. en met g. 29 37 F C1IAIETTES 25 CIGARETTES De mogelijke ontwikkeling van een casco-woning. De uitbreidingen kunnen door de bewoner zelf aangebracht worden. Rechts bovenin het karkas van de woning zoals het opgeleverd wordt, met funderingen onder het maaiveld in voor- en achtertuin, en een draagbalk op enige afstand in de achtertuin. Daaronder een aantal door de architect getekende mogelijke verbouwingen een centrale inkoop onder de be woners gedistribueerd kan wor den. Dit zouden dan bijvoorbeeld panelen en houten balken van de juiste afmetingen moeten zijn, maar in geen geval tegels, be hang en andere zaken die aan persoonlijke smaak onderhevig zijn. Hiermee kan iedere unifor miteit van de huizen voorkomen worden. De huurprijzen van de woningen worden geschat tussen de hon derdvijftig en de tweehonderd gulden per maand. Voor d'e af bouw binnenshuis is de bewoner, zo schat architect Haaksma, zo'n drieduizend gulden kwijt. De kos ten voor de aanbouw van bijvoor beeld een buitenkamer in de achtertuin komen tussen de dui zend en tweeduizend gulden. Bij de huurprijs is ook de centrale verwarming inbegrepen. Het is juist de variatie die archi tect Sjirk Haaksma één van de belangrljk.se zaken van zijn pro ject vindt. Haaksma: „Hij de tegenwoordige niewbouw wordt de variatie door de architect voor zover mogelijk krampachtig in gebouwd. Bij du project is het zo dat die variatie door de be woners zelf op natuurlijke wijze wordt aangebracht. Het ontstaat hier niet door die krampachtige eis van variatie, het ontstaat vanzelf". GERARD VAN DER WULP „Je ziet tegenwoordig steeds meer dat jonge mensen oude arbeiderswoninkjes in oudere wijken kopen, de hele boel leegslaan en daarna naar hun eigen smaak weer vol bouwen. Bij de casco-woningen kan dat ook, maar dan veel gemakkelijker door de vele vaste punten waar men op door kan bouwen". Dit zegt de ontwerper van de twee honderd casco-woningen, die mogelijk in de Delftse nieuw bouwwijk Tanthof zullen worden gebouwd, architect Sjirk Haaksma. Hij noemt het een gebrek van de nieuwbouw van de laatste jaren dat er geen enkele vrijheid meer overblijft voor de bewoner en dat de architect de hele plattegrond van het huis onveranderlijk bepaalt. „Bij de industriële bouw in beton zit de hele plattegrond van zo'n huis vastgebakken", zegt hij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13