Raad Hazerswoude besprak moeilijkheden muziekschool Vox Laeta wil meer subsidie Pastoor van Aarlanderveen denkt nog niet aan emeritaat Gemeente geeft geen garanties meer voor huizen boven een ton rijn- en veenstreek Ook in Nieuwkoop Raad van Kerken Leidse bioscopen Le Scoumone Stewardessen rapport Canterbury Tales VRIJDAG 8 JUNI 1973 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE De agenda van de gemeenteraad van Ha zerswoude van gisteravond zag er zo op het oog onbelangrijk uit. Bovendien: het was toch immers restantenopruiming van de punten, die na de midder nachtelijke vergadering van 24 mei waren blijven liggen. On danks dat besteedde de op de ARP-er J. D. de Wit na comple te raad nog negen kwartier aan de diverse punten. PvdA-er P. Oosterhoff bijvoor beeld hoopte gemeentesecretaris J. Verlare om 45 minuten lang Nieuwkoop - De voorbereidende kommissie van de Nieuwkoopse Raad van Kerken is na enige jaren van overleg gekomen tot de oprichting van een plaatselij ke Raad van Kerken. Tot nu toe nemen daaraan deel: De gere formeerde Kerk, de Nederlands Hervrmde Gemeente, de Re monstrantse Kerk en de Rooms Katholieke Kerk. „Juist in deze tijd van polarisatie, sekularisatie e.d. verlangen vele christenen elkaar te vinden om onze aarde te bewonen in de geest van de ene Heer, en aan zijn woord duidelijk gestalte te geven", aldus de ervaring van de op te richten Raad van Ker ken na vruchtbaar voorberei dend werk. Het is daarom de bedoeling, dat op de eerste Pinksterdag, 10 juni 1973 in een bijzondere dienst de Nieuwkoopse Raad van Kerken wordt opgericht. Deze dienst zal worden gehou den in het oudste kerkgebouw ter plaatse, de Nederlands Her vormde kerk aan het Reght- hujsplein, 's middags om 3 in de huid van penningmeester van de stichting streekmuzieks- school Rijnakkoord te kruipen. Want de socialist had nogal wal opmerkingen en vragen betref fende de door het dagelijks be stuur van die school samenge- stelde beleidsnota. En KVP-ei M. de Boer bracht zelfs naar voren, dat de gemeenten Koude kerk aan den Rijn en Woubrug- ge overwegen, om zich uit de streekmuziekschool terug te trekken. Financieel gezien zit de school diep in de financiële zorgen. En het was voor De Boer een re den, om nu maar eens de wens uit te spreken, dat CRM-minis ter Van Doorn een hoger subsi die gaat verstrekken. Gemeen tesecretaris J. Verlare, deelde mee, dat het dagelijks bestuur momenteel het groepsonderwijs propageert in het bespelen van instrumenten, ook al zijn in de kringen van deskundigen de me ningen hiervoer nogal verdeeld. Harmonisatie van de subsidies voor de cultuuruitingen zou een mogelijkheid kunnen bieden, om Rijnakkoord de vleugels wijder te laten uitslaan. Met de huis vesting van het „hoofdgebouw" in Leiderdorp zijn er voor het Rijnakkoordbestuur ook heel wat problemen. In het thans in gebruik zijnde gebouw is ook een sportschool gehuisvest en dat produceert weer heel andere „muziek" dan op de muziek school. Het bestuur is thans met de gemeente Leiderdorp aan het onderhandelen over een ander (ook ouder) gebouw. „Niew- bouw druven we niet aan te denken", aldus Verlare. Een fu sie van Rijnakkoord met een zusterorganisatie zou zijns in ziens minimale gevolgen heb ben, omdat men thans kan spre ken over het meest effectieve aantal uren. Wél wordt ernaar gestreefd in bepaalde zaken met een andere school (Leiden bij voorbeeld samen te werken. De socialist P. Oosterhoff was een felle tegenstander van het onbe woonbaar verklaren van de pan den Voorweg 19 en 21. Het raadslid meende, dat er een letje wordt gespeeld met geld van de hogere overheid, die im- Stichting gebouw in Leiderdorp De twee woningen, die overigens tezijnertijd zouden moeten gaan verdwijnen, wannee de hogere overheid akkoord gaat met het bestemmingsplan dorpskern oost, zijn volgens de burgemees ter onbewoonbaar verklaard op verzoek van het Bouwbureau Beter Woningbezit. Beter Wo- ningbezit wil op de plek van de onderhavige panden huizen bou wen. „Ze staan er al te koop, die nieuwe huizen, en bij mijn weten zijn er al verkocht", al dus Oosterhoff. Viering van jubileum Zondagmorgen om half elf wordt er een plechtige hoog mis gehouden in de H.H. Pe trus en Pauluskerk in Aar landerveen, waar rector Vreeburg uit Leiden de feest predikatie zal houden, 's Middags om kwart voor twee wordt door de plaatse lijke muziekver. D.S.S. aan de jubilaris een serenade ge bracht. Hierna krijgt ieder de gelegenheid om de pas toor van harte geluk te wen sen, tijdens een receptie die in het Dorpshuis van Ter Aar gehouden zal worden van kwart voor drie tot vier uur. Ook nu worden er weer veel belangstellenden ver wacht. AARLANDERVEEN Pastoor Van Duivenvoorden, van Aar landerveen, Aardam en Korte- raar gedenkt zondag het feit, dat hij veertig jaar geleden, toevallig ook met Pinksteren tot priester gewijd werd. Bij de 2200 parochianen is de pastoor een gewaardeerd en gezien per soon. Trouw bezoekt hij de zie ken en hij legt zo'n vijf of meer huisbezoeken af per dag. Het lijkt toch wel. dat de mensen van zijn parochie dat zeer op prijs stellen. Toen hij een half jaar geleden 12% jaar pastorr in Aarlanderveen was, kwamen er honderden de jubilaris geluk Pastoor Van Duivenvoorden, werd op 5 juli 1907 in Heemskerk ge boren, werd na 12 studiejaren o.a. op het groot seminarium te Warmond, op 10 Juni 1933 in de St. Bavo te Haarlem tot Driester gewijd. Hierna heeft de pastoor zijn krachten gewijd aan de gemeen ten Berkel-Rodenrijs, Ouderkerk aan de Amstel, Wervershoef, Voorschoten en Dordrecht. Op 17 juni 1960 kwam hij naar Aar landerveen en is sinds 1967 ook pastoor van de Parochie's Aar- dam en Korteraar. Er is vindt hij. in de veertig Jaar wel veel veranderd. Een hoop goede dingen ook. Toch zijn er een aantal zaken, veranderingen binnen de kerk, waar de pas toor zich niet altijd mee kan verenigen. De parochie Aardam, in tegenstel ling tot Aarlanderveen breidt uit. Er wordt veel gebouwd, ge lukkig geen flats. Omdat ook Aardam onder de parochie be hoort heeft hij alleen al oan het bijhouden van de nieuwe na men, om nog niet te spreken van contacten handenvol werk. De pastoor zit inderdaad niet om werk verlegen, iedere dag wordt er in de grote kerk nog een eucharistieviering gehou den. Éénmaal per week een mis in het dorpshuis te Aardam, af en toe een mis speciaal voor de schooljeugd. Een tijd geleden werden er ook beatmissen ge houden. „Ik ben blij dat dat weer „afgelopen is," zegt de pastoor. „Al die herrie is toch maar niks. We hebben een aar dig parochiekoor en dat is voor mij meer dan genoeg." De pastoor denkt voorlopig nog niet over om met zijn werk op te houden. Hij is nu 66 jaar en gezond. „Ik blijf niet doorwer ken tot aan mijn dood, maar nu zou ik het nog niet weten. Ik be doel zo, waar moet je naar toe als je met werken ophoudt?" Hij voelt er weinig voor om in een rustoord of tehuis te gaan zitten. ROELOFARENDSVEEN De redelijk bezochte jaarvergade-1 ring werd geopend door voorzit ter J. Verdel, die hem 2l/2 uur 1 later weer sloot. De tijd daar- tussen werd gevuld door het be stuur dat diverse noten op haar zang had. Allereerst las mevr. van der Geest, de secretaresse, de notulen en het jaarverslag voor, waarna penningmeester G. Schrema zijn boekje open deed. Na veel vijven en zessen achtte hij het verstandig de ge meente verhoging van de subsi die te verzoeken, omdat „Vox Laete" in het afgelopen jaar door haar optreden vijf maal. het culturele leven in Alkemade had verrijkt. De kaskommissie, die werd ver sterkt met de heer P. van We- gen, keurd het overzicht goed, de bestuursverkiezing werd ge kenmerkt door het feit, dat mevr. A. Spruit- v.d. Hoorn af scheid nam. Zij had 21 jaar lang letterlijk en figuurlijk haar stempel op de verhoging ge drukt. Als blijk van waardering mocht zij het stempel houden en kreeg zij drie cadeaus aangebo den: voor drie maal zeven vette jaren (met af en toe een mager randje). Bij acclamatie werd mej. Ria Hartog op haar zetel getild. De activiteiten in het komende seizoen omvatten o.a. concerten in Langeraar, Woubrugge en in Roelofarendsveen natuurlijk en de oliebollenaktie. Het b'stuur tapte ook uit een ander vaatje door de contributie tot 6,50 per mnd. te ^verhogen, wat zonder stemming werd aangenomen. I TER AAR De gemeenteraad is gisteravond accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om een perceel grond, groot 7922 m2 te verkopen aan de firma Haring en Hoogervorst te Aar landerveen. Op het resterende deel van 3620 m2, dat niet zal worden verkocht, zal men van gemeentewege beplanting aan brengen. De garantie, die de gemeente zal geven op hypothecaire geldle ningen ten behoeve van de bouw van woningen zal wanneer de stichtingskosten hoger liggen dan 100.000,- niet worden ver leend, aldus besloot de raad. De Stichting Wapata zal door een wijziging van een besluit t.b.v. „de nieuwbouw" een provinciale subsidie tegemoet kunnen zien, hierdoor zullen de financiële lasten worden verlicht. De raadsleden Van Rijn en Den Hollander wilden meer geïnfor meerd worden over de wijze van vaststelling van het aantal uren vakonderwijs op de basis scholen. Burgemeester van de Poel zag een commissie van on derwijszaken als zeer gewenst en pleitte in tegenstelling tot de heer Van Rijn voor meer vak onderwijs. Het openbaar on derwijs fungeert in deze als normgevend wat voor de R.K. school te Langeraar en de Christelijke aan de Kerkweg na delig wordt. De benoeming van Dames R'veen leren werken met bloemen ROELOFARENDSVEEN Hoe zelfs van onkruid een prachtig bloemstuk gemaakt kan worden, toonde de heer R. Verkuil uit Nieuw Vennep op de in restau rant „De Woelige Baren" ge houden slotavond seizoen 1972/'73 van de Bond van Plat telandsvrouwen. Op ze slot avond mocht het bestuur op haar lauweren rusten, want een „schaduwbestuur" had deze keer de organisatie op zich ge nomen en zij kweten zich op voortreffelijke wijze van die taak. Er was gezorgd voor zelf gebak ken cake bij de koffie, die zich goed liet smaken. Echter de hoofdnoot van de avond was „het werken met bloemen" door de heer Verkuil. Schijnbaar moeiteloos wist deze creatieve winkelier uit Nieuw Vennep met wat bloemen en wat blad en een heleboel handigheid geweldig mooie bloemstukken te maken. Met dit alles verrijkten de aan wezigen hun kennis van de bloe men, de behandeling daarvan, het maken van bloemstukken onderstreept met vsle waarde volle t'.ps. Later op de avond ging men zelf enthousiast aan het werk om het geleerde in praktijk te brengen, en al heel snel was het één bloemenweel de. De heer Verkuil toonde zich zeer tevreden over de bereikte resultaten. een vakonderwijzeres zal als agendapunt worden aangehou den tot de volgende vergadering om de huidige onderwijzeres in de gelegenheid te stellen mede te solliciteren naar deze vacatu- Het voorstel van B. en W. om af wijzend te beslissen op een aan vraag van het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Ter Aar voor de aanschaffing van het Liedboek der Kerken zal op voorstel van de raadsleden Den Hollander en Van Harte later worden beslist. De raadsstukken bevatten een lijst van de gegadigden voor de 12 koopwoningen aan de Prinses Marijkestraat. Deze straal kwam onlangs in het nieuws, omdat men op Wereld-Milieudag de groenvoorziening ter plaatse noodgedwongen hiervoor moest kappen. Wethouder Uyttewaal, anders minder spraakzaam, reageerde hierop in de raad door te zeggen, dat de betref fende bomen (w.o. een 17-Jarige bloeiende meidoorn) niet over geplant konden worden. De emotionele reacties van de schoolkinderen in de vorm van een protestbrief hadden in te genstelling met de raad bij hem niet zo'n goede ontvangst. Burgemeester Van de Poel echter stelde deze reacties op hoge prijs en lanceerde hei idee van een jeugdnatuurwacht. Het raadslid M. Heyns vroeg of de gemeente financieel was ge moeid met het bouwvallige huis aan de Kerkweg. Een verzeke ringsmaatschappij is hierbij be trokken, aldus de burgemeester op zijn vraag. Zware regeling Gewest Leiden ligt niet goed in Wasenaar WASSENAAR De commissie voor Intergemeentelijke Zaken uit de Wassenaarse gemeente raad zal dinsdag in een openba re vergadering van gedachten wisselen met burgemeester en wethouders over de gewestelijke samenwertdng. In de raadsvergadering van 16 april j.l. heeft de gemeenteraad zich uitgesproken tegen de voor gestelde gemeenschappelijke re gering betreffende de Haagse agglomeratie. Ten aanzien van het Gewest Leiden werd de wenselijkheid uitgesproken van een soepeler uittredingsregeling. Inmiddels, aldus burgemeester en wethouders, zijn verschillende gemeente in het Leidse gewest al zo ver gegaan, dat zij zich, ofschoon dat nog niet gevraagd werd, al hebben uilgesproken voor of tegen de Leidse rege ring. B en W zijn van mening dat thans nog niet toegetreden moet worden tot een „zware" regerling voor het Gewest Lei den. Wassenaar zou moeten wachten op het tot stand komen van een groot gewest DcnHaag/Leiden. Een lid van het collége is een andere me ning toegedaan en een ander lid houdt zich zijn stem voor. ALPHEN Donderdagavond werd de laatste Laura-fietstocht ge- 13. en W. stellen de commissie In reden. In ideaal fietweer werd en nar Langeraar gereden. Vandaar tergemeentelijke Zaken - en naar Nieuwveen, achterom naar Papenveer, binnendoor nar Koter- daarna de gemeenteraad - voor aar en verder naar de Aardamse brug. Er werd verzameld in in te stemmen met het voorstel sportpark De Bijlen voor de gezamenlijke intocht om precies 9.00; om de nu bestaande lichte rege- uur. Burgemeester Callas en zijn vrouw reden deze laatste tocht ling met een jaar te verlengen. ook mee. KOUDEKERK De goederenlnzamelactie voor geldelijke steun aan Vietnam, opgezet door dames uit Koudekerk en Hazerswoude-Rijndljk, gaat een groot succes worden. Met de ingezamelde goederen gaan deze ondernemende dames een bezar houden, op 20 juni. Men is ook van plan een huis aan huis collecte te houden voor hetzelfde doel van 14 tot en met 1 9juli. NIEUWKOOP In ..De Omroe per", van welk blad door de ge meente Nieuwkoop een bepaald gedeelte is gereserveerd, wor den de bewoners nogmaals op de mogelijkheid gewezen tot doorstroming naar woningen met meer wooncomfort. De animo van de vele huurders der gemeentewoningen, voor wie doorstroming uit financieel oogpunt bezien geen bezwaar kan zijn. blijkt tot teleurstelling Zorgen over doorstroming in Nieuwkoop van het gemeentebestuur niet zo groot als men het zich had voorgesteld, ook na herhaalde pogingen de mensen hiertoe te stimuleren. De gemeente vreest dat zij straks niet een groot aantal moeilijk te verhuren woningen blijft zitten, hetgeen voor een gemeente met I zoveel woningzoekenden een on- Een der betere woningen, gesi- l <vd aan de Churchilllaan, van het type waarvan er 32 in Nieuwkoop en 20 in Noorden worden gebouwd, is volledig als modelwoning ingericht en op be paalde tijden vrij te bezichtigen, De wreker wordt gewroken o TRIANON Voor mensen die van knallende revolvers hou den en die een kogelgaatje in het voorhoofd of een paar af gerukte benen als de ge woonste zaak van de wereld beschouwen kan de film La Scoumone een goede be vrediging zijn. Jean Paul Belmondo is de man die de regie over dergelijke scènes heeft. Als koning van de onderwereld zwaait hij de scepter over een aantal bordelen en speelholen, terzijde gestaan door handlan gers van verschillende pluimage. Het verhaal komt hierop neer dat Borgo (Jeun P.) zijn vriend uit de gevangenis wil halen maar er tenslotte zelf in terecht komt. Door mijnen te vegen na de oorlog krijgen ze clementie. De scènes op het strand zijn volop de moeite waard. Wie humor en sex zoekt kan beter thuis blijven. Claudia Cardinale en haar werkneem ster geven zich niet bloot. Spanning is wel aanwezig. Schone meisjes in niets zeggende sexfilm REX "Müdchen zwischen Bet und Batt" ls een veel zeggende Duitse titel voor een armetierig sexwerkje waarin het Ware Leven van de stewardess uit de doeken wordt gedaan. U begrijpt het al dat de dames zich meer in bed dan In de Jet laten zien en wanneer je ziet hoe ze tussen de lakens stuntelen mag je daar blij om zijn. Inmiddels druipt de verveling bijna zichtbaar van de dames die zich al dan niet gekleed aan de camera tonen op diverse toe ristische plekjes langs de Europese vliegroutes. In Rome sprint er een in de Trevi-fontein. In Kopenhagen mag de an der de plaatselijke folklore bewonderen. Dat wil zeggen de vele opdringerige sex-shops. Wij mogen meekijken: een duis ter genoegen, Opvallen is verder nog het aantal badkamers dot er van binnen te bewonderen valt. Want de stewardessen van de heer Thomas zijn schone meisjes. Een schrale troost. LIDO Pasollnl maakt het weer bont met zijn nleuste film „The Canterbury Tales" Hij laat komische typjes op draven, die allerlei ondeu gende dingen doen. Dit hoeft geen verbazing le wekken na 'zijn succes met „Decamcro- nc" Chaucer was namelijk uea JeejapuoMaq joojS uaa Bocacclo de schrijver van de „Decamerone". P. sonlini is zelf de kroniekschrijver Chaucer, die lelkens net doet of hij schrijft als zijn vrouw binnen komt maar in feite -n mijmering verzonken i.s De vrouwen worden overigens in de Canterbury Tales" helemau! op de hak genomen. We zien smachtende vrouwen, die warhten op hun minnaar als hun man weg is. Ook doet Pasonllni de grootste moeite ze zo le lijk mogelijk te maken. N'it zozeer door hun uiterlijk muur •o 'r d'or hun dimme pmerkingen. Een film vol komische trekjes. Al moet gez.egd worden dat hij op den duur enigszins g at vevelen. Komische scènes en vrouwen domme

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5