Min. Westerterp: Plesmanlaan zal Leiden ontzetten Leidse Kunstkring nu definitief opgeheven B. en W. bieden raad gedetailleerd busbanenplan aan Slachtoffers wraakactie in Janvossensteeg krijgen steun Leidse politie gelaakt over Janvossensteeg stad en randgemeenten Groeiweek in Oud Poelgeest Nieuws van de Leidse Universiteit LEIDEN In de maand juni hopen aan de Leidse Univer siteit 22 personen te promo veren. t.w. een in de facul teit der rechtsgeleerdheid, vier in de faculteit der ge neeskunde, zestien in de fac. wiskunde en natuurweten schappen en één in de fac. der letteren. Het zijn: rechts geleerdheid: dhr. A. P. M. Houtman; geneeskunde: mej. H. W. J. M. Fennis. dhr. R. M. Lai a Fat, dhr. B. Maoz en de heer F. A. de Wolff. Wis- en Natuurkunde: de heren G. S. I. M. Jansen. A. W. Hendriks. J. v. Eg- mond, W. Verhagen. J. L. Tiggelman, A. M. v.d. Poel. G. L. A. Reynierse. E. Frik- kee, J. F. J. Heemskerk, H. T. Witteveen, L. Slooten. T. C. Klanssen, J. W. Metse laar, Th. M. A. R. Dubbel man, A. J. M. Deerenberg en H. J. de Jong. Letteren: de heer F. J. A. M. Meijer. Bob en Erik Op donderdag 7 juni zal in de sociëteit Horus, Kolfmakers- steeg 8, Leiden het duo Bob en Erik optreden. Aanvang 21.00 uur. PAGINA 3 WOENSDAG 6 JUNI 1973 LEIDSE COURANT 40 geslaagden hij huize De Weipoort LEIDEN Voor dc vierde maal werden In Huize „De Welpoort" te Leiden eindexamens afgeno men van dc cursus „Opleiding Pedagogisch Medewerker". Deze twee-jarige opleiding, die erkend is door het ministerie van CRM, Is bedoeld voor wer kers met geestelijk gehandicap ten In dagverblijven, internaten en dergelijke. Er werden 41 cur sisten geëxamineerd. Een kan didaat moest afgewezen wor den; 5 slaagden mei lof. De ge slaagden zijn: menspel voor hèt alternatief voor de verkeersproblematiek: het openbaar vervoer," aldus de Leidse wethouder. Met betrekking tot het openbaar vervoer beloofde de bewinds man de plannen van o.a. de Werkgroep Milieubeheer te zul len overnemen. Wethouder Kret noemde de Plesmanlaan „een De ,J5 kiIomeler !an, product van doelgerichte ar beid". Hij benutte de gelegen heid om de minister de komple- te bundel plannen voor het openbaar vervoer in Leiden te overhandigen. Hierin worden minister Westerterp verrichtten de officiële ondermeer een aantal nieuwe busbanen in de binnenstad ge pland. ,,Ik hoop op een goed sa- Plesman- laan gaat een belangrijke scha kel e»rmen in het Leidse we genstelsel. Bij de aanleg van het nieuwe wegtracé is rekening gehouden met een toekomstige kruising met de nog te verlen gen Warmonderweg. De drei gende overbelasting van de doorvoerwegen in de binnenstad door het verkeer naar de Bol lenstreek en Amsterdam maak te de aanleg van de Plesman laan een dringende noodzaak. De Leidse in- en uitvalweg sluit aan op de rechtstreekse verbin ding met de provinciale weg 5 en met de Rijnstreek buiten het stadscentrum om via het Sta tionsplein. de Willem de Zwij gerlaan, de Zijlbrug en het En- gelendaal in Leiderdorp. Verder koppelt de route vast aan de Ci- tyring via de Norssingel of de Valkbrug. De Cityring voert het Verkeer dan om het centrum heen naar de Lammenschansweg en vandaar naar Rijksweg 4. Aldus hoopt men dat de druke op de Rijnsburgerweg, de Rijn dijk, de Haagweg en het Noord einde zal sterk afnemen. De aanleg van de Plesmanlaan is door de B.V. Aannemingsmaat schappij N.B.M. uitgevoerd in iets minder dan een jaar voor de aanneemsom van 1.206.918. In totaal hebben de aanlegkos- ten (met inbegrip van bijvoor beeld de verlichting, drainering, beschoeiing) 2.200.000 bedra gen. LEIDEN Minister Th. Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft gisterochtend de Plesman laan officieel voor het verkeer opengesteld. Hij deed dit door per stoomwals een lint te door breken, dat over het wegdeel in de richting van Rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) gespan nen was. Na een korte rit over de nieuwe weg verrichtte burge meester A. Vis dezelfde hande ling op de andere weghelft. Na afloop van dit ceremonieel sprak minister Westerterp in de showroom van het Motorhuis. Hij wees ondermeer op het be lang van de Plesmanlaan voor Leiden: „Je kunt zeggen, dat de Rijnsburgerweg Leiden bele gert, maar dat de Plesmanlaan Leiden ontzet. Voor de toekomst lijkt nu een tweede overbrug ging van de Rijn van belang voor het verkeer van en naar Leiden-Zuid-West." De Plesmanlaan gezien vanaf het viaduct. Bijdragen voor Rode Kruis nog zeer welkom LEIDEN De Rode Kruis-cam- pagne voor 1973 is bijna achter de rug. Voor zover de geldinza melingsactie in Leiden en naas te omgeving is te overzien, is de opbrengst enigszins tegenge vallen. Het slechte weer, vooral van afge lopen zaterdag en een zondag midden in de week (Hemel vaartsdag) en tenslotte het ge brek aan de nodige collectanten hebben daartoe bijgedragen. Het is ondanks het keiharde werken van de Rode Kruis-co- lonne onmogelijk geweest ie dereen die een bijdrage wilde leveren te bezoeken. Wie alsnog het werk van het Rode Kruis wil steunen, kan dat doen via de postgiro nummer 46800 of di rect bij het kantoor van de Leidse afdeling, Rapenburg 8. LEIDEN In de Zuiderkerk is gisteren mevrouw Eerdmans-Clignet gehuldigd door het R.K. Vrouwen gilde. De erevoorzitster viert vandaag haar 75-ste verjaardag. Tevens konden haar kennissen van het gilde haar gelukwensen met haar pas verkregen koninklijke onderscheidings. Namens het gilde bood mevrouw Van Heugten de jarige een braadpennetje en een bloemenvaas aan. Vervolgens vertoonde oud-voorzitster Lindenhof dia's over Griekenland. LEIDEN Er is geen wonder geschied Het lot van de Leidsche Kunstkring Voor allen werd dins dagavond tijdens de laatste le denvergadering met een hamer slag van de voorzitter, dr. De Nobel, bezegeld. De verenigig is opgeheven. Administatief zal zij ter afwikkeling van enige finan ciële zaken nog blijven bestaan tot mei 1974. Tijdens deze ver gadering werden nogmaals de mogelijkheden onder ogen ge zien, die de Kunstkring nog eni ge vorm van leven zouden kun nen inblazen. Maar men zag in, dat dezelfde moeilijkheden zch dan een jaar later weer zouden voor doen. Ten koste van een steeds gre inde subsidie, die moest worden aangevraagd. In dien slechts een zo kleine groep van leden daarvan zou profite ren, achtte men niet verant woord. Een nadelig saldo van 500 was nu nog dank zij deze subsidie te overbruggen. Een groter verlies in volgende jaren wellicht niet meer. Tot degenen die de Kunstkring vele jaren grote diensten hebben bewezen, behoorde de heer L. Gever- dinck, wiens overlijden met een kort ogenblik van stilte werd herdacht. Daarnaast werden de namen genoemd van mej. L. Sibbes, als enige van de oprich ters nog in het bestuur aanwe- Dat het thans zitting hebbende be stuur tot deze trieste beslissing moest komen, was na de ge gevens die ter tafel kwamen een juist besluit.Er is van de zijde van de leden geen reactie geko men, die de zaak nog ten goede had kunnen keren. Terecht- maakte dr. De Nobel dan ook de opmerking, dat het bestuur van de Kunstkring zich meer in de hoek gedrongen voelde van een concertbureau, dan dat het zich in z'n beleid geruggesteund voel de door de leden van de vereni ging, waaraan het leiding gaf. Dr. De Nobel vroeg tenslotte de vergadering, dlc slechts door een klein aantal getrouwen werd bezocht, het bestuur te machtigen tot het nemen vun alle muatregelen ter afwikke ling van de nog lopende zaken. Hiertoe werd besloten. Er is een punt gezet achter een vereniging, die gedurende bijna vijftig jaar een grote en levende plaats heeft gehad in het Leidse culturele leven. Daarvoor past een woord van dank aan allen, die daaraan belangeloos zoveel van hun tijd en hun krachten hebben gegeven. B. Rijnders LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft door het college van B. en W. een groots opgezet busbanenplan voorgelegd gekre gen. Dit plan, dat ook voorziet in andere verkeersvoorzieningen, is een uitvloeisel van het onlangs uitgebrachte preadvies behorende bij de nota Bevordering Open baar Vervoer op Korte Termijn in de Leidse agglomeratie, dat ook bij de be trokken overige gemeentebesturen is in gediend. Het busbanenplan is gistermor gen door wethouder Kret overhandigd aan minister Westerterp van Verkeer toen deze de nieuwe Leidse invalsweg, de Ples manlaan, officieel in gebruik stelde. Het plan wijst o.a. de Rijnsburgerweg, de Stationsweg, Steenstraat, Prinsessenkade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaar- straat, Levendaal en de omgeving van de Jan van Houtbrug aan als hoofdroute voor het openbaar vervoer. Ook de zg. marktroute valt daaronder. Als andere voorzieningen worden in het plan genoemd de aanleg van het wegenbeloop rond mo len De Valk en het leggen van een bailey brug ten westen van de Valkbrug. Met deze voorzieningen, alsmede de asfaltering van busroutesj willen B. en W. zo mogelijk nog dit jaar een begin maken. De reconstructie van Breestraat en Sleenstraat, genoemd in de in- vesteringenlijst van het ont- werp-investeringsplan voor de jaren 1973-1978, zal in de loop van 1974 resp. 1975 moeten wor den uitgevoerd. Deze laatst ge noemde werken zullen op een nader tijdstip aan de orde wor den gesteld, aldus b. en W. Het busbanenplan wordt als ont- werp-raausbesluit allereerst be sproken in de betrokken com missie. De raad zal zich waar schijnlijk in het komend najaar over deze materie buigen. De reconstructie rond moten De Valk vergt vier ton en de asfal tering van ae Burggravenlaan en een deel van de ivoninginne- laan gaat 1 miljoen gulden kos ten. Op de Rijnsburgerweg wordt zoveel mogelijk gestreefd naar scheiding van de verkeers- ontworpen die wordt voortgezet door de westelijke onderdoor gang van het Rijnsburgervia- duct en uitmondt op het Sta tionsplein. Aan de zuidzijde van het Stationsplein is een semi- busbaan gepojecteerd ten wes ten van de Stationsweg. Op de Lammenschansweg tussen Lo- rentzkade en Zoeterwoudesingel een busbaan geprojecteerd het Levendaal. Aan weerszijden van de weg zijn parkeerhavens ontworpen. Op het middenge deelte is een busbaan geprojec teerd. Voor de Prinsessenkade is j een verbreding ontworpen vanaf de Blauwpoortsbrug tot aan de I Bostelbrug; hierdoor krijgen de j bussen die van de Steenstraat komen een eigen rij- en opstel-1 strook. De reconstructie van de Breestraat met daarin opgenomen een asfalteerde busbaan moet volgend jaar beginnen volgens de plannen. Asfaltering is nodig, omdat het gedreun van de zware bussen over de klinkerbestrating op den duur de gebouwen beschadigt. die het openbaar voorrang moet bieden. De bus halte kan worden verplaatst naar de Sta Petruskerk. Bij een verbreding van de Raamsteeg kan deze in twee richtingen voor het verkeer worden openge steld. Verkeerslichten zijn ge pland voor het kruispunt Lam- menschansweg-Zoeterwoudse- alle Via het terrein van de voormalige j Zeevaartschool is een verbin ding geprojecteerd tussen Gal- j gewater en Noordeindsplein. Eenrichtingsverkeer zou kunnen worden ingevoerd op het Galge water in de richting van het Noordeinde en op het Noordein- de in de richting van het Kon Rapenburg. singel-Jan van Houtkade en op De baileybiug over de Rijnsbui - kruising LevendaalHere gracht. Ook zijn verkeerslichten- installaties gepland op de krui singen Hogewoerd-Watersteeg, Hooigracht-Nieuwe Rijn en Hooigracht-Ir. Driessenstraat. gersingel bij molen De Valk zal slechts een tijdelijke oplos sing zijn. In de toekomst, alaus B. en W., zal hiervoor een nieu we brede Valkbrug in de plaats soorten. Daartoe is in de rich- Het plan voorziet voorts in 't asfal- ting van de city een busbaan teren van de gehele rijweg van LEIDEN Het politieoptreden tijdens de moeilijkheden in de Groenesteeg en ae Jan Vossen- steeg tussen de buitenlandse werknemers en een Nederlandse knokploeg, heeft veel te wensen over gelaten. Dit was de me ning van de heer v.d. Waal in zijn brief aan de Commissie voor de politionele aangelegen- Tijdens de vergadering van de Commissie werd Je brief behar- deld waarbij hoofdcommissaris van politic dhr. Barends het voorgevallene trachtte uit te leggen. Toen ook dhr. Ooster man enige vragen wilde stellen, greep voorzitter/burgemeester Vis in door te concluderen, dat deze kwestie het best in een be sloten vergadering behandeld kon worden. Als het trouwens aan burgemeester Vis gelegen had, was de gehele vergadering achter gesloten deuren behan deld. Vooral toen de heer Amtmeijer (PSP) de kwestie van de bezet ting en de daarop volgende ont ruiming van het Universiteits gebouw aan de Stationsweg roerde. Amtmeijer vond. dat de politie in gebreke is gebleven toen groepen rechtse studenten het gebouw ontruimden. Hij vroeg zich af of de wetsverte- genwoordigers pas dan ingrij pen als er bloed vloeit. Van po litiezijde antwoordde men, dat uit niets gebleken was dat er gevochten was. Er was ook geen aangifte van mishandeling binnen gekomen. Hiermee werd de vergadering gesloten. LEIDEN Het Leids Huurders Comité is een actie begonnen om de schade te herstellen in het pand Janvussersteeg, dat vorige weer vrijdagavond werd vernield. Een groep Leidenaars van ongeveer 30 man kwam daar onder invloed van drank „verhaal halen" op een Marok kaan, die onenigheid had met een Leidenaar over een aanrij ding. De in het pension wonende Ma rokkanen hebben bij de wraak actie practisch al hun persoon lijke bezittingen verloren of za gen die bij hun terugkomst schandelijk vernield. De schade bedraagt naar schat- tirg 6500,die niet door een verzekering wordt gedekt. Bij de verdeling van de binnenko mende gelden (giro 2961421 van penningmeester Leids Huurders Comité) zal de Stichting Bij stond Buitenlandse Werknemers adviseren. De wantoestanden waarin de bui tenlandse arbeiders in Leiden vaak moeten leven en die twee weken geleden duidelijk naar voren kwamen in het conflict in de Groenesteeg heeft inmiddels ook elders mensen in beweging gezet. Een groep van 23 reli gieuzen en stafleden van het vormingscentrum Dijk en Duin in Hoorn stuurde aan minister Gruyters van Volkshuisvesting adres nadat zij over de toestan den in dc Groenesteeg hadden gelezen. Een afschrift van het adres werd gestuurd aan burge meester Vis van L?iden De groep wijst op de dringende ncodzaak, dat er een wettelijke regeling komt, waardoor gastar beiders niet meer zijn overgele verd aan uitbuitende huiseigena ren en verhuurders, die belu- chelijke huren vragen zonder daarvoor privacy of clertientalre sanitaire voorzieningen te leve ren. Men wijst ook op het feit, dat er eigenaren zijn, die ka mers en bedden in ploegen la ten bewonen en beslapen OEGSTGEEST Het vormings centrum Oud oPclgeest te Ocgst- geest organiseert van I tot 7 juli een ..groeiweek". Deze is voor iedereen die wegen zoekt om van binnenuit te leven. De deelnemers zullen dan ook op alle mogelijke manieren expres sief bezig zijn. Het programma zal in onderling overleg worden opgesteld. Daartoe houdt Oud Poelgeest een voorbereidingsweekeinde op 16 en 17 juni in het kasteel. Inlich tingen en aanmeldingen bij het vormingscentrum, tel. 01710- 52445.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3