PANORAMA ^1 Zestig jaar seismografische arbeid in de ellende van verdeelde mensheid Moet Scheveningen nu echt met de billen bloot? WOENSDAG 6 JUNI 1973 LEIDSE COURANT Terwijl de Haagse ge meenteraad nog steeds ernstig bobt over de vraag, of men een stuk van het Scheveningse Noorderstrand moet reserveren voor Hage naars, die zich nu ein delijk eens bloot willen geven, legt het Duitse eiland Syit zich voor de zoveelste keer blij moedig bij de naakte feiten neer. Sylt heeft jaren geleden de bad- broek al laten vieren Do pijn is namelijk, dat ook de Duitser vol gens goed bijbels ge- Qp oude zal wederkeren, maar Wilhelm loeh in die tussenliggende nooit meer kampioen, periode met bratwursf helles bier wel dege lijk kans ziet zeer sub stantieel voor de dag te komen. Wat kan Scheveningen i van de zilte strand- genoegens van Sylt le ren? Allereerst, dat de verzuchting „het oog wil ook wat" nauwe lijks gehonoreerd wordt, als medemensen opeens met de billen bloot gaan. Het is zelfs de vraag, of het oog zulke genoe gens op prijs stelt. Misschien doet de Haagse gemeenteraad k'* Een naaktstrand i er toch goed plan voorlopig nog te laten rusten in de ijs kast van het vertrouw de merk Marljnen. Scheveningen? Hij is er in elk geval vierkant In 1915 hield in neutraal Nederland Panorama zich op de vlakte met het onderschrift: "Een straat toneel in Londen lijdens de anti-Duitse opstootjes. De politie trad krachtdadig op en hieraan is het wel te danken dat erger gebeurtenissen voorko men zijn". „Wanneer de saxofoons beginnen te kreunen, ontstaat op de dansvloer een wilde worstelpartij, die men dansen noemt". In oktober 1956 zag, wat de opkomende Rock'n roll betreft, Panorama het ken nelijk niet zoetten. „Een nachtmerrie in dollarritme". en zijn witte stranden grotendeels vrijgege ven voor vakantiegan- Reine körperkultur: gers, die het boete- ach meneer, allemaal kleed der erfzonde in brandhout, hun vrije tijd wensen af te leggen. Van deze maatregel, die in feite niks om het lijf heeft, wordt tot op heden voornamelijk ge bruik gemaakt door toeristen van het groot-germaanse vaste land, die na aankomst in Westerland onmid dellijk hun lijfgoederen een hoop gooien, die doorgaans even vorme loos is als het restant, waarmee de badgasten naar de branding drib- Sport en sportverskiggeverij waren in 1917 wat gezapiger. Na "De Groote Internationale Worstel wedstrijden in het Casino te R'dam" vermeldt het bijschrift: "De Franse reus neemt den Elzas-Lotha- tinger in den verkeerden ondergreep van achteren" De na-oorlogse Panorama-redactie hield zich in mei 1950 bezig met de kleurenfilm „Destination moon". Naar de maan vliegen, stukje rondwande len en weer terug naar de aarde. Niet te geloven. „Maar geleerden houden vol dat het binnen onge veer 25 jaar gaat gebeuren". huiten de distributie. Met koekjes. Met borstplaat, waarin echte vruchtjes Toekomst beeld Panorama blikt ook in de toekomst, geeft een beeld van de huiskamer, waarin volgende generaties zullen leven. Het griezelige is, dat men toen over een dergelijke Jules-Verne-stunt de schouders ophaalde, maar dat we nu wel met zijn al len in dergelijke huizen wonen. Panorama is ook het eer ste blad, dat het raadsel van Wolvega ontwart. In dit Friese dorp had de jeugdige Wardenier aan gekondigd. dat hij een motor had geconstrueerd, die op „luchtledigheid" liep. Weken lang was dit voorpaginanieuws van alle kranten in de wereld en de geruchten volgden el kaar in sneltreinvaart op. Wardenier was uitgekocht nonnen, sjokkende militai ren. Steeds dezelfde troos teloze beelden. Dan na 1945 pagina's over de Atoombom: de geboor te van een nieuw tijdperk. De politionele actie in In donesië, Fanny Mankers- Koen, voor alles huis vrouw en moeder, de wa tersnoodramp van 1953, het softenondrama, de In 1913 werd ons vader land verblijd met PANO RAMA, een nieuw blad, dat zich dankzij de techni sche vindingrijkheid van de heer L. Levison al ge lijk onderscheidde van alle andere kranten en pe riodieken uit die dagen. De uitvoering van dit blad", schreef een expert juichend, „met donker bruine inkt op göed, crèmekleurig papier in zeer verzorgde opmaak is inderdaad onvergelijkelijk veel fraaier dan alle be staande bladen in hoog druk". Niettemin was het nieuwe diepdrukrasterprocedé zo tijdrovend, dat zelfs Levi- niet tijdig de moord aanslag op Kroonprins Ferdinand in Serajewo in zijn kolommen kon ver melden; het gevolg van verzuim was een stroom van opzeggingen. De directie van uitgeverij W. Sijthoff in Leiden raakte gelijk in paniek en vroeg zich af of verdere peperdure ontwikkelings kosten van het blad nog wel zouden lonen. Was het niet beter de publikatie van Panorama maar ge lijk te staken. ..Geen sprake van", oordeelde Levisson, „we gaan nu twee keer per week ver schijnen". "Een bezoek aan het Gemeente Armhuis te Rotterdam", zoals de kop boven een Panorama-reportage in april 1914 luidde, leverde de fotograaf deze plaat op van "de boferhamsnijdsters", die ragelijks ruim 2.000 boterhammen gereed maken. Snoek Nu. zestig jaar later, is Panorama nog steeds een springlevende snoek in de zoetwatervijver van ons vaderlands perswezen, die zijn trouwe lezersschare van 400.000 wekelijks ver gast op stoeipoezen, bloe derige blindedarmen, Sia mese tweelingen en heet- van-de-naald-reportages van alle beschikbare slag velden. En hoofdredacteur Gerard Vermeulen geeft in zijn voorwoord bij de selectie uit de jaargangen 19131973 ook gelijk een verklaring voor het feit, dat Panorama als één der weinige niet de droevige weg is gevolgd van zoveel andere beroemde bladen als Picture Post, The Sa turday Evening Post. "look. Life, Het Leven, De Prins, Wereldkroniek en Toch moet het als een de Katholieke Illustratie, groot geluk worden be- die stuk voor stuk door de schouwd, dat de samen- tand des tijds zijn stuk steller van deze selectie, gebeten. Volgens hem is de reden, dat Panorama kans heeft gezien eigentijds te blij ven en als oprecht over te komen bij de lezers uit zes decennia. De snorken de taal uit de eerste num mers van 1913 pasten vol komen in die tijd. Zoals het ook bij 1973 past om een foto te plaatsen van een parade, waar voorop een officier met twee hou ten benen marcheert. Dit om de waanzin van het militairisme aan te tonen. „Nu", roept Vermeulen met dampende tevreden heid uit, „laten wij onbe schroomd kleurenfoto's zien van de naakt zonne badende ex-presidents vrouw Jackie Kennedy, daarmee aantonend hoe voos menselijke roem is". (en wij ons maar afvra gen, waarom Vermeulen die foto's plaatste. En dan achteraf horen, dat het al leen gebeurd is om de voosheid van de menselij ke roem aan te tonen. Vermeulen heeft dus wel degelijk het beste met zijn lezers voor). Leonard de Vries (die nog leen kennis van heeft ge- even onthult, dat hij nooit nomen in wachtkamers een nummer van Panora- van doktoren en tandart- ma heeft gekocht en er al- sen) de nooddruft van Ver meulen heeft gelaten, voer wat hij waard Is en zich grotendeels heeft gecon centreerd op het kandij- bruine jeugdsentiment, dat opstijgt uit de oude jaargangen van Panora- Voor tien vooroorlogse ko peren centen werden de lezers getracteerd op fo to's van de ramp der Vol- turno. „Reeds uit de cou ranten heeft men zioh een denkbeeld kunnen vormen van de ontzettende paniek en angst, die zich van de radeloze passagiers had meester gemaakt. Het voorschip was reeds één vuurzee, waaruit dikke rookkolommen opstegen zoodat er van de beman ning heel wat takt ver- eischt werd om de half waanzinnige passagiers te kalmeeren. Sommigen, door waanzin gedreven, sprongen in zee, een wis sen dood in de golven bo ven zulke folteringen ver kiezend". Het is duidelijk: Panora ma ging er vanaf het be gin hard tegen aan zaagde van het dikste satiehout de tranenver- wekkers met kwasten voor wekelijkse consump tie. De strijd in België, de voeding der armen, bombardement door zeppelin boven Parijs, droevig ongeluk met een brandweerladder, dat was spek voor de bek van de redacteuren, die stad en land afschuimden op zoek naar houthoudend mense lijk leed. En wie had de eerste foto van ieen echte tank? Nou wat denkt U? U mag niet meer meeraden. Op de voorpagina van het i mer van 6 december 1916 schrijjt de redactie: „en kele weken geleden publi ceerden andere bladen een foto van een gepant serde auto, die evenveel van een tank had als eer mitrailleur van een „Die- ke Bertha". We hebben gelachen om deze n teit. Hoe kan men zooiets voor een tank hou den? Wij hebben die foto natuurlijk ook ontvangen, maar neimien hem niet op. Het was te doorzichtig. We legden dus deze foto bij ons andere sensatio neel fotomateriaal. Van daag of morgen zouden we immers een afbeelding van een echten tank kun nen brengen. Onze foto graaf-reporters waren aan het front en hadden hun oogen open en de came ra's klaar. En nu vanmor gen lag de foto reeds op enze tafel. Ditmaal echter een foto GENOMEN AAN HET FRONT EN GE VEND EEN TANK IN AKTIE. Ons doel is be reikt. We konden onzen ahonné's de eerste foto brengen van zoo'n mon ster". Pairorama brengt uiter aard ook interviews, zoals een exclusief gesprek met de beroemde actrice Mann-Bouwmeester. Het geheel verlucht met zes foto'sl) Mevrouw Mann aan het ontbijt, 2) Me vrouw Mann schenkt thee, 3) Mevrouw Mann stu deert haar rol in, 4) Me vrouw Mann met haar lie velingshond/es Brabancon- ne en Bruxelloise, 5) Me vrouw Mann maakt toilet om uit te gaan en 6) Me vrouw Mann leest het be kende tijdschrift „De film-wereld". En starre porter Edmond Visser, de lepe oogjes wijd geopend, de pen gewet, begint zi/n artikel: „of ik mevrouw eens interviewen mocht voor Panorama? Of zij slachtoffer zijn wilde? Wel ja, kom babbelen. Heel graag. En breng uw vrouwtje mee. Ja hè? Aan de vooravond van de eerste wereldoorlog was de mode ook al grillig, zoals blijkt uit de eerste regels van dit "modepraatje" inapril 1914. "En dan te denken, dat we zes maanden geleden alle felle kleuren nog lelijk vonden". En Panorama gaat met de eerste april in zicht ook graag op de guitige toer. Brengt over twee pa gina's het sensationele be richt, dat Panorama een grote radio- televisie-uit zending organiseert. „Een sprekende filmvoorstelling Helaas, de Ie april Is niet bij u thuis", juicht de on derkop. Dit is mogelijk gemaakt door de succes volle onderzoekers Ir Ian Reuth en Dr Ludovic Nepp- fei „draai uw radiotoestel dinsdag a\ond 31 maart niet definitief uit, maar wacht tot het middernach telijk uur den nieuwen dag heeft ingeluid. Stem dan af op 199,9 meter of daaromtrent, richt uw luidspreker of toestel gespannen laken, draai het licht uit en wacht de dingen af, die komen gaan al is de leugen nog zo snel, of de waarheid achterhaalt hem wel. De grote grap. die Panorama in de dertiger jaren met zijn lezers uithaalde, is al lang stomvervelende wer kelijkheid geworden. Dr Ludovic Neppskl wordf alsnog bedankt. Nieuw tijdperk Panorama is overigens op moeste bladzijden ioodserieus. Bericht over de naderende oorlog, over de oorlog zelf. de strijd tegen Rusland. Vuurka- "Hef nieuwste vrou wenberoep" werd in 1935 als volgt bij de lezer geïntroduceerd: "Het is nacht. Buiten is de temperatuur ge daald tot onder nul. In de cockpit waakt de piloot over de instru menten. Op haar stoel tje achterin de cabine waakt de stewardess". Zo boeiend was indertijd (eind 1917) Panorama, waaruit mag blijken dat er ook op het gebied van de reclame het een en ander veranderd is. Onder schrift bij deze coverboy: ,,'n Kind weet het al: bij de gezelligheden des levens behoort "Panorama". Mevrouw ontving ons in de woonkamer, gezellig, Menselijk joviaal, charmant. Met Iggj thee, met echte thee in of door een groot oliecon cern, hij was op weg naar Amerika om te trouwen met de dochter van Ford. Pas, toen de jonge uitvin der door de vaderlijke veldwachter Bnuman naar de dichtstbijzijnde psy chiatrische inrichting was gebracht, bleek bif een onderzoek in zijn ouderlijk huis, dat er geen motor te bekennen was. Beatles, het blote popfesti val in Kralingen. En daarmee is de selectie weer bijna bij de tijd. De. tijd, die alle wonden hee't. Na zestig jaar seismogra fische arlteid in de ellen de-krochten van de mens heid, zet de huidige redac tie van Panorama onder de bezielende leiding van hoofdredacteur Gerard Vermeulen zijn zegent ijk werk onverdroten voort. Tot heil van de leze is. Louter en alleen. Want over commercie wordt bij Panorama nimmer sproken. Al in maart 1938 stond in Utrecht een menigte "verbluft te kijken naar de verwezenlijking van het e f De negatieve kant van de feestelijke balan laatste technisdhe wonder, de zichtbare radio, zoals Achter de gouden koets komt een rookbom terecht' sommige bezoekers het noemden". Achter de ca- Wie deze foto terugziet in het vlekkerig bruin Onder deze kop presenteerde „Panorama" zich in 1913 bij de lezer dankzij technische snufjes als een ook uiterlijk volkomen nieuw blad. De uitvoering „met regisseur E^K. de Vries. Achter de piano: de facsimile-uitgave realiseert zich nauwelijks dat dit donkerbruine inkt op goed crèmekleurig papier" noemde een expert „onverge- May Borghols. zich pas zeven jaar geleden afspeelde. lijkelijk veel fraaier dan alle bestaande bladen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13