Sam den Os ontneemt Eilermark illusie Zwak spel maar wel spannend EiSermarkt na afloop zwaar teleurgesteld Teylingen bood lang verzet Titel voor RBC ondanks remise bij Elinkwijk RBC door verlies van Twentenaren kampioen Zomeravond voetbal van Blauw Zwart goed voor halve finale MAANDAG 4 JUNI 1973 LI LEIDEN In een meer sensationele dan mooie wedstrijd heeft Roodenburg, zij het enigszins gelukkig, met 1—0 ge wonnen van Eilermark. De consequenties van deze bij zonder spannende aangelegenheid waren vérstrekkend, want door 't verlies van Eilermark is RBC kampioen. Voor het publiek vergoedde de spanning overigens veel: de ruim 300 toeschouwers genoten van de talloze verwikke lingen voor de beide doelen en namen het slechte aan spelen en zwakke middenveldspel op de koop toe. In de allerlaatste minuten toonde good-old Sam den Os nog eens aan hoe een actie wél doeltreffend ofgerond behoort te worden. Voor hem kregen zowel Eilermark als Rooden burg verscheidene niet te missen mogelijkheden. Beide partijen faalden echter en mistten de meest eenvoudige kansen. Vooral Eilermark demonstreerde Na de harvatting bleek meteen al i rust verreweg de besté helft van de wedstrijd) een enorm gebrek aan schotvaardigheid. Weliswaar werd tweemaal op de paal geschoten, maar sommige spelers konden van een meter afstand en met open doel het net nog niet vinden. Een kwar tier na rust, toen de Rooden- burg-defensie grote gaten liet vallen, werd de Glanerbrugger voorhoede vier vijf maar achter een met een praktisch verlaten doel geconfronteerd. Evenzoveel maal grepen de aanvallers met hun handen naar het hoofd om wille van zoveel onbenul. Ook Roodenburg liet zich wat dat missen aangaat niet onbetuigd. Tisseur, Verkuylen, De Klerk, allen werden zij in kansrijke po sities gemanouvreerd, maar ook zij wisten de juiste weg niet te vinden. Sam den Os had aan het eind van de enerverende strijd geen richtingaanwijzers nodig. Bijna blindelings vond hij de juiste afslag endepone'erde de bal achter de vertwijfeld graaiende Warringa. De teleur- stelling was groot bij Eiler mark. Terecht overigens wel want Eiler- mark maakte wel degelijk aan- spraak op de beide punten. Hoe- wel de ploeg van Trainer Valks met maar liefst zes man 'ach- ter' begon, kreeg het met name in de tweede helft de beste en de meeste mogelijkheden. Risi- coloos, veelal met lange trappen toonde Eilermark zich een taaie tegenstander, die vooral op fy- siek gebied, niet van wijken wist.Ondanks die 'no risk-instel- ling' was de ploeg echter beslist niet te beroerd om, dikwijls met (zes, zeven man te gaan aanval len. Het ongecontroleerde schie- ten en gewoonweg het verprut- sen van de mooiste kansen werd hen wel fataal. Rooden burg, dat niet zo'n beste eerste helft speelde, bleef toch ook constant gevaarlijk. Al veel eer der hadden de Blauw Zwarten kunnen profiteren van de soms gedurfde aanvalsacties van Ei- lermark, maar of hun uitvallen werden door uitblinker-keeper li Warringa gesmaord. of ook zij r toonden zich geen beste schut- 1. ters. De Klerk kreeg voor rust bijvoorbeeld een hele mooie kans, maar inplaats van rustig aan te leggen, schoot hij te ge haast en hoog over. Reinier Verkuylen. zwaar op de huid ge zeten door vaste bewaker Leef- tink, kreeg plots een fraaie schietkans, maar ook hij was niet koelbloedig genoeg. Pech had Roodenburg. toen Sam den I Os. na een voorzet met het hoofd van Hannaart, vallende inkopte, maar de bal nog maar net gekeerd zag en toen Hans Tisseur keihard van dertig me ter de iat schoeide. Geluk daar entegen had Roodenburg, toen I Platvoets voorzet door Boom ge mist werd en door Dijkstra - die een open goal hrrt - inplaats van rustig in te knikken, achter over werd gekoot. Het riet ur- i faire, maar wel keiharde spel j werd tegen de rrst v.-st bes met name bij Eilermark de gewijzigde tactiek van beide Het Iq. .g ploegen. Roodenburg had op dracht gehad om de bal wat 'hoger' naar elkaar toe te spe- len (op het hobbelige veld was over de grond schuiven haast onmogelijk) en Eilermark moest duidelijk meer risico gaan nemen. Het Roodenburg doel kwam vrijwel onmiddellijk onder hevige druk te staan en het sterke aandringen van Ei lermark leek vruchten te gaan afwerpen. Herhaaldelijk kwa men nu ook achterspelers mee naar voren en op links ontpopte Alberts zich als een levensge vaarlijke aanvaller. Regelmatig liet hij Van Kooperen, Pennen- burg en Montagne zijn hielen zien en bood hij zijn medespe lers een half dozijn niet te mis sen-kansen, Schefer, Dijkstra en Platvoet wisten er echter geen raad mee en verprutsten alles op kinderlijke wijze. Toen Alberts het dan maar alleen ging proberen, bleek hijzelf ook zeer zwak in het afronden. Boom en Montagne konden de zaken Kees Montagne debuteerde trou wens zeer verdienstelijk. Welis waar werd hij door de aalglad de Alberts geregeld op het ver keerde been gezet; in het ren nen op de doellijn toonde hij zich een meester. De mooiste kans van de wedstrijd was wel voor spits Dijkstra. Na 'n kwar tier ging hij een fraaie één-twee aan met Voogd, maar zijn steenharde schot van ongeveer tien meter, ketste terug van de paal. Alberts zag de tweede in zet door het been van doelman Boom gekeerd. Toen het einde lijk weer wat licht werd voor de Leidenaren, bleek nog eens te meer hoé gevaarlijk hun uitval len kunnen zijn. Van Kooperen rukte ver mee naar voren en zijn schot ging maar rakelings naast. Twee plotselnnge uitval- Duidelijk werd in die sensationele LEIDEN In de kleedkamer van Ellermarkt heerste na afloop van de wedstrijd een teleurgestelde stemming. Die werd verwoord door trainer Valks. „Bijzonder jammer dat het zo gelopen is, want we hebben voor driekwart het spel gemaakt, kregen ruim schoots de gelegenheid om er een paar in te duwen en verliezen met 1—0. Te meer eigenlijk jammer, omdat we bij winst de zaak nog volle dig in eigen hand hadden en bij ons thuis winnen is geen gerin ge prestatie". Hij doelde hier mee op de laatste wedstrijd te gen RBC, die door dit verlies van Eilermark alleen nog maar een formaliteit is geworden. „Als je hier wint, en het heeft er toch dik en dik ingezeten, blijft de spanning erin, krijgen we veel publiek en wie weet pak je de titel". Waarom het dan Cees de Roode één der beteren gegeven heb om het wat hoge rop te zoeken. Ik ben erg tevre den, omdat iedereen zich voor de volle hnderd procent heeft gegeven en deze wedstrijd toch wel een staaltje klantenbinding is geweest. We hebben veel risi co gelopen, trouwens zij ook, maar dut heb je nu eenmaal als beiden de aanval zoeken". Over het debuut van Kees Mon tagne was hij zeer zeker te spreken. „Jammer dat hij die erg goede nummer 11 (Alberts) tegenover zich had. maar hij deed veel goede dingen". De blessure van Aad de Groot (voor wie Montagne inviel) is ernstiger uitgevallen dan men dacht. Smits: „Het is waar schijnlijk een liesbreuk, maar we hopen hem voor volgend sei zoen weer opgeknapt te heb- Sam den Os doelman Warringa kansloos liet en Roodenburg op 1—0 zette. LEIDEN Dankzij de welwil lende hulp van Roodenburg, dat enige concurrent Eiler mark met een nederlaag naar Glanerbrug terugstuur de, is RBC kampioen. De Roosendalers hadden nog maar één punt nodig, mits Eilermark zou verliezen. Ei lermark verloor dus en RBC pakte juist dat ene punt. Dat gelijke spel heeft de Roo sendalers overigens meer moeite gekost dan de alge mene verwachting was. Elinkwijk bood uitstekend te genspel en had in de eerste helft ruim de gelegenheid om afstand te nemen. Zowel Van de Bosch als Van de Ham misten echter in kansrijke positie. Aan de andere kant moest Sparendam nog een keer op de doellijn redden toen Lijmbach doorgebroken was. Zoals gewoonlijk zakte Elinkwijk in de tweede helft terug en nam RBC het mid denveld over. Dezelfde Lijm bach en spits Verstraten hadden de overwinning voor RBC kunnen bewerkstelligen, maar ook zij zagen geen kans om het voorbereidende werk van vooral Nouwens af te ronden. De 00 bleek na afloop toch voldoende te zijn. Roodenburg had een handje geholpen en RBC kan zijn voorbereidingen tot de terug keer naar het betaalde voet- gal gaan afronden. Sam den Os scoorde het enige doelpunt tegen Eilermark. De onbelangrijke wedstrijd CECVeritas eindigde in een 01 overwinning voor de club uit het Limburgse Neer- ritter. CEC is door deze ne derlaag op de laatste plaats terechtgekomen, geheel vol gens de verhouding trou wens. Vertias komt volgende week naar Leiden en on danks de feitelijke onbelang rijkheid van dit duel kan het nog een leuke wedstrijd wor den. niet gelukt is, was voor Valks een enorm raadsel: „We scoren over het algemeen genomen toch wel vrij gemakkelijk, maar nu lukte er niets. Zelfs de meest eenvoudige kansen werden om zeep gebracht en dat kan natuur lijk nooit goed gaan. Om te win nen moet je scoren cn dat deed Roodenburg (dat hij overigens een leuke, jonge ploeg vond) nu net wel". Bij Roodenburg was de stemming natuurlijk wel uitstekend. Trai ner Smits praatte weer honderd uit en zijn mening was dat deze wedstrijd voor het publiek toch wel uiterst leuk moet zijn ge weest. „Ik geef toe, het voetbal was niet alles, maar spanning en sensatie maakt voor de toe schouwers natuurlijk veel goed. Het veld was weer allerbelab berdst en vandaar dat ik in de rust mijn spelers de opdracht deze middag vond het een „lekker" wedstrijdje: „Einde lijk scoorden wij onverwacht en nu niet eens de tegenstander, zoals dat vaak gebeurt. Bij ons vielen er gaten, maar bij hun toch zeker zoveel". Cor Penne- burg was net zo spraakzaam als zijn (miner: „Vlak na die goal werd ik opeens keihard getrapt door de een of ander, maar voor de rest was de wedstrijd sportief en wat mij betreft erg leuk voor het publiek". Het vreemde incidentje van op het veld stormende, woendende El- lermark-supporters (na de goal) te na gelaten, was het inder daad een leuke wedstrijd. Kwa litatief op een niet zo hoog peil, maar wel enerverend en bijzon der spannend. Een dat is ook wel een leuk. AVK SASSENHEIM Een fanatiek strijdend Teylingen zag vlak voor tijd bekerillusies in rook opgaan. Een attente Toledo rea geerde bliksemsnel op een mis greep van de Teyllngen-achter- hoede en kon toen vrij oprukken naar het doel van de keeper Hoogervorst die hij gemakkelijk omspeelde. Een enerverend duel was aan dit doelpunt vooraf gegaan. Aan vankelijk kon Blauw Zwart de Teyllngen-aanvallen gemakke lijk de baas, maar in de tweede helft moest uitblinker Westgeest Teylingen veel meer kansen toe staan. Teylingen-trainer Rijnvis had namelijk de opdracht mee gegeven om meer te lopen en vaker de cross-pass te gebrui ken. 'klitter' Leeftink, sprintte op volle snelheid drie man voorbij. Doch zijn schot was een prooi voor de uitstekende ex-Twente doelman Warringa. len vlak daarchaer aan, beiden ingezet door de hardwerkende Tisseur en vervolgens door Den Os voorgezet, leverden maar op een haar het gewenste resultaat op en Eilermark moest weer en masse terug. Reinier Verkuylen, nu eens niet gehinderd door slotfase, dat hier twee uiterma te wilskrachtige ploegen aan het werk waren, want ondanks de al geleverde slijtageslag, ging men door tot op zijn tandvlees. Kees Montagne .moest de bal weer van de lijn halen. Pennen- burg ging bij het blokkeren zelf knock-out en Boom hield met kunst en vliegwerk de ballen uit j het doel. En toen gebeurde wat niemand meer had verwacht, j maar wat er wel allang inzat. Tisseur plaatste die op Ver-1 Kuylen; een uitgestoken been deed de bal voor de voeten van aanstormende Den Os belanden en hij ging alleen door. Ook Warringa was kansloos tegen het handige lobje, 10. Onver wacht. misschien onverdiend, maar je moet ze wél maken. AD VAN KAAM i kwa aanvallen. Tot dan toe werd er nogal eens slecht aangespeeld en was er veel te veel onnodig bal verlies. Het bijzonder slechte veld was daar wel voor een groot deel de schuld van. De eerste helft van de kwart-fina le om de KNVB-beker tussen Teylingen en Blauw Zwart was een goede inleiding tot een ener verende en bijzonder spannende tweede periode. De eerste helft gaf een gelijkopgaande strijd te zien. Teylingen was halfweg iets aanvallender, maar de goede Blauw Zwart verdediging met aan het hoofd uitblinker West geest wist alle aanvallen goed te pareren en gemakkelijk tik kend uit de verdediging te ko men. De enige, goede kans was weggelegd voor Hoogervorst, die uit een pass van Van Nobe- len in het zijnet schoot. Blauw Zwart had graag een snelle goal willen forceren. Maar pas na een half uur spelen kwamen de eerste gevaarlijke acties. Siem van de Ham kon moeilijk zijn draai vinden tegen de resoluut ingrijpende Van de Krogt, die zelf genoeg aandacht mocht be steden aan zijn offensieve ac ties. De aanvallen over rechts hielden dan ook het meeste ge vaar in. Van Dam en Van de Berg werden goed aan banden Doelman Hoogervorst gelegd, waardoor de Teylingen voorhoede het teveel moest heb ben van Piet Hoogervorst en de opkomende Wil van de Krogt. Dit noopte Teylingen-trainer Rijnvis tot een verandering van taktiek. Peter van de Vlugt nam de plaats in van Hans van de Berg en Smit verving de gebles seerde Van de Krogt. Rijnvis gaf opdracht om meer te lopen en zodoende meer ruimte te maken, waardoor ook vaker van de cross-pass gebruik kon wor den gemaakt. Het gevolg was dan ook dat er meer kansen werden gecreëerd. Binnen een kwartier verschenen Van Dam en Dofferhof alleen voor de kee per. Blauw Zwart deed daar ech ter niet voor onder. Men startte de tweede helft bijzonder aan vallend en lieten een beter sa menspel zien dan hun Sassen- heimse collega's. Slem van de Ham ging opereren vanuit een meer teruggetrokken positie, wat hem duidelijk beter afging. Veelal probeerde hij met de zeer beweeglijke Pieter Donath combinaties op te zetten, om zo- Teylingen ..pakt" dit schot van Donath (links), Boehei middenkijkt verschrikt doende door te kunnen breken. Toen het eenmaal bij Blauw Zwart liep. werd men weer non chalant. Men wilde het surplus aan techniek teveel etaleren hetgeen tegen het fel strijdende en resoluut ingrijpende Teylin gen moeilijk ging. Verzor ger/masseur Paul Camminga, die als woordvoerder bij Blauw Zwart optrad, had daar echter zijn eigen mening over. „Teylin gen speelde te veel krachtvoet bal, dat louter en alleen op re sultaat gebaseerd is. En dat is iets waar Blauw Zwart een broertje aan dood heeft. Zeker in dit soort wedstrijden". Siem van de Ham drukte het nog an ders uit: „Dit soort wedstrijden betekenen voor mij niet meer dan een partijtje zomeravond voetbal. Wedstrijden tegen tech nische ploegen als Pcpendrccht liggen mij dan ook het best." Teylingen had daar echter geen boodschap aan. Het wilde in deze bekerstrijd goed voor de dag komen en gebruikte de inzet als belangrijkste wapen. En dat is karakteristiek voor de meeste bekerwedstrijden. Beide syste men zouden echter hetzelfde re sultaat opleveren. De kansen- verhouding in de tweede helft was dan ook ongeveer gelijk. Van veel klasse-verschil was dan ook geen sprake. Alleen in technisch opzicht waren de Sas- senheimers de mindere. Kwa men twee spelers van Teylingen alleen, voor keeper Pietcrso, zijn collega aan de andere kant moest met schitterende reddin gen Grundikum en Van de Ham van het scoren afhouden. Een kwartier voor tijd probeerde Blauw Zwart alsnog een treffer te forceren cn zette er een slot- offensief in. Aanvankelijk wist de uitstekend keepende Hoogervorst alle ge vaar te bezweren. Zo zagen Do nath en Toledo hun schoten via de vuisten van Hoogervorst even hard weer terugkomen. Juist toen iedereen zich ging op maken voor de verlenging en de eventuele strafschoppen sloeg voor Teylingen het noodlot toe. Een verre pass van Hoogcn- boom werd onderschept door centrale verdediger Hoekei, die de bal echter simpel verspeelde aan Toledo, die toen na Hooger vorst omspeeld te hebben ge makkelijk kon scoren. De reste rende minuten probeerde Tey lingen nog van alles, maar het zou niet meer helpen, Piet Hoogervorst had de reddende on gel kunnen wezen, maar alleen voor keeper Pieterse treuzelde hij te lang, waardoor hl) aan zijn actie slechts een corner overhield. Trainer Rijnvis con cludeerde ..De gelukkigste heeft gewonnen". Zijn Waste naarst collega, invaller-coach Knijnen- burg vond echter dat de meest technische ploeg had gewonnen. „We gaan gewoon verder, want we zijn toch wel gebrand op de beker; al was het alleen maar een compensatie voor het toch wel verloren competitie-sei zoen". PIET VAN DAM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9