r. 'Wat is hierop uw antwoord k Veiligheid voor bejaarden Groene staar en blindheid VOOR DE VROUW Je moet al zoveel, als je naar de stad gaat. Vinke 'i MAANDAG 4 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voor de romantische bruid is de trouwdag de „Grande première". In haar sluier over het glanzend wit van de lange japon schrijdt zij geflankeerd door haar bruids- jongelui het stadhuis binnen, waar zij binnen enkele minuten na een toespraak van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand van naam verandert. Dat dacht u maar. .Het trotse bruidje, dat zich nu „mevrouw" mag noemen krijgt alleen maar de naam van haar man toegevoegd. Als ze straks getuige is bij het huwelijk van een vriendin zal ze met haar meisjesnaam moeten tekenen. Niet als in Engeland verliest ze haar meisjesnaar om die van haar man aan te nemen. In ieder land is het anders. De Ameri kaanse zet na het huwelijk de naam van haar man achter de hare. Joan Smith, gehuwd met George Brown noemt zich Mrs. Smith Brown. In Spanje wordt het woordje „en" of „van" tussen de twee namen gezet; in deze taal „de" of „y"- De gehuwde Nederlandse staat vaak tweemaal ingeschreven bij de Burgerlijke Stand. Bijvoor- Op een show van bruidstoiletten in Oostenrijk werd dit organza model getoond, opgesierd met organza beeld als „Maria Bruins" en als kant. De Oostenrijkse bruid kan. als de nieuwe wet van kracht wordt, in overleg met haar man kiezen „Maria Jansen-Bruins" (Maria, weifee naam ze voortaan gaan dragen. Als de vrouw dus een mooiere naam heeft dan de man, heet het gehuwd met enz) Officiële echtpaar naar haarbank- of belasting stukken, tekent ze, evenals een testament met de 'y naam van haar man en haar meisjesnaam. In de wet staat: „de vrouw heeft de bevoegdheid de naam van de man te dragen, zelfs als weduwe of gescheiden vrouw, tenzij de man daartegen bezwaar maakt en de rechter vraagt haar die te ontnemen", (in het laatst geval). Achter de Grote Dag, waarop de vrouw haar identiteit in de weeg schaal legt. doemt de schim op van de notaris, de man of vrouw, die het echtpaar in het nu volgend leven, beiden kan beschermen te gen narigheid, ontwrichtingen, on- omstandigheden. Voor dat een huwelijk wordt gesloten is een bezoek aan deze nuttige mens bijna een noodzaak. De vrouwelijk notaris, die ik sprak, kittige vrouw in een modern pak je, heeft al met honderden aan staande echtparen over beroerde dingen gesproken, die gebeuren kunnen. In het notariskantoor geen romantiek van bruidsboeket ten, maar harde realiteiten, waar voor niemand de ogen mag slui ten. Ze kunnen in ieders leven voorkomen. De nieuwe wet be schermt de vrouw nog maar ten dele. Het is misschien niet zo leuk midden tussen dromerige bruids foto's waarop hoopvolle bruidjes staan, over deze dingen te praten. Maar geen medaille of ze heef een keerzijde. De moderne vrouw, die zich bewust wil zijn van haar positie als gelijkwaardige partner van de man moet zich voor haar legaal jawoord bezinnen op wat de toekomst brengen kan. Haar (en ook hem) bedreigen drie calami teiten: echtscheiding, faillisse ment, overlijden van de partner. Om aan deze ellende geen nieuwe narigheid toe te voegen is het raadzaam voor het huwelijk de z.g. „huwelijkse voorwaarden" te laten opmaken bij een notaris, een acte, die vóór het burgerlijk huwelijk moet worden getekend Langer dan een Jaar getrouwd, moeten alsnog gewenste wijzigin gen in de financiële verhouding via een advocaat of rechter lopen. De rechtbank moet er goedkeu ring aan hechten. Advertenties van deze wijzigingen komen er aan te pas. De kosten kunnen dan van 700,- tot 10.000 belopen, terwijl deze vóór het huwelijk de 200,- niet overschrijden. In de huwelijksvoorwaarden staat meestal dat het huwelijk buiten elke gemeenschap van goederen plaatsvindt; de man betaalt het leeuwenaandeel in de kosten van onderhoud van het gezin, de vrouw kan eventueel zidh verbin den hieraan ook deel te nemen. Iedere notaris stelt deze huwe lijksvoorwaarden anders op, in overleg met het paar, want er is meer dan één vorm voor. De in gewikkeldste is de regeling van wettelijk deelgenootschap. die mijn zegsvrouwe dan ook nooit aanraadt. Huwelijksvoorwaarden dienen man en vrouw. Bij het ont breken hiervan moeten de part ners als ze vermogen bezitten, dit geld bij echtscheiding in tweeën delen en de helft ervan aan de partner geven. Ook het bezit van een huis kan in het geding komen. Mocht de man door- of zonder schuld failliet gaan, duikt het ver mogen van de vrouw in de put van het faillissement. Zijn er huwe lijksvoorwaarden gesloten dan is ditzelfde vermogen de kurk waar op het gezin blijft drijven. Ook de man, want het is wettelijk haar onvervreemdbaar bezit, en blijft buiten spel. .Overlijdt een der beide echtgenoten tijdens een hu welijk, dat in gemeenschap van goederen gesloten ls, dan valt meteen de pot dicht; zijn (of haar) geld wordt in tweeën ge deeld. De ene helft is de helft van de langstlevende als huwelijks partner. Zonder testament krijgt deze een deel van het geld, feite lijk bestemd voor de kinderen (als die er zijn). Mogelijk niet de be doeling van de overledene. Bij dit punt aangeland komt er nog een nare zaak op de proppen, die tocb niet onvermeld mag blij ven. Voordat het pas gehuwde paar bestrooid met rijst in de auto stapt om de huwelijksreis te beginnen, behoort er een testa ment van beiden in de brandkast te liggen, waarin ze elkar tot erf genaam benoemen en bij overlij den een door hen aangewezen an dere erfgenaam wordt aangewe zen, Een voorbeeld: de man (A) krijgt met zijn vrouw een auto-on geluk en ls op slag dood. De vrouw (B) heeft op weg naar het ziekenhuis alles geërfd, vermo gen, zaak, goederen, huls, au teursrechten, noemt u maar op wat de ene liefhebbende mens de andere kan nalaten. Maar.in het ziekenhuis sterft ook zij. Binnen oen half uur Isdefa- milie van (B) erfgenaam van wat A heeft nagelaten, terwijl die mis schien in goede doen is, lerwijl A een behoeftige moeder heeft die alleen van haar AOW moet rond scharrelen. De familie van A zit er volkomen naast. Een testament maken is niet even prettig als trouwringen kopen, maar wel even nodig. Na het huwelijk komt het er misschien niet meer van. Belangrijk is ook dat de Jon gelui elkaar tot erfgenaam benoe men, met dien verstande dut eventuele kinderen pas hun erfdeel krijgen als de langstlevende ook overleden Is. Als mensen oud wor den cn er sterft een van belden, zou de overblijvende partner zldh misschien moeten bekrimpen, tor- wijl de goed verdienende zoon of dochter zijn/haar efdeel of legitie me portie krijgt. Natuurlijk is het mogelijk dat kinderen in zo'n ge val afzien van boedelscheiding en vader of moeder in het genot van het vermogen laat, maar het hoeft maar scheef te zitten met een schoonzoon of schoondochter en de weduwe of weduwnaar is ern stig gedupeerd. Dit laatste is van zelfsprekend nog niet de eerste huwelijksdag aan de orde. Toch is het niet onverstandig de zaken van meet af aan te regelen, ook voor de toekomst. De kosten zijn dan ook tot éón testament be perkt, «l.it heus niet duur hoeft te zijn. Voor f 100.- - f 200.,- heeft u al een waterdicht paipier, voor het hele volgende leven. Als al deze zaken geregeld zijn en de papierwinkel getekend, kunnen bruid en bruidegom met een ge nist hart bruidstaart eten. Engeland staat erom bekend behoudend te zijn. Dit meisje in een japon van Jean Allen, van genopte georgette met enorme mouwen en ruches langs opstand kraagje en mancheten, zal na het bezoek aan Carvin ontwierp dit van veel kant voorziene bruidstoilet. De Franse vrouw wordt overigens na haar hu- welijk alleen aangesproken met „madame", dus zonder achternaam. de „Register's" haar meisjesnaam verkiezen. (ADVERTENTIE) Glaucoom of groene staar is wel licht niet zo bekend, maar ver dient toch de nodige aandacht. De mnes is immers een ogendier in tegensteling tot vele zoogdieren (b.v. de hond) die typische neus- dieren zijn. Het verlies van onze ogen sluit de vensters die uitzien op de wereld om ons. Wat dit be tekent kan alleen door blinden be grepen worden. De groene star neemt op wereldvlak 14 pet. van alle blindheid voor zijn rekening. Het is de derde voornaamste oor zaak van gezichtsverlies. Glaucoom wordt veroorzaakt door een te hoge druk in het oog, door onvoldoende afvloeien van het in wendige oogvocht. Het is een typi sche ouderdomsziekte. Reeds ten tijde van Hippocrates was de ziekte bekend maar ook nu in 1973 zijn er nog meer dan tien miljoen mensen door ange tast. Boven de 40 jaar wordt het per centage geschat op een tot twee om dan verder op te lopen tot acht bij tachtigjarigen. Miljoenen verloren aldus reeds het gezicht, veelal zonder zich goed te realise ren dat ze door glaucoom aange tast waren. De ziekte heeft name lijk niet zelden een sluipend ka rakter. Zoals dr. Frederick Maire vorig jaar schreef in de Medical Association zou ook de wereldbe- roeme schilder Vincent van Gogh er zonder het te weten aan gele den hebben. Dit maakt hij op uit de welbekende halo's van schitte rende kleuren rond lampen en schitterende voorwerpen in van Gogh's schilderijen. Immers, de eerste aanvallen van glaucoom zijn karakteristiek door het zien van gekleurde lichten rond lam pen. Ook is het bekend dat Van Gogh onderhevig was aan aanval len van zware wanhoop die zeker niet vreemd waren aan zijn vrees om blind te worden. Schreef hij niet aan zijn vriend dat hij moei lijkheden had met zijn ogen en het schilderen soms gedurende dagen diende te stoppen omwille van de vreemde vermoeidheid van zijn ogen? Ook het feit, aldus dr. Maire, dat de zelfportretten hem tonen met een oogpupil groter dan de ande re, kan een aanduiding zijn voor beginnende groene staar. Door de verhoogde oogdruk wordt Rechts en links kijken, rechts houd en, voorrang verlenen, betalen in de tram, stilstaan bij rood licht, uitwijken en opletten dat het een verademing it alt je bij Modehuit Vinke komt, waar niets moet. Waar je ontspannen rond kijkt en past. Je verdrinkt er niet in de eendaesnovitcitca, maar vindt er eigentijdse kleren, zoals de mouwloze bloemjurkjes, die de zomer binnen brengen en de verplichtingen doen vergeten. Vinke mode voor langer dan vandaag. Hoe vaak lezen we in de krant dat er een oude man, of vrouw een paar dagen dood in een een zaam huis heeft gelegen?. In Zweden heeft men nu iets uit gevonden dat dit soort tragische gebeurtenissen kan voorkomen. Twee artsen uit Uppsala en een ingenieur uit Stockholm zijn aan de slag gegaan en maakten een kleine box, die wordt verbonden met de voordeur, de deur van de koelkast en het lichtknopje van het toilet. Als gedurende acht uur geen van deze drie wordt gebruikt treedt buiten he< huis of in de flat een doodrmgend alarm in we king. dit heeft tot resultaat dat ongelukken of sterfgevallen in huis binnen enkele uren worden gesignaleerd. Nu wordt in ieder geval voorkomen dat bet lichaam van overleden mensen pas na da gen gevonden wordt. Momenteel is de Zweedse vinding ln twee de voeding van het zo gevoelige netvlies in gevaar gebracht. Het netvlies wordt dunner en het aan tal zenuwcellen neemt af. Zwarte vlekken ontstaan in het gezichts veld. Nadien wordt het gezichts veld ook nauwer, eerst langs de neus kant. Uiteindelijk wordt ook de gezichtsscherpte aangetast. De accute vorm verloopt in aanval len. Zelfs de eerste aanval kan tot blijvende blindheid leiden. Tussen de aanvallen door is de afvloei van het waterige oogvocht nor maal en verdwijn t de overdruk. Een aanval kan worden uitgelokt door het ondoordacht gebruik van pupilverwijdende stoffen of door stijging van de bloeddruk onder invloed van emoties. Maar ook ontstekingen, gezwellen, trombose of kwetsuren kunnen glaucoom veroorzaken door een verstoring van de aanmaak of van de afvloei van het oogvocht. De chronische vorm, alhoewel traag verlopend, is evenwel veel verraderlijker dan de acute vorm. De persoon in kwestie heeft geen klachten tot het verlies van het gezichtsveld een voldongen feit is. De oogdruk neemt geleidelijk en dikwijls pijn loos toe. Het netvlies wordt steeds verder aangetast zodat een vroeg tijdige diagnose van het aller grootste belang is. In sommige landen heeft men zelfs systematische opsporingspro gramma's op touw gezet. Het handigste apparaatje hierbij ge bruikt is wel de ..tonometer". Hiermede meet men de druk in het oog en komt men verdachte gevallen op het spoor. De norma le oogdruk schommelt tussen 12 en 22 millimeter kwik. Een druk van meer dan 22 millimeter duidt op groene staat en vergt verdere waakzaamheid. Eenmaal ontdekt, slaagt de oogarts er doorgaans re delijk goed in de oogdruk binnen de grenzen te houden. Hiervoor steen hem een reeks geneesmid delen ter beschikking, warvan het oudste namelijk pilocarpine, reeds honderd Jaar met goed gevolg in gebruik is. Maar ook chirurgisch is veel mogelijk. Verder experimenteren Ameri kaanse productenen van genees middelen met kleine plastic hou ders die gevuld worden met ge neesmiddelen en dan in de ogen, de oren en onder de huid beves tigd worden. Op deze manier wordt het genessmiddel aange bracht waar het nodig is en komt De gezondheidsdiensten van deze beide steden hebben als proef honder alarmsystemen in de huN zen van bejaarden laten aanbreit» gen. De heer F. R. M. M.' van Eijk, directeur R.K. Woningbouw vereniging VZOS die ook bcjuur- dentehuizen bouwt, vindt de Zweedse voorziening uitstekend. Wel tekent hij hierbij aan, dat wanneer Nederland tot dergelijke maatregelen zou overgaan voor alleenwonenden de alarmmelding zou moeten worden opgevangen op een post die tegclijke verza melpunt is. Het alurm van een al leenwonende zou kwaadwilligen kunnen aantrekken. Bij groeperin gen van bejaarden in tehuizen over de hele stad verspreid vormt dit natuurlijk geen probleem. T. F. het volgens behoefte vrij uit de houder. Zelfs heeft men reeds kleine houders gemaakt die als een contactlens onder het onder ste ooglid aangebracht worden. Kortom de therapeutische ring rond het glaucoom wordt steeds verder toegehaald om het mens dom zo vlug mogelijk van deze kwaal te verlossen. Intussen geld voor lijders aan het groene staar niet het Engelse spreekwoord „wait and see". Integendele, een snelle behandeling blijft allernood zakelijkst. DR. 1CKX

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7