TU-144 BLIJKT ONGELUKSVOGEL PPR voorlopig tegen progresieve federatie Begin samenwerking christen-democraten i Griekenland oneens met de kolonels CcidócSouAant Krant maakte zelf foto's van Lord met Norma Levy I Al eerder problemen Konstantijn: K4PERS GEVLUCHT Record in ruimte UNIERAAD PLEIT VOOR .„APPEL" MAANDAG 4 JUNI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Helpers dragen een gewonde weg na de ramp met de Russische Toepolev. Het toestel ontplofte in de lucht en de brokstukken regenden neer op de Parijse voorstad Goussainville. Dramatisch slot parade in Italië (Van onze correspondent) ROME Ruim twee uur heeft de militaire parade geduurd waar mee Italië afgelopen zaterdag in Rome de 27ste verjaardag van de republiek vierde. Ruim 10.000 militairen namen er aan deel. Zeker 70.000 toeschouwers woon den het gevarieèrde militaire' bij. Voor hen was het Rome Na zes jaar van stilzwijgen heeft koning Konstan tijn van Griekenland zaterdagmiddag in Rome een dra matische boodschap aan het Griekse volk gericht, waarin hij zijn vaste overtuiging uitsprak eens te zullen terugke ren naar „zijn geliefde land en volk" Op een persconfe rentie in de tuin van zijn villa ontkende de door de kolo nels in Griekenland afgezette koning, dat hij iets te ma ken heeft gehad met de recente maar mislukte staats greep door de marine in Griekenland. dramatische slot van de parade I onzichtbaar. Enkele tientallen kilometers ten zuiden van de fcr stende hoofdstad kwamen twee straaljagers die aan -de pa- iade hadden deelgenomen, met elkaar in botsing. Een van de piloten, de 33-jarige majoor Gais kwam om het leven; zijn even oude collega-vlieger kapi tein Gallus kon zich met zijn schietstoel redden. Helen Prakhurst overleden NEW MILFORD (AP) Overigens noemde hij die op stand, de martelingen, de arres taties en de protesten van de studenten de duidelijkste bewij zen dat het Griekse volk het niet eens is met het bewind van IHHIdea kolonels. ternationaal befaamde Ameri- ,.Het wordt tijd dat het Griekse kaanse pedagoge Helen Park- volk eindelijk zelf kan zeggen hurst is in een ziekenhuis in wat het wil. Ik ben niet bang Now Molford, in de Amerikaan- voor een volksstemming", aldus De strijdkrachten hebben bevel se staat Connecticut overleden Konstantijn. gekregen de kroon van petten Ze is 86 jaar geworden. j De Griekse autoriteiten hebben en baretten te verwijderen. volgens doorgaans betrouwbare kringen in Athene ongeveeT 150 koningsgezinde officieren gear resteerd naar aanleiding van de recente muiterij bij de marine die het kolonelsbewind tot af schaffing van de monarchie bracht. Een aantal hoge officie ren heeft ontslag genomen. Van een medewerker PARIJS De Tupolev 144, een der tien toestellen die de Russen hadden inge schreven voor de lucht vaarttentoonstelling op Le Bourget, heeft al meer moeilijkheden opgeleverd. Na deelname aan de vorige Parijse luchtvaartsalon had de Tupolev eveneens een landingsongeval. Mede naar aanleiding daarvan werden de nodige veranderingen aangebracht. Desondanks blijkt het een ongeluksvo gel te zijn. Voor testdoeleinden beschikt men in de Sovjet-Unie over ongeveer tien van deze supersone ver- keerstoestellen die door hun uit zonderlijke vormgeving sterk de aandacht trekken. Gezien de sterke overeenkomst met de Frans-Britse Concorde wordt het toestel al geruime tijd Con- cordski genoemd. Kennelijk be schikt men nog niet over alle vereiste apparatuur, want begin Het is 0Verigens al de tweede vorige week stal de Russische Keer een Russisch toestel op luchtvaartattaché, overste Ev- parijse salon verongelukt, geni Mironkin, radarapparatuur de Concorde. Onze burger en de wereldmilieudag ALS HET GOED IS. wordt er morgen op veel scholen gedacht en ge sproken over de acute problemen van ons leefmilieu in 1973; als het nog beter is, proberen morgen veel Nederlandse burgers in eigen omgeving een praktische bijdrage te leveren in de actie tegen de opdringende vervuiling. Want de wereldmilieudag die onder auspiciën van de Verenigde Na ties gehouden wordt, heeft als sprekende aanbeveling de slagzin "Doe er zélf wat aan...!meegekregen. En wie vreest morgen geen tijd te hebben of zijn goede voornemens dan weer vergeten te zijn, zou verstandig eraan doen om vanavond nog er wat aan te doen. ZOALS DIKWIJLS MET ACTIES die in de nationale of internationale politiek aan de orde zijn. wordt vergeten dat vlak bij de eigen deur een stukje begin van de oplossing ligt. Onze burger en het wereld milieu vinden elkaar niet. als hij alleen maar zijn adh'esie betuigt met kritiek tegen vervuilende atoomindustrie, erosie, bederf van drinkwater en onbeheerste aanvallen van het verkeer op ons fysiek en psychisch welzijn. Met een variatie op de spreuk die ontleend werd aan de goudwinning, zou gezegd moeten worden: "Waar we zelf staan, is de plek om het offensief tegen de milieuvervuiling te beginnen". Voor hun eigen gemak beperken verschillende Nederlandse burgers het probleem van de milieuvervuiling tot industrie en andere vor men van bedrijfsleven. Daar dreigen inderdaad de grootste geva ren; maar laten we met ons allen de lange reeks van kleine delic ten vooral ook niet over het hoofd zien. Er zijn beslist te veel bur gers bij wie begrippen als hygiëne, netheid en goede sfeer tot het eigen lichaam en eigen tuintje beperkt blijven. Zaterdagochtend hadden zich al problemen met de Tupolev voorgedaan, maar na enkele uren sleutelen gelukte het toch de machine voor de demonstra tie gereed te krijgen. Insiders viel het zaterdagmiddag op dat de machine na de start sterk naar links wegzeilde. Aan de zelfde kant viel er zondagmid dag een vleugel af. De Tupolev maakte in december 1968 zijn eerste proefvlucht. Maar pas in het voorjaar van 1975 zou het toestel worden in gezet voor het vervoer van 140 passagiers op lange afstanden. Het toestel kan snelheden berei ken tot 2500 kilometer per uur. De Russische minister van lucht vaart Bykov heeft zich onlangs nog optimistisch uitgelaten over de Tu-144, waarvan hij de ont wikkeling beschouwde als het begin van een nieuw tijdperk. Een aantal maatschappijen in het westen had zich al geïnte resseerd getoond voor het toe stel, aldus Bykov. De Russen, blijven evenwel uitzien naar be tere communicatie-apparatuur, moderne navigatie-systemen en GEEN NEDERLANDER kan serieus beweren, dat in onze steden en dorpen het vervuilingsprobleem alleen maar in saneringswijken speelt. Kijk naar parken en groenstroken in nieuwbouwwijken; kijk op een normale dag naar de toestand bij of in scholen; controleer hoe de gemiddelde Nederlander omspringt met verpakkingsmate riaal om dan maar niet te spreken van levensmiddelen die hij over bodig vindt. Eerder ging een grote Mil-heli- Wereldmilieudag heeft dan ook feitelijk alleen zin. wanneer ze een kopter verloren. De laatste ja- symbolische en concrete aanleiding is om van elke dag een milieu- ren waren meer ongelukken dag te maken. In elk geval zo lang, totdat de wereld rondom ons voorgekomen, zodat de toestel-1 weer meer leefbaar is. len niet meer boven het publiek j Niettemin blijft de dag van morgen belangrijk als beginpunt van ac- mochten demonstreren. tie. Probeer eens uw buurman vóór te zijn. andere uitrusting om beter te kunnen concurreren met het westen. (Van onze parlementaire redactie AMERSFOORT PPR-voorziUer Wouter van Dam acht de tijd nog niet aangebroken om zijn partij te laten deelnemen a3n een door de PvdA voorgestelde bindende federatie van progressieve partijen. Tijdens het PPR-congres van zaterdag zei hij, dat een besluit tol samenwerking pas kan worden genomen als er een redelijke kans is dat de meerderheid van de kiezers op zo'n combinatie stemt. Die kans ziet hij nu nog niet. Bij de PPR-voorzitter bleek ook de vrees aanwezig dat op dit moment in een progressieve fe deratie de PvdA als grootste partner een overheersende posi tie gaat innemen, daarmee de kleinere partners weinig speel ruimte latend. Zelfs De PPR moet volgens de heer Van Dam pas tot een progres sieve federatie toetreden als zij zelf voldoende krachtig is om het gezicht van de federatie en later van de progressieve volks partij mede te bepalen. Echtpaar grootste partner zo kunnen gaan overheersen, zo zei de heer Van doodgeschoten Dam, dat zij de ontwikkeling BELFAST (ÜPI) Twee gemas- naar een meerderheid van pro- kerde mannen zijn ir de nacht gressieve krachten in het land van zaterdag op zondag een afremt, want het beeld de Sprekende over het kabinet Den huis in Belfast binnengevallen en hebber daar een protestants echtpaar doodgeschoten. PvdA blijft dat van een oud ge zicht, ook al heeft Nieuw Links voor wat verjonging gezorgd. Uyl zeide PPR-voorzitter dat dit het voordeel heeft van beperkte verwachtingen. Een meevaller is volgens hem ook de harde op stelling van de VVD-leider Wie gel, want bij vele liberalen valt zoiets niet goed zodat de uitwer king op hen averechts kan wor den. Acht doden en acht vermisten na aanvaring NEW YORK (AP) Het doden tal als gevolg van de aanvaring in de haven van New York tus sen het Amerikaans container schip Sea Witch en de Belgische olietanker Esso Brussel tot acht opgelopen. Er worden nu nog acht mensen vermist, zes van de tanker en twee van de Sea Witch. De Amerikaanse kustwacht heoft gemeld dat vandaag een com missie van onderzoek bijeen komt. Bij het onderzoek wil men trach ten te weten te komen waarom het containerschip plotseling uit de koers raakte en de Esso Brussel ramde die op vierhon derd meter ten noorden van de Verrazano brug voor anker lag. Opium op do golven SAIGON (Reuter) Een pa trouilleboot van de Zuidvietna- mese marine heeft zaterdag bij na een ton opium opgepikt, die verpakt in zakjes en dozen in de Golf van Siam dreef. Mogelijk is de opium overboord gegooid door smokkelaars die zenuwach tig werden toen ze het marine schip zagen naderen. Een deel van Vlaardingen werd zondagmórgen ge huld in zwarte rookwolken. In de opslagplaats van de Internationale Rubber fabriek was brand uitge broken, waardoor een grote hoeveelheid rubber in vlammen en rook op ging BUENOS AIRES Het woensdag gekaapte Columbiaanse passa giersvliegtuig is zaterdag op het vliegveld Ezeiza bij de Argen tijnse hoofdstad geland, maar dc twee jeugdige kapers die het toestel de langste „knpvlucht" tot dusver lieten maken, waren HOUSTON De commandant van het Amerikaanse ruimtesta tion SIylab-1, Charles Conrad, heeft gisteren het wereldrecord vlieguren gebroken. Om zeven tien minuten over zes midden- Europese tijd verbeterde hij het record van r| tronaut James Lo- vell uit 1970 van 715 uur en vijf minuten in de ruimte. De commandat van Skylab vierde ook nog zijn 43ste verjaardag, ilij snoepte van vanille-ijs dat veor het eerst op een ruimtereis was meegenomen en had een babbeltje van acht minuten met vrouw en vier zonen Paus Paulus: Johannes seen revolutionair VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft zaterdag In de Sint Pieter een mis opgedra gen ter gelegenheid van het feit. dat paus Johannes tien jaar ge leden stierf. In een toespraak tot 20 000 aanwe zigen zei de huidige paus. dat zijn voorganger niet beschouwd diende te worden als een revolu tionair. Paus Johannes was niet „de patroon van het protest, de paus van de vrijheid van de banden der traditie", aldus paus Paulus. Volgens hem was paus Johannes een symbool van „vrijheid, eenheid en vrede". Onder de aanwezigen bevond zich een van de broers van de overleden paus. de 79-jarige Gi- seppe Roncalli. Een 21-jarige automobilist is zaterdag om het leven gekomen toen zijn wagen op een overweg in Rotterdam werd gegrepen door een goederentrein. Een bij hem in de auto zittend meisje werd niet ern stig gewond. De overwegbeveiliging functioneerde normaal. Van onze correspondent. Londen Lord Lambton, de Brit se ex-ondermlnlster van Defcn- het trimmen over de voor- sle, die ontslag genomen heeft naar aanleiding van het recente call-glrl schandaal, overweegt een proces tegen het Londcnsc zondagsblad Newt of the World. Deze krant gaf toe, dat het een van haar fotografen was dlc op namen gemaakt had van Lamb ton in bed met dc. prostltuée Norma Levy en een kleurlinge, die Kim heet. Dc hoofdredacteur van The Ncwt of the World schreef dat hij een eigen fotograaf naar de flut van Norma Levy gestuurd had om „bewijsmateriaal" te verzame len. dat echter niet bestemd was om gepubliceerd te worden. De hoofdredacteur van dc Sun day People, een bijna even ordi naire concurrent van deze zon dagskrant. onthulde daarente gen, dat hij compromlterende foto's en handopnamen gekocht hud van Norma's echtgenoot, Colin Levy. De Sundny People gnf zijn lezers hetzelfde excuus: Het blad wilde bewijsmateriaal bemachtigen en was niet van plan de foto's te publiceren. Slavinnenhawlcl in India Vo gens de gezagvoerder van* de Lockheed Électra hebben zij het vliegtuig verlaten tijdens de vo- ripe tussenlandinp in de Noord- NEW DELHI (AFP) Boeren- arventijnse stad Resistenöa. meisjes uit het oostelijk deel dicht bij de prens met Paraguay. van India zijn in de Poendjaab i Bij aankomst in Resistencia wa- verkocht voor bedragen tussen ren alleen de kapers en de be- 2 000 en 5.000 roepies (750 en manning nog aan boord van de 1850 gulden), zo berichten dag- De partijbesturen van KVP en ARP vergade- Electni De laatste passagiers bladen in New Delhi. In de sta- ren deze week over dat concept. Hun par- i van het toestel hadden in Men- ten Oostbengalen en Orissa zijn tijraden vergaderen eveneen» op 23 juni deza mogen uitstappen. UTRECHT Het hoofdbestuur van de CHU, de zgn. Unieraad, wil dat de algemene ver gadering van deze partij met de ARP en de KYT «en Christen-Democratisch Appel opricht. De Unieraad onderschrijft daar mee tevens de concept-resolutie over de cristen-democratische samenwerking voor de toekomst, opgesteld door een stuurgroep uit de drie confessionele partijen. De alge mene vergadering komt op 23 juni bijeen talrijke vermissingen gemeld. ->• Zoals bekend wordt in de conc«\jtresolutie aanbevolen dat de drie partijen naar poli tieke eenwording streven. Het Christen-De mocratisch Appel moet daartoe voor 1 ok tober een eerste aanzet geven. De Kamer fracties van de drie partijen zouden met een al geïntegreerd moeten optreden. CHU-fractiev«x)rz.tter drs. A. Tilanus zei on der meer tijdens 'n Unieraadsvergadenng. dat ook nu een grote gelijkheid van denken bestaat tussen de Kamerfracties. Boven dien staan de KVP en ARP tamelijk vrij tegenover het kabinet en zij kunnen dan ook de uitvoering van het gemeenschappe lijk programma van de christen-democrati sche partijen heel goe-J nastreven. Prof. dr. J. van Hulst, voorzitter van de Eer ste Kamerfractie van de CHU zei dat van de CHU niet verwacht mag worden dat zij zal proberen het kabinet zo snel mogelijk Alcoholisme in Ghili weg te krijgen. De CHU zal het kabinet za kelijk beoordelen. Hij achtte de kans groo» SANTIAGO (EFE) Honderd dat het kabinet eerder problemen krijgt in duizend Chileense kinderen be- eigen kring dan met de oppositie. De val van de kabinetten Marijnrn (door het uit treden van de VVD) Cals (ondergraven door de regeringspartijen) cn Biesheuvel 'weglopen van DS'70) toont aan dat het traditie is geworden dat er geen oppositie nodig is om een kabinet heen te laten gaan. neden de 15 jaar zijn aan alco hol verslaafd, zo staat in een door de Chileense gezondheids dienst gepubliceerd rapport. Van de in totaal tien miljoen in woners van Chili zijn er 1,4 mil joen verslaafd aan stcrkl drank.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5