Italiaan Adriano Panatta vormde voor Tom Okker onneembare tegenstander rnhtMmm DAMMERS LIEPEN HUN TECHNISCHE ACHTERSTAND IN Van Aart ereklasser Eland voor tweede keer geklopt Lastige Bacuptown trof koerspubliek Winst Okker in finale herendubbel Lubbers pas in oktober tegen Clay Wereldrecord Serge Reding Duitse titel voor Hecht MAANDAG 4 JUNI 1973 PARIJS Margaret Court hïeft vo<* vijfde keer in haaT car rière de titel in Parijs veroverd. Eelf jaar na haair eerste triomf op Roland Garros versloeg zij gistermiddag de 18-jarige Ame rikaanse Chris Evert. Deze was dicht bij haar eerste grote toernooi-zege. Toen zijna winst in de eerste set (76)in de tweede reeks eveneens tot 3 66 rikte. Ditmaal was de bij na 31-jarige Australische in de tie-break sterker. De derde set van dit duel, waarin Chris Evert traditiegetrouw de achter lijn vrijwel niet verliet, liep Margaret Court tot 4—1 uit, waarna de jeugdige Amerikaan se de score gelijk trok: 44. ,,Ik had in die paar games", vertelde Margaret Court later, Jast van kramp. Mijn enige hoop was dat mijn benen het zouden uithouden. Dan zou ik het redden". De Australische haalde het inderdaad. Zij ver- overfe de laatste twee games en daarmee de titel. oor Betty Stöve is het toernooiin parijs nog zeer geslaagd gewor- de. De Nederlandse die in het enkelspel door Margaret Court .werd uitgeschakeld, bereikte eo- wel in het dames dubbel als ge mengd dubbel de finale. Met Francoise Durr, met wie zij vo rig jaar Forest Hills won, ont moette zij Margaret Court en Virgiana Wade, Het Neder lands-Franse koppel verloor met 62en 63. Geassisteerd door de Fransman Dominguezspeel- de Betty Stöve de finale ge mengd dubbel tegen Francoise Durr en haar ladgenoot Bar clay. Tom Okker slaagde er in de fina le herendubbel die vrijwel on middellijk na zijn duel tegen Panatta werd gespeeld, met John Newcombe in de titel in de wachte te slepen. De Neder lands-Australische coinatie ver sloeg Jpimmy Connors-I.lie Nas- tase in 5 sets: 6—1, 3—6, 6—3, 5-7, en 6—4. PARIJS Letterlijk en figuurlijk verslagen zat Tom Okker op een bank in de kleedkamer. Zijn droom was uit. Geen plaats in de fina le, geen opvijzeling van zijn prestige. In de kwartfinale van „Ro land Garros" vond de Nederlander zijn Waterloo. Adriano Panatta, de absolute exponent van het Italiaanse tennis sinds de legendari sche Nicola Pietrangeli, was hem dan ook te machtig gebleken. Niets was er meer over van de breedlachende Okker na de triomf op Stan Smith. Wat gistermiddag restte was diepe ontgoocheling. En het had er zo gunstig uitgezien. Vooral na de opvoering die Panat ta zaterdag tegen de Zweed Björd Borg had gegeven. De Italiaan acteerde wisselvallig en kon slechts met aanzienlijke moeite de vol gende ronde bereiken. Dat gegeven had Okker, die een gedeelte van die partij had gevolgd, tot tevredenheid gestemd. „Ik had gezien", vertelde Okker, „dat hij aanvallend speelt, maar dat hij verdedi gend nogal wat fouten maakte. Je gaat dan toch met de gedachte een grotere kans te hebben de baan op". Gedaanteverwisseling Strijd om Harry de Hartogbeker DEN HAAG Op het terrein van Laakkwartier gaat morgen avond de strijd verder om de "Harry de Hartog"-wisselbeker. aanvang 19.00 uur. CDB en Ar chipel ontmoeten elkaar. Don derdag 7 juni komen VCS en WP tegen elkaar uit en op dinsdag 12 juni beëindigen Cele- ritas en ESDO de eerste ronde. 11111,'.. .ij I I t- -t-rl Betty Stöve drong in Parijs tot twee finales van het dubbelspel door. NEW YORK Cassius Clay bokst op 12 oktober in Dja karta tegen de Nederland se zwaargewicht Rudi Lub bers. De manager van Clay heeft dit zaterdag in New York bekend ge maakt. De partij tegen Lubbers, onder deel van een tournee door Zuid oost Azië, was oorspronkelijk vastgesteld op 16 juli, maar Clay bedong uitstel bij de Indo nesische en Maleisische promo tors vanwege een kaakfractuur, opgelopen in een gevecht tegen Ken Norton. Clay ontmoet Nor ton op 10 september opnieuw (in Los Angeles). Op 27 september begint de ex-wereldkampioen aan de achttiendaagse tournee naar o.a. Maleisië, Indonesië en Hong Kong, waar hij een serie exhibities zal geven. Monzon bleef wereldkampioen MONTE CARLO De Argentijn se bokser Carlos Monzon heeft zaterdagavond In Monte Carlo zijn wereldtitel in het middenge wicht behouden door een over winning on nunten op de Ameri kaan Emile Griffith. Na tweederde van het gevecht had Griffith nog een lichte voor sprong, maar in de slotronde viel Monzon zo onstuimig aan, dat hij nog op het nippertje zijn kroon redde. Het was de zesde maal dat Monzon met succes zijn titel verdedigde. Alle drie juryleden wezen Monzon aan als winnaar. Roberto Du ran. een Panamese lichtgewichtbokser, heeft zater dagavond in Panama City voor 15.000 toeschouwers zijn titel van wereldkampioen (versie WBA) behouden. In de achtste ronde stopte de scheidsrechter het gevecht, nadat uitdager Hector Thompson (Australië) voor de tweede maal was neer gegaan. De overmacht van Du- ran was te groot. Maar Panatta had een dag later een enorme „gedaantenwisseling" on dergaan. Geen spoor was er meer over van de nerveuze speler die tegen Borg naar zijn vorm had lopen zoeken. „Ik was in die partij gespannen", vertelde Panatta, „want ik had ten slotte alles te verliezen. Borg is een jonge speler, die nog geen naam heeft. Voor mij lag dat anders, vandaar dat ik nerveus was. Tegen Okker waren de verhoudingen precies omgekeerd. Ditmaal was ik degene die vrijuit kon spelen". Okker heeft het ervaren. Panatta, die dit jaar voor het eerst constant toernooien speelt en daarin 6 van de 7 finales bereikte, groeide naar grote hoogte. In de eerste set tegen Okker tekende dat zich reeds af want de Italiaan had aan een doorbraak voldoende om deze met 63 te grijpen. In het vervolg van de ontmoeting demon streerde de Zuideuropeaan een vrijwel vlekkeloze beheersing van het slagenarsenaal. In tegenstelling tot Smith maakte Panatta tegen Okker nauwelijks fouten, zodat de Nederlander onder een voortdu rende druk speelde. Door zijn inmiddels jarenlange routine is Okker daar tegen wel opgewassen, maar tegen grotere klasse is weinig te doen. In de tweede set leverden beide spelers om beurten hun opslag in. Niet minder dan 6 doorbraken waren er ontstaan toen Panatta bij de stand 54 twee klappen van setwinst verwijderd was. Maar op dat moment gaf Okker blijk van een sterk moreel. Hij kwam terug tot 5—5, liep uit tot 6—5 en greep op eigen service de set met 7—5. Het duel had tot dan voortdurend geboeid. Okker benaderde de vorm uit zijn beste dagen, maar had de pech Panatta juist In een van diens partijen te treffen, dat alles lukt. „Na die tweede set leek het of Panatta vermoeid was", meende Okker na afloop. ,,Hij ging langzamer lopen en daardoor zag ik dat er weer mogelijkheden waren". Het pakte anders uit. Panatta gaf met niets blijk dat hij aan de overwinning twijfelde. Scherp anticiperend maakte hij diverse beloftevolle acties van Okker onschadelijk en in casseerde met genoegen in de vierde game van de derde set de op slag van zijn opponent. Deze ene doorbraak was voldoende voor de Italiaan om met een voorsprong van 2—1 in sets te gaan rusten. Evenals na de onderbreking tegen Smith lijkt de pauze Okker goed gedaan te hebben. In een handvol minuten liep hij uit tot 30, maar Panatta was de korte inzinking snel te boven. De score liep vervolgens naar 3—3, 44, waarna Okker voor de zevende keer zijn service moest prijsgeven. Panatta verzuimde vervolgens niet om met zijn eigen opslag op het tweede matchpoint de buit binnen te halen. Met 6—3, 5—7, 6—3 en 64 mocht Panatta zich half-finalist noemen. Voldaan „Dit was één van mijn beste partijen", oordeelde Adriano Panatta la ter voldaan. „Ik heb in deze eerste partij die ik ooit tegen Okker speelde, geen moment getwijfeld aan mijn mogelijkheden. Ook toen Okker in de vierde set naar 3—0 uitliep, maakte ik me geen zorgen. Als hij op 40 was gekomen had ik die set gewoon laten lopen en me op de vijfde gericht". Voor Tom Okker waren er na afloop slechts vragen. „Ik had misschien", zei hij, „aanvallender moeten spelen. Dan had ik hem onder druk kunnen zetten. Maar hij speelde toch wel erg sterk. Want ik tenniste hier beter dan veer tien dagen geleden in Scheveningen tegen Nastase". Tom Okker was voor de als achtste geplaatste Adriano Panatta de eerste hindernis van betekenis op weg naar een hogere klassering en de hoofdprijs van 70.000 francs. De Italiaan elimineerde eerder de Australiër Kronk, De Belg Mignot, de Chileen Fiilol en zaterdag de Zweed Borg. In de halve finale wordt hij als favoriet beschouwd tegen Nilcki Pilic die gisteren afrekende met Bertolucci. Als Panat ta van de Joegoslaaf wint staat hij tegenover Ilie Nastase. „Dat zou dan de vierde keer dit jaar zijn", deelde de Italiaan opgewekt mee. „De laatste keer heb ik hem in Bournmouth verslagen. Dus wie weet?" FRANK WERKMAN Ilie Nastase heeft geen twijfel laten bestaan over wie de sterkste is in zijn partij tegen Roger Taylor. JALTA Het Nederlandse damteam heeft voor de eerste keer in de reeks landenwedstrijden de Sowjet-Unie van een overwinning afgehouden. Door de nederlaag in de vierde ontmoeting tot 86 beperkt te houden, eindigden deze interland tussen de twee sterkste damnaties onbeslist: 28 Nederland, dat na drie dagen met 22—20 leidde ontkwam op de laatste wedstrijddag op miracu leuze wijze aan een grotere nederlaag. Oud-we reldkampioen Koeperman had tegen Drost de winst *in handen, maar vergat zijn voordeel te realiseren doordat hij in tijdnood kwam. Drost moest in razend tempo de laatste 15 zetten (een minuut) voltooien. Koeperman wilde de jonge Fries geen gelegenheid tot nadenken geven en speelde even snel tegen, waardoor hij de winnen de variant over het hoofd zag. Bovendien protes teerde de oud-wereldkampioen omdat Drost een schijf van veld zou hebben verwisseld, hetgeen hem een tempowinst opleverde. Het protest werd afgewezen en na de spannende tijdnoodfase bleef er remisestelling over. Jeugdwereldkampioen Ets janski zag pas in deze vierde ontmoeting kans zijn negatieve score tegen De Jong te nivelleren. De Jong begaf zich in het middenspel op wat onduidelijke wegen, liet ver moedelijk de remise lopen en kreeg in een dam- meneindspel geen kans zijn fout te herstellen. Ofschoon de overige partijen in remise eindigden waren dat beslist geen grootmeesterresultaten. Wiersma gaf Andreiko gelegenheid tot aanvallen en ving de oud-wereldkampioen voortreffelijk op Sybrands liet het initiatief ook aan zijn tegen stander maar kreeg toch het betere spel, hoewel dat niet voldoende was voor de winst. Roozen- burg en Tsjegolev speelden opnieuw een scherpe partij en ondanks een licht voordeel voor de Ne derlandse bondscoach, manoeuvreerde Tsjegolev bekwaam naar remise. Korchov was tegen Her- melink duidelijk op terreinwinst uit, maar de Nij- megenaar verdedigde zich zeer koeloedig. Slo- bodskoi kreeg tegen De Ruiter geen kans op voordeel. De Nederlander was niet uit op een fraaie partij maar op een doelmatige remise. Tijdens de officiële sluitingsplechtigheid erkenden de Russische leaders, dat de periode van hun su prematie nu toch wel duidelijk voorbij was. „Ne- derland heeft de technische achterstand ingelo pen en dat biedt in de toekomst mogelijkheden voor vele spannende en gelijkwaardige wedstrij den", aldus de Sovjetmeesters. Uitslagen vierde en laatste ronde: AndreikoWiersma 11; GantwargSijbrands 1 1; Tsjegolev—Roosenburg 1—1; Korchov—Her- melink 11; KoepermanDrost 11; Slobodskoi De Ruiter 11; MetjanskiDe Jong 20. Eind stand 28—28. APELDOORN Hans Jansen is zaterdag in Apel doorn jeugdkampioen dammen van Nederland geworden. Hij zegevierde in de derde beslissings wedstrijd tegen Rob Clerc en bracht daarmee de eindstand van deze extra tweekamp op 5—1. Goirle De 24-jarlge Waal wij ker Wim van Cromvoirt is gisteren in Goirle Neder lands kampioen biljarten driebanden in de hoofdklas se geworden. Eindstand (resp. punten, hoogste score en alg. gemiddelde): 1. v. Cromvoirt (Waalwijk) 10 5 0.764; 2. Surdquest (Rotterdam) 9 11 0.738; 3. Bult (Enschede) 9 7 0.688; 4. v. Aart (Den Haag) 8 6 0.851; 5. Heinsman (Den Haag) 6 8 0.679; 6. v. d. Looy (Veldhoven) 6 9 0.677; 7. De Vries (Amsterdam) 4 8 0.706; 8. v. Ingen (Arnhem) 4 6 0.602. Van Aart, die boven het promotie gemiddelde van 0.800 kwam, gaat over naar de ereklasse. BRUSSEL De Belgische ge- wichtsheffer Serge Reding heeft zaterdag, tijdens een clubwed- strijd Woluwe-selectie van de Champagne (Frankrijk), het werldrekord trekken op 182,5 ki- I logram gebracht. Het stond op i naam van de Rus Alexejev met 181 kg. dat hij met Joke zijn rivaal Eland met Jan WASSENAAR - Voor de tweede achter eenvolgende maal is de kampioen van Nederland, de nu 10-jarige ruin Eland geklopt. Gisterenmiddag haalde de vijf jarige Joke van trainer - pikeur Buik Leeman op de Wassenaarse renbaan Duindigt een huzarenstukje uit. Hij kreeg veertig meter voorgift van Eland. Leeman voor de strijd: „Als ik goed weg ben met Joke dan mag Dooyeweerd het proberen". Leeman was maar matig weg aan de start met zijn merrie. Maar ook Eland maakte in het begin geen haast toen Francisco de leiding op zich had geno men van het veld van maar slechts zes paarden. De inzet was echter toch be langrijk genoeg. Het Zilveren Renpaard en een eerste prijs van vierduizend gul den. In de laatste bocht zette Eland zijn eindrush in. Maar ook Flamingo Six wilde een woordje meespreken en ging op het moment dat van Dooyeweerd zijn Eland in een hogere versnelling zette ook in een hoger verzet over. Daardoor moest Eland in het buitenste spoor alles drie dik doen rond Hercules V. Joke ging toen al gemakkelijk aan de leiding. Wat Jan van Dooyeweerd op de zware Duindigtbaan ook probeerde hij kon Joke niet meer benaderen. Joke won in de tijd va 1.21.3. Eland kwam op de tweede plaats in 1.19.18 en Fla mingo Six was in 1.20 rond goede derde voor Hercules V. Het duurde echter nog wel even voordat de uitslag officieel was. Het draverij-co mité had namelijk een nieuwtje. Pikeur Leeman moest boven komen, omdat hij met de leidsels in één hand had gere den en in het laatste rechte stuk niet de reling had gehouden. Zoiets komt vol gens de regels de pikeur op een boete te staan. Maar eerst mag de winnaar zijn ere-rondje maken. Immers zo'n overtreding kan aan de uitslag niets veranderen. Nu, moest de aanhang van Joke dankzij deze manier van handelen in spanning blijven. Bij de renpaarden kwamen 11 sprinters aan de start in de Grote Sprinters Han dicap. Een handicap voor Master Tan ner was zonder twijfel zijn zware belas ting en kon in handen van jockey Jones de hoge verwachtingen van de handica- per duidelijk niet waar maken. Jock de meester op de 1350 meter won weer zonder moeite. Capri Pilot die kreupel uit de koers kwam, mocht het tweede prijzengeld in de wacht slepen en Stormklee was verrassende derde. Het programma werd met grote vertra ging afgewerkt. De laatste draverij werd pas om half zeven verlopen. In de draverij voor amatricies kwamen de paarden Jack Fortuna met Me vrouw De Rijk en Ida de Mercel e met Thea Koop ten val. Inalco Leron had toen met behoorlijke voorsprong de lei ding genomen, maar het draverij-comi té staakte terecht de koers door deze valpartijen. Bij de nieuwe start was Jack Fortuna met een nieuwe sulky niet te belopen. Dinsdagavond koerst de paardesportver- eniging Hilversum weer. De tips: Wagner-Prijs: Lexy Hollandia, Lyrana en Lambert Baker. Mozart-Prijs: Kamiel, Kwikzilver en Jes sica Maire. Rossini-Prijs: Karei Volann, Iron Buiten zorg en Hero Marijke. Sweelinck-Prijs: Jacob R, Gyas en Jacco Buitenzorg. Beethoven-Prijs: Ironie, Geatonka en Ilina. Verdi-Prijs: Jan Hollandia, Ida Delwin en Jeannine D. Palestrina-Prijs: Junpiter Schans, Idool Vredenhof en Ina Z. Bach-Prijs: Lady Heieen V, Linda en Lydia Du Bois. Van onze paardesportmedewerk&r DEN HAAG De rensport moet op haar tellen passen. In het begin van dit draf- en ren- seizoen maakte de rensport een zeer goede tijd door. Er waren grote velden en goede prestaties. Maar de laatste weken gaat het duidelijk mis met deze mooie tak van de paardesport. De uitslagen zijn niet altijd regel matig te noemen en bovendien is het de laatste weken vast pandoer dat een paart de start boxen niet Ln wil. De start valt dan zonder dat paard. Indien het geen favoriet betreft, maakt het voor het koerspubliek, waar de rensport het toch van moet hebben, weinig uit. Maar giste ren trof het wel een van de fa vorieten in de vorm van Ba cuptown. Hij was niet in de start box te krijgen. Aan de toto was het paard voor 1075,— win nend gespeeld en voor 450, plaats. De wedders waren in feite voordat de koers was ver lopen hun geld al kwijt. Het pu bliek moet hier duidelijk tegen in bescherming worden geno men. Op het minst geld terug betalen. Dat deze Bacuptown niet buiten weddenschappen heeft gelopen is ook nog een vraag. Immers bij zijn eerste optreden op weg naar de start boxen gooide hij zijn jockey van de rug en kon toen ook niet starten. Toen was hij echter nog niet onder de ogen van de star ten geweest, zodat terugbetaling van de tickets mogelijk was. De begeleiders van de rensport moeten in het vervolg meer re kening houden met hun publiek, wil de rensport niet het stief kind gaan worden van het spe lend publiek. DORTMUND De Westberlijnse schaker Hans-Jochem Hecht is za- 1 terdag tot winnaar verklaard van het toernooi om het internatio- naai kampioenschap van West-Duitsland, dat werd gehouden in f Dortmund. i Hecht, de Russische ex-wereldkampioen Boris Spasski en de Zweed 1 Ulf Anderson waren allen geëindigd met 9.5 punt. Het Sonneborn- Berger-waarderingssysteem wees toen Hecht aan als de schaker, die in dit toernooi het meest had gepresteerd. In de vijftiende en laatste ronde hadden Hecht en Spasski beiden een half punt behaald, tegen respectievelijk Bruno Parma (Zuid-Slavië) |g en Luben Popos (Bulgarije). Ulf Andersson versloeg de Italiaa Enrico Paoli en kwam daardoor naast de beide koplopers.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18