MANSVELD WIL WEG Schaf de vermakelijkheidsbelasting af' FC Den Haag „ledereen mag vertrekken bij Beckenkamp óók „rond JAAP VAN PRAAG TEGEN MINISTERS OP RECEPTIE: mffiwi Lucratief contract voor Stclan Kovacs Coureur op Man verongelukt Eddie Hartmann: "ledereen mag weg". Zoetermeer Eddie Hart mann, manager van FC Den Haag, heeft de spelers groep beloofd dat "ieder een weg kan, die weg wil. Ook degene, die een meerjarencontract heeft afgesloten". Aad Mans veld, die nog 3 jaar onder contract staat, is na dat gesprek de kamer van Hartmann binnengestapt en heeft gevraagd of deze belofte zwart op wit ge steld kon worden. Hart mann: "Ik heb hem geant woord, dat hij zijn verlan gen om op de transferlijst te gaan op papier moet zetten." Het bestuur van FC Den Haag heeft de brief van Mansveld nog niet in bezit. Hij schijnt zijn verlangen op de cam ping in Amerongen - zijn al jaren vertrouwd va kantieadres - wél in een schrijven kenbaar ge maakt te hebben. Maar de post doet er tegenwoordig een paar dagen over voor dat de bezorging een feit is Aad Mansveld heeft de laatste dagen wél contact ge zocht met Karei Jansen van de WCS en ook met doelman Jan van Beveren! Zijn verlangen kwam in dat gesprek zeer dui delijk tot uitdrukking. Mana ger Eddie Hartmann reageer de er zeer rustig op: "Je wordt doodziek van alles wat er verteld wordt. Die kan zo veel verdienen en een ander nog meer. Dat moet maar eens afgelopen zijn. Wie weg wil mag weg, mits er natuur lijk voldaan wordt aan onze eisen". In de zaak Mansveld zal dat geen sinecure zijn. Het bestuur van FC Den Haag kan meer dan een miljoen voor de Haag se Ausputzer vragen. ,,Zo'n reactie van Aad de afgelopen week duidt op grote onvolwas senheid. Hij heeft zich emotio neel laten leiden. Uit alles wat gebeurd is, moet men echter niet de indruk krijgen dat FC Den Haag hem graag kwijt wil. Want dat is pertinent niet waar. We willen alleen een hardere lijn volgen." De harde lijn kwam afgelopen woensdag aan 't licht. FC Den Haag nam disciplinaire maat regelen tegen Dick Advocaat, Aa)d Mansveld en Kees Breg- man. Zij werden vervroegd met vakantie gezonden en kre gen bovendien een boete. Dit alles naar aanleiding van lnrn gedrag in de wedstrijd tegen de Haagse amateurs, de avond ervoor. Hartmann: „Het is geen stijl wanneer een speler een over treding begaat scheidsrechter hem wil op schrijven en dat zo'n speler dan zegt als hem wordt ge vraagd naar zijn nummer: Man, je weet toch wie ik ben, vraag er dan niet naar! Dit zijn geen manieren. En ook over de houding van Aad Mans veld heeft de scheidsrechter Ia- ter zijn beklag gedaan bij het bestuur." Tor Fuglset en Bo Augustsson werden ook later beboet, elk met 25 gulden. Het moment, waarop FC Den Haag de hand in eigen boezem stak, kwam voor velen als een verrassing. Moet men als het seizoen is afgelopen, zo straf zijn? Hadden de maatregelen niet eerder genomen moeten worden? Manager Eddie Hart mann: „Nee, ik vind van niet. De spelers weten nu waar ze aan toe zijn. Voor het volgende seizoen is dat belangrijk". Nonchalant (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wim Berckenkamp, de jeugdspeler, die dit seizoen tegen het eerste elftal van FC Den Haag aanleun de, heeft tóch getekend. Vrijdagavond kwamen de partijen tot overeenstem ming. Het enige vraagteken van de jeugdgroep is nog Martin Jol, die in de gunst van Ajax staat. Van een bereidheid tot concessies doen is nog weinig merkbaar. Manager Eddie Hartmann: „Ja, er is een grote club voor hem geweest. Maar ik zie hem nog HANS DE BRUYN niet vertrekken. Hij valt in de jeugdregeling waardoor we een onbeperkt transferbedrag voor hem kunnen vragen". Twijfelzaken zijn verder nog: Thijs Wijngaarde, Hans Bres en Leen de Graaf. Wijngaarde is pas uit het ziekenhuis ontslagen na een operatie aan de amandelen en zal zich over zijn contract (geen fullprof meer) beraden. Een club heeft zich bij FC Den Haag nog niet gemeld. Wijn gaarde wilde een camping in Zeeland overne men, maar dat gaat waarschijnlijk niet door. Hans Bres heeft een regeHng voor zijn maat schappelijke functie getroffen en de verwach ting bestaat dat zijn contract binnenkort geen al te grote moeilijkheden meer zal geven. Van een transfer naar Roda JC is geen sprake meer. Het transferbedrag (meer dan 150.000 gulden) bleek een te groot obstakel. "Tfftwn Premier Joop den Uyi wilde die beroemde beker vyef ©en* van dichtbij bekijken en daartegen har praeses Jaap van Praag geen enkel bezwaar. ATHENE Stefan Kovacs, ex-trainer van Ajax, gaat in het ko mende seizoen AEK uit Athene trainen, zo werd zaterdag in de Griekse hoofdstad vernomen. Woordvoerders hebben verklaard dat Kovacs binnen ongeveer tien dagen in Athene wordt ver wacht om een lucratief contract te tekenen. De Roemeense trai ner zal, naar verluidt, een maandsalaris krijgen van 90.000 drachmen of 3000 dollar, en een contractbonus van 225.000 drach men of 7500 dollar. AEK is een eerste divisieclub, die dit seizoen tamelijk povere prestaties heeft geleverd. Er zijn rijke Grieken, onder wie de scheepsmagnaat George Theodoracopoulos, die in het bestuur van de club zijn benoemd. Men meent dat Theodoracopoulos ook verantwoordelijk is voor de contractering van Kovacs. Men hoopt dat de Roemeen AEK weer tot een kansrijke ploeg voor het Griekse kampioenschap zal maken. AEK kampt al twee seizoenen met trainersproblemen. De Ier Billy Bingham, die AEK het laatste deel van het afgelopen sei zoen heeft getraind, is vertrokken om de leiding op zich te ne men van Everton in Liverpool. AEK zal dit jaar, naar wordt verwacht, in de Griekse competitie waarin nog een wedstrijd moet worden gespeeld, als vijfde eindi gen. (Van onze correspondent) Amsterdam Ajax mag dan drie keer de Europa Cup hebben gewonnen, de beker blijft niet definitief in Amsterdam. Het wijd verbreide misverstand dat dit wel zo zou zijn, werd de receptie die Ajax in het Hiltonhotel hield, door voorzitter Jaap van Praag, rechtgezet. De vertegenwoordiger van Feyenoord, de heer L. van Zandvliet, zei in zijn toe spraak: ,,We zijn jaloers op u omdat u de beker in bezit hebt, waarop ook onze naam voorkomt". Jaap van Praag antwoordde: „Hij is helemaal niet in ons bezit. Er is nog plaats genoeg voor andere na men. Hij zal zeker nog vijftig keer rondgaan voor hij vol is met inscripties en ongetwijfeld komt Feyenoord ook weer aan de beurt. Maar wij hopen u ruim voor te blijven". Jaap van Praag maakte gebruik van de aanwezigheid van twee ministers om een beroep op hen te doen te bevorderen dat de vermakelijkheidsbelasting wordt afgeschaft. Premier Den Uyl had gezegd: „Ik heb geen doos met ge schenken bij me, zelfs geen onderscheidingen. Ik heb u na mens het kabinet alleen dank baarheid te geven. Ik kan u verzekeren dat we tijdens de debatten in de Kamer, die vaak doodververvelend zijn, dikwijls even naaar het kastje lopen om te kijken wat Ajax nu weer presteert". Van Praag, zich wendend tot de ministers Den Uyl en mr. Van Doorn van CRM: „Het Neder landse voetbal bestaat niet al leen uit Ajax en Feyenoord. Ik wil dit kabinet in overweging geven iets te doen voor het to tale betaalde voetbal en te be vorderen dat de vermakelijk heidsbelasting wordt afgeschaft in gemeenten waar dit nog niet het geval is. Wij Ajax. betalen per seizoen ongeveer een mil joen aan vermakelijkheidsbe lasting". inspraak Op die mededeling schudde de Amsterdamse wethouder mr. E. Brautigam, protesterend het hoofd. Hij wees wel op de verkeersproblematiek bij de thuiswedstrijden van Ajax. „Ik kan me voorstellen", zo zei deze wethouder die o.m. ver keerszaken onder zijn hoede heeft, „dat u verontrust bent over het voornemen het tegen over uw stadion liggende Be tondorp op zondag af te slui ten. Maar u hebt inspraak en uw penningmeester, de heer Timman. zal zitting hebben in de gesprekscommissie". Overheersend was echter de vreugde over het behalen van de derde Europa Cup in suc cessie. Trainer Kovacs vond echter het enthousiasme aanzienlijk minder dan vorig jaar en Sjaak Swart zei rond uit: „He*, hoort erbij maar voor mij hoeft het niet". Namens de KNVB sprak voor zitter Wim Meuleman, die me dische apparatuur voor de ver zorgingskamer in het Ajax-sta- dion aanbood. Jaar bier 'n Komische noot verzorgde de vertegenwoordiging van de Studentenvoetbalvereniging uit Groningen, die Kovacs een contract voor een jaar aan bood in ruil voor gratis bier drinken. De glunderende Roe meen bleek meer belangstel ling te hebben voor het aanbod dat hem uit Griekenland heeft bereikt van AEK uit Athene. De receptie, die door vele hon derden werd bezocht, werd aangegrepen om afscheid te nemen van Stefan Kovacs. Jaap van Praag deed dat met de woorden: „Jij hebt ons twee keer landskampioen ge maakt en tweemaal met onze ploeg de Europa Cup veroverd. Heel hartelijk dank voor alles wat je voor ons hebt gedaan, voor de sfeer die jij hebt ge kweekt en voor het feit dat je een geweldige ambassadeur voor Ajax bent geweest". Tilburg-trofee Ten bate van de kas van Wil lem II speelde Ajax gisteren in Tilburg. Willem II was ver sterkt met Jan van Beveren, Willy Brokamp, Cas Janssens en Willy van der Kuylen. Dat bleek niet voldoende want Ajax zegevierde met liefst 7—2 door doelpunten van Cruyff (2), Rep, Swart, Hulshoff, Kleton, Arnold Mühren. Voor Willem II scoorden Hiiverts en Brokamp. Jan van Beveren redde menigmaal miraculeus waardoor een nederlaag met dubbele cijfers werd voorko men. De totale actie die Wil lem II ontketende en waarvan het duel met Ajax de afsluiting vormde, bracht tachtigduizend gulden op. Voor de wedstrijd werd Ajax ontvangen in het gemeente huis van Tilburg, waar aan voerder Cruyff de Tiiburg-trof- fee in ontvangst mocht nemen en Sjaak Swart een cadeau- werd overhandigd. Daarna maakte Ajax een rijtoer door de stad. De ploeg, op Neeskens na compleet, werd door vijftig duizend Tilburgers uitbundig toegejuicht. In Amsterdam kon, wegens gebrek aan potitiepersoneei, op Hemelvaartsdag geen rijtoer worden gemaakt. Maar dat kon zaterdag in Tilburg wel. Mèt de Europa Cup natuurlijk. DOUGLAS John Lawrence Clarke, een 25-jarige Britse ama teur motorrenner, is zaterdag overleden als gevolg van een onge luk tijdens een race (voor produktiemotoren) van de jaarlijkse Tpurist Trophy-races (TT) op het eiland Man. Kort na de start botste Clarke tegen een muur en liep ernstige verwondingen op aan zijn borst. In de ambulance op weg na?r het ziekenhuis stierf hij. Clarke had in 1971 en 1972 deelgenomen aan de Grand Prix van Man en kende dus het parcours Het was echter voor hem de eerste keer dat hij aan de TT deelnam. Wereldkampioen Giacomo Agostini en zijn stalgenoot bij MV- Agusta Phil Read weigerden te starten in de TT-races op Man omdat zij het stratencircuit te gevaarlijk vinden. Wereldkampioen Klaus Enders (West-Duitsland) op een BMW, heeft zaterdagmiddag het race- en het baanrecord gebroken tij dens zijn overwinning in de TT-zijspanraces op Man. Enderi leidde van start tot finish en had aan het einde van de 181.8 kilo meter bijna een minuut voorsprong op zijn landgenoot Siegfried Schauzu. eveneens met BMW. De gemiddelde snelheid van Enders, 149.68 kilometer per uur, was een record. De laatste ronde legde Enders af in 23.22,2 mi nuten (155.88 km/uur), wat ook nog nimmer was gepresteerd. De Europa Cupfinale heeft nogal wat losgewoeld. Suppor ters. die de reis naar Belgrado hadden gemaakt, voelden zich genomen. Maar in Amsterdam bouwden de achterblijvers toch een best feest. Intussen lanceer de clubarts John Rolink, voor de wedstrijd in de kwartfinale tegen Bayern MUnchen zelf een onderwerp van discussie in de kwestie-Cruyff, een scherpe aanval op coach Kovacs, die verantwoordelijk werd gesteld door de arts voor de slappe, zowel geestelijke als conditio nele, conditie van de Ajncie- den. Het is wederom een mis slag van Ajax' clubarts. Van professioneel ingestelde voet ballers mag worden verwacht dat zij bestand zijn tegen een zwaar seizoen. Wie de Engelse Cupfinal heeft gezien en heeft geconstateerd dat daar zelfs een tweede divisieploeg (Sun derland) aan het eind van een zeer langdurig en zwaar sei zoen, met meer wedstrijden dan In ons land, in staat is een enorme hoeveelheid energie te produceren, mag dat ook ver wachten van een Europese top club -verreweg -, zelfs aan het eind van een slopend seizoen. Ajax is doodeenvoudig te non chalant geweest door de spe lers in een overvol, druk en rumoerig hotel te huisvesten. Feyenoord werd in ditzelfde seizoen voor de UEFA Cup uit geschakeld door OFK Belgrado. Feyenoord logeerde in hetzelf de hotel JuROslavija en hing ook halve dagen rond in de hall..... Opofferen Voor Rudi Lubbert is een boksseizoen verloren. Hij te kende een contract voor een gevecht tegen Cassius Clay, in Juli van dit Jaar. Er werd be dongen - een normale clausule - dat Lubbers vóór het duel niet in de ring mocht komen. In dien hij had geweten dat het gevecht zou worden uitgesteld tot oktober, had Lubbers kun nen bedingen dat hij wel zou mogen boksen want hij zit nu een jaar zonder inkomsten. Het tekent de treurige situatie In de Nederlandse profboks- sport, waarin geen bokser uitgezonderd momenteel Figh ting Mock - kan leven van zijn sport, dat een bokser voor die ene kans gedwongen is zowel een jaar ann Inkomsten als 'n jaar aan carrière op te offeren. Als underdog heeft Nederland in 't wereldboksgebcurcn geen stem van enige betekenis. In dien het gevecht In oktober mocht doorgaan en Lubbers zou een behoorlijk resultaat bereiken, dan ligt het eind van zijn loopbaan, gezien zijn leef tijd, toch in het verschiet. Een weinig opwekkend vooruitzicht voor een profbokser, die als een van de zeer weinige in ons land. alles heeft moeten opof feren voor die ene kans, die te laat is gekomen omdnt onze stem te zwak is, beter gezegd, niet wordt gehoord. Fouten Met harde hand heeft de lei ding van FC Den Haag ingegre pen. De uitvoering van de straffe besluiten berust bij de uitstekende manager Eddie Hartmann, die dunrdoor geen benijdenswaardige taak kreeg toegeschoven. Door anderen zijn de psychologische fouten gemaakt die tot de, bijna wan orde In de gelederen hebben geleld. Na een teleurstellend seizoen, waarin zelfs geen plaats voor het UEFA Cuptoer nooi werd bereikt, waren de spelers uitgeblust. Dat i> een logisch gevolg van de opgelo pen klappen (daarin ook te be trekken de uitschakeling voor de KNVB-beker). Toch moeat en zou er gevoetbald worden. Oninteressante wedatrl|den, waarin FC Den Haag alleen maar een zeperd kon halen. En dat la gebeurd. Het wnre beter geweest om "in te pak ken en weg te wezen", alleen te trainen, vakantie te laten nemen en te zeggen: „Volgend seizoen gaan we er goed tegen aan". Vriendschappelijke duelletjes na een teleurstellend seizoen hebben totaal geen zin. En nu lijkt de sfeer voor een intensieve voorbereiding op het nieuwe seizoen ook vertroe beld. Hl

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13