COMMANDANT EN DEEL BEMANNING VAN VELOS VRAGEN ASIEL IN ITALIË NIXONS WOORD IS WET Rusland winnaar voorronde toernooi wereld kampioenschap Eeuwfeest Aanvallen op Ethiopië bij OAE- conferentie Y mCHILLES Europese records op jeugdvijfkamM TURNERS TE STERK, VOOR OOSTENRIJK MAANDAG 28 MEI 1973 LEIDSE COURANT Van onze correspondent F- Wijnands ROME De commandant van de Griekse onderzeee- bootjager Velos, Nikolas Papas, zes van zijn officie ren en 24 manschappen hebben dit weekeinde in Italië politiek asiel ge- j vraagd en gekegen. Papas was in de loop van vrijdag plotseling weggevaren uit een internationale NAVO- oefening, die in de buurt van Sardinië werd gehou den- Met volledige instem ming van zijn 270 koppen tellende bemanning stoom de hij langs de Italiaanse kust op naar de havenstad Fiumicino, vlak bij Rome. Zijn muiterij was bedoeld als de- monstratie tegen het huidige be wind van de kolonels in Grie- kenland. De opzienbarende mui terij zou verband houden, met de eerder deze week onderno men, maar mislukte staatsgreep in Griekenland door twee admi raals. Volgens onbevestigde be richten zou de Velos naar de Romeinse havenstad zijn ge varen om er koning Con- stantijn aan boord te nemen die sinds zijn verbanning uit Grie kenland in Rome woont. Er zou wel met koning Constantijn ge telefoneerd zijn, maar' de ko ning heeft geweigerd aan boord van de Velos te gaan. Constan tijn woont met vrouw en kinde ren in het zuidelijke deel van Rome, in een villa die hij voor 5.000 gulden per maand hoort van een Italiaanse gravin. De Velos is inmiddels uit Fiumici no vertrokken. Het schip is on der een nieuwbenoemde com mandant, die hals over kop uit het NAVO-hoofdkwartier in Na pels werd opgetrommeld, op weg naar de thuishaven. Hoewel de gehele bemanning aanvanke lijk met de „vrijheidsmuiterij" instemde, hebben uiteindelijk slechts 31 bemanningsleden de volle consequentie getrokken en om politiek asiel gevraagd. De Velos arriveerde in de loop van de vrijdagavond voor de havn van Fiumicino, nadat zij kort tevoren bij Ostia de Ita liaanse territoriale wateren was binnengevaren. Laat in de avond ankerde het schip met alle boordverlichting aan drie mijl uit de Italiaanse kust. Een eerste onderzoek had de plaat selijke haven- en marine-autori teiten geleerd, dat het de Griek se commandant volledig ernst was. Er werd groot alarm gege ven naar de Griekse ambassade in Rome, de politie en de mari ne, naar diverse Italiaanse mi nisteries, en het NAVO-hoofd kwartier in Napels. In de nacht van vrijdag op zaterdag en in de loop van de hele zaterdag is er vrijwel doorlopend door een groot aantal functionarissen on derhandeld met kapitein Papas en zijn bemanning. De eerste die met grote haast in de haven aankwam, was de Griekse am bassadeur in Rome, Stefano Ro- kanas. Kort daarop arriveerde na een snelle rit uit Napels ad miraal Rrpaindeis. Hij vond wel iswaar een boot, waarmee hij naar de Velos voer, maar de Italiaanse patrouilleboten ver hinderden hem aan boord te- gaan. De admiraal zei niet als NAVO-afgevaardigde te komen, maar als marine-officier van de Griekse regering. Dichter dan enkele tientallen meters mocht hij niet bij de onderzeeboot jager komen. Per megafoon sprak hij daarop met commandant Papas. De nadien steeds voortdurende onderhandelingen leidden uitein delijk in de loop van zaterdag tot de beslissing: Papas en der tig andere opvarenden deden hun laatste stap en vroegen om politiek asiel. Met motorboten werden ze van boord gehaald en naar de vaste wal gebracht, waar éen autobus klaarstond om hen naar het hoofdbureau van politie te brengen. Duizen den nieuwsgierigen onder wie links georiënteerde demonstran ten en Griekse politieke vluchte lingen die in Italië wonen, ap plaudisseerden geestdriftig toen de 31 Grieken aan land stapten. Inmiddels gearriveerde leden van de Griekse contra-spionafe- dienst in burger, gingen daarop aan boord van de Velos, waarna het schip in de late namiddag vertrok. Commandant Papas gaf I MM—— Enigen van de officieren en manschappen van de Griekse onderzeebootjager Velos, die asiel hebben aangevraagd in Italië aan boord van de boot die hen naar de vaste wal brengt. slechts een korte verklaring. Hij had in zijn eerste boodschap, vrijdagavond Iaat al gezegd, fel tegen het kolonelsregime te zijn. Hij voegde daaraan toe. trouw te blijven aan de NAVO. Een maal van boord vertelde hij, „blij te zijn in Italië te zijn". Ondanks het feit dat voor de meesten vrouw en kinderen en familieleden in Griekenland achterblijven, verkozen zij lie ver het politiek asiel dan terug keer naar Griekenland „waar geen vrijheid is en waarheen we niet eerder teruggaan dan nadat de democratie er hersteld is. We zijn tegen de kolonels; het hele Griekse volk en de Griekse strijdkrachten zijn tegen hun anti-democratische beleid. Leve het vrije Griekenland", aldus Papas. Behalve de begrijpelijke internationale opwinding rond deze muiterij heeft het avontuur van de Velos ook in Fiumicino voor een zeer druk etmaal ge zorgd. Enorm veel belangstel lenden, onder wie uiteraard tientallen journalisten waren in het haventje aanwezig om te trachten het nieuws van de mui terij zo snel mogelijk te krijgen. De plaatselijke vissers maakten onverwacht zeer goede zaken toen er plotseling een enorme vraag naar boten ontstond. De prijzen voor een tochtje naar de Velos en terug varieerden van enkele tientjes tot soms een paar honderd gulden per man. De Griekse oorlogsbodem voer- ffe gedurende het incident door lopend twee vlaggen: die van Kapitein Pappas, commandant vi Velos op Italiaanse bodem Fiumicino. Griekenland en van de NAVO. zwaaide naar de belangstellen- Het grootste deel van de be- den en riep „vrijheid" of maak- manning bevond zich aan dek, te het v-teken. WASHINGTON Er zijn zo lapg- zazmerhand heel wat verklarin gen over de Watergateaffaire losgekomen. Een van de eerste was afkom srig van president Nicon n hoogst eien persoon. Niet de commissie ter herver kiezing van Nixon had zich aan kwalijke praktijken schuldig ge maakt, maar de commissie voor algemene veiligheid. Het geheim van dit geheime poli tieapparaat in wording ver klaart heel wat meer dan alle andere veronderstellingen, zoals de omstandigheid, dat de com missie ter herverkiezing over meer geld beschikte dan zij voor legale doeleinden .nodig had of het feit dat erg veel mensen uit Nixpns omgeving uit Zuid-Californië afkomstig wa ren. Geen van deze veronder stellingen gaf antwoord op de vraag waarom de medewerkers i van de president hun toeclucht hadden moeten nemen tot aller lei kwalijke acties om diens hernieuwde keuze te verzeke ren. Niettemin komt er tekening in de zaak. President Nixon en zij medewerkers hebben van meet af aan een soort totalitaire de- ADDIS ABEBA (AP) Op de conferentie van de organisatie van Afrikaanse Staten heeft Li- bij dit weekend Ethiopië be schuldigd „van het samenwer ken met zionisten, kolonialen en imperialiszen zoals de Verenig de Staten en Zuid-Afrika", het geen zou indruisen tegen de be langen van de Afrikaanse vol ken. Ethiopië heeft doen weten dat dit niet juist is, en op zijn beurt Li bië beschuldigd van onder gronds gewroet in veel Afri kaanse landen. „Het Libische marxistische en fanatiek-reli- gieuze regime is bezig te trach ten met haat oliegeld Afrika te kopen". De regering van keizer Haile Se lassie. de meest-gerespecteerde Afrikaanse staatsman, was al eerder aangevallen op de confe rentie die wordt gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de O. A. E. uoen had Somalië Ethiopië ervan beschuldigd dat dit land, waar mee het in een grensgeschil is verwikkeld, een inval in Soma lië zou gaan willen doen. Ethio pië heeft dit ontkend. President Gowon van Nigeria deed gisteren een beroep op de drie landen hun kalmte te bewa- met eigen politie- apparatuur mocratie ingevoerd en dat oudt onder meer in, dat vrijheden in het gedrang komen als het zwaartepunt komt te liggen op eigenbelang en nationale veilig heid. Men moet uitgaan van een presi dent die meer waarde heette aan wereldproblemen dan aan de toestand in eign land. In een toespraak op 30 april voer de Nion als excuus aan, dat oj tezeer in beslag genomen was door hina en Rusland om aan dacht te kunnen besteden aan de Watergatezaak. Nixons bijzonder belangstelling voor buitenlandse aangelegenhe den noopte tot een hele reeks bijzondere veiligheidsmaatrere- gelen als .gevolg waarvan, zo lat hij doorschemeren, zonder zijn toestemming of medeweten, din gen zijn voortgekomen, zoals in regelmatigheden in de erkie- zingscampagne of het in de doofpot stoppen van de Water gatezaak. In 1969 bijvoorbeeldl lekten de tails uit over geheime bombar dementen biven Cambodja en ook bijzonderheden over Nixons politieke activiteiten. Nixon zei over het laatte: ,,Ht had geen zin om door te gaan met deze politieke initiatieven, tenzij ver der uitlekken voorkmen kon worden". In 1970 kondigde zich een nieuw veiligheidsprobleem aan. Dat waren de betogingen op de universiteiten en andere rebelse activiteiten, die hun hoogtepunten bereikten om streeks den tijd van e inval in Cambodja. Een jaar later, in 1971 was de pu- blikatie van de Pentagon Pa pers zo'n ernstige bedreiging, dat bijzonere maatregelen nodig geacht werden. Het antwoord op iedere gebeurte nis afzonderlijk was een toene ming van de actviteiten vande geheime dienst, daarij moet wel duidelijk gesteld worden dat in alle gevallen de opdrqchten van het Witte Huis kwamenen niet van de verantwoordekijke afde lingen van e geheime dienst. Zo werd er in het Wktte Huis een instituut geschapen om taken uit te voeren, die door de presi dent als "belangrijk" omschre ven waren. Het is goed te weten dat deze ac tiviteiten goeddeels buiten het wetsbereik vielen, want de "ge heime politie" van het Witte Huis werkte onafhankelijk anFBI en CIA en viel dus bui ten de controle van het Con gres. Hoe deze geheime politie betaald werd, wist geen mens, totdat il legale verkizingsbijdragen kwa men binnenstromen Om een voorbeeld te noemen: het aftap pen van de teleoonlijnen van re- geringsfuntionarissen en journa- ticfon fdxt hooin al in 1969) is. wettig gezien, een zeer twijfel achtige zaak, in die zin, dat waarschijnlijk geen enkele rechtbank daar toestemming voor gegeven zou hebben. Dt is namelijk in de wet vastgelegd. In 1970 werd voorts een plan ont worpen om in te breken n hui zen van "verdachte" personen en instellingen, zoals sommige ambsssades. Dit pla ging niet door, omdat Edgar Hoover, toen hoofd van de FBI er tegen was. Hoover was niet tegen uit liefde voor de burgerrechten, maar uit hoofde van zijn jalozie, want deze soort praktijken aste de FBI tot 1966 geregeld toe. Het plan werd waarschijnlijk toch uitgevoerd, maar nu door agen ten van het Witte Huis. In iecer geval weet men, dat zij duide lijk inbraken gepleegd hebben. De veroordeelde in de Watergate zaak, James McCord, die een lange staat vn dienst heeft bij FBI en CIA, verklaarde bij zijn verhoor, dat hij wel besefte dat wat hij deed illegaal was, maar dat het toch als wettig kon op gevat worden als hij de toe stemming had van president of minister van justitie. Dit iseen typisch voorbeeld van de legali teit van eenpolitiestaat waar de staat zelf wet is.... Aangeschoten treiler hinkt naar huis REYKJAVIK (AP) De Britse treiler Everton die zaterdag door vier of vijf schoten van de IJslandse kanonneerboot Aegir is geraakt is met zijn hele beman ning van wie niemand letsel heeft opgelopen, op de thuisreis naar de haven Grimsby. Ge meld is dat het gevaar van zin ken niet meer bestaat. Premier Olafur Johannesson van IJsland heeft het optreden van de kapitein van de Aegir goed gekeurd en in een toespraak voor de IJslandse radio gezegd dat hij hem zal bedanken voor zijn krachtig optreden. De Britse minister van buiten landse zaken, sir Alec Douglas Home, noemde de rechtvaardi ging van het optreden van dc Aegir door de IJslandse pre mier „schaamteloos". „Het is „volslagen fout" wanneer een land denkt het recht te hebben op volle zee geweld te gebrui ken. Het internationale ge rechtshof in Den Haag heeft in de visserijkwestie ten gunste van Groot-Brittannië uitspraak gedaan", zei hij. Doden in Guatemala GUATEMALA, (AP) In een vuurgevecht tussen de militaire politie en 1000 boeren, die zater dag in het oosten van Guatema la land van derden bezet had den, zijn zaterdag 17 personen om het leven gekomen. Tot de doden behoren een ser geant en vijf soldaten van de militaire politie. Voorts kwamen elf boeren om het leven. Plassengebied ongeschonden behouden DE NHAAG (ANP) De stich ting „Het Zuidhollands Land schap" heeft bij Provinciale Staten van Zuid-Holland gepleit voor verdubbeling van de enkel- baans spoorlijn Alphen-Leiden in plaats van aanleg van een nieuwe autoweg in dit gebied. De stichting doet dit in een be zwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan voor het Zuid-Hol landse plassengebied. Totaal zijn zestig bezwaarschriften te gen het plan ingediend. Volgens de stichting zou een weg door het gebied bezuiden de Ka- gerplassen het waardevolle ge bied schaden en ongewenste su burbanisatie aanmoedigen. „Het landschappelijk zeer waardevol le en nog stille Plassengebied moet zo landelijk mogelijk blij ven", vindt de stichting. Meneer Leeflang rijdt de zon tegemoet. Huurt een auto in z'n vakantie. Met hot hele gezin Inpakken en wegwezen. Natuurlijk moetje zo'n kilometer vreter wél kunnen vertrouwen. Wees verstandig meneer, huur bij Achilles. Erg voordelig. 11 j,w betroiwfcw m m autoverhuur SPUI 187-TEL.46.46.00. Toelating MEAO-MMO tot leraren opleiding j DEN HAAG Diplomabezitters van een school voor middelbaar economisch en administratief onderwijs en van een school voor mdddelbaar middenstands voor middelbaar middenstands- handelsonderwijs) kunnen toe gang krijgen tot alle studierich tingen van de nieuwe lerarenop leidingen tweede en derde graad. Minister dr J. A. van - schappen) heeft dt per ciruclai- Kemenade (onderwijs en weten schappen) heeft dit per circulai re aan deze scholen meege deeld. Afgestudeerden van scholen voor MEAO en MMO kunnen onder bepaalde voorwaarden ook wor den toegelaten tot mo-opleidin- gen, die door het rijk gesubsi dieerd worden. Alpinisten omgekomen KATMANDOE (AFP-REUTER) - Vier Japanse bergbeklimmers en een Sherpa-gids zijn 18 mei om het leven gekomen, de dag nadat zij de top van de bijna 8100 meter hoge Annapurna in Nepal tot op 50 meter waren ge naderd. zo is gisteren in Kat- mandoe vernomen, j Vier Italiaanse alpinisten, leden van een 14 leden tellende expe- I ditie, zijn aan de voet van de Mount Everest omgekomen. Examens De Amsterdamse schone Marga van den Heuvel is afgelopen zaterdag tot Miss Amsterdam 1973 gekozen. De verkiezing was georganiseerd door het stadsblad Echo. VS bereid tot samenwerken met Antillen WILLEMSTAD Curacao (ANP) - De Verenigde Staten zullen met de Antillen samen willen wer ken, wanneer deze onafhanke lijk zijn. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William P. Ro gers, gisteravond bij zijn ver trek van Curacao. Minister Ro gers, die op het ogenblik een rondreis maakt door Latijns-A- merika, heeft het afgelopen weekeinde twee dagen uitgerust op Curacao. Gisteravond ver trok hij naar het laatste land van de reeks, Jamaica. De onverwachte persconferentie werd weer even plotseling afge broken toen een journalist vroeg of de samenwerking van de Verenigde Staten mei de Antil len zich ook zou uitstrekken tot het gebied van de defensie. La ten we daar maar over praten als het zever is, aldus Rogers. I Den Haar iljn L. de BelJI, C. H. M. Dltvortt, M. de Heus, M. J. van der Linden. A. E. F. M Mors, H. B. Vermaas. Y. C. de Vletter. S. W WIJers. H. C. Dlenstbach. C. I. Jle-Snm-Foek. A. van der Schalk, j. b. f. h. Rots, E. M vun der Slrnnlen. O. M, Boonman, G. v, Breemen, H. Broeke- ma, H. van der Canst. I. Hoornweg, J. J. M. Kuiser. W. A. Peck. M. Smit. .1. Stoker. E. P. WiiRennar, J. A. van Wumelen, M. C. J. van Went. Den Hubr zijn ueslanKd: E. vun P.emmelen. J. Blesnart. Y Bourgon- Je. J van Breukelen. C. Dulvcnvoor de. B. van Dijk, M Enhus. E. Mo hnmed AJoeb. A. Molenkump M Veels. I. Wills. A van Wijk. allen te Den Haag, M. Lansbergen (Delf- gauw). Y. Ashruf. (Delft». M. Bul tendljk (Delft). A. Dieben (Lelden). E. Mou nler-de Lange (Leldschen- daml. M. van Oosterhout (Leid sehendnm», M. van der Tang Leldschcndam). A. Wolf (Leldschen- ■ndrlks (Voorburg). M. Bollen (Wossennar). Y. de Kousemneker i, D. NI oman (107) Slmon Stevln Aan de scho lengemeenschap ..Slmon Stevln". Zuldlarenstraal 59. zijn geslaagd voor het eindexamen, gymnasium A: K Bodegom. B. Freico, M. C. Janten. E. F. Knoester, P. F. M. - Aan het gymnasium Haganum In Den Hang zijn gwloagd: »oor diploma A: Norma Burg. Marlon DrleUma. Evert 109 Pet onderwijzer!esann de Pedagögli Aacademle. Rljksoploldlng voor On derwijzer te 's-Gravenhoge: Je damesE. M. Heupermun. -T. T. Olivier. I. E. Pohlman. J. E. M. M. P. R.- ken. N. H.R'.cleveld. .1 E. S edjak Do heren: C. Elchhom. C. MèChelse. j a. NUuwenburg. P. j. I Witman. MOSKOU De Sovjet-Unie winnaar geworden van groep negen van dc voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1974, waar van de eindronden in West- Duitsland worden gehouden. Het Russische nationale elftal ver sloeg zaterdag in Moskou Frankrijk met 2-4» (rust 0-0). De doelpunten werden in de 80e en 83e minuut gemaakt door de DRESDEN De Oostduitse Burg- line Pollak heeft gisteren In Dresden het Europese jeugdre- cord op de vijfkamp verbeterd en gebracht op een totaal van 4624 punten. Het oude record was met 4322 punten in handen van Petra Ranipf (eveneens DDR). Burglinde Pollak stootte 0.a. 15,43 m met dc kogel en sprong 1,73 m. hoog. In Birmingham liep de Oosten rijkse Maria Sykora de 400 me ter horden een nieuw nummer voor de dames dat nog niet offi cieel op de recordlijsten voor komt, in 55.6 seconden, de beste wereldprestatie. Ulrlke, Mey- farth (Wdld) de Olympische kampioene hoogspringen, wipte bij wedstrijden in Bonn over 1,83 meter. In Moskou sprong de Rus Vladimir Abramov 2,19 me ter hoog. Ellen Tittel (Wdld) di in de Olympische 1500 meter finale ten val kwam, liep in Bonn de 800 meter in 2 minuten en 4,4 se conden. In Parijs deed Marcello Fiasconaro (Ita) een vergeefse aanval op het wereldrecord 800 meter. De Italiaan die onlangs in Zuid-Afrika tot 1.44.7 kwam noteerde nu 1.45.9. INNSBRUCK Het Nederlandse heren turnteam heeft zaterdag avond in Innsbruck met 250, —244,10 punten gewonnen van Oostenrijk. De Nederlanders wonnen vijf van de zes onderdelen. Alleen met ringen turnen ging verloren. In het individuele klassement ein digde de nationale kampioen Cor Smulders met 53.10 pnt. op de eerste plaats. Hans Gunnc- man bezette met 51,80 punten de tweede plaats. Het individuele eindklassement Is: 1. Cor Smulders, (Ned) 53,10 pnt. 2. Hans Gunneman (Ned) 51,80 3. Manfred Nesper (Oost.) 51,30 4. Gert Butter (Ned) 49,80 5. Leopold Past (Oost) 49,60 6. Cees Pot (Ned) 47,75. 10. Alex Knip (Ned) 45.25 12. Sjef Bak ker (Ned) 44,35. vleugelspelers Blokhin cn Onlsjtsjenlro. De Sovjet-Unie heeft nu aca jaiiw ten en kan niet meer worden in gehaald door Frankrijk (3) en Ierland (3). Toch is de Sovjet- ploeg nog niet verzekerd van een plaats bij dc beste zestien. Daarvoor zal eerst nog gewon nen moeten worden van Peru of Chili. Deze Zuid-Amerikaanso landen moeten nog een beslis singswedstrijd spelen om uit to maken wie in hun zone winnuar wordt- Belden hebben een keer gewonnen met 20. BOEKAREST Roemenië heeft zondag in Boekarest met 10 van Oost-Duitsland gewonnen. Het wus een wedstrijd in groep vier voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Bij rust was het nog 00. In de 53e minuut veerden echter de 65.000 toeschouwers op door een doelpunt van Dumitrache. Stand groep vier: 1. Roemenië 4 3 I 0 7 8—2, 2. Oost-Duitsland 3 2 0 l 4 7—1, 3. Finland 3 1113 2—6, 4. Albanië 4 0 0 4 0 1-fl. SEOEL Het Israëlische voetbal elftal heeft zich geplaatst voor de finole van de Aziatische zona van de voorronden in het toer nooi om 't wereldkampioenschap door Japan (na verlenging) te verslaan met I0. Tegenstan der is maandag in Seoel Zuid- Korea, dat met 31 van Hong kong won. AMSTERDAM In de Am sterdamse RAI is zaterdag het eeuwfeest van de Koninklijke Schaakbond ge vierd. Voorzitter Wim Ruth nam de ge lukwensen van o.m. FIDE-presi- dent prof. dr. Max Euwe in ont vangst. De ho ogste vertegen woordiger van dc wereldschaak bond noemde de KNSB een van de actiefste leden van deze tachtig lidstaten omvattende or ganisatie. Bij monde van de heer Nieuwenhuyzcn Kruseman die namens de minister van CRM sprak, werd de mogelijk heid tot .subsidieverhoging voor de KNSB niet uitgesloten geacht. Door het bestuur van de KNSB zijn zes leden van ver diensten benoemd: mevrouw Fenny Heemskerk wegens haar verdienste voor het damesscha ken, de heren mr. P. ten Cate en Jac. Haring voor hun bijdra gen in het probleemwezen, de voorzitter van de Noordholland se schaakbond, J.C. Muyen voor diens uitzonderlijke werk onder de lagere school jeugd, de heer B. Perfors als stimulator van het coorespondentieschaak en mr. W. Vroom als grondlegger van de bekende V en D simul- taanschaaktournee. Seth Gaaikema hield een veertig minuten durend conférence.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7