Den Uyl: Voorzien in noden van elke dag Derde minister in sexschandaal CeidocSoirtont Helft artsen tegen abortus en euthanasie Dean dreigt met zwijgen in Waterga te-schandaal als hij wordt vervolgd tfhrsSA. Collegegeld gehandhaafd op 500 gulden MAANDAG 28 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Uitgaven defensie voorzichtig terugdringen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Het kabinet Den Uy! is tegen een Euro pese kernmacht en tegenuit- breiding van het verdragsge- bied van de NAVO. De voortzetting van het Navo- lidmaatschap ziet het kabi net „in het perspectief van het streven naar veiligheid en ontspanning". Eind van dit jaar krijgt de Tweede Kamer een defensie-nota aangeboden. In de regeringsverklaring staat onder meer dat het kabinet - onvoorziene omstandigheden en gebeurtenissen voorbehou den - in de periode 1974-1977 zodanige beleidsombuigingen tot stand zal brengen, dat de defensie-uitgaven naar ver houding minder zullen groeien dan het nationaal in- kome. n In het defensie-budget moeten ten gunste van de investerin gen verschuivingen plaats vinden. Om dat mogelijk te maken is er een herstructu rering van de krijgsmacht nodig, gericht op een doel matiger uitvoering van hoofdtaken en afstoting van niet-wezenlijke taken. Voorts moet er een betere samen werking komen door taak. verdeling en/of integratie met name tussen de west- Europese landen. Omdat 1973 reeds ver is gevor derd, zal verlaging van de fensie-uitgaven over het lo pende jaar slechts Jn beperk te mate mogelijk zijn. Terzake de ontwikkelingshulp wordt gesteld, dat deze voor ^1973 zal worden vergroot met een nader vast tes tellen be drag. Het toezicht op de naleving van de embargo's van de V.N. ten aanzien van zuide lijk Afrika en van de sanc ties tegen Rhodesië zal wor den verscherpt. De financiële steun aan de emigratie naar Zuid-Afrika wordt beëindigd. Bevrijdingsbewegingen in de koloniale gebieden van zuide- lijk-Afrika zullen worden ge steund. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil een scherpere afbake ning en erkenning van de bevoegdheden van het parlement tegenover andere publiekrechtelijke organen en machtige be langengroeperingen. Dit staat in de regeringsverklaring van het kabinet. Daarin wordt ook de indiening aangekondigd van een nota over de- mocratiseringszaken en een algehele grondwetsherziening. Daarbij zal worden ingegaan op de kwestie van regeringsvor ming door de kiezers. Er komt voorts een wetsontwerp voor de instelling van een on afhankelijke ombudsman. Aan de S.E.R. wordt advies ge vraagd over het vergroten van de invloed van de onderne mingsraden. Democratisering van de krijgsmacht heeft bij het kabinet prio riteit. Het kabinet wil streven naar verkkorting van de eerste oefentijd, herziening van het militaire straf., strafproces- en tuchtrecht, waarborging van de vrijheid van meningsuiting, goede samenwerking met personeelsorganisaties (ook met de V.V.D.M.), herziening van de wet gewetensbezwaarden. Het kabinet-Den Uyl komt voorts met een nota over de harmo nisatie van het welzijnsbeleid en over de wetgeving op dit terrein. Er komen voor het welzijnswerk aanvullende gelden beschikbaar. De voorzieningen van onderwijs en vorming voor werkende jon geren worden uitgebreid. Gemikt wordt op integrale invoering op 1 augustus 1974 van twee dagen partiële leerplicht voor 15-jarigen. Met het oog op het te verwachten overschot aan on derwijzers zal het kabinet nog voor het komende schooljaar de mogelijkheid tot het aanstellen van boventallige leerkrach ten vergroten. Voorlopig moeten de studenten collegegeld blijven betalen, na melijk 500 gulden per jaar. Die 500 gulden zal onderdeel uit maken van een nieuw stelsel van studiefihanciering, dat in het studiejaar 1974/1975 ingaat. Als eerste inzet daartoe zal er in het studiejaar 1973/1974 de mogelijkheid komen leningen tot 500 gulden te sluiten. Die leningen zullen na afloop van de studie, afhankelijk van het dan genoten inkomen, moeten worden terugbetaald. DEN HAAG „Hoe moei zaam dit kabinet to stand is gekomen, hoe root de aarze- lig en terughoudendheid bij velen, hoe kwetsbaar in me nig opzicht de poitie van het kabinet mag zijn dit kabi net heeft wel een pretentie. Die pretentie is dat het een beleid wilvoeren te oorzie- ning in de noden van elke dag, in het prerspectief van gestage arbeid aan de ver nieuwing van de samenle ving, in solidariteit met de ensen aan de onderkant van de samnleving. Ik hoop dat in deze geringsverklarig iets doorgeklonken heeft van wat de spreukendichter «n het oude testament bedoelde met de wcorden: „Waar visie ontbreekt, komt het volk Dit zei minister-president Den Uy, vanmiddag in de Tweede Kamer in zijn regeringsver klaring t/r presentatie van het nieuwe kabinet. Hij kon digde een groot aantal be leidsvoornemens aan. Plan nen warbij de nadruk valg op het tegemoetkomen aan immateriële verlangens. Cen traal hierbij stat een grotere democratisering van de sa menleving, spreiding van zeggenschap en macht. Het kabinet dat vandaag voor de Tweede Kmer treedt, al dus Den Uyl, is naar men zegt uit nood geboren. Het is er alleen omdat een alterna tief ontbreekt. Daat zit een grond van waarheid in. Dit kabinet is in meer dan één opzicht voor vrijwe niemand datgene dat hij of zij het liefzt had gewild. Wat na een uitputtende krachtmeting van een half jaar tot stand is gekomen, presnteert zich als een progressief kabinet. De vertaljg van de program- grondslag in concrete be leidsmaatregelenen zal veel vergen van het besef van saamhorighid in het kabinet zelf. Zo beizen is het, ik ont ken het niet, een kabinet met vele risico's, aldus Den Uyl. De tijd is te kort geweest om de regeringsplannen uitge werkt ter tafel te brengen. Den Uyl beperkte zich daar om tot een vfijtal uitgangs punten: Het sociaal-econo misch beleid, hetw oon- en leefmilieu, ontwikkeling en ontplooiing, democratisering van de samenleving en het internationale beleid. Het kabir.et streeft naar ophef fing van ongelijkheid en ach terstelling. De bestrijding van de inlatie en de overbe- steding heeft pas kans van slagen als ze wordt geplaatst in het ruimere kader van het terugdringen van de bestaan de ongelijkheid in ikomen, bezit, macht en kennis. Geprobeerd moet worden de particuliere consumptie af te remmen om daarmee ruimte te scheppenvoor verbetering van het werk- en leefmilieu. Zo'n beleid vergt offers in de particuliere sfeer. Bewust zal worden gewerkt aan de herverdeling van inkomens moet mogelijk worden ge maakt door de hoogst inko mens tc beperken. De slinkende energie vereist een veel kritischer en zorg vuldiger gebruik van schaar se hulpbronnen in produktie en consumptie. Sociaal-economische hervor mingen en verbeteringen van het woon- en leefmilieu han gen nauw same met de ont wikkeling en ontplooiiging van mensen en groepen in de samenleving. Door ver- niuewingen in het onderwijs moten de burgers meer ka- sen kijgen zich te ontwikke len in de door hen gekozen richting. Veel beloften Zelfs een eerste vluchtige lezing van de regeringsverklaring wijst uit, dat het kabinet-Den Uyl accenten wil verleggen. En dat het in ver band hiermee veel beloften doet. Blijft de vraag of het kabinet deze beloften allemaal waar kan maken. De kans is reëel voor beloften waarvan de vervulling weinig of geen geld kost, mits de regering hiervoor in het parlement een meerder heid weet te vinden. Moeilijker ligt het in het geval van taken waarvoor de overheid het geld moet zien te vinden. Want ook de nieuwe regering wil de vernieuwing van onze samenleving gepaard laten gaan aan een inflatiebestrijding om het nieuwe beleid econo misch mogelijk te maken. Nu klinkt ir ker dan vroeger door de bereidheid var prijsbeheersing de tariefstelling van de overheid zelf niet te verge- Maar hoe komt het kabinet dan aan het benodigde geld? Aan de hori zon dreigen diverse belastingverhogingen die - omdat de regeling de BTW buiten schot wil laten vooral in de direkte sfeer te ver wachten zijn. In dit verband mag niet vergeten worden, dat concrete afspraken ter zake bij het begin van de kabinetsrit ontbreken. Het kabinet zelf moet het nog over diverse zaken eens zien te worden en de volks vertegenwoordiging staat vrijwel ongebonden. De premier zelf er kent. dat het kabinet minder een produkt is van politieke wil dan van gebrek aan een alternatief. Ook buiten de materiële sector bevat het regeringsprogram trouwens ettelijke punten waarover het laatste woord niet gezegd is. Het zal in het parlement vaak gaan stormen. Wellicht geven komende da gen hiervan een voorproef, ook al verwacht momenteel niemand een direkte orkaan. Met tranen in de ogen ONDER DE FRACTIES DIE vandaag en morgen met gemengde gevoe lens het kabinet Den Uyl tegemoet treden, rekenen we die van DS'70. En niet alleen met gemengde gevoelens, maar zelfs met tranen in de ogen. „Wat hebben we bereikt?" zullen de heren Drees en De Brauw zich moeten afvragen, als ze denken aan de crisis die ze bijna een jaar geleden verwekten en aan het resultaat hiervan. DS-'70 zit nu met een door de vervroegde verkiezingen uitgedunde fractie in de Kamer en ze moeten nanhikken tegen een program, dut hen beslist miinder bevalt dan het program van de regering-Biesheu vel dat ze, omwille van een betrekkelijke kleinigheid lieten opblazen. „We zullen ons als een echte oppositie gedragen" heeft Drees jr. la ten weten; en ditmaal geen oppositie binnen de Partij van de Ar beid. maar oppositie tegen een kabinet en een program van de Par tij van de Arbeid, althans een kabinet en een program die in belang rijke mate he< stempel van drs. Den Uyl dragen. Een program waar in de punten die op defensie, huurbeleid en inflatiebestrijding betrek king hebben, DS-'70 beslist niet zullen zinnen. MAAR POLITIEK MEER PIKANT is een bepaalde verwachting welke Drees jr. aan de vóóravond van de eerste ontmoeting tussen Kamer en kabinet-Den Uyl heeft uitgesproken. Hij veronderstelt, dat het kabinet-Den Uyl onder dwnng van de „confessionele rand" toch een gematigd beleid zal moeten voeren en dat als gevolg hier van de spanning in de Partij van de Arbeid weer zal toenemen. Drees ziet een nieuw offensief van Nieuw Links in het verschiet; want de nieuw-linkse neemen in partij en fractie een sterke positie in. maar zijn in het kabinet duidelijk in een minderheidspositie. Geen slechte analyse; maar wat verwacht DS-'70 ervan? We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat Drees c.s. daarbij garen zullen spinnen, tenzij Den Uyl zou toegeven aan de linkse druk. MAAR OP DAT MOMENT zullen de kiezers op wie D.S-'70 kennelijk al rekent, zich herinneren, wie in 1972 de aanleiding schiep om de socialisten van de PvdA aan een verkiezingsoverwinning te helpen. En om het PvdA-congres gelegenheid te geven zogenoemde „duidclijk- heidsuitspraken" te doen. welke Nederland in een politieke chaos brachten en speculaties ontketenden die. ook al zijn ze slechts ten dele. uitgekomen, het algemeen belang op drijfzand hebben geplaatst. Drees Jr. ziet Den Uyl niet snel vallen Van onze parlementaire redactie DEN DOLDER „Het kabinet Den Uyl zal een taai leven met veel moeilijkheden in het parle ment krijgen, maar het kabinet zal niet snel vallen". Deze ver wachting sprak DS'70-fractielei- der dr. Drees jr. zaterdag uit op de partijraadsvergadering in Den Dolder. Vanwege het heterogene karakter van het kabinet en de achter docht bij de achterbannen voor zag dr. Drees een matig beleid. Hij voorspelde ook dat heel wat plannen van afzonderlijke minis-! ters niet door de ministerraad zullen worden aanvaard, omdat ze nogal ondoordacht zijn. In het parlement zal DS'70 zich za- j kelijk en constructief opstellen. I maar zeer op haar hoede zijn rj" voor aantasting van de demo- i it eratie en de koers van het bui- j tenlands beleid. Partijvoorzitter De Brauw was verontrust over de groei van de VVD. Hij bestreed dat Wiegel thans dé oppositieleider zou zijn. Voor DS'70 vond hij het I een voordeel dat deze partij j thans niet langer gebonden is en in het parlement haar ware gezicht kan tonen: Schippers blokkeren Moezelshiis PARIJS (DPA) De sluis in de Moezel in Thionville (Diedenho- fen) is sedert zaterdagochtend door ongeveer tien Franse bin- nenschapen geblokkeerd. Hierdoor is de belangrijkste ver- binding voor de binnenscheep- vaart van Frankrijk met Duits- j land, Luxembur/g en Nederland I afgesloten. De protestactie van de Franse j schippers, die betere arbeids voorwaarden en hogere vracht toewijzingen verlangen, treft vooral de zware industrie in Lo tharingen. Ruit 50 bejaarden moesten midden in de nacht van zaterdag op zon dag geëvacueerd worden uit een bejaardentehuis in Lage Mierde (N.B.), dat door onbekende oorzaak in brand raakte. De bovenver dieping van het gebouw brandde volledig uit. De bejaarden, van wie er een gewond raakte aan beide handen, werden in een ander tehuis ondergebracht. Man door schoonfamilie beschoten GASSEL (ANP) Tijdens een gewapende ruzie in een sta-ca- ravan in het Brabantse Gassel is de 38-jarige N. uit Oss door schoten zo ernstig gewond ge raakt dat hij in het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen opgenomen moest worden. Wat precies de aanleiding van de ruzie is geweest is niet bekend. De man zou in de caravan, die op een particulier terrein staat, zijn vrouw en haar familie heb ben bezocht om een bepaalde zaak te regelen. Het slachtoffer werd in de buik getroffen. (van een onzer verslaggevers) UTRECHT Bijna vijftienhon derd van de rond vijftiendui zend Nederlandse artsenis tgen abortus en euthanasie. Zij vin oen dat een arts npoit het recht heeft het enselijk levn te beëin digen. Een groep van meer dan twaalfhonderd artsen la het hier echter wel mee eens. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door het Ned. Artsen Verbond dat in februari aan ongeveer vijftienduizend Nederlandse ari se drie stellingen voorlegde met het veroek hun goed- of afkeu ring mee te delen. Ongeveer eenvierde van de artsen ant woordde. De stellingen waren: De arts heeft niet het recht menselijk leven te beëindigen; Ingeval hem door hem aan te tonen overacht dient hij ich hieromtrent te rchtvaardigen voor een hiertoe aan te wijzen of in te stellen gerechtelijke in stantie. Abortus provocatus Is een te gen het leven gerichte hande ling welke daarom per definitie buiten het kader valt van de normale uitoefening van de ge neeskunde. Ook de zgn. aktlve euthanasie is een tegen het leven gerichte handeling welke daarom per de finitie buiten het kader valt van de normale uitoefening van de geneeskunde. Alle drie de stellingen werden door 1447 Inzenders met ja en door 1219 met neen beantwoord; 1265 antwoorden waren ge mengd en 127 antwoorden wa ren voor alle drie de stellingen ongeldig. Uit deze cijfers trekt het artsen verbond de conclusie dat als de inzenders representatief zijn voor de Nederlandse artsen ongeveer de helft van de Neder landse artsenij tegen abortus is en euthanasie. Waarschuwing van Khadaffi CAIRO (AP) De Libische lei der Moammar Khadaffy neeft gewaarschuwd dat hij wellicht de olievelden in zijn land zal nationaliseren als de onderhan delingen met vertegenwoordi gers van Westerse oliemaat schappijen mochten mislukken. Khadaffi zei te streven naar volle dige zeggenschap over de Libi sche olie en meende dat natio nalisatie uitvoerbaar is. Rel in gevangenis ROME (AFP) - In de Rebibbia- gevangenis van Rome is zater dag een uur lang gevochten tus sen gedetineerden en bewakers. Tegen de tijd dat de rel was on derdrukt, waren omvangrijke vernielingen aangericht. Helikopter van Nixon verongelukt KEY BISCAYNE (UPI) Een helikoptc.- van de Amerikaanse landmacht met aan boord zeven i rechercheurs voor de bewaking van president Nixon, is zater- j dagavond ter hoogte van het ei land Grand Cay van de Baha- ma-eilanden in de Atlantische Oceaan gestort. Een agent kwam om het leven en de ande re zes werden licht gewond overgebracht naar een hospitaal op de luchtmachtbasis Home stead in Florida. De helikopter bracht de recher- cheurs naar Grand Cay om een I andere ploeg ter bescherming van president Nixon en zijn ge zin af te lossen. NEW YORK— John Dean, de voormalige ju ridische adviseur van president Nixon die in verband met het Watergate-schandaal is ontslagen, heeft in een interview met Time gezegd dat hij zijn mond zal dichthouden indien hij wordt aangeklaagd. Dean was van oordeel dat hij vrij uitging in de poli tieke spionagezaak. Hij is niet te spreken over de manier waarop het onderzoek in de zaak zich to tnu toe heeft ontwikkeld. Het komt er maar bij centimetertjes uit en er is nog zeker een kilometer af te leggen, aldus John Dean. De commissie van onderzoek van de Ameri kaanse senaat die een onderzoek instelt naar het Watergate-schandaal gebruikt de onderbreking in het getuigenverhoor om een onderzoek in te stellen naar de spiona- gemethoden van de regefing-Nixon. Leden van de commissie hebben een gesprek ge had met de onderminister van justitie, Wil lem Olson, over de activiteiten van de af deling binnenlandse veiligheid. De veroor deelde Watergate-inbreker James McCord had de commissie voor de herverkiezing van President Nixon. De Amerikaanse financier Robert Vesco is in het bezit van documenten die de ontbre kende schakel in het Watergate-schandaal vormen. Dit heeft de Canadese zakenman, Norman Leblanc, een partner van Vesco. in San José in Costa Rica medegedeeld. Leblanc zei dut de documenten betrekking hebben op de 200.000 dollar die v'esco zou hebben bijgedragen aan de herverkiezingen van Nixon. De financier Robert Vesco is eerder deze maand in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij geprobeerd zou heb ben een onderzoek naar zijn financiële ma nipulaties in de beleggingswereld te beïn vloeden door 200.000 dollar te schenken aan de campagne van Nixon. De Münchense officier van justitie Lutz Libbertz toont een aantal krantekoppen waaruit blijkt dat da politie van de Beierse hoofdstad de Britse politie heeft ingelicht over het zedenschandaal rond call-girl Norma. In München waren telefoongesprekken van Norma afgetapt, hetgeen het schan daal in Engeland aan het rollen bracht. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard heeft de hulp inge roepen van Interpol voor de opsporing van Nora Levy (26). de Ierse prostitué die met haar Londense echtgenoot Colin (25) betrok ken is bij het sexschandaal dat afgelopen week aanleiding gaf tot het ontslag van twee minis ters van de regering Heath. Volgens de politie bevindt het echtpaar Levy zich nu in Marok ko. Norma en haar man zouden donderdag aange komen zijn in een badplaats nabij Casablan ca. Volgens de directie van het hotel waar zij logeerden, is het echtpaar zaterdagmiddag plotseling vertrokken. Het had kennelijk erge haast en liet wat bagage achter. Men ver moedt, dat Norma en Colin Levy onderdak gevonden hebben bij kennissen ln Marokko. Engelands beroemdste en beruchtste „call-girl" heeft uit dit land een Londens zondagsblad op gebeld en de naam onthuld van een derde mi nister, die een van haar vaste klanten was. Dit nieuws kwam als een geweldige schok voor premier Heath, die onmiddellijk gcfnfor- meerd werd via Scotland Yard., Officiële zegs lieden van de regeringsleider houden hardnek kig vol. dat geen ministers meer zullen aftre den, maar vrijwel alle waarnemers verwach ten nog meer sensatie. Norma Levy heeft trouwens ln haar telefoongesprek met de „Sunday People" gezegd, dat ze vermoedelijk nog een vierde ministeriële klant had. Ze was er evenwel niet absoluut zeker van, omdat vele bezoekers nooit hun naam verklapten. Call-girl Norma die niet alleen lord Lambton. maar ook lord Jellicoe. een lid van het kabi- net-Heath, onder haar vaste klanten telde, wordt opgespoord door de politie in verband met de 16 compromlterende foto's, die gemaakt werden in haar flat en daarna door haar man te koop aangeboden werden in binnen- en bul- tenlund. Scotland Yard maakt zlc h zorgen over de chantage, die nog gepleegd kan wor den met deze pikante plaatjes. Vooral de idee, dat zij in het bezit zouden kunnen komen van een mogendheid, die groot Brlttanltt niet gun stig gezind is, baart ernstige zorgen in Lon den. Het is nu een uitgemaakte zaak, dat Norna en haar vriendinnen aangesloten waren bij een internationale organisatie, die bordelen exploi teert In Londen. Brussel, Parijs, Dordmund en New York. In Londen zijn vandaag de dag zowat tiendui zend call girls bedrijvig. Scotland Yard en de Britse contraspionage wijden speciale aan dacht aan de mogelijkheid, dat In de internatio nale organisatie ook Oostduitsc prostituées be trokken zijn die via West-Dultsland opgenomen worden in de „ring". Volgens sommige inlich tingen werden deze vrouwen vooraf opgeleid In communistische spionagt-centra. In het wes ten kunnen zij contact hebben met politici en diplomaten. Men acht het niet helemaal uitge sloten, dat zij de veiligheid van de Navo en de betrokken landen in gevaar brengen. Het katholieke Zuidierse meisje Norma Russel heeft vermoedelijk nooit gedacht, dat haar naam ooit ln alle kranten van de wereld zou komen. Haar ouders wonen sinds acht jaar in het Noordengelse Stockton-on-Tees. Vader Rus sell is al lang geen veekoopman meer, maar loodgietersgezcl. Een tante van Normo is over ste van een klooster in het Zuidierse Cork. Norma kwam enkele jaren geleden naar Lon den om er haar geluk te zoeken. Ze bracht het er spoedig van „stripper" tot rijke „call- girl", die al haar kleren koopt in „Harrods", 't chique Londense warenhuis, waar ook konin gin Elizabeth zich geregeld dure dingen aan schaft.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5