Boetseerkunst toevalstreffer van Sassemer Kleedaccommodatie kroon op eigen werk van Nic. Boys Critisch stencil van bewoners ,,'t Pandje tegen sanering Katwijk sport en streeknieuws Gedupeerde Jeugi houdt muzikale demonstratie voor Maribel-terrein Organist Zwart gaf gevarieerd orgelconcert Zomerweer zorgt voor lagere bloemenprijzen PAGINA 4 MAANDAG 28 MEI 1973 LEIDSE COURANT SASSENHEIM Het begon heel toevallig in de oorlogsjaren. Op bezoek bij iemand, die de boetseerkunst beoefende, probeer de Sassenheimer Piet van der Kraan ook eens iets te vormen van een balletje klei. Het lukte zo goed ,dat zijn verwon derde gastheer opmerkte: "U moet hier mee doorgaan, U hebt het in de vingers". Van der Kraan is er mee doorge gaan en het boetseren is door de jaren en in de tijd. dat hij in zijn hobby groeide, een groot stuk levensvreugde geworden. Het eerste echte werkstukje, een ijsbeertje, bewaart hij nog altijd trots. Het werd destijds gebakken bij de Kunstaarde werk "Velsen", die naar Sas- senheim was uitgeweken - naar later bleek voorgoed - toen het bedrijf in Velsen was gebom bardeerd. Toen de directie van Velsen". dat eerste beeldje zag werd hem prompt aangebo den in dienst te komen, maar Van der Kraan sloeg het aan bod af omdat hij meer ver knocht was aan het dagbladbe drijf (Leidse Courant). Hij hield aan "Velsen" echter wel een vaste relatie bver voor het hak ken en glazuren van de talloze grotere en kleinere stukken die uit zajn handen komen. Veelal zijn 't figuratieve werkstuk ken, mensen en dieren, religieu ze plastiekjes die met een zeer goed gevoel voor anatomische verhoudingen zijn gevormd. In Van der Kraans kennissen - en familiekring zijn de beeldjes dan ook altijd graag ontvangen geschenken. Op huisvlijttentoonstellingen, die in Sassenheim of elders in de omgeving, regelmatig worden gehouden zendt hij meestal wer ken in. Met de bedoeling ook daarmee anderen te stimuleren en de ogen te openen voor de beeldende kunst als hobby. De laatste jarpn zijn hobbies voor Piet van der Kraan nog meer belangrijk geworden dan vroe ger, omdat lichamelijke klach ten hem noopten zijn werk op te geven. Zo werd het boetseren in toenemende mate zijn levens vervulling en mogelijkheid om spanningen af te reageren. Bron van inspiratie bij het beoefenen van de schone kunsten is voor Van der Kraan ook de hengel sport, de toneelkunst en de voerbalsport waaraan hij zijn Piet KATWIJK Ongeveer vijftig mensen, voornamelijk jongelui, liepen zaterdagavond mee in de tweede demonstratieve optocht naar discotheek-coffeeshop Ma- ribel aan de Boulevard. Tegen half negen vertrok men vanaf hotel Noordzee. Bij aankomst bij Maribel troffen de demon stranten, die harde akties had den aangekondigd, eigenaar O. Homkamp aan zittend op het terras, geflankeerd door twee rechercheurs. Voor de ingang tot het terrein van Maribel ging de groep zitten. De hardere ak ties bleken hieruit te bestaan, dat men een accordeon en een gitaar had meegebracht. Ruim drie kwartier hebben de vijftig man doorgebracht voor de in- gang, zingend en joelend naar de Maribelbezoekers. Een datum voor een volgende de- monstratie is nog niet vastge steld, omdat de organisatoren de aktiegroep ..Gedupee: j Jeugd" - eerst de komei raadsvergadering willen afwaï ten. Daar zal het probleem ruimtegebrek voor de Katwijk jeugd aan de orde worden steld. Us er geen ruimte aan de jeu beschikbaar zal worden geste! dan zal de Gedupeerde Jeu i een pand in Katwijk ga ken, wist één van de denw stranten te vertellen. Een paald pand hadden de akt voerders hiervoor nog niet het oog. LANGERAK Met de hymne "Wilt beden nu treden voor God, den Heere" opende Dirk Jansz. Zwart zijn orgelconcert in de R.K. kerk te Langeraar. Het bijna 100-jarige orgel kreeg na deze opening meteen een hoogste waardering van deze organist. Een aria van de Zuid-Nederlandse componist J. H. Loeillet vormde door zijn eenvoud en speels ka rakter een waardig contrast met het voorafgaande. Een vol en voornaam klinkend Toccata (5e Symphonic) even?- eens van Widor besloot het pro gramma voor'de pauze. De speciale karakteristiek van het orgel liet zich goed horen in het Menuet van de Suite Gothique van L. Boellmann. Het Toccata i als slotdeel vormde met zijn ge varieerde ritmiek, waarbij de speltechniek een volledige con centratie vroeg van de heer Zwart een passend geheel. In het laatste onderdeel van dit programma had Zwart gekozen voor een Koraal uit de zesde so- nate van F. Mendelssohn-Bar- tholdy „Gebed des Heren". Inge togenheid. waarvan dit stuk in zijn begin getoigde groeide uit SASSENHEIM .f» 'if jsï door volledige disposities tot een krachtig geheel, waarbij Zwart met inzet van al zijn kun nen dit optreden van een waar dig slot voorzag. - Het geslaagde korfbaltoernooi voor schoolteams georganiseerd door TOP is zaterdag af gesloten De resultaten waren verrassend. In Poule I werd RKS G-I eerste, ondanks een nederlaag tegen OLS GI. De ploeg verdiende door hun winst de wisselbeker. 'In de andere poules werden de priizen in de wacht gesleept door de volgende teams: Boerhaave 0 I, Parkschool 0 2, Springplank 0 2 en Sint Anthonius 0 2. De vereniging TOP hoopt door dit geslaagde toernooi weer een flink aantal jonge leden gewonnen te hebben. Het weer heeft daaraan bijzonder goed meegewerkt. ROELOFARENDSVEEN Na de bolbloemen hebben andere bloe- mensoorten de belangrijkste plaats ingenomen op de veiling. Wij denken aan Duizendschoon, Brodea, Margrieten, Esther Read. Bruidsanjers, Pioenrozen, Violieren, Campanula, Pyreth- rum, Irissen etc. De rozen domi neren in de aanvoer. Zoals was te verwachten brachten de hogere temperaturen een daling van de prijzen, waarbij voor de roos Ilona de hoogste noteringen werden verkregen. De produktie van snijbloemen is dermate groot géworden, dat men zich met enige zorg mag afvragen wat er te wachten staat bij een wat langere perio de met zomerweer. Voor de an jerkwekers bleef de situatie iets gunstiger daar de prijzen op een redelijk niveau bleven. De aanvoer begint iets toe te ne men, waarbij zich tevens al an jers van jong gewas melden. De best betaalde Is nog steeds de paarsgetinte Charmeur. Groot is hét aanbod van Lelies, waarvan het soort Euchantement het tal rijkst is. Over het algemeen is de kwaliteit maar vooral ook de prijs bij de Fresia's een teruglo pende zaak. Bij de goedkopere bloemenprijzen bleven de Iris sen niet ten achter, en zelfs jaarrond-chrysanten kwamen bij een toenemende aanvoer op een lager niveau. 60 deelnemer aan concours I Iiippique van Meeuwenoord NOORDWIJK Zaterdag orgai seerde de Noordwijkse manei Meeuwenoord een concours-hi| pique. De animo voor dit even ment was bijzonder groot, namen ongeveer zestig ruitei en amazones aan het concou deel, terwijl een grote schar toeschouwers de prestaties g desloeg. Alle deelnemers bleke zeer tevreden over het pracht ge parcours en de goede accon modatie, hoewel de bodemgt steldheid enige kritiek toelie Over het algemeen werd goed gereden. Het publiek krei een maximum aan spanning vooral in de rubriek 110 waar de tarrage de hoogte 125 cm bracht en talrijke dee nemers om de eer kampten. De jury, bestond uit de herenN Meeuwenoord, de Roo en Nede lands internationale dressuurru ter Cees Vellinga, voor recte beoordeling, aan de rinj meesters K. Walekamp e Visser en aan de heren coursbewoners. De uitslag luidt (80 cm er barrage tot 90 cm): 1. Mej. C roline Post jr. op Big Spende 2. Mej. Greet van Genderen c Heetah. 3. hr. Nico Porschen j' op Saantje. Rubriek 110 cm en een barra op 125 cm.: 1. hr. H. Haasn< de Daus, 2. hr. M. v. d. Berg O'Sullivan 3, hr. Olav Larss op Rebrov. Met een welgemikte en geslaagde schop trapte burgemeester H. L. Breen zaterdag de nieuwe kleed-accommodatie van v.v. Nicolaas Boys open, zodat het gebouw officieel in gebruik genomen kon worden. Puzzelfocht ill Diploma- Lisse succes LISSE Door niet minder dan 150 auto's werd deelgenomen aan de auto-puzzeltochl welke door V.V.V.-Lisse werd georga niseerd en uitgezet door de heer L. Visscher en zijn echtgenote. fte winnaar van de wisselbeker, het team-Wassenaar, dat al eer der een keer beslag legde op de wisselbeker, maakte nog 41 strafpunten. Het team Redel- Noordwijk ging met 52 strafpun ten met de 2e prijs naar de kust en het team-Van Maanen, even eens uit Noordwijk maakte 56 strafpunten. de 4e prijs was voor het team-Coniin (42 p.) en als 5e kwam uit de strijd het team Bontje, uit Sassenheim (NSU), met 61 strafpunten Het team dat als laatste uit de bus kwam maakte 222 strafpunten en kreeg een troostprijsje". uitreiking RMTS te Lisse Vrijdagmiddag heeft in de aula van het Bloembollenlaborato rium te Llsse de uitreiking van de diploma's plaats gehad aan de geslaagden van de Rijks Middelbare Tuinbouw School (RMTS) te Lisse Nadat de heer D. van der Schans als voorzitter van de commissa ris van Advies de genodigden en de ouders der cursisten wel kom had geheten werd alle reerst het woord verleend aan drs. P. Vermeulen, directeur van de Bond van Bloembollen handelaren. die zijn visie gaf op een goede opleiding voor het bloembollenvak. Hierna werden de diploma's aan de cursiten uitgereikt door de heer D. van der Schans. De geslaagden zijn: NIEUWVEEN De trap tegen de voetbal, waarmede Burge meester H. L. Breen Zaterdag middag de met green-zwart pa pier afgeplakte entree doorboor de van de nieuwe kleed-akkom- mndatie. is tegelijkertijd een vreugdeschot geweest in de oren van deg;r.en, die zich maandenlang volledig hebben ingezet om dc realisering van dit gebouw te bereiken. De Nic. Boys kunnen met gepaste trots op het resultaat van hun zwoe gen neerzien. Bij deze Inge bruikneming waren mede aan wezig de voorzitter van de KNVB afd. Gouda, de heer Slin- gclandt. en namens de N'KS. voorzitter Bredie en Secretaris Cuppen. Dc nieuwe kleedak- kommodatir is tot stand gekomen door, naast subsidies van ge meentewege en Ned Sport Fede ratie, de zelfwerkzaamheid van leden van de vereniging. Boven dien ging de gemeente akkoord met een lening van 25.000 In februari '72 kwam de bouwver gunning af, kort daarna de toe stemming van de NSF met toe zegging van een subsidie, het bestuur mocht zich dan meer malen het hoofd breken over grote moeilijkheden of het hart vasthouden, dat de zaak niet voor de vastgestelde datum op poten zou staan, steeds kwamen er toch voldoende krachten, die weer hun vrije tijd opofferden. Jeugd en vrijwilliers staken hun handen mede uit de mouwen. Miljoenen fluitjes werden aan ballontjes bevestigd Honderd duizenden doosjes werden met -rnns Ebl.rrs. Crell Hein HnnK- n. Noordwijk. Wlm van Knm- Voorhoul Arle van der Lans. -rhroek Arle I-np Pon Hoorn hansaplast gevuld en vele arti kelen verpakt. De financiële op brengst steeg aanmerkelijk. Het bracht niet alleen interesse voor het beoogde doel, maar tevens prettig onderling kontakt tussen de vereniging en belangstellen den. De coördinatie van al deze akties was ln handen van voor zitter W. Kollen. ,En a! hebben de laatste loodjes zwaar gewogen", aldus deze voorzitter, ,,de vele helpende handen hebben daadwerkelijk en moreel zeer veel voor het be stuur verlicht". De vereniging mag dan nog een zware finan ciële last op do schouders tor sen, men heeft goede hoop, mede via diverse instanties aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. Het resultaat is in ie der geval een prachtige ver warmde kleedgeiegenheid met acht kleedkamers (zes voor de spelers- twee voor de scheids rechters) flinke bestuurskamer, centrale verwarming etc. Dit seizoen worden van gemeente wege de sportvelden geducht onder handen genomen, een om vangrijk werk, dat de sport beoefening zeer ten goede zal komen. Hoewel de verbeterin gen en drainage, welke grote kosten met zich brengen, nu de gelijk worden uitgevoerd, is het voor Nic. Boys wat spijtig dat de velden niet bespeelbaar zijn, zodat ook het komend seizoen daardoor met name de jeugd al leen wedstrijden buitenaf moe ten spelen en gedurende nog vrij lange tijd van zijn eigen akkomodatie wordt afgehouden. Het bestuur blijft hopen, dat er toch nog medewerking voor een regeling zal worden getroffen. I ten opzichte van het bespeel baar maken van het eerste veld. KATWIJK Onder grote hilari teit opende zaterdagmiddag bur gemeester A. G. Verulen het nieuwe tehuis voor de Katwijkse creatieve werkgroep 't Pand je". De bedoeling was dat de burgervader eer. levend beeld zou onthullen. Dat liep aanvan kelijk anders, omdat de stok met het onthultouw brak, maar uiteindelijk kwam vanonder het doek een van de leden van de creatieve groep tevoorschijn. Het was Berg Bavelaar. Hij zei blij te zijn met het mooie pand. „Maar het Is jammer dat er geen tentoonstellingsruimte in is". De Burgemeester antwoord de dat daaraan In de toekomst mischien wel iets te doen valt. te. In een stencil drukten zij hun dankbaarheid uit voor het beschikbaar stellen van het huis door de gemeente. Tevens ga ven zij kritiek op het sanerings- beleid van deze zelfde gemeen te. Katwijk verliest zijn karak ter", zo Is hun klacht. ..Histo risch en toeristisch aantrekkelij ke gedeelten van de plaats drei gen vervangen te worden door karakterloze steenmassa's". Voorbeelden van hoe het wel moet, kan de creatieve groep wel aanwijzen: Edam en Hoorn. De zes hebben sterk de indruk dat zij spreken namens „een zwijgende meerderheid". DE KAAG De zeeverkennerij heeft dit weekeinde een show- en wedstrijdendag georganiseerd op de Kagerplassen. Onder grote belangstelling lieten zij de prachtige zeilschepen van de zgn. Admiraals- vloot pronkend voorbij varen. De wedstrijden tussen de bruingetuigde vletten verliepen bijzonder spannend. Op de foto de eerste drie zeilers. - j Na e Vermeulen, knipte zijn egaa een lint door. waarna iedereen de tijd kreeg 't Pandje te bezichti gen. De burgemeester kreeg een ets aangeboden van de ge zamenlijke kunstenaars, die hij eerst zelf moest afdreukken. In 't Pandje hebben de zes creati- velingen elk een eigen werkuim- d hee' I Zoeterwoude. Bij de bespreking e van de industrievestigingen aan de Hoge Rijndijk kwam de daar mede samenhangende verkeer»- intensivering aan de orde. Het gemeentebestuur heeft G.S. al laten weten dat straks ook niét zal kunnen worden ontkomen r.an verkeerslichten op de T- rplitsing Hoge Rijndijk-Burg. Smeetsweg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4