VYCPALEK: „ONVERWACHTE TITEL IS HELFT VAN KRACHT VOOR FINALE" DE VIJFTIEN VAN TRAINER CESTMIR VYCPALEK Eerste seizoen dat Juventus „stap van Europa Cup" af is DIT IS JUVENTUS IN EUROPA'S BELANGRIJKSTE DUEL Armada van treinen, anto'sen chartervluchten TURIJN Ze kunnen er in Turijn nog niet over uit: Juve, zoals de van nature met een zekere gemakzucht door het leven kuierende Italiaan Juventus in de wandeling beti telt, op de laatste competitiedag toch nog kampioen. In de etablissementen op de Piazza d'Armi en op de banken in het Parco di Valentino slaan ze elkaar nóg op de schou ders en wordt eindeloos herhaald hoe dat wonder zich vol trok over de equipe van Cestmir Vycpalek, die bekend staat als iemand die het leven mint en derhalve precies in de smaak valt van de Italiaan. De opperste leiding van Juventus, met aan het hoofd de eens befaamde sterspeler Giampiero Boniperti, ziet het allemaal met groot genoe gen aan want de kas kan, ondanks de niet te versmaden steun die van het autoconcern Fiat toevloeit, best een op kikker gebruiken. Tot hun verbazing constateerde de schatbewaarder van Juventus dat er in het afgelopen sei zoen ten opzichte van het voorgaande toch om en nabij de honderdduizend kijkers de poorten van het stadion had den gemeden. En daarom zou de eerste Europa Cup in de historie van Juventus om meer dan een reden uiterst wel kom zijn. Giampiero Boniperti „Ajax toch ook op de laatste dag. staand: Salvadore, Morini, Zoff, Halier, Spinosi; knielend v.l.n.r. Capello, Op de flaneerboulevards speuren de fer vente fans van Juventus vergeefs naar de contouren van hun helden, die even wel na een dolle nacht na de kam pioensdag stevig in het gareel worden gehouden door de vrolijk ogende Vycpa lek, die echter terdege beseft dat de roes voor hem speciaal een gevaar bete kent. Voor de doorsnee-Italiaan is het nog maar een kwestie van naar Belgra do reizen om het veroveren van de Cup te kunnen meemaken. Voor Cestmir Vycpalek en Boniperti is het meer een gigantische puzzel want juist die beslis sende competitiewedstrijd tegen AS Roma heeft problemen geschapen. Vyc palek beschikt, hoe vreemd het moge klinken, over te veel spelers, aangeno men althans dat Salvadore en Spinosi hun blessures te boven zijn gekomen. Zij speelden beiden vorige week zondag niet. Altafini en Cuccureddu scoorden en wee Vycpalek als hij het zou wagen een van de twee niet op te stellen, of slechts een deel van het belangrijkste duel op inter nationaal gebied op dit continent. Maar evenals de geslepen Altafini moet ook Anastasi worden gerekend tot het gilde van de scherpschutters en mag men Causio en Bettega nauwelijks minder achten. Want Juventus is een buiten beentje in het Italiaanse voetbal. De ploeg stelt zich niet tevreden met louter verdedigend spel en dan maar proberen met een uitval tot scoren te komen. Ju ventus speelt in Italiaanse ogen een merkwaardige mengeling die tot regel matig aanvallen leidt, en dat is iets bij zonders in de „laars". Juventus steunt op een sterke verdedi ging met doelman Zoff. Spinosi (Vycpa lek: „Als er één in staat is Keizer te bedwingen, is het Spinosi"), Morini, Sal vadore en Longobucco die de voo-keur zal genieten boven Marchetti. Die; üniv staat als zeer sterk bekend, spelend zon der franje en niet grijpend naar de dik wijls ten onrechte opgevoerde artistici teit die meer het karakter van stunt tea eigen faveure heeft. Levensbelang Boniperti: „Als Dino Zoff de zenuwen in bedwang kan houden, hebben we geen zorgen over onze laatste linie, indien al thans een ieder fit is". Dino Zoff, ge louterd in honderden duels in de hoogste divisie en in interlands, wil nog wel eens het slachtoffer worden van de be langrijkheid van een wedstrijd. En •AjaxJuventus is van levensbelang voor de Turijnse equipe want er zal een algemeen getreur en geweeklaag los barsten in Turijn en verre omgeving in dien Belgrado een echec mocht opleve ren. Daaronder dan te verstaan een kansloos Juventus. Optimist Vycpalek. die als levenswijsheid uitdraagt dat iets nooit voorbij is alvorens het ten einde is. kan dan altijd nog terugvallen op de jonge doelman Piloni, die alleen niet aan bod komt omdat Zoff zijn bekwaam heid behoudt. Effect Dat Vycpalek Furino, met de longen als blaasbalgen, Capello, de strateeg van de ploeg, en de bekwame dribbelaar en ra zendsnelle Causio zal opstellen, behoeit geen betoog. Maar hij kan toch niet voorbij aan de populaire zwoeger Cuc cureddu, die immers het tweede en be slissende doelpunt tegen AS Roma scoorde. Linksbuiten Bettega moet ook als vaste keus worden beschouwd. Voorts Anastasi en Altafini en dan moe ten er toch (o.s. -Héller) op de reserve bank blijven. Cestmir Vycpalek is er nog niet uit. Hij koestert zich voorlopig in het ongebrei delde enthousiasme dat hij met de titel heeft losgeslagen en waarvan hij een heilzame werking voor de finale ziet uit gaan. Vycpalek: „Ik kan niet verhelen dat het zwaar wordt tegen Ajax. Maar dat we toch nog onverwacht de titel be haalden, heeft een énorm psychologisch effect teweeg gebracht. Mijn spelers hebben er een portie zelfvertrouwen door gekregen dat gerust gerekend mag worden als de helft van de kracht waar mee wij de Europese- en wereldkanv pioen tegemoet zullen treden." Als een veldheer heeft hij zich de dag na de „dolle nacht van Turijn" voor zijn man schappen opgesteld en hen alle plechtig laten beloven dat zij geen zuchtje adem meer zullen over hebben als de Joego slaaf Milivoj Gugulovic voor de laatste maal heeft gefloten. Laatste dag Bijna met een brok in de keel hebben de mannen hun woord gegeven en toen Boniperti een lijst met cijfers te voor schijn haalde en verklaarde dat er toch 3377 seizoenkaarten meer verkocht wa ren dan het jaar tevoren, stond het on wrikbaar vast dat Juventus „alles uit de kast" zal halen. Daartoe draagt Vycpa lek sinds zaterdag zijn steentje bij in het trainingskamp dat in Petrovaradin, 50 km van het woelige Belgrado met zijn miljoen inwoners, is betrokken. Er werd wel even vreemd gekegen toen be kend werd dat Ajax pas op de 28e in de namiddag zou arriveren en dan nog wel in het superluxe hotel Jugoslavia met zijn nachtclub en casino, saunabaden en zwembad. Juventus doet-het met minder, en dat is geen kwestie van geld. Er is de ploeg alles aan gelegen de Europa Cup in ont vangst te nemen. De in het soms genie pige Italiaanse voetbal (zie AC Milan te gen Leeds United) geschoolde sterren van Turijn wachten de miljoenen lires extra-premie als dat mocht gebeuren. Dat dit seizoen de titel op wonderbaar lijke wijze werd veroverd, is men al weer vergeten. Giampiero Boniperti had daarover een hele fijne: „Ajax is toch ook pas op de laatste dag kampioen ge worden?" Het mag hem vergeven worden dat hij niet geheel op de hoogte lijkt van de verhoudingen in de Nederlandse compe titie. HERMAN VAN BERGEM i toe geen ongeluk. Dit is de Het rugnummer 13 doet Jose Altafini, smalend „het oudje van Juventus" genoemd, niets. Het brengt hem tot kopstoot waarmee Altafini in het beslissende competitieduel met AS Roma de stand op 1—1 bracht. De selectie, waarover trainer Cestmir Vyc palek kan beschikken daargelaten of ieder voor de volle honderd procent fit is be staat uit: Dino Zoff (geboren 28-2-1942), eerste seizoen bij Juventus, overgenomen van Napoli, natio naal doelman; speelde het afgelopen seiz- zoen 30 wedstrijden, het meest van de gehele ploeg. Luciano Spinosi (9-5-1950), sinds het seizoen 1970-1971 bij Juventus; was geblesseerd en speelde in de kampioenswedstrijd tegen AS Roma niet mee. Giampiero Marchetti (22-10-1948), sinds sei zoen 1969-1970 onder contract bij Juventus; wordt dikwijls vergeleken met Facchetti om dat nun stijl van spelen nagenoeg hetzelfde is; international. Silvio Longobucco (5-6-1951), eerste seizoen bij Juventus; afkomstig uit Ternana. Francesco Morini (12-8-1948), sinds seizoen 1969-1970 bij Juventus. Was eerder onder contract bij Sampdoria. Sandro Salvadore (29-11-1939), sinds 1963 in de zwart-witte kleuren van Juventus; aan voerder; speelde 36 interlands. Giuseppe Furino (5-7-1946); derde seizoen bij Juventus; was eerder al bij de Turijnse club maar speelde ook in Savona en Palermo; in ternational. Antonello Cuccureddu (4-10-1949), sinds 1969-1970 bij Juventus; scoorde het doelpunt dat Juventus de titel bracht. Franco Causio (1-2-1949), kwam in 1969 bij Juventus maar ging na een seizoen naar Reggiana en vervolgens naar Palermo; kwam in 1970 terug in Turijn; scoorde dit seizoen achtmaal voor zijn club; internatio- Jose Altafini (27-8-1938), topscorer van Ju ventus met negen doelpunten; geboren in Brazilië; speelde tevoren in AC Milan en Na- poli en ging aan het begin van dit seizoen over naar Juventus. Helmut Haller (21-7-1939), sinds 1968 bij Ju ventus dat hij thans verlaat om naar zijn ge boorteland, Duitsland, terug te keren. Pietro Anastasi (7-4-1948), sinds 1968 in dienst van Juventus; met zes treffers tot de meest productieve spelers behorend. Fabio Capello (18-6-1946), derde seionen bij Juventus; international; behoorde met Lon gobucco en Furino tot de uitblinkers in de beslissende kampioensstrijd tegen AS Roma. Roberto Bettega (27-12-1950), derde seizoen bij Juventus; international; dit seizoen acht treffers voor Juventus. Gianluigi Savoldi (9-6-1949), sinds 1970 bij Ju ventus; speelde dit seizoen vijfmaal in de hoofdploeg. De glorietijd van Juventus lag tussen de jaren 1930 en 1935 toen vijfmaal achtereen de Italiaanse titel werd veroverd. Juventus, opgericht in 1897. behaalde vorige week zondag voor de vijftiende keer het kampioenschap en is daarmee recordhouder in Italië. Nog nooit echter, sinds het bestaan van het toernooi om de Europa Cup, bereikte de Turijnse formatie de finale. Alleen daarom al is de dertigste mei 1973 een gedenkwaardige datum voor de Italianen. De reeks kampioenschappen werd geopend in 1905 en het duurde tot het seizoen 19251926 eer de ploeg zich wederom titelhouder mocht noemen. Toen gloorde het „grote Juve" met als de „magiër van de ploeg" de Jongaar Karoly die evenwel drie dagen voor de beslissende tweekamp met Alba door een hartaanval werd getrof fen. Niettemin won Juventus bei de wedstrijden met de grote cij fers 71 en 50. De doorbraak van de ploeg kwam geheel en al in het seizoen 1930-1931. In dat seizoen beschikte de ploeg over een schutter van formaat, Monti, die met twintig treffers het groot ste aandeel in de doelpuntenpro- duktie leverde. Het jaar daarop, 1931-1932, scoorde Juventus er ook lustig op los en bereikte een to taal van 89 doelpunten in 34 wed strijden. Wederom werd de titel behaald en dat gebeurde ook in het seizoen 1932-1933. Het succes werd in de volgende twee seizoe nen geprolongeerd. Er trad een lange tijd van stilstand in, vijftien jaar. Een ploeg, waartoe de te genwoordige voorzitter Giampiero Boniperti, de Brit Carver, Praest en Parola behoorden, bezorgde Juventus in 1950 de titel. Een jaar moest Juventus „over slaan" maar in 1951-1952 was het weer raak, onder meer door de produktiviteit van John Hansen die dertig treffers in dat seizoen op zijn naam bracht. Met het aan- Toen in het seizoen 1966-1967 Ju- trekken van Sivori trachtte Juven tus wederom een periode van stil stand te doorbreken en dat lukte in het seizoen 1957-1958. Met tweeëntwintig doelpunten droeg Sivori zijn aandeel in de produk- tie van totaal zevenenzeventig treffers bij. Hij werd nog over troffen door Charles met achten twintig doelpunten. Juventus nam voor het eerst deel aan het toer nooi om de Europa Cup 1, ver sloeg in de voorwedstrijden Wie ner Sportklub met 3—1 in Turijn maar werd in de uitwedstrijd met niet minder dan 7—0 verslagen zodat dit eerste avontuur voor de ploeg uit Turijn meteen was afge lopen. Succesvolst In 1959-1960 werd Juventus nog maals kampioen maar wederom bracht het team het niet verder dan de voorwedstrijden. Thuis werd CDNA Sofia met 2—0 ver slagen maar uit werd met 4—1 verloren. Nogmaals probeerde Ju ventus het in het volgende sei zoen. De voorwedstrijden werden voor het eerst succesvol gespeeld want Panathinaikos werd met 1— 1 en 2—1 uitgeschakeld. De acht ste finales overleefde Juventus ook door met 2—1 en 50 van Partizan Belgrado te winnen maar de kwart-eindstrijden bete kenden het einde: Real schakelde Juventus uit met 1—0 en 31. Toen in het seizoen1966-1967 Ju ventus weer kampioen werd, volg de het succesvolste Europa Cup optreden tot dan toe. Juventus haalde de halve finales door de volgende prestaties: voorwedstrij den, winst op Olympiakos Piraeus met 00 en 2—0, achtste finales, winst op Rapid Boekarest met 1 0 en 0—0; kwarteindstrijden, winst op Eintracht Braunschweig met een nederlaag van 3—2 uit en een zege thuis van 1—0 waarna de beslissingswedstrijd in 1—0 voor Juventus eindigde; halve fi nales, uitgeschakeld door Benfica met 2—0 en 1—0. Nadat het kampioenschap in 1971-1972 door Juventus was ver overd, leverde het Europa Cup toernooi deze resultaten op: ach tereenvolgens uitgeschakeld Olympique Marseille met 0—1 i 30, Maagdenburg met 1—0 en 10, Ujpest Dosza met 00 2—2 (uit), Derby County met 3—1 en 0-0. Juventus, en heel Italië, wacht op 30 mei 1973: Juventus—Ajax. De speciaal met het verkeer, het vervoer en de onderbrenging vj tienduizenden buitenlanders belaste gemeentelijke commissie van Belgrado ziet min of meer met angst en vrees deze dagen tege moet. Een ruwe schatting heeft uitgewezen dat een invtvle van vijf tigduizend Italianen en Nederlanders kan worden verwacht, ver deeld over veertigduizend heetgebakerde zuiderlingen en tiendui zend, wellicht iets koelere, noorderlingen. Alleen uit Turijn komen vijfentwintigduizeend aanhangers van Juven tus dat in het gehele land bijzonder populair is, zodat ook nog eens vijftienduizend buiten Turijn hun opwachting in Belgrado zullen ma ken. Een armada van treinen, vliegtuigen, bussen en particuliert auto's zal zich richting Joegoslavië begeven. Italianen en Neder landers zullen gebruik maken van twaalf extra-treinen, achthonderd bussen, vijfduizend auto's en honderdenvierenveertig chartervluch ten. Op het (kleine) vliegveld van Belgrado heeft de verkeersleidinf speciale maatregelen genomen om een vlot verloop van de dalende en stijgende vliegtuigen te garanderen. En dan hoopt men maar dal het schema op papier ook in de praktijk klopt. Zeer waarschijnlijk zal op maandag, dinsdag en woensdag een specia le krant worden uitgegeven in het Italiaans en Nederlands waarin allerlei informatie zal zijn opgenomen, o.a. welke restaurants en an dere etablissementen dag en nacht geopond zullen zijn. Een niet onwelkome service want velen zullen zeker de nacht na de finale op straat moeten doorbrengen omdat het vliegschema niet toelaat dal een ieder onmiddellijk na de wedstrijd vertrekt en hotels is doende mate beschikbaar zijn. Er is rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Europa Cupfina le onbeslist eindigt. Indien ook na verlenging op 30 mei geen beslis sing is verkregen, zal ed finale worden overgespeeld op vrijdag 1 juni. eveneens in het stadion van Rode Ster. Als scheidsrechter za! dan fungeren de Duitser Weyland, die wordt geassisteerd door twet Joegoslavische grensrechters. 1

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20