KABINET: SCHERPER PRIJSBELEID, INKOMENSV ERSCHILLEN KLEINER blijmaker Skylab is snel aan het afkoelen onder Kinzlers zonnescherm Russische piloot vluchtte wellicht naar Westen SPORTTRIBUNE 64e JAARGANG No. 119516 MAANDAG 28 MEI 197J DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.30 uur Stripkwis, over Sjors en Sjimmie; 21.10 uur Cannon, detectiveserie. 22.00 uur Televizier-magazine, met o.a. een interview met Lord Lambton over het Britse sex- schandaal en de regeringsver klaring. Ned. II: 19.05 uur De familie Ash- ton, tv-serie, 20.21 uur Pieter Daens, documentaire, 21.10 uur Het Dak, speelfilm van Vittorio de Sica. MINDER WARM Vannacht plaatselijk een regen- o onweersbuis, morgen perioder met zon en op de meeste plaat sen droog weer. Zwake tot mati ge wind draaiend naar zuid tol zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 11, maxima morgen ongeveer 20 graden Zon: 04.29-20.47 Maan: 02.23—17.41 Hoogw. Schev.: 12.30, Laagw. Schev.: 7.54, 20.34 Auto met 4 jongelui de sloot in i LEIDEN Op de Europaweg in j Leiden is zaterdagavond een auto met vier jongelui over de j kop geslagen en in een sloot te recht gekomen. Bij dit ongeluk, veroorzaakt door een foutieve inhaalmanoeuvre, wisten drie van de inzittenden zich tijdig te bevrijden. Zij kwamen er wonder boven wonder af met slechts een nat 1 pak. De vierde inzittende, de bestuurder (van geen van de in zittenden was bij navraag de naam bekend) raakte bekneld onder de half onder water lig- gende auto. Na een half uur kon de politie de jonge man uit zijn benarde positie redden. Een on derzoek bracht slechts enkele lichte kneuzingen aan het licht. LEIDEN Bij een verkeersongeval zaterdagmiddag op het kruispunt Kanaalweg-Lorentskade zijn personen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een Engelse auto niet tijdig richting aangaf waardoor een hem tegemoet komende auto frontaal botste. De drie inzittenden in de Engelse auto moesten voor lichte verwondingen in het AZ worden behandeld. De Nederlandse be stuurder brak het rechter bovenbeen en liep bovendien een hersenschudding op. Van de inzittenden van een derde auto die bij de botsing betrokken werd liep niemand verwondingen op. Project goeddeels in veilige haven LIBANON Nederlandse kotter opgebracht BEIROET (AFP) De Libanese kustwacht heeft gisterochtend vroeg een kotter met drie Ne derlanders opgebracht, zo meld de de Libanese pers vanmor gen. t)e aandacht van de kustwacht werd getrokken toen bleek dat het vaartuigje zich uitsluitend 's nachts onder verdachte omstan digheden verplaatste en daarbij i de navigatieverlichting gedoofd I bleef. [Tijdens een eerste ondervraging in Tripoli zeiden de Nederlan ders dat de verlichting niet functioneerde door machine- j schade, maar een onderzoek j toonde aan dat er met de ma- I chine niets aan de hand was. De Nederlanders zijn voor na- 1 der onderzoek vastgehouden. Veehandelaren: Veel spoed bij beslissing over veemarkt -EIDEN De Zuid-Hollandse Bond van Veehandelaren en de afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van Varkens handelaren hebben gezamenlijk een telegram gestuurd aan de Leidse gemeenteraad waarin grote ongerustheid wordt uitge sproken over de gang van zaken rond de veemarkt.Zij dringen aan op grote spoed bij het ne men van besluiten. „Daar er door onze organisatie groot be lang gehecht wordt aan het voortbestaan van een* veemarkt in het randstadgebied zou ver der uitstel - mede gezien de nog korte tijd die ter beschikking staat - ons noodzaken alsnog ten spoedigste naar andere moge lijkheden om te zien. Dit zou dan inhouden dat de besturen zich niet langer gebonden ach ten aan gemaakte afspraken en toezeggingen", aldus het laatste deel van het telegram van de beide bonden. HOUSTON (Reuter—AP). Het Skylabproject is goed deels in veilige haven. Na de tegenslagen van het niet ontplooien van twee zonne panelen, het verdwijnen van de hitte- en meteorie tenbescherming en de moeilijkheden met de kop peling door de aanmerke lijk later gelanceerde be manning, zijn de drie ruimtevaarders erin ge slaagd de oranjezonnewe ring te bevestigen, zodat de ondraaglijke hitte in sommige Skylabcomparti- menten snel daalde. Conrad, Weitz en Kerwin zijn niet in staat geweest de vastzittende zonnepanelen los te wrikken, maar het is niet onmogelijk dat zij of de volgende Skylabbeman- ning daar alsnog in slagen. Het plaatsen van het scherm was een inspannedé bezigheid die menig zweetdruppeltje kostte. Conrad meldde dat er nogal wat plooien in het scherm zaten, maar de deskundige verwachtte dat die kreukels wel door de zonnewarmte gladgestreken zou den worden. Een groot deel van het werk moest gedaan worden in een smoorheet deel van Sky lab. Wanneer de hitte hun te machtig werd, gingen Conrad en Weitz even uitblazen in een koeler deel. Kerwin bleef in de Apollo om aanwijzingen te ge ven. Voorts hebben de ruimte vaarders Skylab met de lange kant naar de zbn gedraaid, zo dat de zonnepanelen het volle profijt van de zon hebben. De gelukkigste man in Houston was Jack Kinzier, de ontwerper van de „parasol". Vooroverleg NOS-bestuur opgeschort HILVERSUM De Kroon heeft met ingang van 29 mei twee nieuwe leden voor het NOS-be stuur benoemd. Het zijn dr. E. Dlemer uit Rotterdam, lector aan de V.U. te Amsterdam en drs. A. A. V. Tummers, presi dent-directeur van Audet te Nij megen. Zij volgen als kroonle- den de heren H. Algra eu J. M. Lücker op. De andere kroonle- den in het NOS-bestuur zijn voor een periode van vier jaar herbenoemd. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uul werkt aan diverse plan- zullen moeten worden bijgezet om de immer voortduren de inflatie te beperken. Het kabinet heeft daarover al het overleg met werkgevers en werknemers geopend. Het prijsbeleid zal worden verscherpt. Vandaag wordt daar over gepraat met de bei&nghebebnde organisaties. Dat deelde premier Den Uyl vandaag mee tijdens zijn rege ringsverklaring in de Tweede Kamer. Ondanks het centrale akkoord tus sen werkgevers en werknemers moet ook dit jaar van forse loon- en prijsstijgingen worden gesproken. Het zal niet mogelijk zijn om de grote inflatie abrupt om te buiten, temeer niet omdat de import van inflatie uit het buitenland groot is. Kernpunt in de inflatiebestrijding vormt het tot ontwkkeling brengen van een inkomensbe'eid voor alle groepen loontrekkenden en sta dige. Het kabinet acht een grotere openbaarheid over inkomens en vermogens gewenst. Met het oog op het streven naar even wichtiger inkomensverhoudingen heeft het kabinet de salarissen van ministers en staatssecreta rissen verlaagd. De overheid zal zich in haar ta rievenpolitiek matigen. Besloten is de omzetbelasting n 1974 niet te verhogen. Overwogen wordt een vermogenswinstbelasting in te voeren. De successierechten en de vermogensbelasting wor den herzien. Zo snel mogelijk zulle voorstellen betreffende het wettelijk minimum loon worden ingediend. Met de beoefenaars van vrije be- i roepen zul'en controleerbare af- 1 spraken over de tarieven wor den gemaakt om ook hier te ko men tot een beperking van de inkomstensstijging. D stijging van de lasten der so ciale verziekeringen zullen voor de jare 1973—1977 maximaal drie percent van het netto natio naal inkome mogen bedragen, zal gedensh. De voorbereidig va vorderd- Het kabnet hecht veel waarde aan een goed ondernemingskli maat, waarbij ook wordt ge dacht aan het integratiebeleid voor het midden- en kleinbe drijf. De uitvoering van de fis cale oudedagsvoorziening voor zelfstandigen wordt voortgezet. ,Het spreidingsbeleid voor de rijksdiensten wordt voortgezet. De behandeling van de beleids nota's over het noorden, Zuid- Limburg en de Haagse Agglo meratie zal zo spoedig plaats hebben. In grote lijnen plaatst het kabinet zich achter het wetsontwerp selectieve investe ringsheffing voor het westen des lands; een spoedig totstandko ming van deze regeling is be langrijk. Bij de woningbouw zal het accent worden veriegd naar groepen met bijzondere behoeften. Ge- I werkt wordt aan een nota over 'de huurharmonisatie en over bevoegdheden voor huurverhoin- gen. gewerkt wordt aan het ver sterken van de rechten van huurders. Het elftal van Juventus, dat woensdag uitkomt in de Europacup- finale tegen Ajax, is zaterdag al naar Belgrado vertrokken, waar de wedstrijd gespeeld zal worden. Een van de eerste dingen die de Juventus spelers bij hun aankomst in de Joegoslavische hoofdstad deden was het keuren van het veld. Altafini bevoelt de grasmat omringd door teamgenoten. Van onze sportredactie DEN HAAG De Spaanse voetbalgrenzen gaan open en talrij ke clubs hebben het oog laten vallen op Nederlandse topspe- lers. Met name worden genoemd Johan Cruyff en Johny Rep, die bij Barcelona goed in de markt liggen. Ander, net zulk schokkend, nieuws komt er van het autofront. Colin Chap man. teammanager van Lotus, is in staat van beschuldiging gesteld. Hem worden verwijten gemaakt ten aanzien van de dood van Jochen Rindt. Overigens vielen er ook weer doden op de circuits. Ditmaal eiste een auto-ongeluk in Joegoslavië vier mensenlevens. In Zondvoort waren er ook ongelukken met de motor. De verwondingen van de coureurs (o.a. Jan de Vries) vielen echter mee. Redders van Veronica onderscheiden Amsterdam (ANP) De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij heeft aan de bemanning van de motor reddingboot Bernard van Leer van het station Sche- veningen onderscheidingen toegekend voor de moedige redding van de 10 opvaren den van het radio-zendschip Veronica tijdens de orkaan van 2 april jl. De grote zilveren draagme- daille is toegekend aan schipper S. C. den Heijer en stuurman Joh. Pronk, de kleine zilveren draagme- daille aan tweede motor drijver H. J. Crielaard en de opstappers A. Pronk. K. H. Pronk en J. Turfboer. KNZHRM-voorzitter J. F. Dudok van Heel zal de on derscheidingen op vrijdag 15 juni om 16 uur uitreiken in het badhotel te Scheve- ningen. Als staatssecretaris Prof. Glastra van Loon naar Justitie Den Haag Het kabinet-Den Uyl is thans compleet. De nog open staande post van staatssecreta ris van Justitie (door het bedan ken van mevr. A. Goudsmit) zal worden bezet door prof. mr. J. F. Glastra van Loon. Prof Glastra van Loon is rector van het Institute of Social Stu dies in Den Haag en buitenge woon hoogleraar in de rechtsfi losofie te Leiden. Hij is lid van D'66 en woont in Oegstgeest. De nieuwe staatssecretaris werd in 1920 in Djakarta geboren. Hij studeerde medicijnen, rechten, sociologie en filosofie. Van 1956 tot 1958 was hij assistent-griffier van de vaste commissie van Justitie in de Tweede Kamer, in 1958 werd hij benoemd tot hoog leraar in de rechten aan de Leidse universiteit en in 1966 tot (rector van het Institute of So ciale Studies. Hartstochtelijk toegejuicht door een grote menigte aanhangers worden deze bevrijde poli tieke gevangenen in Argentinië in een truck weggebracht. Nog geen vierentwintig uur na installatie als president beval president Hector Campora do vrijlating van meer dan vijf honderd politieke gevangenen. Campora's maatregel betreft alleen gevangenen wier misdrij ven door de regering politiek gemotiveerd worden geacht. Dit had ccn opstand tot gevolg in de Caserosgevangenis in Buenos Aires waar tweeduizend criminelen opgesloten zitten. Vijftig konden vluchten. De opstand werd onderdrukt. Elders bestormden duizenden be togers een gevangenis. De bewakers openden het vuur. Twee betogers werden gedood en twintig gewond. Een ton voor dokter van Swol (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM Een legaat van honderdduizend gulden is ter beschikking gesteld van de arts A. van Swol, die het geld moet verdelen onder de patiënten, die lijden aan een van de drie ziek ten, waarop hij in zijn rubriek Beter Worden voor de AVRO-te- levisie de aandacht heeft geves tigd. Het legaat komt van een schenker, die onbekend wenste te blijven. In zijn rubriek heeft dokter Van Swol aandacht gevraagd voor patiënten die lijden nnn hemofi lie (de zogenaamde bloederzi -k- te; osteogenesis imperfecta (broze botten) en voor de pro blemen waarmee vooral oudere spastici geconfronteerd worden. Drie ziekten, die niet zo veelvul dig voorkomen, maar die wel een grote mate van invaliditeit ten gevolge hebben. Van onze correcpondent F. Wennekes BONN Engelse en Westduitse officieren stellen een on derzoek in naar de vraag of een piloot van de Russische luchtmacht gisteren zijn vliegtuig in de Bondsrepubliek heeft laten neerstorten om naar het Westen te vluchten. De machine van het type Sukoi 7 m kwam gisteren rond het middag uur terecht in een akker op enkele kilometers afstand van de Westduitse stad Braunschweig en op ongeveer 40 kilometer van de grens met de DDR. Uit de omstandigheid, dat het1 toestel in een glijvlucht naar beneden kwam, leidt men af, dat de Russische piloot het opzettelijk heeft verlalen om in het Westen de vrijheid te zoe ken. Kort tevoren had hij zich met zijn schietstoel uit het vliegtuig verwijderd en even nadat het te pletter was geslagen, kwam hij be houden aan zijn parachute op de aaide terecht. Aanvankelijk had men aangenomen, dat het in de DDR gestationeer de toestel wegens een defecte stuurinrichting boven Westduits grondgebied terecht was gekomen. i het bij Braunschweig neergestorte vliegtuig van de Russische luchtmacht. Ook voor u is er 'n originele U kunt dit handige roestvri| stalen zakmesje al bijna hot uwe noemen. Slechts het opgeven van een nieuw abonnement is alles I wat wij u ervoor vragen Stuur vandaag nog de bon In en verdien I kdaarmee dit fraaie, met zwart vinyl afgewerkte zakmesje. BON J Stuur ri«7" i.on In o pon envelop, zonder posUogel, naar; Leldta Courant, antwoi Noteer m.l.vals nieuwe kwarlnalat Stuur het zakmesje naar: Adres Adres: 'l Woonplaats Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1