%h'Tm Onbekende inzo Mattioda stapte uit de vergetelheid DAG VAN DE AGGLOMERATIE OP DUINDIGT GEEN SUCCES Verjongde peloploeg meeste vooruitgang Meerderheid voor vernieuwing van d© amateurregel S%"3rJ v Na overwinning in klassieker Bordeaux-Parijs erkenden groten pas kwaliteiten van „kansloze" MAANDAG 28 MEI 1973 A3 'K ft de eindstreep na 562 vermoeiende kilo- Eddy Merckx natuurlijkan kop voor de Italian Giovanni Battaglin, rijden en onbedreigd de etappe winnen. later zou Merckx zich los PARIJS Enzo Mattioda, 27 jaar, is gistermiddag uit de grijze onbekendheid ge stapt. De winnaar van de zeventigste editie van Bor deaux— Parijs had een ere lijst die heel gemakkelijk over het hoofd te zien was- Zijn triomf in de wedstrijd ParijsRoubaix voor amateurs was al praktisch vergeten, als professional was hij eigenlijk „nie mand". Maar de onbekende Fransman van Italiaanse komaf, was gis teren een waardig winnaar van de langste klassieker in de wie lersport. Geen toevallige triom fator, geen gelukvogel, die pro fiteerde van de tegenslag van anderen. Enzo Mattioda was gewoon de sterkste in de zwoele nacht en de warme zondag. Steeds was hij voorin het veld van de vijftien man te vinden, die er voor zorgden dat na twee jaar onderbreking weer tussen Bordeaux en Parijs kon worden gereden. De „groten" hebben zich waar schijnlijk verkeken op de kracht van Mattioda. die vlak voor Chateaudun, toen er nog 160 ki lometer moest worden gereden, op eenzaam avontuur uitging. Guimard an Godefroot, Rosiers en Tschan, Pijnen en Vianen geloofden er niet in. De een voor de ander weigerde de achtervolging in te zetten en Enzo Mattioda ging door. In een verschrikkelijk hoog tempo. Hij reed tenslotte de 562 kilometer met een gemiddelde van 39,304 km per uur; een moyenne dat alleen wordt overtroffen door dat van de winnaar van 1967, Georges van Coningsloo (39,993 km/u).Aan de voet van de hel ling van Dourdan geloofden de tijdwaarnemers hun ogen niet, toen zij het verschil tussen Mat tioda en zijn achtervolgens „klokten". Negen minuten en dertig seconden. Het was de grootste winst voor de man die het langst de regelmaat in zijn tred had weten te houden. Vrij kort na zijn aanval was René Pijnen op hem gaan jagen, maar de sprong van de blonde Brabander was te kort en nadat de jacht was mislukt, was Pij nen leeg. Hij kwam tenslotte als tiende en laatste, vijf man staakten de strijd, binnen met ruim een half uur achterstand op Mattioda. De laatste heuvels voor Parijs waren moeilijk voor Mattioda. De achtervolgers, aangevoerd door Cyrille Guimard wonnen minuten terug, maar onder de rook van Parijs kreeg Mattioda weer nieuwe kracht om de over winning, die totaal onverwacht was, vast te houden. voor de vierde keer de Ronde van Italië winnen. Tenzij na tuurlijk de Giro door een onge luk wordt beroofd van zijn sterkste man. Hoe sterk Merckx is, heeft hij gis teren laten merken. Na twee vlakke ritten, waarin de sprin ters om prijs en premie moch ten vechten, volgde een zware rit door de bergen. Een etappe die is gemaakt door Merckx en zijn trouwe paladijn Jos de Schoenmaeker. Merckx zorgde er met zijn ploegmaten voor dat het tempo van de start af hoog was. Nadat Jos Huysmans zijn werk had gedaan, nam De Schoenmaeker de taak over. Bij de beklimming van de Carpeg- napas (14U0 meter) moest De Schoenmaeker, die met Merckx, Fuente en de 22-jarige neo-prof Giovanni Battaglin ruim twee en en een halve minuut winst had genomen op een volggroep met Bitossi, Gimondi en Roger de Vlaeminck, als eerste lossen. Ook Fuente werd op zijn eigen terrein verslagen en alleen Bat taglin kon het wiel van de meester houden. Merckx reed weer oen gewonnen rit, maar hij wilde zich niet tevreden stel len met een simpele overwin ning in de eindsprint. In het laatste stukje van de klim duld de Merckx ook de jonge Ita liaan niet langer in zijn nabij heid en in de afdeling vergroot te hij zijn winst tot iets meer dan anderhalve minuut. STEIN De Limburgse renners mogen het dit jaar in het alge meen niet zo goed doen, in hun eigen omgeving blijven zij toch moeilijk te verslaan. Dat is zaterdag weer gebleken in de Ronde van Limburg, waarin het wedstrijdbeeld volledig werd bepaald door de Limburgers. Onbetwiste uitblinker was Ma- thieu Dohmen uit Born. Hij zocht wraak voor een tegenge vallen Olympia's ronde, waar door hij nog geen uitnodiging voor een wedstrijd in het bui tenland kreeg. In de Limburgse heuvels toonde Dohmen op over tuigende wijze zijn talent. In Stein, de start en finishplaats, eindigde hij met ruim drie mi nuten voorsprong op streekge noot Geilenkirchen, die met Dohmen zeventig kilometer voor het einde aan het peloton ont snapte. Twintig kilometer voor Stein moest Geilenkirchen Doh men laten gaan toen deze hal verwege de beklimming in Ka- sen een flitsende demarrage plaatste. Dohmen straalde in de laatste kilometers zo'n macht uit dat nij bij de selectie voor de Ronde van de Toekomst moeilijk gepasseerd kon wor den. Fedor den Hertog, die de Ronde van Groot Brittannië tweemaal op zijn naam bracht, begon de „Milkrace" met pech. De win naar van Olympia's ronde kwam bij het inrijden voor de tijdrit tijdens een hevige regen bui ten val en liep blessures aan het lichaam en een been op. Jonker Victoria won in Alkmaar de Venusprijs. Met Wim Strooper op de sulky voert de combinatie het veld c WASSENAAR De dag van de Haagse agglomera tie afgelopen zaterdagmid dag op de renbaan Duin- digt is geen succes gewor den. Ondanks het feit dat vele ambtenaren via hun diensten gratis toegang konden krijgen, voor zich zelf en hun gezinsleden en dat de overige toeschou wers toegang hadden voor de helft van de normale en tree-prijs, viel de publieke belangstelling tegen en daardoor natuurlijk ook de toto-omzet die niet ver bo ven de drie ton kwam. OKLAHOMA CITY Tijdens het zevende congres van de internationale sportbonden (AGFI), dat in Oklahoma city werd gehouden, hebben zestig gedelegeerden van 37 inter nationale sportbonden zich uitgesproken voor een nieuwe amateurregel. De vergadering was eenstemmig van oor deel, dat het „gevaarlijke" artikel 26 in het reglement van het internationale Olympische comité (IOC) dient te worden vervangen. Volgens de AGFI is dit artikel achterhaald en zal het vervangen moe ten worden door een nieuwe formulering. Men wil op het congres van het IOC, dat in september in Varna (Bulgarije) wordt gehou den, de volgende tekst voorstellen: „Om op de Olympische spe len te kunnen uitkomen moet een deelnemer overeenkomstig de- de finitie en de door het IOC goedgekeurde regels van de internationa le sportbonden, gekozen kunnen worden. Hij zal alleen worden toe gelaten wanneer hij geen persoonlijk voordeel uit sportwedstrijden heeft genoten". De -AGFI sprak zich ook uit voor een decentrale of regionale organi satie van de Olympische spelen. Dit om de kosten te drukken en i het gigantisme tegen te gaan. De AGFI verklaarde zich ook akkoord met het onderhouden van spor tief contact met Communistisch China, ook door die bonden, die Taiwan officieel als lid hebben. De oorzaak is waarschijnlijk het feit dat het geen sterk program ma was. dat de toeschouwers geboden kon worden. Immers, grote namen uit de draf en ren sport kwamen niet aan de start. En daarnaast was de dag niet zo opgezet, dat het aantrekkelijk zou zijn om met vrouw en kin deren een „dagje Duindigt" te pakken. De Koninklijke Neder landse Harddraverij en Renver- enigjng had misschein best eens zijn licht kunnen opsteken bij de Harddraverij en Renvereni- ging Groningen, die jaarlijks in het stadspark van Groningen een showdag brengt. Op 3 juni staat daar tussen de koersen op het programma Saskia en Ser ge. Marty en zijn gouden trom pet, het orkest De Flintstones en vele andere. Zoiets brengt nieuwe mensen naar een ren baan. Man, vrouw en kinderen. En voor zo'n dag willen ze best entree betalen. Maar Duindigt wacht dit seizoen natuurlijk nog de „Dag van het paard". Dan zullen ongetwijfeld vele nieuwe mensen kennis maken met de draf- en rensport, die boeiend kan zijn. Zo ook afgelo pen zaterdagmiddag toen de verrassingen als rijpe appels van de bomen vielen. Alleen de overwinning van Uriosis P was in weze volgens het boekje. De Franse import maakte aan de start een fout, maar kwam prachtig terug. In het laatste rechte stuk sprong Flamingo Six weg en behoefde de hengst alleen maar de sterk opkomen de Flamingo Six voor te blij ven. Goede tijden op de chrono meter. Voor Uriosis P met Dirk Bolwijn 1.20.5 en voor Gunnar Dear met Gerard Eykelenborg, die 40 meter aan de winnaar moest geven, zelfs 19.3 secon den. 3ij de ren voor amateurs en ama- trices, viel Marianne Ooms van haar paard Torpille Star af. Het liep gelukkig goed af. De over winning ging naar Consella met de charmante Georgette Beu ker, die voor het eerst in haar op (1.? baun In Hllvi i: middag Is Duindigt beurt en onderdagmi •artsdag, volgt uedt-ro 'olgens de Dag Lnrixprlji: Ladv Hclcci Dartel <-n Lttana; Lijs Leo Buitenzorg, Lorreli W: Knstanji'prljsKarin Inca H en Juno Bultenzi Mmrprijx: Kalms T. Jnni Jom BulUiutorg; Coloi Juweeltje Carlos. Ida Be neke R: Plntaanprijv K Juan Carlos en Klaar Ri derprljs: Illna. Helios i - i- Blnuwsparprljs II 'H en Hlg- UTRECHT Het Nederlands waterpolo- team heeft het zaterdag en gisteren in Utrecht gehouden vierlandentoernool, waar aan ook Joegoslavië, Roemenië en West Duitsland deelnamen, op overtuigende wij ze gewonnen. Alleen West Duitsland dwong de ploeg van Harry Vriend een gelijkspel (22) af, op Roemenië en Joegoslavië werd beide keren een overwinning behaald. West Duitsland werd tweede. Roemenië derde en Joegoslavië laatste- Het Nederlands zevental heelt de opgaande lijn, die het reeds demonstreerde in de belde ontmoetin gen tegen de Joegoslaven, doorgetrokken. De sterk verjongde ploeg van Harry Vriend heeft getoond dat zij van de nieuwe waterpolollchting de meeste vooruitgang heeft geboekt. West-Duitsland, Joego slavië en in iets mindere mate Roemenië zijn even eens aan het verjongen, maar spcltechnlsch en conditioneel liggen deze ploegen achter bij de Ne derlandse formatie. Dat Nederland tegen West Duitsland gelijk speelde, was meer een psychologische kwestie. Oranje was in het water beter, stond bi) het begin van het vierde kwart nog met 20 voor, maar schrok hier van kennelijk zo dat de Westduitsers toch nog ge lijk konden komen. worden om beslag te leggen op de eerste plaats omdat West Duitsland, bij een gelijkspel van Ne derland door een beter doelsuido als winnaar zou eindigen. De Joegoslaven, die in de algelopen week reeds tweemual een nederlaag leden tegen de for matie vun Vriend, waren dus geen onbekenden voor Oranje. Toch opende Joegosluvlë de score door Stamlnlc, waarna Wlm Hcrmsen met zijn be faamde linkshandig® schot de ploegen weer naast elkaar schoot. Bedwongen Nederland begon beter te spelen, de nervositeit werd bedwongen, maar Omake slaagde er in hel tweede kwart toch niet in de Joegoslaven op af. stand te zetten. Pas in de derde periode werd Joego slavië weggespeeld en door doelpunten van Han Evert Veer en een strafworp van Wim Hermsen, werd aun de laatste periode met een geruststellen de voorsprong van 3— 1 begonnen. In de laatste periode trol voor Joegoslavië Savlno- vlc al spoedig doel: 3—2. Toen vlak daarna Tonnie Buunk de stand naar 42 schoot, was de zege bin nen. Weliswaar basseerde Savlnovlc nog eenmaal aanvoerder Kroon maar in de luatstc seconden ver dedigde Nederland zo bekwaam, dat de Joegosla ven zich reeds voor het eindsignaal geslagen wis ten. teling): Ka Anjo. Lint Overspeeld Wereldtitel bridge voor Italianen GUARUJA Italië heeft in de Braziliaanse stad Guaruja het wereldkampioenschap bridge voor teams gewonnen. Zij speel den in de finale tegen de „Aces" uit de Amerikaanse stad Dallas. Aces was vorig jaar kampioen geworden. Nederland stond tegen West Duitsland door doel punten van Wim Hermsen bij het begin van de laatste periode met 2—0 voor. Tot twee minuten voor het einde bleef deze stand ongewijzigd, maar daarna scoorden Schmidt en Teicher en werd het toch nog gelijk. Tegen Roemenië opende Wim Hermsen opnieuw de score, maar uit een strafworp werd het door Claudio Rusu gelijk. In de derde pe riode werd Roemenië volkomen overspeeld en Wim Hermsen en Gerard Keetelaar voerden Nederland naar een voorsprong van 3—1. In de slotperiode kwam Roemenië door Frincu terug tot 4—2, waar na Gijs Strobier de vierdj Nederlandse treffer Het aantekenen. Lor. ovtrlredi.ig van deze speler tegen Rusu kostte Nederland een strafworp, die door Rusu beheerst werd ingeschoten: 4—3. De slotwedstrijd tegen Joegoslavië moest gewonnen Eindstand: t. Nederland 3ft: J. We*t DuiUland 34; 3. Roemenië 3—2; 4. Joegoslavië 3-1. Overige uitslagenRoemenieJoegos- lAVtë 0-6 (2O 2-1 3-1 en 0-3): Joegoslavië—'West Duitsland 6-ü (2 -1, 0—2, 0-0 en 4—3); Roemenië —Wist DuiUland 4—6 (1—2, 1—1, Bulgarije en Grieken terpolo. Di/c tuil- landen bePInc Belgrado gehouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15