Hans Vultink had alles tegen maar won grandioos Spanje laat twee spelers per club toe JAN DE VRIES RAAKTE IN GEWONNEN POSITIE VAN HET CIRCUIT AF VIER DODEN BIJ RACES J. SLAVIE „Dit was het mooiste moment uit carrière" M „Aanslag" Gevolgen Voorbeeld KREFELD In het hol van de leeuw toonde Hans Vul tink zich een sportman met een niet kapot te krijgen mentaliteit. Alle intriges, welke moesten leiden tot een overwinning van de Duitse favoriet Dieter Müller ten spijt, greep de 36-jarige biljarter uit het Achterhoekse Groenlo, de wereldtitel in het anker kader 47-2. Vultink behaalde de triomf op een wijze, die veel overeenkomst vertoonde met zijn zegetocht tijdens het begin april te Geneve gehouden toernooi om het Europese kampioen schap in deze spelsoort. Ook toen stond hij er aan het begin van de finale tegen Mül ler allesbehalve rooskleurig voor. Terwijl de Duitser ook nu weer ken volstaan met een remise, moest Vultink hoe dan ik winnen. Hij had immers iterdagmiddag in de vijfde een forse nederlaag toeten incasseren tegen de Fransman Roland Dufetelle in Geneve overkwam Vultink hetzelfde tegen Jose Galvez uit Spanje en Müller had tot de finale zijn blazoen ongeschon den weten te houden. Het verschil ten opzichte van de strijd om de Europese titel school voornamelijk in de om standigheden Vultink had in Krefeld eigenlijk alles tegen: De organisatie het incident van vrijdagavond illustreerde dat overduidelijk en vooral het publiek, dat de Nederlan der uitermate vijandig gezind was en uitsluitend oog had voor de prestaties vaji Müller, die dikwijls volkomen onge nuanceerd applaus oogstte. Vultink verzette zich er tegen Op basis van zijn formidabele verrichtingen op de eerste dag 800 caramboles in vier beur ten kon hij de moyenneslag met de zich na een pover be gin fraai herstellende Müller volhouden. Vultink toonde ka rakter toen het er op aan kwam. Zaterdagavond bijvoor- beid tijdens het gevecht met de onberekenbare Galvez. Omdat op de andere tafel Dufetelle en Müller moeizaam op gang kon den komen, besefte Vultink tij dig dat hij het gemiddelde van zijn Duitse concurrent zou kun nen overtreffen door de 400 punten in maximaal 2 beurten bijeen te krijgen. Hetgeen hij dan ook prompt deed. Gecon centreerd als nooit tevoren maakte Vultink in de tweede beurt de 399 caramboles, die hij nodig had nadat hij van ac quit had gescoord maar ver volgens had gemist. De gran dioze slotserie sterkte Vultinks moreel, dat vrijdagavond en zaterdagmiddag zo zwaar op de proef was gesteld. En dat moreel sleepte hem er in de fi nale tegen Dieter Müller door. Vultink won de „toss" en liet Müller beginnen. „Ik wilde" ?ei hij Jater, „niet het risico lopen dat Müller in de nabeurt gelijk zou kunnen maken". Die tactiek, de enig juiste na tuurlijk, kwam Vultink bijna duur te staan. Want Dieter Müller startte bijzonder sterk. Hij ging met 49 van acquit, miste vervolgens bij een trek- stoot, maar mocht het nadat Vultink slechts 6 caramboles had geproduceerd, opnieuw proberen, en kwam toen tot 226 (totaal 275) alvorens het weer mis ging bij een trekstoot. Vultink antwoordde met 132. Toen kon ook hij een trekstoot niet maken. Müller's zenuwen bleken het echter te hebben begeven. Hij had wel alle ge luk van de wereld, toen dank zij een klots toch een caram bole ontstond na een volledig mislukte driebander, (op de volgepakte tribunes werd luid keels gejuicht) maar daarna volgden twee punten, waarna voor de derde keer een trek stoot niet het gewenste resul taat oplevétde. „Voor mij", al dus Vultink, „was het op dat moment erop of eronder. Ik wist, dat ik niet meer mocht missen". Hans Vultink miste niet meer. Hij bracht de ballen in een mum van tijd in de goede posi tie. en slaagde er vervolgens In fouten te voorkomen. Dieter Müller schoof, naarmate het einde naderde, steeds onrusti ger heen en weer op zijn stoel. Herbert Fassbinder, de voor zitter van de Duitse biljart bond, en Rolf Feige, de toer- nooileider, die beiden zaterdag avond een dubieuze rol hadden gespeeld bij het voor Vultink bijna fatale incident, werden asgrauw en konden hun teleur stelling niet verbergen, toen de 268ste carambole het totaal kwam daardoor op 400 een feit was. „Dit', zei Hans Vultink, „is het mooiste moment van mijn loopbaan. Toen ik de ballen eenmaal bij elkaar had, wist ik, dat ik het zou redden. Ze hadden wat mij betreft de tent mogen afbreken, maar die se rie zou ik hoe dan ook afma ken." HOOGTEPUNT i wereldtitel. Hij wil nu derland sinds Piet van der Pol in '48/'49 eveneens In het 47-2 de hoogste eer voor zich opeis te, uiteraard het hoogtepunt van zijn loopbaan. „Ik ben dolgelukkig", aldus de Groenloër, „want zo'n kans krijg ik niet gauw meer. Ik ga het nu rustiger aan doen. De spanning wordt te groot omdat ik zakelijk ook zo verschrikke lijk druk ben. Echt, het is niet meer te combineren. Jammer, want ik biljart vreselijk graag. Ik had er trouwens niet op een mooier moment uit kunnen stappen, al hoop ik, dat het slechts een tijdelijk afscheid zal zijn. Als het even kan, wil ik namelijk voor een paar jaar wel opnieuw beginnen. Daar voor ben ik nu eenmaal te zeer aan deze sport verknocht". De uitslagen van zaterdag en gis teren: Dufetelle 400 - Vultink 23 (3 brt) Müller 400 - Galvez 24 (4). Ogata 400 - Hose 365 (12). Burge- ner 400 - Yazbek 239 (17). Ogata 400 - Yazbek 1C0 (10). Hose 400 - Burgener 84 (6) Müller 400 - Dufe telle 246 (G) Vultink 400 - Galvez 113 (2) Yazbek 4(H) - Hose 305 (8), r.ni'kr;knp:r .wik.hm ir,:i n:n, du- MHIr .1-10 - f'.alvi'z 2.01 (10), Vul tink 400 - Müller 291 (3). Eindklassement (punten, hoogste (Ncd) 12, 400, 86.53; 2. Müller (Wdl) 12 361, 76.85: 3. Dufetelle (Fr.) 10 380 58.28 4. Galvez (Sp) 6 305 52.47: 6. Hose (Wdl) 6 149 38.93 6. Burgener (Zw) 4 134 29.50; 7. Ogata (Jap 4 180 27.46: S. Yuzbek (Ar*.) 2 161 20.41. TON VAN DALEN MADRID Met ingang van het seizoen 1973-1974 zijn de Spaan se grenzen voor buitenlandse voetballers maximaal twee per club opengesteld. Spaanse voetballers, jonger dan 29 jaar, mo gen evenwel niet naar het buitenland vertrekken. Voooral op aandringen van de kapitaalkrachtige clubs beeft het Spaanse „nationale comité voor sportzaken" deze reeds geruime tijd verwachte maatregel genomen. In 1962 werden de grenzen gesloten. Het pogen van vooral Real Madrid en Barcelona heeft dus eindelijk, na elf jaar, succes opgeleverd. Met de maatregel van het nationale comité zijn vrijwel alle achttien Spaanse eerste en twintig tweede divisieclubs het eens. Het comité heeft ingezien dat het contracteren van buitenlanders noodzakelijk is voor Spaanse clubs om zich op Europees niveau te kunnen handhaven. Hoewel het merendeel van de op handen zijnde transfers door de betrokken clubs in het buitenland wordt ontkend, c.q. niet beves tigd,wordt uit Spanje gemeld dat Barcelona veel interesse heeft voor Johan Cruyff en Johnny Rep, Real Madrid contact heeft met Hans Walitza, de scherpschutter van het Duitse VFL Bo- chum, de Roemeen Dobrin en de Braziliaan Rlvelino, Atletico Madrid pogingen doet de Joegoslaaf Dzajic, de Westduitser Wim- mer (Bor. Mönchengladbach) en de Argentijn Bianchi in te lij ven en Malaga de Duitser Wolfgang Overath heeft benaderd. iKOFJA LOKA De 46-jarige Italiaanse motor renner Ermanuele Maugliani en twee toeschou wers zijn gisteren om het leven gekomen bij internationale motorraces in het Joegoslavische Skofja Loka. vijf toeschouwers werden gewond- Het ongeluk gebeurde in de vijfde ronde van de face in de 350 cc-klasse, toen het voorwiel van Maugliani's motor bij een snelheid van 200 km er uur blokkeerde. De bestuurder raakte van de weg en kwam temidden van de toeschouwers terecht. Na het ongeluk werd de race gestopt en de overige nog te rijden races werden afge M. De 350 cc-klasse was de tweede race van het programma. F de loop van gisteravond overleed in een ziekenhuis nog een vierjarig meisje dat eveneens tot I de gewonden behoorde. In totaal heeft het ongeluk nu vier slachtoffers geëist. ZANDVOORT - Het raam pje van de ziekenauto ging maar half open. Jan de Vries, niet ernstig, wèl ge wond, bleek er nog niets van te begrijpen. „Die stomme pech altijd", zei hij bitsig, kwaad op zich zelf- „Ik behoefde geen en kel risico meer te lopen. En toch. En toch gleed de gestroomlijnde fabrieks Kreidler van De Vries veruit aan de leiding bij „bos-in" met een gemid delde snelheid van 130 km uit de baan. Weg droom in de laatste ronde. Op bijna dezelfde plaats van het parkoers deed de Utrechtse Rotonrijder Frits Klomp ook zo'n ervaring op. Zijn kwetsuur (schouderfrac tuur) was ernstiger. Bei den werden in één zieken auto naar het dichtstbij zijnde hospitaal vervoerd. De spannende minuten, waarin de ziekenwagen door iedereen werd gevolgd, vormde een sluitstuk van een race, die het hoogte punt van de dag beloofde te worden. De 50cc telde een deel nemersveld van internationale allure. Naast Jan de Vries dong ook Theo Timmer de verras sende leider in de strijd om de wereldtitel mee naar het Ne derlands kampioenschap. Het moest een duel worden, waarin de maestro na de pech op Hoc- kenheim zich moest presente ren. Hij, de coureur, die het vo rig jaar een onvergetelijke pres- tigestrijd met Angelo Nieto op banddikte verloor, kwam nu op Zandvoort zijn evenknie op Ya- mathi tegen,die al veel meer gepresteerd had. „Als ik van pech bespaard blijf wil ik er een bijzonder duel van maken", had de veelbelovende Amster dammer beloofd. Het kwam er niet van. Want toen de startvlag viel spurtte ieder een weg behalve. ja juist Theo Timmer. Hoe hard hij ook duwde zijn machine sloeg niet aan de praat. Toesnellende technici probeerden met nood grepen te redden wat er te red den viel. Maar het hielp weinig. De motor weigerde aan te slaan. Een trieste tocht naar de kleedcabine bleef hem slechts over. Dat was pech nummer één, waar over het massale publiek 15.000 toeschouwers zich op een zonnige dag opwond. Het vooruitzicht op een thrillerachti ge vertolking van een al weken met spanning verwacht duel verdween op slag. Jan de Vries, de Purmerender, die zich zo florissant bij Kreid ler waant, leek in een fluwelen stoel naar de eindstreep gedra gen te worden. Het vermogen van zijn prachtige fabrieksma- chine was zo duidelijk domine rend, dat er geen twijfel over de winnaar meer bestond. Hij had dat trouwens in de training al onomstotelijk bewezen. Met een snelste tijd van 1.56.3 bleef hij ver voor op Theo Timmer (2.00.7) en Henk van Kessel. Toen de strijd zich begon af te te kenen. leek de verwachting be waarheid te worden. Soms be droeg de voorsprong wel acht tien seconden. Tot Jan de Vries het „bos-in" reed en hij zijn machine niet recht meer hield. Henk van KesRel mocht daarna een ere-ronde rijden, waarvoor slechts weinigen belangstelling hadden, al verdiende deze rijder zo weinig waardering niet. Ach ter hem eindigden Ernst Brand uit Middelburg en Jan Huberts uit Den Haag, die toch weer punten voor het Nederlands kampioenschap pakte. Net naast de plaats, waar Theo Timmer een slechte starterva ring had opgedaan, was Jos Schurgers ook hoog geno teerd in de strijd om het we reldkampioenschap maar dan wel in de 125 cc-klosse een teleurstelling rijker geworden. Zijn gunstige startopstelling verloor elk voordeel,doordat bij de start van de 125 cc-klasse ook zijn machine haperde. Maar de 26-jarige Haarlemmer, die een actieve fanclub achter hem heeft staan, had het geluk dat de vonk wel oversloeg. Begon nen als zesde ongeveer had hij na een ronde al het grootste aantal obstakels overwonnen. Alleen de Yamaha van Piet van de Goorbergh bleef zeer lang uit de buurt van de snelle Brid- gestone. Maar toch won met elke ronde dc overtuiging, dat Schurgers' machine sneller was. Dat resulteerde in een zege. die nadat Piet van de Goorbergh de leiding had moeten afstaan geen tel meer in gevaar kwam. Goed liep het af met Boy Brou wer en Berend Weers, toen zij in de laatste ronde van de zij- spanrace op de Hunzcrug tegen de vangrail vlogen. Oorzaak was een verkeerde inhaalma noeuvre. De zijspan van Her man Oosterloo vloog even voor bij de Hunzerug in brand. De brandweer wist het vuur ech ter snel te bedwingen. Cees en Jan Smit werden de onbetwiste winnaars. HANS DE BRUYN. J-JET ziet er naar uit dat de lijsten voor de na bije transferperiode meer gevuld zullen zijn dan ge woonlijk. Voetballers van importantie zullen wellicht een poging willen doen te profiteren van het open stellen van de Spaanse grens. Spaanse scouts het voornemen van het Spaanse comité voor sportzaken was uitgelekt werden al meermalen gesignaleerd, vooral in Nederland en Duitsland. Na trekpleister België lijkt een „aanslag" te doen op het „grote talent" en de vooraanstaande spe lers van Nederland. Enor me transfersommen is men in Spanje gewend. Er worden forse salarissen betaald en de belasting is aanmerkelijk lager dan in ons land. Dat was trou wens ook een van de voor naamste redenen van de uittocht naar België. |£R zit nog een andere kant aan de, door vele landen reeds lang gevrees de, openstelling van de Spaanse grens. Nederland se clubs, die van plan zijn zich te versterken met het aantrekken van buitenlan ders, zullen geconfron teerd worden met zeer ge stegen transferbedragen indien ook Spanje op de markt verschijnt. Voorts komt de transferregeling- nieuwe-stijl, waaraan mo menteel in Nederland wordt gewerkt, op wel zeer losse schroeven te staan. Het vrije verkeer immers, zoals dat bij de „vergoedingsregeling" wordt gepropageerd zal in het geheel niet meer te aanvaarden zijn voor de clubs die grote spelers in hun midden hebben. Daar enboven krijgt de arbitra gecommissie, die moet be slissen indien clubs niet tot overeenstemming ko men inzake de „vergoe ding", een vrijwel onmo gelijke taak opgelegd indien het een transfer naar het buitenland (Span je) betreft. Zodra de rege ling in Nederland wordt aanvaard, zal Spanje daarvan zeker op de hoog te zijn en er profijt van willen trekken. De in Spanje genomen maatre gel heeft ook voor Nedet*- land velerlei en kan ook grote gevolgen hebben. CINDS „mensenheuge nis" heeft Nederland weer een wereldkampioen biljarten, Hans Vultink. De kaderspecialist had zich bijzonder serieus voorbereid op dit toernooi in het libre. De beloning is niet uitgebleven. IndruK maakte Vultink, behalve door zijn spel, mede door zijn houding vlak voor het toernooi. In plaats van zich te mengen onder zijn etende en drinkende con currenten die een ont vangst hoger schatten, ging Vultink zich inspelen. Een staaltje van „plichts betrachting" en dat nog van een amateur, wiens sport hem meer kost dan hij aan „subsidie" even tueel ontvangt. Hans Vul tink kan ten voorbeeld worden gesteld aan vele sportlieden, ook profs. De winst voor zijn serieuze houding is- dan ook niet uitgebleven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13