Weer woningbouw Rijndijk mogelijk Morgen begint feestweek voor honderdjarige Laurentiuskerk PvdA bezorgd over parkeren in de „Lamp stad en streeknieuws Leiden krijgt een sociaal- pedagogische opleiding Stompwijks oudste 95 jaar Raad heeft veel bezwaren tegen chemisch bedrijf Nieuws van de politie GARAGE POOT PAGINA VRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT STOMPWIJK Morgenavond wordt in de Stompwijkse St-Leu- rentiuskej-k de feestweek opend ter gelegenheid van 110 jarig bestaan van de parochie- -"^kerk. Tot zondag 3 juni zal op vele manleren aandacht worden geschonken aan de honderdste verjaardag van het monumenta le en stormvaste bedehuis aan de Dr. van Noorstraat. Buiten vele kerkelijke feesten, zoals op de zondagen 26 mei en Op zondag 3 juni wordt het geheel opgeleverd, ofwel die hier ge werkt hebben. Bovendien wordt in de kerk van half drie tot vijf uur en van ze ven tot negen uur een tentoon stelling gehouden van alles wat ooit in de kerk of de pastorie heeft gestaan of gehangen. Hier bij vindt men vele voorwerpen, die nu een plaats hebben in het Bisschoppelijk Museum te Haar- 3 juni het doen van de eerste H. Communie van de kinderen, heeft men ook vele profane feesten bedacht. Zo is er op dinsdag 29 mei een traktatie voor de bejaarden en voor zieken. De jeugd komt op woensdagmiddag aan haar trek- afgesJoten met een plechtig slui tingslof. waarbij alle vroegere kerkelijke tophits nog een keer ten uitvoer worden gebracht. Op dinsdag 29 mei zal ook nog het fanfarecorps Juliana een uitvoe ring geven in het kerkgebouw, aanvang ken. Voor de kleintjes van 5 tot Alle Stompwijkers hebben van- 8 jaar verzorgt de toneelgroep "Poedel" uit Amsterdam in het Dorpshuis vanaf half twee Het sprookje van Prinses Eloise". Vanaf vier uur voor de jeugd van 8 tot 14 jaar: "De schat van de beeldhouwer" Op donderdag 31 mei is het abso lute kerkelijke hoogtepunt om 11 uur de plechtige hoogmis, waarin wordt voorgegaan door bisschop Simonis. Om drie uur 's middags is er een gezellig sa menzijn in het Dorpshuis van alle Stompwijkers met de gees telijkheid die het dorp ooit heeft daag een fraai boekwerkje ont vangen met daarin vele foto's van het vroegere Stompwijk. Het zal ongetwijfeld een grote puzzel worden om alles en ie dereen weer te herkennen. Oud-Stomp wijkers, of geïnteres seerden in oude platen en ge schiedenis raden wij aan om ter verkrijging van dit boekwerkje kontakt op te nemen met Fr. Jansen, Dr. v. Noortstraat 51. Deze is namelijk ook de schrij ver van dit boekje en er is een goede kans, dat er een aantal exemplaren over zijn. Inkijkje in het interieur van de 100-jarige kerk LEIDEN - De plannen voor het oprichten van een mtiddel- baar sociaal-pedagogische opleiding dn Leiden krijgen langzamerhand enige vorm. De commissie onderwijs zal zich volgende week dinsdag buigen over de ontwerp statu ten van een op te richten stichting die de oprichting moet voorbereiden. De opleiding is bedoeld voor mensen die be geleiding moeten geven bij vrijetijdsbesteding voor jeugd, volwassenen en bejaarden. Aan dergelij'ke functio narissen "is in ons land en met name in deze regio grote behoefte. In het voorjaar van 1968 is reeds een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden voor een so ciaal-pedagogische opleiding door leden van de commissie 'Samenhang industriepatroon-on- derwijspatroon' in samenwer king met de Leidse Jeugdactie. Verschillende malen is de oplei ding opgenomen in het scholen plan. Tot twee maal toe werd de zaak echter afgevoerd we gens gebrek aan financiële mid delen. Inmiddels is meegedeeld door de Staatssecretaris van Onderwijs dat de opleiding voor de derde maal geplaatst is op het scho lenplan (1973—74—75). Uit de ontwerp-statuten voor de te vormen stichting blijkt, dat ge- treefd wordt naar een zo breed mogelijk samengesteld bestuurs college, bestaande uit vertegen woordigers van het openbaar, protestants-christelijk en rooms katholiek onderwijs, alsmede een aantal mensen die vanuit hun opleiding en ervaring nauw betrokken zijn bij het so ciaal-pedagogisch onderwijs. ZOETERWOUDE - Gedeputeer de Staten, welke destijds hun goedkeuring onthielden aan het bestemmingsplan Hoge Rijndijk, waar het woningbouw betrof in het gebied tussen de Lebuïnus- straat en de Omedljkseweg, zijn door de Kroon in het onge lijk gesteld. Deze bijzonder pret tige mededeling deed wethouder Duindam gisteravond aan het begin van de raadsvergadering Meer nabij nog is de bouw in de Zonnegaarde. Na wat vertra- ging is de exploitatieverorde- ning door Bouwsolid getekend en zal de bouw nu spoedig op gang komen. Met de bouw van de omstreden brug wordt direct ge start. waarbij ook het recreatieplan j ri 55 welke door hem werd geleid we- aan de orde komt. gens verblijf in het buitenland van burgemeester Detmers. Dat betekent dat woningbouw in dit gemeentcdeel weer mogelijk wordt waarbij gedacht wordt aan een flink percentage wonin gen met betaalbare huren voor de eigen inwoners. Vóór de uit werking van de plannen zal er e.Cn.i','arini yrde" gouden Het bestaur van de P C c had de raad een aantal suggesties voor gelegd welke er toe zouden kun nen leiden dat er meer voorlich ting en informatie komt voor de bewoners van de Hoge Rijndijk. Het college wenste niet verder te gaan dan het plaatsen van een mededelingenbord nabij de voetgangerstunnel. Tervisieleg- ging van bestemmingsplannen enz. blijft alleen geschieden op het gemeentehuis wat daarvoor nog steeds de enige juiste plaats is. De raad kon daarmee mee gaan, wenste toch wel enige te gemoetkoming maar zag niet hoe dit te realiseren. Wethouder De Jong: „Wie werkelijk be langstelling heeft kan zich altijd informeren". Vinden B&W het een gunstige ontwikkeling van de parkeerge- woonten om dichtbij het voet gangersgebied een parkeergele genheid te scheppen? Andere plaats Zoeterwouds publicatiebord ZOETERWOUDE - De PCC in Zoeterwoude heeft aan het ge meentebestuur verzocht een ge meentelijk publicatiebord te plaatsen. Ter hoogte van de Laan de Goede Herder is al een dergelijk bord. Na de annexatie is dit punt echter niet meer cen traal. Besloten is nu om dit bord over te brengen naar de omgeving van de voetgangerstunnel. Tevens gaf de PCC te kennen dat zij het op prijs zou stellen wanneer aanvragen en bescheiden in ver band met de hinderwet ook in een ruimte aan de Rijndijk ter inzage liggen. Het college voelt hier echter niets voor. Het meent dat de gemeente daar voor de enige juiste plaats is gezien de bereikbaarheid van elke inwoner. Nieuwe verkeerslichten Church illlaan 4 LEIDEN Als de gemeenteraad ermee instemt zal een crediet beschikbaar gesteld worden van 50.000 gulden voor het plaatsen van een verkeerslichteninstalla tie op de Churchllllaan, kruis punten Telderskade, Vijf Mei laan en Kennedylaan. Aan deze plaatsing is de hoogste prioriteit toegekend. Aanvankelijk was gepland dat de huidige voetgangers en fietsers installatie bij de Verdistraat ge handhaafd zou kunnen worden. Bij een onderzoek is gebleken dat de regelautomaat van deze lichten nagenoeg versleten is. Daarom moet deze installatie tegelijk met het plaatsen van de nieuwe verkeerslichten worden vernieuwd. u in het terrein van de Fa. On derwater aan de Miening min der geschikt lijkt Voor het par keren van vrachtauto's betekent dit niet dac het probleem op de lange baan wordt geschoven. Aan mogelijke andere oplossin gen wordt gedacht voor het dorp b.v. aan de Keerweer en voor de Hoge Rijndijk aan de wegen in het industriegebied. K.V.P.er P. v. Rijn wenste snel j tot het in net leven roepen van een parkeerverordening over tel gaan. LEIDEN - Mevrouw Kerling Si mons (PvdA) zal het college van B. en W. Interpelleren over de ontwikkeling van de Camp (wijk rond Janvossensteeg/Van der Werfstraat) tot parkeerge bied. Dit naar aanleiding vani het plan van het College om de 4-uursparkeerautomaat die op de Beestenmarkt staat, te ver plaatsen naar een door sloop opengevallen terrein in de Deze maatregel behoeft geen toe- stemming van de gemeente raad, maar de PvdA-fractie maakt zich zorgen over wat er in de Camp te gebeuren staat. Punten van interpellatie zijn: - Wanneer zal het ontwerp-be- stemmingsplan voor de Camp door de Raad kunnen worden vastgesteld? De ruimte die door de sloop is verkregen, werd tot nu toe steeds voorzien van bestrating en is daardoor automatisch als parkeergelegenheid gaan die nen. Waarom heeft het College niet gezocht naar andere, tijde- j lijke bestemmingen Voor de vrijgekomen grond? Kan het College de mening van de fractie delen, dat het schep pen van parkeergelegenheid in Camp, of dat nu voor kort, lang of middellang parkeren is, onge- wenst is, omdat het niet in I overeenstemming is met de toe- j komstige bestemming van de 1 wijk? Hoe denkt het College het te „verkopen" aan huidige en toe- i komstige gebruikers van deze LEIDEN In de Merenwijk wordt nog steeds druk gebouwd. In een gemengde commissievergadering parkeergelegenheid, dat deze in i zijn gisteravond de plannen voor de laagbouw toegelicht. Deze moet de starre structuur van de hoge i het te ontwikkelen bestem-1 flats doorbreken. Dat zullen ook de 300 tot 350 woningen gaan doen. die woningbouwvereniging Ons mingsplan weer grotendeels zall Doel laat bouwen op een terrein ten westen van de Arendshorst, richting spoorbaan. De beheiing hier- gaan verdwijnen? voor is al begonnen. Voor deze woningwetwoningen zijn de bouwactiviteiten nu in volle gang (zie foto). STOMPWIJK Vandaag viert mevr. Van Eyk-Janmaat haar 95ste geboortedag. Daarmee is zij on betwist Stompwijks oudste inwoner. Velen zullen deze krasse dame de laatste tijd niet meer gezien hebben, want de afgelopen twee jaren is de gezondheidstoestand minder goed. Maar toch: wie kent „Tante" van het postkantoor niet? Wie heeft nog nooit een rouw- of trouwkaart, een dorpsgezicht of zo maar een pakje sigaretten van haar door dat kleine luikje aangereikt gekregen? Afkomstig uit een oud boerengeslacht te Waddinxveen is zij door haar huwelijk met de Zoeterwoudenaar L. van Eyk in Stomp wijk terecht gekomen. Hij was hier kleermaker, zij, van huis uit het werken gewend, al snel zijn mees terknecht. Ze woonden in de allang afgebroken huizen achter jachtwerf v. d. Brink. Later gingen zij wonen in het rijtje huizen waarin destijds ook de bibliotheek was gehuisvest. Daar zag „Tante" in 1916 een schuit volgeladen met hout, afkomstig van de sloop van een villa langs de Vliet voorbijvaren. Hier van werd het postkantoor opgetrokken en al snel was haar man „postdirecteur" van Stompwijk voor de kapitale som van 35 gulden per maand. Op deze plek woont ze nu al zo'n 40 jaar. Wij wensen „Tante", tezamen met haar pleegkind Ali Fase, die ook ruim 25 jaar kantoorhoudster was, nog vele rustige prettige jaren toe temidden der Stompwijkse gemeenschap, waarin ze nog altijd veel belangstel ling stelt en die ze toch wel door en door kent. ZOETERWOUDE De vestiging van „De Kastenspecialist" en Regma Buhrs in het industrie gebied Grote Polder leverde geen bezwaren op voor de ge meenteraad. Die waren er wel ten aanzien van de Handelmaat schappij Vos en Co B.V. welk bedrijf chemische producten im porteert, distribueert en expor teert. De 10 tanks van elk 30 m3 die hiervoor o.m. nodig zijn zouden zeker geheel ingegraven moeten worden, de aan- en afvoer zou via de Burgemeester Smeetsweg moeten plaatsvinden en er was angst voor wijzigingen van de aard van het bedrijf met evt. kwalijke milieu-hygiënische ge volgen. De heer C. Straver had een grief van geheel andere aard. Het bestaande bedrijf van deze Mij. zal vanuit Utrecht worden overgeplaatst waardoor een aantal werknemers in de kou zou komen te staan. Uit een onderzoek kort voor de vergade ring was hem gebleken dat de vakbonden hiervan niet op de hoogte zijn. P.C.C.-fractieleider Engelkes wenste meer informa tie en vroeg het voorstel terug te willen nemen tot de volgende vergadering. De mededeling van de voorzitter dat hier niet om een produktie maar om een overslagbedrijf gaat werkte nauwelijks geruststellend en na dat de Heer L. v. d. Post had gezegd: „Qua milieu horen ze hier niet thuis, laat ze maar er-1 sens anders «»aan zitten" werd het voorstel teruggenomen. 1 Amateurtests bij M. Visser LEIDEN Bij dansschool Martin Visser zijn weer amateurtests afgelegd. Deze werden gehou den In Boskoop en Woerden. In Boskoop slaagden voor brons de dames: De Wit, Nederhof, M. en E. Rijnbeek, Van der Maat, Blom. Th. Vergeer, S. Hop, Hendrikman. Rodenburg, De Jong, Van der Werf en De Heer (Boskoop), De Hollander en Harkus (Haxerswoude). Bij de heren behaalden VerweiJ, D. Streng (Stolwijk), Van der Louw en Zevenhoven (Boskoop) het brons. Voor zilver slaagden de dames Nederhof. B. Hom, J. Vergeer, Van der Velde. Grondman en Van Drielen (Boskoop) en mej. Van Wijk (Bodegraven). Bij de heren waren dat Rietveld en Kraan (Bodegraven). Goud behaalden de dames Van Aelst (Bodegraven) en Cornelis- se (Zevenhoven). En de heren Van der Hoek (Boskoop) en Van Wijk (Bodegraven). Een goldstar was er voor Marga Pellekoren en Ed Brand (Bos koop). In Woerden kregen de volgende dames brons: Van der Peet. E. de Rijk, Fransen, Van Diemen, L. en M. Rietveld, Tersteeg, Van Capel, Wahle en Vlanen (Woerden); de dames Zwanen burg. W. C. en G. de Koning, N. de Rijk, Averes en Van Eijk (Bodegraven). Bij de heren wa ren het: De Jong. Van Capel, Van der Helder en De Rijk (Noorden), de heren De Jong (Bodegraven) en de heren Kra nenburg, Van Koert en Zuldema (Nieuwkoop). Zilver was er voor de dames K. de Rijk, Van der Star en Van Kleef (Bodegraven), mej. Via- nen (Noorden) en de heren Van der Peet (Noorden) en C. Slof (Ter Aar). Voor goud slaagde de heer D. Slof (Ter Aar). Een goldstar kreeg mej. Pieters (Nieuwkoop). LEIDEN Drie jonge Leidt, naars, twee van 19 en eet van 21 jaar, zijn doer de poli. tie aangehouden i.v.m. eet diefstal In de nacht van dingi dag op woensdag in een Spon' huis in de Breestraat. Er wa voor f 1009,- aan sportkledinj meegenomen. In twee woningen in de v.d. SaneH Bakhuyzenlaan en een op de Lol rentzkade is op dinsdagavond tussen 19.00 en 23.00 uur ingej broken. In één huis werd f 200, vermist, in een tweede f 15,j en in een derde niets oni- vreemd. Opmerkelijk is, dat d« tijden van deze inbraken vroed in de avond liggen. Daarin ligd de waarschuwing ingesloten voor de burgerij, dat men de wonir! gen goed afsluit als men 's al vonds even weg gaat. Sterk spel Marian v. d. Helm in België WARMOND De in Antwerpei gespeelde tafeltennisinterlant tussen Duitsland, België en Na derland, waarin van Stetedi Vooruit Marian v.d. Helm el Nol Slkking hebben deelgeno, men, is een overwinning gewor den voor Nederland. Aan dit succes heeft Marjan v.d.' Helm een groot aandeel gfhai door als eerste te eindigen. Met nog een wedstrijd te spelen stond zij op de derde plaats en alleeen door winst in twee ga mes was de eerste plaats nog te veroveren. Met ruime cijfers won Marian haar laatste wed strijd (21—12 en 21—16) er werd eerste in de A-groep. Nol' Sticking die in groep B wa$ op gesteld, bereikte met 6 punter een vierde plaats. Uitbreiding ..Boerhaave" LEIDEN - De Leidse Avondscho lcngemeenschap „Boerhaave" zal per 1 augustus a.s. een avond meao toevoegen aan de bestaan de studiemogelijkheden. Dez> middelbare beroepsopleiding waarvoor een opleiding mav (mulo), lagere detailschool e.d wordt vereist, heeft in het dag onderwijs al sinds 1968 abitu riënten, die bij overheid en bi drijfsleven zeer welkom zijn a> functionarissen in het middei kader. Binnen de afdeling van de Avond scholengemeenschap „Boerhaa ve" zal het streven gericht zij: op de realisatie van drie studie richtingen: een bedrijfsecono- misch/administratieve, commerciële en een secretarie le. Dit alles gebeurt met he oog op het aflopende karakte van het type middelbare han delsavondschool. De scholenge meenscnap, die in 1972 het on derwijs overnam van vijf ande re scholen, t.w. van de middel bare handelsavondscholen „Ken nis is macht" en „St. Pieter", de gemeentelijke avond-mavt van Leiden, de christelijk! avond-mavo te Katwijk en d< Leidse avond-HBS, telt nu ruilt 750 leerlingen. 24 kinderen kregen' EHBO-diploma B VOORHOUT Onlangs vond tij dens een gezellige bljeenkomsi de uitreiking plaats van het EH BO-dipIoma B. 24 klnderer kwamen in het bezit van dit di ploma, voor een plaats all Voorhout een respectabel aan tal. De diploma's werden uitge reikt door de examinatrice, me vrouw Van Dam-Borst uit Lel den. Zij sprak haar bewondering uil over de kennis van de jongelui die ze nu reeds op het gebied van de EHBO bezaten. Een bij zonder woord van waardering en dank werd gesproken aan 'I adres van mevrouw Turnhout- Kapel, mevrouw v.d. Ploeg en de heren M. v.d. Vlugt en v.d. Vlugt, die zich veel tijd e» moeite getroost hadden om dt jeugd bij de opleiding zoveel mogelijk bij te staan. De namer van de geslaagden zijn: bij de meisjes: Connie van Werkho ven, Tineke van der Berg, Caro line Bel, Anja van der Lans, Fransca van der Maat, Birgil van Noort, Marian van Kem pen, Marry-Ellen Baun, Annette Braun, Marja van Loon, Mar leen Wijling. Renate Borst, es Inge Jansen: bij de jongens: Freddy Knap. Marcel Knap, Tony Beugelsdijk, Leo Loon, Peter Heemskerk, Hans Kraaijevanger, Ward Braire, Peer Hamming en Vincent Gly- mius. In oktober a.s. begint weer een nieuwe cursus EHBO voor de leeftijd van 16 jaar en ouder. Degenen die er belang in stelles dit diploma te bemachtigen kun nen zich opgeven bij een der le den van het bestuur. LEIDSE COURANT LANDROVER VALKENBURG Z.H. - LEIDEN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6