Vultink ontbrak op protocol en behield optimale kansen Okker moeiteloos in tweede ronde INDRUKWEKKENDE REVANCHE VOOR GERBEN KARSTENS Gaat Jan de Jong naar Wilhelmus? Vlag en volkslied hoeft niet meer voor lord Killanin VRIJDAG 25 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 KREFELD Voor Hans Vultink betekent het toernooi om het wereldkampioenschap anker kader 47/2, dat gisteren in Krefeld van start ging, een soort afscheid. „Mis schien," zegt de houder van de Europese titel, „zal ik in de kamende jaren nog wel eens een toernooi spelen om dat ik de wedstrijdsfeer toch niet helemaal kan missen, maar zo door gaan als ik de laatste jaren heb gedaan kan eenvoudig niet. De zaak neemt me te veel in beslag en ik heb ook nog een vrouw en drie dochters." Biljarten is zijn grote passie. Maar er is geen alternatief. Hij kan het zich nu vaak nog par- mitteren vrijwel ongetraind aan een belangrijk toernooi te begin nen, maar hoe lang nog zal de concurrentie het hem toestaan dat ongestraft te doen. Boven- start. Voor zijn tweede partij had hij maar dien is Vultink geen man, die van half werk houdt. Hij ziet het biljarten op het hoogste ni- veao als topsport. In Krefeld le verde hij daarvan gisteren weer het bewijs. Terwijl de overige zeven deelnemers 's morgens zich ten stadhuize door „OberBürgermeister" en „Stad- trat" lieten ontvangen, en ver volgens gezamenlijk een uitge breide lunch verorberden, zocht Vultink de eenzaamheid. Met het smoesje „Ik ben verkouden en wou eerst een dokter consul teren1' onttrok de man uit G roenlo zich aan het protoco'. Zijn verklaring: „Ik ben inder daad niet helemaal fit, maar dat is natuurlijk niet de reden. Ik ben hier niet om feest te vie ren. Wat .die anderen doen, moeten ze zelf weten, ik trek mijn eigen plan. Er staat een wereldkampioenschap op het spel en daar wil ik me tot en met voor inzetten." En daarom verbleef Vultink in de tot een pompeyze biljartzaal ge transformeerde sporthal „Gloc- kenspitz" op het moment, dat zijn concurrenten zich te buiten gingen aan al het goeds, dat de Westfaalse keuken te bieden heeft. De Nederlandse favoriet „Ik heb al weken lang naar dit toernooi toegeleefd nam zelfs de moeite de keu uit zijn hotel te halen, toen niemand van de aanwezige organisatoren bezwaren bleek te hebben tegen een uurtje trainen op het schit terende materiaal, dat aan het einde van elke wedstrijddag door bouwer Wolsing moet wor den bijgesteld omdat de sport hal een zogenaamde „zweven de" vloer heeft. I Hans Vultink plukte in de eerste en tweede ronde de vruchten van de gedegen voorbereiding. Hoewel met hem de Fransman Roland Dufetelle en de Duitse kanshebber Dieter MUIler onge slagen bleven, lijkt de Neder lander regelrecht op weg te zijn naar de wereldtitel. Hij rekende 's middags ondanks een gemiste acquit-stoot in slechts drie beur ten af met de Zwitser Andre Burgener de slotserie van 320 gaf kaderspel van de allerbeste soort te zien en in de tweede seance ervoer de Zuidamen- kaanse kampioen Emilio Yaz- bek uit Argentinië de kracht van zijn Europese „collega". Terwijl de ongeveer 200 toe schouwers bewonderend toeke ken. zorgde Vultink ervoor, Yoebek na zijn misser vdh ac quit op zijn stoel kon blijven zit ten. Een onwaarschijnlijk knap pe prestatie, welke de kaderspe cialist uit de Achterhoek een plaats op de lijst van wereldre cordhouders opleverde. „Het materiaal is goed en ik ben in vorm," zei Vultink, die gecon centreerd als nooit tevoren speelde, zelden in moeilijkheden kwam en wanneer het eens zo ver was, de problemen zeer snel oploste en minder dan 40 minu- tn voor zijn fabuleuze reeks nodig had. Zijn kansen op de wereldtitel zijn na de meer dan succesvolle start optimaal te noemen, te meer omdat de moyennes van Müller en Dufetelle al fikse knauwen hebben gekregen. „Toch," aldus Vultink, „moet ik voor Müller blijven oppassen. Die is altijd gevaarlijk. Dufetel le raakt na de tweede dag meestal vermoeid. Voor hem ben ik niet zo bang." Een meevaller voor Vultink was bovendien, dat de onberekenba re Spanjaard Jose Galvez het in de eerste ronde liet afweten te gen de in het libre meer bedre ven Duitser Klaus Hose. „Beter had het vandaag niet kunnen verlopen," stelde Vultink te recht. Zijn algemene moyenne van 200 precies bewees, dat zijn leugentje om bestwil dat het hem mogelijk maakte zich van de gebruikelijke en meestal oer- vervelende plichtplegingen af te maken, mede had bijgedragen tot die majestueuze ouverture. Ton a Dalen Voetbaltoernooi voor Rijs wij kse jongeren- sociëteiten RIJSWIJK De gezamenlike Rijswijkse jongerensociëteiten organiseren op zondag 27 mei een voetbaltoernooi voor hun le den en bezoekers. Het toernooi wordt gehouden op het sportter rein van Don Bosco, Julialaan- tje 24 en begint om elf uur. De heer Joh. Kortink, wethouder voor jeugd- en sportzaken ver richt zowel de aftrap als de prijsuitreiking. Men hoopt het programma rond zes uur te beëindigen, waarna de prijzen worden uitgereikt. Seriereeord is binnen bereik KREFELD Dankzij zijn serie van 400 in de partij tegen de Argentijn Emilio Yazbec, is Hans Vultink als vijfde doorgedrongen tot de lijst van wereldre cordhouders in het 47 2. De naam van Jean Mar ty, de fameuze Fransman die volgend seizoen weer actief zal zijn, komt daar op negen keer voor. De Belgen Raymond Ceule- mans en Ludo Dielis en de niet meer actieve Ne derlander Henk Scholte zijn eveneens houders van het record, dat alleen in een wereldkampioenschap kan worden gevestigd. Dankzij zijn slotreeks van 320 in de eerste ronde heeft Vultink nu ook het wereldrecord geprolon geerde serie binnen be reik. Ludo Dielis, die gis termiddag in Krefeld tot de toeschouwers behoor de, is er houder van 772 caramboles. De Belg kwam tijdens het vorig jaar in Gent gehouden toernooi om de wereldtitel pentahlon zover. Opent Vultink vandaag in de derde ronde met een serie van tenminste 53, dan heeft hij Dielis dat record afhandig gemaakt. BILJARTEN IN CIJFERS (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jan de Jong, de centrale verdediger van FC Den Haag-B zal waar schijnlijk naar Wilhelmus vertrekken. Ook RVC wil hem zeer graag als lid in schrijven, maar zijn voor keur lijkt toch naar de Voorburgers uit te gaan. René Pas, wiens contract door FC Den Haag werd opgezegd, heeft contact met Fortuna Vlaardingen. Mocht dat niet doorgaan dan maakt Velo een goede kans hem als aanwinst bin nen te halen. Hans Bres kan het met FC Den Haag niet eens worden over een contract. Hij wil proberen in België werk te vinden. lose (Wdl) Emilio Yazbok (Arm Dufetelle (Fr) i 6 16 41.33 6 136 66.66 8 77 17.75 8 313 60.00 400 12 84 33,33 273 12 136 22,73 82 3 41 27.33 400 3 306 133.33 400 1 0 400.00 0,00 d (reap, punten, hoogste acrle, alg. PARIJS Tom Okker heeft zich gisteren moeiteloos ge plaatst voor de tweede ronde lierenenkelspel van de open Franse kampioenschappen in Parijs, na Wimbledon dit jaar het belangrijkste foernooi in Europa. De Nederland se nummer één won in drie kwartier van de Argentijn Juan Ganzabal met 6—1, 6—1. Zijn volgende tegenstander is de Hongaar Machan, die de Roemeen Ovics (vorige week tegenstander van Okker en Fleury in de Davis Cup wedstrijd) uitschakelde, Marijke Schaar was minder ge- tweehandige oud-kampioene van lukkig. Maar haar tegenstand- Nederland niet bijster in te ster in de eerste ronde was dan spannen, ook niemand minder dan Evon- Ook gisteren deden zich enkele ne Goolagong, de Wimbledon- verrassingen voor. De 20-jarige kampioene V30 1971. De Austra- Amerikaan Jim Connors, als lische ihoefde zich voor de over- twaalfde geplaatst, moest zijn winning- van 6—2 6—2 op de meerdere erkennen in de onbe kende Mexicaan Raul Ramirez (4—6 6—7) en de finalist van vorig jaar, Patrick Proisy (Fra), verloor van de Ameri kaan Tom Gorman met 7—6 3 —6 1—6. Proisy stond als elfde op de lijst, een klassering die aan Gorman overigens beter zou zijn 'besteed. De Belg Ber nard Mignot boekte een verras sende zege op Ross Case (Aus): 6—1 6—3. Ilie Nastase als twee de geplaatst, ontdeed zich in een rommelig duel van de Chi leen Jaime Pinto Bravo. Jauf- fret (Fra) won van de Egypti sche prof. El Shafe». Belangrijkste uitslagen. Damesenkelspe'. eerste rorrie: Evmr" Goolagong (Aus)—Marijke Schaar (Ned) G2. 6—2: Vlrr'nla Waf" (GB)—Judith Szoerenyl (Hong) 6—1. 6—3: Chris Evert (VS)—Marl1'- Tesch (Aus) 6—1. 6—0: Nancv RI- chey (VS)—Wendy TurnhHl (Av>) 6-1. 6—2: Pat Pretorlus (ZAO—Hel- Hoesl (Wdl) 5—7, 6—4, 6—2:. nenkelspel. eerste ronde: Okker (Ned)—Ganzabal (Arg) 6—1. 6—1: Froehllng (VS>—Pletmngcll (It) 6— (Tsjech)—Fnlrlle 6—3. 6—1: Ramirez (Mext—Con: (VS) 6-4. 7—6: Solomon (VS)— Mnomlllan (ZAf) 3—6. 6-2. 6-3: 1)—Vnrga (Hong) 6—4. 6- Toch nog bijna ton van Okker DALLAS Stan Smith heeft vorig jaar het mees te verdiend bij de tennis- profs. De Wimbledon- kampioen verdiende het bedrag van 154.100 dollar (ruim 431.000 gulden). De Australiër Rod Laver kwam tot 78.200 dollar (ruim 218.000 gulden) en diens landgenoot Ken Ro- sewall kon 66.400 dollar (ruim 185.000 gulden). Ashe toucheerde 63.150 dol lar (ruim 176.000 gulden). Onze landgenoot Tom Ok ker neemt met 34.400 dol lar (ruim 96.000 gulden) de negende plaats in. MILAAN Gerben Karstens heeft zijn revanche. Na in de derde etappe, als winnaar van een zeer onreglementaire sprint in Straatsburg te zijn gedeklasseerd, wer dde Ne derlandse sprinter-in-Duitse-dienst gisteren opnieuw win naar. Op de Vigorellibaan van Milaan, aan het slot van de rit, die in St. Vincent d'Aosta was begonnen, was niets af te dingen op de overwinning van Karstens. Met minimaal verschil versloeg hij wereldkampioen Basso. Ser- cu, zijn ploeggenoot Van Linden en Roger de Vlaeminck. De eindsprint op de beroemdste wielerbaan van de wereld was het enige hoogtepunt uit de vijf de etappe. Volgens de traditie in de Giro bleef het veld com pact tot twintig kilometer voor Milaan. In de slotfase waren er wat schermutselingen, maar die werden onmiddel.ijk te niet ge daan door de ploegen van Bian- chi, Rokado en Brooklyn, die hun sprinters, respectievelijk Basso, Karstens en Van Linden, Sercu en De Vlaeminck tot de laatste meters graag in de voor ste lijn wilden houden. Onarato en Bitossl kwamen het eerst de Vigorellibaan op, maar zij v.erden al in de eerste bocht van de kop verdrongen door Karstens, die met Basso aan zijn wiel het volledige peloton aanvoerde. Op 200 meter voor de streep explodeerde de Neder: lander. Basso kwam terug tot naast Karstens, maar volgens de finishfoto niet meer voorbij de Nederlander, die in Mi'aan zijn revanche van Straatsburg haaide in een indrukwekkende eindsprint. Uitslag vijfde etappe: 1. Karstens (Ned), 173 km. In 4 uur 18 minuten 45 seconden (gcm. 40 257 km/u): 2. Basso (It) z.t.3. Sercu (Bel) z.t 4. Van Linden (Bel) Vlaeminck 25.34.48: 25.34 66 5. Fuente 25.35.10 6 BatUi- Kllnl 25.25.10 7. Kuiper 25.35.35; k Rltter 25.35.25; 9 Pngglall 2'. X. "S. 10. Lazcano 25.35.33 45. Karstens RIO DE JANEIRO De Ierse Lord Killanin, voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comitë, heeft In RIo de Janeiro verklaard dat hij tegenstander is van uitingen van nutlonulisme op de spelen, zoals het hijsen van landsvlaggcn en hetspelen vun volksliederen. ,Het gaat om de persoonlijke triomf van een atleet of een ploeg", al dus Lord Killanin, die vorig jaar september werd gekozen als opvol ger van de legendarische Avery Brundage. „En het land waar hij vandaan komt heeft er niets mee te maken, laat stuan een even tueel politiek systeem". Killanin zei voorts dat hij geen bezwaar had tegen steun van het bedrijfsleven voor sportmensen in de vorm van kleren e.d., zolang deze niet extra werden betaald. Gratis bus supporters NAC en NEC ROTTERDAM - NEC cn NAC, de twee clubs die zich hebben ge plaatst voor de finale van het toernooi om de KNVB-bcker zullen door ruim 200 bussen met supporters op hemelvaartsdag naar het Feyenoord-studlon in Rotterdam worden beReleid. Zo wel in Nijmegen als Breda zijn door de medewerking van be drijfsleven en middenstand ruim 100 bussen gratis ter be schikking gesteld. In Nijmegen zijn voor de finale reeds ruim 10.000 toegangskaar ten verkocht. Eenzelfde auntal is in Breda van de hand ge gaan. Voor de bekerfinale, die geleid wordt door Theo Boosten, zullen twee elftallen van oud-in ternationals en oud-Feyenoor- ders elkaar ontmoeten. Als de wedstrijd NEC—NAC ook na een verlenging niet tot een beslissing zou komen, wordt de finale op 6 Juni Rotterdam - overgespeeld. KAARTJES IN BELGRADO VLOGEN WEG BELGRADO - De in Belgrado be schikbare kaarten voor de vol gende week woensdag te spelen Europa Cupfinale Ajax—Juven- tus zijn gisteren binnen het uur van de hand gegaan. De ruim 40.000 plaatsbewijzen vonden zo gi t dg aftrek, dat zich aan de loketten chaotisc ,e taferelen af speelden. Uit Nedetland en Italic worden 55.000 menjen verwacut. CHRIS KRONSHORST Kronshorst wil naar westen NIJMEGEN - Chris Kronshorst en Frans Thijssen NEC hebben zich op de transferlijst laten zetten. Verdediger/middenvel der Kronshorst (voorheen Hol land Sport) wil in verban! met zijn zaak in Delft weer naar het westen. Er zijn contacten met de 1;C Utrecht. Bij NEC, dat donderdag 31 mei in het Fcyenoordstadion de finale van het toernooi om de KNVB- beker speelt tegen NAC, lopen aan het einde van dit seioen 15 spelcrscontracten af. Nederlaag amateurs Helsinki Het Nederlandse ama teurvoetbalelftal heeft gister avond in Helsinki met 1—0 verloren van de Finse nationale voetbalploeg. Het doelpunt werd dertien minuten na de rust ge maakt door Matti Paatelainen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15