s Argentinië morgen onder nieuw regime Hoge Duitse politiechefs gegrepen bij winkeldiefstal dfl&ENE Huilen met de ambtenaren HP irersma Geknutsel met gasfles: flatgebouw wordt ruïne -3N Protest Franse geleerden tegen A-proeven DONDERDAG 24 MEI 1973 LEIDSE COURANT BONN Twee uitstekend betaalde en hoge politiefunctiona rissen zijn in West-Duitsland door hun „particuliere colle ga's" als winkeldieven ontmaskerd. In de Noordduitse stad Oldenburg snapte een huisdetective van een supermarkt de 54-jarige commandant van 1200 agenten, Helmut Wey- ijier, toen hij een paar zakjes vleeswaren ter waarde van 13 gulden in zijn zak liet verdwijnen inplaats van ze in het winkelmandje te deponeren. In Hannover liep de 52- jarige hoofdcommissaris Kurt Stoetzer tegen de lamp, toen hij met een paar onbetaalde schoenen van 45 gulden uit een warenhuis wilde verdwijnen. De diefachtige polit dienen per maand ongeveer 4.000 gulden en genieten ook nog an dere financiële en sociale voor delen. In afwachting van het proces dat tegen hen wordt voorbereid, is het tweetal van de dienst geohorst. Kenners vermoeden dat de twee winkeldieven slechts de spits van een ijsberg in het politie-ap- paraat vormen. Over de Bonds republiek rolt momenteel een golf van misdaden, die door de hoeders van de wet gepleegd worden. In Berlijn nam een po litieman met onbekende bestem ming de benen, toen hij ontmas kerd werd als handelaar in ver dovende middelen. In korte tijd had hij een omzet van liefst drie miljoen mark gemaakt. In Hannover worden 80 politie mannen door de justitie in de mangel genomen, omdat zij er van verdacht worden dat zij zich als collega's onder elkaar bestelen. In het schandboek van de politie komt ook de naam voor van de Münchense hoofdagent, die zich een goede bijverdienste ver schafte door zijn beschermende hand te houden boven vier meisjes. In een zogenaamde „massagesalon" verleenden zij tegen betaling van duur geld hun gunsten aan liefdeshongerige mannen. In Hamburg tenslotte vielen vijf agenten door de mand, die hun inkomen verbe terden door voor handlanger te spelen van corrupte zakenlieden op de Reeperbahn, met zijn toe- ristenvallen. Een psycholoog van dè politie vergoelijkte deze merkwaardi ge serie met de opmerking, ..dat de politie overbelast is en teveel ellende te verduren heeft". De misdaden zijn daar om uittingen van een aggressie- ve houding, waarmee zij zich afreageren. Hij stelt voor dat j elke politieman de gelegenheid moet hebben regelmatig even bij een psychiater uit te huilen. Amsterdamse metro-avontuur bladzij in de nieuwste geschie denis van de hoofdstad - is een pagina waard in Vrij Nederland deze week. "Het ongelukkige Amsterdamse metroavontuur kan het best maar zo snel mo gelijk beëindigd worden. Een afgebouwde metro zal niet al leen nog veel meer kosten dan b. en w. van Amsterdam in een nota aan de raad schrijven, zij zal ook op geen stukken na be zet zijn, het betrokken stadsge bied onvoldoende betere ver voersvoorzieningen verschaffen en de volstrekte oriëntatie op het kwetsbare gebied van de oude binnenstad stimuleren", meent het blad. Nederlandse bedrijven zouden ja renlang, tot de dag van van daag, hebben gezwendeld met overheidskredieten voor trans acties met Indonesië; Verolme en Sikkens o.a. Een nieuw schandaal? De Groene bekijkt het vredesover leg tussen Amerika, Zuid- en Noord-Vietnam nog eens kri tisch en komt tot de conclusie dat het nieuwe Vietnam het Midden-Oosten zal zijn. Verder een blik binnen de onder grondse vakbeweging in Spanje, een beschouwing over olie en een over het Van Gogh-mu- seum, dat 2 juni a.s. open gaat. In Accent beroert dr. J. D. V. Po- lanen, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland - van origine tandarts - even de rotte kies, die in de ogen van velen de grote groep Surina- mers in Nederland is. Zijne Ex cellentie tilt niet zo zwaar aan de "discriminatie" van de Suri- namers hier. Hij vindt het in elk geval begrijpelijk. "Natuurlijk staat het vast, dat er in Holland wel degelijk discri minatie bestaat. Er is een eco nomische teruggang, er is werk loosheid, onder die omstandig heden bloeit discriminatie. Wan neer je een "boom" hebt en er worden vreemdelingen geïmpor teerd voor bepaalde baantjes, zijn er geen moeilijkheden, dan is men al lang blij dat zij die banerv nemen, waardoor men zelf betere functies kan aan vaarden. En over de wilde im migratie: "Het zijn Nederlan ders die in Nederland met een probleem zitten." 0) 0) In de Haagse Post een portret van PvdA-leider Ed van Thijn. Over het scepticisme binnen de eigen partij naar aanleiding van de kabinetsformatie: "We he'b- ben voortdurend in het verdach tenbankje gestaan van: onder handelen ze nou wel of niet. Er zijn ongelukjes gemaakt in de presentatie en op het laatst kre gen we nog een tweetal minis ters opgedrongen die nu niet be paald tot de linkervleugel ho ren. Dat heeft het scepticisme enorm doen groeien. Dan zegt zo'n partijraad: doen, maar we klappen niet. Ze kijken de kat uit de boom." De dichter Bert Voeten diept her inneringen op aan deze week 85 jaar geworden Adriaan Ro land Holst. Als tegenhanger een necrologie van Tarzan de tien de, Lex Barker. Vele pagina's aandacht krijgt Wil Sandberg, de man die het Stede lijk Museum in Amsterdam een wereldnaam bezorgde. Zijn me ning over het nieuwe Van Gogh- museum - volgende week gaat het open - is niet mals. „Het be staan van musea en de grote vlucht ervan na 1875 bewijst dat de samenleving geen vitaal ge bruik van de kunst meer heeft kunnen maken. Dat is een man- ko. Dat heb ik beseft als mu seumdirecteur. Het museum is een noodzakelijk kwaad. In die context is het Van Goghmu- seum, als museum aan één man gewijd, niet zinnig. Film, mu ziek en theater moeten erbij - die takken van kunst spreken zich over dezelfde zaken uit als de beeldende kunsten en juist door die verbindingen te laten zien, zullen de mensen zeggen: aha! Den Haag die vrezen dat hun carrières op de tocht zijn ko men te staan. "Den Uyl zal dan wel niet meteen koppen laten rollen, maar de persoonlijke in breng van de topambtenaren kan wel worden beknot, met alle frustraties van dien." Een ambtenaar: „Een ambtenaar is ook maar een mens. En als onze afgewezen adviezen bij de kamer goed ontvangen zouden worden, zouden frustraties en maagklachten aanzienlijk min der voorkomen. Lijdt de minis ter tengevolge van die open baarheid een nederlaag, dan zij hem tot troost, dat hij aanzien lijk minder tijd kwijt is met le zen om ons te controleren." DENIEUWELINIE Dat het in een kleine commune goed leven kan zijn, toont de Nieuwe Linie deze week op de voorpagina met een blik in de leefgemeenschap van Mary Zel den rust-Noordarus in Hillegers- berg. Het leven verandert er door. Dick Zeldenrust: je wordt minder eenzijdig, rijker. De confrontatie met anderen, met je egoïsme, de barrières van je zelf. een stuk ontmoeting met jeze'f en dat geeft een hoop werk en energie. Dingen die heel hard aangekomen zijn." Nieuw uniform marechaussee DEN HAAG (ANP) De Konink lijke marechaussee krijgt een nieuw uniform. De uniformjas met hoge kraag zal worden ver vangen door een jas van mofder- ne snit met revers. De nieuwe uitvoering zal, mede doordat deze Kn confectie kan worden aangemaakt, de helft kosten van het uniform dat thans nog wordt gedragen. In de tweede helft van dit jaar zal met de geleidelijke vervan ging worden begonnen. De mo dernisering van het donkere uniform, waarvoor het ontwerp werd gemaakt door de uniform- deskundige va/n het ministerie van Defensie, de heer F. J. H. T. Smïts, komt tegemoet aan de al jarenlang bij de marechaus see bestaande wensen naar een praktischer werkkleding. De meest opvallende verschillen zijn: nassaublauwe revers i.p.v. stijve htfce kraag, minder kno pen, rangonderscheïdingsteke- nen ctp de schouder, kleinere nestel, zakken zonder knoopslui- ting, geen biezen. marechaussee-uniform (Van c correspondent) BUENOS AIRES Als mor gen de vertrekkende president van Argentinië, generaal Ale jandro Lanusse, in het rozero de regeringspaleis aan het Pla- zo de Mayo in Buenos Aires de nieuwe president, de 64-jarige tandarts Hector Jose Campora de blauwwitte sjerp omhangt, zal deze overtuigde peronist Argentinië's 36e president zijn. Hij zal dan zijn eerste officiële militaire parade afnemen. Langs hem zullen eenheden trekken van de machtige strijdkrachten, die kort gele den nog geprobeerd hebben alle activiteiten van de pero- II nisten, die Campora aan de macht hebben geholpen, aan banden te leggen. Tienduizend kilometer van Buenos Aires, in Madrid, zal een 77-jarige man, zich moeten voorstellen wat er gebeurt in 't land, dat hij zeventien jaar ge leden gedwongen was te verla ten; Juan Peron mag zelf niet op de plechtigheid aanwezig zijn. De vertrekkende gene raals hebben vastgesteld dat hij pas na de machtswisseling mag terugkomen. Dat Peron een vette vinger in de pap wil blijven houden is duidelijk, al is niet bekend of hij dat vanuit Spanje of in Argentinië zal doen. Voorlopig gaat hij een aantal landen bezoeken om steun te vergaren voor Campo ra en, meer nog, om buiten landse investeerders aan te trekken. De aftredende regering was 6en overgangsregime, dat kon bestaan dank zij de steun van de strijdkrachten. Campora heeft duidelijk te kennen gege ten dat de strijdkrachten de bevelen van de regering heb ben op te volgen en niet omge keerd. Te vrezen valt evenwel, dat de militairen zullen ingrijpen, mochten Peron en zijn toege dane dienaar Campora te veel macht krijgen. Zij doen er dus verstandig aan wijzigingen ge leidelijk door te voeren, om de militairen niet tezeer te ver ontrusten. Problemen zijn er in Argentinië, een land, zo groot als half Europa, meer dan genoeg. Tien tot vijftien pet van de beroepsbevolking is werkloos. Tallozen leven onder zeer slechte omstandigheden in vuile, verkrotte steden. Een duizelingwekkende inflatie heeft de kosten van het levens onderhoud in een jaar tijds met ruim 76 pet omhoogge- jaagd. Grote olie- en gasvelden liggen weliswaar op ontginning te wachten, maar voorlopig is Argentinië voor zijn energie voorziening op import aange wezen. Met de medische voor zieningen is het slecht gesteld; vooral in het noorden van het land is de kindersterfte zeer groot. Nu zijn er ook wel plus punten: Campora kan gelukkig beschikken over een grote graanreserve, die hem in staat stelt de handelsbalans met een /oordelig saldo af te sluiten. Het vleesteuort in de wereld is sen ander voordeel voor een land waarin twee keer zoveel Koeien als mensen zijn. De landbouw daarentegen staat op sen laag pitje; een agrarische nervorming is dan ook een van ie urgentiepunten. Oplossingen voor veel problemen zijn uit- breidig van de zware indus trie en het aanboren van de UTRECHT Naast de 15-jarige jongen, die vannacht is overle den aan opgelopen verwondin gen, zijn nog drie flatbewoners gewond bij de explosie van een butagasfles in een woning aan de Pearsonlaan in Utrecht, die gisteren plaatsvond. Hun toe stand is evenwel niet ernstig. Twaalf omliggende flatwoningen kunnen als gevolg van deze ex plosie voorlopig niet meer wor den gebruikt, het interieur er van is in een ruïne herschapen. Buurtbewoners, die op het ge luid van de explosie afkwamen, zagen kans met water en met inderhaast uit een nabijgelegen drogist gehaalde schulmblussers de gasfles af te koelen, tot de brandweer dit karwei kon over nemen. Hierdoor kon een veel grotere explosie worden voorko- jarige J. Ruys. die ziek thuis op bed lag. Hij liep ernstig sche delletsel op doordat hij werd getroffen door een deur, die als gevolg van de druk van de ex plosie uit zijn hengels vloog. Lichtgewond werd de bewoner van de flat, waar de fles ont plofte, de heer J. van Rooijen, zijn buurvrouw mevr. F. J. Berkhout en haar zoontje. Buurt bewoners verklaarden dat zij vlak voor de explosie gedurende enkele seconden een aanhou- dend gesis hadden gehoord. De oorzaak van de ontploffing was de onhandige manier waar op de heer Van Rooijen. de gas fles heeft gedemonteerd, zo is uit het technisch onderzoek vast komen te staan. De heer Van Rooijen bediende zich bij zijn knutselwerkzaam- heden van een hamer waa\na er in de gasfles een lek ont stond. Het hele pand liep in een oogwenk vol met gas en een brandende kachel deed de rest. De heer Van Rooijen die met brandwonden aan gezicht en handen voorlopig in het zieken huis zal moeten blijven, heeft nog gepoogd de gasfles naar de hal te slepen, maar dat lukte niet meer. LAMATEX BONTMANTELS zijn bontmartfels, waarvoor geen dier behoeft te stervenl LAMATEX Is alleen verkrijgbaar bij: MAIS0N VAN OS Paul Krugerlaan 221 De Ruyter over genomen door Peru DEN HELDER - Met veel ceremonieel heeft de Pe ruaanse marine gisteren in Den Helder het voor malige Nederlandse oor logsschip De Ruyter in gebruik genomen. Het schip werd enige maan den geleden uan Peru verkocht, en is inmiddels omgedoopt tot Almirante Grau, naar de Peruaanse admiraal Mighel. Het is het derde schip van die naam en tevens het vlag- geschip van de Peruaanse marine. De plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de vlagofficier mate rieel van de Koninklijke marine, de vice-admiraal mr. ir. P. P. van den Vij ver. Argentinië met, rechts, de kapiteinop de achtergrond natuurlijke hulpbronnen in het Andesgebergte en elders in het land. Campora rekent bij de uitvoe ring vart zijn programma niet alleen op de steun van de pe- ronistische Frejuli maar ook op die van zijn tegenstanders; hij wil „een regering voor het gehele volk". Dat er gevaren dreigen van de zijde van de militairen is reeds gezegd; een ander gevaar is het gebrek aan eenheid onder de peronis ten zelf. Peronisme is een ver zamelnaam voor uiteenlopende groeperingen: conservatieven, neofascisten, nationalisten en linkse jongeren. MILJOENEN ZILVEREN GULDENS EN RIJKSDAALDERS BIJ PUBLIEK DEN HAAG (ANP) Van de zil veren guldens en rijksdaalders, die sedert 1 januari geen wettig betaalmiddel meer zijn, is maar een klein gedeelte ingewisseld. Van de bijna 129 miljoen zilveren guldens, die er op 1 januari j.l. in handen van het publiek wa ren, zijn er tot 1 mei ruim 28 miljoen ingewisseld, zodat er nog steeds ruim 100 miljoen in handen van het publiek moeten zijn. Van de 43,2 miljoen zilve ren rijksdaalders zijn er 8,5 mil joen ingewisseld. Zilveren guldens en rijksdaalders kunnen tot 1 juli worden inge wisseld. Het ministerie van Fi nanciën Iaat weten, dat verlen ging van de inwisselingsperiode niet wordt overwogen. Volgens het PTT-personeelsblad Aangetekend waren er op 1 mei in ons land welgeteld 3.527.720.000 munten in omloop, te weten 1.616.100.000 centen. 378.820.000 stuivers. 868.598.000 j dubbeltjes, 431.748.000 kwartjes, j 205.859.000 guldens en 26.595.000 j rijksdaalders. Ex-officieren in Griekenland gearresteerd ATHENE In Athene heeft de politie drie Griekse legerofficie ren buiten dienst gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd leidende leden te zijn van een ondergrondse organisatie die verantwoordelijk wordt geacht!»' voor een aantal bomaanslagen in de Griekse hoofdstad. I Grafschennis door 7-jarigen STADSKANAAL (ANP) Bezoekers aan de katho lieke begrafplts in Stadskanaal kwamen deze week tot de ontdekking, dat vandalen daar acht tien graven hebben ver nield. Marmeren kruisen zijn er afgeslagen en or namenten werden losge trokken en omver gewor pen. Bloembakken werden vernield en de bloemen weggegooid. De graf schennis is gepleegd door twee 7-jarige jongetjes. De ambassadeur van Peru, Julio Aguirre en c schip, capt. A. Cafferata na de inspectie voormalige De Ruyter. PARIJS Terwijl de Franse bla den uitvoerig nota nemen van wat er in het Internationale Hof van Justitie in Den Haag ge beurt met de klachten van Aus tralië en Nieuw-Zeeland tegen de atoomexplosies van Frank rijk in de Stille Zuidzee, hebben drie geleerden van naam In Frankrijk zelf een manifest ge publiceerd waarin zij het einde van deze explosie verlangen. De drie ondertekenaars zijn Alfred Kastler, Nobelprijsdrager, oud- minister Jules Moch, de vroege re vertegenwoordiger van Frankrijk in ontwapeningsconfe renties en Francis Perrln, ge wezen hoge commissaris van de atoomenergie. Frankrijk, zeggen zij, bereidt zich voor op nieuwe atoomexplosies. Wij, als mannen van de weten schap erkennen dat de biologi sche gevolgen van zulke experi menten worden overdreven, maar er zijn nog andere belang rijke bezwaren. Atoomexplosies onderhouden de spanningen en 61 5 e Staatsloterij 23 mei 1973 eerste klasse de onveiligheid. Zetten andere staten er toe aan eveneens atoomwapens te fabriceren, en zij kosten handen vol geld. Mid delmatige naties, waartoe Frankrijk behoort, zijn niet in staat te concurreren tegen de grote mogendheden die ieder over vier tot vijfduizend van deze bommen beschikken. De paar tientallen bommen waar over Frankrijk beschikt in on- I dergrondse schuilplaatsen van de Haute Provence kunnen door satellieten gemakkelijk worden opgespoord en vernield, nog voor ze gebruikt en getranspor teerd worden door verouderde vliegtuigen. In strijd met wat wordt beweerd heeft de Franse atoombewape ning geen afschrikwekkende waarde. Want men weet in het buitenland en de Franse re gering weet dat eveneens dat een kwartier na het werpen van de eerste Franse bommen Frankrijk niet meer bestaat. prijzen van r 10 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 15 r 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 63 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 202 f 100 zijn gevallen Op nummers eindigende Op: 440 r 200 zijn gevallen Op nummers eindigende Op: 723 t 400 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 796 t 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 2338 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer de prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer f 25.000 is gevallen op het nummer: Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie L op het nummei en een troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie Y op het nummer: en een troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. 074593 012292 015295 010124 062823 012864 012864 049765 049765

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9