Eenheid van geloof en theologische verscheidenheid NEDERLANDS EN ENGELS VIELEN MEE Theologen commissie publiceert document KORTE METTEN Wie heeft z'n eerste salaris verbrast? DONDERDAG 24 MEI 1973 LEIDSE COURANT V»\ '.VI'IWiW PAGINA 7 De eeniVeld en de verscheidenheid van geloofsuitdrukking zijn ge grondvest in het geheim van Christus, dat de uitdrukkingsmoge lijkheden van ieder tijdvak en van iedere systematische om schrijving overstijgt. Aldus de aanhef van het docu ment „de eenheid van het ge loof en de theologische ver scheidenheid", samengesteld door de internationale theologi sche commissie. De voorstellen die de commissie tijdens haar bijeenkomst in oktober 1972 eenstemmig had goedgekeurd, zijn eerst nu openbaar ge maakt, nadat Paus Paulus en kardinaal F. Seper van de ro- meinse congregatie voor de ge loofsleer daartoe hun toestem ming hadden gegeven. Het document werd samenge steld onder leiding van prof. dr. J. Ratzinger uit Regens burg. De commissie werd in 1969 door de paus ingesteld. Bekende theologen zoals Karl Rahner, mgr. Colombo, Yves Congar. Henri de Lubac en Hans Urs van Balthasar ma ken er deel van uit. Neder landse leden zijn prof. dr. J. Lescrauwaet M. S. C. en prof dr. A. Maltha O. P. Reeds in 1969 vond de toen pas opgerichte commissie dat een studie over dit onderwerp ui terst belangrijk zou zijn, maar wel zeer technisch en moeilijk. Vanaf 1970 heeft zich een werkgroep over de theologi sche verscheidenheid (plurali teit of pluralisme genoemd) gebogen, maar op de commis sievergadering kreeg het geen kans voor 1972, omdat de bis schoppensynode eerst een stuk op tafel wilde hebben over col legialiteit en priesterschap. Het document onderstreept sterk, dat de waarheid van het geloof gebonden is aan het op weg zijn in de geschiedenis, van Abraham naar Christus en van Christus naar de volein ding der tijden. De pauselijke theologen erkennen dat men weliswaar met zijn verstand rekenschap moet geven van het geloof, maar dat het geloof zeker niet gebonden is aan een bepaalde filosofie, al geeft het richting aan het denken. De rechtzinnigheid in de leer is volgens de commissie dan ook niet gebonden aan het instem men met een bepaald systeem, maar is het deelnemen aan de voortgang van het geloof en aan de eenheid en de eigen heid van de kerk die voor al tijd blijven bestaan. Daaruit volgt dat de waarheid van het geloof, dat beleefd wordt in een onderweg-zijn, een nauwe band heeft met de praktijk en de geschiedenis. Duidelijk waarschuwt de com missie echter dat het geloof iets anders is dan een reeks historische feiten, waaraan uit sluitend de mens zelf betekenis geeft. Het christelijk geloof - aldus het document - is ge grondvest op het mens gewor den Woord van God. Waar en vals De eenheid van alle theolo- gieën en dogma's door de eeu wen heen wordt volgens de commissie gevonden in de kerk, gebouwd op Christus, die voor ons gestorven en verrezen is. Als norm om onderscheid te maken tussen ware en valse verscheidenheid heeft de kerk niet een bepaald theologisch systeem achter de hand, maar de schrift, gelezen in het licht van het geloof en het gebed van de kerk. Volgens de commissie genieten de dogmatische formuleringen van de eerste concilies een ze kere voorkeur. Daarbij zijn de formules die vooral een ge dachte weergeven, onderge schikt aan de weergave van de geloofsfeiten. In ieder geval is elke verscheidenheid die de christenheid zou herleiden tot een zuiver pragmatische sa- Herformuleren Niet isoleren menwerking zonder gemeen- .chappelijk geloof, uit den boze. Voorstellingen van de leer die onverenigbaar zijn met het geloof van de kerk, dient de kerk van de hand te wijzen en desnoods als dwaling te kenmerken. Sprekend over de dogmatische formules zegt de commissie dat deze antwoorden zijn op preciese vragen en als zodanig blijven ze altijd waar en ook voor ons van betekenis, voor zover de toen opgeworpen vra gen nog steeds actueel zijn. En: „De antwoorden van van daag veronderstellen altijd de antwoorden van gisteren, hoe wel ze niet daartoe kunnen worden herleid". De commissie waarschuwt functie" geen starre eenvor migheid in de leer inhoudt. Vanwege het universele en missionaire karakter van het christelijk geloof - aldus het document - moeten de door God geopenbaarde feiten en woorden in elke cultuur steeds opnieuw worden doordacht, ge formuleerd en beleefd om zo doende een echt antwoord te geven op de vragen die op dat moment onder de mensen le ven. „Zo leidt het evangelie van Christus iedere beschaving naar zijn volheid en onder werpt haar tevens aan een op bouwende kriteik". De theolo gen beseffen dat de plaatselij ke kerken, onder leiding van hun herders, voor een onge makkelijke taak staan: ener zijds dienen zij het geloof te laten wortelen in de eigen cul tuur van hun volk en ander zijds moeten zij steeds de ge meenschap handhaven met de universele kerk van het verle den en het heden. „Dankzij hun inspanningen dragen de plaatselijke kerken zowel bij tot de verdieping van het christelijk leven als tot de vooruitgang van de theologie en leiden zij de mensheid in al zijn verscheidenheid naar de door God gewilde eenheid". echter tegen een al te starre toepassing van dogmatische uitspraken, die men - aldus het document - nooit los mag zien van de H. Schrift, noch van de gehele kerkelijke leer. Boven dien spreekt de kerk zich niet uit voor een bepaalde filosofie, ook al bedient men zich vaak van filosofische termen. Ethiek Ook bij de ethiek constateert het document eenheid in ver scheidenheid. De algemene be ginselen worden toegepast in concrete omstandigheden. Deze verschillen zijn nog groter bij snelle maatschappelijke veran deringen en tussen ver uiteen lopende beschavingen. De een heid wordt volgens de commis sie gevormd door de gemeen schappelijke eerbied voor de menselijke waardigheid, waar uit bepaalde normen voortko- Het geweten van ieder mens erkent een aantal grondbegin selen, in onze tijd neergelegd in de rechten van de mens. De eenheid van de christelijke moraal is gebaseerd op de blij vende beginselen, die zijn ver vat in de bijbel, verlicht door de overlevering en voorgelegd aan elke nieuwe generatie door het leerambt. De theologen erkennen dat er binnen de noodzakelijke een heid van geloof en gemeen schap verschillende roepingen zijn en persoonlijke voorkeuren om Christus te volgen. Ook zijn er vanuit hetzelfde geloof en dezelfde christelijke liefde in tijdelijke zaken verschillen de keuzen mogelijk. Niet los Prof. Ratzinger, onder wiens leiding het document werd sa mengesteld, verklaarde inder tijd na de commissievergade ring dat er nauwelijks iets in de weg staat aan de behoefte, vooral in Azië en Afrika, eigen uitdrukkingsvormen te gebrui ken. Volgens hem toont de bij bel een verregaand pluralisme. „Het Pinksterverhaal schetst - aldus Ratzinger - een kerk, die alle talen spreekt en waarin dus plaats is voor heel de veel voudigheid die onder mensen bestaat". Volgens Ratzinger, sprekend uit naam van de theologische commissie, bete kent dit echter niet dat de ver schillende richtingen in de kerk los naast elkaar staan, maar betrokken moeten zijn op een aantal vaste grondsla gen, zoals bijbel en geloofsbe lijdenis, in eenheid met de kerk van alle tijden en alle plaatsen". DR. J. LESCRAUWAET Op zaterdag 26 mei wordt in het kantoorgebouw „De Drie burg" in Driebergen een infor matieve bezinningsdag gehou den. gewijd aan solidariteit met de volkeren van zuidelijk Afrika. Organisatoren zijn de hervormde en de katholieke jeugdraad, de doopsgezinde jeugdcentrale en het vormings centrum „De Drieburg" van het landelijk centrum voor ge reformeerd jeugdwerk. Mgr. Gijsen van Roermond heeft drs. H. van der Looy SSS benoemd tot bisschoppelijk ge delegeerde voor de religieuzen als opvolger van P. M. Slaiv gen aan wie op eigen verzoek ontslag is verleend en i9 benoemd tot pastoor te Breust-Eysden. Pater Van der Looy (42) treedt per 1 augus tus in functie. Hij is doctoran dus in de Franse taal- en letter kunde, maar houdt zich mo menteel voornamelijk bezig met het geven van retraites en de geestelijke begeleiding van vrouwelijke religieuzen. De Tsjechische beweging van vredespriesters „Pacem in Ter- ris" zal actief deelnemen aan het wereldcongres voor inter nationale veiligheid en ontwa pening, dat ven 2 tot 7 oktober in Moskou wordt gehouden, Het bestuur van het Sint Ig- natiuscollege te Amsterdam is voornemens par 1 augustus 1974 een dependance op ta richten in Purmerend, te be ginnen met enkeia brugklaa- Het aantal geboorten in Limburg is de laatste jaren zo sterk gedaald, dat er de ko mende zes jaar zestien procent minder kinderen de scholen zullen bevolken. De laatsta acht jaar liep het geboortecij fer in Nederland met 14,7 pro cent terug, in Limburg met 26.7 procent. Sterker dan elders zullen nieuwe opvattingen be treffende het katholicisme in Limburg consequenties hebben, zegt het provinciaal orgaan welzijnsbevordering, van wie de cijfers afkomstig zijn. Mavo-examens (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De examenkandi daten van Mavo 3 en Mavo 4, die zjch gistermorgen misschien handenwringend aan hun laatste moeilijke schoolweek gezet heb ben, zullen de eerdte dag nu en dan toch wel opgelucht adem gehaald hebben. Ook al hebben ze nog wat spannende dagen voor de boeg. De eerste exa mendag, die hun Nederlands eerste deel en Engels bracht is hun over het algemeen nogal meegevallen. Als men afgaat op de commentaren van een aantal kandidaten (in dit geval van de Thomas More-Mavo in Voor burg) is Nederlands voor de meesten niet al te zwaar ge weest. Voor het Engels moesten zij af en toe echter wel wat meer de voorhoofden rimpelen. Een leraar vroeg zich ons inziens zeer terecht af, waarom Mavo 3 en Mavo 4 een gelijke tekst uit „The razor's edge" van de En gelsman Sommerset Maugham moesten verklaren. „Voor Mavo 3 nogal pittig", aldus deze le raar. Hij heeft gelijk, want tek sten van Sommerset Maugham zijn in de regel niet zo simpel als zij bij hun eerste lezing kunnen lijken en dat juist maakt het voor eindexamenkan didaten dubbel moeilijk om zich niet in de strikken van deze En gelsman en zijn taal te laten grijpen. Wat de Nederlandse opgave be treft: zowel Mavo 3 als Mavo 4 kregen nogal met actuele onder werpen te maken: Mavo 4 met het onderwerp „gastarbeiders" en Mavo 3 met „de reclame". De kwestie van de gastarbeiders Reisverbod Amerikanen Washington (ap) De com missie voor de interne veilig heid van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat reizen van Amerikanen naar landen verbiedt die met de V.S. in oorlog zijn. •let wetsontwerp is een gevolg van de reizen naar Noord-Viet- nam van Jane Fonda en de voormalige minister van justitie Namsey Clark. satat opnieuw in de volle be langstelling, al was het alleen al nu de gemeente Rotterdam een soort stop op de werving ervan wil. Deze gemeente komt dan wel in strijd met de opvattingen van drs. Martin Overeem, die vaststelt dat het werven van gastarbeiders een belangrijk stuk ontwikkelingssamenwer king kan betekenen.En over dat verhaal van drs. Overeem mocht Mavo 4 zich gisteren bui gen. Een wat men noemt nogal gedragen en zeer degelijke Ne derlandse tekst, waarmee de kandidaten konden bewijzen dat zij ook moeilijke bijna weten schappelijk samengestelde zinnen goed kunnen volgen. „Het ging nogal", aldus sommi ge kandidaten. Zij hadden ken nelijk ook nog medelijden met hun Havo-lotgenoten, want „ver geleken met de tekst van de Havo die nogal moeilijk scheen te zijn, viel deze tekst nogal mee", stelden enkele eerlijke Mavo-4-kandidatèn vast. Mavo 3 kreeg een tekst voor zich over reclame. Dit stuk is geno men uit „Manipuleren met men sen" van H. W. Franke. „Een interessante tekst", aldus een kandidaat. Hij had gelijk, want in vogelvlucht kregen de kandi daten enig inzicht in de geschie denis van de reclame voor han del en politiek. Vooral de verge lijking van de reclame voor de handel en de politieke propa ganda voor de kiezer, zal heel wat Mavo-3-kandidaten aange sproken hebben. Toch hebben sommige kandida ten, zoals ze dat vertelden, het wat moeilijk gehad met de tekstverklaring. Zij staan niet alleen, ook heel wat „doorge winterde" volwassenen hebben het ook moeilijk met de Ster-re clame, bijvoorbeeld. „Manipule ren met mensen" is altijd een moeilijk verklaarbare aangele genheid geweest. Niet alleen in de tekst van H. W. Franke, maar ook in de praktijk van het gewone leven. Om nog even op de Engelse opga ve terug te komen. Van Howard Spring was een tekst genomen uit diens „These lovers fled away". Sommige passages uit deze korte tekst vond een leraar voor Mavo 4-kandidaten te ab stract. Hij vond trouwens alle teksten ook wat te kort om goed inzicht te kunnen krijgen. Die eerste weken bij je eerste baas zijn lastig genoeg geweest. Dus wil je er nu wel even van genieten. Je hebt 't tenslotte wel verdiend. Even al die toestanden van je afzetten. Tegenwoordig kun je tenminste met je eerste salaris wat extra's doen. (En dat was vroeger wel anders.) Bovendien heb je alles piekfijn geregeld. Je ontvangt je salaris op je rekening bij de Amro Bank. Zo gaat dat tegenwoordig. Daarmee kun je bijvoorbeeld auto matisch gaan sparen, met de Zilver vloot misschien. Trouwens, zie je je al rijden op je nieuwe brommer? Je bromfietsverzekering heb je ook van de Amro Bank. Je haalt er vreemd geld voor je vakantie en je sluit er een reisverzekering. Nee, die jeugd van tegenwoordig bekijkt het niet zo slecht. 't Is een heel probleem minder, als de Amro Bank je geldzaken verzorgt.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7