Gemeente staat machteloos in De Jong-affaire Bouw Schoterveld kan snel beginnen Concert Kameleons en koor Parkeerterrein vrachtwagens op lange baan rijn- en veenstreek OOK Wat u moet weten Samenwerking met regionaal bestuur taak tweede U.R. PAGINA 6 DONDERDAG 24 MEI 1973 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE Berichten als zou de economische commissie uit de gemeenteraad van Ha- zerswoudo zich gistermiddag hebben beraden over de drei gende sluiting van De Jong's Machinefabriek aan de Rijndijk, zijn uit de lucht gegrepen. De gemeente Hazerswoude ként geen economische commissie, die uit gemeenteraadsleden be staat. Daarnaast hebben burge meester en wethouders hieraan evenmin aandacht besleed. Bur gemeester J. ten Heuvelhof was wél present bij het huwelijk van zijn dochter Willy. Hij fungeer de zelfs als ambtenaar van de burgerlijke stand. In de kringen van de gemeente raad wordt dan ook gesproken over tendentieuze berichtge ving". Het zou, aldus werd op- gemerkt, bij de mensen die bij De Jong ontslagen dreigen te I worden, een bepaalde verwach ting van de kant van de raad Oeverrestauratie van de Ringvaart kost f250.000,- ALKEMADE Op maandag 4 juni wordt in de kantine van de bloemenveiling „E.IM.M.-Roelof- arendsveen" de vergadering van de stemgerechtigde ingelan den van de Gogerpolder onder Alkemade gehouden. Door het bestuur wordt aan de in gelanden machtiging gevraagd tot het aanbesteden van verbe teringswerkzaamheden aan de oever van de Ringvaart. Door enkele deskundigen van de Prov. Waterstaat zal op deze vergadering een nadere toelich ting worden gegeven op de ge maakte plannen voor de oever bescherming. De kosten zullen plm. 250.000,- bedragen waar voor door G.S, een subsidie is toegezegd van 90% van deze te maken kosten. De polderbegroting, die ook vast gesteld moet worden, is geba seerd op onveranderde omsla gen. Voor waterbeheersing 125,- en voor waterinlaat 100,- per ha. De vakbonden zullen woensdag 30 mei met de directie van De Jong's Machinefabriek B.V. op nieuw een onderhoud hebben, nu zo'n negentig personen in de tweede helft van dit jaar zullen worden ontslagen omdat het be drijf wordt opgeheven. De vak bonden hebben intussen ook ver gaderd met het personeel van De Jong (125 man en vrouwen sterk), waarvan de georgani- seerden zowel als ongeorgani seerden in groten getale present Tijdens de bijeenkomst van perso neelsleden en vakbondsvertegen woordigers van de Industrie bond (NVV, CNV en NKV) werd, uiteraard, kritiek uitgeoe fend op de gang van zaken. Het besluit van Central ans Sher wood (dat het bedrijf in 1969 overnam van Newton Cham bers. dat sedert 1963 De Jong's Machinefabriek in haar concern o.anam) om tot sluiting van het bedrijf over te gaan en slechts een deel van het personeel (on geveer 35 personen) naar het bedrijf in Vianen over te plaat- sen, kon natuurlijk geen genade vinden. Al met al was het een zeer roeri ge bijeenkomst, waarbij vak bondsbestuurders en personeel ook al niet in pais en vree uit elkaar gingen. Een NKV-vak- bondsbestuurslid verliet op een gegeven moment zelfs voortij dig, kwaad als hij was, de ALPHEN Op de Oranje Nassau Singel kwam gisteren de heer A. E. de B. uit Bodegraven in botsing met een vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer A. K. uit Ridderkerk. Het ongeluk ontstond doordat de heer de B. plotseling op de linker weghelft terecht kwfim. De beide auto's raakten in brand. De inzittenden konden zich echter uit de vlammen redden. De bestuurder van de personenauto kwam met de schrik vrij. Zijn echtgenote liep drie gebroken ribben op. De inzittenden van de vrachtauto wer den met gekneusde ribben, een gebroken pols en brandwonden in .Rijnoord" opgenomen. NIEUWVEEN Het bouwbedrijf Gebr. Van Dijk in Nieuwveen zal waarschijnlijk al zeer spoe dig aan de gang kunnen in Schoterveld Zuid. De raad be sloot de nodige bouwgrond aan Van Dijk te verkopen voor een prijs van f 148.290 exclusief btw. De overdracht van de grond zal plaats vinden als GS hun goed keuring geven aan de besluiten van de raad de grond te kopen len bouwrijp te maken. HAZERSWOUDE De mavo-scholier John van de Haas kwam op vreemde wijze gisteren naar zijn eindexamen. De jongen heeft en kele weken geleden een been gebroken. Hierdoor moest hij rust houden. Om toch aan het eindexamen mee te kunnen doen wordt hij nu tijdens de examendagen per ambulance van de Rijndijk naar het examenlokaal aan het Helène Swarthplantsoen vervoerd. Die goedkeuringen zijn snel te verwachten. De overdracht van de grond door de gemeente aan Van Dijk is ook afhankelijk van de vraag of het gemeentebe stuur en de aannemer het met elkaar eens kunnen worden over de prijs van de woningen in de sociale sector (19 woningwetwo ningen, 20 bejaardemvoniingen en 7 goedkope premiewonin gen). Het bouwbedrijf zal ook nog 4 duurdere premie woningen met 2 garages en vijf vrije sec torwoningen met 3 garages bou wen .Tegen het besluit de grond nu al (voor de goedkeuring van GS) op voorlopig koopcontract te gaan verkopen aan Van DJk stemde de heer G. v. d. Hoorn (KVP). Hij wilde liever wach ten tot alles officieel rond was. De raad besloot voorts 2.500 als aanvullend krediet te geven voor het parkeerterrein achter het gemeentehuis. Voor een boekhoudautomaat werd 23.000 gevoteerd. Het gedeelte Molen kade in de polder Zevenhoven zal voor 19.000 betegeld wor den met visbe&egels. Asfalte ring (kosten: 59.000) is niet nodig zo verklaarde het hoofd TD W. Porsul. Tijdens deze raadsvergadering bleek weer de bezorgdheid van een aantal raadsleden gebruiksbestemming vi nieuwe ontsluitingsweg Oude Nieuwveenseweg-Ambrozio- laan. H. Soede (Gez. Chr.) wees er op, dat deze weg zal lopen langs de daar te bouwen chr. school en zou ook brommers willen weren. ,,Het hete hangij zer", aldus deze spreker, „is, dat wij als raadsleden nog steeds niet weten, waar we aan toe zijn. We hebben een ontslui tingsweg goedgekeurd, waarbij we van de gebruiksbedoeling niet op de hoogte zijn." Voorzitter Breen: „Volgens nor maal reëel principe is deze weg in het bestemmingsplan gepro jecteerd, voor de mensen, die in de nieuwbouw wonen. De fre quentie van het verkeer zal zich zelf gaan bepalen. Bij uitvoe ring van dit wegwerk zal de raad echter gezamenlijk kunnen beslissen, op welke wijze dit zal geschieden, zeker wanneer de tussenliggende brug over de Ringsloot moet worden ge bouwd, daar deze moet zijn in gesteld op het beoogde doel." Binnenkort zullen door B. en W. definitieve voorstellen aan de raad hierover worden gedaan. HAZERSWOUDE De Hazerswoude-dorp gehouden collecte voor het Astmafonds leverde een bedrag op 813,79. De gehouden ir meling voor Sonnevanck Zonnegloren had een op brengst van 640,21. WOUBRUGGE De collec te ten bate van de Stichting Het Hoogeland heeft 175,79 opgebracht. NIEUWKOOP Vanavond organiseert de Oudervereni ging van de H. Hartschool een kontaktavond voor de ouders van de schoolgaande jeugd in de grote zaal van gebouw De Rank. De Am sterdamse kinderarts Ph. T. Fiedeldij Dop zal een lezing houden over het wel en wee van het kind op de basis school. RIJPWETERING Een bus vol; leden van de jeugd- en sportvereniging „De Rip pers" gaat zaterdag 26 mei deelnemen aan wandeltoch ten in Bergen (N-H), op de 5 en 10 km. De vertrektijd is niet om 12 uur, maar om 10.30 uur vanaf het dorps huisplein. De wandelaars dienen dus om 10.15 uur in uniform aanwezig te zijn. VOORHOUT De collecte van het Nederlands Astma fonds heeft een bedrag opge leverd van 876,07. ALPHEN Bij de firma Tuskom moest de heftruck chauffeur J.P.S. naar het ziekenhuis Rijnoord worden overgebracht, toen hij van 7 meter hoogte was gevallen bij het gebruik van een hef truck. ALPHEN In een jacht bij de jachtwerf Van Dam in de Rijnhaven ontstond brand, doordat wasgoed vlam vatte bij een butagasstel. De scha de bedraagt 15.000. WASSENAAR De con tactman voor de demonstra tieve fietstocht op 9 juni is de heer Duyvené de Wit, Cle matislaan 43, tel. 1738. STOMPWIJK- Op dinsdag 19 juni heeft het vrouwengil de haar uitgaansdag naar Amsterdam. Liefhebbers hiervoor dienen zich uiterlijk voor zaterdag a.s. op te ge ven bij mevr. v.d. Pijl. STOMPWIJK Vanavond om 8 uur worden al de jon gens die zich hebben opgege ven voor de krosklup ver wacht in het dorpshuis. Er is een terreintje beschikbaar langs de Veenweg te Leid- schendam. Gesproken zal dus worden over de eventue le samenwerking met Leid- schendam, het vervoerspro bleem, de verzekering enz. STOMPWIJK Het Wit Gele Kruis opent weer de mogelijkheid om deel te ne men aan een zwangerschaps cursus. Deze avonden wor den gehouden op een donder dag, de kosten bedragen 25. Opgeven bij de wijkzus ter. HAZERSWOUDE De Münner- gesangverein Bischhausen uit de gemeente Waldkappel, een Westduitse gemeente waarmee Hazerswoude nauwe contacten onderhoudt in het kader van beider lidmaatschap van de Vereniging voor Europese Ge meenten. kan men met recht „een gouwe ouwe" in de zang wereld noemen. Immers, dit koor, dat op vrijdag 1 juni van af 20.00 uur in de gereformeer de kerk aan de Hazerswoudse Dorpsstraat concerteert met de zanggroep Kameleon uit Hazers- woude/Koudekerk, werd opge richt in1885. In de periode tussen 1885 en nu heeft het koor welgeteld elf voorzitters „versleten". En wat dirigenten betreft heeft de Mën- nergesangverein een record op te houden: Willi Landau is de derde muzikale leider Zo'n 42 personen repeteren een keer per week onder leiding van deze Landau, die overigens besloot tot twee repetities binnen zeven dagen zodra de data van het be zoek aan Hazerswoude bekend De mannen, die worden vergezeld door hun echtgenoten, brengen overigens een tegenbezoek aan Kameleon, een zanggroep die pas ruim tien jaar mee-draait i in de muziekwereld. De Kame leons brachten tussen 19 en 22 oktober van het vorig jaar een bezoek aan Bischhausen en boekten daar vooral succes door de vertolking van negro-spiri- tuals en gospelsongs. Kameleon brengt deze natuurlijk ook tijdens het concert op vrij dag 1 juni in de gereformeerde kerk. Daarnaast staan meodieën van Franz Lehèr en andere ope retteklanken op het programma. Die avond presenteren deze Ka meleons óók hun nieuwe, aan deze tijd meer aangepaste kle dij. De Bischhausenaren. die in 1970 van de gemeente Waldkap pel een subsidie van duizend mark kregen om wat kleding betreft beter voor de dag te ko men, zullen onder andere com posities van Schubert, Zoll en Rabe ten gehoren brengen. Het zit er dik in, dat dit concert, waarvoor de entree 2,50 be draagt, een hoogtepunt in het culturele leven van Hazerswou de gaat woden! HAZERSWOUDE Burgemeester Ten Heuvelhof trad gisteren in het gemeentehuis op als ambte naar van de burgerlijke stand bij het huwelijk van zijn dochter Willie. Willie trad namelijk om 14.15 uur in het huwelijk met de Voorburger Jos de Waardt. Het paar gaat zich vestigen in Leid- schendam, de gemeente waar ook de familie Ten Heuvelhof lange tijd gewoond heeft. - STOLWIJK Hedenavond speelt Stompwijkse Boys 1 vriendschappelijk tegen Wil helmus 1. Aanvang 7 uur. De finalewedstrijd om de kanti ne-cup wordt zaterdagavond gespeeld. Hiervoor komen in het veld het eerste van de zondagafdeling tegen het eer ste van de zaterdagafdeling. De spelers van zaterdag 1 beginnen met een 2-0 voor sprong. Aanvang 18.30 uur. Doordat de heer Moreelse uit Den Haag onverwacht een baan in het buitenland heeft gekregen, gaat zijn toekom stig trainerschap van Stomp wijkse Boys niet door. Kon takten met een andere capa bele trainer zijn reeds in vol le gang. LEIDEN In de Leidse universi taire wereld heeft de gehele af gelopen week in het teken ge staan van de verkiezingen voor de universiteits- en faculteitsra den. Van een verkiezingsstrijd is echter geen sprake geweest en een en ander zal aan de doorsnee Leidenaar dan ook on opgemerkt voorbij zijn gegaan. Maar ook binnen de universitai re gemeenschap hebben zich weinig spectaclaire verwikkelin gen voorgedaan. Dat in prac- tisch alle geledingen de vereiste „opkomst" van 35% is gehaald, is dan ook niet ozeer te danken aan de grote mate van betrok kenheid van de universitaire ge meenschap bij de bestuurlijke aangelegenheden, als wel aan het feit, dat het de kiezer ui terst gemakkelijk werd ge maakt door het verzenden van de stemformulieren per post. Misschien is het kiesstelsel wel enigszins debet aan de genoem de flauwte. Het is namelijk het stelsel van de personele verte genwoordiging. wat inhoudt, dat men geen partij met een duide lijk omschreven program, maar een vaak onbekende per soon kiest. Dit bezwaar wordt echter voor een deel weer opge heven door het feit, dat di- strictsgewijs gekozen «wordt. Dit zijn: wetenschappelijk per soneel, technisch en administra tief personeel en studenten. Bij de laatste groep vooral is het kennen van de kandidaten een probleem. Dit stelsel, een gevolg van de Wet Universitaire Bestuurshervor- ming, werd aanvankelijk alleen doorbroken door de Progressie ve Partij (PP), die vertegen- woordigers had uit alle drie ge ledingen. Vooral onder de stu denten is de aanhang van deze partij groot. De andere twee ge ledingen stelden zich meren deels onafhankelijk op. Voorts hebben in de raad nog enkele buiten-universitaire kroonleden zitting. In de monopolie-positie van de PP is nu een verandering gekomen door het ontstaan van de Cen trum Groepering Leiden (C.G.L.), die nu aan de verkie zingen voor de tweede universi teitsraad heeft deelgenomen. De groep heeft geen partijpolitieke binding en hecht grote waarde aan het verenigingsleven. Zowel de PP en CGL tonen in hun program betrokkenheid bij het wel en wee in de Leidse regio. Men is zich ervan bewust, dat de Leidse bevolking in het alge meen niet bijster enthousiast is over de eer die haar met een universiteit te beurt is gevallen, gezien de overlast, die daarmee in het verleden gepaard is ge gaan. Reeds nu zijn in de raad stem men opgegaan tegen de viering van het universitaire eeuwfeest ir. 1975 wanneer niet de gehele Leidse bevolking werkelijk bij de estiviteiten betrokken zal worden. Voorts onderneemt het College van Bestuur momenteel stappen op bepaalde grieven, die bij de burgerij ten aanzien van de universiteit leven, te on derzoeken en zo mogelijk de oorzaken daarvan weg te ne men. Het s te hoepen dat deze maatschappelijke verantwoorde lijkheid, die in universitaire kin gen leeft, zich in de toekomst niet zal uiten in een sfeer van verlicht despotisme maar in een gedegen samenwerking tussen de beleidsvormers op universi tair en regionaal nveau, en dat de partijen op dit punt inder daad zo eensgezind blijken te zijn als hun programma'sdoen voorkomen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Denk aan onze kinderen" is het motto van de verkeersactie. die momenteel in Koudekerk aan den Rijn wordt gehouden. Hoofdzakelijk langs de gevaarlijke Koude-1 kerkse weg Galgenwaard is een groot aantal affiches aangebracht, die die de automobilist op de spelende kinderen wijzen. Het is de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer, die de actie op touw I heeft gezet. ZOETERWOUDE Voor het par keren van grote vrachtauto's is nog geen oplossing in zicht. Naar aanleiding van vragen tij dens de begrotingsbehandeling heeft het college een onderzoek laten instellen. De gedachten gingen daarbij uit naar het ter rein aan de Miening, dat door de fa. Onderwater wordt ge bruikt ten behoeve van haar vervoerbedrijf. Uit het rapport blijkt, dat met een totale terreinverharding een bedrag van 43.000,— is ge moeid. Rond het terrein dient evenwel op grond van de veror dening bescherming landschap Zuid-Holland een beplanting te worden aangebracht ten bedra ge van 13.200,-. Deze beplan ting was één van de voorwaar den van een door G.S aan de fa. Onderwater te verlenen vergun ning waaraan tot op heden nog niet is voldaan. Met de commisie openbare wer ken zijn B. en W. van oordeel, dat de totale kosten aan de hoge kant geacht moeten wor den waarbij het rendement van deze parkeergelegenheid, gezien de ligging buiten het dorp, niet hoog moet worden aangeslagen. Daar er nog niet van een par- keer-exces kan worden gespro ken meent het college, dat de oplossing niet via het terrein van de fa. Onderwater dient te worden gezocht, doch dat zo no dig beter op wat langer termijn een afdoende regeling kan wor den getroffen. Ook sportploeg j Waldkappel in Hazerswoude HAZERSWOUDE Voetbalvere niging Hazerswoudse Boys is van 30 mei tot en met 3 juni gastheer van leden van de voet balvereniging uit Waldkappel, de Westduitse gemeente waar mee Hazerswoude vriendschaps banden onderhoudt. Op woensdag 30 mei, om onge veer 20.30 uur, ariveert het ge zelschap bij de kantine van de Boys, die de dag erna (Hemel vaartsdag) vanaf 10.00 uur een jeugdtoernooi organiseren. Aan dit toernooivoor A- en B-junio ren, dat tot 17.00 uur duurt, doen ook twee teams van Wald kappel mee. In de avonduren maakt het Westduitse gezel schap een rondvaart door het Rietveld. Op vrijdag 1 juni ma ken de Waldkappelers in de middaguren een tocht naar Scheveningen. om in de avond naar Madurodam te gaan. Of zaterdag 2 juni gaan Waldkap- pelse voetballers en logiesgevers ('s morgens naar Avifauna, om daar in te schepen voor een rondvaart. Om 14.00 uur maakt het tamboer- en trompetterkorps en rondgang door het dorp ricbf ting sportpark. Hier spelen om 14.30 uur de damesteams van Hazerswoudse Boys en St. Ben nardus een wedstrijd. Om 15.45 uur spelen de standaardteams van Hazerswoudse Boys en Waldkappel tegen elkaar. Om 20.00 uur is het dansen in het Michelshuis en een instuif in de Boys-kantine. Op zondag 3 juni vertrekken de Westduitse gasten»

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6