Jan v. d. Plas maakt boekje over het oude Katwijk f)eruuxeimc|C!X acuafxet oude katwijk. Speeltuinbestuur Warmond wil geen peuters op terrein Stichting in Voorschoten in opspraak Commissie gaat in L'dam velden bekijken ABP in Wassenaar komt met alternatief plan Werkgroep gaat jongeren helpen bollen- duin- en vlietstreek Eerste deel eind juni al «ereed clccl 1 I PAGINA 5 LEIDSE COURANT KATWIJK De in Katwijk lang niet onbe kende amateurfilmer en -fotograaf Jan van der Plas is zo goed als klaar met een voor hem geheel nieuw project: een boek over het oude Katwijk. De auteur zal een serie van twee boeken schrijven over het oude Katwijk met als litel: „Herinnerin gen aan het oude Katwijk". Daarnaast zal hij een boek vervaardigen over oude bomschuiten en zeilloggers. Afhankelijk van de vraag wordt de serie „herinnerin gen" te zijner tijd aangevuld met een derde deel, dat zal handelen over Katwijk tijdens en na de bezettingsjaren. Het eerste deel belooft bij voor baat al een succes te worden. Uitgever Repro Holland, uit Al phen aan den Rijn, die al ette lijke boeken heeft uitgegeven over de geschiedenis van oude dorpen en steden, rekende erop dat hij duizend exemplaren van het boek kon slijten. Dat aantal is bij intekening al overschre den, zodat is besloten de eerste oplage te verdubbelen. Maandag zal de heer Van der Plas het manuscript bij de uitgever inle veren. Voor vaderdag, in juni, hoopt men het boek in de 'win kels te hebben. „Ik interesseer me al jaren voor oud Katwijk", vertelt de heer Van der Plas. „Een tijd geleden heb ik van m'n moeder een serie kaarten gekregen van oud Katwijk. Zij spaarde die dingen. Daaruit ben ik foto's gaan sparen. Ansicht kaarten zelf zeggen me niet zo veel. Alleen de foto zelf interes seert me. Alles heb ik gerepro duceerd. Het is een hobby ge worden, dat maken van negatie: ven van oude foto's van oud Katwijk. Overal waar d» heer Van der Plas foto's zag van oud Katwijk vroeg hij of hij ze mocht af drukken. Oude archieven schreef hij over. Zo raakte hij aardig thuis in de geschiedenis van Katwijk. Behalve negatie ven van oude foto's vervaardigt hij ook dia's van die prenten. Ruim 1500 heeft hij er. „Toen de uitgever hier kwam om te praten, heeft hij het bekeken en direct gezegd dat ik twee delen kon maken, en ook één over bomschuiten en zeilloggers. Over dat onderwerp kan ik precies een boek vullen. Op verjaarda gen vroegen ze me nog al eens: Joh, laat es wat zien? en dan vragen ze: mag ik daar en daar een afdrulcje van hebben? Er kwam meestal geen eind aan. ze bleven kijken. Zodoende dacht ik dat er wel belangstel ling zou zijn voor een dergelijk boek." Over Herinneringen aan het oude Katwijk zegt hij: „Het wordt een kijk- en vertelboek. Het sa menstellen van een dergelijk boek is geen eenvoudige opga ve. Je moet variatie aanbren gen in de onderwerpen, en je moet de gulden middenweg be wandelen tussen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Beide dorpsdelen zijn even be langrijk. ik zoek dus iets tussen die beide in." De heer Van der Plas stamt uit een heel oud Katwijks geslacht. Tot 1585 heeft hij z'n stamboom kunnen herleiden. De meesten van z'n voorvaderen heetten ook Jan van der Plas. Tot voor twee geslachten waren de Van der Plassen zeevaarders. De meesten als schipper op een vis sersboot en een enkele op de grote vaart. Veel heeft Jan van der Plas ge snuffeld in deze archieven van de gemeenten Katwijk, Leiden en Den Haag. „Het is een enorm karwei om van ieder foto te achterhalen wie erop staan en wanneer de plaat is geno men. Dat kost soms avonden voor één foto." De heer Van der Plas is hoe kan het ook anders lid van het Genoot schap Oud Katwijk. Voor dat genootschap heeft hij een film vervaardigd. „Herleefd verle den" heet die. Aan de ene film heeft hij meer dan 1500 uur ge werkt. Problemen ziin er later ontstaan over het bijmateriaal. Die zijn nu opgelost. Binnenkort zal het genootschap de film ko men ophalen. „Die film zal wor den gekopieerd en het geluid willen ze verbeteren." Bij de opnamen had de heer Van der Plas niet de beschikking over een transistorbandrecorder. Daardoor zijn de opnamen niet zo briljant geworden. Deel één van de herinneringen aan het oude Katwijk zal hande len over de periode van 1875 tot 1925. Deel twee zal de periode bestrijken vanaf 1925 tot aan de Tweede Wereldoorlog. Het twee- Jan wao eler~^laar i verteld en geïllustreerd door Jan van der Plas Deze folder werd in Katwijk verspreid. Jan van der Plas maakte zelf de illustratie de deel van de „herinneringen" zal tegen het eind van dit jaar het licht zien. Behalve aan foto's en films heeft Jan van der Plas ook meege werkt aan de totstandkoming van een drietal grammofoonpla ten, getiteld „Katwijk Zingt". De baten van die platen waren bestemd voor een orgel in de Pniëlkerk in de Hoornes. Tien duizend gulden was het streef bedrag. Het werd met vierdui zend overschreden. In die perio de was de heer Van der Plas voorzitter van het comité dat 's zomers de orgelconcerten orga niseert in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. „Daarmee ben ik gestopt. Je kan niet alles doen." EHBO-instructeur is de heer Van der Plas ook nog, voor de KRB. Wat er vroeger heeft gestaan in de oude saneringswijken weet hij heel goed. Alle huizen die worden afgebroken heeft hij voor werkgever Openbare Wer ken moeten opmeten en in kaart brengen. „Ik heb zodoende een veel beter gevoel voor situaties dan voor personen. Die onthoud ik lang niet zo goed". Jan van der Plas staakt zijn acti viteiten nog lang niet. „Mis schien ga ik van foto's een ex positie beginnen, volgend jaar." Behalve daarmee is hij al een film aan het voorbereiden over molens. Het grootste deel daar voor zal worden opgenomen in Marken. „Daar waar de molens staan" gaat de film heten. „Het houdt je jong hè. Ik kan nou eenmaal niet stilzitten LEIDSCHENDAM/VOORBURG De Recreatieraad van het Recreatieschap Leidschendam Voorburjf heeft gisteravond de tariefsverhoging van de sport velden per 1 september 1973 wel iswaar aanvaard maar op voor stel van drs. Spaan, meteen be sloten in de volgende vergade ring een commissie uit zijn mid den te benoemen die zich over de tarieven gaat beraden, spe ciaal wat betreft de verhouding tusen de velden van het schap en de overige in beide gemeen ten in gebruik zijnde sportvel den. De commlsie zal zich ook bezighouden mot de ontvangsten uit reclamegelden. De heer P. C. Jansen had name lijk voorgesteld de 25% die de verenigingen daarvan aan het schap moeten afdragen te laten vervallen. Drs. Spaan had de suggestie gedaan omdat het naar zijn mening ongelukkig is zen concurrentie tussen de ver schillende sportvelden zou ont- als er door verschil in huurprij Ruit had op de grote verschillen staan. Het commissielid van de in verhoging gewezen, 22V^. 33% en voor de hockeyclub zelfs 122%, maar voorzitter Korfscho- ten zei dat juist op wens van de raad niet meer naar procenten is gekeken en daardoor zijn en kele takken van sport in hogere klassen terechtgekomen, „overi gens lijkt een hoog percentage van een klein bedrag meer dan het is", zei de voorzitter. De heer Spigt had gewezen op het grote percentage afkeuringen van de terreinen in „De Heu vel": in het afgelopen seizoen op de KNVB-vclden in Den Haag 7 dagen en voor 4 van de 5 volden in „De Heuvel'' gemid deld 28! Voorzitter Kolfschoten zei dat vooral de toplaag „de el lende verorzaakt". Hij dacht dat de velden misschien wel in hun totaliteit verzakt zijn, de toplaag zal met zand worden aangevuld en nu het onderhoud od adviezen van de Nederlandse Sport Federatie, aanzienlijk wordt verbeterd zal de toestand van de velden wel beter wor den. De voorgestelde tariefsver hogingen voor 1 september 1974 werden door de recreatieraad alleen maar als informatie aan genomen, daarover wordt vol gend jaar weer gepraat. 1644 lopers vierdaagse VOORSCHOTEN De Voorscho- tense Avondvierdaagse telt dit jaar 1644 deelnemers, dat zijn er ruim 300 meer dan vorig jaar. Via dc scholen lopen er 1150 kinderen mee onder leiding van ouders en leerkrachten. De nor male afstand is 10 km, maar er zijn 27 senior-wandelaars, die iedere avond 15 km afleggen en 250 kleine wandelaartjes, die vier maal 5 km. lopen. De routes beginnen en eindigen steeds bij het Cultureel Centrum en gaan via de mooiste stukjes natuur in en rond Voorschoten. Vrijdagavond zal het laatste stuk van de tocht mee gelopen worden door de harmonievereni ging St. Laurentius. In verband met de raadsvergadering zal de stoet niet kunnen defileren langs het college van b. en w. DE ZILK —De afdeling voetbal van de R.K. Sport vereniging "Van Nispen" za morgen haar 41e haarverga- dering houden in het Sport- gcouw. Aanvang 20.0 uur. Een zeer belanrijke agenda van 15 punten zal worden be handeld. LISSE Dinsdagavond is in gebouw Trefpunt een voorlichtingsavond gehouden over sauna's door de firma D. Schouten. Een expert van eeN Apeldoornse importeur van Finse sauna's gaf een toelichting op het gebruik van de sauna. De peuters zullen voorlopig nog moeten wachten op een „eign" onderdak ,4 Warmond - De Stichting Peuter speelzaal in Warmond, momen teel gehuisvest in de zaal van Ut Sloepie, zoekt al geruime tijd een andere ruimte. Enkele weken geleden was hen van gemeentewege de belofte gedaan om een houten noodgc- bouwtje te mogen neerzetten op het terrein van de speeltuin in plan Oost (Warmunda-buurt). De buurtbewoners zijn het daar echter in het geheel niet mee eens. Deze week bezochten en kelen van hen de vóórfractie vergadering om te protesteren tegen de plaatsing van een der gelijk gebouwtje in de speeltuin. Zij vinden dat het gemeentebe stuur geen rekening heeft ge houden met het feit dat de speeltuin erg druk wordt be zocht. Mevrouw van Rijn, een van de initiatiefneemsters: „We vinden dat zo'n houten keet niet in de speeltuin thuishoort. Dat zou n.l. betekenen dat een groot gedeel te van het grasveld, waarop veel gevoetbald wordt door de jeugdige bezoekers, verloren zou gaan. Er zijn voor onze kinderen weinig andere plaatsen om veilig en ongestoord te kunnen spelen". VOORSCHOTEN In Voorschoten is enige jaren geleden opgericht de Stichting tot behoud van oud-, groen- en leef baar Voorschoten. In ambtelijke kringen en in de ge meenteraad spreekt men steeds over de Stichting met de lange naam en dan weet iedereen welke stichting er be doeld wordt. De Stichting werd in de beginperiode door burger en bestuurder van Voorschoten gezien als een wel kom en goed initiatief om het dorp echt leefbaar te hou den, thans denken vele Voorschotenaren daar iets anders over en er zijn burgers, maar ook bestuurders, die vooral dat „leefbaar" niet meer zien zitten. Op initiatief van de Stichting is de dorpskern tot beschermd gebied verklaard en hebben o.a- de bomen op de Voorstraat voor het eerst in eeuwen een goede verzorging gekregen, daarnaast is de Stichting op de bres gaan staan voor historische gebou wen en had een aktieve rol in de restauratievoorstllen van >,De Lindehoeve", de oude boerderij op de Treubstraat en wist menige boom te behouden voor de bijl van de hout hakker. Kei al deze aktiviteiten is de ge middelde Voorschotenaar vol lof. Helaas heeft de Stichting veel goodwill verspeeld door het gemeentelijk beleid te kritisch te volgen en menig keer werd een democratisch voorstel en het daarop gevolgde raadsbe sluit door de Stichting betwist en uitgezocht tot zelfs bij de Kroon. De Stichting heeft het ambtenarenkorps maal Een afbraakpand aan de Treubstraat overwerk bezorgd en enige be stemmingsplannen zijn mede door de inmenging van de Stich ting nog steeds niet goedge keurd door de hogere bestuurs laag. Niet alleen de ambtenaren op de gemeente-secretarie maar voor al de winkeliers in het dorps centrum gingen de Stichting als een vertragende en geldverslin dende instantie zien. Het was niet meer voldoende om de goedkeuring te hebben van de Welstandscommissie er moest ook goedkeuring verleend wor den door de Stichting. Een on verteerbare kwestie voor de man, die daardoor jaren moest wachten op een bouwvergun ning. Inmiddels hebben twee leden van het Stichtingsbestuur met de hand op de statuten gevraagd om een openbare vergadering van de Stichting. De Stichting heeft in al die jaren nog nooit een vergadering uitgeschreven voor de leden. De heer Fran- genheim en de penningmeeste- resse Y. M. J. van Gulik-Huizer willen een openbare vergade ring afdwingen omdat zij niet kunnen dulden dat er brieven en akties ondernomen worden, die slechts gedekt worden door drie leden, de voorzitter mr. S. Kloosterman, de secretaresse mevrouw Drs. A. Stoker en het bestuurslid mej. R. Begeer. WASSENAAR De Commissies voor Intergemeentelijke Zaken en Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken houden op dinsdag 29 mei a.s. in het raad huis vanaf 20.00 uur een open bare vergadering, waarin twee belangrijke onderwerpen aan de orde zullen komen. Het eerste plan, dat ter sprake komt is een nieuw plan van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds voor de bestemming van de ongeveer 1700 m2 grond ten noordoosten van de Van Cranenburchlaan. Er zou een winkelcentrum gesticht worden. Tegen de opzet van dat cen trum, m.n. tegen het aantal winkels, dat daar gepland was, rezen in middenstandskringen en in de raad bezwaren. In het nieuwe plan zal slechts 800 m2 met winkels bebouwd worden, terwijl de rest van de grond ge bruikt kan worden voor de bouw van 80 110 terraswoningen in vier woonlagen. Verder had de gemeenteraad be zwaren tegen een plan van B. en W. tot reconstructie van het westelijk deel van de Zijdeweg en vroeg B. en W. het voorstel terug te nemen en het eerst aan de orde te stellen in één of meer raadscommissies. Dat plan hield o.m. in: de uitmon ding van de Zijdeweg op de Rijksstraatweg af te sluiten en het verkeer vanaf de Zijdeweg in oostelijke richting de gele genheid te bieden de Landschei- dingsweg op te rijden. Voor het verkeer, dat vanaf de Rijks straatweg rechtsaf de Zijdeweg wil oprijden zou bij het fietspad, dat dan gekruist moet worden, een eenvoudige verkeerslichtin stallatie geplaatst worden. WASSENAAR Op initiatief van de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren wordt het tot stand komen voorbereid van een werkgroep van mensen, die be reid zijn „alternatieve diensten" te verlenen aan Jongeren mot moeilijkheden thuis of op het werk, met de sex of met de drugi. Het is de bedoeling, dat de werkgroep wordt samengesteld uit mensen van verschillende leeftijd en achtergrond. De groep is bijna compleet er wordt nog gezocht naar een paar medewerkers(sters) In de leeftijdsgroep van 20 tot 30 jaar. Ook een eenvoudige ruimte op een centraal punt ontbreekt npg. Verder zijn financiële bij dragen welkom, omdnt de groep nog niet over geldmiddelen be schikt. Bij de RABO-bank Was senaar kunnen bijdragen wor den gestort ten gunste van de Werkgroep Alternatio/e Dienst verlening W.A.D. Telefonisch kunnen bllc!:igen worden in gewonnen onder nummer 4405. Mevrouw van Rijn wijst er op dat de speeltuin momenteel erg goed draait: er is geregeld toe zicht, er is iemand die de zaak schoonhoudt en er komen steeds meer kinderen om te spelen; ook uit andere gedeelten van Warmond. N.a.v. een petitie met 49 handte keningen en een gesprek tussen buurtbewoonsters en de burge meester, stelde burgemeester de Vreeze deze week de raad voor om de hele zank nog eens nader te bezien, alvorens definitief toestemming te verlenen aan de Peuterspeelzaal. Mevrouw Dalhuizen, bestuurslid van de Peuterspeelzaal: „Het is jammer dat er onder de bewo ners van de Warmundabuurt zo'n anti-sfeer is ontstaan. We zitten nu al drie jaar in de zaal van de jeugdsociëteit. Het speelmateriaal moeten we op slaan in een vochtig buitenhok, de zaal zelf is niet bepaald hy giënisch te noemen en het is erg moeilijk om daar een eigen sfeer te kreëren. Volgens ons kan een kinderspeel tuin best samengaan met een peuterspeelzaaltje. We zien het als een nood-oplos sing, maar zolang we nog niets definitiefs hebben, is dit voor ons de enige oplossing". Wat mevrouw Dalhuizen eigenlijk nog meer dwarszit is het feit dat veel Warmonders de peuter speelzaal nog steeds zien als „iets voor luie moeders, die hun kind een tijdje kwijt willen". Zij vindt het beslist noodzakelijk dat er iets gedaan wordt om deze misvatting uit de wereld te helpen. De buurtbewoners hebben een brief met hun bezwaren naar het bestuur van de Peuterspeel zaal gestuurd. Mevr. van Rijn: „We zouden graag een gesprek hebben met het bestuur, om naar een andere mogelijkheid te zoeken. We zien echt wel de belangen van deze stichting, maar we vinden het niet terecht dat dit ten koste moet gaan van de speelruimte van de oudere kinderen". De fractie-voorzitter van de K.V.P.—G.G.W. fractie heeft de burgemeester dringend verzocht om de raad op de hoogte te brengen van zijn plannen, alvo rens een beslissing te nemen In deze zaak. Hoe de speeltuinkin- deren er zelf over denken is niet bekend.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5