Stem van zwijgende wereld" Zieken leven op tijdens triduüm 55 Dom Helder Camara te gast in Leiden Na verkiezingen in Leiden een sterk programmacollege Diploma's op sportdag van Johannesschool stad en randgemeenten Lezing in Gorlaeus laboratoria Stuurgroep PvdA Montessorischool Leiderdorp in augustus van start .Herkenningsfeest bij de Marine OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DONDERDAG 24 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Dom Helder Camera is vandaag de gast van de Leidse gemeenschap. Het initiatief om deze Braziliaanse aartsbisschop en vrijheidsstrijder uit te nodigen, is uitgegaan van de plaatselijke Kamer van Verenigingen", een overkoe pelend orgaan van studentenverenigingen. Het bezoek valt in het kader van een door deze Kamer georganiseerde Brazilië- week. Vanavond zal Dom Helder Camara een lezing houden in de collegezalen van de Gorlaeus laboratoria, Wassenaarse- weg 76. De avond begint om 19.45 uur. Camara zal spreken in het Engels in de grote collegezaal. In andere zalen zal men de lezing kunnen volgen op een televisiescherm met Neder landse vertaling. Na een pauze kan onder leiding van prof. dr. J. Lechner worden gepraat met Dom Helder Camara en kunnen hem vragen worden gesteld. De gemeente Leiden heeft dit be- zoek van Helder Camara aange grepen om hem officieel te ont vangen. Dat gebeurde vanmid dag om vijf uur op het stadhuis in de burgerzaal. Nadat de bis schop kennisgemaakt had met het College van b en w en de organisatoren van de Brazilië- Mveek werd hij warm toegespro ken door mevrouw Den Haan. loco-burgemeester. Na afloop van deze ontvangst zorgde de Leiüse Vereniging van Studeren den voor een dinei in haar ver enigingsgebouw en een huldi ging van de Braziliaanse bis schop. Dom Helder is 64 jaar, eer. leeftijd die je hem alleen kan aanzien vanwege de rimpel tjes in zijn gezicht. Zijn felle blik en vurig spreken zijn blij ken van een grote kracht en strijdlust Met hartstocht verde- digt hij de belangen van zijn land, van alle Zuid-Amerikanen en legt hij de mede verantwoor delijkheid voor misstanden in dat werelddeel op de schouders van heel het westelijk halfrond. Niet voor niets heet hij ,,de stem uit de zwijgende wereld". Zijn leven is niet over rozen ge gaan. In 1931 werd Helder Ca mara preister gewijd. In 1933 werd hij secretaris voor het on derwijs in de staat Ceara. Daar na volgden zijn benoemingen in de onderwijswereld elkaar vrij snel op. Tot 1964 was hij lid van het Hoogste adviescollege voor onderwijs in Rio de Janeiro. Van 1951 tot 1963 was hij secre taris-generaal van de op zijn initiatief opgerichte bisschop penconferentie. In 1952 werd hij hulpbisschop van Rio de Janeiro en drie jaar later aartsbisschop. In die functie startte Dom Helder met een poging een beter maat schappelijk en sociaal bestaan te verwerven voor de vierhan- derdvijftigduizend in grote ar moede levende mensen. In een jaar tijd bouwde hij met behulp van vrienden tien grote woon blokken. De eerste stap op de weg naar zijn doel was gezet, maar op die weg zou hij nog veel obstakels tegenkomen. In I960 begon Dom Helder in Rio met de Bank van de Voorzienig heid. Daardoor worden jaarlijks dertigduizend mensen geholpen met medicijnen, voedsel, kleren, geld en bemiddeling bij hun Toch blijft hij doorgaan. Onge- werk. In het Emmauscentrum merkter in zijn land, des te fel- Braziliaanse pers zijn gezicht niet meer worden vertoond voor de televisie, tenzij het in zijn nadeel is. Bij herhaling worden valse berichten over de bis schop verspreid, driemaal is een moordaanslag op hem ge pleegd. worden regelmatig 400 daklozen opgevangen, terwijl ook veroor deelden een rechtvaardige piaats krijgen in de maatschap pij door Camara en zijn mede werkers. Al deze activiteiten, zijn gedurfde redevoeringen binnen en buiten zijn land, hebben hem bij de machthebbers niet populair ge maakt. Zijn naam mag niet meer genoemd worden in de Ier daarbuiten op congressen, bij discussies, in interviews enz. Sinds 1970 is Camara candidaat voer de Nobelprijs voor de vre de, wat hardnekkig wordt tegen werkt door de Braziliaanse re gering. Wel ontving hij de Mar tin Luther King onderscheiding voor de vrede tot tweemaal toe en vredesprijzen van de Pax Christi, van Viareggio en in Spanje. Dom Helder Camara tijdens één van zijn redevoeringen bij een eerder bezoek aan Nederland LEIDEN Een programcollege, steunend op een raadsmeerder- heid, dat een op lange en mid dellange termijn geplanned be leid kan voeren. Dat is een van de belangrijkste punten, die de stuurgroep van de Leidse P. v.d. A. naar voren heeft ge bracht in het ontwerp-program- ma voor de gemeenteraadsver- Jwz kiezingen in 1974. gisteren vrij gegeven ont werp, dat werd geredigeerd door de stuurgroep (Leo Meijer, raadslid Hans van Dam, Jos Kessen, Leendert Jonker, Paul Bordewijk, Mart Giesen en Adri Jansen) kwam tot stand met medewerking van de fractie werkgroepen ln het huidige PAK. Werkgroepen, waarin ook D'66 en de PPR zitten. Deze partijen zullen weliswaar elk ook met een eigen gemeentepro gram komen, maar de verwach ting is heel reëel, dat de hoofd lijnen van die programma's ge lijk zijn aan het ontwerp-pro- gram zoals dat nu gepresen teerd is en waarvan het meeste ook wel zal zijn terug te vinden in het definitieve program van de P. v.d. A. als de afdeling en organisaties, wier commentaar .I. ded. Ra- felDERDORP De stichting voor Montessori-onderwij: Leiderdorp kan in augustus start gaan mei haar lagere school. Voor een korte periode zal eerst - met medewerking van gemeente en het betreffen de schoolbestuur - gebruik ge maakt worden van ruimte in een bestaande school. In de loop november, wanneer school in het Binnenhof gereed zal daarheen worden ver huisd. Tot hoofd van de school is benoemd: mevrouw H. V?r- kuijl-Van Ommeren, iet bijzondere van de Montesso- -methode is, dat het onderwijs gericht is op de specifieke ei genschappen van elk kind apart én dat het zich afspeelt binnen de sfeer van dat kind. Alle fa cetten van het kind kunnen tot hun recht komen. De leerkracht heeft daarbij een stimulerende rol en het is het kind zelf dat uiteindelijk de „waarheden" van het leven leert ontdekken. Aangezien het ook belangrijk is dat kinderen met eikhar op ver schillende niveaus bezig zijn, om zodoende tot zelfstandigheid te komen, zitten in een klas ver schillende leeftijdsgroepen bij elkaar. Voor de cursus 1973/1974 kunnen nog enkele leerlingen worden geplaatst. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw C. Anker-Van der Boom, Zuile- stein 2, Leiderdorp, tel. 01110 43052. gevraagd is, hun werk hebben gedaan. Een programcollege, dat stevig in het zadel zit zal in de nieuwe raadsperiode een aantal sleutel- gebieden van gemeentelijk be leid moeten ontsluiten: de totstandkoming van een krachtig gewest, met een recht streeks gekozen gewestraad en een eigen financieel statuut (in het geval er dwarsliggende ge meenten zijn zoals Oegstgeest dreigt, dan moet naar annexatie van omliggende gemeenten ge streefd worden): de oprich ting van wijkraden met reëele bevoegdheden (decentraliseren van taken waar dat mogelijk is); een evenwichtige en demo cratische meerjarenplanning; voorrang voor renovatie en re habilitatie in het huisvestingsbe leid; prioriteit voor fiets en openbaar vervoer in het ver keer; de bescherming van het milieu; het inhalen van de achterstand in de welzijns sector; gelijke kansen in het onderwijs; een actief econo misch beleid. Men hoopt tot uitvoering te ko- j men met de reeds genoemde partijen waarmee nu al in het PAK wordt samengewerkt, maar de stuurgroep is er voor stander van, dat voor de verkie-1 zingen ook program-afspraken worden gemaakt met anderen. Het ontwerp-programma geeft ook een aantal nieuwe taken aan voor het gemeentebestuur. De uitvoering van die taken zal een bedrag vergen van 5,5 mil joen. De stuurgroep meent, dat i de gelden zouden kunnen komen door vergroting van inkomsten J via belastingen, fasering van j reeds aangenomen taken of door met het rode potlood te gaan langs het bestaande taken gaan langs het bestaande taken-i en dienstenpakket van de ge- LEIDEN Dit zijn de hoofdprijswinnaars van de Paaspuzzeltocht „Leiden ten voeten uit". In de tentoonstellingszaal van het Gemeen telijk Archief werden hun gistermiddag de prijzen uitgereikt on der grote belangstelling. De gelukkigste was de 15-jarige Alida van der Heyden (Zoeterwoude) die voor haar prachtigste inzending een fiets won. Verder was de uitslag van de eerste vijf: 2. Dik de Groot (flitscamera), 3. Willem Stikkelorum transistor4. Robert Stee- mers (horloge), 5. Rudie Grim transistorVerder ontvingen nog vijf inzenders een platenbon van 10 gulden en vijf anderen een pla- tenbon van vijf gulden. De wedstrijd speelde zich af om het motto: Kom in september allen naar Leiden Museumstad op de Leidato. LEIDEN De Johannes XXIII-school heeft gisteren voor haar leer lingen een bijzonder geslaagde sportdag georganiseerd. Alle zes de klassen van de school namen deel aan deze dag die een officieel ka rakter bad. De kinderen konden namelijk een diploma behalen. OEGSTGEEST „Toen ik hier binnen kwam moest ik denken aan het radioprogramma „Het feest der herkenning" aldus de directeur van het Marine Elek tronisch Bedrijf, KLTZ (E) H. A. Rijks. Hij sprak in de kantine van de Marinebedrijven, mede namens de directie van het Lab. Elek tronische Ontwikkeling Krijgs macht en het Hoofd van het Elektr. Techn. Magazijn, een groot aantal gepensioneerden toe die de kennismaking met het bedrijf aan de Haarlemmer straatweg weer eens kwamen hernieuwen. Aan de oproep een dag voor gepensioneerden te vieren hadden velen, wel of niet van echtgenote vergezeld, ge hoor gegeven. De organisator, de heer G. Sira. kon tevreden zijn. Nadat onderling de handen waren geschud werd deze cere monie tijdens een rondgang door het bedrijf nog vaak her haald. Intussen werkten leden van de kantine aan de „versie ring" van een verrukkelijke koude lunch die opgeluisterd met lunchmuziek door Rob Kap- tein naar waarde door de grote schare gasten werd genoten. Overste Rijks bleek intussen een goed weervoorspeller te zijn ge weest want toen men zich rond één uur „aan boord" begaf van een tweetal touringcars scheen de zon! De middagtocht voerde naar Amsterdam waar een rondvaart door de grachten en havens werd gemaakt. Daarna ging men „opsteken" in het Zin- gerhotel te Noordwijk aan Zee. Het oudercomité wilde er echter een gebeuren van maken voor de gehele schooi. De kinderen van de lagere klassen kregen (omdat de eisen voor hen waar schijnlijk te hoog waren) een di ploma uitgereikt waarop hun prestaties vermeld stonden. medailles die per klas uitgereikt werden. Van de medaillewin naars ontving he» beste meisje ei. oe beste jongen de speciale ,,cup". Na afloop van de sport dag werd een voetbalwedstrijd gehouden tussen de Johannes school en de Anthoniusschool. De Johannesschool won deze spannende ontmoeting met 10. 's Ochtends om 09.00 uur begon de sportdag, die werd gehouden op hel terrein van de Brahms- qp medaillewinnaars waren: klas laan/Apollolaan en regen noch wind weerhield de organisatoren ervan om het opgestelde sche ma minutieus af te werken. Zo'n vijftig ouders van de kinderen waren in de weer om de zaak in goede banen te leiden en het slagen van deze dag was voor een groot deel aan hen te dan ken. Behalve het behalen van het di ploma streden de kinderen om Liesbeth van Bemmei en Matthieu van Noort; klas II: Petra Kuyken en Marc van Bel- kum; Klas III: Anita Spadon en Henry Ruygrok; Klas IV: Jolanda de Wekker en Hans van eer Steen; Klas V: Eveline Ver mont en Guy drei Koningen; Klas VI: Carin van Kints en Stan van Belkum. De cupwin- naars werden Carin van Kints en Guy drei Koningen. i en >e bezoekers van het Ziekentriduüm konden gisteren in de Christus Die water, "orkerk volop genieten van het spel van de poppenspeler Piet Onder- ZOETERWOUDE Het ia wat, als je een jaar lang de deur niet uitkomt, niet van Je bed kunt opstaan, je je wordt op eens drie dagen in een bijna zorgeloos plezier gedompeld. Ze zijn er werkelijk, de zieken die nooit iets anders zien dan de vier muren van hun kamer. B»- rusting of opstandigheid is soms het enige waarmee ze zich be zighouden. En dan opeens, zoals in die Christus Dienaarkerk, zien ze goedgemutste (nou ja, gemutst) dames van hett «ara der vaardlge-handen zingend en dansend met de koffie langs de beeltenis der Moeder van Sm?r- ten huppelen. Een lach ver schijnt dan op een gezicht dat niet zo vaak laebt. We hebben dat gisteren weer meegemaakt, nadat de heer P. J. Onderwater met zijn vrouw en poppentheater voor een machtig cabaret met gezellige conference had gezorgd. Pastor L. A. J. Claassen oed, die deze morgen de eucharistievie ring had geleid, week niet van de zijde van een grijze patiënte, die hem heel veel te vertellen had. Onderwijl keken ze naar depianist Russ Conway, of wel Con Rusway, aan zijn honkie- tonk-instrument. of naar een juffrouw die zong van „Je bent niet hip. je bent niet vlot", of naar het Trio X uit het leger, dat er „bèèèlen" van hd. Alle maal gasten, en waren nog meer, in die kerk die voor deze gelegenheid een groot theater was. „Ah, daar heb Je Bob Scholtcn", mompelde een zieke verrukt. De artiesten wedden alle aan de koorden knap be speeld door Onderwater, die nog heel wat geintjes erbij wist te verkopen. Er waren (zachte meezingertjea en de handen kwamen boven de bedden rit misch op'elkaar. Dat zijn van die momenten, waarop je die mannen en vrouwen met hun onvolkomenheden ziet genieten. Misschien komt er bij deze of gene vanmiddag een traan om hoog als het weer op huis aan gaat na het driedaagse feest. Gistedmiddag kwamen school kindeen spontaan en op eigen gezag fruit brengen. Ze hadden hun moeder erom gevraagd: „Mamma, mag ik een paar si naasappelen? Er liggen zieken in de kerk.." SASSENHEIM As- zater dag wordt de eerste ronde van het schoolkorfbaltoernooi gespeeld. De wedstrijdt ginnen om 9.00 uur. De prijs uitreiking heeft om 12.30 uur plaats De uitslagen in de hoogste klasse van afgelo pen zaterdag: RKS 1—Park school 1 1—1. Kompnsschool 1—OLS 1 0—0, Ol.S I—Park school 0—0, Kompas.-chool 1—RKS 1 0—3. OUD ADE Uitslagen de wedvlucht vanaf Noyon: ESSUER 1-7; Bouwman Koet 3-4-5-8; Gijsmun 6; De ans 9; Van Klink 10; Uitsla gen van de wedvlucht vanaf Compiegne: Juffermans 1-2- 7; Van Klink 3-5; Mooten 4- 6; Vesseur 8; Bouwman 9; Koet 10. SASSENHEIM In het ka der van de nationale trimdag worden zaterdag in hel zwembad zwemprestatietoch- ten afgelegd. De afstanden zijn 500 en 250 m. Deelne mers kunnen zich van tien tot half één zaterdagmiddag opgeven aan het zwembad. De kosten bedrugen I per persoon. WOUBRUGGE Elftallen van de Dageraad en Jachtwerven zullen vanuvond een voetbalwedstrijd spelen. De opbrengst is voor de uit gangsdag van de bejaarden. Aanvang 18.30 uur. LEIMUIDEN In de grote zaal van Het Spant wordt vanavond een concert gege ven door het koor „Gloria Deo". Het geheel staat onder leiding van Huub Buurmun. Aanvang 20.15 uur. NIEUWKOOP - Uitslagen van de wedvlucht vanaf Compiègne: Spring in 't Veid 1-4-15-16; gebr Bos 2-20; Van Leeuwen 3-9-11; Verduyn 5 -7-14; De Geus 6; Pieterse 8. Hoogervorst 10; Kuyf 12 Van Donk 13; Maarseveen 17 Tijsterman 18 en gebr. Vork 19. HAZERSWOUDI - Over enkele weken wil het Ned. Comité Nederlund-Vietnam een bazaar organiseren. Tot 1 juni kan men bij mevrouw Boske, Willem Kloosstraat 30 bruikbare artikelen voor de bazaar inleveren. ALPHEN De vereniging „Gouden Kruisdragers Vier daagse houdt a.s. zaterdag haar jaarlijkse reünie. Plaats van samenkomst is Hotel Toor. De reünisten zul len met de salonboot Avifau na een rit maken over de Kagerplassen en de Braasse- mer Meer. Aanvang 10.30 uur. BODEGRAVEN De wan delclub „De Meije" organi seert a.s. zaterdag weer haar jaarlijkse wandeltoch ten. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 20 km. De kosten be dragen 1,50 voor de 5 en 10 km en 1.75 voor de 15 en 20 km. ALPHEN - ARP Al phen organiseert morgen in de Bron een bijeenkomst. Drs. de Koning, lid van de Tweede Kamer zal komen spreken over de kabinetsfor matie. Aanvang 20.00 uur. LEIDSCHENDAM - Aan staande zaterdag zal in het winkelcentrum Leidscnhage te Leidschcndam een show worden gegeven door de An tillen Stelband. In panter vellen zullen zij op een plattc- boerenwagen tussen 14 en 16 uur door het winkelcentrum rijden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3