LORD LAMBTON GEEFT AVONTUURTJES TOE buitenlands geld reisverzekering V1 CcidocSouAcnit Witte Huis bood McCord strafvermindering aan Militairen te gast in Westland Ook in bezit van drugs eugdbeiide stal o.a. 24 auto's Mini-Watergate in Israël Abortus in Engeland laat ons er maar voor zorgen: DONDERDAG 24 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze correspondent R. SIMONS) LONDEN De regering-Heath wordt gecon fronteerd met een zedenschandaal, waarin di plomaten, hoge ambtenaren en zakenlieden betrokken zijn, en dat even gevaarlijk voor premier Heath kan zijn als de Watergate af- talre voor president Nixon. De eerste hoofdfi guur in dit nieuwe zedenschandaal, lord An thony Lambton, heeft al ontslag genomen als onder-minister van defensie. Hij wordt thans ook beschuldigd van het in het bezit hebben van verdovende middelen. De bal is aan het rollen gebracht door het Lon- dense zondagsblad „News of the World" dat een verhaal publiceerde over het onderzoek De Britse onderminister van defensie, lord Lambton, die afgetreden is in verband met een rond zijn persoon ontdekt schandaal. Lord Lambton is vijftig jaar. van Scotland Yard afgelopen maand in de be ruchte wijk Soho naar aanleiding van de ver koop van pornografische lectuur. De politie heeft daar boekjes ontdekt, die de namen, fo to's en de telefoonnummers bevatten van zo genaamde mannequins, die in feite „call girls" of prostituées zijn. Navraag bracht aan het licht, dat deze dames erg voorname klanten hadden. Het spoor wees ondermeer in de richting van het ministerie van defensie in Londen. Dit onderzoek is nu zo ver gevorderd, dat de minister van binnen landse zaken en justitie, Robert Carr, be schikt over een uitgebreid en strikt geheim dossier, waarin een aantal sterk compromitte rende foto's zitten. Als klap op de vuurpijl kwam gisteren het Duit se weekblad „Stern" met onthullingen over „een bekende Engelse diplomaat, stammend uit een aristocratische familie". Deze Brit. waarvan Stern de naam niet noemde, was op de hoogte van talrijke belangrijke militaire geheimen van Groot-Brittannië en de NAVO. Hij frequenteerde regelmatig een stel exclu sieve luxe bordelen in Londen, New York. Pa rijs en Duitsland, waar nog vele andere wes telijke diplomaten en politici kwamen. Premier Heath beseft, dat hij zo snel mogelijk schoon schip moet maken. Aan het onderzoek dat ingesteld wordt door Scotland Yard ne men dertig detectives deel. Zij worden gehol pen door leden van de contra-spionage. De Yard heeft Heath een lange lijst overhandigd met de namen van prominente personen, die geregeld Londense call girls bezoeken. Gisteren bekende Lord Lambton openlijk, dat hij in het recente verleden enkele slippertjes ge maakt had met een Londense prostituée, die Betty heet. Hij ontmoette ook vriendinnen van deze dame. Betty's ecchtgenoot is ovlgens ex-minister „Lambton" „een gewetenloze pooier". Hij heeft foto's gemaakt van Betty en Lord Lambton en getracht deze „leuke" plaatjes voor meer dan tienduizend pond te verkopen aan de „News of the World" die het aanbod afwees. „Ik ben ongelooflijk stom geweest", zei Lamb ton gistermiddag. Hij ontkende evenwel dat hij de veiligheid van de staat of de NATO in gevaar gebracht had. „Ik weet niets af van chantage of van het bestaan van een stel ex clusieve bordelen voor VIP's", beweerde Lambton. „Bij mijn weten zijn in deze affaire geen andere politici betrokken". I/O Qatt/vo H- I ITy L*-0* t*> Af»5 L'lTrnJ* PMTv r»'r jMrtimcwT u/i«. n*tr»i AitMt r vt fW A T 1 u t. 0 ft éoa eSfticijn ar* «op Sim»**® es n by rwof» ljv Httr TH» 5t? f» Vj«» fn t y OMol'Vt- Pt» TttT iw, 'in. i de verklaring, die lord Lambton in verband met het schandaal rond zijn persoon Lambton's vrouw Belinda, die op de terugweg was na een vakantie in Spanje, wist niet waarom haar man z'n baan prijs gaf. Het echtpaar heeft een zoon en vijf dochters. Lambton is lid van het Lagerhuis sinds 1951. Hij stamt uit een adellijke familie van Dur ham. waarop een legendarische vloek schijnt te rusten. Volgens de overlevering zijn negen generaties van de Lambtons gedoemd om niet in bed te sterven. De broer van de ex-onder- minister van defensie pleegda zelfmoord in 19-11. De officier van justitie in Londen maakte gis teravond bekend, dat Lord Lambton betrapt was op het bezit van gevaarlijke drugs. Hij zou vandaag in staat van beschuldiging ge steld worden. Lambton en zijn vrouw Belinda hebben Londen verlaten en bevinden zich mo menteel in Noord-Engeland. Vrije beschouwingen HET LEUKE IN DE BELEIDS-WITTEBROODSWEKEN, die verschil lende ministers en staatssecretarissen thans doormaken, is dat me nigeen uit de excellente groep de kans aangrijpt om in het open baar nog eens wat aan vrije beschouwingen te doen. Ze zitten wel vast aan pre-constituerendc en full-constituelc afspra ken maar die zijn per slot van rekening over het algemeen globaal. Volgende week echter is de regeringsnota met het program van het kabinet-Den Uyl aan parlement en volk bekend gemaakt als deels berekend, deels gegist bestek. En dan kunnen ministers en staatsse cretarissen niet meer zo vrijmoedig praten. Ze moeten wat hun eigen departement betreft de persoonlijke mening ondergeschikt maken aan het kabinetsbeleid zoals ze dat op hun terrein gaan uitvoeren en kunnen maar beter helemaal niet praten over zaken, die tot de portefuille van een college behoren. Want een politiek slippertje is gauw gemaakt en in de Kamer ligt behalve de liberale oppositie ook vaak een kritische groep onder politieke geestverwanten gevechtsklaar, om van zulke incidenten gebruik te maken. MEVROUW VORRINK mag dan niet meer spontaan zeggen wat ze zelf van het drugbeleid en de abortus denkt; Boersma moet zijn woorden over inkomensbeleid en riskante speculaties in de vakbe weging daarover weer gaan wikken en wegen: Harry van Doorn moet permanent eraan denken dat de omroepwet een broos compro mis blijft en staatssecretaris Schaefer mag nooit vergeten dat een wens van de staatssecretaris op Volkshuisvesting nog niet de me ning van de minister is. Kortom; wie radio Veronica graag wil legaliseren, moet dat dan maar binnen en niet buiten het kabinet zeggen; wie vindt dat De fensie meer moet offeren om volgend jaar onderwijs, cultuur en sociale zekerheid ruimte te kunnen geven, kan zijn gevoelens beter door bevriende Kamerleden of partijbestuurders laten uitspreken. Want al geloven confessionele ministers dat eruit het kabinet-Den Uyl best wat goeds kan komen en al weten de progressieve ministers dat het noodgedwongen hand-in-handkameraden geworden is, een ongeluk is snel gebeurd in ons broze politieke huis. TOCH JAMMER DESONDANKS dat de openhartigheid van kabinets leden in het openbaar zo kort mag duren. Straks moet de openbare mening het weer hebben van listige of in dringende vragen van reporters en van de geruchtenstroom, die in de wandelgangen ontketend en in beweging gehouden wordt. Geld aangenomen van sex-theater „Agenten maakten fout" MSTERDAM (ANP) Uit niets is gebleken, dat de twee hoofd- igenten, die voor deelname aan internationale politierally sponsor-hulp aanvaardden van de eigenaar van een sex-thea ter, het aannemen van steek penningen kan worden verwe ten, dan wel dat er sprake is geweest van ongewenste bind- dingen, aldus luidt de conclusie van een onderzoek, dat de Am sterdamse politie heeft ingesteld naar deze affaire, die de laatste dagen zoveel stof heeft doen op waaien. het aantrekken van genoem- sponsor hebben zij een beoordelingsfout gemaakt, die door hen wordt betreurd", aldus de korpsleiding. De ontvangen' ƒ4500 zal door de hoofdagenten worden teruggegeven. Zij zullen ook niet meer deelnemen aan rally. Iet. sponsoren in de sportwereld blijkt een geaccepteerde zaak te zijn. Niettemin dienen ten aan- van politie ambtenaren (ook buiten diensttijd) andere maatstaven te worden aange- aldus de korpsleiding, die /er het onderwerp sponso ring nog nader zal gaan bera- ITTERDAM (ANP) De rechdrche van de kinderpolitie Rotterdam heeft 14 jongens pakken gekregen, die ervan borden verdacht in de afgelo pen maanden 86inbraken en liefstallen te hebben gepleegd. De totale waarde van de buit en e daarbij vernielde goederen «loopt een bedrag van onge- feer f 150.000. jeugdbende opereerde in di- 'erse combinaites. Zij stalen in Ie loop van de tijd o.a. 24 au- o's waarmee zij langs de rijks- 'egen reden. Enkele wagens taken zij na afloop van het vontuur in brand. Onderweg 'raken zij in bij 16 benzinesta- ions. Steeds meer werkloze acadmici N HAAG (ANP) - Per 31 ja- "ari j|. stonden 1.729 academi- als werkloos ingeschreven bij gewestelijke arbeidsbureaus, *n stijging van 143 ten opzichte an 30 november 1972. zegt het Centraal Bureau voor Statistiek in zijn sociale 'aandstatistiek. De stijging van at aantal academici is gecon- 'ntreerd bij de afgestudeerden de exacte wetenschappen 'lus 51), in de sociale weten happen (plus 45) en in de «htsgeleerdheid (plus 32). GETUIGE IN ONDERZOEK WATERGATE WASHINGTON (AP) John J. Caulfield heeft gisteren tijdens de zitting van de senaatscom missie voor het onderzoek in de Watergate affaire verklaard dat toen John W. Dean hem vertel de dat functionarissen van het Witte Huis bereid waren om Watergate samenzweerder Ja mes W. McCord strafverminde ring aan te bieden, hijdacht dat het aanbod van President Nixon afkomstig was. Caulfield voegde er echter onmiddellijk aan loe TEL AVIV Israël is gisteren overstroomd door geruchten en ont kenningen over een mini-Watergate-affaire waarbij premier Golda Meir betrokken zou zijn. Er zou sprake zijn geweest, in 1969, van een ernstig iriformatielek van de regering naar de nieuwsmedia. Enkele uren na de verschijning ontkende het bureau van mevrouw Meir een bericht in het dagblad Haaretz waarin stond dat xil de veiligheidsdienst opdracht had gegeven leden van het kabinet te schaduwen die ervan werden verdacht informatie te hebben doorge speeld naar de media. Volgens Haaretz had de zaak veel weg van de Watergate-affaire waarin presidents adviseur Henry Kissinger op de hoogte was van het afluisteren van leden van de rationale veilig heidsraad en van journalisten in een poging informatielekken op te sporen. Het bureau van mevrouw Meir wees de vergelijking met Watergate van de hand. Het erkende dat er een incident is geweest waarbij informatie uitlekte over een onderwerp dat schade berokkende aan de staat. De premier had daarna opdracht gegeven alle leden van het kabinet daarover te ondervragen. dat Dean nooit hem gezegd heeft dat hij opdracht van de president had gekregen omhdit aanbod door te geven. Hij ver klaarde dat Dean hem later had gezegd Nixon's naam niet in het aanbod aan McCord te noemen. Zowel McCord als Caulfield heb ben dinsdag getuigeverklaringen afgelegd over het feit dal McCord, tijdens het eerste W tergate proces twee buitenland se ambassades heeft opgebeld om om visa te vragen. McCord verklaarde dat hijdit deed om de oprschtieid van de regering op de proef tc stellen, omdat hij wist dat de telefoongesprekken van de betrokken ambassades werden afgeluisterd. Caulfield zei dat McCord opdeze wijze ge tracht had het Witte Huis er toe te brengen hem in vrijheid te laten stellen. De juridische commissie van de Amerikaanse Senaat heeft een stemmig de benoeming van El liot Richardson, tot minister van justitie goedgekeurd. Richardson werd aangewezen als de opvolger van minister Ri chard Kleindienst die op 30 april ontslag nam in verband met de Watergate-affaire. Ri chardson is een 52-jarige patri ciër uit ostBon die het over de LONDEN (DPA) Vergeleken met het Jaar daarvoor is het aantal gevallen van abortus in Engeland in 1971 met ruim een derde tot bijna 127.000 gestegen. Het Britse bureau voor de statis tiek dat dit meldt, zegt dat er in 1971 30.000 vrouwen uit het buitenland naar Engeland zijn gekomen om zich te laten be handelen. In 1970 10.000. De meeste vrouwen kwamen uit West-Duitsland. Honselersdijk Ruim honderd militairen, vertegenwoordigend ongeveer 10.000 manschap pen uit verschillende detache menten, zijn gisteren de gast geweest van het Westland als dank voor de door hen verleen de hulp bij het opruimingswerk verlening bij calamiteiten. „Wij hebben gewerkt bij de aardap peloogst in Zeeland, het rapen van eikels in de bossen, wij zijn bezig met de plannen tot verwij dering van omgewaaide bomen en dan zijn er de stormgevolgen het Westlandse gebied" i de stormramp van 2 april In Namens de tuinbouworganisaties het Zuidhollandse glasgebied. De voorzitter van „Bond West land", de heer L. J. Barendse, zei in een toespraak o.a. „Het is moeilijk onder woorden te bren gen, wat uw hulp voor de West landse tuinders heeft betekend. Na twaalf dagen hard werken was de ravage opgeruimd en kon met de herbouw worden be gonnen". Ir. J. M. Jacobs, directeur van het proefstation te Naaldwijk, zei dat speciaal het rapen van glas ..een rot werk" is geweest. Niettemin is dat door de militai ren gedaan. Kolonel A. J. Passenier, chef-staf en territoriaal bevelhebber west te Gouda, onder wiens leiding ook de hulpverlening werd gere geld, constateerde in zijn toe spraak dat het leger zich steeds meer gaat instellen op de hulp- werd voor elk van de 30 bars van betrokken militaire onder delen een Delfts aardewerk ke ramiek aangeboden. Gelijktijdig werd in de 100 zalen van het militair hospitaal te Utrecht bloemen bezorgd. Onrust op Nijmeegse universiteit Nijmegen De Nijmeegse politie heeft vannacht 41 studenten gearresteerd, die het gebouw van het psychologisch laborato rium en het direktoraat van de A-faculteiten van de Nijmeegse universiteit bezet hadden. Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus is bijna ten einde. Gisteren reisden zij terug naar Moskou. Tijdens hun vlucht wees de Russische ambassadeur in ons land, de heer Romanov, hoe de reis precies gegaan was. Rabobank B de bank voor iedereen Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13