Tsjech Kuna probeert publiek om te turnen CROSSERS MOETEN GOED REKENING MET ME HOUDEN Astrid de Lijster: m LEIDSE COURANT r Astrid ook nog steeds bij. Astrid vertelt: „Je krijgt tijdens een race verscheidene opdon ders. Het gebruik van de auto gordel is verplicht, om te voor komen dat je tegen het plafond vliegt. Toch loop ik soms fikse blauwe plekken op. Ik zou ntet graag met mijn eigen wagentje over het bonkige parcours rij den. Voor persoonlijke narigheid hoef je echt niet bang te zijn. Een keer brak een coureur zijn arm toen zijn auto kantelde en hij met zijn arm buitenboord leunde. Dat mag ook niet; alle ramen moeten dicht blijven. Er gelden uiteraard veiligheids voorschriften, gelijkluidend aan die voor autoraces. Zo moet de automobiel zijn uitgerust met een kuipstoe! om een stevige zit te garanderen, met een rollbar, die de coureur rondom be schermt, met een brandblusser en je moet brandvrije kleding en een helm dragen". Verschillen tussen rallycrosswa gens en de racewagen zijn te vinden bij de banden en de ve ring. De speciaal op het rally crossen gerichte wagen bezit „rallycross-banden", die een kruis og zijn tussen normale en terreinbanden en een optimale grip op elk soort ondergrond hebben. De vering iets „zach ter" dan bij de racewagen is eveneens aangepast. Op de bon kige weggedeelten zou een extra vering welkom zijn, maar een wagen met-veel-vering heeft een „te vluchtige" wegligging voor het rallycross-circuit. Bewust wordt dan ook enige vering weggenomen. Uit de carrosserie wordt zoveel mogelijk aan ge wicht gesloopt, zoals de binnen deurbekleding. I. Astrid de Lijster: liever crossen, dan rust-roest-leven. PRAAG In Tsjechoslowa- kije staat de „profvoetbal ler" in het middelpunt van de belangstelling. Men is daar algemeen van mening dat spelers veel te gemak kelijk geld verdienen. In ternational Ladislav Kuna (Spartak Trnava) heeft een poging gedaan om de pu blieke opinie wat bij te sturen. Daartoe schreef hij in het weekblad van de Tsjechische jeugd, Mlady Svet, een artikel onder de kop „Mijn beroep: voetbal ler". Na beschreven te hebben hoe hard het leven van een voetbal ler is (geen privéleven, altijd trainen, streng dieet) wijst Kuna erop dat een voetballer van Spartak 900 tot 1000 kronen (250 tot 280 gulden) krijgt voor iadislav Kuna heeft sterk de indruk dat de mensen, die het leven van een voetballer nog geen drie dagen zouden volhouden, zo jaloers op een voetballer zijn. een overwinning. „Wij winnen zo ongeveer 18 wedstrijden van de 30. Tijdens de winterstop ont vangen we 800 kronen per maand. Gemiddeld is mijn maandinkomen 3800 kronen 2i jn aktie op het circuit van (1060 gulden), waarbij inbegre- zandvoort. pen mijn salaris van de fabriek. waar ik als technicus op de loonlijst sta, hoewel lk er (nog) niet werk." ,Dat is niet slecht", geeft Kuna toe, „maar er staat tegenover dat, als ik straks na mijn voet balcarrière echt in de fabriek ga werken, begin met een maandsalaris van 1800 kronen, en dat op 32-jarige leeftijd. Men overschat onze verdiensten TV grandioos. Ik heb sterk de in druk, dat de mensen, die zo ja loers op ons zijn, het leven van een voetballer nog geen drie da- gen zouden volhouden." 'Onlangs heeft ook de Kvety, het weekblad van het centraal co mité van de communistische partij, zijn licht laten schijnen op de problematiek van de Tsje chische voetballerij. Vooropge steld dat een speler zijn pre mies ook inderdaad verdient, vindt de Kvety het geen ver keerde zaak dat voetballers veel geld Incasseren. „Dat moet echter, zoals nu vaak het geval is, niet clandestien ge beuren. De meeste clubs beta len voor een overwinning 2000 kronen of meer. Voorts zijn er mogelijkheden voor een speler via een „transfer" naar een in degradatiegevaar verekerende club een groot bedrag, soms op lopend tot 45.000 kronen (12.500 gulden) in handen te krijgen." De Kvety, van mening dat puur amateurisme onmogelijk is als men mee wil draaien in de in ternationale top. draagt als op lossing aan het officieel vast stellen van premies, „welke ge rust hoger mogen ziin dan do nu in het geheim uitbetaalde'.' Alleen vindt het blad wel, dat een gedeelte van de bedragen op een spaarrekening zou moe ten worden vastgezet, totdat de voetballer zijn sportcarrière heeft besloten. Overigens blijft de Kvety van mening dat elke inbreuk op de huidige reglemen ten tot op de bodem moet wor- ««De enkele minuten durende ra den uitgezocht, desnoods met ces zijn doodvermoeiend", ver- behulp van de justitie. *®- »»AI* J® i eht wintersei zoen de eerste rallycross rijdt, voel je daarna Je armspieren behoorlijk: Die krijgen het zwaar te verduren". Zij heeft eveneens Zandvoortse race-er varing opgedaan. Daarvoor vindt zij, als gevolg van de enorme snelheid waarmee wordt gereden, meer durf nodig. De technische aanpassing van een rallycross-wagen is over het al gemeen voor een privé-rijder te kostbaar en veelal in handen bij deskundigen van een „opvoerbe- drijf". De ZAV prijst zich dan ook gelukkig met zijn sponsors Een geprepareerde wagen als Astrid'8 DAF kost per seizoen al gauw zo'n 15 tot 20.000 gul den. Toch is het aantrekkelljk- als Hofnar, Brut en Chevron, ste van deze sport dat de „24- uurs-sleutelaars" met bun X0t- professionele wagen in de ^oor- ste gelederen kunnen eindigen. Dit seizoen is de klasse-indeling vervallen. Alle wagens rijden door elkaar en de behendigste coureur die de snelste tijd mankt wordt winaar. Grote wa gens rijden vrijwel niet mee: Ze gaan weliswaar gelijkmatiger over het onregelmatige par cours, maar ze hebben ten op zichte van de kleine automobie len het nadeel een heleboel ge wicht te moeten meetrekken en minder wendbaar te zijn. Rallycross verheugt zich in een belangrijk groeiende populari teit. In seizoen 1972 waren er bij sommige wedstrijden ruim 11.000 bezoekers. Hun aantal is wel van het weer afhankelijk. Dit seizoen wordt voor het eerst om het Europese kampioen schap gestreden en ook op het Eruocircult wordt een voor dat evenement geldende wedstrijd verreden. Ongetwijfeld zal die strijd eon trekpleister vormen. De Nederlandse rallycrossver eniging wil haar sport vooral een kljluport doen zijn. Bekende buitenlandse vooral Engelse en enkele fameuze Zweedse-coureurs rijden mee in de zes voor het open Neder lands kampioenschap tellende wedstrijden. „De rallycross- sport is ruim negen jaar terug in Engeland ontstaan en wordt voor het vierde seizoen in Ne derland beoefend", aldus Hans Verhulst. „Om op niveau te ra ken hebben wij Engelse rijders in onze twee ZAV-teams opgeno men. In ons land rijden onge veer tien semi-professiooele ral lycross-teams. De weistrijddeel- nemers moeten over een licen tie beschikken. Die licentie kun nen zij verkrijgen na het volgen van de Zandvoortse coureurs cursus of door voldoende be kwaamheid te tonen tijdens een KNAC-llcentiedag, of wat voor deze sport veelvuldig ge beurt door een voorlopige li centie aan te vragen. Die voor lopige licentie moet dan worden omgezet in een definitieve start bevoegdheid op grond van ver scheidene rallycross-prestaties. Voor een eventueel eenmali ge of voorlopige internationale licentie gelden internationale De charmante Astrid die geenszins de indruk wekt een mannelljk-stoere coureur te zijn volgde zo'n coureurs-cursus. Ze vindt die alleen al vanweg het opdoen van de broodnodige bochtentechniek bepaald aanbe velenswaardig voor alle rally- crossers. Zij is ook dit jaar weer van plan aan alle Neder landse rallycross-evenementen deel te nemen, dus inclusief de het seizoen afsluitende wedstrijd om de Hofnar-trofee. Aan het eind van seizoen 1972 had ze reeds 14 punten ver gaard. Er zijn 20 punten nodig om in het buitenland te mogen rijden. Bij rallycross is het nie< de be doeling om elkaar dwars te zit ten. Dat wordt trouwens onmid dellijk afgestraft. In ons land kreeg deze buitengewoon spec taculaire sport veel bekendheid dankzij de regelmatige (AVRO)- TV-ultzendlngcn. In het rally cross-programma komen dit Jaar ook wedstrijden vaar «cj de AVRO-jubileum-troiee. Vanwege het letterlijke opwaaien van veel stof vereenzelvi gen helaas nog velen de rally cross-sport met stockcar-races, waarbij het wel gaat om tegen- 'elkaar-rammen en het uitscha kelen van concurrenten. Dat heeft echter met rallycross niets te maken. De ZAV in 1970 opgericht en inmiddels Nederlands grootste autosportvereniging met interes se in alle officiéle autosporttak- ken (race, rally, rallycross en karting) doet er alles aan om de juiste voorlichting over en bekendheid aan de rallycross- sport te geven. Door haar deel name draagt vooral ook Astrid de Lijster die slechts spora disch een dan incidenteel mee dingende vrouwelijke coureur ontmoet een belangrijke steen bij om haar sport nog meer populair te maken: Een vrouw in de rallycrosswedstrijd betekent nog een enorme „pu bliciteitsstunt". 0R\N tatinojeam OR WO -FILM- udnateam '»Mt Van een onzer verslaggers EINDHOVEN Door haar werk als secretaresse bij Jonkers' exploitatiemaat schappij te Eindhoven onder meer belast met de administratie van het Eu rocircuit te Valkenswaard had de charmante Astrid de Lijster 26 jaar al nauwe kontakten met de rallycross-sport. Blonde Astrid is bovendien in 1971 uitgenodigd door de Zuid nederlandse autosport ver eniging (ZAV) aan deze tot dan typische mannensport te gaan deelnemen. Deze maand startte zij voor haar derde seizoen, dat tot half oktober loopt. Is Astrid uitgerust met stalen zenuwen? Nee. zegt ze zelf „Astrid heeft laten zien bij voorbeeld door het winnen van races waarbij zij steeds drie man achter zich liet dat er rekening met haar dient te wor den gehouden", verklaart ZAV- Publiciteitsman Hans Verhulst. Binnen enkele jaren verwacht hij meerdere Nederlandse rally cross-circuits. Nu is het Euro circuit bij bet aantrekkelijke recreatiecentrum Eurostrand nog uniek. „Astrid draait echt mee in de Nederlandse top en kreeg daardoor voor 1973 weer een betere wagen dan voorheen: een Daf 55-mara- thon. Natuurlijk tikt het bij een man erg hard aan wan neer een vrouw hem voorbij rijdt. Ik heb Astrid nog nooit echt in de fout zien gaan. Als dat gebeurt zal ongetwijfeld worden gezegd dat het aan haai ligt. Wanneer een man faalt, wordt al gauw beweerd dat het door zijn wagen komt. In wer kelijkheid gaat het om een goed samenspel van chauffeur en wa gen. Een belangrijk plus-punt van Astrid is, dat zij absoluut geen angst kent. Wanneer de vier deelnemers en bloc op een bocht afgaan is zij zeker niet degene die het eerst een gaspe daal los laat. Als tijdens een training wordt gezegd dat ze wel tien meter later kan rem men, remt zij voortaan tien me ter later". Rallycross appeleert duidelijk aan de stuurmanskunst van de rij ders en dat zeker omdat het over een afwisselende onder- grond gaat van nu eens grind, zand of steenslag, en dan weer van asfalt of beton. Het gaat om de snelheid, die op de ver harde weg en een recht eind 130 en op zanderige gedeelten toch altijd nog 90 km per uur kan zijn. Een outsider meent wellicht dat Astrid altijd rijdend in een in de ZAV kleuren (wit en licht rood) gespoten wedstrijdwagen 't bochtige 1200 m lange Euro circuit op haar duim kent. „fout". Zodra er een race (met vier deelnemers en over drie ronden) is verreden, kan het wedstrijdterrein al danig zijn omgeploegd. Dat kan vooral op een regenachtige dag. wanneer sommige gedeelten verschrikke lijk vies en blubberig worden en onverwachte bulten en gaten voor de wagens opdoemen. Ie dere coureur krijgt per wedstrijd drie beurten (van steeds drie ronden) en maakt derhalve de er hevig onder lijdende baan in alle stadia mee...

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11