AARDEWERK MET N KROON Examen 1 kan leuker I mmmèÊm Ongedurige benen VOOR DE VROUW Je zou eigenlijk ponden kwijt willen... Vinke MAANDAG 21 MEI 1973 LEIDSE COURANT MEDISCHE RUBRIEK Vele mensen klagen van een on gedurig gevoel ln de onderbe nen. Het Is een kriebelend en vervelend gewaarwording tussen de enkels en de knieën die op treedt bij rust. Meestal 'e nachts maar vaak ook al in de avond terwijl men rustig in een stoel zit. Het zijn vooral volwassen vrouwen die er mee geplaagd worden alhoewel bet ook bij mannen voorkomt. Zelden wordt dit gevoel als pijn lijk beschreven, eerder als een inwendige rusteloosheid. Ook spierschokken blijven afwezig zodat dit verschijnsel niet mag verward worden met de spier- schokken ln de ledematen die men wel eene aantreft vooral bij het inslapen. De aandoening komt, zoals reeds gezegd meest al voor bij volwassenen maar ken ook kinderen plagen. In de gewone omgangstaal spreekt men dan ven groeipijnen. De klachten kunnen mild of uit gesproken zijn. Doorgaans duren ze maar enkele minuten, soms echter uren, althans zolang de patlint rustig blijft zitten of lig gen. Ook iwangere vrouwen zijn dikwijle bet slachtoffer, vooral gedurende de tweede helft van de zwangerschap. Na de beval ling verdwijnen de klachten meeeul epontaan. Het ongedurig gevoel maakt de patiënten ze nuwachtig. Ze beginnen rond te wandelen, staan op uit bed «n doen enkele bewegingen. Door gaans volstaat dit om de klach ten tijdelijk te doen verdwijnen. Ook andere middeltjes zoals het vermijden van warmte, do be nen onder de dekens uitsteken en met onbedekte vooten slapen zijn bij de meeste patiënten effi ciënt. Anderen zijn beter gehol pen met warme en beweren an ke! te kuinen slapen met wollen bodsokken. Wat de eigenlijke oorzaken be treft van ongedurige benen, in het Engels genoemd „restless lege", tast men nog in het duis ter. Alieszine betreft het een sto ring in het relaxatiemechanisme van de spieren. De spieren gera ken niet optimaul ontspannen. Hiervoor wordt door sommigen een onvoldoende Noodvoorzie ning verantwoordelijk gesteld, terwijl anderen van mening zijn dat het een storing in de herse nen of in bepaalde zenuwbanen zou betreffen. Het is opvallend dat het vooral bij gespannen en zenuwachtige personen voor komt, alhoewel men zich hier toch moet afvragen wat oorzaak of gevolg ie. Heeft men ongedu rige benen omwille van zenuw achtigheid en slapeloosheid of wordt men nerveus en slapeloos omdat men geplaagd zit met een kriebelend gevoel in de be nen. Tevens kent men een hele reeks ziekten die „restless legs" kunnen geven zonder datt men een algemeen en diepliggend verband ziet tussen d«u> ver schillende ziektetoestanden. Zo kunnen ongedurige benen voorkomen bij mensen die lijden aan zenuwontsteking van de prostaat, te kort ean vitamines, zwangerschap, ziekte van Par- kinson, suikerziekte, bloedar moede en nog een reeks ande re. Meestal betreft het slepen de aandoeningen, zodat men zich kan indenken dat deze ziek ten het psychlsme beïnvloeden en deze patiënten die er aan lij den angstig en nerveus kunnen maken. Sommige patiënten hebben er zelf al iets op gevonden vóór ze een arts raadplegen. Ze laten de voeten onbedekt, ze doen bed- sokken asui, ze leggen een stuk koud marmer voor het bed en gaan daar even op staan of wan delen wat rond in de slaapka mer. Verder moet. voorzover er een bepaalde ziekte gevonden wordt deze efficiënt behandeld worden bijvoorbeeld door het toedienen van ijzer bij Ijzerte- kort. Verder moet men trachten de angst en de zenuwachtigheid te verminderen. Het best ge beurt dit door de diepere oorza ken uit te schakelen, school- moellljkheden. problemen In het huisgezin of spanningen op het werk. Tenslotte kan een aangepast kal merend en spierontspannend middel zeer dienstig zijn. Dit dient onder doktcrscontrole te gebeuren omdat vele kalmeren de middelen juist de ongedurig heid In de benen kunnen uitlok ken door hun ongewensts neven werkingen. F.en juiste keuze Is dus van es sentieel belang. Alleen de behan delende geneesheer kan dit vak kundig doen Wedgwood (heeft nog steeds zijn oude, onbezoedelde naam. Vooral het porselein „bone china" komt 6teeds meer voor op het verlang lijstje van de jonge bruid, maar ook op dat van de grootmoeder die 'haar 30-ja- rig huwelijksfeest viert. Het aardewerk uit de Ed- me-serie met rozenmotie- ven Ss geweldig populair. De serviezenfamiliie uit de oorspronkelijk Wedgwood manufacture in Stoke on Trent staat bij elke leeftijd in een goed blaadje. Het (bi'jna) onbetaalbare antiek is alleen verkrijgbaar bij de antiquair en het (ook dure) modern is verlokkend te koop bij alle winkels in glas- en porselein die aan zien hebben. Arme Gilbert... De Wedgwoods zijn een stokoude pottenbakkersfamilie. Gilbert Wedgwood de grootvader van Joachim, die wordt beschouwd als de stichter van de dynastie, zat al ln het vak. Men beweert dat hij ln zijn eentje 1612 potten bakte. Ondanks zijn ijver echter bleef hij straatarm. Ontdekker van de witte aardewerkscherf (vakterm voor materieaandui ding) is zijn achterkleinzoon Jo- siah (1730-1795) Witbrandende klelsoorten waren al lang be kend. Maar de techniek van die dagen wist nog geen raad met te hoge „sinter", resp. „gaar- brandtemperatuur" en een te grote „vetheid". („Sinteren" is het proces dat optreedt bij het bakken van porselein en steen goed. Smeltende bestanddelen dringen in de poriën van nlet- smeltende). De (destijds )„jon- ge" Joslah bracht welstand ln de familie toen hij het voor el- Ook de Edme-servlezen met rozen versierd (mosroos, wilde roos) kosten f 450,—. kaar kreeg om „Flint" (kwarts) en Cornish stone" (een be standdeel van oergesteenten) te mengen, zodat er een bruikbare massa ontstond, waarvan hij een hard, bijna dicht aardewerk maakte. Het huidige Wedgwood was geboren. Proces Wedgwood Is „pottery", dat komt van een doorgewinterd ge slacht van pottenbakkers, sinds de 17e eeuw gevestigd ln Burs- lem, Staffordshire. Het merk komt In Engelse kapitalen voor op elk stuk. Soms staat er ook op "Wedgwood en Bentley" (van 1769—1780) of W en B. Bentley bekend van de autonaam (u weet een Bentley Is de Rolls Roys van een arme kerel was een latere vennoot, die in 1780 stierf. Als het aardewerk echter het merk „Wedwood" draagt wijst het op een lelijke streek van Smith en Comp. uit Stockton on Fess. Deze firma begon ln 1826 Wedgewood met begon e op markt te brengen, wat haar prompt een proces be zorgde van de echte Wedgwood wegens misbruik van zijn naam. „Ivyhouse" Na de dood van zijn vader in 1739 begon Joslah ln de Churchyard Pottery (waar hij altijd met „Napoleon Ivy", met rankende klimop het servies-goed dat Napoleon gebruikte op St. Helena. Naar dit voorbeeld nu verkrijgbaar een theeservies voor zes personen met theepot, melkkan en suikerpot (f 272,45(. hem gewerkt had) zelf energiek aan de pottenbakkerij. HIJ deed nu samen met Thomas Alders, een andere pottenbakker uit Sto ke on Trent. In 1754 associeerde hl] zich met Thomas Whleldon ln Fenton en vijf Jaar later opende hij een gloednieuwe pot tenbakkerij die de naam „Ivy- house" meekreeg („klimop- huls"). Daarom komt er sinds 1860, dus lang na de dood van oude Joslah opvallend veel klim op voor op het Wedgwood aar dewerk. De Whleldontypen zijn de vroeg ste, dus meest antieke produk- ten met groen/geel glazuur ge kleurd en uiterst fijn afgewerkt. (Cauliflower en Pineappleware). Ook alle Staffordshiretypen en de Salt Glazed Stoneware (En gels zoutglazuur) stammen uit die tijd. BIJ de laatste wordt een dunne verglazing verkregen van hevig verhit steengoed door zout te verbranden ln de oven op het moment van de grootste verhit ting. De koningin koopt Vna de churchyard Pottery ging het naar Brick House Works het latere Bell-house een grotere behuizing. Het Jaar 1762 Is belangrijk voor Joslah. HIJ ontmoet de eerder genoemde koopman Bentley In Liverpool, die gek was op antiek. Zes Jaar later gaat het tweetal samen ln zee met een nieuwe manufactu re Etnirla, toen nog een tuin dorp, later uitgegroeid tot een industriestad met een woud van fabriekscchoorstenen. Bentley met zijn voorliefde voor neon- classiclsme, (de smaak van zijn tijd), beïnvloedde sterk het cream coloured aardewerk, dat nu nog als bekende „Queenswe- re" wordt verkocht. U kent ze wel: de klassieke vormen met opengewerkte randen. Voor het eerst werd .het gemaakt ln 1761. Maar toen Queen Charlotte, de vrouw van George III het twee jaar later voor zichzelf kocht, kreeg het pas de erenaam die het nu nog draagt. Later werd het gebruikt aan het Hof van de Tsaar. Rouwservies Hoe nauw de banden van de fa milie Wedgwood met hun dier baar aardewerk waren blijkt uit het prachtige Basalt en Black Basalt, dat meer dan anderhal ve eeuw geleden werd ontwor pen toen er een Wedgwood was overleden. Dit „weduwenservies- je" ls dofzwart met dekseltjes, die vroeger zlgeunerlnnenflguur- tjes hadden. Zeker zo belangrijk uft die tijd Is het door en door gekleurde Jasper (1775) met nleuwklassle- ke witte reliëfs op blauw fond lijkt op een camee), later ver vangen door het Jasper dip, dat alleen maar een gekleurde bo venlaag had. Na de dood van Bentley, zo lang trouw medewerker en Inspirator, ging de oude Joslah met drie zo nen en een neef een nieuw part nership aan. Pas ln 1812 kwam het „bone chlna" op de markt, waarin gemalen ossebeenderen zijn verwerkt Sneeuwbal Het verging de Wedgwood Potte ry als een sneeuwbal. Ze werd steeds groter. Sinds 1960 !s de vraag naar het product steeds stijgende, (ln Nederland vertien voudigd). Er kwam een nieuw gebouw te staan ln Barlaston, ten zuiden van de bakermat Sto ke on Trent. Er zijn 500 acres gebruikt voor parken, een tuin dorp. sportvelden en meren vol vis. Er wonen ca. 3000 medewer kers. Een Wedgwood museum trekt Jaarlllks 40.000 bezoekers. Naast de 100 porseleinen „bone riiina" serviezen, die het meest In oomars zijn, bestaan er 3 met de hand opgelegde drulvenmotle- ven-servlezen (op 2 vormen, dus 8 In totaal). 14 ovenvaste servie zen (erg ln trek) en 20 aarde werk serviezen. Nederland ver koopt ca. 15 van de porseleinen goederen en 22 van de Queens- ware. Tor 2 Juni Is er een ten toonstelling van Wedgwood te zien bij Phlllppona, Hoogstraat. Den Haag. Tiny Francis. Griekse i klassiek voorbeeld f 1400,—) -reW~n A H~: "i- Je zou een streng dieet moeten volgen van geraspte wortelen en kwark, en iedere dag een uur moeten wandelen. Anders word je nooit zo slank als de wapperhaarmeisjes van de teevee en pas dan kun je goed gekleed zijn... Vlieg daar niet in. Dat ii een schadelijk bijgeloof. Voor de modellen van Vinke hoeft u niet op dieet te gaan. We hebben mantels, japonnen, rokken en truitjes en kombinccrmodc tot maat 48, zodat u elegant kunt zijn zonder geraspte wortelen. Vinke mode voor langer dan vandaag. Het is weer tijd dat de ene helft van Nederland de andere helft vraagt naar de uitspraken van Sophocles en hoe snel een vat bier van 3 m hoog met een middellijn van 4.20 en een lek kende kraan, die per uur 1 drup pel laat vallen, leeg lopen. Het zijn spannende dagen als er als maar aan de tand wordt ge voeld, gewikt en gewogen, de kennis afgemeten. Examinandi doen de gekste dingen om rustig en ontspannen de martelzaal binnen te komen. Ze drinken twee borrels, slikken pillen of gaan een uur voor het examen trimmen. Anderen slaan met be vende vingers hun Shakespeare nog open of buigen zich over Mid- den-Afrika op de beduimelde at las. Wat het nou Romeo en Julia of Romeo en Desdemonda? Ligt Genève nou in Zwitserland of in Frankrijk? Hun hoofden zijn als een zeef; alles wat er met moei te ingepropt is, rolt moeiteloos door de gaatjes in het niets. Ze hebben een black out, De exa mensfeer draagt meestal niet bij om de ongelukkige ondervraag den op hun gemak te stellen. De examinator, al is hij nog zo vriendelijk, ziet er in hun ogen^ uit als een grote kaaiman, die hen met een enorme hap ver slinden gaat. Behalve de bolle bozen, die met een encyclopae- dlsch geheugen alle Franse ver voegingen weten op te dreunen en zich nooit vergissen met de Duitse naamvallen of de loop van de Moezel zitten de meesten In de rats. Niet eens het gerust stellend: „je moet je niet zo op winden, je komt er best" van thuis vermag hen niet op te beu ren of te kalmeren. In India heeft men er Iets op gevonden om tijdens de afschu welijkste dagen van het leven, namelijk de examentijd, de spanning te verminderen door de examenopgaven in humoristi sche vorm te gieten. Een experi ment met meer dan 200 kandi daten in de psychologie aan de universiteit van Purdue wees uit dat de „leuke" vragen juist bij hen, die stierven van de zenu wen, een ontspannende uitwer king hadden. Hun resultaten wa ren daardoor helemaal niet slechter dan degenen, die er hun hand niet voor omdraaiden. Een van de „gillers" begon aldus: „Jan staat al zes jaar lang in een casino in Las Vegas omdat hij denkt dat hij 'n gokautomaat is. HIJ maakt rinkelende gelui den en af en toe klaagt hij dat hij wordt opgelicht enz. Het klinkt ln ieder geval een stuk leuker dan: „het gedragspatroon van Jan vertoont ln de afgelopen zes jaar in toenemende mate een tendentie naar het abnorma le. Hij heeft het waandenkbeeld ontwikkeld dat zijn geest wordt beheerst door iemand anders en bovendien lijdt hij aan bizarre visuele en auditieve hallucinatoi re verschijnselen enz". Of mid delbare scholieren bij hun eind examen ooit de kans krijgen dij enkletsers van algebra-opgaven te krijgen blijft vooralsnog een brandende vraag. Bone China koffiepot, zoals koningin Elizabeth van Engeland die nu gebruikt

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7