Berlijn netelige kwestie tussen Brezjnev-Brandt Skylab van gifgassen gezuiverd Militaire onbudsman onhaalbaar Unie BLHP stelt lidmaatschap NKV ter discussie CcidócSommit Opnieuw kritiek ïp promotie bij van officier luchtmacht Zwitsers zeggen tegen jezuïeten Auto tegen boom: vier doden Duiker verdronken Ifl MAANDAG 21 MEI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ;di UTRECHT (ANP) De bestuursraad van de Unie van Beambten en Leidinggevend Personeel )0- (BLHP) heeft zaterdag in Utrecht besloten de J conflictsituatie met het NKV in een grote reeks itJ ledenvergaderingen ter discussie te gaan stellen. 0C| Het bestuur kreeg opdracht vóór eind juni een dn discussienota samen te stellen, die onderwerp net. van gesprek zal zijn in de na de vakantie te hou den ledenvergaderingen. ^In december zal dan worden besloten unie BLHP uit het NKV zal treden of dat zij het lidmaatschap van deze vakcentrale onder nader te stellen voorwaarden zal continueren. ^Het botert al geruime tijd niet tussen de BLHP en het NKV. De Unie, die ruim 35.000 le den telt, vindt dat zij als minderheid binnen het NKV onvoldoende kan functioneren en dat zij bij de besluitvorming op basis van de getalsverhou dingen mede verantwoordelijk wordt voor beslis singen die indruisen tegen haar beginselen. „Voor al het laatste halfjaar, door de loon- en sta kingsacties in de industrie, is de conflictsituatie ons als het ware opgedrongen en we vinden dat er nu eindelijk duidelijkheid moet komen, zei voorzitter L. Hubben. Hij voegde eraan toe dat bewust een rustpauze is gekozen alvorens een uitspraak van de leden zal worden gevraagd om te voorkomen dat emotioneel wordt gereageerd. De stemming van de leden jegens het NKV is erg verbitterd zo is de indruk van de bestuurders van de unie BLHP. „Wij krijgen veel bedankjes omdat we nog bij het NKV zijn aangesloten, an deren weigeren lid van ons te worden omdat we deel uitmaken van het NKV, terwijl anderzijds de centrale van hoger personeel duizenden nieu we leden inschrijft die formeel bij ons thuisho ren", aldus de heer Hubben. n BERN (APA) Als laatste land in Europa heeft Zwitserland gisteren het verbod tegen het optreden van de jezuieten opge- heveen. Dit gebeurde in een volksstemming, nadat de twee ka mers van het parlement bijna eenstemmig tot opheffing had den besloten. Het verbod was in 1948 in de Zwitserse grondwet opgenomen, na de „cultuurstrijd" tussen protestantse en rooms-Katholieke kantons het jaar daarvoor. De Jezuieten werden destijds ver antwoordelijk gesteld voor de tweedracht. Ook spraken de Zwitsers zich in meerderheid uit voor opheffing van het ver bod om nieuwe orden en kloosters in Zwitserland te vestigen. Vóór schrapping stemden 790.799 Zwitsers, tegen 643,959. ij weer terug jjjj IIDDELBURG Ornithologen hebben zaterdag de spotvogel en de wielewaal gesignaleerd. Dit betekent dat alle soorten vo gels, die in tropisch Afrika ple gen te overwinteren maar zo mers in Nederland vertoeven, weer in ons land zijn terugge keerd. De trek van de zgn zo mergasten naar Nederland gaat tot ver in juni door. Via rechter naar examen MSTERDAM (ANP) De vice- president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. van der Esch, heeft bepaald dat het Nieuw Ly ceum in Hilversum vandaag de 20-jarige leerling Hans van Loe- nen uit Loosdrecht toe moet la ten tot het landelijk schriftelijk eindexamen Havo. e jongen was hiervan aanvanke lijk door het schoolbestuur uit gesloten. omdat hij op zijn 20e verjaardag op 7 mei tijdens een voorafgaande test voor schei kunde door de leraar in dit vak betrapt was op spieken. De va- van Hans (jurist) spande een advocaat een kort ge ding aan tegen de school, dat vrijdagmiddag voor de presi dent diende. Deze deelde later aan de advocaat van de School mee, dat hij op formele gronden de beslissing van het schoolbe stuur onjuist achtte. DEN HAAG. Volgens politiek Den Ifaag zou minister Vredeling van Defensie van wie men zoals men dat noemt harde maatregelen voor Defensie ver wacht willen komen met een voorstel tot het instellen van een ombudsman voor de krijgs macht. Hij zou dit voorstel en enkele an dere ideeen voor de cemocrati- sering van de krijgsmacht wil len bespreken met de Vereni ging van Dienstplichtige Militai ren V.V.D. M. is voor donder dag a»s. uitgenodigd voor een gesprek met de minister Reeds eerder hebben diverse mili taire proeferingen zich afwij zend uitgesproken over een om budsman voo de krijgsmacht af zonderlijk. Tegenstanders van dit instituut zijn de V.V.D.M. de Katholieke onderofficieren, de officierenvereniging. Zij staan op het standpunt, dat een om budsman voor de krijgsmacht dit instituut als een aparte een heid binnen de maatschappij ziet. Dit vinden zij onjuist. Wel zijn zijn voorstanders van een parlementaire ombudsman, die ook zalkèn achteraf betreffende de krijgsmacht kan behande len.. Israël kocht voor 3 miljoen wapens in V.S. WASHINGTON Uit door het Amerikaanse ministerie van de fensie vrijgegeven, eertijds ge- heme geigevens, is gebleken dat Israël stnds de Zesdaagse oor log tegen de Arabieren in juni 1967, in de Verenigde Staten voor bijna drie miljard gulden wapens heeft gekocht, meer dan driemaal zoveel als de Arabi sche staten. Israël gaf het imeeste geld in Amerika uit aan Phantotm- straaljagers en Skyhawks. Voor de oorlog van 67 bestelde Israël zijn meeste vliegtuigen in Frankrijk. Cairo dwingt Belgisch vliegtuig tot landen BRUSSEL (Reuter) De Egypti sche autoriteiten hebben gister avond een Belgische Boeing 707 met 45 passagiers en 8 beman ningsleden aan boord gedwon gen on het vliegveld van Cairo te landen. Het viermotorige vliegtuig was tot landen gedwongen omdat het zonder voo rafgaande toestem ming het Egyptische luchtruim was binnengekomen, de Boeing was op weg naar Dar-es-Sa- laam. Vanmorgen om 11 uur heeft het toestel Cairo verlaten. De Russische partijleider Leonid Brezjnev geeft, hoffelijk, de echtgenote van bondskanselier Willy Brandt een handkus. In Rusland zelf is de handkus niet meer in tel sedert Lenin de communisten aan de macht Bouwplan Wateringen IN JUNI MOETEN PROVINVIALE STATEN van Zuid-Holland waar schijnlijk een uitspraak doen, die voor vele partijen van groot be lang is: moet Wateringen door grond beschikbaar te stellen voor de bouw van ongeveer tienduizend woningen oplossing brengen voor de huisvestingsproblemen in de Haagse agglomeratie, de gemeente Den Haag in het bijzonder? Behalve Den Haag en Wateringen zijn hierbij min of meer betrokken het Westland, Zoetermeer en de gemeenten waarop als de bouw plannen in Wateringen niet doorgaan, eventueel een beroep gedaan zou moeten worden om te gaan fungeren als „overloop" voor de woningbehoevenden in de agglomeraties. Deze week was de stemming in de Statencommissie voor ruimtelijke ordening allerminst vóór de verstedelijking van Wateringen, plan waarvoor in Gedeputeerde Staten wel een meerderheid te vinden i». DE GEVOLGEN BIJ UITVOERING van dat plan zijn dan ook niet gering; in Wateringen gaat veel economisch-belangrijke tuinbouw- grond verloren; Den Haag krijgt een oplossing van zijn woning nood vlak bij de deur; de expansie van Zoetermeer wordt wal afge remd; het definitief vaststellen van het streekplan Zuid-Holland-west wordt wat minder urgent. Iedereen kan uit die gevolgen een positief of negatief saldo bewijzen. Het hangt maar af van het punt waaruit men vertrekt. Een der sterke argumenten vóóró bouwen in Wateringen is, dat door de aanwezige infra-structuur (wegen, openbare voorzieningen e.d.) de ellende in Zoetermeer niet nog erger worden zal en de ellende van Zoetermeer niet wordt herhaald. Daartegenover staat dat Wateringen binnen korte tijd even verstede lijkt zal zijn als na 1945 geschied is met Rijswijk en Leidschendam. terwijl het maar de vraag is wat de indirecte gevolgen zullen zijn voor het hele Westland en voor het streekplan-West. GEDEPUTEERDE STATEN betogen dat ze alternatieve mogelijkhe den goed overwogen hebben, maar geen oplossingen hebben gevon den die recht doen aan redelijke eisen en wensen die voortvloeien uit de Haagse problematiek. Toch vinden wij de argumentatie van G.S. nog steeds niet zodanig, dat men wel zeggen moet: „Inderdaad!"; Ypenburg bijvoorbeeld is naar onze smaak nog steeds wat te gemakkelijk van de kaart ge schoven. En hoe staat het nu met de regeringsplannen voor Den Haag en om geving? Blijven die in de ijskast liggen of worden dat plannen-ad- hoc, die alleen maar ter tafel komen als politieke druk dit onver mijdelijk maakt? Vóór de eindbeslissing valt, zal op een paar nevenvragen echt heel concreet antwoord gegeven moeten worden. Gevechten in 1 Rhodesië SALISBURY Na een bokstoer- nooi in het Afrikaanse woonge bied Harari van Salisbury in Rhodesië is het gisteren tot ern stige ongeregeldheden gekomen. Negers begonnen na het verla ten van het moderne stadion „Rufaro" met stenen te gooien en hielden dat twee uur vol. Een soortgelijk incident brak uit in het woonoord Highfields op 3 kilometer van Salisbury, waar negers na het bijwonen van een voetbalwedstrijd met stenen naar auto's begonnen te gooien. In Harari werden autobussen bekogeld en werden de ruiten van vijf winkels verbrijzeld. Van een onzer verslaggevers RUURLO Bij een verkeerson geluk op de Borculoseweg ln de Gelderse gemeente Ruurlo zijn zaterdag vier Marokkaanse gas tarbeiders om het leven geko men. Hun auto reed met hoge snelheid tegen een boom. Op een met knipperlichten bevei ligde overweg tussen Amers foort en Varneveld kwam zater dag een personenauto in botsing met een trein. De inzittenden, een bejaard echtpaar uit En schede, kwam om het leven. Vermoedelijk is de motor op de overweg afgeslagen. In Hooge en Lage Mierde reed za terdag een auto tegen een boom. Een der inzittenden werd gedood, vijf anderen gewond. Elders in het land kwamen bij verkeersongelukken nog zeker zeven mensen om het leven. Bondskanselier Willy Brandt en de Russische partijchef Leonid Brezjnev tijdens een ochtendgesprek op het terras van hotel Petersberg in het Zevengebergte. In het midden de tolk en op de achtergrond de Rijn met Bonn op de andere oever. BONN (AP) De netelige Berlijnse kwestie en grote anti-communistische betogingen hebben gis teren hun schaduw geworpen op de poging van de Russische partijleider Leonid Brezjnev en de Westduitse kanselier Willy Brandt om een nieuwe fase in te luiden in de samenwerking tussen Oost en West. Aangemoedigd door drie nieuwe overeenkomsten over de samenwerking tussen Bonn en Moskou, voerden Brezjnev en Brandt gisteren uitvoerige besprekingen over de Oost-West kwesties die op de wederzijdse veiligheid van betrekking zijn. Aangenomen moet worden dat de beide staatslie den ook de status van West-Berlijn hebben be sproken. In de drie overeenkomsten die zaterdag plechtig in Bonn werden ondertekend, zijn compromis-for mules gevonden om dc accoorden ook op Berlijn van betrekking te laten zijn. De overeenkomsten behelzen regelingen voor economische samenwer king, culturele uitwisseling en een trans-siberi- sche route voor de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa. Twee andere overeenkomsten zijn echter voorlopig op dood spoor gezet doordat onenigheid tussen de Russen en de West-Duitsers zou zijn ontstaan over hun toepassing waar het Berlijn betreft. Deze overeenkomsten betroffen samenwerking op wetenschappelijk gebied en op het terrein van de milieu-bescherming. Verstekelingen in Rotterdam aangehouden OTTERDAM(ANP) De Rol-1 terdamse rivierpolitie heeft 12 verstekelingen op twee Griekse schepen van boord gehaald. Bei de schepen hadden in de Waal haven afgemeerd. Het waren jongemannen uit de Afrikaanse landen Ghana, Gambia en Sene- gal- Zij zijn aan de vreemdelin gendienst overgegeven. ca g "0 anü °2 ^an oen onzer verslaggevers) ^ULVERSUM Volgens majoor F. Uyen, de luchtmt wapen een onderzoek ingesteld naar wat hij noemt de onjuiste bevorderin gen van begin mei. genover negen vorig jaar. Hij houdt daar mee eerder gedane beschuldigingen v t*egen doe macht al verzet gerezen en het Kamerlid dr. B. de Gaay (P.P.R.) heeft hierover vragen ctfdgens de majoor Uyen behorende bij de worden dezer dagen verwacht. •ogenaamde kritische officieren binnen de Majoor Uyen zei zaterdag voor de radio dat •rijgsmacht zouden begin mei 25 oversten volgens hem het totale bevorderingsbeleid hij de luchtmacht benoemd tot kolonel te- bij de luchtmacht onjuist Is. Bij een aantal functies voor majoor t.m. overste handha ven officieren zich, die in een steeds hoge re rang bevordesd worden. „Op een be paalde functie kan op die manier iemand geplaatst worden met twee rangen hoger, dan voor de functie noodzakelijk is." Defensie gesteld. De antwoorden Het komt volgens hem ook voor dat hoofd- Libanese premier trekt ontslag in BEIROET Amln al-Hafez heeft zijn ontslag als premier van LI- banon ingetrokken op verzoek van president Franjleh. llafez had zijn ontslag ingediend tij dens de felle gevechten tussen het Libanese regeringsleger en de Palestijnen, waarbij honder den militairen, burgers .en Pa lestijnen zijn omgekomen. De 47-jarige Hafez was toen nog geen twee weken aan de rege ring. Hij vormde op 25 april een regering met 17 ministers ter vervanging van de regering van Saeb Salam, die was afgetreden na de Israëlische overval op Beiroet waarbij drie Palestijnse leiders waren gedood. opperofficieren twee jaren voor hun pensionering tot een hogere rang bevor derd worden. ..hetgeen een doceurtje voor betrokkenen betekent". CAPE KENNEDY (AP) De technici in Houston hebben gis teren de oververhitte Skylab van giftige gassen gezuiverd. De temperatuur die enigszins was gedaald, is weer opgelopen. De zonneschermen die moeten dienen om het ruimteschip af te koelen, zijn bijna klaar. Terwijl men het in een baan rond de aarde draaiende ruimtesta tion door middel van radiosig nalen bestuurt, heeft de techni sche staf op de grond de zuur stof-waterstof atmosfeer gezui verd van mogelijk giftig gas. Terwijl een deel van het ruimtes tation te heet wordt, wordt men nu geconfronteerd met het pro bleem dat een ander deel te sterk afkoelt. De temperatuur in het compartiment dat van de zon is afgekeerd, is tot di htbij het vriespunt gedaald. De vluchtleiding Is nu bang dat het water dat daar is opgeslagen. dan bevriezen en breuken kan, veroorzaken. Skylab is iets om-l gekeerd opdat de zon dat com- In het ruimtecentrum te Houston wordt met partiment weer kan verwarmen. straks Skylab tegen oververhitting door de Succes in Israël voor vredesboot Nathans TEL AVIV De Israëli sche „vredespiloot" Aby Nathan, die drie jaren ge wijd heeft aan de verwer kelijking van zijn droom, de aankoop van een schip vanwaar hij vredesbood schappen naar Israël en de Arabische landen kan uitzenden, is zaterdag avond met uitzendingen begonnen, die naar schijnt althans in Israël veel succes oogsten. De Israëlische pers en ra dio hebben telefoontjes gekregen van mensen, die willen weten hoe men zijn uitzendingen kan ontvan- ge. Ook de Israëlische pers en radio wijden er aandacht aan. In een telefonisch gesprek met een redacteur van het blad Yedioth Aharo- noth heeft Aby Nathan gezegd, dat hij zijn schip niet zul verlaten voordat er vrede is getekend tus sen Israël en de Arabie ren. Hij is van plan aan boord van zijn schip dis cussies te organiseren tussen Israëliërs en Ara bieren, die dan uitgezon den wullen worden. Na than deelde mee, dat het hem aan alles ontbreekt en dat hij rekent op me dewerking en financiële steun. Desnoods zal hij ook reclame uitzenden. De bemanning van het schip van Nathan bestaat uit vrijwilligers. Een van hen is een Egyptenaar. Leeuwarden BIJ Terschellingen is zaterdag een lid van een duikvereniging uit Leeuwarden, de heer C. de Groot, verdronken doordat hij onder water ver ward raakte in een net. Het slachtoffer was met zijn colle ga F. van Meekeren afgedaald. Beiden raakten verward in een net. De heer Van Meekeren wist zich te bevrijden en sloeg on middellijk alarm. Verschillende collega's doken daarna in het water en slaagden erin de heer De Groot te bevrijden. Eenmaal boven water bleek hij echter reeds te zijn overleden. Toenemende smokkel via vrachtdienst Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - Het is de West duitse douane opgevallen dat dc smokkel van hasj en andere drugs en van sigaretten uit Ne derland de laatste tijd sterk toe neemt. Bovendien blijkt dat steeds meer buitenlandse chauffeurs rijden in ondeugdelijke vrachtauto's, die dikwijls ook nog defect zijn. de nieuwe zonnewering, die

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5