DE 'NUMMER 6' VERDWEEN EENSKLAPS IN ANONIMITEIT I3fi~ Geen wildwest, wel concentratie HET EINDE VAN FRANZ HASILS BUITENLANDS AVONTUUR ion i: i nmm, m Pr, vjvi ura MAANDAG 21 MEI 1973 A7 ROTTERDAM De „nummer 6" met de gave balbehandeling, met zijn scherp oog op situatie, met zijn dribbles en zijn ziedende schot verdween eensklaps uit de hoofdmacht. Er doken allerlei veronderstellingen op, maar de „nummer zes?? zweeg. Het feit dat Feyenoord zijn toch al indrukwekkende potentieel aan middenvelders had uitgebreid met Theo de Jong werd naar voren geschoven, de koele verstandhouding met trainer Ernst Happel werd opgevoerd, er werd gegist naar het teruglopen in vorm. Op alles kan Franz Hasil, de nummer 6 van Feyenoord, thans hoofdschuddend reageren. „Dit is de enige en simpele reden: ik wil terug naar huis, naar Oostenrijk. Ik heb een doch tertje van 7 jaar, een zoontje van acht. Ze waren hier op de Duitse school en daar wordt een heel ander systeem gevolgd dan in Oostenrijk. Nu wonen mijn vrouw en kinderen in Graz, ik zit sinds november alleen in deze flat. Dat is niks. Het is voor mij, vertrek. Officiële toestemming, dat ik mijn maar ook voor Feyenoord, het beste dat ik contract, dat nog een jaar duurt, voortijdig mag beëindigen, heb ik nog niet, maar het bestuur heeft het beloofd en nog nooit heeft men tegenover mij een belofte gebroken." i B-elftal te mogen Franz Hasil, officieus gecontracteerd bij Austria Klagenfurt voor drie jaar officieel zodra de toestemming van Feyenoord is afgekomen beëindigt zijn buitenlands avontuur dat vijf jaar duurde. ,,Ik ben nu 29 jaar. Financieel beter wor den dan bij Feyenoord kan niet. Nu ben ik nog wat waard maar als ik nog een jaar blijf, niet meer. De voornaamste reden is en blijft de kin deren die naar school moeten. Daar had ik na tuurlijk aan moeten denken toen ik van Schalke 04 bij Feyenoord kwam. Ik heb dat niet gedaan. Ik heb getekend, eerst voor twee jaar, toen nog eens voor drie. Ik 'had voor niet langer dan een jaar een verbintenis aan moeten gaan. Maar dat is achteraf praten". Franz Hasil leeft sinds november in een vrijgezel- lenomgeving, in een flat pal onder trainer Ad Zonderland die Happels plaats innam. Hij heeft in de ijskast alleen frisdrank en mineraalwater staan. In de Rotterdamse nieuwbouwwijk Lom- bardijen, waar Feyenoord sterk is geïntegreerd door het grote aantal woningen dat de club daar als geldbelegging heeft, opende de vroegere ex ploitant van de kantine op Feyenoords amateur- domein „Varkenoord" een café waar ook kleine hapjes genoten kunnen worden. In ,,'t Haantje" luncht en dineert Franz Hasil, voorzover de spijskaart dat toelaat. Aha, Franz Hasil aan de zwier, werd met een veelbetekenende glimlach gemompeld, soms zelfs hardop geroepen. Geen wonder dat zijn vorm achteruit ging. Franz Hasil: „Ik ben vier jaar bij Feyenoord. Ik was een keer laat thuis, op een zaterdag, ik was naar een verjaardag geweest. Ik kreeg prompt een boete. Ze zijn van Feyenoord 's avonds alle maal thuis, ga maar kijken. Alleen op maandag mogen we op onze vrije dag gaan sommi gen wel eens weg. Stappen? Ik drink maanden lang niets. Misschien af en toe een wijntje, maar ik houd me bijna alleen bij melk en Spawater. Dacht je dat het leuk is om thuis alleen een fles open te trekken? Dit is de waarheid: ik heb nog nooit het gevoel gehad dat ik zo nodig naar huis wil. Maar nu mijn vrouw en kinderen weg zijn, voel ik het. Ik wil alleen maar terug, terug, te rug. Het is onmogelijk dat zij weer naar Holland komen. Ik besefte zelf ook wel dat ik achteruit ging. Dat deed ik niet expres. Ik wilde goed voet ballen, maar de inspiratie was weg, ik voeldr niets meer. Ik heb in de winter zelf aan Happe' gevraagd of ik in het tweede mocht. Hij zei: ,,G dan maar". Ze hebben gezegd dat ik het vertre! van Kindvall slecht heb verwerkt. Inderdaad, i! verloor een goede vriend en Feyenoord een beste spits. Maar dat is niet de reden geweest. Toer mijn kinderen naar de grote school, zoals dat bij jullie heet, gingen, werd de vraag „wie brengt ze weg" op den duur alleen al een twistvraag. Voor de kinderen was het 't beste dat ze naar Oosten rijk ginger En mijn vrouw moest mee, dat kon niet anders. Straks ga ik in Klagenfurt wonen en is mijn buitenlandse tijd voorbij". Vers in het geheugen ligt de grote prestatie die Hasil leverde met het Oostenrijkse elftal tegen Nederland. Toen was de vorm er wel, zijn schot was terug, zijn dribbles. Franz Hasil is altijd een Oostenrijker geblevan en eigende zich niets toe van de Nederlander. „Ik voelde me weer thuis. Bovendien, in het Oos tenrijkse elftal kon ik doen wat ik wilde. Bij Feyenoord mag dat niet. Daarom speelt Feyen oord ook zo verkrampt. Als je een fout maakt, gaan ze lopen „altehoeren". Dat is hier heel ge woon maar ik was dat niet gewend en kon er ook niet aan wennen. Ook niet aan het katten dat ze hier zo graag doen. In Oostenrijk is alles veel ge moedelijker. Daar zeggen ze niets als je een ver keerde pass geeft. Holland is harder. Er is hier ook veel meer bereikt, op allerlei gebied: handel, inrichten van huizen, alles is beter. Ook het voet bal. Dat is de laatste jaren honderd procent be ter geworden. Nederland ging het meest vooruit n heel Europa. Maar een Hollander werkt hard m leeft minder. In Oostenrijk wordt intenser ge- aefd en minder hard gewerkt. Als ik straks bii \ustria ben, dat is een club van het formaat AZ 3f daaromtrent, trainen we een keer op dinsdag, woensdag en donderdag. Misschien eens een keer op vrijdag. Ik kan er dan ook gemakkelijk iets bij gaan doen, een Konditorei misschien of iets anders. Ik weet het nog niet". Franz Hasil koestert geen wrok. Hij aanvaardt zijn mindere prestaties en het feit dat hij zijn buiten- Jandse carrière afsluit in de anonimiteit van het B-elftal als de logische consequentie van zijn ei gen verzoek. Integendeel, hij is enthousiast bij zijn terugblik. „Dit was mijn vierde jaar bij Feyenoord en ik heb alles meegemaakt. Drie seizoenen heb ik heerlijk gevoetbald, mijn beste tijd, van 25 tot 28 iaar. Het hoogtepunt van mijn voetballoopbaan lag in Nederland, wat er ook nog mag komen. Wat ik beleefde, heeft nog geen Oostenrijker meege maakt, ook Happel niet. Nog niemand heeft be reikt, wat ik heb mogen beleven: kampioen schap, Europa Cup, wereldbeker. Wat een gewel dige tijd waren de eerste twee jaren. Toen verlo ren we niet van Ajax. We speelden tweemaal ge lijk en wonnen twee keer. Feyenoord was toen heel sterk, zoals Ajax het nu is. De grootste prestatie was het behalen van de Europa Cup. Die wereldbeker is symbolisch, die hoort er nu eenmaal bij, maar stelt niets voor. Wel de Euro pa Cup". Verzaligd draait Franz Hasil de tijd vol met zijn persoonlijke successen terug. „Ik herinner me als de dag van gisteren een wedstrijd tegen NAC. Alles lukte: schieten, door de voeten spe len. Ik maakte een doelpunt, we wonnen met 3— 0. Zo'n schot ineens op de schoen. Ik mag zeggen dat ik bijna alleen mooie doelpunten heb ge maakt, haast allemaal van buiten het strafschop gebied. Voor mij was ook een topper de thuis wedstrijd tegen AZ'67, 6—1. Ik scoorde twee maal. En dan tegen Ajax, 1—1, waarin ik doel puntte uit de lucht, op de linkerschoen uit een voorzet van Schneider. Tegen Legia Warschau heb ik ook heerlijk gespeeld. Daar staat de grootste teleurstelling tegenover: de uitschake ling door UT Arad, tweemaal gelijk maar door dat ene doelpunt thuis ging Arad over. Geloof me, ze kunnen tien keer tegen ons spelen en dan winnen ze nooit. Hetzelfde met OFK Beograd, laat ze maar tienmaal komen". Van Arad af ging het minder met Feyenoord. „Niemand in Oostenrijk heeft bereikt wat ik heb mogen meemaken, ook Happel niet". Op de foto Hasil Franz Hasil zakte, al was het langzaam, mee te- links van de Europa Cup na de winst op Celtic in Milaan. h v\ jmm rug. Tot de „schoolkwestie" hem ineen deed klappen. „Mijn gedachten waren er minder bij, ik was niet meer zo geconcentreerd. Ik dacht al leen maar aèn „ook terug naar Oostenrijk", hoe wel ik het goed heb gehad bij Feyenoord, nooit moeilijkheden. En ik kan me niet voorstellen dat het bestuur, dat altijd correct tegen me was, het gegeven woord niet zal nakomen. Ik kan het niet meer opbrengen. Vroeger wilde ik voetballen al was ik doodziek. Dat is weg en dan gaat alles je dubbel opvallen. Ook dat je bij Feyenoord komt om te voetballen, om te werken en dan is het af gelopen. Het is alleen business. Bij ons gaat dat allemaal gemoedelijker. Al dat katten en kraken van elkaar valt je des te meer op als het minder goed gaat. Ik weet het, het is een kwestie van mentaliteit en ze menen het niet zo kwaad, maar ik kwam op het punt dat ik ook daar niet meer tegen kon". „Ik heb een goede tijd gehad. Ik ga nu aan mijn toekomst bouwen. D?t mag wel eens als je 29 bent...". HERMAN VAN BERGEM SCHEVENINGEN Het gemengde gezelschap, dat op een zol der van een school aan de Scheveningse Westduinweg op de Nederlandse titel mikt, mag niet gestoord worden. Dat Is een regel, die hoort bij de schietsport, wee degene, die zich de donkere ruimte betredend daaraan niet houdt. Hij wordt door zes paar priemende blikken onmiddellijk weggekeken. Het eni ge geluid dat de stilte steeds weer verstoort wordt veroorzaakt door het elektrische mechanisme waarmee de schutter het doel- en kartonnen kaart voor vijf schoten naar zich toe kan halen. En natuurlijk zijn er de droge knallen, veertig per man of vrouw. Even zoveel keer zal de schut ter zich concentreren. Zal hij diep zuchtend in het niets kijken, voordat hij aanlegt. Kijk erg boos op, als één van de concurrenten juist op het moment, dat hij de hen del wil overhalen, met een druk op de knop het score bord zoemend naderbij laat komen. „Elke storing", stelt Leendert Mol vast, „haalt ze uit de concentratie". De technische secretaris van SV Achates kan het weten, hij was in het verleden een fer vent schutter met het lucht- geweer. „Je staat", herin nert hij zich dan ook meteen, „elke keer opnieuw aan het schot te denken". In die sfeer, het is begrijpelijk, past geen herrie. Alleen op de begane grond van de school kunnen de bezoekers ongemoeid hun hart ophalen. Onder een vrolijk muziekje kan daar de inwendige mens worden gesterkt. Dat is wel nodig ook. „Want", zegt organisator Mol, „hoe beter je lichamelijke conditie is, hoe beter je schiet. De toppers lopen een paar keer per week hard en roken niet." Een van de kan didaten die beneden zijn op wachting maakt, vindt dat een juiste opmerkking en voegt er de veelbetekende woorden: „Je hebt lucht no dig", aan toe. Hij behoort tot het „Oostenlijke" contingent, dat zich naar Scbeveningen heeft gespoed. Een ongebrui kelijke reis, want Nederland se kampioenschappen horen normaal gesproken in zijn omgeving thuis. Leendert Mol: „Voor het eerst wor den deze kampioenschappen in het westen gehouden". De reden is, dat de schietsport en dan met name het on derdeel luchtgeweer in deze omgeving nog in de kin derschoenen staat. Zo levert SV Achates, een van de vijf Haagse schietsportverenigin gen met 27 leden een onder geschikte bijdrage in het le denbestand van ongeveer 3500. technische secretaris ter ver klaring aan, „eigenlijk wel logisch, dat de schietsport hier zo weinig voorstelt. Al lereerst is er in de grote ste den geen ruimte voor schiet- accommodatie. Voor sport is die er wel, maar voor ons niet. Als je het woord schie ten laat vallen, schrikt men altijd drie maanden en beslis- reactie is voor Mol aan vaardbaar. „Je kan ook niet iedereen toelaten", zegt hij doelend op de mogelijke ge vaarlijke gevolgen. Maar zijn vereniging staat erg goed aangeschreven en mis schien is dat ook de reden voor de uitverkiezing door de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie. „Wij hebben een goede naam. Ook bij de politie. Wij observeren altijd drie maanden en belis- sen dan pas of men lid kan worden of niet. Wildwestty pes hebben we niet nodig." „Het is", voert de 49-jarige Mevrouw Sprick-Fortman heeft het er zojuist opzitten, zij is blij toe. De zenuwachtige tijd is gelukkig voorbij. Johanna Sprick is ontevreden. „Het had wel beter gekund", zegt zij met gevoel voor realiteit. De deelneemster uit Haarlo, een gehucht in de buurt van Borculo, behaalde een score het maximum is 400 van 237. Voor de damestitel er zijn in totaal 300 deel nemers kan zij zich ge voegelijk als uitgeschakeld beschouwen. Toch houdt de 26-jarige vrouwelijke schut ter uit Haarlo plezier in het hanteren van de luchtge weer, een handeling die zij onherroepelijk als sport „Net als voetbal" be schouwt. „Ik vind het wel een mannensport. Het staat lomp om met zo'n geweer te lopen. Je krijgt het idee van een jager." Leendert Mol: „Ik wil benadrukken, dat de mensen dit moeten zien als een sport. En niet als een Voor de Nederlandse kampioenschappen luchtgeweer is het niet nodig, dat de deelnemers in spe ciale kleding aantreden. De regel, waarvan niet afgeweken kan worden is stilte. Op een afstand van tien meter moet dan ook op een doel worden gemikt, dat een millimeter groot is. vorm van militarisme. Met het eerste Nederlandse kam pioenschap wil Achates de eerste stap maken op weg naar een goede naam. „Ik ben al veertien dagen aan het schrijven. Maar het schept zoveel voldoening als je al tien tevreden gezichten ziet." Die tevreden gezichten waren van de deelnemers zelf. Toe schouwers waren er niet. Zij worden ook in de toekomst geacht weg te blijven KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20