ZANDVOORT EN ZOLDER TOCH NOG OP TIJD VEILIG GENOEG Kampong de hockeytitel Merckx liet alweer merken dat hij alles wil winnen pil voor Varsity-winnaar Jurgens sterkste in de military Wolvega België sterker bij rolhockey Valkenhof gaat bij RVC spelen ZANDVOORT/ZOLDER Over het doorgaan van de twee grote au tosporteevenementen van dit weekeinde - de opening van het circuit van Zandvoort en de grote prijs van België - heeft lange tijd onze kerheid bestaan. De burgemeester van Zandvoort, die vrijdag nog toestemming had geweigerd, omdat niet voldaan was aan alle vei ligheidsvoorschriften, gaf zaterdag toch zijn jawoord. De hekken voor de veiligheid van het publiek waren alsnog geplaatst. In Bel gië waren het de coureurs zelf, die de wedstrijd wilden boycotten. Zij vonden het circuit van Zolder niet veilig genoeg. Tenslotte, nadat de organisatoren erin hadden toegestemd de zware fi nanciële verantwoordelijkheid van een mogelijke afgelasting op zich te nemen, gingen zij kij ken of de haastig aangebrachte verbeteringen voldoende zouden zijn. Jacy Ickx reed twee in spectieronden, waarna besloten werd, dat de wagens mochten gaan trainen. Na afloop daar van kwam de officiële medede ling van de heer Ugeux van'de internationale sportcommissie van de FIA, dat de Belgische wedstrijd tellend voor het we reldkampioenschap doorging. Op zolder bleek, dat wereldkam pioen Emerson Fittipaldi en zijn voorganger Jackie Stewart el kaar dit jaar aflossen op de hoogste trede van het erepo- diutn. Bij de grote prijs van Europa op het omstreden circuit van Zol der, was de lauwerkrans voor Stewart, die als winnaar werd afgevlagd voor zijn stalgenoot Francois Cevert en Emerson Fittipaldi. De Braziliaan mocht tenslotte met deze derde plaats nog beide handen dichtknijpen, want met een stotterende motor bereikte hij de eindstreep. Het betekende daarmee voor hem toch winstpunten voor de we reldtitel, in welke rangschikking hij zich op de eerste plaats handhaafde met zeven punten voorsprong op Stewart: 35 tegen 28 punten, de Overigen volgen op ruime afstand. Al heel spoedig werd na de start duidelijk, dat de strijd om de overwinning zou gaan tussen Lotus en Tyrell Ford. De Zweed Ronnie Peterson, de snelste in de training, die in de morgenu ren van zondag twee maal met zijn Lotus van de baan was ge raakt en wiens wagen ternau wernood hersteld was, toen de startvlag viel, nam de leiding, maar werd hiervan in de twee de ronde reeds verdrongen door Cevert. Met Cevert, Fittipaldi en Stewart in eerste linie wer den de eerste negentien ronden afgelegd. Toen Cevert in een slip raakte en eenmaal om zijn as ging, nam Fittipaldi in de twintigste ronde de kop over. De Braziliaan, die zich op het betwiste circuit weinig op zijn gemak voelde, voerde slechts vijf ronden het veld aan. In de 25e ronde sloeg Stewart zijn slag en liet zich nadien niet meer van zijn leidende positie verdringen. De donkere Australiër Alan Jones staat niet bij toeval uitermate hoog geklasseerd in de competi tie om de John Player-cup voor formule-I) I coureurs. In het hoofdnummer van de openings races op het ten dele vernieuw de circuit van Zandvoort toonde de man van het Dart-racing- team zijn grote klasse. Van start tot finish leidde hij in het ruim 100 kilometer lange duel, waarin de Japanner Masami Kuwashima eigenlijk zijn enige tegenspeler was. Na de teleurstellende start van fa voriet Russell Wood nam de Au straliër meteen afstand van zijn tegenstanders. Slechts Kuwashi ma kon hem op enkele seconden blijven volgen- Het Nederland se element in dit hoofdnummer, waarin 28 boliden van start gin gen, was snel verdwenen. Wim Vermeulen werd uit het start- veld weggeduwd toen zijn Roya le niet in orde bleek. De tweede Nederlander, Roelof Wunderink, die in de eerste ronde als tiende doorkwam, raakte al na een kwart van de race van de baan. Geestdrift De 12.000 toeschouwers zullen on verdeeld met grote geestdrift te rug denken aan de eerste wed- strijdag van het nieuwe seizoen. Zelfs als zij voorbijgaan aan het feit dat ook nu het toch wel wat overladen programma bijna een vol uur uitliep. Hun grootste er gernis geldt zonder twijfel de afloop van het adembenemende gevecht, dat de zeventien bijna identieke Ford Escorts Mexico leverden. Zelden is een ra< het Nederlandse circuit zo verend geweest van start t nish. Piet Schouten en Hempenius maakten het vecht. Van de eerste rondei gen zij achter elkaar aan tot in de dertiende ronde S ten in leidende positie, werd Hempenius noch Schi winnaar. Als eerste en tw passeerden zij weliswaai streep. Tegelijkertijd bleel de traditie was behouden d Zandvoort niet kan wordei raced zonder dat er zich e< cident voordoet. Beide Es waren niet uitgerust met pers, zoals de regiem* voorschrijven. Zaterdag had de technische com missie er nog op gewezen dat deze onderdelen moesten wor den aangebracht. Desondanks kozen vijf voureurs voor de ge wichtsbesparing en monteerden de bumpers niet. Daarbij waren Hempenius en Schouten, die werden gediskwalificeerd. Tot zijn grote verrassing werd door dit besluit Hans Kiviet, als derde door de finish komend, winaar van het belangwekkend ais hij op het ere-platform in Zal- ste onderdeel van de dag, waar in hij maar een bescheiden rol had gespeeld. De vier-uursrace van Salzburg, de tweede wedstrijd voor het Euro pese kampioenschap toerwa- gens, die gisteren is gehouden, is geëindigd in een overtuigende overwinning voor de Ford Capri van de Duits-Britse equipe Die ter Glemser-John Fitzpatrick. Met zeven ronden voorsprong op de Alpina-BMW van de Ne derlander Toine Hezemans en de Brit Brian Muir ging de Ford-Capri winnend door de fi nish, na halverwege de race reeds een voorsprong te hebben gehad van zes ronden. Alleen in de eerste vijftig minuten waren de 20.000 toeschouwers getuige van een spannende strijd, waar bij betrokken waren de reeds In de training de snelste gebleken Capri van Glemser-Fitzpatrick en drie BMW's, waarvan echter de fabrieks drie-liter van Ques- ter wegens motorpech en de Al pina-BMW met Hezemans aan het stuur met schade aap de car rosserie na een mislukte uit wijkmanoeuvre na elkaar naar de pits moesten. Asten De nationale Mili tary, die in het afgelopen weekeinde te Asten is ge houden, heeft een over winning opgeleverd voor Maarten Jurgens met Tannerlain. De Ni'jmege- naar, had na de dressuur en de cross een krappe voorsprong opgebouwd voor de amazone Makke uit Meppel, die als tweede eindigde. Jurgens won de dressuur met zijn Paard Doldtu- dor, maar kwam op Tan nerlain niet verder dan een zesde plaats. De cross maakte voor de Nij- megenaar alles goed. Dit in tegenstelling tot Piet Van Der Schans, die in de cross moest opgeven omdat zijn paard Melody niet fit genoeg was. H. Punt uit Maarsbergen werd- derde op Zonneko ning. De plaatselijke fa voriet Heyligers eindigde op de vierde plaats. De uitslagen zijn: 1. M. Jurgens met Tannerlain 40,9 punten; 2. Mej. M. Lakke met Brigitte 39 punten; 3. H. Punt met Zonnekoning 37,4 punten. Alphen aan de Rijn AI te se rieus, mag men - sportief gezien - gewoonlijk de Hollandia roel- wedstrijden niet nemen. De baan is bochtig, nu eens wordt er gevaren onder de beschutting van de bebouwing, dan weer stelt de verraderlijk Inkomende wirtd de stuurlieden voor grote schier, niet op te lossen proble men. Dit jaar hadden, gezien de vrijwel ideale weersomstandig heden, de roeiers weinig te duchten van de gevreesde wind. Maar zelfs die omstandigheid maakt van de traditionele „Hol landia" nog geen werkelijk gro te wedstrijd. Desondanks kwam de klap, die Varsity-winnaar Laga kreeg te verwerken, duidelijk erg hard aan. De'oude vier, die twee we ken geleden op het Amsterdam Rijn-kanaal bij Houten het zo hoog gewaardeerde hoofdnum mer won, werd zondag op de Oude-Rijn bij Alphen verslagen. En niet met gering verschil. Twee lengten bijna bedroeg de achterstand, toen het 2.000 me ter teken werd gepasseerd. Nereus won het hoofdnummer de elita acht. Van start tot finish voerden de Amsterdamse stu denten, die aanvankelijk een tempo van 42 slagen sloegen, het veld aan. Wel poogde Njord na 1500 meter met een tussen- sprint op Nereus in te lopen, maar de Amsterdamse ploeg reageerde onmiddellijk en gaf de tegenstander geen kans. In 1974 zullen de Hollandia-wed- strijden op de Oude Rijn wor den gecombineerd met de lus trumwedstrijden van Njord ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Leidse vereni ging. 1. Phocas 4.15.6, 2. Het Spaarne 4.17.2. Skif, senioren a: 1. Orca 4.34.4, 2. Het Spaarne 4.43.8, 3. De Maas. Elite sklf 1. Orca (mej. H. Borlas) 4.05.4. 2. Ne reus (Mej. L. De Graaft) 4.07.5, 3. Het Spaarne (mej. L. Schutte) 4.10.8. Heren: Elite lichte vier met stuur man: 1. Orca 7.21.4. 2. Dudok 7.23.3, 3. Senioren a. lichte acht: 1. Argo 6.49.4, 2. Triton/Orca 6.50.5, 3. Lage. noofdnnmmer. elite acht: 1. Nereus I 6.10.8, 2. Njord 6.13.2, 3. Nereus II 6.25.6. Elite twee met stuurman: 1. Proteus/Eretes 7.42.8, 2. AsopoS 7.43.8, 3. Het Spaarne 7.54.4. Elite vier zonder stunrman: 1. Ne reus 3.14.2, 2. Asopos gcdlskwalin- ceerd wegens hinderen. Elite lichte acht: 1. Orca/Hades 6.28.4, 2. Orca/Triton 6.33.4 Elite vier met stuurman: 1. Dudok 6.47.0, 2. Laga 6.52.4, 3. Aso pos 6.57.4. De acht van Aegir (Groningen) is dit weekeinde tijdens internatio nale roei wedstrijden in Berlijn in het elitenummer als tweede geëindigd. De zege was voor RG Etuf Essen in de tijd van 5 minuten 57 seconden. Aegir no teerde 5.58.95. Argo Wageningen legde in de vier met stuurman beslag op de derde plaats ach ter twee Duitse verenigingen. Bij de lichtgewicht-elite-achten werd Proteus Eretes (Delft) achter Westduitsland tweede. Aegir eindigde als derde. De laatste krachtige halen van de ploeg van Dudok van Heel, die v Van der Pas, De Jonge, Hooyschuur en stuurman Jonker. i links naar rechts bestaat uit Vianen, man) 2.11.8. 1.22.4. 2. Harold Signal 3. Gin Sprookjeshof. Wlnn. 9.70. pl 2.80. 2.00. 3.60. kopp 10.10. trio WOLVEGA De uitslagen van de op Stellingwerf Omro< zondag gehouden draverijen te Wol vega lulden: rerf Omroep-prljs 2240 m: 1. Scotch (H. Schoonhoven). 3.07.1, 1.23.5, 2. George van Rhen, 3. Henrlette Signal. Wlnn 6.50, pl 2.50. 3.60, 1.40, kopp 24.70. V.V. de blesse-prljs, 2240 m: 1. Lucas 'Gold O (J. Lugles) 3.17.3 1.29.7, 2. Kees Axklt, 3. Karmano. Wlnn 6.60. Bejaardensoos-prljs, 2200 Pl 1.80 1.40, 2.20, kopp 4.50, trie m 'T 247,00. Jongereln-prljs, 1900 m.: (autostart) 1. Lexy Hollandia (L. Schoonhoven' 2.51.- 1.80.-. 2. Lange Ros. 3. Lea ,W IJ «club Nljcli Wlnn. 2.70; pl. 1.30. 2.20. 1.50; koppe; - - - BlIJartverenlging-prii« 1940 m.: 1 Ka pitein Norton (J. Hof) 2.47 s. 1.25.6. 2. Kees Dunst. 3. Krone Buitenzorg. Wlnn. 4.50; pl. 1.90, 4.80. 2.60; koppe! Wolvegaster-manncnkoor-prljs. 1900 m: (voor leerlingen) 1. Guv Ham- ver II (A. O. de Wrede) 2.40 3. 1.24.5. 2. Hollvwood A. 3. Handy Mac. Wlnn 15.00. pl 5.40. 3.10, 3.70. Ideal Dear (S. Hartman). 3.12.9. 1 y 1- 2. Herbert Norton; 3. Irmana E. Wlnn 2.70, pl 1.50, 2.10. 3.00. kopp, :U4.9 1.28.6: 2. Joke Signal; 3. Kor- linn. Wlnn 35.30. pl 5.70. 2.00. 4.80 koppe'. 45.70; trio 2773,10. v V.^ Olymphla-£ri£ 1600 i huist 2.50.4 1.29.7 2. Lutina: 3. Le Moulin. Wlnn 4.50. pl 2.20. 2.50. 2.30, kopp 6.80. Totalisatoromzet 267.588.— Eindhoven In Eindhoven is dit weekeinde de vierde ronde ge speeld van de topcompetitie tus sen de sterkste dTie Belgische en Nederlandse rolhockeyclubs. Dordt won met 4-2 van Knokke, Residentie verloor met 3-4 van de Belgische kampioensploeg Rolta Leuven en Lichtstad werd dcor Sundays Club met 7-11 ver slagen. Met nog een ronde te spelen, aan staande zondag in Eindhoven, wordt het klassement aange voerd door de beide titelhou ders, Dordt en Rolta met ieder 8 pnt. De koplopers ontmoeten elkaar op de laatste wedstrijd dag. Den Haag Door de over winning van 3-1 op HTCC werd Kampong gisteren hockeykampioen bij de he ren. Opvallend in de kam pioenscompetitie zijn de sterke plaatsen die de oos telijke ploegen Hattem en Nijmegen behaalden, resp. tweede en derde. Pieter Weemers en Paul Litjens brachten bij Kaïripcmg-HTCC binnen tien minuten, beiden ulit een strafbal, de gelijke stand 1-1 op 't bord. Een fout van de Eindtnovense defensie schonk Rob Westdijk nog voor de rust de gelegenheid Kampong op 2-1 te brengen. Oud-intemational Sebo Ebbens bepaalde de eind stand op 3-1. Amsterdam-Venlo gaf een sterker hoofdstedelijk team te zien maar Venlo nam de leiding door Hans van Aaren. Na de rust scoorde Wouter v.d. Berg tweemaal voor Amsterdam. Ook Nijmegen was in het duel met GCHC veel sterker, wat in de uitslag 2-0 (Lex Beek en Loek Burgers) tot uitdrukking kwam. Hattem gaf een demonstratie doelpunten maken tegen Gronin ger Studenten. Paul Hobteyn, Pat Mundt (3) en Botje zorgden voor 5h0. DEN HAAG Ben de Jel, van VDS en tevens speler van het Haags Afdelingselftal is inge lijfd door Wilhelmus. Paula Matla gaat van Celeritas naar het Wassenaarse Blauw-Zwart. Jan Bom gaat van Celeritas over naar VCS. Theo Valken- hoff, die als trainer het GDS- jeugdelftal deed promoveren naar de hoogste klasse van de Regionale jeugd, gaat weer voetballen, bij het Rijswljkse RVC. KEULEN Eddy Merckx heeft reeds in de beginfase van de 56e ronde van Italië, de op één na zwaarste etappewed strijd ter wereld, laten merken dat bij ook dit keer op niets anders dan overwinningen uit is. De Belg won de proloog op de eerste etappe die vier kilometer over Ne derlands grondgebied ging en eindigde zondag in de tweede etappe als derde, in dezelfde tijd als winnaar Ro ger de Vlaeminck. Toch staat Merckx In het algemeen klassement nog slechts vijf seconden voor, doch het feit dat hij blijkbaar weer kan winnen wanneer hij wil moet op zijn concurrenten een verlammende uitwerking heb ben. wielerronde van Slmpelveld ge wonnen. Hij legde de 100 kilo meter af in 2 uur, 27 minuten en 17 seconden. Macrtens had een voorsprong van 1 minuut en 11 seconden op de rest van het veld. Al na tien kilometer was hij ont snapt in het gezelschap van Jos van der Vleuten en Wim Sche- pers. Na 60 kilometer kreeg Van der Vleuten echter een lek ke band. Ditzelfde overkwam Schepers 15 kilometer verder. Maertens slaagde er gemakke lijk in de voorsprong alleen vast te houden. De Belg Willy Planc- kaert won de sprint van het pe loton. voor beroepsrenners In Melle op zijn naam gebracht. Hij reed de 180 kilometer in 4 uur en 21 mi nuten. Hij klopte de Belg Erry Goossens met drie lengten. Der de, op 15 seconden werd diens landgenoot Rod de Guchtenaere. De Nederlander Harry van Leeuwen eindigde als 13e. Er waren 56 deelnemers. In Turnhout zegevierde de Belg Jos Abelshausen, die voor set 175 kilometer lange parkoers 4 uur en 7 minuten nodig had. HIJ had een voorsprong van 300 me ter op zijn landgenoot Collaer en de Nederlander Jan van Kat wijk, die in de sprint het hoofd moest buigen. Jos vun Beers kwam als vijfde over do eind streep Jos van der Vleuten als achtste en Wim Schepers als ne gende. Er waren 57 deelnemers. De twee Nederlandse renners die aan de Giro deelnemen hebben nog niet voor opzienbarende successen kunnen zorgen, al rij den zij tamelijk voorin: Gerben Karstens, die onlangs in de ronde van Spanje vijf etappes won, staat na twee ritten zesde in het algemeen klassement, met een achterstand van 38 se conden op Merckx. Olympisch kampioen Hennie Kuiper is elf de op 42 seconden. AMSTERDAM Piet Kuijs uit Vlijmen heeft zaterdag de ronde van de Haarlemmermeer ge wonnen. Hij legde de 157 kilo meter af In 3 uur, 18 minuten en 32 seconden. Tweede in de zelfde tijd werd Jos Kieften- burg, die in de eindsprint werd geklopt. Da wedstrijd kreeg een drama tisch slot. In het zicht van de fi nish scheen Jos Kicftcnburg. die in de slotfasa met Piet Kuijs na veel mislukte vluchtpogingen toch nog een gat wist te slaan, ren zekere winnaar. Kuijs, die in de laatste kilometer werd ge lost. gaf da strijd al op en ging recht op zitten. Toen sloeg de pech tea. K t'.js zig hoe voor iiem rijdende Noordhollander vertwijfeld naar het hoofd greep. Een lekke band maakte Kieftenburg op slag kansloos. De 24-jarige timmerman uit Vlijmen dook weer in zijn stuur en passeerde zijn tegenstander op luttele meters van de meet. De 126 renners, die het niet al te sterke veld van deze klassieker vormden, moesten het ruim 16 kilometer lange Kinheimpar- koers negenmaal afleggen. De wedstrijd kende weinig hoogte punten. Nidi Den Hertog, een broer van Olympia's Tourwin naar Fedor, behoorde tot de eersten die moesten lossen. Halverwege de race lag een groep van 36 man op kop. Ton de Suijker ontsnapte na 88 kilome ter, doch werd snel weer ingelo pen. Dat gebeurde later ook met Jimmy Kuunenbcrg, Peter van Doorn en Hans Steekers. Jan Zomer, Piet Akkerman en Tini Huibers werden uitgescha keld na een valpartij. De kop groep telde in de slotfase nog 30 coureurs. Jos Kieftenburg en Piet Kuijs zorgden in de laatste kilomet' rs voor de enige vlucht- zo'n achttien seconden van h' n poging die succes had. Ze liepen achtervolgers weg. In de laatste kilometers ond-rvond de on"~- lukkige Kieftenburg echter dat ook in di v port zonder g .- luk niemand wel vaart. - - V 1- S1MPELVELD De Belg Freddy Wie anders dan Eddy Merckx vlucht bij de finish van de eerste etappe in de ronde van Italië weg van zijn Maertens heeft zondag de prof- meest belangrijke rivalen, onder wie Gerben Karstens en Rik van der Linden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19