JAZZY" KLAPSTUK VAN TWEEDAAGSE RITMISCH GYMFESTIJN „NEPTUNUS" Lijdensweg nummer 16 trok meeste aandacht... Aspirantenrecord voor Bunschoten ZEILER BLOK STARTTE FEL BRIT NORMAN SNELSTE IN WESTLANDMARATHON MAANDAG 21 MEI 1973 AS Het organiserende „Neptunus" eindigde op een gedeelde tweede plaats in de categorie jazzgymnastiek. MAASSLUIS Nummer zestien kwam eraan. Weer zo'n at leet, die van vermoeidheid nauwelijks meer op de been kon blijven en eenmaal over de eindstreep haastig in een deken werd gewikkeld, waardoor zijn strompelende ai- tocht naar de kleedkamer een angstwekkend karakter droeg. Toch voelde het Maassluise publiek, in veel te gro ten getale bij de finish aanwezig, instinctief aan dat deze man méér verdiende. Het applaus was er dan ook naar, haast ovationeel. De mysterieuze nummer 16 was nie mand minder dan de Schot Mclaren Day, zonder twijfel de held van de vijfde Westlandmarathon. Tot de denkbeeldige 40-km-paal had hij over de slingerende Pa- "rallelweg een fascinerend duel uitgevochten met de latere win naar uit Engeland: Jeffrey Norman. Soms voelde de Man chester apothekersassistent zelfs de adem van zijn grote tegen strever in de nek. Dan voerde hij met een genadeloze tempo verhoging weer een demarrage uit, die telkens lukte. Tot 2196 meter voor het einde Mclaren aan zijn laatste aanval dacht. Nu moest het gebeuren. Zoals vaker voorkomt liep deze poging op een falikante mislukking uit, blazend en proestend begon de feilloze loopmachine eerst te stotteren, toen het te bar werd stopte hij om wat op rust te ko men en pas daarna gaf een krampsignaal aan nog meer voorzichtigheid in acht te ne men. Mclaren Day, de felle knokker tegen zichzelf, die nog steeds tweede lag, wilde niet op geven. Hij zou en hij moest aankomen. Eerst probeerde hij zelf de kramp uit zijn boven been te masseren en toen dat niet hielp schreeuwde hij om een masseur..Maar er was zo snel natuurlijk geen bij de hand, waardoor hem niets an ders overbleef dan strompelend en waggelend verder gaan. Een onvoorstelbaar drama tekende zich steeds duidelijker af. Jo nes, Atkinson, Kijne, allemaal mensen die hij moeiteloos op mi nuten achterstand had gezet, passeerden de ongelukkige Schot met een grijnslach. Nog erger werd de lijdensweg zelfs. Anderen, meer onbeduidende atleten zagen ook kans de am per vooruitkomende McLaren Day achter zich te laten. Een grote tragedie apart natuurlijk. Met bij de finish als schrale troost de uitbundige ontvangst van het publiek, dat zijn fantas tische verrichting van deze mid dag niet licht meer zal verge ten. Zijn tijd was 2.37.34. Extra Geen tijd om over naar huls te schrijven. Dat was wel de race tegen de klok van Jeffrey Nor man, de winnaar in 2.18.13, die zijn Schotse collega helemaal had uitgeput. Even maar gingen bij de eind streep de armen omhoog alsof deze triomf hem eigenlijk niet veel interesseerde, daarna nam hij nog wat meters extra om in een normaal looptempo over te schakelen en vervolgens wist de stoïcijnse Brit (in (1971 goed voor 2.16.0) niet hoe snel hij in de kleedcabine moest zijn. Geen overwinningstafereel dus, waar uit nou direct bleek dat de 21- jarige inwoner van Manchester blij met zijn triomf in deze ver schrikkelijke tocht langs de plantenkassen was. Ook zijn commentaar was een en al nuchterheid: ,,Het is, geloof ik, de twaalfde tijd van dit seizoen. Daar ben ik natuurlijk tevreden mee, maar veel betekenen doet het nog niet". Vreugde Blijdschap en dramatiek in de r rathon van Westland. Twee ui tersten, die zich ook veelvuldig achterin het peloton voordeden. Tot vreugde van de vele toe schouwers bracht Johan Kijne vlak achter de kopgroep veel spanning teweeg. Bij het keerpunt op 20 km. lag de gebaarde Vlaardinger nog acht ste, bijna drie minuten achter Norman, Mclaren Day en Jo nes. Toen begon hij aan een zeer fraaie opmars. Bij het der tig km-punt meldde de tijdwaar- nemers reeds: eerste Neder lander in 1.42.17, op de hielen gevolgd door Kalf, Sijtveld en Guikema. Maar vijf km verder was de voorsprong van Kijne al veel groter. Niettemin lag hij op dat moment nog steeds vier mi- nuten achter op tragedie Mcla ren Day. Zijn verhaal over de race. die hij beëindigde in 2.25.05. bijna acht minuten on der zijn persoonlijk record: „Ik heb vooral in het begin veel moeten geven. In de eerste plaats ging de eerste tien kilo meter zeker een minuut te snel voor mij en daarnaast onder vond ik erg veel hinder van au to's en brommers. Met tussen- sprints moest ik steeds uit de stank van de uitlaatgassen zien weg te komen. Dat kostte veel kracht". Den Haag Hoe vernuftig de ontwerpers van de oefeningen voor rit mische gymnastiek ook mogen zijn, hun arsenaal bewegingen raakt eens uitgeput. Kleine wijzigingen, soms zelfs nog nieuwe vondsten, worden gecopieerd en de mogelijkheden tot uitblinken zijn weer ge ringer geworden. Natuurlijk blijft de wijze van uitvoering die door slaggevend is voor het succes van de Inhoud maar er wordt toch naar nieuwe wegen gezocht. En die zijn gevonden in de jazzgymnas tiek, waarvan in wedstrijdvorm gisteren de premiere werd gegeven in het tweedaags ritmisch gymnastiekfestijn dat de Scheveningse vereniging „Neptunus" voor de zevende maal organiseerde. de uit Leiden, de enige groep die werkte met begeleiding van een pianist. De jongste loot aan de ritmische gymnastiek lijkt een, gezien de bijval van het publiek, succes te worden. Vele jaren geleden heeft de destijds op grote hoog te staande ritmische afdeling van de Haagse vereniging ,,St Raphael" ook reeds een poging gedaan in die richting. De ,.Ra- phMel-rag" was toen een opzien barende nieuwigheid, ontsproten uit het brein van de muzikale leider, Leo van Velsen. Ook toen was het succes enorm. Nu kan worden gezegd dat St Ra phael ja-pen geleden al probeer de wat thans als officiële tak van de ritmische gymnastiek in wedstrijdvorm voor het eerst werd uitgevoerd. Succesvol Het was een uitstekend initiatief van „Neptunus" dat met deze beide dagen een uiterst succes volle bijdrage heeft geleverd aan de charmantste tak van gymnastiek, de ritmische. Voor wie het vast wil noteren: volgend jaar, op 18 en 19 mei, organiseert Neptunus weer in de sporthal „Overbosch". Ritmische gymnastiek: categorie B. zonder gereedschap: 1. Vlugheid en Kracht (Harllngen). 7.20 pnt. 2. WIK-FTC (Heerenveen) 7 pnt Cate gorie B. baloetentng: geen eerste Krijs toegekend, 2 Vlugheid en racht (Harllngen) 7.35 pnt; Hoepe- volgens de jury, verreweg het best. De dames, in hun jazz f ring. vonden dan ook de juiste maat in het snel tot overdrijvint leidende en daardoor niet aan de voorwaarden voldoende mc> derne onderdeel van de ritmische gymnastiek. l aequo: Keptunul categorie B: 1. Hyglea (Zeist), 7.30 pnt. 2. Vlugheid en Kracht (Harllngen). 6.50 pnt. Categorie zonder gereedschap: 1. prijs let ti gekend. 2. Brlnlo (Leeuwarden) 7.3a pnt Categorie A. baloetenlng: 1. Neptunus Schevcnlngen) 8.10 pnt en Brlnlo (Leeuwarden) 8 pnt, 3. BI1J- dorp (Rotlcrdaprf. 7.20 pnt. Jazz-gvmnastlek: 1. GVH (Hattem), (Schcvenlngen). Möllevi nemarkcn) en SC Do Porto (Portu gal) allen 6.60 pnt. Ritmische gymnastiek, buitenland: ba- llsboa Glnailo Club (Port) 7.2: pnt. Incfenlng: le prlj» niet toegekend. 2 int. 2. WestMUIscher „Neptunus" treedt eens per jaar in de volle openbaarheid. Dan worden de internationale ritmi sche wedistrijden georganiseerd, waarvoor de belangstelling in feite overweldigend zou moeten zi'jn. „Neptunus" heeft tot ver buiten de grenzen een grote naam opgebouwd met deze wed strijden. Dat wereldkampioen Bulgarije tot de deelnemende buitenlandse groeperingen be hoorde nog wel met een su blieme selectie, dus niet met een cluibteaim is daaraan niet vreemd. Zaterdag, op de gala avond in de sporthal Overbosch in Den Haag, blonken de Bu- gaarse dames al uit in het feest van charme, muzikaliteit, ethe rische vormgeving en synchroon werken. Gisteren, tijdens de (langdurige) wedstrijddag, gaven de enthou siast meewerkende Bulgaarsen aan het eind van de middag rog een extra, een prachtige solo- baloefening, als afsluiting van het tweedaags festijn dat het „nieuwtje" van de jazzgymnas tiek in wedstrijdvorm bracht. Een bijzonder moeilijk nieuw onderdeed in de ritmische gym nastiek, waarmee alle deelne mende verenigingen -- op een, GVH uit Hattem. na veel moeite hadden. Hoofchnotief is dat het geen vormen van ritmi- -sohe gymnastiek, ondersteund door allerlei vormen van „op zwepende" muziek, mogen zijn. Volgens de jury voldeed alleen GHV daaraan. De dames uit Hattem maakten al indruk met hun aangepaste opkomst in hun, eveneens aangepaste, kleding met wijduitlopende pantalons. Zij brachten, een zeer gestyleer- de vorm van het reeds lang od 't t.v. scherm ingeburgerde jazz- ballet. Maar zonder de „woes te" bewegingen, wel met de schouder-, arm- en heupbewegin- nen maar dat alles „Ingehou den", juist gedoseerd en met behoud van de gymnastische vormer. Hard Bij deze première, het „jazzy" klapstuk van de middag, wer den, terecht, meteen al sstrenge maatstaven aangelegd door de Haagse-Leidse-Zoetermeerse jury. die niet schroomde het Belgische VTS met een vier naar huis te sturen, nog niet de helft van wat GVH behaalde (8.50 punten). De Belgische groep demonstreerde dan ook hoe het niet moet. He leek of er j alleen was gezocht naar zo hard j mogelijk muziek, die evenwvl in i de bewegingen nimmer tot uit drukking werd gebracht. Want mèt de jazzgymnastiek heeft 1 ook de ongebreidelde herrie van j bonkende groepen musici zijn intrede gedaan in de gymzaal, j althans voor hen die geen maat kunnen houden. Daarop maakte Omdat bij de jazzgymnastiek het gebruik van de ruimte onbeperkt is, konden de Deense dames van Möl- een uitzondering Nieuw Brunhil- levangens tot deze opstelling komen. Johan Kijne heft zijn armen omhoog. Het applaudisserende publiek bracht zijn waardering tot uitdrukking voor de beste Nederlandse prestatie in de Westlandmarathon. ASIeen Dat deed de Vlaardlngse leraar van langzaam lerende kinderen meestal helemaal alleen. Hij zit namelijk niet bij de selectie- groep van bondscoach Aad Stey- len. „Ik doe alles liever alleen, zo ben ik nu eenmaal. Bovendien ont aarden de trainingen in Papen dal meestal in wedstrijden en dat vind ik niet plezierig. De re den van deze houding is mis schien wel dat ik zelfstandiger dan andere atleten ben. Ik heb een horloge om de arm en daar heb ik in een wedstrijd genoeg aan. Daarnaast ben ik ook nog een coach, de heer Teerlink". Aad Stevlen maakt zijn verwij ten aan het adres van de Vlaardingse atleet pas na het maken van een compliment. „Johan is eén groot atleet, dat is zeker. Maar met zijn ideeën ben ik het niet altijd eens. Hij wil veel te veel. In Purmerdeel en Bobbelskonten, overal wil hij starten. Dat zou hij moeten la ten schieten en gerichter gaan trainen. Dan kan hij nog meer bereiken. En wat zijn verwijt over de trainingen in wedstrijd vorm betreft: dat is helemaal zijn eigen schuld. We beginnen rustig, maar Johan gaat jagen. Tja en dan krijg je dat van zelf. HEILOO Hansje Bunschoten van Naarden en Robin Woute- ring van Zeemacht hebben za terdag de nationale zwemwed strijden die in het 50-meterbad De Baaf te Helloo zijn gehouden waarbij de „In memoriam Aad Boxemtrofee" op het spel stond kleur gegeven door twee nieuwe «dspirantenrecords te zwem men. Hansje Bunschoten vestigde het op de 100 meter vrije slag met een tijd van 60,2 seconde, waarmede zij tweede werd ach ter Enith Brighita die een tijd realiseerde van 59,7. Robin Woutering kwam op de 100 me ter schoolslag tot 1.11,2. Deze üijd komt in een nog beter dog- Jioht t» staan indien men in aanmerking neemt dat de Zee- nraotzwemmer Dien minuten eer der deze afstand reeds bij de Jongens onder 16 jaar had afge legd in 1.13,2. Bijzondere tijden werden er overi gens niet gezwommen, hetgeen te wijten was aan de vrij harde wind, die het water erg wild maakte. De „in memoriam Aad Boxemtrofee" werd bij de da- mes gewonnen door het (34 punten) voor Naarden (30,5) cn ZIAN/Vitesse (18.5). Bij de he ren zegevierde ZIAN/Vitcsse (45 punten) voor het Y (27) en Zee macht (26). QUIBERON Na twee races in De uitslag van de tweede race is: Met een bos bloemen in de hand en omwikkeld met een deken wordt HANS DE BRUYN de winnaar, Jeffrey Norman, door bezorgde officials snel weggeleid. reeks om het wereldkam pioenschap zeilen in de soling- klasse, die dit weekeinde voor de Franse plaats Puib'-roi zijn gevaren, slaat de Nederlander Eakk r cp de tweede ptaals in de algemene rangschikking. Bakker won de tweede wed strijd, voor de Zweed Wenner- ström, de leider in het klasse ment. Bakker (Ned.), 2. Wenner- ström (Zwe), 3. Plchl (Zwe), 4. Jcr.scn (Pen.). 5. Giidke (W.D 6. Coccoioni (It.). me n klassement na twee ra ces: 1. Wennerström 8.7 punten. 2. Bakker 10. 3. Jensen 18. 4. Phiel 25.7, 5. Cheret (Fra) 30. 6. Blok (Ned.) 31.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17