TENNISOFFICIA LS KREGEN REKENINGGEPRESENTEERD Pasolini en Saarinen kwamen om in de bocht „II Curvone" VRESELIJK ONGELUK OP CIRCUIT MONZA m mmm SCHEVENINGEN De glunderende gezichten van de heren ten nisbondbestuurders waren strakke maskers geworden. Er was geen aanleiding meer voor schouderklopjes. Wat restte was een reden tot zelfverwijt. Gebrek aan visie was er mede de oor zaak van dat de Nederlandse Davis Cupploeg de volgende ron de niet haalde. En dat zou alles verdonkeremaand hebben. Het ontbreken van een commissie speltechniek in de bond, het aan wijzen van een captain die van internationaal tennis vrijwel niets afweet, het marchanderen met ranglijsten, kortom een heel scala van belangrijke zaken die in een bond als de KNLTB goed geregeld zouden moeten zijn. Maar dat zijn ze niet. Het begon allemaal met het cuit werden Jan Hordijk, aanwijzen van de Davis Cup- Niek Fleury, Fred Hemmes kandidaten. Op grond van en Louk Sanders geselec- resultaten in het wintercir- teerd. Er buiten viel Marian Laudin, die door het missen van enkele indoortoernooien niet voldoende punten had behaald om in aanmerking te komen. De aanwijzing ge schiedde bij afwezigheid van een commissie speltechniek door het bestuur. Dat veror donneerde kort voor de kan didaten naar Zuid-Frankrijk vertrokken om zich voor te bereiden dat Louk Sanders ongeacht zijn resultaten af viel. Het resterende drietal toog naar Tel Aviv en ver sloeg Israël. Daar bleek al dat Niek Fleury -een erkend dubbelspecialist- solo niet kon imponeren. Het enige verliespunt tegen de Israëliërs kwam op zijn rekening. In de vreugde om de zege op het laag gewaardeerde Israël werd dat echter nauwelijks onderkend. Voor de hand had gelegen alsnog een en- kelspefspeler aan te wijzen om tegen alle eventualiteiten te zijn ingedekt. Te licht vaardig werd ervan uitge gaan Tom Okker en Jan Hordijk de singles voor hun rekening zouden nemen. Het is echter al jaren bekend Ilie Nastase wordt net zijn overwinning op Tom Okker onthaald door opgetogen ploeggenoten. Links reserve Marcu, rechts Thoma Ovics die eerder van Niek Fleury had gewonnen. dat de Nederlandse kam pioen een kwetsbare rug heeft. Die blessure heeft hem weliswaar twee jaar vrijwel niet gehinderd, maar het zou toch van inzicht hebben ge tuigd met deze wetenschap rekening te houden. Men vertrouwde op Fred Hemmes en Niek Fleury, van wie de eerste te weinig niveau heeft en de laatste zuiver als een nuttig dubbelspelpartner mag worden beschouwd. Gisteren kreeg het bestuur van de tennisbond de rekening gepresenteerd voor zijn te kortkomingen. Waar nie mand enigerlei rekening mee had gehouden gebeurde, bij Jan Hordijk openbaarde zich 's morgens tijdens het inspe len de oude rugblessure. Ondanks vele pogingen om hem weer fit te krijgen -o.a. met enkele injecties- moest men een half uur voor het geplande begin van de sleu telpartij tegen Ovlcs beslui ten dat Hordijk niet kon spe len. Welgeteld dertig minu ten voor de eerste klap gege ven moest worden kreeg Niek Fleury te verstaan dat hij moest optreden. Thoma Ovics: ,,Ik kreeg dit nieuws een paar mihuten voor de partij te horen van ...Okker. Hii vertelde me dat ik me zelf gelukkig mocht prijzen dat ik niet tegen Hordijk hoefde te spelen. Dat was ui- tcmerd een plezierig be richt". Angstig Tksi-a Ovics r-nak?e jrdeg^n gebruik van de -begrijpelij ke- cngeconcentrcerdheid van Fleury. „Ik had er na tuurlijk geen moment op ge rekend dat ik zou moeten spelen", zei de Rljswijker later. Ik had wel zaterdag met Buytelaar en Hordijk over de te voeren tactiek ge praat om Ovics te verslaan, maar als je daar niet zo di rect zelf bij betrokken bent neem je dat heel anders op". Fleury maakte een angstige indruk en de Roemeen buitte dat bekwaam uit. Risicoloos vanaf de achterlijn manoeuvrerend dirigeerde hij de bal naar de door hem gewenste posities. Fleury stelde daar bitter weinig te genover. Hij verkoos even eens de defensieve stelling en dat was koren op de mo len van Ovics. Juist bij een agressieve tegenstander komt de 23-jarige Roemeense student in grote moeilijkhe den, maar die wenste Fleury hem niet te bezorgen. Zelfs een opwekkend briefje - door een ballenjongen aan captain Lameris toegespeeld- van trainer Buytelaar vermocht Fleury pifit Jftt gedurfd aam vallend spel te stimuleren. Een blamerende nederlaag met 6-2, 6-3, 6-4 was het re sultaat. Een aanvallender ingestelde speler, als bijvoorbeeld Ma rian Laudin, zou hoogstwaar schijnlijk Ovics op diens ei gen wapens hebben versla gen.Na zijn laatste -winnen de- klap stootte Ovics een kreet van triomf uit. De als underdog beschouwde Roe meen had er dan toch voor gezorgd dat zijn team ineens weer volop kansen op de eind overwinning had. ,,Ik ge loofde zaterdag na hPt ver lies van het dubbel", vertel de Ilie Nastase later, ..geen moment meer in de zege. Maar met de stand van 2-2 moest het van Okker of mij komen". Overdonderend Deze krachtmet'ng tussen twee internationaal erkende mees ters is er een van hoge kwa liteit geworden. Tom Okker ging overdonderend van start. In een van hem in ons land nog zelden aanschouwde stijl nam hij in recordtijd een voorsprong van 3-0. Groots vollerend en gewaagd passerend wekte Okker de indruk de krachttoer dan toch uit te halen. Nastase bleek echter niet onder de indruk. „Die voorsprong", deelde hij lakoniek mee, „was het simpele gevolg van een doorbraak. Daar hoef je je nog niet over op te win den. Dat gebeurt wel va ker". De grillige Nastase be wees dat door vier games achtereen op zijn naam te brengen, daarmee de achter stand in een voordelige mar ge ombuigend. De score werd vervolgens 4-4. waarna Okker vijf kansen liet liggen om op zijn eigen opslag naar 5-4 door te stoten. De Roe meen retourneerde vanuit de meest onmogelijke posities en dat leidde setverlies voor Okker met 6-4 in. Meer tijd „Hij staat tijdens de rallies", vertelde Okker na afloop, „twee meter achter jje base- lijn. Daardoor heeft hij meer tijd om de ballen terug te slaan". Dat deed Nastase inderdaad somtijds zo weergaloos dat Okker in de tweede set bin nen de kortste keren met 4-0 achter stond. „Hij maakt vrijwel geen fouten", erken de Okker. „Bovendien was de baan door de regen erg traag en dat is voor mijn spel funest". Nas tase gunde Okker geen kans op herstel. Met halflange ballen verleidde hij zijn te genstander naar het net te komen om dan dodelijk af te maken. Ondanks enkele magnifieke acties was er voor Okker geen eer wegge legd. Ook de tweede set ging verloren: 6-2. Nastase startte de derde reeks agressief. Het accent op de aanval bestookte hij Okker. die -hoewel stukken beter spelend dan vrijdag- fouten ging maken. Bij de stand 3-2 voor Nastase liet hij de mo gelijkheid liggen gelijk te ko men en de getructe Roemeen gaf daarna de partij niet meer uit handen. Eèn matchpoint kon Okker nog wegwerken, maar het tweede betekende het einde: 6-4. Hoog sloeg Nastase een bal de lucht in. Zijn kreet van vreugde was in alle hoeken van de Mets te horen. Roe menië was uit geslagen posi tie nog winnaar geworden. En niet in de laatste plaats dankzij de kortzichtigheid van enkele bondsofficials. FRANK WERKMAN Een luguber restant, dat overbleef na de fatale valpartij op Monza. De helm van Saarinen was gebroken (links). De motor bestond ook nog slechts uit wrakstukken. Monza Een vreselijk ongeluk, dat het leven kostte aan de topcoureurs Renzo Pasolini (Italië, 35 jaar) en Jarno Saarinen (Finland, 27 jaar) heeft de sportieve prestaties tijdens de races om de grote Prijs van Italië, tellend voor het wereldkampioen schap, gisteren op het circuit van Monza ver naar de achter grond gedrongen. Na de races in de 50 cc (gewonnen door Jan de Vries), de 125 cc (de Zweed Andersson eerste) en de 350 cc (Agostini winnaar) sloeg het noodlot hard toe in de categorie van de 250 cc. Kort na de start van de 32 deelnemers wilde Pasolini met zijn Harley Davidson de aan de leiding rijdende Westduitser Dieter Braun aan het eind van het lange rechte stuk, vlak voor de als zeer gevaarlijk bekend staande bocht „II Curvone", Inhalen. De machine van Pasolini slipte weg en raakte de motor van Braun, waarop beide rijders midden op de baan ten val kwa men. De direct daarachter volgende coureurs konden de geval lenen niet meer ontwijken. Als eerste reed wereldkampioen Jarno Saarinen op de ravage in. Direct hierna raakten twee motoren in brand. De Zweed Jansson botste op zijn beurt tegen Saarinen, gevolgd door Villa (Italië), Kanaya (Japan), Morti mer (GB) en de Spanjaard Palomo. In totaal waren er veer tien coureurs bij betrokken. De organisatoren legden onmiddel lijk de race stil en gelasten ook de nog op het programma staande races in de 500 cc klasse en de zijspanklasse af. Binnen twee minuten waren brandweerwagens en ambu lances ter plaatse. Saarinen (27 jaar) en Pasolini (35) werden direct naar een eer ste hulppost overgebracht, maar bleken bij aankomst aan zware hoofdwonden te zijn bezweken. De Fin had daags tevoren tegenover ver slaggevers nog gezegd, dat hij de betreffende bocht „ui terst gevaarlijk" vond. Hij drong aan op een spoedige Het ongeval gebeurde in de eerste ronde van de race in de 250 cc-klasse toen het ren- nersveld nog niet ver uiteen lag. Men reed in die fase op maximum snelheid, ongeveer 200 kilometer per uur. Helikopters brachten de zwaar gewonden over naar een zie kenhuis in Monza. De echt genote van Saarinen zat naast het bed van de motor coureur toen deze aan zijn verwondingen bezweek. Het was da eerste race waar aan Saarinen gisteren deel nam. Pasolini had een uur tevoren meegedaan aan de wedstrijd voor de 350 cc- klasse. Pasolini moest zich uit de race terugtrekken, toen hij twee ronden voor de finish na motorpech uit de bocht vloog. Hierbij bleef hij echter ongedeerd. Op het circuit van Monza heer ste grote verslagenheid. Een van de gevaarlijkste concur renten van Saarinen, de fa meuze Italiaan Giacomo Agostini, kon zijn tranen niet bedwingen. Braun en Kanaya kwamen er af met wat ontvellingen. Vil la was zwaar gewond, maar verkeerde niet in levensge vaar, Jansson had twee ge broken benen en Mortimer had niet nader omschreven verwondingen aan beide be nen. Oliespoor Later waren er geruchten dat zich op het gedeelte van de baan, waar het ongeluk plaats vond, een oliespoor had bevonden. De president van de Italiaanse Motor- sportbond, Ferruccio Colucci, verklaarde: „Er waren wat olievlekken op het circuit als gevolg van de race in de 350 cc-klasse. Zijn zijn echter bedekt met een laagje wit poeder. Ik geloof niet, dat de olie de oorzaak van het dra ma is geweest". De autoriteiten van het dis trict, waar Monza toe be hoort, hebben beslag laten leggen op de restanten van Brandweerwagens en ambulances zorgden ervoor, dat al spoedig weinig meer te merken was van het verschrikkelijke ongeluk in de bocht „11 Curvone" van het circuit Monza. Een official bedekt de bloedsporen met zand. De Nederlandse Davis Cup- ploeg strandde in het zicht van de haven. Na een zaterdag verkregen voorsprong van 2—1 leek de eindoverwinning min of meer een formaliteit. Door de blessure van Hordijk vielen de bouwstenen voor deze theo rie volkomen weg, want ver vanger Fleury bracht er niets van terecht. De onverwachte tegenvaller van Hordijks uit vallen braent behalve verlies ook enige andere zaken aan het licht, waarvan het selectie beleid van de bond wel de be langrijkste is. In de tennisbond ontbreekt na een interne ruzie al geruime tijd een voltallige commissie speltechniek, die o.a. voor de samenstelling van vertegenwoordigende teams moei zorgen. Zoals de Davis Cupploeg. De betrokken com missie bestaat op papier uit étfn man, voorzitter Tienstra. Bij voerkomende gevallen noemt het dagelijks bestuur van de bond de beslissingen. Zo ook in de samenstelling van de Ne derlandse ploeg. In dat team ontbrak een volwaardige reser ve voor het geval een van de enkelspelspecialisten zou uitval len. Hetgeen helaas niet ge buurde. Daarmee heeft het be stuur van de tennisbond zich opnieuw een brevet van kort zichtigheid bezorgd. Fiscaal Her is opvallend hoeveel eve nementen op sportgebied in plaatsen als Madrid, Belgrado en Boekarest worden georgani seerd. De voornaamste reden schijnt te zijn dat het fiscale klimaat in die landen belang rijk gunstiger is dan bijvoor beeld in Duitsland en Neder land, dat zich veelal tevreden moet stellen met toernooien die Pt geldverslindend zijn (scha ken) of moeilijk ergens anders kunnen worden ondergebracht tindat ze voor het publiek min der aantrekkelijk zijn. Judo, boksen, zwemmen en dergelij ke toernooien zijn dikwijls een prooi voor steden als bovenge noemd. Van die steden kan ge zegd worden dat zij organisa torisch hun uiterste best doen. Maar wat te denken van een UEFA die Saloniki aanwijst uls finaleplaats voor het toer nooi om Europa Cup 2? de motorfietsen en zullen een onderzoek instellen. De zwaar verminkte stoffelijke overschotten van Pasolini en Saarinen zijn overgebracht naar het Mortuarium van de begraafplaats in Monza. Op hetzelfde circuit kwam in 1970 de Oostenrijkse autocou reur Jochen Rindt om het le ven. In 1961 raakte tijdens de Grand Prix voor formule één wagens een auto uit de baan en doodde zestien toe schouwers. Regels De UEFA is een instelling die r.chter het bureau Europese voetbalzaken behandelt, wat Iets anders is dan behartigt. Het is usance dat een scheids rechter wordt aangewezen uit het land waar dc finale wordt gespeeld. Een onzalige ge woonte die ertoe heeft geleid dat de finale Europa Cup 2 vo rige week 'werd geleid door een onbekwame spelleider. Organi satorisch klopte er ook weinig in Saloniki. Hier en daar liep een ballenjongen rond er moest zelfs geruime tijd worden ge wacht op een andere bal toen het leer in de tribunes was verdwenen. Het ergste was evenwel dat de regels "opdroe gen" date een scheidsrechter moest aantreden bij wie was te zien dat de zaak uit de hand moest lopen. Wat dan ook ge beurde. Als Nederland iets heeft te zeggen in de UEFA, zullen onze vertegenwoordigers daarop moeten wijzen. Nog strenger Twee motorcoureurs hebben do dood gevonden op het circuit ven Monza, Pasolini en Saar inen, twee "groten" in de mo- tori-portwereld. Twee coureurs ook die weten wat sturen is. In do lange rij van auto- en mo tor coureurs moesten zij aan schuiven omdat het circuit Satrinen had er op gewezen - gevaarlijk is. Nog strengere ei ser zullen moeten worden ge steld om te voorkomen dat de onthutsende lange rij van slachtoffers dit seizoen op on verantwoorde wijze wordt uit gebreid.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13