Aanslag Milaan wraak voor dood Pinelli Jeremy van moord op vader beticht CcidocSomont :MR. LID GEERTSEMA TWEEDE KAMER Akkoord in Libanon A rrestatiebevel uit gevaar di gd 'Miljoenen- brand m Gaardingen Zakkenrollers Belgrado weren concurrentie Carstens Treiti reed rustig door voorzitter CDU/CSU TREINRAMP MEXICO OOK Wat u moet weten RIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT [LAAN Gianfranco Bertoli, de man die is gepakt in verband met de bomaanslag gisteren in Milaan, die een dode en 47 gewonden veroorzaakte, heeft tegen de politie gezegd dat hij met zijn daad de dood van een andere anarchist, Pinelli, wilde wreken. maakte een dodelijke val uit het raam van een politiebureau iwaar hij werd ondervraagd over een bomaanslag op een Milanese bank die in 1969 zes tien mensenlevens geëist heeft, oen de politie Bertoli donderdag arresteerde, riep hij: „Nu jullie me hebben kunnen jullie me af maken zoals jullie ook met Pi nelli hebben gedaan". Onderzocht wordt of de aanslag in Milaan op zichzelf staat of on derdeel uitmaakt van een groter plan voor geweldpleging. Vol gens de communistische partij bevestigt het gebeurde in Mi laan dat er een veelomvattend ondermijnend plan bestaat om „een klimaat van spanning, pa niek en verwarring te laten ont staan om dan de democratische en anti-fascistische instellingen te kunnen treffen". De drie grote vakcentrales heb ben voor vrijdag in Milaan een algemene staking van twee uur uitgeroepen uit protest tegen de aanslag. In de plaats Costamasnaga, bij de Noorditaliaanse stad Como, heb ben een twintigtal gemaskerde mensen met ijzeren staven een ravage aangericht in het plaat selijk bureau van de neofascisti- sche partij MSI. De drie MSI-le- den moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opge nomen. BEIROET (UPI/AFP) Libanese en Palestijnse vertegenwoordigers heb ben gisteren „volledige overeenstemming" be reikt over nieuwe voor waarden voot de aanwe zigheid van Palestijnse xerzetsstrijders in Liba non, zo hebben afficiële kringen in Beiroet meege deeld. Volgens de officiële kringen garanderen de nieuwe voorwaarden Libanons soevereiniteit en de zeker heid voor de Palestijnse revolutionairen. De bij zonderheden van de over eenkomst zijn niet be kendgemaakt. In Beiroet verschijnende kranten hadden geschre ven dat de Sowjet-Unie er bi'j de Palestijnen op had aangedrongen hun ge schillen met Libanon bij te leggen, om het risico van een Israëlische aan val op Zuid-Libanon te vermijden. Eerlijke kans Gianfranco Bertoli, de 40-jarige anarchist die wordt verdacht van de aanslag op het hoofdcommissariaat van politie in Milaan. Ontvoering in Mexico TEPIC (AP) Een groep gewa pende mannen heeft een welge stelde veeboer. Simon Romero (60), doodgeschoten en 400.000 losgeld geëist voor zijn zoon. B e vrijwillige Vlaardingse brandweer, bijgestaan door blusboten van de Rotterdamse brandweer, had (gisteravond de handen vol aan het bedwingen van de brand in de meubelfabriek Oud-Vlaardingen. De )ovenverdiepingen van de fabriek brandden totaal uit. iL AARDINGEN (ANP) Een felle, uitslaande brand heeft gis teravond voor miljoenen gul- jdens schade aangericht bij de istijlmeubelfabriek Oud-Vlaardin- gen, voorheen A Spril, in Vlaar- dingen. De bovenste verdiepin gen van het uit de vorige eeuw [daterende pand brandden geheel luit. Een grote voorraad meube len ging verloren. expositieruimten liepen veel waterschade op. Het vuur breid de zich snel uit door de afdelin gen waar hout en lak lagen op geslagen en sloeg over naar een 30 m verder gelegen lakspuite- rij. Ook die brandde geheel uit. De produktie in het bedrijf, waar 100 mensen werken, ligt stil. De schade bedraagt onge veer 2 miljoen gulden. EN HAAG Oud minister Ceertsema van Binnenlandse Zaken is weer benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Enkele weken geleden moest hij nood- iedwongen bedanken, omdat hij Voor Ajax-iuventus BELGRADO (AP) - Joegoslavische zakkenrollers hebben uitge breide veiligheidsmaatregelen genomen om er zeker van to zijn dat buitenlandse concurrenten niet mee delen in de rijke buit waarop zij hopen tijdens de finale tussen Ajax en Juven- tus op 30 mei. Meer dan 60.000 bezoekers worden voor de wedstrijd verwacht en de plaatselijke zakkenrollers verwachten een grote toestro ming van buitenlandse collega's. Leiders van de onderwereld al bijeen gekomen om over deze dreiging te spreken. In een theater in de binnenstad en in een restaurant kwamen zij bijeen om de foto's te bestuderen van ongeveer vijftig buitenlandse concurrenten en zij besloten die met alle mogelijke middelen, waaronder zelfd het aangeven bij de politie te bestrijden. De leiders hebben het jachtveld rond het stadion van Rode Ster in vijf sectoren verdeeld. Buiten de stadsgrenzen mag ieder een zijn kans wagen, behalve op het vliegveld van Belgrado. Dat is gereserveerd voor zeer gekwalificeerde vakmensen. j (Van onze correspondent L. Kleynj PARIJS - In de geruchtma kende zaak van de moord op de Engelse toerist John Cartland in Zuid-Frankrijk 'is donderdag een verras sende wending gekomen doordat de rechter van in structie in Aix-en-Provence de zoon van het slachtoffer Jeremy Cartland beschul digd heeft van moord op zijn vader en een interna tionaal bevel tot arrestatie tegen hem heeft uitgevaar digd. De grote vraag is of de Engelse justitie aan dit bevel gevolg zal geven en Jeremy aan de Franse justitie zal uitleveren. In de nacht van 18 op 19 maart van vorig jaar werd John Cart- land, een onderwijzer in Enge land vermoord terwijl zijn zoon licht gewond werd. Hun cara van werd in brand gestoken. De zoon. Jeremy, heeft van dat ogenblik af volgehouden dat ook hij door een onbekende landlo per v/as aangevallen en daarna het bewustzijn verloor. Jeremy werd naar een ziekenhuis vervoerd maar daar bleken zijn verwondingen van zulk een lich te aard te zijn dat hij na enkele dagen de kliniek kon verlaten. De rechter van onderzoek ver hoorde hem verscheidene malen maar ofschoon sommige verkla ringen van Jeremy van tegen strijdige aard waren, kon de zoon telkens als vrij man naar Engeland terugkeren, waar de Eritse pers een felle campagne begon tegen de Franse justitie. Het wachten was erop dat Jeremy naar Frankrijk zou komen om deel te nemen aan de ïecon- structie van het drama bij de caravan. Tevoren had hij laten weten dat hij bereid was te ko men als getuige, maar n*et als verdachte en .daar heeft hij zich aan gehouden. Hij is in Enge land gebleven en stuurde zijn zuster Elisabeth met zijn vier advocaten. Onmiddellijk na de reconstructie, die twee volle uren duurde, werd Jeremy van moord op zijn vader beschul digd. EEN VAN DE ZORGWEKKENDE problemen welke de Kerk in de nabije toekomst ook wat Nederland betreft te wachten staan, is een groot tekort aan priesters. Ons episcopaat stelt terecht dat een voordeel van dit probleem is, dat de leek zich zijn taak in de Kerk beter bewust moet worden en dat er een einde komt aan opvattingen als zou de Kerk in de eerste plaats een priestermaatschappij zijn. Dit neemt niet weg dat een absoluut tekort aan priesters ernstige ge volgen kan hebben: voor het goed functioneren van de Kerk in Ne derland, maar ook voor het nakomen van taken welke de Kerk el ders in de wereld door het inzetten van Nederlandse priesters en religieuzen op zich genomen heeft. VOOROPGEZET dat de wetenschappelijke en maatschappelijke vor ming i^an priesters door het oprichten van de hogescholen voor theo logie en pastoraat beter geworden is, vraagt menigeen zich af of de daarmee verbonden leefwijze de priesterroepingen wel optimale kansen geeft; ook onder de theologanten zijn er die dit in twijfel trekken. Even zijn er momenten geweest waarop hardop gedacht werd of het geen zin zou hebben op beperkte schaal een grootseminarie-oude stijl nieuwe kansen te geven. Het Nederlands episcopaat heeft (una niem, dachten we) deze gedachte afgewezen, maar wel besloten de mogelijkheid te heropenen voor aparte leefgemeenschappen van priesterstudenten. Voorwaarde was, dat hierbij dan overleg zou plaats vinden met de theologische hogescholen. Met dit overleg schijnt het in Limburg weer mis te zijn gegaan; de Heerlense hogeschool stelt dat de bis schop het overleg met een werkgroep van de Heerlense hogeschool niet serieus te hebben behandeld en de bisschop vindt dat Heerlen een convict voor priesterkandidaten die een eigen leefgemeenschap begeren geen reële kansen gunt. DE SPANNING IN LIMBURG is - vooral in clerikale kringen - nog altijd dermate groot dat veel zaken er uiterst moeilijk van de grond komen. Maar met het oog op het dreigende priestertekort is een beter begrip tussen bisschop en theologische hogeschool wel dermate belangrijk, dat de ruimte welke het episcopaat voor aparte theologantenge meenschappen heropend heeft en zó als de bisschoppen die hero penden een reële kans moet krijgen. Bisschop èn hogeschool zullen daarvoor een hoge graad van wijsheid moeten opbrengen. Het elitaire taaltje IN HET ALGEMEEN munt de wetenschap niet uit door een doorzich tig gebruik van de taal; maar de ironie wil dat de wetenschappen welke zich tegenwoordig het meest aan een eigen, voor buitenstaan ders vaak onbegrijpelijk, jargon bezondigen, de wetenschappen zijn die zichzelf „menswetenschappen" noemen. Bijna alle vroegere generaties hebben zich erbij neer moeten leggen dat er tolken nodig waren om uit te leggen wat wetenschappen als theologie, wiskunde, natuurkunde en filosofie eigenlijk beoogden. In onze tijd moeten we ons er kennelijk mee verzoenen dat geen ge woon mens op eigen kracht iets kan verstaan van de taal welke we tenschappen die de pretentie hebben zich rechtstreeks te richten op de koers van de samenleving: sociologie, economie, politicologie, pedagogie en de vele andere „ogiën" die het produkt zijn van een kernsplitsing in de wetenschap. De wetenschapsbeoefenaren speculeren volledig op de „vertaal"-kun digheid van de massa-communicatiemedia en verder interesseert hen in het vlak van de communicatie vaak alleen maar, of de me dia het élitaire jargon wel zo vertalen dat hen geen onbedoelde din gen in de schoenen worden geschoven. HET TRIESTE is, dat de laatste tientallen jaren in het onderwijs veel meer dan vroeger gedaan wordt om actief en passief de be heersing van de moedertaal te verbeteren, maar dat een deel van de wetenschapswereld zich geen zier erom bekommert de verstaan baarheid van de taal welke zij spreekt, te bevorderen. Het gekke is dat de schuldigen ook te vinden zijn in de groep van hen die een banvloek uitspreken tegen alles wat op discriminatie lijkt en die zich tot taak stelt elke vorm van élite of élitair denken met de grond gelijk te maken. Vanwege hun élitair taaltje herhalen zij zelf weer de geschiedenis van de man met de balk in het eigen oog, die zich druk maakt om de splinter bij een ander. Jeremy Cartland, beschuldigd van moord op zijn vader verlaat het kantoor van zijn advocaat in Londen. Van onze correspondent BONN De gemeenschappelijke fractie van de Westduitse CDU/CSU heeft gisteren de 58- jarige Carl Carstens met 131 van de 215 stemmen tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De grote verliezer van stemmin gen voor talrijke posten gedu rende de laatste jaren, ex-minis ter Gerhard Schröder, kreeg de steun van slechts enkele chris ten-democraten. De verkiezing van Carstens was noodzakelijk geworden omdat Rainer Barzel de vorige week uit protest tegen de houding van zijn fractie het voorzitterschap had neergelegd. HILVERSUM Een aantal trein reizigers met bestemming Hol- landsche Rading keek gisteren vreemd op toen de trein met on verminderde snelheid langs deze plaats reed. Noodgedwongen moesten deze rei zigers, forensen en militaiaren van het marinoopleidlngskamp bij Hollandsche Rading, mee tot Hilversum. De treinbestuurder bleek vergeten te zijn dat hij op een stoptrein zat. Toen htj Hol landsche Rading voorbij was merkte hij zijn verglssng. Via de omroepinstallatie bood hij zijn verontschuldigingen aan. De vertraging van de betrokken passagiers varieerde van een kwartier tot een half uur. Wandelweg voor blinden 1 KASSEL In de buurt van de Westduitse stad Kassei is de eerste wandelweg voor blinden in Europa opengesteld. De weg ligt in het natuurpark Habichts- wald en is twee kilometer lang. Veerboot omgeslagen RANGOON (UPI) Men vreest dat honderd mensen verdronken zijn bij het kapseizen van een veerpont bij Chaoek in centraal Birma. Volgens in Rangoon ontvangen be richten sloeg de boot door de sterke wind om. de benoeming niet zal den, zodat mevr. A. van Heel- Kasteel Den Haag benoemd kan worden; P. v.d. Sanden (Rijs wijk) en M. v. Amelsvoort (Veldhoven) iet Kamerlidmaatschap en het D'66: oud-Kamerlid W. Wilbers oinisterschap niet langer mocht (Bergen op Zoom), lombineren. Dat mag slechts^ PPR: mevr. D. v.d. Heem-Wage- ledurende maximaal drie maan- makers (Rotterdam). zijn plaats werd be noemd de heer v.d. Ven uit ARP: mr- B- Biesheuvel, die de Venlo, die de benoeming echter benoeming niet zal aanvaarden, niet aannam. Nu de heer Geert- Ir de Eerste Kamer is voor de «ma geen minister meer is, ARP benoemd ir. W. Schut kon hij opnieuw benoemd wor- (Rotterdam), die oud-minister is den tot Kamerlid. "i aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben ont slag omen, omdat zij minis ter of staatssecretaris zijn ge worden in het kabinet-Den Uyl. Do voorzitter van het centraal H. tembureau heeft intussen hun opvolgers benoemd. Van een aantal van die opvolgers staat vast, dat ze de benoeming niet fJllen aanvaarden. 2. l»- to de PvdA zijn benoemd tot lid Van de Tweede Kamer: mej. S. Mur de Jong (Den Haag). S. Patijn ^(Voorburg). K. de Vries (Pijn- ^cker), K. Nagel (Amster dam). L. Giebels (Breda). A. v,d. Hek (Gouda), K. Kolthoff (Amsterdam) en J. v.d. Doef (Utrecht). ter Nelissen, die en voor de PvdA R. v. d. Berg, die de benoeming niet aan vaardt. MEXICO STAD Bij Montemo- relos in de Mexicaanse staat Nuevo Leon is gisteren een uit 58 wagons bestaande goederen trein uit de rails geraakt en op huizen naast de spoorbaan te rechtgekomen. Tankwagens vlo gen in brand. Voorzover bekend zijn twintig personen om het le ven gekomen en is een groot aantal gewond. Een groep Noordamerikaanse Indianen bezoekt momenteel ons land. Met een programma van traditionele dansen, informatie door sprekers uit de groep, film en dia's door Indianen gemaakt wil men de Europeanen meer bewust maken van wat er onder de Indianen leeft. De opbrengst van de voorstellingen is bestemd voor het steunfonds Wounded Knee" in Amsterdam en Utrecht. NIEUWVEEN De bejaar den krijgen dit jaar weer een reisje aangeboden en aangezien dit de vijfentwintig ste ikeer is, zal er een extra feesttintje aan gegeven wor den. De reis zal per trein gaan naar Maastricht. Door Zuidlimburg wordt een tocht gemaakt waaibij in Vaals een koffietafel gebruikt zal worden. De datum is vastge steld op woensdag 6 juni. Ter Aar Tien meisjes van de R.K. Gymnastiekver eniging Advendo te Lange- raar zullen zondag 20 mei deelnemen aan Langemat- wedstrijden, die gehouden worden in het Rijnlandsly ceum, te Oegstgeest. Aan vang 10.00 uur. STOMP WIJK In vier we ken tijds is de opbrengst van de oud-papler-actie tot 6666 kg gegroeid. STOMPWIJK De Water- sportvereniging start zater dag 19 mei het seizoen met een grote scboonmaakaktie van de Stompwljkse wateren Iedereen die wil meehelpen is welkom WASSENAAR Aan de Wassenaarse raad is voorge steld aan het weggedeelte bij de üosidorperweg, waaraan op het ogenblik 126 flatwo ningen door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds worden gebouwo. Dirk de Raetlaan te noemen, naar de eigenaar-bewoner van de vroeger in deze omgeving gestaan hebbende buiten plaats Kokshorn. Roelofarendsveen Gezin nen, die zich bereid willen verklaren om deze zomer kinderen uit Haarlem enkele weken op te nemen, kunnen zich opgeven bij mevrouw. L. Krijger, Zuideinde 142. Het gaat om kinderen van 7 tot 12 jaar en om de weken 30 juni t/m 14 juli en 14 lull t/m 28 juli. LISSE - Aangezien de animo voor de VVV-auto-puzzeltocht bijzonder groot is, is het waarschijnlijk niet meer mo gelijk om zich bij de start op te geven. VALKENBURG Voor het clubkamploenschap van de tafeltennisvereniging „De Valken" heeft in Poule I Tonny Rhijnsburger gewon nen van Fred v. Dam. Cees Bos verloor twee partijen en Is practlsch uitgeschakeld op 21 mei zullen de laatste pou lewedstrijden gespeeld wor den. waama de finale oo 28 mei volgt. HAZERSWOUDE De le den van de Hazerrwoudse af deling van de PvdA zullen zich op maandag 28 mei in het Michelshuis gaan bezig houden met de voorstellen voor het partijcongres in sep tember in Amsterdam. Hazerswoude De sugges tie van de confessionele frac tie: in de raad om de zolder van de Protestants-christelij ke Mavosohool In te richten als oudheidkamer, wordt na der bestudeerd. De dienst ge meentewerken gaat namelijk in overleg met het bestuur van de school en met ama teurhistoricus Cees Kroon na of dit plan te realiseren is. HAZKP.SWOUDF. - Lucht- machtadiudant D. J. Plaizier is tijdens de schermkam- 5». oenschappen voor Lard- en Luchtmacht en Marine Kam pioen op het electrische de gen geworden. Op het onder deel sabel werd hij tweede na een barrage. HAZERSWOUDE De be jaarden uit Hazerswoude- dorp maken op 27 juni hun jaarlijkse reisje. Om de kos ten daaraan verbonden te kunnen dragen wordt van 23 mei t/m 2 juni een huis-aan- huis-collecte gehouden. NOORDEN - De KPJ afde ling Noorden-Nieuwkoop orga niseert een poldercross op zondag 20 mei. Afstanden zijn 2 en 6 km. Er wordt ge start bij de heer C. Wahle, Hogend ijk 8, Zevenhoven, 's Avonds om 8.00 uur is dc prijsuitreiking in zaal de Leeuw te.Noorden. LEIDEN De heer S. M. Wil ling, sinds 1970 chef van de onderafdeling „Stadsschoon" van de dienst Gemeentewer ken gaat op 1 juli a.s. met pensioen. Dc heer Wijling. die in 1938 in dienst trnd als opzichter-tekenaar bij de bouwkundige afdeling pn die voor de afdeling Volkshuis vesting veel bemoeienis had met de voorbereiding en uit voering van volkswoning bouw. gaf sinds 1952 les aan de vak-avondschool van de Leidse ambachtsschool. Bo vendien heeft hij zich bijzon der heijverd voor het Rode Kruis. LEIDEN Aan de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Rijn kade is gisteren een motor bootje gesignaleerd. Het boot je is afkomstig uit Haarlem. Omwonenden zagen een hun onbekende man uit het boot je stappen. Er is hier waar- «chilnlijk sprake v«n „Joy- vuren". LEIDEN Uit de «acristle van de H. Lodewijkkerk zijn een dezer dagen twee wie rookvaten gestolen. De da ders ziln vprmoerielijk via de boomgaardsteeg het gehouw hi»n»nf>p(|rnngpn. LFTOEN - Een 18-jarige Lel den i her senschudding en vleeswonden mif- Hoofd «>n benen op. De Leidenaar, die op de brom fiets reed kwam op de hoek van de Lek- en Zaanstraat onzacht in aanraking met een personenauto.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9