40 jaar 'Algemene' verbondenheid Sleutelduel voor Roodenburg Zware dobber voor Noordwijk enige Winst is voor ZKWde mogelijkheid Winst YYOA op DOSR: 2-1 MMO: 3 punten nodig sport Korfbal wordt ondergewaardeerd PAGINA 7 VRIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN In het speciale jubileumnummer van de Leidse Korfbal club „De Algemene" vestigt één zin wel de speciale aandacht op zich. Het Is een frase uit het historisch overzicht van de club: „De tijden zijn veranderd, maar de grondgedachte van vriendschappelij ke verbondenheid is ook nu na 40 jaar één van de pijlers waarop „De Algemene" steunen kan". De historische terugblik is geschreven door mevrouw Van Vliet, samen met haar man oprich ter van de nu veertig jaar oude vereniging. Veertig jaar Is uiter aard een hele tijd, maar echt oud is De Algemene nog niet. Een club als Fluks bijvoorbeeld De heer Van Vliet merkt op dat bestaat nu al ruim 60 jaar en ook de speeltuinverenigingen (Zuiderkwartier Vicus etc. zijn van eerdere datum. De sfeer, het ontstaan waaruit is daarentegen bij een vereniging als De Algemene bijzonder op merkelijk. De LKC ,,De Algemene" (met De Algemene waarschijnlijk de eerste gesponsorde club in Ne derland was. Ondanks het mis sen van die geldelijke bijdrage besloten we toch om zelfstandig te worden, hetgeen de Bond ge lukkig toestond. De naam mocht dezelfde blijven", zegt mevr. Van Vliet. S, ffi middenin iTlrZt Mevrouw Van Vliet vertelt daarover: „In die tijd was voor de Jeugd maar erg weinig te doen. Er was geen geld, je had nauwelijks kleren aan je •lijf en ruimte voor ontspanning was er gewoon niet. Wel was er de allesoverheersende gedachte, dat Je samen sterker was en dus beter lid kon worden van een vakbond. Eén van die vak bonden was de „Algemeene Bond van Handels- en Kantoor bedienden", kortweg genoemd „De Algemeene". Die vakbond probeerde wèl ruimte te schep pen voor ontspanning en ver maak en zag mogelijkheden in denheid bleef en juist daar door groeide „De Algemene" als kool. Tegenstanders vinden was echter wel een probleem want er bestond geen Leidse Korfbal Bond. De oplossing lag bij de speeltuinverenigingen; die als tegenstanders wilden fungeren. Wat later trad De Al gemene toe tot de NKB en kwam in de derde klasse te recht. „Toen moesten we gaan rellen en lk weet nog goed. dat Helecht,poar VM VIiet ^nfea) de vereniging de helft betaalde; nieuwe generatie die de korfbalclub toen al. Naar Den Haag kostte dat 66 cent voor twaalf man!" De heer Van Vliet glimlacht als hij daar aan terug denkt. de vereniging hielden we ons moreel hoog" aldus mevrouw Van Vliet. de sport. Korfbal sport. We gingen de regels (we wisten nog nergens van) afkij ken bij Fluks en richtten toen onder auspiciën van de vakbond „De Algemeene" op. Mijn man (ik was toen verloofd met hem) de heer Martijn en lk waren de eerste leden, maar al snel had den we twee twaalftallen. Het bezwaar van de vereniging was, dat je lid moest zijn van de vakbond". zo'n Behalve de vriendschappelijke Bii de 'amllie Va" Vllet staat de Korfbal Bond en lid van ver dienste van dezelfde Bond. Tus sendoor floot hij uiteraard ook. llit hun huwelijk kwamer. vier ZOETERWOUDE De Postduivenvereniging „De Kerkduif" hield een wed vlucht vanaf Noyon. De uit slag was: D. v.d. Maat 1-4-7, K. v.d. Akker 2, P. d. Elzen 3-10-12-13-17-5. W. Belt jr. 6- 9-11-14-16, J. Zandbergen 8, W. Belt sr. 15. verbondenheid ls ook de familie Van Vliet één van de pijlers van de nu bloeiende vereniging. Voorzitter Huub Oudshoorn zegt daarover: „Wat die mensen voor de vereniging gedaan heb ben en nog doen is ongelooflijk: Zonder hen had onze club echt de 150 leden die ze nu heeft niet gehad, dan had ze waarschijn lijk de oorlog niet eens over leefd". De oorlog ls overigens een hoofd stuk apart in de historie van „De Algemene". Veel meer dan korfbalclub was het toen een verzamelplaats van „Hollan ders". Ook werd toen (en niet toevallig) de muziekvereniging „De Algemene" opgericht die twintig jaar heeft bestaan. „Het was een rottijd, maar juist door korfbalsport zeer hoog aange- zoons voort, die allen bij „De schreven. Mevrouw Van Vliet is Algemene" spelen. Ruud en behalve ODrichtster, tien jaar lid Wim zelfs in het eerste, geweest van het bestuur en speelde 12 jaar in het eerste. Momenteel gaat het uitstekend bij Haar man speelde tot zijn 52ste de club van de Zoeterwoudse jaar, was 25 jaar bestuurslid. 15 Singel. Volgens Van Vliet en jaar bestuurslid van da Leidse zijn zoons en vrouw stemmen daar volmondig mee in ligt Huub Oudshoorn heeft er zo zijn dat aan de bezielende leiding van voorzitter Oudshoorn. Naast het korfballen wordt er voor de jeugd bijzoner veel aan neven activiteiten gedaan, hoewel de nadruk uiteraard ligt op de se lectie. „Het is zo dat wij op één punt na de promotie naar de hoofdklas microkorfbal mixsten en nog steeds in de running zijn voor het kampioenschap veld- korfbal. We zitten dicht bij de top en dat heeft zijn consequen ties, aldus Huub Oudshoorn. „Je stelt eisen aan Je selectiepse- lers, maar moet daar natuurlijk we1 wat tegenover stellen. Aller eerst een goede trainer, die we gevonden hebben In Eric File- mon (Danaïden), maar er is om die top te bereiken nog veel meer nodig. Ik zou het best wat professioneler aan willen pak- Zijn wat professioneel ingestelde ken, maar helaas ontbreken de A A"'~ eigen ideeën over en sommige ervan gaan aardig in de rich ting van het profspelen. Hij geeft wel volmondig toe, dat de korfbalwereld daar nog lang niet aan toe ls. Met een be schuldigende vinger wijst hij daarbij naar de Bond. „Zolang die (oude) lui daar niet aan werken om het korfbal de status te geven die het toekomt, hoef |e natuurlijk niet veel te ver wachten. Korfbal is een duide- lilk ondergewaardeerde sport, maar dat komt door de bestuur ders zelf. Veel te vaak worden opbouwende ideeën door hen naast zich neergelegd en veel te zelden wordt er in de toekomst gekeken", la zijn ongebreidelde kritiek. mogelijkheden". Reinier Verkuylen mist hier voor Roodenburg het doel van CEC op een haar na. Hopelijk nmnh hem en zijn ploeg lukt het hem zondag wel om het net te vinden. LEIDEN Voor zowel Noordwijk als Roodenburg staat er dit weekeinde een sleutelduel ,op het programma. Voor Noord wijk zelfs een heel belangrijke want in Spakenburg moet de ploeg van trainer Duindam de tweede en ongetwijfeld laatste wedstrijd spelen om het lands kampioenschap bij de zaterdag amateurs. Roodenburg moet eveneens uitspelen en wel tegen Elinkwijk in Utrecht. Ook al een zeer zware kluif. Noordwijk start, ondanks het feit dat de eerste wedstrijd tussen de beide clubs in een 00 stand eindigde min of meer als under dog. De hechte defensie van IJsselmeervogels gaf hier in Noordwijk maar weinig reële kansen weg en maakte een bij zonder degelijke indruk. Speelt de ploeg uit het schilderachtige dorpje aan het IJsselmeer het zelfde als verleden week dan zou dat absoluut het einde van de Noordwijkse illusies beteke nen. Gaat IJsselmeervogels ech ter trachten om Noordwijk stor- menderhand te nemen, dan zijn er nog mogelijkheden zat voor de ploeg van trainer Duindam. Met snelle uitvallen kan de Spa- kenburgse achterhoede dan be- j stookt worden en dat kan dan weieens een gunstig resultaat opleveren. IJsselmeervogels heeft het echter in de hand en dat is voor Noordwiik natuurlijk wel een teken aan de wand. Voor Roodenburg liggen de zaken iets gunstiger. Na de afstraffing die Elinkwijk verleden week kreeg van Eilermark is er nog maar één mogelijkheid voor de ploeg van trainer Poot, aanval len en nog eens aanvallen. Een tweede verlies kunnen de Utrechters zich niet permitteren want de afstand tussen de koplo per en Elinkwijk bedraagt dan zeer waarschijnlijk vier punten. Roodenburg zit eigenlijk in dat zelfde straatje: er moet gewon nen worden. Het uitgangspunt van de Leidenaren is echter be slist gunstiger. Wanneer de Utrechters komen kunnen zij wel eens voor de tweede maal dit seizoen in de val trappen die trainer Smits voor hen heeft opengezet (in het voorseizoen werd het 1—2 voor Rooden burg). Smits is dan ook lichte lijk optimistisch gestemd. Hoe wel hij ook deze week weer rus tig doorgetraind heeft, heeft hij zijn jongens wel het belang van de komende strijd ingeprent. „Het is erop of eronder". Sam den Os, met zijn dertig jaar één der oudsten Rodenburgers is evenals zijn trainer beslist niet bang voor het niet zo favoriete Elinkwijk. „Ik tip RBC veel meer. Elinkwijk ging toenter tijd tegen ons goed de boot in en ik hoop, dat we dip stunt nog een keer kunnen uilhalen. Ik denk dat het een typische Roo- denburg-uitslag wordt, 0—1" Den Os, nu al 13 jaar in het eerste, vindt de kampioenscom petitie een bi «zonder waardevol le ervaring voor Roodenburg en uiteraard ook voor zichzelf. „Het is echt een belevenis en dat we volgend seizoen tegen een proclub uitko- visie wordt door de oudere Van Vüet's met enige huivering aan gehoord. „Ik geloof toch dat het vroeger, zonder al die facilitei ten om van betaling nog maar niet te spreken veel ge zelliger was", verzucht me vrouw Van Vliet. Haar man valt haar bij en haalt als voor beeld het opheffen van de Leid se Korfbal Bond erbij. „Dat Rijn-Delfland is heus geen ver betering, de grootste hap van de contributie gaat naar de Haagse clubs", zegt hij. „Maar er zitten zeker ook voordelen aan" is het antwoord van zoon Ruud. „Trouwens, als Je het publiek voor je wilt winnen moet je wel vooruit, zeker met het micro. In de zaal ls alles veel spectacu lairder en daar moet het toch heen. Kijk maar naar het hand bal en het basketbal, die maken het nu helemaal. Het korfbal kan daar best mee concurre- Zolang het niet ten koste van de sfeer en de vriendschappelijke verbondenheid gaat vinden de oudere Van Vüet's het allemaal wel best. „De Algemene is een stuk van ons leven geworden en na die veertig jaar lief en leed pak je dat niet meer van ons af". el.EIDEN Het ongetwijfeld belangrijkste korfbalgebeuren In bet komende weekeinde is de Ingelaste partij Groen Geel— Zuiderkwartier, die van zeer grote Importantie Is voor de bo venste plaats. Dit duel, dat twee weken geleden geen door gang vond omdat er geen scheidsrechter kwam opdagen, was aanvankelijk een thuiswedstrijd voor de Leidenaren, die ech ter verzuimd hebben een destijds op het veld aanwezige KNKB leidsman voor de leiding te vragen. De wedstrijdcommissie van de bond heeft geen al te zware straffen willen uitdelen, daar de zaak zeer dubieus was. Als de bond consequent gehandeld had, was Zuiderkwartier be straft met een mindering van 2 punten. Gelukkig voor ZKW is dat niet gebeurd en heeft de wedstrijdcommissie er voor ZKW een uitwedstrijd van gemaakt. De ploeg uit Zuid West weet waar het aan toe is. Er MOET namelijk gewonnen wor den om gelijk te eindigen met koploper en stadgenote De Al gemene. Als Zuiderkwartier's mentaliteit niet aangetast wordt door de grote druk, heeft de v.d. Horst equipe een goede kans een be slissingsduel met De Algemene te forceren. In de Overgangsklasse B is het enige restant, Samos—Pernix. Voor beide ploegen staan geen belangen meer op het spel. De sportieve eer kan echter wel garant staan voor een pittig duel, waarin de oranje kragen de beste kans hebben om de competitie goed te besluiten. In 3D besluit Tempo het eerste KNKB optreden, dat zeer suc cesvol is geworden, met de wedstrijd tegen kampioen Jodan Boys. De instelling van de Alphenaren kennende, zal de Goudse nummer één alle zeilen moeten bijzetten om de com petitie voor Jodan Boys niet als een Goudse) nachtkaars te laten uitgaan. Door winst eindigt Tempo, dat thuisspeelt, op een eervolle plaats achter de kampioen. Voorzitter Oudslioorn stopt ermee Voorzitter Huub Oudshoorn hij zorgde ervoor dat de knop tot bloeien kwam gaat aan het eind van dit jaar De Algemene verlaten. Hijzelf zegt daarover: „Ik ben nu vier jaar voorzitter geweest en ben een beetje uitge blust. Alhoewel ik nog boordevol ideeën zit laat ik het toch liever aan een ander over. Je moet namelijk oppassen dat je niet vastvriest". Hoewel hij nooit een bestuurlijke functie in een vereniging ambieerde, werd hij toen toch gekozen en groeide volgens Van Vliet uit tot de beste voorzitter die we ooit ge had hebben. Voor zijn opvolger de taak om zijn werk te vol tooien. OUD-ADE De uitslag van de wedvlucht vanaf Noyon van de postduivenvereniging „Het Oosten" luidt: C. Ves- seur 1-7, F. Bouwman 2. D. Koet 3-4-5-8, W. Gijsman 6. H. de Haas 9, W. v. Klink 10. OUD-ADE Hoewel de strijd om* de Alkemadebeker al beslist wad moest er nog één resterende wedstrijd gespeeld worden, di«r tussen WOA en DOSR- Dat het resultaat volstrekt onbelangrijk was voor de eindrangschikking •was ook op te maken uit het lusteloze spel, dat belde elftaU len vooral voor rust op de gras-, mat legden. Vooral op het mld-« denveld was er veel balverlies en kwamen veel passes ver keerd uit. DOSR opende dc sco re. nadat Koos v. d. Geest eed hoge voorzet met de hand had onderschept. Gcrry Rlctbrock schoof de penalty beheerst In do hoek. Snel daarop was het weet gelijk toen Bavo v. d. Poel goed doorzette en de bal langs doel man Sjaak dc Koning tikte. Na de pauze was het »pcl wat aan trekkelijker, doordat het lemptj wat werd opgeschroefd. WOA nam halverwege de periode een voorsprong, toen de uitlopende doelman dc Koning tegen het li chaam van Gé v. d. Fits schoof en deze de bal in het doel koir lopen: 1—1. DOSR kreeg hierop nog de beste kansen. Gerry Rlctbroek schoot Hi Idente posi tie naast. Kees v. d. Geest moest een bal van de lijn halen en doelman Gé v. d. Fits stopte- cen hard schot voortreffelijk. Eindstand: Rljpweterlng 5—9, Wet. Boys 5—8, SVOW 5—7. (ADVERTENTIE) HORLOGES De beste wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, AWE-Ancre. Voor 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Terwijl de meeste teams zich opmaken voor een stevige rustperiode enkele toernooien ter afsluiting en dan vakantie tot augustus zijn er op de eerste van de twee in- haalzondagen voor het rayon Leiden nog belangrijke wedstrij den te spelen. De dames van MMO spelen zondag tegen OWP en mogen daarbij geen fout ma ken. Immers, er staat hen nog een wedstrijd tegen buurtgenoot. NIO te wachten en een andere streekgenoot, Northa, ziet dat duel met spanning tegemoet. De Hoogmadesen mogen in de twee laatste duels slechts één punt verspelen om de uitgespeelde Noordwijkerhoutsen vóór te blij ven. Ook voor de heren van Warmunda is het zaak geen fout te maken in het laatste duel te gen HMSH 2. De Warmonders verdedigen een voorsprong op het derde Northa team. De he ren van het eerste team van Northa gaan in Rijswijk via een overwinning op Hercules 2 een goede eindklassering bewerk stelligen. De heren van MMO krijgen bezoek van Elandia voor een duel dat voor belde teams onbelangrijk voor de rangschikking is. Het zal daarom zeker een sportieve strijd om dc eer worden. PROGRAMMA: Dames 2e klas A: 12.00 uur MMO—CWP; 3e klas A: 13.00 uur Jagers 2— HW; 4e klas A: 14.45 uur OlympiaAHC 3 Heren: 2e klas A: 14.00 uur Hercules 2— Northa; 2e klas B: 16.00 uur MMO—Elandia; 3e klas A: 12.00 uur EHC 2—Olympia, 13.00 uur Warmunda—HMSH 2. Van Resteren wordt hier voorbij gestreefd door een speler van IJselmeervogels. Noordwijk zal morgen tote het uiterste moeten gaan om de landstitel te grijpen. Men is gewaarschuwd. men is natuurlijk helemaal leuk". Zijn taak als goaltjesdief is met name het laatste jaar nogal gewijzigd. Hijzelf zegt daarover: „Ja, ik moest meer in dienst van het elftal gaan spelen. Je moet terugkomen, meeverdedigen, storen in de voorhoede en gaten maken voor de halfspelers. Er is heel wat bijgekomen, maar ik ben eer zuchtig genoeg om me daaraan aan te passen. Ik probeer in ie der geval nog zolang mogelijk in het eerste te blijven". Zijn wil om in dat eerste te blijven is haast net zo groot als Jjn wil om te winnen. Dat laatste is trouwens momenteel de echte Roodenburginstelling. Al bijna net zo ingeburgerd als Sam den Os bij Roodenburg. (ADVERTENTIE) -*fJohnmoh LISSE De Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten in de Bollenstreek heeft een be drag van ruim 2000 overge houden aan de voetblwedstrijd van het ..zaterdag-" tegen het „zondagelftal" van de Bollen streek. Arie Haan was Gerrie Mühren komen vervangen om de aftrap te verrichten. Na een 0-1 voorsprong voor de zaterdagploeg door een schot van P. Boot (Lisser Boys), kwam het zondagteeam nog voor rust met 2-1 voor via G. v. Beek (Spel. Lisse) en C. v. Steyn (Foreholte) om na de pauze definitief afstand te ne men: G. v. Beek scoorde nog maals en hetzelfde deed J. Boekei (Teylingen): 4-4. In de pauze gaf de ..Spartaan" een exhibit e op dc 4 x $00 m die gelopen werd door Nanne- ke Lommer se, Leny v. d. Poel, Henny Grimbergen en Joke v. Gerven. Watersporters Van 15 mei tot 1G juni voor Iedere o;;er ven oen ..JOHNSON" keuze uit 6 FRAAIE VERRASSINGEN. Hoofddealer voor Lelden en omatreken: JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST HAARLEMMERTREKVAART 16 a TELEFOON 01710 - 54054 (ingang bij Kwaakbmg, ook zaterdags geopend).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7