Leimuiden heeft alles-in- een-huis Zuidhoek verrijkt met fraai woningproject Oplossing voor rioolprobleem stad rijn- en veenstreek Het Spant van grote betekenis voor hele gemeente Deze week in de Leidse bioscopen Jeremiah Johnson Kelly's Heroes Cabaret Joao en het mes PAGINA b VRIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT 55 Het Spant, de trots van Leimuiden LEIMUIDEN Er is flink feest gevierd in Leimuiden gis teravond bij de opening van Het Spant- Na koorzang en de overdracht van het bestuur werd er gedanst op de mu ziek van een Leidse band. Op een van de terrassen langs de grote zaal had de Bond van Plattelandsvrouwen afde- O ling Leimuiden-Rijnsaterwoude een fraaie stand inge- Mevrouw De Vreeze, echtgenote richt, waar nogal wat belangstelling naar uitging. De van de secretaris-penningmees- Bond heeft de opening van Het Spant aangegrepen om he®fd®.naa™ van het p- meer bekendheid te geven aan de activiteiten van de plat- ge^uw E ajul{,e!;Jke telandsdames. spanten accentueren tevens het ene dak. waaronder een ieder zich thuis kan voelen". Later is gebleken, dat ook ln Bussum een centrum „Spant" heet maar niemand voelde toen nog voor een naamsverandering. Morgen zullen nog verschillende activiteiten plaatshebben ter ge legenheid van het nieuwe cen trum. Het muziekkorps van de KLM trekt 's morgens door Lei muiden. Vanaf 13 uur verzorgen scholen en verenigingen demon straties in Het Spant. Om 13.30 is er volleybal, om 14.30 volks dansen, om 14.45 badminton en om 15.45 turnen. Voor de kinde ren tot 15 jaar is er in de muziek zaal van 13 tot 17.30 uur doorlo pend film. Beheerder van Het Spant is de heer A. Groenewegen. Hij zal, bijgestaan door zijn echtgenote, dagelijks verantwoordelijk zijn voor de Juiste gang van zaken in het centrum Gezien het scala van activiteiten, dat ln het ge bouw zal plaatsvinden, is dit ze ker geen eenvoudige taak. d. Ber, M. v. d. Meer, J. v. d. Meer, H. v. d. Berg (voorzitter, E. Pastoor van Aarlanderveen jubileert AARLANDERVEEN - Pastoor J. van Duivenvoorden (66) uit Aar landerveen viert le Pinksterdag (10 juni) het feit, dat hij veertig jaar priester is. Het jubileum wordt gevierd met een plechtige H. Mis, in de Pa rochiekerk van Aarlanderveen, waarna er een receptie in het Dorpshuis van Ter Aar is van kwart voor drie tot vier uur 's middags. H. v. Mil haalt 225,-uit AVRO-pot voor „Kameleon" HAZERSWOUDE De heer H. C. van Mil uit de Hazerswoudse Guido Gezellestraat heeft gister middag in AVRO's radiopro gramma „Mobiel" een bedrag van 225 verdiend voor „zijn" zanggroep Kameleon, uit Ha- zerswoude en Koudekerk aan den Rijn. In het spelletje „Alles voor de club" beantwoordde hij drie vragen, die alle de muziek be- troffen, naar volle tevredenheid varf presentator Rients Grata- ma. Van Mil raadde overigens ook het aantal guldens, dat zich bevond in een zak die in de stu dio hing. Het bedrag 448 wordt overgemaakt naar een instelling die dat bedrag goed kan gebrui ken. Hij bestemde de 448 voor het tehuis voor geestelijk gehan dicapte kinderen „Ons Thuis" te HazerswoudeRijndijk, naast Zwaantjeskerk. In de uitzending gaf Van Mil een uiteenzetting over de naam en het repertoire van Kameleon, evenals over de komst van het i mannenkoor uit Bischhausen, ressorterend onder Waldkapel, de gemeente waarmee Hazers woude nauwe vriendschapsban- I den onderhoudt, op 31 mei aan staande. i In de studio bevonden zich diver- 1 se Kameleon-supporters. De stand-by" van de heer, Van I Mil, mevr. A. Borst-Tumhout, in de Hazerswoudse Bilderdijk- laan, behoefde gezien de enor me kennis van Van Mil niet in actie te komen. Strijd om Zoeterwouds schaak kamp men schap Zoeterwoude In Babel wordt a.s. zondag gestreden om het schaakkampioenschap in Zoeter woude. De finalisten, Paarde- kooper, Overdeves, Koevoet, Versteegen van Van der Hoe ven, zullen in zes partijen benll- sen wie met de eer gaat strij ken. Be partijen zullen in volstrekte afzondering worden gespeeld. Schaakliefhebbers kunnen de wedstrijden volgen via een direc te lijnverbinding twee verdiepin gen hoger. Daar zullen de par tijen worden toegelicht door twee bestuursleden van de LSB, de heren Selier en De Haas. ALKEMADE Donderdag was het binnen en buitenbad van de zweminrichting „Alkebad" het domein voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs nl. jon gens van de L.T.S. en M.A.V.O. en meisjes van de huishoud school „Koperwiek" en va de M.A.V.O. De wedstrijden waren in groep van onder de 14 jaar en van bo ven de 14 jaar met als onderde len schoolslag, rugslag, vrije slag, estafette wisselslag. De to taaluitslagen werden dat de jon gens van de L.T.S. met totaal 3119,9 wonnen van de M.A.V.O. jongens met 3478,2 en in het be- zit kwamen van de wisselbeker. Bij de meisjes werd deze wissel beker gewonnen door de meis jes van de M.A.V.O. met 3512,2 tegen de meisjes van de „Ko perwiek" met in totaal 3568,6. ALPHEN - Het Groot Koor en het Jeugdkoor uit de Parochie Petrus Banden te Roelofarends- veen en het Dekenale Jongeren Koor Alkemade zullen zaterdag 19 mei des avonds om half zeven de' Eucharistieviering in DE BRON opluisteren. Onder bege leiding van een klein orkest zul len ritmische gezangen wor den uitgevoerd. Het geheel staat onder leiding van de bekende koordirecteur M. Nieuwint. ALKEMADE - Burgemeester P. Smolders is maandag j.l. on verwacht weer opgenomen in het ziekenhuis. Hij was daaruit nog maar kort ontslagen na een operatie. ROELOFARENDSVEEN „Tot voor enkele jaren was het ter rein aan de Zuidhoek in Roelo- farendsveen, aan de oevers van Braassemermeer en Wijde Aa mevr. Smolders, die gisteren een vervuilde en begroeide wil- haar echtgenoot, burgemeester dernis. Voor velen was het een Smolders, verving bij het leg steen des aanstoots". Dat zei gen van de jaarsteen, bij het woningproject van Pieter van Ruiten, projektenontwikkeling BV, aan de Zuidhoek. Het project aan de Zuidhoek be staat uit 6 woningen, waarvan er 3 gereed zijn. Het zijn fraaie luxe woningen, zeer geschikt voor liefhebbers van de water sport, omdat zij op een van de mooiste oevers van het meer liggen. De woningen worden ge bouwd door D. de Graaf uit Lei derdorp, onder architectuur van Van Dam, v. d. Sterre en Van Straten, eveneens te Leiderdorp. ZOETERWOUDE Een rioolpers leiding en een persgemaal zul len nog deze zomer met Leiden Zuid-West verbonden zijn. Hiermede zal dan een einde geko men zijn aan de nare situatie, die er langzamerhand ontstaan was, voor huize Emmaus en de Zuidhof door de lozing (van Westeinde 1) in de polder, waarvoor door het polderbe stuur vergunning was verleend. Als het werk gereed is, kunnen ook diverse andere wjken er op aangesloten worden, zoals West einden II en UI. Dorp, Zuidhof, Zonnegaarde, Sportpark Haas broek, Hoge Rijndijk en het In dustriegebied. Dat er vaart in zit blijkt onder meer wel hier uit, dat het gemaal voor de bouwvakvakantie aanbesteed zal worden en dat de procedure hin derwet is ingezet. KOUDEKERK Burgemeester v. d. Linden kwam gisteren de ouders geluk wensen van de 40000ste inwoner van Koudekerk, Ronald Wen- sink. Hij bracht een fruitmand en een spaarbankboekje mee. Op de foto heeft de heer v. d. Linden de jongste inwoner van zijn ge meente in de armen, chter hem kijkt vader Wensink toe. „De Zudde" en „Nieuwkoop" gaan sporteu NIEUWKOOP Morgen zal de Speeltuinvereniging De Zudde in nauwe aamenwerking met de s.v. Nieuwkoop weer haar jaar lijkse sportdag organiseren voor de plaatselijke jeugd. Dit spor tieve treffen vindt plaats op het voetbalterrein aan de Achter weg. De inschrijving geschiedt op de zelfde dag in de kantine van de voetbalvereniging. Naast de tra ditionele sporten staan dit jaar diverse volksspelen op het pro- j gramma als zakslaan, ringste- ken en steltlopen. Er wordt gespeeld in verschillende leef- j 'ijdsgroepen. Alle kinderen van 1 6 t/m 13 jaar kunnen meedoen. 's Middags zal een grote ballon- ALPHEN Mevr. Jongeburger-v. Wijk heeft met het onthullen van nenwedstrijd worden gehouden j het sleutelbord het bejaardencentrum Driehoorne voor bewoners terwijl 's avonds om half vijf de opengesteld. Zij was twee jaar geleden de eerste, die zich kwam prijsuitreiking zal zijn van dit aanmelden als bewoonster. Rechts de voorzitter van de Stichting sportieve gebeuren. I Bouw en Beheer Serviceflats, de heer A. A. Jebbink. V. d. Salin nieuwe voorzitter KPJ Zoeterwoude ZOETERWOUDE Sjaak van der Salm heeft Theo van Leeu wen als voorzitter van de KPJ opgevolgd. Verder maken Anne ke den Eisen, Kees de Groot, Jan Berg, André de Boer, Mar- Ja van der Lubbe en Anja van Velsen deel uit van het bestuur. Sporlaangelegenheden worden in de toekomst speciaal behartigd door Kees Berg. Op de onlangs gehouden ledenver gadering bleek de financiële po sitie van de KPJ uitstekend. Het saldo steeg naar 2.439,56. Het ledental groeide naar 119. Met het zomerprogramma wordt vanavond een begin ge maakt. De KPJ-leden vertrek ken dan vanaf de Schenkelweg voor een dobbelrit op de fiets. Boplnfnrr nils veen, Illocmenvcllinu 16 mei 1073. Anjer* '24 48. Rozen Garnctte, Carol l(na, Ro «li ndla ic- -Zori (na. Ma rlinbu, ^P.n-.wlthd. Annubeüe 15 21'. '11 I'romlnone PreclMn 34-3*)! I-cl'lr-a 'f. i'. 'der' era's 3'!-"-36 'p.M.' Troi'- --<>. I'> rethrum 1.15—1,4:., <0—2,65. I.nlhupjs 50—1,50, 3,10, Tulpen 30—35 per LEIDEN Er is deze week veel nieuws te zien in de Leidse bioscopen. Alleen „Turks fruit" is van de „langblijvers" ge bleven. De film met Rutger Houwert en Monique van der Ven blijkt langzamerhand een doorslaand succes in Leiden te wor den. De „vier vuisten" hebben het loodje moeten leggen voor „Jeremiah Johnson" in LUXOR. Al zwemen beide films naar een western, ze lijken in geen geval op elkaar. In STUDIO is de film „Joao en het mes" te zien. Een film over een man die zijn vrouw vermoordt in een vlaag van verbijstering. TRIANON komt deze week met de onthullende film „Cabaret". Een film waarin men met volle teugen kan genieten van het Berlijnse nachtleven in de crisisjaren. „The Burglars" beleeft zijn reprise deze week in REX. Belmondo-liefhebbers krijgen weer de mogelijkheid om met volle teugen van 's mans stunts te genieten. CAMERA komt deze week met de oorlogs satire „Kelly's Heroes". Western zonder saloon LUXOR Sydney Pollacks „Jeremiah Johnson" is een western zonder een western te zijn. Het speelt zich af ln een onherbergzaaam gebied, maar de saloons, bankgebou wen, paardendieven en post koetsen ontbreken. De held van het verhaal is een jontr® man (Robert Redford) die de woestijn intrekt op zoek Hetgeen hem bijna tot de ondergang brengt. Hij wordt gered door een oude, verwilderde pelsjager, die hem leert schieten. Zijn tweede redder is een kaalhoofdige woestijndief. die door de indianen levend begraven werd, maar door Jeremiah op het nippertje gered wordt. In zijn zoeken naar een beter leven komt hij terecht bij een In dianenstam, waar hij door een misverstand met de dochter van het opperhoofd moet trouwen. Samen met zijn vrouw en een stom jongetje dat hij op zijn reis is tegengekomen pro beert hij een eigen beschavinkje op te bouwen. Dit wordt echter verstoord door een voorbij trekkende cavale rie. Nu wordt Pollacks bedoeling duidelijk: niemand ontkomt aan deze wereld. Wanneer Jeremiah dan ook nog ruzie krijgt met de indianenstam is zijn ellende compleet. Zonder vrouw en kind trekt hij weer verder door het landschap. Onvervalste Amerikaanse oorlogs humor CAMERA In navolging van „Mash" hebben de Amerika nen (ze kunnen het niet la ten) weer een „satirische" oorlogsfilm gemaakt. Was het bij „Mash" nog niet al te duidelijk dat er een loopje met het oorlogsgebeuren werd genomen, „Kelly's he roes" laat er geen twijfel over bestaan. De handeling wordt verplaatst naar het Nacy van 1944^ waar een groepje Amerikaanse soldaten wordt „gedropped". Vac een Duitse soldaat verneemt de tot soldaat gedegradeerde Kelly dat er achter Nacy voor zestig miljoen gulden goud op de helden ligt te wachten. Dan is de oorlog spoedig vergeter en wordt de toeschouwer voor de raarste situaties gesteld. Kleurrijke wereld met dreiging op achtergrond TRIANON Na zijn eigen er varingen In Berlijn te heb ben schreef Christopher Is- herwood zo'n veertig Jaar geleden „Goodbye to Berlin". Al spoedig vond dit boek een regisseur die het verhaal voor toneel bewerkte. Dit mondde uit ln een musical, die enkele maanden geleden als film In Nederland zijn première beleefde. Liza Minelli de dochter van de Amerikaanse ster Judy Garland speelt een ambitieus nachtclubdanseresje dat verliefd wordt op een Engelse leraar, die bij haar in het zelfde huis woont. Met op de achtergrond de dreiging van Hitler en zijn SS gaat voor de toeschouwer een hele bijzondere wereld open. Men kijkt ademloos naar de decors, naar de fotografie In beheer ste kleuren en naar de effectieve parallelmontage. Langzamerhand wordt het duidelijk welke frustratie Sally (Liza) zoal lijdt. Enerzijds verlangt zij naar liefde en gebor genheid. Heeft ze dat eenmaal verkregen stoot zij het weer af uit angst iets van zichzelf terug te moeten geven. Het een en ander leidt dan tot een verwijdering tussen haar en haar me debewoner. Zonder eenmaal om te kijken laat zij haar vriend naar zijn vaderland vertrekken. STUDIO Het zou te ver gaan, Job de man op de mesthop te vergelijken met „Joao en het mes." Toch zijn er parallellen tussen hen beiden. Job verliest alles, zelfs zijn gezondheid maar zijn geest blijft ongebro ken en zijn vertrouwen op Jahwe wordt beloond. Joao, de Caboclo van de Pamahyba-stroom, ver liest zijn kinderen, zijn vrouw en omdat hij „alles heeft ge daan om geen weduwnaar te worden" ok zijn bescheiden vermogen. Steeds eenzamer wordt Joao, en steeds groter zijn angst voor de eenzaamheid. Maar de beproe ving is nog niet ten einde. Want zijn tweede vrouw, de jonge en mooie Maria, beantwoordt zijn liefde niet en uit hartstochtelij ke jaloersheid verstoot hij zijn aangenomen zoon. Om Maria het leven van een welgestelde vrouw te kunnen geven, gaat Joao vier Jaar lang latex zoeken <n de Amazone-hel. Fysiek blijft hij ongebroken maar, hoewel door zijn tmuw aan Mtria over eind gehouden gaat hii geestc- hik kapot. Wanneer z>in vrouw hem b:; ziln kind aan de hand, belooft hij haar te rullen doden met het mes. Dat idee zet zich bij hem vast en op het moment dat ze Angst voor de voor de eenzaamheid eindelijk zijn liefkozingen beant woordt. steekt hij haar in een vlaag van verbijstering neer. De wet heeft respect voor de ge vallen reus. Maar als hl| in ge vangenschap sterft, bestemt hij zijn nalatenschap voor een eer lijke begrafenis naast Maria, var wie hij zo zielsveel hield. Zo zal Joao, tenminste in de dood niet eenzaam zijn. „Joao en het mes" werd oorspronke lijk geschreven als roman. Als Nederlands-Braziliaanse co-pro ductie onder regie van George Sluizer en door het excellente camerawerk van Jan de Bont, beef: he. verhaal als film een merkv aard!ge balladevorm ge kregen, die enigszins denken d~et aan „O Gangachero", waa-mee Brazilië in de jaren •e :t r'n Harts on 'er de grote film-rvif-endbeden veroverde. „Joao" vurmde de Nederlands inzending op het Filmfestival van Berlijn in 1972. En met re den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5