Oegstgeest verwerpt regeling voorgewest Menten maakt zelf van zijn put een recreatiegebied Christendom basis voor opbouw Uganda Lage elftallen in finale SIZ LEIDEN NOORD ONTKETENT AKTIE VOOR PATER PIET stad en randgemeenten Gemeenten moeten afhaken GARAGE POOT OOK Wat u moet weten __r Voor Audi naar Karand PAGINA 3 VRIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT ;rei )EGSTGEEST/WARMOND De leeggezogen Voorhopolder langs de Haarlemmertrekvaart zal zonder directe bemoeienis van omliggende gemeenten als Oegstgeest, Sassenheim en War- mond tot ontwikkeling worde gebracht al» recreatiegebied. De eigenaar van de Voorhofpol- der, Warmonder J. H. Menten, gaat het na beëindiging van de zandwinning in de eigen beheer doen. 'ogingen om te komen tot een stichting, waarin een aantal ge meenten en de heer Menten deel zouden nemen, zijn afge stuit op bezwaren van de pro vincie. De provincie Visvijver met ruige bossages op de oevers regeling, bijvoorbeeld een re- creatieschao. Met dat advies probeerde men nok de heerMen- ten buiren te sluiten, want hij een publiekrechtelijke regehmg is het onmogelijk, dat overheid sorganen en particulieren sa men beheersbevoegdheden krij gen. een privaatrechtelijke regeling De heer Menten. die ii pen st«ch- voor dit recreatiegebied en nd- ting het zijne had willen bijdra- viseerde een publiekrechtelijke gen in de vorm an 1 miljoen en de eigendommen voor het symbolischebedrag van l.~, wenstte zich echter niet uiten spel te laten zetten. Hij besloot, daarop op eigen gelegenheid een recreatiegebied te maken, in de vorm zoals hij vanaf het begin heeft voorgestaan. De heer Mente dankt daarbij aan een gebied voor sociale recrea tie met de nadruk op de Hengel sport. Deze bestemming past globaal in de opvatting van het ministerie van CRM, dat «en recreatie schap waarschijnlijk wel bad willen subsidiëren indien de Voorhof polder opgenomen zou zijn >n het recreatieschap Ka- gerzoom. De plas in de Voorbof- oplder zou dan een visvijver moeten worden met ruige he- Zoetermeer Zondagmiddag om half drie wordt op Haasbroek de finale gespeeld van het club kampioenschap van S.J.Z. welke zal gaan tussen het vijfde en zevende elftal. Alle zondag en zaterdag seniorcnelftallen als- de finale zal geen simpele opga ve zijn om deze terug te brengen gelet op de kracht van de defen sie van het zevende. Onder lei ding van aanvoerder Coco is zij al diverse teams te sterk geble ken. mede het Al team hebben hier- In de finale van het troosttoernooi De Voorhofpolder, die binnen afzienbare tijd in een recreatiegebied veranderd zal zijn planting op de oeverlanden. als artikel 12 gemeente in finan- De Voorhofpolder, ook wel "De ciële onmacht raakte. Menten" genoemd. Ie- Het feit. dat de gemeenten op vert al geruime tijd rand voor de Leidse Merenwiik. Het was aanvankelijk de bedoeling, ook Leiden meegewerkt zou hebben aan het ontwikkelen van de re- creatieplannen voor 'De Put van Menten". maar Leiden moest zich terug trekken uit een joint-venture, toen de gemeente aandrang van de provincie heb ben moeten "afhaken" betekent overigens niet. dat het recrea- tiegeied helemaal zonder over heidsbemoeienis kan worden ontwikkeld door de heer Men ten. Via vergunningen in het ka der van de Hinderwet enz. blij ven de gemeente een belangrij ke inger in de pap houden bij de inrichting en exploitatie van het gebied. B. en W. van Oegst geest die over deze zaak aan de raad de nodige informatie heb ben gegeven, ziein de hele ont wikkeling tot nu toe wel voorde len" de gemente is voor toe komstige zware lasten bespaard gebleven zonder dat aan de mo gelijkheid tot recreëren te kort is gedaan". rv'P' Ciei. LEIDEN Als pater Piet eenmaal aan het vertellen gaat over Uganda, dan hoef je verder niets meer te vragen. Dan wordt je de bedoeling van missie en zending in dat ontwikkelingsland letterlijk in het hart van Afrika glashelder: „De missie moet zichzelf overbodig maken. De kerk in Uganda moet met land en volk verwe ven zijn en door Oegandezen zelf be stuurd worden". Die ontwikkeling is al een heel eind op gang. Toen pater Piet van der Westen, Leidenaar en „zoon" van de Herensingelparochie, 21 jaar geleden in het bisdom Tororo kwam, werkten daar zeventig missionarissen en drie in heemse priesters. Nu werken in dat bis dom dat ongeveer zo groot is als heel Nederland negentig missionarissen en 35 inheemse priesters. En de .bisschcop is een van de inheemse priesters. Zo zijn er twaalf bisdommen in Uganda, waarvan er negen een inlandse bisschop hebben. Ook de aartsbisschop in de hoofdstad Kampa la is een inlandse priester. Jganda is nu voor 60% christen. Ruim 35% van de Als ergens ln de parochie een school moet komen, bevolking is katholiek; bijna 25% Is anglicaans. dan laat je de mensen zelf de muren optrekken. Ongeveer de helft van de jeugd volgt lager on- Het dak krijgen ze van de pater. Het is dan hun derwijs. Dat onderwijs is niet geheel kosteloos. school, die ze zelf gebouwd hebben. Of hun zie- De salarissen van de onderwijzers worden door kenhuis. Of hun kerk. Ze hebben ze zelf ge- de regering betaald. De leermiddelen moeten de ouders zelf bekostigen. Hierop is een middelbaar onderwijs opgebouwd, volgens het Engelse Colle gesysteem, waaruit nog de invloed blijkt van het Engelse protecctoraat dat zicch tot tien jaar gele den over Uganda uitstrekte. In de hoofdstad Kampala staat een universiteit, die zo'n 4000 stu denten telt. „En het is een zeer goede universi teit, waarop ook de studenten van ons grootse minarie voor sommige vakken college lopen. La ger en middelbaar onderwijs zijn bijna geheel „Geen enkel probleem", signaleert pater Piet. Mis- door missie en zending opgezet; de universiteit sie en zending helpen mee met het opzetten bouwd. Zo wordt de parochie, het bisdom, de kerk hun kerk. Zo ook het onderwijs, de gezond heidszorg, de landbouwprojecten: het is van hen. Het hoort bij het eigen land. Op deze wijze heeft pater Van der Westen in zijn eerste parochie 34 klaslokalen gesticht en bouwden de parochianen in zijn volgende standplaats ook hun eigen kerk. Hoe is nu de verhouding tussen missie en ontwik kelingshulp? door het gouvernement. Als gevolg hiervan is bijna het gehele kader van het land christen. En in steeds sneller tempo worden ook de posten in de kerk door Ugandezen bezet. Zo moet het ook: wij, missionarissen en zendelingen, moeten ons zelf overbodig maken". Dat is de mening van pa ter Piet van der Westen. Maar de situatie die hij beschrijft, is niet zomaar tot stand gekomen. Hij heeft zelf 21 jaar lang meegewerkt aan het op bouwen van de kerk voor het volk van Uganda. Hij werkte in een parochie met een middellijn van 40 kilometer, waarin het aantal parochianen bij zijn vertrek 32.000 bedroeg. Pater Piet \verd daar bijgestaan door soms één, soms twee Kape laans, de vaste assistent was een inlandse pries- Niet een polarisatie, zoals In Nederland. Men heeft de gelegenheid gehad om alles met elkaar door te praten. Daardoor werden botsingen voor komen". Voor een goed begrip van de situatie van het christendom in Uganda en in geheel Afrika is ook nog interessant wat pater Van der Westen vertelt over de missionaire beweging van de Islam. Onder de leuze „Afrika voor de Islam", trekt het Mohamedanisme dat heel Noord-Afrika beheerst, sterk in zuidelijke richting. Komen de missie en de zending via onderwijs, gezondheids zorg en andere sociale wegen tot bloei, de Islam bedient zicch voor zijn verbreiding van de handel. Daardoor en doordat Uganda en in mindere mate Kenia christelijk zijn, trekt het Mohame danisme ln hoofdzaak langs de westkust op. In Centraal-Afrika botsen beide religies. De laatste ontwikkelingen politiek en religieus zouden de vraag kunnen doen rijzen, of de kerk in Ugan da al op eigen benen kan staan. Pater Piet meent van wel. „De kerk heeft In Uganda al zo diep wortel geschoten dat ze zeker haar eigen weg kan gaan. Wel zal het enige tijd vragen om alle posten optimaal met eigen, Ugandese, kracdh- ten te bemannen. Daarom zijn wij als missiona rissen blij, als wij het volk van Uganda daarbij mogen helpen". In de steden ls ook een begin van Industrie. Wat is Om deze reden is pater Piet van der Westen er de invloed van het Tweede Vaticaans Concilie ge- nu ook blij mee, dat hij mag gaan helpen bij de weest op de kerk in Uganda? „Uganda heeft een opbouw van de kerk in het buurland Kenia, nu vri jzwakke pers. Ook radio en televisie hebben ongelukkige omstandigheden het hem onmogelijk maar weinig invloed. Daardoor is er een zeer ge- maken, naar Totoro in Uganda terug te gaan. leidelijke en harmonieuze ontwikkeling geweest. Want dat is de geest van de missie: HELPEN. proejeten, die met ontwikkelingshulp worden be taald. Een van de priesters van het bisdom Toro ro is vrijgemaakt om zulke projecten voor te be reiden en te coördineren als er via de eigen ka nalen geen medewerkers voor zo'n project te vin den zijn, dan komen ze erw el via de ontwikke lingshulporganen. De samenwerking is zeer goed. Vooral landbouwprojecten komen op deze manier goed tot ontwikkeling. Want dank zij het feit dat Uganda geen kolonie maar protectoraat van En geland ls geweest, bleef het merendeel van de grond in handen van Ugandezen. Grootgrondbezit in vreemde handen zoals in Rhodesia, Zuid- Afrika en ook wel in Kenia is er onbekend. aan deelgenomen. De ingebouw- dj handicap van één doelpunt per elftal bleek voor de hogere elftallen toch te groot. Zij verdwenen één voor één met het eerste team dinsdag als laatste. Hiervoor was het vijfde elftal verantwoordelijk. Olst- hoorn c.s. wisten de 0—4 begin- stand slechts tot 24 terug te brengen door treffers van Theo van Klink en Sjaal van Slinger land. De 0—2 achterstand van het vijfde elftal a.s. zondag komen de Trimmers tegenover het eerste zaterdagteam te staan. Een gode prestatie van de mannen van Pierre Maljers die hiermede hebben aangetoond dat hun wekelijkse trimavond ze ker grote waarde heeft. Overi gens moeten zij die zich hierbij willen aansluiten wachten tot september omdat aan het einde van de maand ook voor de trim mers het gesloten seizoen in gaat. Oegstgeest stopt schoolzwemmen in Katwijk Oegstgeest Nu dit jaar waar schijnlijk het (tweede) nieuwe gymnastieklokaal aan de Kam- perfoellclaan gereed zal komen wordt na 1 augustus gestaakt met het schoolzwemmen in de gemeente Katwijk, aldus werd gisteren in de gemeenteraad medegedeeld. De heer Dr. J. L. Sellink heeft in Oegstgeest een klein „klokken museum aan de Clematislaan. Het bleek echter onmogelijk te zijn hem een vergunning te ge ven voor uitbreiding van zijn woning. Niet ledereen was het daarmee eens. o.m. de heer Cle- ton (VVD) Het beroep van de heer Selling tegen weigering van de bouwvergunning werd niet ontvankelijk verklaard doch 1 daarnaast zal men graag mede- werking verlenen voor wat be treft het zoeken naar ruimte. Voorts zal men onderzoeken of j er aanleiding bestaat om hem wel met een vergunning tege moet te kunnen treden. De heer Cleton (VVD) wordt opgevolgd door de heer Briët in de VVD fractie. Burgemeester van Ey- singa sprak woorden ten af scheid welke duidelijk getuigen van waardering voor het werk van de heer Cleton. UW MENING Solidariteit examens alle BHW-actie-Komité'i in Leiden, willen wij de leden van de WBV „De Eendracht'" succes wensen. Wij willi .solidariteit betuigen met allen, die de huurverhoging en de huurharmonisatie weigeren te Di betalen en met alle BHW-leden. elke imaand voor gelopen 'I hebben om de weigering 'op ganiseren. Het gemeente-be stuur van Leiden is tegen de huurverhoging die „De Een dracht" wil doorvoeren. Deze vertegenwoordigers Leidse bevolking zijn het er niet dat Leidenareo voor hun recht opkomen. Maar, de strijd van de leden ^Eendracht" is het nu te danken dat deze woningbouwvereniging voor heel Nederland een voor beeld is geworden in de strijd k P tegen de huuropdrijving. Uit het hele land stromen de solidari teitsbetuigingen binnen inel ille woningbouwverenigingen in Nederland moeten het voorbeeld van ,,De Eendracht" volgen en zich organiseren in de Bond van Huurders en Woningzoekenden. Het moet overal bekend wor- TR' den, dat de arbeiders het niet hoeven te nemen, dat de huren 1 en prijzen voortdurend stijgen, terwijl de winsten van de grote »re« ondernemers rekord-hoogtes be reiken. De enorme in de bouw gemaakt worden, moeten allemaal opgebracht worden door de huren, die wij 1 betalen. Van het geld, dat de I huurharmonisatie opbrengt, wil de het vorige kabinet de ningbouw subsidiëren. Maar, dat is geen oplossing: dat is via er b een indirekte weg de arbeiders toch weer laten betalen hoge bouwwinsten. Huurverho ging is diefstal, want het komt .niet ten goede aan het onder houd van onze huizen. binn het bestuur van „De Een dracht" zitten nu BHW-leden. die samen met de bewoners de strijd aanbinden voor de recht vaardige eis: een goed huis met een eerlijke huur, voor de arbei ders. Nog veel meer mensen moeten zich organiseren BonJ van Huurders en Woning- n zoekenden en de huurverhoging en huurharmonisatie gaan geren. Eendracht maakt macht, dat bewijst de WBV „De Een dracht'' Aktie-komité BHW LEIDEN Onder de kop „Aktie Pater Piet" is in Leiden een aktie van start gegaan, die het mogelijk moet maken, om Pater Piet van der Westen weer een nieuwe start te geven als mis sionaris. Piet van der Westen, geboren en getogen Leide naar, „zoon van de Herensingelparochie" ging bijna 22 jaar geleden vol jeugdig enthousiasme naar Uganda. Al die 22 jaar werkte hij daar als priester. Het was pionierswerk en dan ben je des te meer aan de vruchten ervan gebonden. Want wat je zo juist van de grond hebt geholpen, vereist dubbele zorg om het te behouden en te laten groeien. Wat hij zoal deed en hoe hij de moderne missietaak ziet, kunt U lezen in het artikel elders op deze pagina. Daaruit zult U begrijpen, dat zijn har» nu nog ia Tororo in Uganda ligt. Een ongelukkige politieke ontwikkeling in Uganda joeg hem het land uit. AI zijn geld. dat hij in een gloednieuwe volkswagen had gestoken, moest hij achterlaten. Totaal berooid kwam hij in Nederland terug. En Nederland betekende voor Pater Piet de stad Leiden, waar zijn fami lie en vrienden wonen. Nu is hij zo gelukkig, dat hij in juni mag vertrek ken naar een nieuw missiegebied in Kenia, het buurland van Uganda. Hij mag daar werken in een bisdom met een inlandse bisschop bij de „Luo" een stam, die hij vroeger ook in Uganda als priester heeft verzorgd. Daarbij willen zijn oude vrienden in de Herensingelparochie en nog velen elders in Leiden hem helpen met een nieuwe start. In de Hcrensingelparochie gaan vrijwilligers de hele parochie af om hiervoor een bijdrage te vragen. Men kan ook via de giro van de A. B. N. Leiden giro 9013. Rekening no 56.67.3-4 34.788 t.n.v. Pater P. v.d. Westen zijn hulp geven. Op zondag 27 mei zal de pater zelf in alle H. H. Missen in de Herensingelkenk U nog veel meer over zijn werk vertellen. Degenen, die hem kennen weten, dat dit beslist de moeite waard is om te luisteren. Dan kunt U nog meer te we ten komen, wat missie in de moderne tijd bete kent. (ADVERTENTIE) TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN. Wachten Aan G.S. kost Oegstgeest veertig mille OEGSTGEEST De verkeersre- gellngslnstallatle op het kruis punt Rijnzichtweg/Floresstraat gaat niet 106.000 kosten, maar ongeveer 150.000. De gemeenteraad besloot in 1970 al een krediet van 106.000 be schikbaar te stellen, maar het besluit werd door GS toen niet goedgekeurd, omdat het Oegst geest ontbrak aan de nodige vaste financieringsmiddelen. Die zijn nu inmiddels wel verze kerd, maar intussen zijn de prijzen drastisch gestegen. Het college vraagt de raad het gat van 44 mille te dichten met een aanvullend krediet. r LEIDEN Om in gezamenlijk overleg tot een voor alle be trokkenen aanvaardbare op lossing van de nachtelijke cafèrumoeren iu de Pieters- kerkwijk te komen, heeft burgemeester Vis alle bewo ners van deze wijk uitgeno digd voor een gedachterwi seling. De bijeenkomst is op woensdag 6 juni a.s., om half acht, in de Burgerzaal het Stadhuis. LEIDEN In de Herensingel kerk wordt zondagochtend de eerste H. Communie van een aantal kinderea gevierd met medewerking van de jonge rengroep The Lord's Folies, De eucharistieviering is te vens tot intentie van een bruidspaar, dat op die dag zijn 40-jarig huwelijksfeest viert. Celebrant is kapelaan F. Verlaan. LEIDSCHENDAM Os eerste groep patiënten „Schakenbosch vertrekt mor gen naar Ommen voor een weekje vakuntie. Vorige week ging een groep van 33 patiënten naar Sleinuch. Op donderdag 24 mei wordt ssn bezoek gebracht aan „Avt- fauna". Hiervoor worden nog Leidschendamse autobezit ters gevraagd. Opgeven bij: de heer Verschuur, tel. 8948. HAZERSWOUDE In het gemeente sportpark wordt a.s. zondag een voetbaltoer nooi georganiseerd door de KPJ. De prijsuitreiking vind 's avonds om 20.00 uur plaats tijdens een dansfeest in het Don Boscohuis in Zoe- lerwoude. RIJPWETERING - Leden vnn de RKSV „Rijpwcte- ring" gaan morgen vanaf 9.00 uur oud papier ophalen voor de jeugdkas. OEGSTGEEST De bespreking van de ontwerpregeling Gewest Leiden had gisteravond in de Oegstgeesterraad voor drs. J. de Graaf een teleurstellend ver loop. De socialistische fraktie- voorzitter heeft in een uitvoerig pleidooi duidelijk laten blijken dat de raad deze regeling moest aanvaarden aangezien het wel eens nare konsekwenties met zich mee kon brengen als men het "onaanvaardbaar" uitsprak. Spreker voorzag zelfs een an nexatie van de gemeente, maar dit argument bracht de overige raadsfracties die kritische en praktische kanttekeningen plaatsten bij het viorgelegd ont werp niet van hun propos. Met name de heer Cleton (VVD) gaf een duidelijk resumé en te vens motivering van de gevoe lens van zijn fractie. „Ons standpunt is nog steeds hetzelf de gebleven. Wij onderschrijven de motie welke de raad destijds heeft aanvaard en waarin wordt gesteld de oude regeling aan te - houden tot volend jaar septem ber. Wij achten de tijd niet rijp voor een nieuwe en verzwaarde regeling". „Het is mij niet duidelijk hoe de voorgetelde regerling in de praktij zal moeten werken, noe- mand in Nederland weet dat precies, zelfs bij de Overheid eerst verwarring. Het gaat hier- niet om simpele samenwerking, maar om een reorganisatie van het bestuursapparaat in Neder land". Namens de PC fracti werd het woord gevoerd door de heer Brouwer (die mede gewestraad lid is). Deze gaf te kennen dat er geen duidelijke lijn in de gang van zaken aanwezig is. „Wij moeten waarschijnlijk nog tot '77 wachten op de Gewest- wet. Dit betreur ik. De bestuur lijke herstructuering is in eerste instantie een zaak van regering en parlement en behoort in Den Haag". Een duidelijkebasis voor bevoegdheden en financiën ont breekt. Er wordt in het ontwerp gesproken over gemeentelijke taken en niet over de provincia le. die in de toekomst zeker een rol zullen gaan spelen. Daar om", aldus de heer Brouwer, „is het beter wat later in de ha ven aan te komen dan dat er en gedeelte in de branding achter blijft". Mevrouw M. Gouverneur van Deene (KVP) stelde eveneens dat de tijd terkot was, sprak zich uit voor gewestvorming maar ond, dat men tot volgend jaar september minstens door moest gaan metde oude regeling m deze uit te diepen "Ni heeft men een jas gemaakt en men weet niet eens of hij wel past". Overigens liet spreekster zich uit in praktisch de zelfde be woordingen als haar voorgan gers. De heer Olivier (D'66): Wij zijn voor reorganisatie en reconstellatie van het bestuur. Als wij echter met deze rege ling in zee gaan wordt het een brok frustratie: er is geen wet telijk regiem waar je op kunt bouwen. Met het gewest, de Ver. Ned. Gemeenten het proin- ciale bestuur en binnenlandse zaken moeten wij in het be stuurlijk chaotische gebied tot een oplossing komen". Zij frac tiegenote. mevrouw van Look- eren vond dat men het nu maar eens wel moest aanvaarden. „Je moet het gewoon wagen, anders gebeurd er niets". Drs. de Graaf: „Aan een wettelijke basis kunnen wij op lokaal ni- veuu el wat doen, ik vind de fi nanciën niet onoverkomelijk. Als wij geen voorstanders zijn van een kleiner gewest Leiden dan schreeuwen wij om en gro ter gewest Den Haag en verzui pen regionale problemen in Haagse problemen". Op drs. de Graaf en mevrouw van Lookeren na zei men tenslotte: Onaanvaardbaar. ADVERTENTIEi «J« RW. van** firn «Mi "AwagSS I 01710-69307(om te onthouden) A Karand Eerste door- geefsehaak- kampioen- schap in Leiden LEIDEN Op zaterdag 19 mei a.s. organiseerl de Leidse Jeugd- schaak Sociëteit het eerste open doorgeefschaakkampioenschap van Nederland. Het doorgeef- schaak geniet zowel In binnen- als ln buitenland een steeds gro tere bekendheid. Schaakenthou siasten kunnen voor inlichtingen zich wenden tot R. Mieremet, tel.nr. 01710—44616. Er wordt vanaf 12.00 tot ongeveer 17.30 uur gespeeld in de Jeugdzolder Morsweg 114, Lelden. Inlcggcld bedraagt f 1,50 p p. oftewel ƒ3.- per paar. De prijzen zullen uit hoekenbonnen bestaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3