Geen duiven op til in Israël glanzend marmer, maar efficiënt ISRAËL 25 JAAR Moskouse metro „Israël is een klein land, maar tegelijk is het com pleet Bij Sodoma hebben we 't laagste punt ter wereld dat onder de zeespiegel is gelegen vierhonderd me ter. Maar we hebben ook de eeuwig besneeuwde toppen van de berg Hermon. Beide behoren tot de volmaakte volledigheid van het Land van Israël". Men zou Elie- zer Livney een oud man kunnen noemen. Hij is 70 jaar. De lijd dat hij aktief was in de politiek als lid voor de MAPAM (de Ver enigde Arbeiderspartij) in de Knesset, ligt ver achter hem. Zijn handen trillen wanneer hij gebaart of naar zijn glas tomatensap grijpt. Maar nog steeds ge niet hij waardering als een groot kenner van de joodse ziel- Door zijn artikelen- stroom in kranten en tijd schriften oefent hij grote invloed uit op het publieke denken. Zijn standaard werk „Israël en de crisis in de Westerse samenleving" zal dit jaar in het Engels over de hele wereld gaan. Eliezer Livney wordt door sommigen afgeschilderd als een mysticus. Zelf houdt hij het erop dat zijn oudheid kundige werk hem een diep inzicht heeft gegund in de schijnbaar ondoorgrondelij ke gang van de historie en daardoor zijn geloof in de bestemming van het joodse volk heeft bevestigd. Hoe het zij deze beminnelij ke, spitse grijsaard is dui delijk de filosoof achter de beweging „Het Land van Israël". Concreet en zeer in het kort komt de gedachte hierop neer. De nu 25 jaar jonge staat dient te reiken van de berg Hermon die in het noorden uittorent bo ven de eertijds Syrische hoog vlakte van Golan, tot aan het Suezkanaal in het zuiden, in de kokende Sinal. Zo heeft Jahweh het gewild. Zo heeft hij het door zijn profeten laten voorspellen. En sterker eeuwenlang is dit „Land van Israël" een histo risch feit geweest. Eigenlijk hoort heel Jordanië erbij en nog een lap van Syrië, maar alla, je»' kunt de Arabieren niet alle rech ten ontzeggen. Ze hebben er wortel geschoten. Ze mogen er blijven. hebben ze de kreet overgenomen make love, not war. Maar als je ze allemaal op een hoop zou kunnen vegen, zouden ze mis schien goed zijn voor één zetel in de Knesset. Meer niet. En ik verzeker u dat et geen echte jo den zijn. Ze weten niets van de Talmoed, niets van ons inge schapen heimwee naar het Be loofde Land. Het zijn blaaskaken die de mond alleen maar bol hebben van drugs en vrije seks. De Joodse traditie die ons volk door de eeuwen en rampspoeden heen bij elkaar heeft gehouden, is hun vreemd. Ze hebben zich door de westerse denkbeelden laten assimileren. Het zijn ver waterde Europeanen. Vergeet In de verdere loop van ons ge sprek blijkt Eliezer Livney ze echter allerminst te kunnen ver geten. „Nieuw Links in Israël vormt een waarschuwing", zal hij op een gegeven moment op merken. „Het verschijnsel be wijst dat onze lichamelijke te rugkeer in Israël die bevestigd is door drie gewonnen oorlogen en door het 25-jarig bestaan van de staat, niet meer dan een stap is in de richting van de terug keer van de joodse geest. Het herscheppen van de volheid van ons verleden in eigentijdse vor men moet nog beginnen. Het mag er soms op lijken, maar wij zijn geen Hebreeuws spre kende Europeanen op de weste lijke Jordaanoever. Wij zijn het waren een paar bomen met har de, zure appeltjes die nooit rijp leken te worden. Een paar gei ten en schapen. Enkele schar minkels van koeien. Maar we wisten: dit land zal vruchten gaan dragen als geen ander. We konden dat niet zeggen vanuit een landbouwkundige achter grond. De joodse pioniers uit die dagen waren geen boeren. Ze kwamen uit intellectuele kringen of uit zakenmilieus. Maar we wisten het met onwrikbare ze kerheid omdat het óns land was". De stilte die valt, moet dienen om 25 jaar Israël en méér te overbruggen. Teruggekeerd in het jubileumjaar 1973, in de ver velend sjieke lounge van het King David Hotel in Jeruzalem waar we praten, zegt Eliezer Livney, even plotseling oud als hij zojuist jong was: „En nu zit ten we midden in de interne problemen. Ik zal ze voor u pro beren te schetsen. We beleven de tijd van de derde Aliyah. U praat over immigratiegolven, maar wij zien er een diepere zin in. Wij noemen het Aliyah - op gang. Uit alle hoeken van de wereld stromen de joden toe. We heb ben een volwaardige staat, al leen weten we hem nog niet te besturen. Vandaar de politieke strubbelingen die de lachlust van het buitenland prikkelen. We hebben domweg geen politie- is een gat gevallen dat we op de een of andere manier weer moe ten zien op te vullen. Hoe kan je de Sabbat inpassen in een sa menleving die gestuurd wordt door nooit rustende computers? Hoe moet je de voedselwetten handhaven in een wereld die door de luchtvaart in schaal verkleind is tot een paar uur vliegen? Hoe kun je de traditio nele joodse moraal en de moder ne seksrevolutie met elkaar ver enigen? Daar liggen de proble men. De zin van de staat Israël is niet dat er een lap grond is gekomen waar joden een relatief onbedreigd bestaan kunnen le ven. De staat Israël is vooral een spiritueel gegeven een schakel in de eeuwige cirkel gang van verspreiding en terug keer die het joodse volk ge maakt heeft tot wat het is. Het herscheppen van dit jodendom dat niet een religie is, maar een manier van leven waarbij geen facet van het leven onbe roerd blijft, seks, gezin, leeftijd, maatschappelijke verhoudingen, voedingswijze, noem maar op het herscheppen van dit alles tot een integraal onderdeel van de moderne wereld, is de onmoge lijke taak die we voor de boeg hebben. Daar komt Israël in geen generaties mee klaar". Bij deze profetie beland heeft de stam van pionier-politicus-ar- cheoloog-schrijver-filosoof Elie zer Livney (waar buiten Israël vindt je zo'n combinatie?) een ondertoon van defaitisme gekre gen. Het geluid wordt zelfverze kerder als opnieuw de Aliyah ter sprake komt de derde op gang. Toen hij zijn tentje opzet te op de barre plek waar nu Reshovot tussen de tot bloei ge brachte heuvels ligt uitgespreid, waren er 80.000 joden in Israël. Nu zijn het er drie miljoen en ze komen toegestroomd in een tempo van bijna 60.000 per jaar. Livney verwacht dat Israël in 1980 zeker zes miljoen joden zal herbergen en dat uiteindelijk alle vijftien miljoen joden in de wereld aan de Aliyah zullen deelhebben. Zal er plaats zijn voor zovelen? Als de gedachte van „Het Land van Israël" de overhand krijgt, ongetwijfeld, meent hij. En die moet het winnen. „In uw deel van de wereld worden we uitge maakt voor imperialisten. Maar ik zeg u dat het rechtvaardig is om de veroverde gebieden vanaf de berg Hermon tot aan Suez te behouden en ik zal u zeggen waarom. Het is rechtvaardig dat we de West Bank houden omdat het overblijvende deel van Jor danië veel groter is dan Israël, veel dunner bevolkt en veel vruchtbaarder. Het is rechtvaar dig dat we de Sinaï houden om dat het alleen een woestijn is met 40.000 Bedoeïenen erin. Het is ons Beloofde Land geweest en wat hebben de Arabieren ermee gedaan? Niets. Geen enkel dorp hebben ze er gesticht. Wij daarentegen hebben er sinds de zesdaagse oorlog enorme on dergrondse watervoorraden ont dekt. Hier en daar verschijnt al groen. Dat hadden de Arabieren ook klaar kunnen spelen, maar ze hebben het nagelaten. Daar om behoort de Sinaï rechtens toe aan ons. Het zal een onge- droomd vruchtbaar land worden. de nieuwe generatie weer het land van melk en honing. Maar het zal wachten zijn op hun kindskinderen voordat de staat een geinteegreerd onderdeel is van de moderne, internationale samen leving. Daarop is onze grote hoop ge vestigd. En tenslotte is het rechtvaardig dat we de hoog vlakte van Golan behouden om dat die na de verwoesting van de Tempel eeuwenlang een van de grootste centra van Joods le ven is geweest, zoals de resten van de synagogen overal bewij zen. Wat wij van dit plateau weten, ontstijgt verre de kennis die de Arabieren er ooit van zul len hebben. De Arabieren doen niet eens opgravingen naar hun eigen verleden, laat staan naar het onze. Ze hebben geen gevoel voor historie. Het laat ze koud. Daarom is Golan ons land en niet het hunne. U bent zelf op de hoogvlakte geweest. U hebt er gezien hoe ze de prachtige antieke zuilen van onze oude sy nagogen gebruikt hebben om hun miserabele huizen te stut ten. U bent op de West Bank ge weest. U hebt er gezien hoe ze het magnifieke aquaduct van ko ning Salomon hebben afgebro ken om de stenen te misbruiken als fundament voor hun krotten. En hier in Jeruzalem hebt u ge zien wat we sinds de zesdaagse oorlog hebben kunnen opgraven van de verwoeste Tempel. Zij? Ze hebben er nooit naar omge keken. Daarom zeg ik u: einde lijk zijn we terug in het Land van Israël met zijn volledigheid die altijd in ons bewustzijn is blijven voortleven. We mogen het nooit meer prijs geven". Aldus spreekt Eliezer Livney in wiens stem soms echo's door klinken van de verbale donder der profeten. Als hij echter nuchter terugblikt op meer re cente jaren heeft de regering Golda Meir het dan in zijn ogen goed of slecht gedaan? „Niet slecht", zegt hij, „in zoverre dat er geen fatale fouten zijn ge maakt. Maar ook niet goed. In de veroverde gebieden zijn tot nu toe pas vijftig Israëlische dorpen gesticht. Inplaats daar van hadden zich er tienduizen den joden moeten vestigen. Dat is de manier waarop Ben Goe- rion het indertijd heeft geduan. de juiste manier". De manier om van alle gedonder af te zijn, wil hij zeggen. PIET SNOEREN Gezamenlijk pootje baden van Arabische vrouwen en jonge Israëlische soldaten mag. Maar al het water wast niet weg dat het Land van Israël volgens Eliezer Livney dient te reiken van Hermon tot Suez. Hermon tot Suez en daarmee is de kous gebreid. Het is een me ning die steeds meer veld wint. Zojuist heeft het Instituut voor Toegepast Sociologisch Onder zoek te Jeruzalem het resultaat bekend gemaakt van een opinie peiling. 58 percent van de Israë li's blijkt niet bereid te zijn om het op Jordanië veroverde ge bied, beter bekend als de West Bank, terug te geven. Een jaar geleden bedroeg dit percentage nog 47. Over de hoogvlakte van Golan was de openbare mening nagenoeg eenstemmig. Niet min der dan 93 percent wenst dit even strategische als vruchtbare plateau dat reeds in het Oude Testament hoog wordt geremd, voor de jonge staat te behouden. En over de Gazastrook valt vol gens 66 percent niet te onder handelen. Cijfers die te denken zullen geven aan de regering die na de verkiezingen van de ko mende herfst de zware taak zal overnemen om een vergelijk met de Arabische landen tot stand te brengen. Het volk wenst kennelijk geen duiven. Eliezer Livney beaamt deze con clusie met een gretige grijns. „Zener kennen we hier in Israël ook een Nieuw Links", zegt hij. „Ze noemen zich Mao-isten en pacifisten. Uit uw Vondelpark Uitverkoren Volk. Met de assi milatieverschijnselen die ons tij dens ons eeuwenlange gedwon gen verblijf in de westerse dia spora hebben besmet, moeten we weer zien af te rekenen". In dit licht bezien betekenen 25 jaar Israël bar weinig voor Elie zer Livney die wel meer over ke praktijk omdat we in 20 eeu wen geen staat hebben gehad. We weten niet hoe we het moe ten doen. Dat is één. Maar veel belangrijker vind ik dat het be staan van de Israël een confron tatie heeft afgedwongen tussen het traditionele jodendom en de moderne wereld. De laatste vijf- zijn hoofd heeft zien gaan sinds hij in 1920 als pionier letterlijk zijn tent opsloeg op de plaats waar nu de bloeiende stad Res hovot ligt. Als de naam valt, loopt hij opeens vol met herinne ringen. Zijn oude gezie*, zijn vermoeide ogen krijgen jeugd. Hij stroomt over van woorden. „Het was een dood stuk grond. Het enige wat er wilde groeien, tig jaar is de mensheid een to taal nieuw tijdperk binnenge stapt het tijdperk van de atoomenergie, de pil, de vrije tijd, de ruimtevaart. En helaas zijn de joden al meer dan een eeuw geleden opgehouden met het interpreteren van de ontwik kelingen in de wereld. Ze raak ten verstard, ze werden ortho dox in hun voelen en denken. Er MOSKOU (AP) Onder de straten van Moskou ligt een doolhof van paleizen die deel uitmaken van de prachtigste ondergrondse ter wereld- Toeristen ko men de pronkerige metro stations bewonderen, welke met hun marmer, bladgoud en mozaïektegels kunnen wedijveren met de pracht en praal onder de Russi sche tsaren. Maar voor de miljoenen Moskovieten die er gebruik van maken, is de metro ook een eiland van efficiency in een com munistisch land waar veel staatsondernemingen zich onderscheiden door onbe kwaam beheer en slecht dienstbetoon. De metro vervoert dagelijks een vijf miljoen mensen langs een net met stations waar kroon luchters de glanzende marmeren zalen verlichten die gevuld zijn met beldhouwwerk en mozaïe ken. De tegenstelling met het boven grondse Moskou moet nog groter geweest zijn in 1935, toen de eerste 13 stations en een net van 11 km werden geopend .Het net telt nu 96 stations, maar is met zijn 145 km korter dan de onder- grondsen in New York, Parijs of Londen. Stalin wilde dat de metro de beste en de mooiste ter wereld zou worden en buitenlanders de superioriteit van het communis me zou tonen. Deze zucht be zorgde Moskou ook een verza meling gebouwen als verjaar dagstaarten. waarvan de bouw pas onder Nikita Kroetsjev werd gestaakt. Stalins opvolger on dertekende in 1955 een decreet om een eind te maken aan de geldverspilling aan deze pom peuze architectuur. Kroetsjev le verde overigens geen kritiek op de ondergrondse, misschien om dat hij in het begin van de jaren 1930 als jonge, ambitieuze secre taris van de partij in Moskou toezicht had op de bouw. De nieuwere stations zijn sober der. Er is geprefabriceerd beton in verwerkt met misschien als enige opsmuk een koperen lijst. Dit is wel een verschil met het Komsomol station dat pronkt Komsomolstation van 34 m2 waarin 300.000 stukjes zijn ge bruikt om „het moederland" uit te beelden. De nieuwere stations liggen ook niet meer zo diep als de oudere, waar de reizigers door steile rol trappen tot in de ingewanden der aarde worden gevoerd - hoe diep wordt geheim gehouden, waarschijnlijk uit strategische overwegingen daar de metro tij dens de tweede wereldoorlog voor stafkwartieren en schuilkel dit jaar geopend, is Polezhaevskaja. Het marmer is nog niet verdwenen, maar het beton Is goed zichfj ders werd gebruikt. Sommige stations liggen echter zeker een 90 m diep. Een rit met onbeperkte over stapmogelijkheden kost vijf ko peken, hetgeen volgens de offi ciële wisselkoers 18 cent is. Wis selautomaten op de stations zor gen voor stukken van vijf kope ken ea de reiziger hoeft niet in de rij te staan voor een kaart jesloket. De blauwe treinen lo pen om de 1,5 of 2 minuten met opmerkelijke stiptheid. Op ieder perron staan klokken welke tot op vijf seconden nauwkeurig aangeven wanneer de vorige trein is vertrokken. De metro is schoon en goed ver licht .'s Nachts na een uur kom» een leger schoonmakers in actie! Zelfs de tunnels worden cesioiS zuigd. Roken en spuwen is verj boden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15