Ploegleider Piet Libregts: 'Fedor, is absoluut de grootste coureur' Na winst op Spaanse kampioen staat Mack op Europese ranglijst NA EINDZEGE IN OLYMPIA'S TOUR Clay-Riïdi l ubbers gevecht of exhibitie SILVANO BERTINl ,,H OEFDE NIET MEER" VRIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT PACTNA 13 AMSTERDAM Eindelijk is het Fedor den Hertog gelukt Olympia's Ronde op zijn naam te schrijven. De grillige coureur uit Ermelo, die vrijwel alle grote etappekoersen in de wereld heeft gewonnen, heeft na zeven jaar zijn fel begeerde Oranje Trui naar Amsterdam kunnen brengen. Alleen de regenboogtrui ligt nog niet in de linnenkast van Fedor de Hertog. De 27-jarige amateur, die in wie- Ierkringen vaak vergeleken wordt met de Belg Eddy Merckx, was in de 22e Olym pia's Ronde door Nederland on betwist de sterkste, maar de meest raadselachtige coureur. Elke dag was Fedord en Hertog het rijdende vraagteken in de rennerskaravaan. Zelfs zijn ploegleider Piet Libregts moet een engelengeduld opbrengen om de grote vedette te begrij pen. rig gedrag nauwelijks vrienden heeft in de wielersport, zocht in Olympia's Ronde geen genoeg doening voor zijn falen van vo rig jaar. De 27-jarige amateur, die eigen lijk al drie jaar geleden had moeten overstappen naar de professionals, was heer en meester in de amateurronde van Nederland en vond de inspi ratie voor zijn glanzende over winning op de houten kerkban ken van de St. Catharinakerk in Ulestraten. Vlak voor de zware bergetappe in Zuid-Limburg stapte Fedor den Hertog, die gereformeerd is, naar de kerk en luisterde vol aandacht naar de preek van de dorpspastoor. Na afloop van de kerkdienst stak hij een kaars op voor het Mariabeeld en' dacht „Baadt het niet dan schaadt het niet". Fe dor den Hertog, die een bijzon der gelovig mens is, vond daar zijn inspiratiee n danste als een engel over de Limburgse heu- bels en de Nederlandse wegen. Tegen de overmacht en de rou tine van Fedor den Hertog was geen van de renners opgewas sen. Na zijn fraaie zege in Zuid-Limburg, waar hij de basis legde voor dee indoverwinning, beheerste Fedor den Hertog de koers. In bijna elke etappe was de „monnik", zoals hij sinds Bijnaam zijn kerkbezoek in Ulestraten wordt genoemd, de strijdlustig- Vedetten ste renner. Ploegleider Piet Li- bregt: „Fedor is absoluut de grootste coureur die ik ooit heb moeten begeleiden. Peter Post, Leo Duyndam en Jo de Roo wa ren in hun dagen echte vedet ten. Fedor den Hertog is nog groter, hij is echter een wonder lijke vogel. Elke renner ls een open boek voor mij maar Fedor word ik nooit wijs. Het oordeel van Herman Krott, tot de ruzie vorig jaar de pleeg vader genoemd van Fedor den Hertog, was niet mals. „Fedor is de grootste coureur die ik ooit heb gekend, maar hij is zo stom als een os. Hij zal zijn le ven lang een vraagteken bTij- ven." Toch is de winnaar van Olympia's ronde van Nederland niet zo stom als hij vaak wordt afgeschilderd. Fedor den Hertog spreekt vloeiend Italiaans en Russisch en studeert in zijn vrije tijd Slavische talen. Bondscoach Joop Middelink zei daarover: „Fedor is een fijne jongen. Hij heeft een vreemd gedrag, maar ls zeker niet stom. Ik begrijp hem voor 60 procent ert daar ben ik achteraf blij om, want zou ik Fedor den Hertog voor 100 procent begrij pen, dan zou ik ook een beetje vreemd gaan doen." Fedors ploeggenoot Cees Priem, sinds zijn komst bij Frisol de grootste vriend van Olympia's winnaar, oordeelde minder hard: „Fedor is een vreemde vogel, maari k Ook op de laatste dag deed Fedor den Hertog zijn bijnaam Iwan de Verschrikkelijke, eer aan. In de ochtenduren won de oranje truidrager met slechts één se conde voorsprong de tijdrit ter wijl hij ook in de laatste etappe van Wleringen naar Amsterdam de oranje trui verdedigde door aanvallend te rijden. Door de sterke wind viel het pele- ton al snel in stukken uiteen. Het kon riiet anders. Fedor den Hertog en groene truidrager Aad van der Hoek koersten weer voorin het peleton, toen de beslissende slag tussen Sloot- dorp en Medemblik viel. In hoog tempo bleef de genoemde kopgroep via de winderige dijk jes langs het IJsselmeer voort jagen. De voorsprong groeide bij Schellingwoud en Hoorn zelfs tot 2 minuten. In de eind sprint in de Eerste v. d. Swin- denstraat in Amsterdam voltrok zich nog een klein drama. De Brit Iart Hallam, de fitesende tandarts uit Nottingham, zette de sprint aan en trok Piet van Katwijk, die al zijn zinnen op de etappezege had gezet, in zijn slipstriem mee. Door onver klaarbare oorzaak vloot Plet van Katwijk in het „fuik", waarin de ploegleiderwagens werden opgevangen. Oranje truidrager Fedor den Hertog en de veelbelovende Hagenaar Ton van der Spiegel volgden Van Katwijk, en werden door deze fout uitgeschakeld voor dee ind- sprint. De Brit Ian Hallam ging door en eiste de laatste eer in Olympia's Tour voor zich op. De uitslag van de tijdrit li: 1. Fedor den Hertog (Frl) 30.06 min. (met honlflcatlo 29.51); 2. Aad van don Hoek (Ket) 30,07 (mot bon. 29.67); Jl. Schur (Ket) 30.24 (met bon. 30.19); 4. Lannot (Bel) 30,41; 6. De Waal (Trn) 30.44; 6. Kamper Adik) 30.52' van de achtste en laatste etappe ls: 1. Hallam (Eng) de 126 km tn 2.63.03 (met bonificatie 2.52.48); 2. Van den Hoek (Ket) 2.53.04 (2.63.64), 8. Van Tol (Del) x.t. (2.52.69); 4. Priem (Frl), 6. V.d. Kruys (V Erp), 6. Allng (Ket), 7. WIL VAN DER PLAS "-*■ Kam* ncty, it. D-n Sportwereld BANGKOK De Thailander, Chartchai Chionoi, heeft beslag gelegd op de vakante wereldtitel in het vlieggewicht boksen door de Zwitserse kampioen Fritz Chervet te verslaan. SEOEL - Hong Kong heeft gisteren in Seoel Maleisië met 1-0 versla gen. Het was de eerste wed strijd in groep A van de Aziati sche zone. In de tweede wed strijd versloeg Israël Japan met 2-1, terwijl in de derde ontmoe ting Zuid—Vietnam met 1-0 Thai land de baas bleef. Het kon niet anders lopen. Een lachende Fedor den Hertog samen met ploegleider Piet Libregtsjn de lauwerkrans tijdens de huldiging V.D. Kruys (V Erp) 26.17.23, 18. Kamper (Ams) 26.17.24, 19. V, Hol- voirt <Cab> 26.17.ou, 2v. Pronk (Del) 26.18.01. Eindstand puntenklassement: 1. Van den Hoek 120 pnt., 2. Hallam (Eng) 105, 3. Schuor 101, 4. Allng 96, 6. Don Hertog 92, 6. Do Waal 82. 7. Priem 75. 8. v.d. Spiegel 67. 9. P. van Katwijk 61. 10. Groen 60. Het ploegcnklassemeni van het tweede gedeelte van de achtste etappe was: 1. Ketting 8.39.12, 2. Trlco Noble s.t.. 3. Frisol 8.43.37. 4. Dolbann 8.44.36. 6. Ams tel 8.48.62, 6. Victoria 8.58.22. ElndploegenklassementKetting 76 05.38. 2. Frisol 7609.11. 3. Trlco Noble 76.12.02. 4. Del ban a 76.35.10. 6. Amstel 76.47.56. 6. Cabellero 76.50.36, 8. Belg!* 77.09.24 9. Tsje ch', Slowakije 77.14.11, 14. Itall* 78.33.46, 15. Polen 78.55.33, 16. ZwlL seriand 80.07.46. Het eindklassement Is: 1. Den Hertog De uttslai (Frl) 25 uur 46 min, 15 sec; 2, Vun den Hoek (Ket) 25.68.44; 3. Do Wuul (Trn) 25.56.46; 4. Schuer (Ket) de premiesprints 25.58.13; 6. Van der Spiegel (Del) 26.00.32 6. Allng (Kot) 28.01.10; 7. Vcrschaeve (BelglC) 26.01.36; 8. Hnl- lam (Eng) 26.01.41: 9. Priem (Frl) 41 10. (Trn) 2'i or, II II. Groen (Cab) 26.08.00, 12, Bakker ageri Wervershoof; 1, Ailing, Schuer, 3. Van den Hoek, 4. Van der Spiegel, 6. Verschuovo (Belg), n(wonde1. Schuer. 2. Allng, 3. Vun der Spiegel, 4. Van den Hoek, 5. KL Indstand1. Van don Hoek 44 2. Allng 37, 3, Schuer 33, 4. Hl (Eng) 20, 6. Den Hertog 18. int., Cassius Clay: gevecht of exhibitie? Rotterdam Eind van deze maand komt de Indonesische promotor Soemantri, die het duel tussen Cassius Clay en Rudi Lubbers op 14 juli In Djakarta organiseert, naar Nederland. Dan zal blijken of het juist is, wat de trainer van Ken Norton onlangs in een interview voor de televisie verklaarde,,Ali mag niet boksen voor zijn revan che tegen Norton. Hij mag alleen demonstraties geven." Daarmee zou het duel met Lubbers zijn gedegradeerd" tot een exhibitie. Matchmaker Henk Ruhling zei hierover gisteren: ,,lk heb nog geen reden om eraan te twijjelen, dat AliLubbers niet doorgaat als wedstrijd. Ten eerste kan Ali zich als Moslim niet veroorloven uit het contract te treden en bovendien is het contract voor het gevecht met Lubbers eerder tot stand gekomen dan de overeenkomst met Norton. Daarin staat wel dat een eerder gevecht geen doorgang mag vinden als Clay meer dan 500.000 dollar zou verdienen tegen Norton, maar dgt is niet zo. Hij krijgt 275.000. Ten overvloede heeft Clay na zijn verloren duel met Norton nog eens verklaard, dat hij op 14 juli tegen Lubbers zal uitkomen. Ik zie niet waarom dat alle maal gewijzigd zou zijn. Soemantri komt direct vanuit New York amüiraaiu da 7 Ra «n don wat on we het definitief." Rotterdam In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy boog Fighting Mack zijn hoofd. Er dreigde een hiaat te komen in zijn verbluffende race naar de Europese top. De Ita liaan Silvano Bertini, tegen wie hij op 28 mei in het Sport paleis zou boksen, had een telegram laten sturen dat hij „wegens ernstige familie-omstandigheden verhinderd is". Promotor Henk Ruhling had stad en land afgebeld en ten slotte contact gekregen met José Duran, de Spaanse kam pioen zwaarweltergewicht. Hij stond voor het dilemma: de gehele avond afgelasten of Duran in de hoofdpartij te gen Mack zetten. Tot grote opluchting van de opzienba rend „teruggekomen" Mack besloot hij tot het laatste. Fighting Mack, gezeten naast zijn trainer Wim Faber („Ik kom voort uit de wilersport en ik heb een sauna annex massage-insti- tv.ut in het Palacehotel in Zand- voort"): „Ik train zo hard en constant dat ik morgen de ring in kan als ze vanddag zouden bellen. Ik wil zo gauw mogelijk een Europees titelgevecht en misschien kom ik daarna in aan merking voor een gevecht om de wereldtitel met de Japanner Krnji Wajima". Dat zou voor het eerst in de vaderlandse 'boksgeschiedenis zijn dat een rijksgenoot ook een Neder lander presteerde dat nimmer tot zo grote hoogte is geste gen. Maar dan moet eerst de Furopese titel binnen zijn en het wordt steeds moeilijker voor Mack "en tegenstander te vinden. Ook Silvano Bertini trok zich terug en hij staat, achter z'jn landgenoot Carlos Duran (Europees kampioen zwaarwel- t-r) als hoogste geklasseerd op Henk Ruhling heef- dan ook aan de Europese ranglijst die is op- ce Nederlandse Boksbond ver- wichtsgrens 70 kilo". Toen be gon de ellende. Er brak een sta king uit bij de Italiaanse PTT en, volgens Sconcertl, waren de contracten nooit aangekomen. Ruhling beende weer naar het telegraafkantoor, op 9 mei, en liet kabelen: „Indien contracten niet aangekomen, bij deze be vestiging van uw voorwaarden'. Ruhling: „Een telegrafisch con tract kun je wel zeggen". Maar op 14 mei zond. Sconcerti nè de poststaking ineens een te legram dat Bertini wegens fa milie-omstandigheden was ver hinderd. Harry Hofmeester, di recteur /an Ahoy: „Dat lijkt op een dubbele bodem. Waarom niet erbij vermeld welke die omstandigheden zijn? En waar om niet gereageerd op het nog latere telegram van Ruhling waarin werd gevraagd wanneer Bertrni dan wel wenst te bok sen?". gemaakt op 15 april van dit jaar. Telegrammen zocht door de Italiaanse bond een onderzoek te laten instellen. Het zit er dik in dat Bertini er niets voor voelt en zijn comfor tabele plaats op de ranglijst hoewel hij reeds 33 jaar is en de laatste tijd geen grote uitslagen boekte - veilig wil stellen. Aan de weigering ging een wir war van telegrammen vooraf. Henk Ruhling had de afschrif ten bij zich. Op 21 april zond hij oen telegram naar Florence, naar de manager van Bertini, met de aanbieding dat Bertini Maar Ruhling zat met de brok- op 2S mei zou kunnen boksen te- ken. Bertini was reeds enige Mack voor een beurs tijd geleden aangekondigd wie, o wie: drie, de Spanjaard José Her nandez, mag op medisch advies vóór september niet boksen; nummer vier, de Fransman Francis Vermandere bokst op 25 mei in Gent. Vervolgens staan genoteerd de Spanjaarden Angel Guinaldo en José Duran, welke laatste Spaans kampioen is. Achter hem vermeldt de lijst Antonio Torres (7) die al van Duran verloor en een keer on beslist bokste. Christian Larsen (Denemarken, 8), Johann Orso- lics (Oostenrijk, 9) en Domenico Tibérla (Italië, 10). De beste keus was derhalve José Duran, die dan ook werd gecon tracteerd (ook 2500 dollar). Du ran bokste als prof 43 partijen, verloor er twee en maakte eni ge onbeslists. Tot zijn „slachtof fers" behoren Tiberia, Jean Josselin, Jean Baptist Roland er. <Je Franse kampioen Bettini. Op de lijst van 2500 dollar. Dat was vóór de zege van Mack op de Fransman Martin (7 mei in Carré). Mana ger Adriano Sconcerti seinde te rug: „Akkoord, 2500 dollar netto plus reis- en verblijfkosten voor twee personen, tier. ronden, ge- „ik had toch de bevestiging uit Florence" er de ranglijst werd nageplozen. Carlos Duran bokst op 4 juli tegen de Frans mem Jacques Kechichieui, de nummer twee van de ranglijst die derhalve afviel. Nummer Fighting Mac: „Ik zou morgen al de ring in kunnen" stilstand in zijn carrière op treed. Dat heeft Ruhling er dan onk toe gebracht de boksavond (overige partijen Jan Lubbers —Bert Nikkelen Kuijper in het zwaargewicht, Zwezerijnen— Lambert (Frankrijk) in het su- perwelter, Roesii—Soleymane Ba (Guinee) in het vederge wicht en Clare (Suriname)—Si lent (Curacao) in het middenge wicht niet af te gelasten. Ruh ling: „Ik begrijp dat door het wegblijven van Bertini, aan wie Mack destiids zijn Furopese ti tel verloor, de revanchegedach te is verdwenen maar José Du ran heeft een respectabele lijst cu is kampioen van Spanje". Fighting Mack: „AIb ik van hem win, zullen ze me toch op do Europeso ranglijst moeten plaatsen. Ruh'ing laat me ln el- gen land boksen omdat het in hel buitenland uiterst moei lijk is om te winnen. Dan moet je een k.o. behalen of wel zo duidelijk op punten voorstaan dat ze er niet omheen kunnen. In Nederland is de jury eerlij ker". Wim Faber: „Laten wc I zeggen minder chauvinistisch want wie hier wint, krijgt die zege ook toebedeeld". Voor Fighting Mack, die waar schijnlijk in juli in Scheveningen bokst indien althans het gevecht Clay—Lubbers niet doorgaat Mack staat daar op het pro gramma wacht de volgende vuurproef. Ruh'ing is al geluk kig dat hij Duran voor eenzelf de gage kan laten boksen. „De belasting breekt je hier de nek. Bovendien Is het onmogelijk prijzen te vragen zoals in het buitenland. In het Palais des Sports in Parijs vragen ze van 65 tot 260 gulden. Kijk maar, hier heb ik een aanplakbiljet. Dan maken ze met 5000 plaat sen een recette van zes ton. Ik ben al blij als we eenzesde ontvangen. Maar dan kun je na- luuilljk geen beurs van 20.000 oollar uitbetalen". Slapen Na dt decepties, die Ruhling on dervond op 2 april in Ahoy de stormavond en op 7 mei in Carré toen het aantal toe schouwers ook beneden de ver wachting bleef, probeert hij het Promotor Henk Ruhling kwam Duran inzetten tegen Fighting lasten van het programma of Duran inzeten tegen Fighting Mac. Hij besloot het laatste. Familieomstandigheden verhinder den de Italiaan Silvano Bertini naar Rotterdm te komen. toch nog eens. „Maar als het zo blijft, zie ik er voortaan van af. Wedstrijden organiseren is niet zo maar in een zak met goud graaien en betalen. Het moet vc»-antwoord blijven en je "rat niet steeds verliezen". Het blijft vreemd dat Bertini liet afzeggen na de sterke wedstrijd Jie Mack tegen Martin bokste. Mack, die van een zorgeloze bokser een uiterst serieuze is geworden, die tweemaal daags traint en alles op het boksen goo.t: „Ik werk er niet meer bij. Dat kan niet als jc zwaar traint. Na de training wil ik dan maar één ding: slapen". HERMAN VAN BERGEM.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13