ONDERZOEK GEVRAAGD NAAR GANG VAN ZAKEN ROND HET CENTRUM-45 Israëlische agent schoot inderdaad bankrover neer OMKOOPSCHANDAAL IN MUZIEKWERELD FRANSEN SPELEN SPEL DES DOODS" DIERENRIJK NEDERLAND VOL PRACHTIGE FOTO'S Meest ervaren man buiten spel gezet WEL VOI OP BLOESEMS Laatste kans om bollen te zien Vrouw zat zes nachten op de stoep Toeristen belasting uit casino's halen BOEK VAN DE MAAND VRIJDAG 18 MEI 1973 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) [)en Haag De onverkwikkelijke gang van zaken rond de oprichting van Centrum-45, het woensdag j l. door konin gin Juliana in Oegstgeest geopende medisch centrum voor de behandeling van oorlogsslachtoffers, waarover wij woensdag reeds uitvoerig berichtten, is voor het Eeerste- Kamerlid Meester (P.v.d.A.) aanleiding geweest om in schriftelijke vragen aan de ministers Van Doorn (CRM) en Vorrink (Volksgezondheid) aan te dringen op een onaf hankelijk onderzoek. Zoals gemeld hebben bepaalde men sen samengespannen om de Leidse hoogleraar in de psy chiatrie en directeur van de Jelgersmakliniek, in Oegst geest, prof. Bastiaans, in dit project buiten spel te zetten. IEN HAAG Het is onherroepe lijk het laatste weekeinde voor de bollen, zo zegt het Nationaal Bureau voor Toerisme in zijn Protest tegen verhoging I cursusgeld vondscholen EN HAAG Het bestuur van de vereniging van avondmavo- scholen heeft er bij de minister Van Kemenade van Onderwijs P'n' en Wetenschappen op aange- Irongen de in voorbereiding lijnde aanzienlijke verhoging 50- van de schoolgelden niet goed keuren. bestaan plannen om het cur- isgeld voor de avondopleidin- gea voor het komende school- aar te verhogen van 60 tot 100 per leerling, ee jaar geleden was het cur susgeld 90, voor dit jaar gold bedrag van 75 en met in- ;ang van het studiejaar '73-'74 tou het op 60 komen. bestuur van de vereniging van avondmavoscholen meent, fat hiervan niet mag worden af- jeweken. Een overweging hier- tij was ook dat de leerlingen 'an de avondopleidingen door gaans niet financieel draag krachtig zijn, en dat verhoging het cursusgeld democratise ring van het onderwijs belem mert, aldus de vereniging. bollen- en bloesembericht voor het komende weekeinde. Er zijn nog wel wat late tulpen, maar van echte tulpenvelden kan niet meer gesproken worden. Bloe sems zijn echter volop te be wonderen, aldus het bureau. In de kop van Noord-Holland, o.a. Hoorn, Egmond, Castricum, zijn overal nog de late tulpen in bloei. De keukenhof kan nog wel veel moois laten zien. Buiten voorna melijk de tulpen en sierhees ters. De show- en koude kas staan in volle bloei. De bloesems in Zeeland beginnen te komen. De appel- en prui menbomen staan in volle pracht en eind mei zullen ook de peren vertegenwoordigd zijn. In de Betuwe bloeien de appels nog. De peren en kersen zijn al uitgebloeid waardoor de Betuwe al over zijn hoogstepunt heen is. Utrecht laat de appels, pruimen en kersen in volle bloei zien dit weekeinde, terwijl de peren een aflopende zaak zijn. In Limburg zullen de appelbloesems, de lage stamboompjes, nog enkele peren- en late kersenbloesem te bewonderen zijn. Duke Ellington, de befaamde jazz-musicus, is eredoctor ge worden van de Columbia-univer- siteit in New York. De ehoreo- greef George Blanchine viel de zelfde eer te beurt. „Goya's zwarte schildrijen" is de titel van een lezing die Dr. Xa- vier de Salas, directeur van het Pradomuseum te Madrid, op dinsdagavond 29 mei zal houden in het Mauritshuis te Den Haag. Volgens senator Meester was het logisch geweest als de directie van Centrum-45 in handen was gelegd van de meest ervaren man op het gebied van de be handeling van' oorlogsslachtof fers, prof. Bastiaans, en diens ervaren medewerkers. Als het gevraagde onderzoek daartoe aanleiding geeft, zal het centrum volgens de heer Mees ter zodanig moeten worden ge reorganiseerd, dat de verzets- slachtoffers die door prof. Bas tiaans en zijn medewerkers be handeld wensen te worden, toch opgenomen kunnen worden in het centrum. Het Eerste Kamerlid wijst er in zijn vragen aan de beide minis ters op, dat prof. Bastiaans, die voortreffelijke resultaten bereik te met zijn behandeling van lij ders aan het zogeheten k.z.-syn- droom, reeds in 1951 pleitte voor het tot stand brengen van een centraal consultatiebureau voor het opsporen, het onderzoe ken en behandelen van actieve en passieve slachtoffers van oorlogsterreur. Prof. Bastiaans nam mede het initiatief voor het stichten van Centrum-45. Het was zijn bedoeling geweest om, in verband met gebrek aan middelen bij de Leidse universi teit, een para-universitaire in stelling te maken voor de oor logsslachtoffers, In' nauwe sa menwerking met de Jelgersma kliniek. Senator Meester heeft aan de mi nisters gevraagd, of het juist is, dat er nu beslissingen zijn geno men in tegenstelling tot dat wat door prof. Bastiaans en de vroe gere staatssecretaris Kruisinga werd bedoeld, zonder dat de economische en medische vraagstukken In voldoende mate onder ogen werden genomen. In zijn vragen wijst de heer Mees ter op het bericht, dat de bed den met bijbehorende behande ling ln Centrum-45 ongeveer 400,- per dag gaan koster., ter wijl tot nu toe in de Jelgersma kliniek per bed met de meest diepgaande behandeling de kos ten niet meer dan ongeveer 200,- per dag hebben bedra gen. De heer Meester vraagt zich ook af, of dr. Meijering de meest aangewezen persoon Is om de functie van directeur van Cen- trum-45 op zijn schouders te ne men. Dit te meer, daar hij heeft toegegeven geen enkele erva ring te hebben gehad met de behandeling van oorlogsslachtof fers. Ook wil de heer Meester weten, of het waar is dat met de bezwaren van prof. Bas tiaans tegen een benoeming van dr. Meijering geen rekening is gehouden. Tenslotte vraagt het Eerste Ka merlid of de ministers niet van mening zijn, dat de activiteit van sommige functionarissen om het gezag van prof. Bas tiaans te ondermijnen bijzonder schadelijk is voor (Je gemoeds rust van de lijders aan het k.z.- syndroom. Protest tegen rijksinspecteur ZWOLLE Mevrouw Anna Kleinheerenbrlnk (33) uit Slag haren (gem. Hardenberg) heeft haar sit-downactie voor het kan toor van de Rijksinspecteur van de Volksgezondheid en de Mi lieuhygiëne in Zwolle na vijf da gen en zes nacht beëindigd. De 33-jarige pluimveehoudster acht haar doel bereikt, nu al twee Tweede-Kamerleden, de heren Krosse en Ter Woorst (beiden KVP) over haar geval vragen gaan stellen aan minis ter mevrouw Vorrink van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Mevrouw Kleinheerenbrink was bij de inspecteur op de stoep gaan zitten omdat deze bij de Kroon in beroep was gegaan te- denberg verleende hinderwet vergunning tot uitbreiding van het door haar en haar gezin ge dreven pluimveebedrijf. Ze had willen bereiken dat de inspec teur het beroe pintrok, maar deze heeft de stukken toch ver stuurd. AMSTERDAM (ANP) „De op brengst van de casino's zou in de plaats hebben kunnen komen van de onsvmpatieke toeristen belasting". Dit zei de heer G. E.. van Goor, voorzitter van Horecaf, op de gisteren in Am sterdam gehouden ledenvergade ring. „Maar neen, de schatkist moet de hele opbrengst heb ben". De heer Van Goor vroeg zich af: „Wat hebben wij fout gedaan? Waarom is het de voetbaltoto wel gelukt de revenuen aan de eigen bedrijfstak (de sport) ten goede te laten komen en waar om kan dat niet ten aanzien van de opbrengst van toeristen in de casino's?". De heer Van Goor keerde zich ook tegen het ..para-commercia lisme", dat hij een oneerlijke concurrentie noemde voor de bedrijfstak. Het gaat hierbij om de verstrekkingen tegen lagere prijzen dan in de horecasector in cantines, op sportvelden, in cul turele centra, dorpshuizen en overheidsgebouwen, die zalen verhuren of zelfs gratis afstaan. Hij meende, dat de horeca moet blijven ijveren voor een beter inzcht in deze materie bij de ge wone burger. „Een speciaal pu blic relations bureau voor het wekken van een beter begrip bij het Nederlandse volk zou een op lossing zijn", Hoorzitting Anti-kraakwet lost probleem woninmrood O niet op DEN HAAG <ANP) Tweeërlei opvattingen kwamen naar voren over de eventuele invoering van j de „anti-kraakwet" op de giste- ren gehouden hoorzitting van een bijzondere commissie uit de tweede kamer. Enerzijds werd het standpunt in genomen dat dit wetsontwerp, ingediend door minister Van Agt (Justitie) en oud-minister Udink (Volkshuisvesting), moet worden verworpen en anderzijds werd gesteld dat hantering van wettelijke maatregelen tegen het „kraken", noodzakelijk is. (o.a. de bond van huis- en grond eigenaren). Namens 't operationele team van de Raad van Kerken in de ag glomeratie Amsterdam werd ge concludeerd, dat met de voorge stelde wettelijke regeling slechts een symptoon van de woning nood wordt bestreden en het vraagstuk zelf eigenlijk onaan geraakt blijft. Slechts maatrege len die het „kraken" overbodig maken bieden een oplossing, al dus het standpunt van het ope rationele team. Aangedrongen werd op de totstandkoming van een werkelijk sociaal woningbe- leid, dat soelaas verschaft „aan de nog altijd zeer velen, die ernstig te lijden hebben onder de voortdurende huisvestings nood." Negatieve adviezen waren er o.a. van de organisatie Release uit Leiden en de aksiegroep „Kraakdagen" uit Den, Haag. In het verkeer in Frankrijk vielen vorig jaar 16.610 doden, evenveel als het inwonertal van het Zuidfranse stadje Mazamet. Om nu eens realistisch voor tee stellen hoeveel slachtoffers dat nu precies zijn „speelden" de inwoners van Mazamet gisteren een „spel des doods", bedoeld voor een tv-film. 55 MAZAMET Het 16.610 inwo ners tellende Zuidfranse stadje Mazamet heeft gistermiddag een „Spel des doods" gespeeld. Het thema van dit „spel" wa ren de 16.610 Fransen die in 1972 bij verkeersongelukken het leven hebben gelaten. De Franse televisie werd ln de ge legenheid gesteld opnamen te maken van „een van de kaart geveegde stad", een stad waarvan het aantal inwoners precies overeenkomt met de dodenbalans van het verkeer in Frankrijk in het jaar 1972. Gistermiddag vloog een hef- schroefvliegtuig laag over Ma zamet en riep de Inwoners op zich gereed te maken. Kort daarna werden auto's, kriskras over de straten gezet met open portieren en kofferdeksels. De mannen, vrouwen en kinderen van Mazamet ontdeden zich vervolgens van enkele kleding stukken en sdhoenen en strek ten zioh eveneens languit op straat uit in willekeurige lig ging. Om half drie gingen de sirenes loeien en de kerkklok ken luiden. Iedereen lag roer loos en de televisiecamera's draaiden. Alleen een jachthond liep nog rond, maar sprortg tenslotte in een auto. Na af loop van de opnamen stonden de bewoners van Mazamet op en klapten spontaan in hun handen. Mn reed de auto's weer naar hun plaatsen. De film over „Het spel des doods", die de metvsen tot be zinning moet brengen, wordt vanaf 1 juni op de t.v. ver toond. IN AMSTERDAMS HILTON Amsterdam Een %&n de drie Franse bankrovers, die vorige week met de politie op de hielen dekking wilde zoeken ln het Hilton hotel In Amsterdam, blijkt inderdaad door een Israëlische veiligheidsa gent te zijn neergeschoten. Hij werd in de hartstreek getroffen. Het onderzoek in deze schietpartij is thans zover gevorderd, dat de poli tie hieraan nu raliedlg zeker Is. In de hal van het hotel was op dat moment Juist een El-Al- vliegtuigbemanning aanwezig, die gereed stond om naar Schip hol te vertrekken. Alle El Al-be manningen worden voortdurend bewaakt door Israëlische veilig heidsagenten. Toen dezen de bankrovers met pistolen de hal zagen binnenstormen, bedachten zij zich geen ogenblik en open den het vuur, ln de veronder stelling, dat de Indringers een overval op de bemanning wilden uitvoeren. De bankrovers vuur den terug en daarbij werd een der Israëliërs, de veiligheids agent Katz ln de lies getroffen. Aanvankelijk meende de politie dat Katz de enige bewaker van de El Al bemanning was ge weest. Het onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat ook andere Israëliërs schoten hebben gelost toen de bankrovers terugscho ten. Hoewel op de gewonde Katz geen vuurwapen Is aangetrof fen, Is wel gebleken dat hij ge schoten heeft, aldus de politie. Waar zijn pistool Is gebleven is nog niet opgehelderd. Gebleken is, dat een andere Israëliër een schampschot aan het hoofd heeft opgelopen. zangeres Dorothy Squires in gesprek met verslaggevers, kort voordat zij door de politie werd gearresteerd in verband met e topschandaal in de wereld van de lichte muziek. 0XDEN Rechercheurs van Onder de negen arrestanten is Scotland Yard hebben gisteren D t hy Squires, ex- negen vooraanstaande personen vrouw van acteur Roger Moore, "it de wereld van de lichte mu- de nieuwe James Bond. 'iek gearresteerd, omdat ze be- De aanhoudingen zijn gevolgd op 'fikken zouden zijn bij een om- een onderzoek van twee jaar koopschandaal bij de BBC. door Scotland Yard naar aanlei ding van verhalen in het dag blad News of The World over producers van de BBC en disc jockeys die zich zouden hebben laten omkopen om bepaalde grammofoonplaten te pousseren. Die omkoperij zou niet alleen met geld, maar ook met call girls en volledig verzorgde va kanties. zijn gepleegd. Geschat wordt dat er ongeveer 100 call girls bij deze omkoping betrok ken zijn Van een onzer redacteuren Amsterdam Fotograaf Fred Hazelhoff heeft de afgelopen acht jaar gedaan wat hij ook voordien niet laten kon - met drie camera's rondgezworven door de natuur. De weerslag van deze vaak bij nacht en ontij uitgevoerde bezigheid vindt men terug in het boek „Dierenrijk Nederland", dat vanmorgen in Amsterdam ten doop is gehou den en dat vanaf 1 juni bij de boekhandel te verkrijgen is met een korting van 8.50 gulden, omdat het werd uitgeroepen tot boek van de maand. Een groot aantal kleurenfoto's en 151 zwartwit-opnamen staan erin. Gewijd aan dieren die in onze naaste omgeving leven. Al bladerend gaat men zich meer en meer verbazen over de rijk dom, die we ondanks het slech ter wordende millieu nog binnen handbereik hebben. Dat is precies de bedoeling van Hazelhoff geweest. „Ik heb het boek niet gemankt voor natuur vrienden". zegt hij. „Die weten de weg toch wel te vinden. Ik heb het gemaakt voor al de Ne derlanders, die geen oog hebben voor de natuur waarin ze leven. We zijn gezegend met een uniek gebied een van de groot ste vogelparadijzen ter wereld. We hebben alleen al 100.000 wil de <*anzen. Daar heb ik belang stelling voor willen wekken, went belangstelling kweekt be grip en begrip kweekt de liefde die nodm zal z'jn, wil men over honderd iaer nog «*»r.s zo'n boek kermen rrken". Ove-'"ens z!jn i et alleen de vo gels op de 128 pagina's gepor tretteerd. Prachtige opnamen Ooievaar keert terug op nest. Eén zijn gewijd aan het edelhert in de bronstijd, aan de vos en aan het wilde zwijn. Zelfs de schuwe steeds zeldzamer wordende das wist Fred Hazelhoff voor de lens te krijgen. Het boek begint als het ware bij de voordeur: bij de dieren in en om dorp en BH de vele foto's uitDierenrijk Nederland". stad. Dan gaat het stap voor rend naslagwerk, maar een stap verder, naar het open veld, gangmaker die dc lezer ertoe naar de bossen, naar de moe- brengt zelf om zich heen te ïassen en tenslotte naar het gaan kijken, duin. het wad en de zee. D-.tr De poëtisch", ingehouden tekst mee is Dierenrijk Nederland ge- d:c het fotomateriaal onder- worden wat Hazelhoff zich <-r leunt, is daar een voortreffe- van had voorgesteld geen bele- lijke leidraad bij.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11