5 ACCENT HP d0ENE Nieuwe bijdrage tot zuivering van vuile Rijn msragna Politie is niet ingesteld op ztvare misdaad FRIESLAND RAAKT VOL VOOR TOERISME Groot gebrek aan vertrouwen in kabinet-Den Uyl Weinig problemen in Duitse Bondsdag bij vrijgeven abortus Kamerlid raakte door kabinets- 3 crisis overspannen DONDERDAG 17 MEI 1973 LEIDSE COURANT LEVERKUSEN (ANP) In Leverkusen is gisteren de grootste zuive ringsinstallatie van afvalwater in Duitsland officieel in gebruik ge nomen. Dit gebeurde een week nadat de drinkwaterleidingbedrijven, voornamelijk uit Nederland en Duitsland, tijdens een bijeenkomst in Düsseldorf een noodkreet lieten horen over de ontstellende vervul ling van het Rijnwater. De nieuwe installatie zal naar het oordeel van de Internationale Commissie van Waterleidingbedrijven (I.A.W.R.) ongetwijfeld bijdragen tot een schonere Rijn. Deze bijdrage van zes gemeenten in het Wupperverband en het chemische concern Bayer in Le verkusen is echter niet voldoen de om verantwoord drinkwater voor de twintig miljoen mensen in Nederland en Duitsland, die hiervoor van de Rijn afhanke lijk zijn, te garanderen. Zolang het water alleen biologisch en chemisch wordt gezuiverd en chemische reiniging achterwege blijft, blijven de drinkwaterlei dingbedrijven zich ernstige zor gen maken over de voor de volksgezondheid schadelijke stoffen die achterblijven. De Rijncommissie Waterleidingbe drijven in Nederland (R.I.W.A.) juicht deze Duitse inspanning, die ruim DM 200 miljoen heeft gekost, toe maar maakt daarbij de aantekening dat dit slechts een in verhouding geringe bij drage is tot de sanering van de Rijn. „Wij waarderen het dat de Duitsers een dergelijke in stallatie hebben gebouwd, maar geheel tevreden zijn we nog niet. Er moet nog veel meer gebeu ren", aldus een woordvoerder van de commissie. toe zijn in Duitsland meer dan 1.000 grotere en kleinere zuiveringsinstallaties gebouwd. Ondanks deze inspanning en de investering van DM 17 miljard in de afgelopen tien jaar is Duitsland er niet in geslaagd de Rijn schoon te maken. Er zal minstens nog 10 miljard nodig zijn om de Rijn te saneren. Tot De Haagse Post opent met het dagboek van een Griekse poli tieke gevangene, die acht etma len onafgebroken in de houding in een kleine cirkel moest blij- In gesprekken met de vakbonds bestuurders van de Industriebond NVV Arie Groenevelt en Simon Salomons wordt nog eens gea nalyseerd wat de afgelopen sta kingsacties hebben betekend. Een interview tenslotte met Cor Bruijn, de schrijver van „Sil de strandjutter", die 90 wordt maar van wie desondanks deze maand zijn nieuwste roman ver schijnt: „De triomf van Roel de Elsevier komt deze week uitge breid terug op de schietpartij in het Amsterdamse Hiltonhotel. Over de Israëlische veiligheids agent die zich in het vuurge vecht gemengd zou hebben zegt het blad: „Steeds meer perso nen, bedrijven en andere instel lingen weten zich bedreigd en treffen hun eigen maatregelen. Een betreurenswaardige ontwik keling. Dat wel, maar veroor zaakt door de ontoereikende po litiebescherming. Het apparaat is niet ingesteld op zware mis daad en terreur. De bewapening is uiterst pover". Uit het buiten land twee exclusieve interviews. Het eerste is met de Sjah van ■s so Perzië. Het tweede met VN-se- cretaris-generaal Waldheim. Voorts signaleert het blad een op zienbarend onderzoek in Am sterdam over de vraag of de ge boortedatum van invloed is op een goed huwelijk. „Vastge steld werd, dat zawel mannen als vrouwen een grotere voor keur hebben voor een huwelijks partner die geboren is in het deel van het jaar dat dichter bij de eigen geboortemaand ligt. Bovendien is de voorkeur van mannen het grootst voor vrou wen die nul tot twee maanden eerder of later dan die eigen maand geboren zijn. Vrouwen zijn geneigd vaker met een man te huwen die twee maanden la ter dan de eigen geboortemaand geboren is". Vrij Nederland brengt een zinnige reportage betreffende „het on zindelijk denken over de buiten landse delinquenten". De con clusie: „Als het erop aankomt, mag de situatie in de Amster damse Huizen van Bewaring best als onhoudbaar worden af geschilderd. Dat is nog veront rustender wanneer je bedenkt dat het in hoofdzaak gaat om verdachten, die nog niet veroor deeld zijn en na hun veroorde ling (vaak tot een straf gelijk aan het voorarrest) over de grens worden gezet. Nederland zou buitenlandse criminelen trekken vanwege hun humane strafstelsel. Wie eens een be zoekje brengt aan de volgeprop te en verouderde Amsterdamse Huizen van Bewaring, weet wel beter". Op de sportpagina Ton Thie, doelman van FC Den Haag. „Die René van de Kerk hof irriteert me vreselijk als hij een goal heeft gemaakt en weer zo nodig de sintelbaan op moet rennen. Tegenwoordig is het iets minder maar vroeger kon ik hem wel achterna rennen en iets doen. Hij juicht alsof hij in zijn eentje die goal heeft ge maakt". DENIEUWEUNIE De Nieuwe Linie besteedt aandacht aan „de zogenaamde criminali teit in Nederland". Conclusie: „Men zou het zo kunnen stellen: de levensberovers kunnen eigen lijk nauwelijks aan de gretige vraag van het publiek voldoen, hun produktie blijft ver achter bij het verwachtingspatroon van het grote publiek. In werkelijk heid is er geen sprake van toe neming van het aantal ernstige delicten tegen het leven. In 1900 waren er omstreeks 50 gevallen van moord en doodslag. Reke ning houdend met de bevolkings toename zouden er bij gelijk blijvende criminaliteit in dit jaar omstreeks 110 gevallen van moord en doodslag moeten zijn. Dit cijfer wordt echter niet ge haald". De Groene Amsterdammer laat Johan Galtung die in Amerika een gast-hoogleraarschap heeft vervuld, geschokt terugkeren. „Het is een levensgevaarlijk land voor zichzelf en voor de we reld. Waarom? Er is bijvoor beeld uitgerekend dat de gemid delde Amerikaan van 18 jaar ongeveer 18.000 sadistische tele- visiemoorden heeft gezien. Hij kijkt vanaf zijn vierde levens jaar drie vier uur per dag dan worden dus alle vervreem de routinemoorden, pief paf poef tegen Indianen en dergelijke niet meegerekend. Er zijn steeds meer rapporten over de jonge moordenaars, die zeggen dat ze wel eens wilden weten hoe het aanvoelt om iemand te do den. Daarnaast komen nog de 2,5 miljoen veteranen uit de Vietnamese oorlog thuis, na de nederlaag, en ook al was de verhouding tussen degenen die gedood hebben en hen die alleen maar hielpen bij het doden, een staat tot zeven, het zijn er toch heel wat die het handwerk ge leerd hebben en dit een bar rière o meen medemens uit de weg te ruimen, overwonnen heb- sen danig tegen". Politiek com- Het nadeel van weekblad te zijn blijkt duidelijk uit deze zinsnede van Accent: „Terwijl drie Ame rikaanse astronauten klaar staan zich comfortabel te instal leren in Skylab, zit het de Rus sen danog tegen". Politiek com mentator De Kadt schrijft een open brief aan ex-formateur Burger. „Ik blijf van mening dot je het land een slechte dienst hebt bewezen met het formeren van dit slechte kabi net. In ieder geval lijkt het me wel nodig dat je het stel in de gaten houdt. Zonder jou was het er nooit gekomen. En zonder jou zal het alleen maar ongelukken begaan. Ik wens je dus veel waakzaamheid toe". Tenslotte een lange beschouwing onder de kop: „Kernenergie of geen energie". Nu de Venetiaanse autoriteiten hebben besloten dat arbeiders in het nabijgelegen industriegebied van Porto Marghera tijdens hun werk gasmaskers moeten dragen vanwege de luchtverontreini ging en de daaraan verbonden gevaren, hebben de scholieren in deze gondel geen risico meer genomen. En de gondolier? Of hij is aan de vuile lucht gewend geraakt, of hij vindt het alle maal maar slechte reclame voor zijn stad. Randstad blijft welkom, maar (Van een onzer verslaggevers) Stavoren/Enkhuizen „Friesland raakt vol voor toerisme j en dat is een griezelige zaak. Nieuwe recreatie moet niet j 1 worden ontwikkeld, maar het bestaande Tnoet worden ge moderniseerd en uitgebreid. De mensen uit de Randstad blijven van harte welkom maar ze moeten niet allemaal het centrale merengebied opzoeken. Friesland kent nog veel meer mooie plekjes. Ook in Leeuwarden is het voor de toerist goed vertoeven, al kan er voor de recreatie voor de Friese hoofdstad nog wel het een en ander gedaan worden." Deze waarschuwende woorden werden gisteren gesproken door de heer Kooiman, directeur van de provinciale VVV in Fries land. Cijfers maken duidelijk wat er in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Niet minder dan 53 procent van het Nederlandse volk heeft weinig vertrouwen in het kabinet-Den Uyl en 21 procent koes tert in het geheel geen vertrouwen in het rode kabinet met de witte rand. Slechts 21 procent van de kiezers heeft veel vertrouwen in de opvolgers van Biesheuvel. men: niet minder dan 24 per cent. Bovendien gaf 57 procent van de KVP-aanhang als zijn mening, weinig vertrouwen in Den Uyl te hebben. Frappant is tenslotte dat een op positiepartij als DS'70 meer ver trouwen heeft in Den Uyl dan een regeringspartij als D'66. (18 tegen 11 procent). opvolgt rs Dat is één van de opmerkelijkste uitslagen van een NIPO-enquète I die in opdracht van Elseviers Magazine is gehouden over het kabinet van drs. Den Uyl. On danks het grote gebrek aan ver trouwen is het overgrote deel van de ondervraagden toch van i mening, dat de Tweede Kamer kabinet een kans we ploeg op het Catshuis, ter wijl 8 procent verklaarde er he lemaal geen vertrouwen in te hebben. De cijfers van de bond genoten liegen er ook niet om. Slechts 11 procent van de D'66- aanhang heeft veel vertrouwen in het nieuwe kabinet en niet minder dan 74 procent zegt er weinig vertrouwen in te hebben. moet geven. Dat vindt zelfs 60 Bij de KVP zijn er nog meer i procent van de VVD-aanhang. mensen die helemaal geen ver- Uit de enquête blijkt, dat 44 pro- trouwen hebben in de regering cent van de PvdA-kiezers wei- waarin toch vier KVP'ers als nig vertrouwen heeft in de nieu- minister zitting hebben geno- AMBASSADEUR BEZOCHT VERKEERDE RECEPTIE ATHENE De ambassadeur van de volksrepubliek China in Athene Sjoe Po-Pirg, is op last van zijn regering raar Peking teruggekeerd. Po-Ping was vorige week aanlei ding tot enige hilariteit in diplo- matenkringen toen' hij bij ver gissing een receptie rp de Israë lische ambassade bezocht. De Chinese diplomaat verkeerde in de veronderstelling dat hij op de ambassade van Koeweit was. Hij kwam er pas achter toen een gast hem vroeg of zijn aan wezigheid kan worden uitgelegd als een diplomatieke erkenning door China van de staat Israël. De ambassadeur ontkende dit en verliet na een beleefd af scheid haastig het pand. De volksrepubliek China heeft Is raël nimmer erkend. Zij schaart zich integendeel achter het an ti-Israëlische standpunt dat de Arabische landen ii Friesland op recreatief gebied aan de hand is: in 1971 waren er 6,5 miljoen overnachtingen, en 50-000 boten or» de meren. De prognoses luiden: 12 miljoen overnachtingen in 1990 en 84.000 boten in 1980. En dan te weten dat Friesland slechts zo'n 7.000 officiële ligplaatsen telt. In het afgelopen seizoen zijn er dagen geweest dat er ruim 125.000 re creanten in de provincie waren. Niettemin hebben ook de Neder landse Spoorwegen een trip door het merengebied, voorafge gaan door een boottocht Enk huizen en Stavoren, in' hun pro gramma voor "akantiedagtoch- ten 1973 opgenomen. De belang stelling hiervoor is sterk groeiende. In 1971 bedroeg het aantal reizen 64.500, in 1972 was dat reeds gegroeid tot 95.000. Bas neemt het op voor dienst weigeraar LEEUWARDEN (ANP) - PPR- fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman zal optreden als getui ge decharge in de zaak van Ate de Jong, een erkende dienstweigeraar die ook vervan gende dienst weigert. Hij zal zich op 24 mei voor het ge rechtshof in Leeuwarden in hoger beroep moeten verant woorden. Vakmanschap is Meesterschap in dc bekende beugeldes voordelen: 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook in pijpjes en in tinnetjes Er gaan geruchten dat Elvis Presley in het huwelijksbootje gaat stappen. De gelukkige, toekomstige bruid zou deze vol slanke Linda Thompson zijn. uit Memphis, hier gefotogra feerd als Miss Tennessee, welke titel zij vorig jaar veroverde. DEN HAAG De Haagse politie rechter heeft gisteren het voor malig lid van de Tweede Kamer H. P. uit Capelel aan de IJssel voor het autorijden onder in vloed van alcohol veroordeeld tot 1500 boete, intrekking van het rijbewijs voor negen maan den (waarvan drie voorwaarde lijk) en tien dagen gevangenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De officier van justitie had twee weken ge vangenis gevorderd en tien maanden intrekking van het rij bewijs. De heer P. verliet 's nachts om streeks twee uur op 19 augustus thet Binnenhof. Op het Spui in Den Haag trok hij de aandacht door slingerend rijden. Op de rijksweg bij Delft werd hij aan gehouden. Hij weigerde de bloedproef. ^rdachte verklaarde op de zit ting dat hij geruime tijd op voorschrift van de dokter het kalmeringsmiddel librium ge bruikte. De bewuste avemd had hij volgens zijn verklaring twee glazen wijn gedronken. Toen hij enkele uren later een librium tablet nam, realiseerde hij zich niet, dat dit nog gevaar kon op leveren. Raadsman mr. Utermark zette uiteen, dat verdachte door de kabinetscrisis waarbij twee partijgenoten uit het kabinet traden in overspannen toe stand was geraakt, mede door zeer langdurige Kamer- en com missievergaderingen. Het ge beurde is z.i. dan ook mede daaraan te wijten. Door vele publikaties rond zijn persoon heeft verdachte veel geleden. Hij heeft als kamerlid bedankt. Pleiter verzocht in elk geval geen gevangenisstraf op te leggen, omdat het de eerste overtreding voor een dergelijk feit was, en in dat geval wel vaker met geldboeten wordt volstaan. Politierechter mr. D. J. R. Buis man zei dat hij bij zijn vonnis met deze omstandigheden reke ning wilde houden. BONN De Westduitse bondsdag is vandaag met zijn debat over de abortus provocatus begon- I nen, maar de uitslag staat in I wezen al bij voorbaat vast: een onderbreking van de zwanger schap zal nauwelijks nog een Liberaal geval voor de rechter worden. ontwerp zal moeten behande len, want enkele christendemo craten beschouwen het door dr eigen fractie ingediende model als al te vrijzinnig. Op het filmfestival in Cannes is de Franse filmproducer Claude Lelouch onderscheiden met een camera, vervaardigd van kristal en zilver. Lelouch bewondert hier het werkstukje met de voorzit ster van de jury Ingrid Bergman. Ook de christelijke partijen in de Bondsrepubliek, de CDU en de CSU hebben een wetsvoorstel in gediend, waarmee ook zij abor tus nagenoeg etraffeloos willen gedogen, een stap, die enkele jaren geleden nog volslagen on denkbaar was. De bondsdag houdt zich aldus bezig met drie wetsontwerpen: 1. dc regeringspartijen SPD en FDP stellen een algehele vrij stelling binnen een termijn van drie maanden voor. 2. een groep SPD- en FDP-parle- mentariërs wil vergaande voor waarden voor onderbreking van de zwangerschap laten gelden 3. de oppositionele CDU/CSU wenst praktisch hetzelfde met dit verschil, dat onafhankelijke advies-commissies de argumen ten voor een abortus moeten goedkeuren. Het is niet uitgesloten, dat het parlement nog een vierde wets- Alle voorstellen komen ln dc praktijk in wezen op hetzelfde neer. De CDU zegt weliswaar, dat sociale nood (gebrek aan geld of woonruimte) niet tot een abortus mag leiden, maar zij wil het motief van een „uitzon derlijke noodsituatie" laten gel den. Hiermee kan men niet al leen zeer vrijzinnig interprete ren, maar de CDU wil zelfs abortus ln deze gevallen straffe loos stellen wanneer de vrouwen deze bij zichzelf plegen. Realisme en pragmatime hebben tot deze uitermate liberale op vatting eeleid. want de CDU gaat ervan uit, dat er binnen kort middelen in de handel zul len zijn, die het de vrouwen mo gelijk maken in de eerste weken praktisch zonder risico 'n zwan gerschap af te breken. Uiter aard laten de christendemocra ten ook indicaties als gevaren voor de gezondheid van moeder en kind en verkrachting gelden. In deze discussie frappeert nog het meest de houding van de katho lieke bisschoppen. ZiJt wijzen weliswaar onophoudelijk' en met klem op het grondrecht van dc mens op zijn leven en roepen de biologische wetenschap tot ge tuige om aan te tonen dnt het •mbryo van het begin af aan een mens is, maar in tegenstel ling tot hun onverbiddelijke hou ding van nog maar kort geleden willen ook zSj thans bepaalde in dicaties loten gelden. Slechts de sociale motivatie wijzen zij even streng als voorheen van de hand. Alle tekenen wijzen erop, dat de onderlyeking van de zwanger schap in de Bondsrepubliek bin nenkort niet meer strafbaar zal zijn. Ofwel wordt er een voor Iedereen geldende termijn van drie maanden ingevoerd, of er komt een indlcatlcmodel, dat zeer rekbaar is en dat niet in de oprichting van de adviescom missies voorziet. Dit betekent echter niet, dat het conflict uit de wereld is, want talrijke artsen weigeren mede werking aan een niet volledig gemotiveerde abortus te verle nen en deze principiële medici bevinden zich lang niet alleen onder de katholieken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9