Jeugdbende pleegt zestig misdrijven in de Bollenstreek Al 45 leden voor ponyclub Stompwijk in Meer leden bij Steeds Vooruit Kaag al minder vuil dan bij vorige acties Borstonderzoek Voorschoten had veel wegblijvers OOK Wat u moet weten Slagers en boeren Wassenaar gebaat bij Leidse markt PAGINA 5 DONDERDAG 17 MEI 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Het schot door een grote spiegel ruit van de snackbar ,,'t Kikkertje" in Noord- wijk-Binnen blijkt het startschot te zijn geworden voor het oprollen van een jeugdbende, die in to taal een zestigtal inbraken, diefstallen, vernielin gen en joy-ridings op haar naam heeft gezet. De zaak kwam aan het rollen toen twee leden van de groep, een 18-jarige loonploeger en een 19-jari- ge jongeman zonder beroep, beiden uit Noordwij- kerhout, op wraak zonnen, omdat de bedrijfslei der van ,,'t Kikkertje" hen wegens wangedrag de toegang tot de snackbar had ontzegd. De oudste van de twee haalde toen thuis een vuurbuks op en in het holst van de nacht reden zij naar Noordwijk-Binnen om de ruit van het etablissement kapot te schieten. Alvorens het fatale schot te lossen, probeerde men de buks en met succes op de voorruit van een ge parkeerde auto op het nabij ge legen Westeinde. Nog diezelfde nacht slaagde de Noordwijkse recherche in sa menwerking met de rijkspolitie te Noordwijikerhout er in de bei de daders op te sporen en te ar resteren. Het bleek echter, on der meer bij een huiszoeking, dat de jongelui 'bij een groot aantal inbraken, diefstallen en vernielingen waren betrokken! Daarop werd een recherohe-team gevormd, bestaande uit recher- oheurs van de Noordwijkse poli tie, van de rijkspolitie te Noord- Wij'kerhout en van de districts recherche te Den Haag, die in overleg met de justitie tot taak kregen de zaak uit te zoeken. Deze samenwerking heeft er toe geleid, dat het team de hand kon leggen op een groep van ze ventien jongelui in de leeftijd van 14 tot 22 jaar. voor het me rendeel woonachtig te Noordwij- kerhout en verder te Zandvoort en Voorhout. Bij het onderzoek kon worden vastgesteld, dat zij vrijwel alle plaatsen in de bollenstreek on veilig hadden gemaakt. Zelfs strekte het operatiegebied van de bende zich uit tot Hoofddorp. 's-Gravenzande en Kijkduin. Leden van de groep pleegden o m. bij herhaling inbraken in de kantines van de voetbalvereni gingen SJC, „NoordiWijk" en het Noordwijkerhoutse VVSB. Uit puur vandalisme ging men zelfs over tot dierenmishandeling. Drie jongeren trapten op het terrein van het ziekenhuis St. Bavo een kalkoen dood en van Leden van de groep bleken ook de daders te zijn van een inbraak in het clubgebouw van de Noordwijkse Golfclub in het Langeveld. Door de aanwezig heid van een paar grote honden moesten zij de aftocht blazen. Uit wraakzucht vernielde men toen een der holes door deze met zout te bestrooien, een auto werd onklaar gemaakt door het deponeren van zand in de benzi netank, terwijl ook bomen over de toegangsweg naar het golf centrum werden gegooid. De jongelui troffen elkaar vaak in een café te Noordwijkerhout en daar was men op de gedachte gekomen een „onderwereld" te gaan vormen, zo deelde een der daders mede. Een deel van de buit kon worden opgespoord. Van het gestolen geld had men in cafés en dergelijke goede sier gemaakt. Kopers keuren r i kennersblik de eerste haring die door een Katwijks schip is binnengebracht bij de rederij Kennemerland. KATWIJK De eerste partijen htring zijn geveild. Op de kop af 573 bracht het earste kantje (gezouten in ton) op. Het was er één uit een partij van dertig, binnengebracht door de KW41, Elisabeth Christina van de rede rij Kennemerland. Het heette een redelijke partij haring, maar het was lang geen haring van de beste soort. Die kwam pas veel later op de avond aan Eerste haring bod. De rest van de haring van de KW 41 werd afgedrukt voor bedragen die lagen tussen de 450 en f 550. Het afslaglokaal aan de Prins Hendrikkade was goed gevuld voor de afslag. Traditiegetrouw was ook burgemeester A. G. Vermeulen zijn belangstelling m Katwijk komen tonen voor de eerste ha ring. Voor dc afslag begon, sprak reder N. Parlevliet een aantal woorden in zijn functie van voorzitter van de rederij- vereniging Vuurbaak. Na de eerste partij was het voor de ongeveer honderd reders en handelaren wachten tot rond de klok van elf. Toen kon men in de opslag van rederij N. Parle vliet Jr. de volgende partij ha ring komen keuren. De prijs, die de partij opbracht, lag ge middeld zo rond f 750 per kant je. De eerste dagen, zo ver wachtte men in de nachtelijke uren vanmorgen, zal de prijs van de haring voor de consu ment ongeveer 2 tot 2,50 be dragen per stuk. Geen TS in Leidsehendam -EIDSCHENDAM Wethouder Boone deelde gisteren bij de prognose over toekomstige schoolvoorzieningen mee dat de bouw van een technische school aan de Veurse Achterweg, waarvoor indertijd grond gere serveerd was, zeker niet zal doorgaan, „die kan je wel ver geten". Nieuwbouw van het Veurs College zal voorlopig nog wat jaartjes moeten wachter. Volgens de wethouder staat er voor de vol gende drie jaar bij het ministe rie van onderwijs geen nieuw bouw voor het Veurs College op de agenda. kinderen een eigen pony mee brengen. Dit bleek op de on langs gehouden eerste ledenver gadering van de pasopgerichte club. In principe werd de contributie vastgesteld op 10. De kinderen zullen elke woensdag op het ter- reintje van de heer De Jong worden geïnstrueerd. Instruc teur Van der Steen vertelde de ouders over zijn manier van lesgeven. Hij werkt met een trensje in plaats van een hoofd stel met stang. Ook wil hij geen stijgbeugels. De kinderen krij gen dan ook lessen in het rijden op de pony zonder zadel. Hier door zullen zij leren los op het paard te zitten. Over twee drie weken hoopt de ponyclub te kunnen starter, met de lessen. Voor inschrijvingen en dona- teursgelden a 5 kan men te recht bij de heer J. Vurens, Dr. van Noortstraat 17a. Diamanten echtpaar in Roelof arendsveen fiazerswoUde De Woningbouwvereniging Volksbelang bouwt momenteel aan 75 woningwetwoningen in de wijk-zuid te Hazerswoude/dorp. Eind van dit jaar zullen ze, als alles meezit, worden opgeleverd, om dan verhuurd te worden voor ca. f 260,per maand. ROELOFARENDSVEEN In Roelofarendsveen zijn dezer dagen dc diamanten bruids dagen ingegaan van het echtpaar S. J. Pouw-Dissel- dorp. Op 27 mei is het de dag, dat het echtpaar 60 jaar geleden in het huwelijk trad en de boerderij „Groene- woud" ging bewonen aan het Paddegat. „Ik weet het nog heel goed", vertelt de vitale veehouder Sebastiaan Pouw (89), „het was 1 april 1912 toen ik op deze boerderij kwam en een jar later vond ik er mijn bruid". Het echt paar is begonnen met vier „koetjes" op twee bunder land in de Veender- en Lij- kerpolder. ,Ik ventte de melk altijd zelf uit en kocht daarbij zelfs nog melk van andere boeren. Vooial daarom kende ieder een mij in Roelofarendsveen en ik kende iedereen". De bruid (86) is enige maanden geleden in haar woning ko men te vallen, waardoor zij een hcupfractuur opliep. Hoewel ze nog slecht ter been is. is ze toch erg blij er weer bij te kunnen zijn. Het echtpaar heeft twee pleeg kinderen en zeven kleinkin deren. Het familiefeest wordt op 29 mei in café Heemskerk gevierd. NIEUWKOOP Uitslagen van de postduivenvereniging „De Vooruitgang" vanaf Noyon: Spring in 't Veld 1 3 5 15 15. gebr. Vok 2 4 14. Hoogervorst 6, gebr. Bos 7 8 10 13. Kuyf 9, Van Donk 11 12, Verduyn 16. Maarseven 17 25, Van Leeuwen 19, Tij sterman 20. HAZERSWOUDE De vrijwillige brandweer moest eergisteren uitrukken voor een brandje in de garage Van der Have. Spoedig was de brand geblust. De schade bleef beperkt tot de wand van de garage. LEIDEN De Katholieke Nationale Bond voor EHBO rayon Leiden organiseert een grote buitenoefening in Oud Ade op het erf van de heer Van Schie aan de Sweiland- polder 9. Aanvang 20.00 uur. ALPHEN De 36-jairge De B. uit Moordrecht raakte gis teren gewond bij het omleg gen van een reservewiel. Hij had zijn auto op een par keerterrein langs de Bos- koopsweg geplaatst. Terwijl hij bezig was, reed er een vrachtwagen met oplegger langs, die hem in de rug raakte. De vrachtauto-chauf feur merkte nietii. De B. werd licht gewond naar „Rijnoord" gebrach'. ROELOFARENDSVEEN De uitslagen van de wed strijden gespeeld voor de on derlinge competitie van schaakclub ..Utile Dulcl wa ren: Koppelaar—Har v.d. Meer 10, Ganzevles—van Leur 01, Vol waterOlie rook 01, Ton Olijerhoek Sterk 01, Akerboomvan Rijn 01, WindhorstMeijer 0—1. Nico Jong—f Sterk 0— 1. NieuwintJan vd Meer 0I. BouwmeesterTh Olij erhoek 1—0. OEGSTGEEST In Noord wijkerhout zijn dezer dagen brandweer wedstrijden ge houden onder auspiciën vati het Algemeen Brandweer wedstrijd Commité. De brandweer van Oegstgeest heeft aan een suksesvolle plaats behaald. VOORSCHOTEN Vorig jaar no vember was het bevolkingson derzoek op tuberculose. Medisch gezien was het onderzoek gun stig. Slechts één geval van ak- tieve longtuberculose werd op gespoord, de patiënt is inmid dels al weer vrijwel genezen. Verder werden enige longtu mors geconstateerd en ongeveer 85 hartafwijkingen. Alle betrok kenen hebben via hun huisarts inmiddels kennis gekregen van de onderzoekingen, die via de röntgenfoto zijn geconstateerd. COTUVO (Comité tot opsporing van tuberculose Voorschoten) kwam gisteravond in een slot vergadering bijeen ter bespre king van het laatst gehouden onderzoek. Het gehouden onder zoek betrof ditmaal alle Voor- schotense ingezetenen vanaf 25 jaar. Er werden 11.772 oproe- pingskaarten verzonden. 5-992 kwamen voor het onderzoek (50,9%) en helaas lieten 2.787 opgeroepenen zonder opgaat van redenen verstek gaan (25%), de overigen namen Reen deel omdat er medische bezwa ren waren, of omdat de betrok kene reeds kort geleden aan een onderzoek had deelgenomen. Fi nancieel kwam COTUVO dit maal goed uit. er kan een be drag van rond 4000 gereser veerd worden voor een volgend onderzoek. Dr. D. Ruiter, directeur van het districtsconsultatiebureau voor TBC-bestrijding, vond de eindre sultaten medisch gezien voor Voorschoten gunstig. Het grote vraagteken blijft altijd de cate gorie, die zonder kennisgeving niet komt. Hoewel de tb thans vrijwel bestreden is, kan slechts een geval funest zijn voor de omgeving, omdat veel mensen, door het terugdringen van deze vroegere volksziekte, niet meer in aanraking zijn geweest met besmette personen en daarom snel vatbaar zijn. WARMOND Deze week ver scheen het jaarverslag van de tafeltennis en badmintonvereni ging „Steeds Vooruit" te War mond. Het seizoen ,72-'73 was het jaar waarin „Steeds-Voor- uit" haar 25-jarig bestaan vier de. Voorzitter A. Sikking sprak in zijn voorwoord op het jaar verslag over „een verenigings jaar dat bol stond van de aktivi- teifen". Het aantal leden is iets toegeno men. Momenteel telt de tafel tennis 39 jeugdleden en 41 senio ren. De badminton heeft 37 jeugdleden en 45 senioren. Er waren enkele opmerkelijke re sultaten in het afgelopen jaar: Bij een 6-kamp tafeltennis in Düsseldorf werden Nora Bakker en Nel van Rijn respektievelijk WASSENAAR Op verzoek van enkele leden van de raad heb ben burgemeester en wethou ders van Wassenaar een pre-ad- vies uitgebracht over de voorge nomen sluiting van de veemarkt in de Leidse Groenoordhal. Dit naar aanleiding van een brief van het gemeentebestuur van Alkemade over deze kwestie. en w. schrijven de raad, dat de Wassenaarse veehouders io is uit informaties gebleken erg geporteerd zijn voor het handhaven van de veemarkt te Leiden, welke markt door het grootste deel van hen wordt be zocht. Mocht deze markt wor den opgeheven, dan moeten zij met hun vee naar Utrecht, Den Bosch of Leeuwarden gaan, het- treft, zij kopen momenteel over geen hoge kosten met zich mee- het algemeen het vlees in Rot- brengt en veel tijd zou kosten. terdam. Mocht Leiden de markt Wat de Wassenaarse slagers be- gaan verplaatsen naar de maandag en dinsdag, dan zal dit voor de Wassenaarse sla gers. naar de mening van b. en w., alleen maar gunstiger wor- Gelet op de ontwikkelingen die momenteel in Leiden aan de gang zijn rond de veemarkt in de Groenoordhal, zijn b. en w. van mening, dat het nu nog te voorbarig is een standpunt in te nemen betreffende de sluiting van de v Aan de rand wordt voorgesteld dit mee te de len aan bi<rg- meester en wet- ders van Alkemade en daarbij op te merken dat de raad het zou betreuren, als de markt ge sloten zou worden zonder alter- Warmond Bij de grote schoon- der vuil bij elkaar gebracht dan maakactie, die op de Kager- vorig jaar. Vooral de hoeveelheid plassen werd gehouden, is min- klein vuil en plastic is duidelijk eerste en vijfde. Het eerste dames-team wist zich te handhaven in de ere-klasse en bij de badminton-afdeling kan het eerste team eveneens terugzien op een geslaagd sei zoen: zij bleven in de derde klasse. Het tweede jeugdteam van de badminton werd kam pioen in hun afdeling. De algemene ledenvergadering zal gehouden worden op 24 mei om half acht in de sportzaal .Klim Op". Op de agenda staat o.a een wijziging van de statuten en de behandeling van de begroting die een tekort van 1000.- vertoont. Gezien de be langrijkheid van deze vergade ring verzoekt net bestuur alle leden op 24 mei aanwezig te zijn. Het sterk verminderde vuilaanbod schrijft men in Wormond toe aan de veranderende mentali teit, het groeiend milieubewust zijn waaraan ook schoonmaak acties bijdragen en de inrich ting van vuildepots op de oevers door de gemeente. Hoewel men hoopt dat de schoon maakacties eens helemaal tot het er wel naar uit. dat men „het lek nog niet helemaul bo ven" heeft. De 120 deelnemers aan de schoonmaakactie in War mond haalde met 5 bokken, 6 vletten en een vloot kleine bootjes ongeveer 70 m3 grof. en klein vuil bij elkaar. Officier ei«t: f 1.400,-boete voor rijden onder invloed LEIDSCHENDAM De wijze waarop een autobestuurster over de Zijdelaan in Leidsehen dam reed gaf de politie alle aanleiding om zich op de hoogte te st'ellen van de toestand waar in de bestuurster verkeerde. Het voertuig zwierf over de weg en toen de polïtle In gesprek kwam met dc bestuurster, bleek al spoedig, dat zij niet In staat was de auto nuar behoren te be sturen, omdat zij teveel onder de invloed van sterke drank verkeerde. Dat bracht haar nu voor de Haag se politierechter, waur de feiten wel vast kwamen te staan De verbalisant was in elk geval er zeker van, dat verdachte stevig onder invloed van drank ver keerde. De officier meende dan ook, dat voor verdachte wel de gebru.kelijke gevangenisstraf en intrekking rijbewijs paste, doch nu pleidooi van de raadsman bepaalde de rechter het vonnis op een geldboete van 1400, In trekking van het rijbewijs gedu rende vier maanden, rekening houdend met het beroep van verdachte, en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 Jaar. Spoedig LOM- school in Leidsehendam LEIDSCHENDAM - Ontwerp en bestek voor 'n nieuwe LOM- school van de llaafese Edlth Stein-stichting zijn volgens wet houder Boone al gereed. De schcol-inspectie heeft hel In ge bruik zijnde noodgebouw enige tijd geleden ai „onaanvaard baar" genoemd. Het onderwijs is nu over twee gebouwen ver deeld waardoor het niet opti maal kan functioneren, iets wat juist voor deze school met klei ne klassen en randvoorzieningen als psychische en didactische begeleiding funest Is. De nieuwe school zal 2 miljoen gaan kosten maar men over weegt een nieuwe berekening of wijziging van het ontwerp te maken waardoor voor de ge meente de exploitatievergoedin gen wat minder z.uücn zijn. De LOM-school is weliswaar een rk stichting maar het is een streekschool voor alle richtin gen. De wethouder acht het bouwen van een nieuwe school ook van belang omdat de LOM-school „een soort terugzendschool" is naar de „gewone" basisscholen. Als de school dit „terugzenden" zo goed mogelijk wil doen kan dit het best in een nieuw ge bouw.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5