„Zodra het mogelijk is zullen wij pogen dit leed te verzachten...." „Molen Cruisesecht Hollandse attractie EM Leiden wil de heilige huisjes van kinderbescherming NEERHALEN Met Slingerland rond Leiden stad en randgemeenten Diploma*!: kappers- patroons bond R.K. Jenaplanschool speelt hoofdrol in tv-programma Sjoko PSP-Leiden fel tegen verkoop van Croenoordhal PAGINA 3 DONDERDAG 17 MEI 1973 LEIDSE COURANT Rayon Zuid, OEGSTGEEST - „Ik ben al ja ren, heel intensief, op zoek naar een SS-er. Ik zou zo'n vent ook wel eens LSD willen geven en zeggen: vertel 'ns op: waarom heb je dat allemaal gedaan?" Dit is een zin, die onlangs door prof. dr. Jan Bastiaans gespro ken is. Bastiaans is in vrij hevige mate de geestelijke vader van Cen trum'45, de Oegstgeestse behui zing voor lijders aan het con centratiekamp-syndroom, het KZ-syndroom, een levend plak boek vol nachtmerries, dwang- neuroses en schrikbeelden die heel veel landgenoten van ons, die in de bijna vergeelde jaren '40'45 hun leven aan een zij den draadje hadden hangen, tot" aan de dag van vandaag hele maal vervullen. Gisteren heeft koningin Juliana, met naast haar prins Bernhard als ere voorzitter van de Stichting „Centrum Post-Concentratie- kamp-syndroom", het „Cen- trum'45" officieel geopend. In de aula van het Rijnlands Ly ceum werden enkele toespraken afgestoken (stichtingsvoorzitter prof. dr. P. Muntendam en me vrouw E. Furth-Halverstad). Ontroerend en nog steeds inspi rerend, op een afstand van bij na dertig jaar, klonken de gela den woorden van koningin Wil- helmina voor Radio Oranje: „Wij zullen pogen, zodra zulks KZ-syndroom is levend plakboek van nachtmerries mogelijk is, althans iets van dit leed te verzachten". Of het leed na 28 jaar verzacht is? Wij kun nen het niet beoordelen. vanuit de zaal: „Zij is een slachtoffer, zij komt niet voort uit het verzet...!" Niemand ging hierop in, maar een dergelijke kreet tekende de samenkomst van zovele lieden die na een kwart eeuw terugblikken op een tijd die ons allen doet gruwen: ook in „Centrum'45" komen mensen die zichzelf in hokjes verdelen. Ze hebben de dood in de ogen gezien, maar niettemin hoorden we gisteren uitspraken, dat de gevangenen uit de Duitse kampen in verdienste vóór la gen op degenen die in de „Jap penkampen" voor hun leven ge ruïneerd werden. „Centrum '45" draait nu. Maar het gaat niet soepel. Rammelen- De Koningin en prins Bernhard van het Rijnlands Lyceum op weg naar het Centrum '45. Zij worden i gezeld door prof. Muntendam, links, en directeur dr Meijering. Voor prof. Jan Bastiaans. de man als eerste ijverde voor een gespecialiseerd centrum, was er gisteren geen plaats op het eerste plan de melkbussen doen sommigen van ons nog steeds denken aan het rinkelen van ketenen van de concentratiekampgevangenen, een man die werd volgespoten met water heeft nu nog herhaal delijk darmbloedingen. Prof. Bastiaans helpt op zijn ma nier. Het stichtingsbestuur van Centrum'45 denkt er weer an ders over. De LSD-kuur van Bastiaans voert zijn „slachtof fers" door een nieuwe hel. Prof. Bastiaans zegt: „Tijdens zo'n behandeling heb je samen verdriet. Terwijl je de patiënt opnieuw laat lijden, laat huilen en haten, zoek je intussen al naar een oplossing voor zijn problemen. Dat zoeken is de ontspanning, de bevrediging van dit werk". Centrum'45 zoekt het in de sfeer van de „huiska mer". Wie heeft gelijk? De oor zaak van de ellende ligt al zo ver achter ons. HTC en Hon Vast volleybalfinale HAZERSWOUDE De heren- teams van de Hazerswoudsc Tennis Club en de gymnastiek vereniging Hou Vast hebben zich rechtstreeks geplaatst voor de eindstrijd van het door de vereniging De Hazelaars geor ganiseerde volleybaltoernooi. DU heeft plaats in het kader van de wedstrijden, waarin wordt uitgemaakt welke Hazers- woudse sportvereniging zich het meest allround mag noemen. Vrijdagavond, om 20.15 uur vindt die volleybalfinalc plaats in de gymnastiekzaal van de Johan nes Postsehool. Voor de herkan- ringen hebben zich geplaatst: St. Bernardus 1 en 2. Slagvaar dig, Hou Vast (dames). HTC (dames en tweede herenteam). Opvallend bij dit volleybaltoer nooi is, dat dames en heren el kaar ontmoeten. Wanneer dit overigens het geval is, worden er speciale spelregels in acht gehouden. De herkansingen wor den vanavond in de genoemde zaal gehouden. LEIDEN Nog een maandje en Leiden is een typisch-Hol- landse toeristen-attractie rijker. Jaap Slingerland, organi sator van stads-rondvaarten, gaat zijn tochten uitbreiden met „Molen cruises" door het weidse polderland ten noord- osten van Leiden. „Tocchten naar de Kaag en de Braas- semermeer bestaan misschien al wel zestig jaar. Maar er zegt Slingerland die sinds de openstelling van het Korte zijn zoveel mooiere routes. En die zoeken wij nu op", Vlietkanaal en het sluiten van de stadsbruggen in feite al leenheerser is op de Leidse wateren. Dit jaar viert „De Hollandse Mo len" haar vijftig-jarig bestaan. De jubilerende „Vereeniging tot Behouw van de Molen in Neder land" heeft het tij wel mee. Want meer dan ooit is er be hoefte aan een vleugje „verle den tijd"; meer dan ooit wordt ook het publiek zich bewust van de schade die de zich uitbrei dende stedelijke bebouwing, de industrie, recreatieplannen, we genaanleg en „cultuurtechnische Oegstgeest Het hoofd van 't schoolteam van de R. K. Jena planschool, de heer E. Weyzen, werd dezer dagen blij verrast door een telefoontje van de tele visie-sectie van de TROS. Een televisie-team van deze omroep komt op 6 juni naar Oegstgeest om opnamen te maken voor het programma „Sjoko" dat eens In de vier weken op de beeldbuis komt en dat geheel door de jeugd van 'n school in Nederand verzorgd wordt. Dezer dagen werden in verband met de komende oname de mo gelijkheden welke de Jenaplan school biedt doorsproken. Tij dens de opname zal een beken- de Nederoander door de school jeugd worden geinterviewed te- rijwl verder een popgroep me dewerking zal verlenen. Het ligt tevens in de bedoeling dat door schoolteam en leerlin gen een filmpje vervaardigd zal worden van plus minus 5 minu ten. „Een belangrijk gegeven waaraan vele kinderen mee zul len doen", aldus de heer Wey zen, die erheugd is dat het Je- naplanonderwijs op deze wijze in de aandacht wordt gebracht. „De Jenaplan school is een school waar kinderen zich in re delijke vrijheid kunnen ontwik kelen, vandaar dat onze school waarschijnlijk vanwege dit feit de aandacht van de TROS heeft getrokken". De opname van het programma, dat vijftig minuten in beslag neemt, zal bij mooi weer op de speelplaats rond het fraaie speelplastiek plaatsvinden. Bij minder goed weer verhuis men naar de grote zaal van het ver enigingsgebouw aan de Kerk- laan. gen. Het Hollandse Landschap - deel van ons milieu - is sinds vier eeuwen ondenkbaar zonder mo lens. De A.N.W.B. houdt sinds kort een actie onder zijn leden om gelden bijeen te krijgen voor het behoud van vier mo lens t.w. in Burgwerd (Fr.), Goor (Ov.), Oudenkerk a.d. Am- stel en in Oud-Vossemeer op Tholen. In eigen omgeving worden pogin gen ondernomen om de molen van de Grote Polder te Zoeter- woude, die door de april-storm omver werd geblazen, te her bouwen. Ook bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg be staat - niettegenstaande finan ciële onmacht - in toennemende mate belangstelling voor het va derlandse molenbezit. Maar hoe zou men de genegenheid van de bevolking kunnen omzetten in daadwerkelijke belangstelling, wanneer de molens bijna uit sluitend van onbereikbare af stand te zien zijn, ver in het weiland achter een brede boe- zemsloot of als een vrolijk wen kend silhouet aan de horizon? In dat opzicht kunnen Slinger- land's „Molen Cruises" een we zenlijke bijdrage leveren tot het j manifest maken van de zorg voor de Hollandse molens: de I rondvaarten voeren de belang- 1 stellenden langs twaalf molens. Vanaf maandag 18 juni tot en met vrijdag 24 augustus vertrekt da gelijks - met uitzondering van zaterdagen en zondagen - een salonscheepje met een capaci teit van ca. 150 personen vanaf de Haven te Leiden voor een tocht, die duurt van twee uur tot ongeveer kwart over vijf. Het schip volgt de Zijl. passeert I het nieuwe Tjoppemeer dat in de Zwanburgerpolder voor re- creatiedoelen wordt gezogen, gaat over de Sprietlaak langs Warmond naar het Norremeer. Vandaar volgt het de Dieper- poel en bereikt via Kaagdorp de Ringvaart. Dan gaat het door de Aderpolder, langs de Bóeren- buurt over Kleipoel en Eenden poel en komt, achter de een denkooi om, op de Kever. Via Spijkerboor en langs het ..Pad destoelendorp" komt het op de Eymerspoel, vanwaar het over Zweiland - richting „Eenzaam heid" - weer op de Zijl uitkomt. Op die vaart komt het schip op zeer korte afstand o.a. langs de Buttenhuismolen aan de Zijl, de Lakermolen in de Lakerpolder, de „Molen van Cosijn" onder Warmond, de Kager- of Kogjes- molen, de Buurtpolder-molen aan de Ringvaart, de molen „Hanepoel", de Ader-molen, de molen pan de Kleipoel en de twee aan de Koppoel. Behalve van de molens, kan men genie ten van de bochten en de steeds Jaap Slingerland beperkt zijn rondvaarten niet langer tot de Leidse wisselende vc-rgezichten over de singels en grachten. Hij laat zijn passagiers van dichtbij kennis polders. maken met de echt-hollandse molens. LEIDEN Het rommelt in de Kinderbescherming. Langzamerhand wordt het duidelijk, dat de heilige huisjes van bevoogdende opvoe ding neerehaald moeten worden. Het gereommel sterft nog vaak weg, maar soms komt het tot een overdonderende inslag. Daarvoor zorgt sinds een kleine twee jaar de BM: de Belangenvereniging Minderjarigen. Het is een landelijke vereniging van ruim 600 men sen die zelf op de een of andere manier gevoeld hebben (of nog voelen) wat het is om „onder de kinderbescherming te zitten". Zij zetten zich in om de structuur van ee KB te doorbreken, om de gang van zaken democratischer te maken, alles In het belang van de pupillen. Hun acties zijn voornamelijk gericht op kindertehuizen waar zij met de bewoners en als het kan met de leiding aande slag gaan om de leeftoestanden dratisch te veranderen. Sinds een week of drie heeft Lei den ook een afdeling. We wordt 'even ingeblazen door Sjanne, Wil, Reinoud en André, met be hulp van Huig, een ervaren BM-er uit Den Haag. Het werk terrein omvat Leiden en de wij de omgeving, tot aan Hillegom, Leidschendam, Alphen en War mond. In dit gebied zijn zo'n 16 huizen met naar schatting totaal 500 bewoners tussen de 0 en 21 jaar. De kersverse Leidse BM is op het ogenblik nog bezig met de inventarisatie van die tehuizen. Werkelijke actie kan pas beginnen, als er contact ge legd is met de bewoners en die stap is meestal de moeilijkste. Over het algemeen wordt de BM niet met open armen ontvangen. Wat zij wil, druist in tegen de opvoedingsnormen van de kin derbescherming, gdvormd in een tijd waarin men niet beter wist, 50 jaar oud. volgens die normen is een kind, dat bij de kinderbescherming terecht komt uit het rechte spoor geraakt en moet daarin met sterke arm weer worden teruggezet en ge houden. Dat houdt in, dat er nog steeds bevoogdend wordt opgetreden. Het komt in een aantal huizen voor, dat de kleding door de lei ding van het huis wordt uitge zocht, dat er gen tijd is voor ontspanning buitenshuis, alleen binnen en dan nog in massaal verband. Het zakgeld is veelal miimaal. De pupillen wordt niet geleerd zelfstandig hun „budget" te beheren. Roken en drinken zijn uit den boze. Wat er met de pupillen in de toe komst gebeurt, wordt in „ge heimzinnige" stafvergaderingen besproken, het kind mag zelf niet mepraten, zelfs niet mee denken. De belissingen vallen en het kind moet zich daaraan aanpassen, ten koste van zizh- zelf. De BM-ers maken onmiddellijk de restrictie erbij, dat de situaties per huis enorm verschillen. Er zijn huizen waar het democrati sche toegaat, er zijn huizen waar de toestand redelijk leef baar is, maar zolang er ook hui zen zijn, waar als strafmaatre gel een tijdelijke opsluiting in een isolatiecel wordt gehan teerd, heeft de BM nog heel wat te doen. In hun werkprogram houdt de Ba zich niet alleen bezig met de concrete situaties in de tehui zen. Meer aan de basis werkt zij aan het veranderen van de kinderbescherming als instituut. In de eerste plaats is het zaak. vindt de BM, dat de kinderbe scherming verhuist van ministe- I rie. ,Nu valt ze nog onder justi tie (criminele sfeer), terwijl ze rdclijkerwijs onder CRM jeugd- welzijnszorg (menswaardige sfeer) moet vallen. De BM zal over dit punt druk uit blijven oefenen waar het maar kan, ookbij het nieuwe kabinet. Ver der wil het meer betrokken wor den bij de saneringsplannen bin de KB. Het aantal pupillen loopt steeds meer achteruit, zodat verschillende huizen al gesloten zijn of nog dicht gaan. Het be zwaar van de BM is. dat de be woners helemaal niet betrokken worden bij de sluitingsprocedu re, en vaak pas op het laatste nippertje horen, zodat ze nauwelijks weten wat hen over komt. Bovendien gaat het om louter economische motieven: een huis gaat dicht, omdat het niet meer „rendabel" is. Er wordt niet gekeken of het zinvol is, of er pedagogisch niet een heleboel kapot gemaakt wordt, door een sluiting. De BM tracht daarom door te dringen tot de gelederen van de saneringscom missie. let zou hier te ver voeren om diep in te gaan op alle wensen en eisen die de BM heeft. Het voornaamste waar alles om draait is een situatie te schep pen voor KB-pupillen, - werkers en ouders waarin het kind volle dig tot zijn recht komt, op kan groeien tot een zelfstandig mens, dat de deur van de maat schappij niet ziet dichtvallen, zodra die over de drempel van de KB is. Je zou het een soort vakverbond kunnen noemen. Het werk van de BM kan alleen slagen als er zoveel mogelijk mensen meewerken, openheid van zaken geven, nertellen wat ze meegemaakt hebben in de KB en bereid zijn om actief lid te worden van de BM. Dat dat vaak een moeilijke zaak is, be seffen de BM-ers terdege. Toch blijven ze hun oproep herha len: aan de poorten van de hui zen, zomaar op straat, in de bu relen van de directeuren enz. Het kontaktadres in Leiden is: BM Leiden, p/a Tref, Hoge- woerd 57. tel. 01710—30494. Fi- nanciëel kan men ook best nog wat steun gebruiken. De tien duizend gulden die de landelijke BM van het kinderaostzegel- fonds heeft ontvangen is aan de krappe kant. Het gironummer is 23382, t.n.v. Reinoud van Ma- strigt, Leiden. LEIDEN In een verklaring heeft het bestuur van de Paci fistisch Socialistische Partij, af deling Leiden, zijn standpunt over veemarkt en Groenoordhal neergelegd. De verklaring luidt: „Zoals uit verschillende publikn- ties is gebleken, wordt op dit moment overwogen de Groen oordhal te verkopen teneinde daarin een groot zelfbedienings warenhuis te vestigen. Het zijn met name vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid die deze mogelijkheid de laatste tijd in verschillende gemeenteraads commissies aan de orde hebben gesteld. De Leidse PSP wijst verkoop van de Groenoordhal met kracht van de hand, om welke reden het PSP-raadslid Herman Ampt meijer een raadsdebat over deze zaak heeft aangevraagd. Bij dit debat zal Amptmeijer het voorstel doen de Groenoord hal niet te verkopen maar door te gaan met het aantrekken van de Rotterdamse veemarkt. Voor de PSP hebben hierbij drie overwegingen een rol gespeeld: het belang van de sport, het economisch belang van het bin nenstadswinkelcentrum en het slachthuis en de ontwikkeling van de Merenwijk die in gevaar dreigt te komen. Indien de Groenoordhal voor de sport verloren gaat. zal de be narde situatie van de sportver enigingen nog erger worden. De PSP heeft dan ook zowel aan de sportverenigingen als aan hun leden gevraagd duidelijk stel ling te nemen in deze kwestie. Nu reeds komen vele reacties binnen. Een groot warenhuis in de Groenoordhal betekent naar de mening der PSP de onder gang van de Leidse midden stand, en daarmee de dood van het stadscentrum. Werkgelegen heid en leefbaarheid van grote groepen uit de bevolking zijn hierbij in het geding! Daarnaast betekent verdwijning van de meemarkt uit Leiden ook sluiting van het slachthuis. Opnieuw een verloren stuk werkgelegenheid, en verloren investeringen van grossiers cn slachters, hetgeen de Leidse hulsvrouw wel zal merken in de toch al zo hoge vlee-prijzen. Het bestuur van de PSP is zeer benieuwd naar de uitslag van de interpellatie-Amptmeijer, die aanstaande maandugavond zal worden gehouden. Wij vragen ons af of een raadsmeerderheid zozeer het stadsbelang uit het oog zal verliezen dat de voor stellen van Amptmeijer zullen worden afgewezen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3