FEDOR DE „MONNIK" WEER ONGENAAKBAAR „Gasttrainster" Jeffers wil achterstand kunstzwemtop op z'n Amerikaans inhalen Okker bijt spits af tegen Ovics „Ik blijf amateur' DONDERDAG 17 MEI 1973 LEiDbE CUüRANi PAGINA 17 WIERINGEN Het wordt eentonig, ondanks het feit dat de 22ste Olympia's Ronde door Nederland dit jaar toch geen saaie wielerronde is, maar Fedor den Hertog bleef ook gisteren met ijzeren hand regeren. Na een lange rit van bijna 160 kilometer kwam de uit zestien renners bestaan de kopgroep aan de voet van de Afsluitdijk aan met een voorsprong van ruim zes minuten op de tweede groep. Met Den Oever aan de Noordhol- lar.dse kant in zicht ontsnapte Fedor den Hertog uit de kop- f groep, die op dat moment met een snelheid van ruim 55 km 1 per uur over de afsluitdijk gleed. Het leek alsof de Oranje truidrager piano speelde op zijn pedalen. Als een virtuoos com- i poneerde de coureur uit Ermelo zijn eigen finale waarna hij op nieuw zou schitteren. Alleen Aad van der Hoek, tweede in het algemeen klassement, had de kracht om met de ..mon nik" zoals Fedor den Hertog sinds zijn kerkbezoek in Ule- slraten door de volgkaravaan wordt genoemd, mee te gaan. Fedor den Hertog en Aad van der Hoek bouwden in de laatste 5 km een voorsprong op van bijna 31 seconden op de gedesil lusioneerde vluchters van het eerste uur, waarvan Jan Aling de sprint in St. Hippolytushoef won voor Dick Groen. Weer werd Fedor den Hertog door de sportjournalisten als de strijd- lusfigste renner gekozen en te recht, vanaf de start in Nijver- dal tot aan de laatste kilometer in Wieringen had hij de etappe gecontroleerd. Aan de finish jn het Noordhollandse dorp, waar vandaag een tijdrit van 21 km zal worden gehouden, zei de oranietruidrager: ,,Ik weet dat het stom is om weg te springen met Aad van der Hoek, die in de eindsprint veel sterker is. Ik had verwacht dat ik de Ketting rijder in de slotfase nog zou kunnen lossen, maar hij nam geen meter kop meer over. Tot dé laatste kilometer heb ik ge probeerd Aad van der Hoek los van mijn wiel te krijgen. Ik kon natuurlijk sur place gaan rij den, maar daar verlies je zo veel tijd mee". SARCASTISCH Direct na aankomst stapte Fedor den Hertog naar de ploegleider van Aad van der Hoek, de Di- ciamse metaalwarenfabrikant Tom Ketting en zei heel sarcas tisch: „Gefeliciteerd met de overwinning. Aad was iets slimmer, hij nam geen kop meer over en dan kan iedereen de sprint winnen. Ook al heb je maar een been". Tom Ketting lachte zuur maar hij voelde wel wat Fedor den Hertog had be doeld. De haat en nijd tussen de Frisol- rijders en de Kettingploeg werd door deze uitspraak opnieuw ge karakteriseerd. Niet alleen in de eindsprint, maar ook in de premiesprint van de begeleiden de rijkspolitie, die traditiege trouw bij het monument op de afsluitdijk wordt verreden, was het Aad van der Hoek die de 250 gulden in zijn zak stak ter wijl Fedor den Hertog door zijn strijdlust en zijn vechtersmenta liteit er het meeste recht op had. De zevende etappe van Nijverdal naar Wieringen (179 km) werd ondanks het fraaie slot een saaie rit. Met een hoog tempo, de karavaan had de wind in de rug, joeg de rennerskaravaan door de bossen tussen Lemele en Dalfsen. In de richting van Zwartsluis en Emmeloord. Bij Dalfsen viel het peloton door dc sterke wind en het hoge tem po ir drie stukken uiteen. Er ontstond na 20 km koers een kopgroep van 16 renners waarin alle favorieten. Gle trui-drager Aad van der Hoek, witte trui drager Frits Schur, en Oranje truidrager Fedor den Hertog hadden de slag niet gemist. Het edele drietal beheerste de koers en bleef het tempo aangeven. Even buiten Dalfsen was de voorsprong al 1.28 minuten en bij Emmeloord kwamen de 16 vluchters ruim 4 minuten eerder aan dan de tweede groep. In hoog tempo joeg de karavaan verder. Bij Lemmer (6.50 min. voorsprong) en bij Bolsward (7 min. voorsprong) probeerden enkele renners te demarreren. Niemand kreeg de kans om weg te komen. Fedoi den Hertog duidde geen tegenstand. Ook niet van de Hagenaar Ton van der Spiegel die enkele kilome ters buiten Bolsward probeerde i vijf minuten voorsprong jaagt de kopgroep in de zevende etappe door de noordoostpolder HIPPOLYTUSHOEF - Ook een overwinning in Olym pia's ronde van Neder land zal Fedor den Her tog (27) er niet toe kun nen verleiden over te gaan naar de rijen der professionals. Nederlands sterkste ama teurrenner wil daar ei genlijk nauwelijks over praten. Elke suggestie in de richting van het prof worden doet hij af met de argumenten, die hij sinds jaar en dag gebruikt. „Ik doe aan wielrennen om dat ik houd van fietsen. Maar er moet geen al te grote dwang achter staan. Dan is voor mij de lol er af. Zo, als amateur, is het precies goed." te ontsnappen. Op de afsluitdijk zou het grote spel beginnen. Met een snelheid van bijna 60 km per uur voerde Fedor den He*tog de kopgroep aan. In de achterhoede, op ruim 25 minu ten achterstand, streden Theo van der Loo, Piet van Katwijk, Wim Albersen en enkele onbe langrijke buitenlandse rijders een eenzame strijd. schamel beetje toeschouwers de prestaties van de overgebleven renners „bewonderden" plaatste Fedor den Hertog de beslissen de demarrage. Geen van de koplopers, alleen Aad van der Hoek, kon het verschrikkelijk hoge tempo volgen. In de eind sprint was de Kettingrijder de snelste en volgens Fedor den Hertog ook de slimste. Maar ze ker niet de sportiefste. WIL VAN DER PLAS De uitslag Is: 1. vun den Hoek (K< 3 uur 45 minuten 49 seconden (m bonificatie 3.45,34), 2. Den Hert (Frl) z.t. (met I 15. Geyzel TRI Katwijk (HSF) z.t.. 5 Groen (Cob) z.t. 6 Hallem (GB) 3.46.29. 7 v.d. Kruys (Erp) z.t 8. Schucr (Kot) z.t 9. Priem (Frl) ïi„ 10. Raas ezel (TRN( Z.T 16 Corr 8, Schucr 2. 5. Sprints. 1 Van de Hoek 39 punten. 2. Aling 3D. Schuer 21.. t. Hallam 20. 5, de Hertog 17. 6 Priem 9. Den Hertog (Fr) 22 n 20 seconden. 2. v.d 22.30.53, 3. dc Waal (TRN) 22.3 22.34.50. 5. v.d. Spiegel (Del) 22.36, 11. 6. Verschaeve (Belg) 22.36.52. 7 Aling (Kei) 22 36.59. S Hallam (GB) 17.51, 9 Priem (Frl) 22.38.44. 10. 22.45.31, 15. Bakker (Ams) 16. van Steenis (Del) 22.47.05. 17. Soheffer (Ket) 22.48.18, 18. Pronk (Del) 22.48.19, 19. Vavra (Tsjech) 22 48.36. 20. vun Helvolrt (Cab) ion Hoek 4 punte 1. Ketting 11.18.38, 2. Frlsol 11 18.47. 3 Trim Noble 11.1927. 4. Delbann 11.32.43, 12. Italië 11.65.04. 15. Polen 12.13.25, 16. Zwitserland 12.14.24. Algemeen piocgenklnssement1. Frl- sol 67.25 34 2. Ketting 67.26.36. Tri- N,,1.1e 67 32.50. I. 1 j,'lI».,1167 7, 21. 5. Caballcro 67 57.10, 6. Amstel 67.59.54 7 België 68.08.08, 9. Tsje. i'hoslowaklje 58.19.46. 13 Itullë 69.09.17. 16. Polen. 16. Zwltaerland OpgegevenBenni print (Ovls) Pr- Overwinning Likatsjev KRAKOW De rus Valeri Li katsjev heeft dc zesde etappe van de wegwedstrijd Warschau Berlijn—Praag voor amateurs gewennen. De Pool Ryszard Szurkowski behield de leiding in de algemene rangschikking. De uitslag van de zesde etappe Is: 1. Likatsjev (Su). 161 kin. vun Tntr- 38.22 (met bon.). 3. Bur- Jcch 3.38.27 imet bon) ,oem> 3.38.32. 5. Guarnle- C Prclinl (Tsjech). 7. 2 Szozda (Polen) 20.21 09. 3. Grif fith (GB) 20.21.14. 4. 1.1 knUJev (Su) 2U2I2I, Noels (Belg) 20.2121. Dillen (Bel) 20.31.31; 36 Smits 30.27.16. 39 Bocrsmu 20.27.37. 63 Leglcrse 20.37.43 73. Hoogedoorn 21 01.59. 74 Lenterink 21.10.07. 90 Cijfers sporltoto DEN HAAG De uitslag van sporttoto no 45 van afgelopen zondag Is: deelnemers 517.788, bruto inleg 1.194.910, prijzenbe- drag 505.446,93. Ie prijs: geen winnaars, bedrag voor de 2e en de 3e prijs wordt nu: 189.542.60 en voor de premie is beschikbaar 126.316.73. 2e prijs: 2 winaars, die elk bruto 94.771,30 ontvangen. 3e prijs: 63 winnaars, die bruto per ko lom 3.008,60 ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 6 juni 1973 bij lo ting toegewezen aan een van de 2e prijswinnaars. OOST BERLIJN Het voetbal elftal van de DDR heeft giste ren in Karl Markstadt een vriendschappelijke wedstrijd te gen Hongarije met 2—1 gewon nen. Bij de rust was de stand nog 1—1. WARSCHAU Het Poolse voet balelftal heeft gisteravond in Wroclaw een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ierland met 2— 0 gewonnen. De doelpunten wer den over beide helften verdeeld. Lubanski scoorde tweemaal. Er waren 30.000 toeschouwers. GLASGOW Noord Ierland zorg de gisteravond voor een verras sing door Schotland in Glasgow met 21 te verslaan. De wed strijd telde voor het toernooi om het Britse kampioenschap. Al leen Engeland is nu nog onge slagen. TURIJN Juventus heeft gister avond in Turijn een bekerwed strijd tegen de tweede-divisie- dub Reggiana na een teleurstel lend duel gelijkgespeeld: 1—1. Maggiora gaf Juventus in de 42e minuut de leiding, maar Do- nini zorgde in de 73e minuut voor de gelijkmaker. Bij Juven tus ontbraken zes spelers we gens blessures. VLAARDINGEN Terwijl de eerste tonen van de muziek hun weg zochten in" de ruimte van het knusse Kolpabad, deden aan de rand van het bassin twee in beeldschone pakjes gestoken zwemsters een poging gezamenlijk enkele danspassen te maken. Zij raakten echter zo verstrikt in de wirwar van bewegingen, dat de geluidstechnicus uit zichzelf het bandje stilzette. Liesbeth Wouda die in de duetten samen met Monique Gerritsen optrad mompelde een verontschul diging en mocht opnieuw beginnen. Niemand ergerde zich aan het tafereel, dat afgelopen weekeinde plaatsvond tijdens de nationale kunstzwemkampioenschappen in Viaardingen. De jury zou de uit voering waarin het Amersfoortse duo zich ook rehabiliteerde honoreren met cijfers goed voor de titel. De enige uitzondering vormde Christine Jeffers. De uit Amerika afkomstige train- ster glimlachte, maar verbeet zich in werkelijkheid. „Zoiets", zei zij, „kan niet In de Verenig de Staten. Daar krijg je maar één kans." Het is een van de verschillen, die de grote achter stand van het land typeren, waarvan zij het team represen tatief moet maken voor de we reldkampioenschappen in Bel grado. Voor die taak kijkt Christine Jeffers steeds terug naar de tijd waarin zij uit moest komen in de Amerikaan se ploeg en maakt vergelijkin gen. Het is daarom, dat de pas 22-jarige trainster haar korte verblijf hier niet als alleen maar genoeglijk heeft ervaren. Kritisch en soms fel, maar met de niet van wijken wetende glimlach, wijst zij oorzaken aan voor de ongelooflijk grote ach terstand. In haar uitspraak „Bij ons is kunstzwemmen een topsport", schuilt de kern van het pro bleem. In Nederland is men nog lang niet zo ver, kunstzwemmen wordt als show gezien. Iaat staan dat de kwalificatie top sport wordt gebruikt. „Eigen lijk", overpeinst Christine Jef fers, „is dat niet zo vreemd. Te weinig mensen weten, wat de sport inhoudt. Bovendien wordt hier nog veel te veel het accent gelegd op de show. Eenvoudig, omdat de techniek ontbreekt." De jonge avonturierster, die na een verblijf in Zwitserland door de KNZB werd aangezocht, moét die leemte opvullen. Tot begin augustus heeft zij daar voor de tijd, een onmogelijke opgave. „Normaal gesproken heb je wat aan een buitenlandse trainster, als ze zo'n twee jaar kan wer ken. Maar het zal wel zo zijn, dat ze daar geen genoeg geld voor hebben". Zij herinnert dan aan haar eerste komst naar Ne derland ongeveer een jaar gele den. „Ik was hier twee maan den geweest. Toen ik weer te rug kwam, bespeurde ik geen nkele vooruitgang. Dat was zeer teleurstellend voor mij". Met dit werkklimaat had Christi ne Jeffers het moeilijk, zij was in de Verenigde Staten wel an ders gewend. „Ik moet hier al tijd horen: Maar dat is onmoge lijk. Bij voldoende steun behoort een doorbraak heus wel tot de mogelijkheden, Maar niemand durft de verantwoordelijkheid van de duw in de goede richting te forceren." Forceren, het is de enige kans wat van de ach terstand op landen als Amerika en Canada, goed te maken. „Twee jaar geleden zat ik nog in de nationale ploeg, die hier vorige week op tournee was. Als je ziet, wat er in die twee jaar is veranderd, grenst het aan het ongelooflijke. Het peil gaat daar ontzettend snel vooruit, dat in tegenstelling tot Nederland". Voor Christine Jeffers is dat, hoewel haar werk zeker vooruit gang heeft veroorzaakt, een sombere conclusie. De lippen tuitend maakt zij de zwembond verwijten. „Het mankeert aan organisatie. In de bonden be grijpen ze niet wat ik wil, er zou veel meer gedaan kunnen worden. Maar de mensen zien het belang niet in, waardoor de mogelijkheden niet voor hon derd procent kunnen worden uitgebuit. Er wordt op de club te weinig getraind. Bovendien zou ik meer de kans moeten hebben om te coachen. Het trai nen kost echter zoveel tijd, dat daar te weinig tijd voor over blijft. De jonge gast-trainster is, het blijkt uit haar kritiek, ontevre den met de huidige situatie. „De zwembaden zijn te duur en we hebben niet genoeg trainings- tijd. En dat terwijl de zwem sters zelf wel willen." Discipline SCHEVENINGEN - De na tionale tennisvedette Tom Okker, voor het eerst sinds 1968 in de Nederlandse ploeg, speelt morgen op de Mets-baaen In Schevenin- gen het eerste enkelspel van de Daviscupwedstrijd tegen Roemenië. Okker treedt aan tegen Thoma Ovics. De tweede partij gaat tussen de Nederlandse kampioen Jan Hordijk en de Roemeense troefaas Ilie Nastase, vorig jaar Wim bledon-finalist. De verkiezing van Ovics, eon 23- jarige student in de lichamelijke oefening, is een verrassing. Al gemeen werd aangenomen dat coach Caralulis de voorkeur zou geven aan Haradau, die do af gelopen weken het Middellandse Zee-toernooiencircult heeft mee gespeeld. Ovics speelde toen wedstrijden In Hongarije en Rusland en boekte enkele over winningen op onbekende spe lers. Vorige week verloor hij met 4—6 3—6 6—7 van de West- duitse Davlscupspeler Hnruld Elschenbroich, een resultaat dat iets meer houvast geeft. De volledige loting van Nederland —Roemenië ziet er uit als volgt: Vrijdag 18 mei: Tom Okker—Tho ma Ovics en Jan Hordijk—Ille Nastase. Zaterdag 19 mei: dubbelspel, Zondag 20 mei: Hordijk—Ovics en Christine Jeffers moet de Nederlandse ploeg een spoedcursus voor bereiden op de wereldkampioenschappen in Belgrado. Zij stelt daar bij hoge eisen. ,,Ik wel in september met een tevreden gevoel naar Amerika terugkeren". moeten leren is de discipline. Daar moeten ze aan wennen. Dat komt, omdat er nooit men sen zijn geweest, die sterk ge noeg waren om het nationale team te leiden". Christine Jeffers is zich bewust van haar kwaliteiten. Loes van der Tas, de trainster van de Haagse vereniging DVZ: „De samenwerking met haar is goed, maar moeilijk. Zij heeft een keiharde mentaliteit. Er wordt van iedereen geëist, dat Helma Gluvers, José van Haasdrecht en Ellen Jansen zijn de zwemsters van DVZ, die tot de selectie- groep voor Belgrado behoren. Van hen wordt verwacht, dat ze elke training aanwezig zijn. Okker geplaatst als zestiende PARIJS Tom Okker is voor het tennistoernooi om de open kam pioenschappen van Frankrijk, dat maandag 21 mei in Parijs begint, in het hcrenenkelspel als zestiende geplaatst. Dai betekent dat de Nederlandse i.ummer één om in de kwartfi nales te geraken, zal moeten aantreden tegen de Amerikaan Stan Smith, die als eerste op de lijst staat. Smith is Wimbledon- kampioen en wtreldkampioen bij dc profs. Bij de dames is de Australische Margaret Court als eersio geplaatst de training hoe dan ook wordt bijgewoond, ook als er een ten-1 tarnen is. Dat kan bij ons niet. Het gevolg is dat cr voor de clubtraining nauwelijks tijd overblijft. Liesbeth Wouda is blij met Chris tine Jeffers. De 26-jarige natio nale kampioene beseft ook, dat 't een moeilijke opgave voor haar is. „Van mijn part werken we met de Amerikaanse mentali- teit, maar dan moeten we ook hun mogelijkheden van zes uur trainen per dag hebben. Dat kan hier nu eenmaal niet. Al leen al de aanwezigheid van Christine heeft op mij een gun stige uitwerking. Je moet nu wel meer doen, in andere gevallen wil je er wel eens met de pet naar gooien. Trouwens, tech nisch leert ze je zeer veel." Niet genoeg om dadelijk in Bel grado een opvallnde rol te spe len, dat staat nu al vast. Chris tine Jeffers: „Ik ga uit van een plaats bij de bovenste zeven". Ondanks de beperkte middelen streeft zij in de „spoed cursus" naar perfectionisme. Daar is zij Amerikaanse voor. ,,Ik wil in september met een tevreden ge voel terugkeren naar Amerika. Met het idee, dat ik iets goeds heb gedaam. KEES KOOMAN Hoe het tewam weet niemand. Feit is dat Hans Hugenholtz en Han Akersloot, tijdens zijn val, ongewild en onverwacht een nat pak haalden. Het NMB Racing Team zal uitko men in een groep II wagen Ford Capri 2600 RS en in een voor Nederland geheel nieuwe groep I wagen Ford Capri 3000 GT. In tegenstelling tot de zgn. soft- sponsoring van de Hockeyclub Venlo, waarbij reclume-aandui- dingen door de KNHB voorals nog niet zijn toegestaan, is hier duidelijk sprake van hard-spon soring. Behalve aan races om het nationale kampioenschap op Zandvoort zal het team deelne men aan de 24 uurs race van Francorchamps, de 6-uurs NUr- burgring en de voor-races van de Engelse en Duitse grand prix. Sponsor voor Akersloot en Hugenholtz AMSTERDAM Na tafeltennis en Hockey heeft de Ncderland- sche Middenstandsbank zich thans op het pad van de autora ces begeven. De autocoureurs Han Akersloot (27) cn Hans Hu genholtz jr. (22) zullen zich bij de komende races op het circuit van Zandvoort als het NMB Ra cing Team aan het publiek pre senteren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17