Vandaag begint hoorzitting Senaat over Watergate-zaak CcidócSomcmt Engeland legt gevaarlijke pil aan banden G.E.B.-AMSTERDAM ZWEEG OVER „STORING Barzel bedankt ook als partijleider Gevaar dreigt voor arcus Volle Vazen Plan brengt leven in bloemenbrouwerij )-officieren loor drank geveld hij schietbaan Wijziging omroepwet niet nodig WOENSDAG 16 MEI 1973 LEÏDSE COURANT Van een onzer redacteuren, loorzittingen, die hoogstwaar schijnlijk zullen leiden tot het eindoordeel in het Watergate- schandaal zijn vandaag in Wa shington begonnen. De Ameri kaanse Senaat is begonnen grondiger dan ooit te onderzoe ken op welke wijze een Ameri kaanse president wordt gekozen. De hoorzittingen van de Se naatscommissie, die een onder zoek instelt naar de wijze waar op de verkiezingscampagne van president Nixon in 1972 werd gevoerd, zullen gedeeltelijk za kelijk en gedeeltelijk show zijn als de tv-camera's zich richten op de getuigen. Voor het publiek betekenen de hoorzittingen een openbare behandeling van de Watergate-affaire die de gemoe deren heeft beziggehouden sinds de inbraak in het Democrati sche hoofdkwartier in het Wa- tergate-hotel te Washington in juni 1972. Voor historici beteke nen hoorzittingen omvangrijk materiaal over de campagneme thoden voor de verkiezing van een president. De bestudering van dit materiaal zal voor hen vele jaren in beslag nemen. ie eerste dagen van de hoorzit ting zullen worden gewijd aan de reconstructie van de inbraak die uiteindelijk leidde tot ver warring en conflicten bij de eli te van het Witte Huis. Hierna zullen de twijfelachtige campag- nepraktijken aan de orde ko men, de geheime campagnegel den en het misbruik van staats gezag voor politieke doeleinden. De hoorzittingen kunnen met onderbrekingen tot eind novem ber duren. De eerste getuige Robert C. Odle, hoofd van de administratie van de commissie voor de herver kiezing van de president, zal een uiteenzetting geven over de structuur van Nixons campagne in 1972. De volgende getuige is sergeant Paul W. Leeper, een van de drie politiemannen van de stad Washington, die reageerde op de oproep van een nachtwaker in de vroege ochtend van 17 juni 1972 waarbij melding werd gemaakt van de inbraak in het democratisch hoofdkwartier in het Watergategebouw. Vijf man nen werden toen gearresteerd. Vervolgens verschijnt kroongetui ge James McCord jr. voor de Senaatscommissie. Hij was een van degenen die in het Waterga tegebouw werd gearresteerd. De naam McCord was een eerste aanwijzing dat er een relatie bestond tussen de afluiste raars/inbrekers en Nixons cam pagnecommissie. McCord fun geerde als hoofd van de veilig heidsdienst van de campagne. Zijn naam verscheen in openba re rapporten die werden ver sterkt door de campagnecom missie. Nadat McCord en zes andere mannen In het begin van dit jaar in staat van beschuldiging waren gesteld voor het afluiste ren van de gesprekken in het Watergatehotel, verstrekte hij de openbare aanklagers en de onderzoekers van de Senaat een Watergate ook op Ned t.v. De NOS-tv zal in vijf uit zendingen aandacht beste den aan de hoorzitting van de Amerikaanse Se naat over het Watergate schandaal. Vanavond is op Ned. 1 om 18.15 uur een samenvatting van de affaire. Deze uitzending duurt tot 18.45 uur. Even eens op Ned. 1 is van avond om 23.15 uur een samenvatting van de eer ste onderzoekdag. De ove rige uitzendingen zijn morgen, volgende week dinsdag, woensdag en donderdag op Ned. II na afloop van het avondpro gramma. Niet alleen moedig nieuwe sleutel tot de zaak door te vertellen wat hij van de af faire wist. McCord verklaarde, dat topfunctionarissen en leden van de staf van het Witte Huis bij de affaire waren betrokken. Hij zei enkele duizenden dollars te hebben ontvangen en te kun nen rekenen op clementie van de president als hij rustig naar de gevangenis ging en zijn mond hield. Terwijl de openbare aanklagers de informatie van McCord be gonnen na te trekken, stortte het plan van het Witte Huis om de affaire met de mantel der liefde te bedekken als een kaar tenhuis ineen. In de komende weken zal een 76- jarige oud-rechter uit Noord-Ca- rolina, de democraat Sam Er- vin, een reputatie als Amerika's nationale televisie-ster krijgen. Sam Ervin is voorzitter van de Senaatscommissie die het on derzoek in de onverkwikkelijke Watergate affaire leidt. Het uitzenden van de kruisverho ren van huidige en voormalige bestuursfunctionarissen die de openbaarheid schuwden en voor het eerst blootstaan aan inten sieve ondervraging in het open baar over hun activiteit zou ge makkelijk kunnen uitmonden in het opvoeren van oen politiek circus. Slechts weinig senatoren geloven dat dit onder het presi dium van Ervin het geval zal zijn. Als rechter van het hooggerechts hof van Noord Carolina ver wierf hij een reputatie door zijn eerlijk optreden. In de 16 jaar dat Ervin in de Senaat zat, liet deze man uit het zuiden, die steeds een reeks anecdotes ach ter de hand had, zich leiden door een document dat hij bo ven alles stelde: De Amerikaan se grondwet. Als voorzitter van de Watergate- commissie zal senator Ervin naar men verwacht eerlijk, on partijdig en met vaste hand de leiding voeren. Zijn kennis van de wet en zijn passie voor de rechten van het individu zullen de commissie, naar men alge meen aanneemt, ervan weer houden haar bevoegdheden te misbruiken. TOEN DE ANTI-REVOLUTIO NAIRE POLITICI prof. De Gaay Fortman en Boersma des tijds besloten om. desnoods, zonder fiat van hun Kamerfrac tie, medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een kabinet-Den Uyl, werd dat in het algemeen een moedige daad genoemd. Vandaag aan de dag blijkt hoe steeds meer in twijfel moet worden getrokken of het bewus te besluit van de twee anti-revo lutionaire die nu een minister spost gekregen hebben, behalve moedig ook verstandig is ge weest. Want het ziet er naar uit dat de beleidslijn welke in soortgelijke omstandigheden een man als K.V.P.-minister Van Agt aangehouden heeft, tot veel minder spanning leidde. OP EEN POLITIEKE BIJEEN KOMST In Den Haag heeft fractievoorzitter Andriessen be toogd, dat de K.V.P zich welis waar niet gebonden acht aan het kabinet-Den Uyl. maar bij zondere consideratie zal be trachten met betrekking tot haar eigen politieke vrienden in dat kabinet, de christen-demo cratische bewindslieden. Scherp in contrast daarmee klinkt dat de waarnemend-voorzitter Van de ARP dinsdag in een ra dio-uitzending verkondigde: de A.R.-fractie acht zich in geen enkel opzicht gebonden aan de kabinet-Den Uyl en die ngebon- denheid geldt ook voor de anti revolutionaire bewondslieden. Een opmerkelijke nua ce. ook al constateren zowel Andriessen als Aantjes, dat ..extra-parle mentair" het juiste woord is om het karakter vn het nieuwe ka binet te schetsen. IN EEN EERSTE OPWELLING zou men misschien denken, dat de A.R.P. de zaken op scherp zet, omdat men wil proberen mr. Blesheuvel voor een belang rijke taak in de partij te behou den en om te voorkomen dat hij de weg van dr. Zijlstra en an dere bekwame anti-revolutionai re politici op gaat. Maar de kwestie kan ook dieper geworteld zitten en dan moet de reering—Den Uyl op een zeer kritische benadering van de kant van de A.R.P rekenen. De consequenties hiervan zijn nog niet te overzien, mde omdat de weerslag ervan op de K.V.P, zelfs maar bij benadering niet vast te stellen valt. Een 83-jarige inwoner van de Amerikaanse stad San Diego heeft een vlotte manier gevonden om snel bij zijn huisarts te komen. Hij volgt de lijnen die de baanvlakken pp straat aan geven. De politie heeft nog niet ingegrepen. UTRECHT Nu het rendement van de slogan „neem eens va ker een bloemetje mee. aan het afzwakken is, heeft de Ne derlandse bloemisterij zich we derom weten te verzekeren van een ijzersterke commerciële kraker te weten het „volle va zen plan, oftewel het VEE VEE PEE". Anderhalf jaar heeft het Haagse reclame adviesbureau H.V.R. in samenwerking met betrokkenen uit de bloemisterij gewerkt aan dit omvangrijke plan en wat het geworden is konden gistermid dag belangstellenden horen en zien tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor de Bloemisterij in het jaar beursgebouw in Utrecht. Het volle Vazen Plan kreeg voor de meesten plosteling betekenis van een volle zakken plan, want zoals het plan ter tafel werd ge bracht gaat de bloemisterij een tijd tegemoet met nog meer bin nenlandse afzet. Het Volle Va zen Plan komt hierop neer dat de Nederlandse huivrouw zeer binnekort alle beschikbare va zen of iets dat daar op lijkt (bierpul, koffiepot, lampetkan) tevoorschijn haalt en tot de nok aan toe vult met bloemen. Een onderzoek heeft uitgewezen En HAAG (ANP) De advo- «aat-fiscaa! bij het Hoog Mili- lair Gerechtshof vindt dat een f van tien dagen militaire ;ntïe moet worden opgelegd drie onderofficieren uit Bre- die volgens hem in de mid- ipauze van 23 november zo'n rinkgelag hadden aangericht 'ai zij niet meer in staat waren nazicht te houden bij de schiet kan. ae van hert, de 46-jarige adju st J. M. en de 27-jarige ser vant eerste klasse A. K. lagen, adat zij in een café tegenover schietbaan een en ander ge- ronken hadden, als levenloos hun auto, terwijl de dienst- lichtige soldaten er hardop bij 'onden te lachen, aldus giste- en de advocaat-fiscaal, mr. G. de Lint. verliezen wij toch op een reu manier aan gezag en' ge- ;ht", vond hij. De krijgsraad Arnhem had de twee en de Harige sergeant G. K. tien da an militaire detentie opgelegd, straf die zij te hoog von- Schriftelijk inschrijven hij universiteit UTRECHT (AP) Studenten die zich het komend studiejaar in willen laten schrijven voor een studie aan de rijksuniversiteit in Utrecht, zullen dit alleen maar schriftelijk kunnen doen. (Dat zal voornamelijk moeten ge beuren in de periode juli/augus tus van dit jaar. Politietroepen naar Ulster LONDEN De Britse regering heeft besloten een nieuw regi ment koninklijke militaire poli tie te vormen, dat uitsluitend bestemd is voor actie in Noord- Ierland. De militaire politiemannen zulleo er begin 1974 aankomen en be last worden met het werk dat burgelijke gerechtsdienaren, na melijk de (protestantse) man schappen van de Royal Ulster Constabulary, niet kunnen doen in katholieke wijken. dat het aantal lege vazen in hui zen ontstellend groot is en dat vindt men toch al te ek. Bij drie procent van de Nederland se bevolking staan er zelfs 26 of meer vazen leeg en daar wil men uiteraard verandering in gaan brengen. Het volle Vazen Plan gaat volgende week dins dag officieel van start. U zult die dag geen krant kunnen op slaan, op geen radiozender kun nen afstemmen of u hoort of ziet wel van het VVP „de actie die leven in de bloemenbrouwe rij brengt". Inbreker zette zicli stevig klem Den Bosch Een inbreken de bedrijfsleider uit Vught, die in de nacht van dinsdag op woensdag bij een fabriek van beves tigingsartikelen, moeren bouten en spijkers in Den Bosch probeerde zijn slag te slaan, heeft zichzelf ge vangen gezet. De Bossche gemeentepolitie was namelijk door een man van de nachtveilig heidsdienst gewaarschuwd dat er iemand in het be drijf Wurth in Den Bosch was binnengedrongen. De Vughtenaar heeft waar schijnlijk de politie horen aankomen en toen ge tracht via een klapraam het dak op te vluchten om vandaar weg te komen. Dit raam ging echter maar zover open dat zijn hoofd er door kon. Daar na kon hij meer voor of achteruit. Prinses Beatrix en prins Claus worden overal op hun bezoek aan Rusland bijzonder gastvrij ontvangen. Van- de leider van het staatsbedrijf Berdskyin Novosibirsk kregen Prins en Prinses deze sjaal als souvenir. Gisteren vertrokken zij uit Siberië naar de stad Tasjkent. waar de temperatuur onge veer 25 graden hoger was dan in Novosibirsk. commandanten van het drietal 'ritten bij het HMG voor hun 'fiosen. Zij vroegen het HMG e drie „voor deze ene fout" rij te spreken of de zaak krijgs- Wielijk af te doen. hMG zal op woensdag 30 mei Opraak doen. Wie nog een onderdeel voor zijn auto nodig heeft mag komen uitzoeken in deze hoop. Wat o eerste gezicht het resultaat van de vernielzucht van een kind lijkt, is in feite het afval van maatschappij. Aan de rand van de Westduitse stad Düsseldorf bevindt zich dit autokerkhof. BONN P.ainer Barzel, die vori- r geweek als voorzitter van de ge- 1 rneenschappelijke CDU/CSU- i fractie in de Bondsdag aftrad, j heeft nu ook voor hel voorzitter- i schap van de CDU bedankt. I Daarmee zorgde hij voor zijn 1 tweede grote verrassing in acht dagen tijd. Het lijdt nu geen enkele twijfel meer, dat Helmut Kohl, de mi- nister-president van de deel staat Rijnland-Palts, hem als partijvoorzitter zal opvolgen. Kohl was Barzels enige tegen kandidaat en zal dus met zeker heid gekozen worden wanneer de CDU op 12 juni haar voor dit doel speciaal ingelate parijcon- gres houdt. Ook de opvolger van Barzel als fractievoorzitter schijnt een uit gemaakte zaak te zijn. In CDU- kringen maakte men er gisteren geen geheim van, dat de groot ste sympathie uitgaat lang op buitenlandse zaken, defensie en in de kanselarij onder Kiesinger staatssecretaris was. De diepere achtergrond van Barzels heen gaan ligt namelijk in zijn twijfel dat de CDU/CSU niet bereid is hem te volgen in een „politiek, die afgestemd is op de erkelijk- heid in de wereld". Mr. Van Doorn: HILVERSUM Mr. H. van Doorn, ex-voorzitter van de KRO en in het kabinet-Den Uyl minister van CRM, aan wie spe ciaal de zaken van radio en tv ter harte gaan, sluit niet uit dat het huidige omroepbestel mis schien wel het best mogelijke systeem is. Mr. van Doorn ant woordt dit op een vraag in een interview in Vrije Geluiden, de VPRO-gids. De interviewer gaat op dit ant woord verder niet in. zodat in het midden wordt gelaten wat de heer Van Doorn denkt over de kritiek, die sinds jaar en dag wordt gespuid op de huidige omroepstructuur en de omroep wet. die, zo is uit de praktijk gebleken veel mazen vertoont. I De heer Van Doorn zegt verder: „Ik vind wel dat het omroepbe stel op een aantal punten op korte termijn bijgesteld moet worden. Ik heb er bepaalde ideeën over die ik nu niet noem, i omdat ik ze in het kabinet zal moeten bespreken". Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN De britse regering zal vanaf 1 juli strengere con trole uitoefenen op het voor schrijven van de slaappil Man- drax, die in Groot Brittannie enorm veel ingenomen wordt. Artsen, die op een onverantwoor delijke manier omspringen met de mandrax-pil kunnen van het ministerie van binnenlandse za ken verbod krijgen een recept voor deze pillen uit te schrijven. Als zij dit verbod in de wind slaan, stellen zij zich bloot aan een gevangenisstraf van vijf jaar en onbeperkte boetes. De controle op mandrax betekent, dat Britse huisartsen kleinere hoeveelheden zullen gaan geven van deze slaappil. Volgens het departement van volksgezond heid zijn er geneesheren, die soms 200 slaappillen tegelijk voorschrijven. Sommige Britse jongelui maken al jaren misbruik van mandrax- pillen. Deze verslaafde meisjes en jongens worden „mandies" genoemd. Gemengd met alcohol geeft mandrax een „kick", die levensgevaalijk kan zijn. Mandrax wordt in Engeland ge produceerd door Roussel, een dochtermaatschappij van een Franse firma. Een zegsman van de direktie verklaarde, dat Roussel het volledig eens was met de regeringsmaatregelen inzake mandrax. Minister uit Zuid-Afrika niet welkom DEN HAAG De Zuidafrlkaase I minister van volkshuisvesting en ruimtelijk ordening J. J. Loots heeft zijn bezoek aan Ne derland op verzoek van de rege ring In Den Haag uitgesteld. De Zuidafrikaanse minister zou op 23 en 24 mei in Den Haag o.m. een bezoek brengen aan het Centraal Bureau voor Statistiek. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken deelde mee, dut het bezoek tot een nader vast te stellen datum is uitgesteld 1n verband met drukke werkzaamheden van het nieuwe kabinet. De regering- Den Uyl legt juist in die dagen de laatste hand aan de rege ringsverklaring. Minister Loots zou de gast zijn van zijn Neder landse ambtgenoot, Gruyters. Een woordvoerder van de Ziiid- afrikaanse ambassade in Den Haag zei nog niet te kunnen zeggen of de minister uit Zuid- Afrika aan 't eind van zijn rond reis die hij op het ogenblik door Europa maakt in Neder land zal komen. Het kan aldus de woordvoerder van de ambas sade ook op een ander tijdstip. Drama bij grens van Zambia en Rhodesië SALISBURY (Reuler-AFP Zambiaanse militairen hebben dezer dagen het vuur geopend op een groep buitenlandse toe risten die de Victoriawaterva! bezochten. Hierbij werden twee Canadese vrouwen gedood en een Amerikaan gewond, zo Is door de regering van Rhodesie bekendgemaakt. Het gezelschap bestond uit twee Canadese vrouwen en een Ame rikaans echtpaar. De vrouw van de gewonde Amerikaan bleef ongedeerd. Rhodesie heeft bij Zambia een protest ingediend. Amsterdam (ANP) De moei lijkheden met olielagers in de elektriciteitscentrale in Amster dam zijn vier dagen lang ver zwegen. Op verzoek van de GEB-directie heeft ook de hoofdstedelijke politie haar on derzoek naar de herkomst van het In de lagers aangetroffen zand geheim gehouden. I Dit verzwijgen zou zijn gebeurd „omdat het Geb. eerst het re- 5 ?K sultaat van het onderzoek wilde afwachten". Cok het sterke ver moeden dat er sprake is van sa botage heeft in de overwegingen voor de geheimhouding geen verandering kunnen opbrengen. Gevraagd welke motieven aan de poging tot geheimhouding ten grondslag lagen zei directeur drs. B. van Riel: „Wij wilden op geen enkel wijze beschuldi gingen uiten tegenover perso neel van ons zelf of van een an der bedrijf, zolang wij niet we ten wat er is gebeurd. Dit standpunt wordt niet alleen door mij gehuldigd maar ook door het gemeentebestuur van Am sterdam. Wij weten de oorzaak niet en zolang je die niet weet kun je ook niks zeggen. Er ko men wel meer storingen in ons bedrijf voor. Daar maken we ook geen ophef van".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13