OTTAVIANI: „IK BRACHT JOHANNES OP IDEE CONCILIE" NOB-W egtransport bestaat 25 jaar Ook ww-uitkering voor gehuwde werkende vrouw Kort geding van hoger personeel tegen vakbonden DPR gaat meewerken aan ontwerp beleidsplan KORTE METTEN KERK EN WERELD Vakbeweging komt met verlangens WOENSDAG 16 MEI 1973 LEIDSE COURANT „Ik zelf en kardinaal Rut- fini waren de eersten, die paus Joannes op de ge dachte van een concilie hebben gebracht". Dit heeft kardinaal Ottaviani, die jarenlang aan het hoofd van het Heilige Offi cie heeft gestaan, onthuld in een uitzending van de Duitse televisie, gewijd aan paus Joannes XXIII- Ottaviani, die nu geheel blind is geworden, verklaarde, dat hij samen met de aartsbis schop van Palermo, kardinaal Ruffini, die inmiddels is over leden, paus Joannes onmiddel lijk na zijn verkiezing, in de kamer waarin hij zich na af loop van het conclaaf ophield, op de gunstige omstandigheden voor een concilie heeft gewe zen. „Een concilie van het „aggioramento", het bij de tijd brengen van de kerk, geen con cilie van de revolutie". De onthulling van kardinaal Ottaviani gaat in tegen de al gemene verbreide overtuiging, dat de gedachte aan het conci lie als een plotselinge ingeving bij paus Joannes is opgeko men. Overigens deelde kardi naal Marty, aartsbischop van Parijs, in dezelfde uitzending mee, dat paus Joannes al eer der in zijn leven een concilie had gewild en dat hij daarover ook met Pius XII had gespro ken. De voornaamste bedoe ling, die hij met het concilie had, was volgens kardinaal Marty het herstel van de een heid der christelijke kerken. Volgens de vroegere privé-se- cretaris van paus Joannes, mgr. Loris Capovilla wilde de paus in eerste aanleg het con cilie zien als een bijdrage tot eenheid van de katholieken on derling. Daarboven uit als aan sporing voor een groter begrip tussen alle christenen en ten slotte als begin van een dia loog met alle mensen, gedoop- ten en niet-gedoopten, gelovi gen en ongelovigen. De samensteller van het Duit se tv-programma, Luitpold A. Dorn behandelde ook de vraag wie zich nu eigenlijk terecht op paus Joannes beroept. Uit de gesprekken, die hij had ge voerd met medewerkers en kenners van de paus trok hij als conclusie: „Zij zijn het er allen over eens, dat de mees ten, die zich nu op paus Joan nes beroepen, weinig begrip van zijn karakter hebben. Zij vergeten in het bijzonder, dat Roncalli een historisch den kend mens was, verbonden met de traditie, maar toch be reid om overleefde vormen en praktijken te veranderen en aan de moderne tijd aan te passen". Volgens een vroegere mede werker, nu nuntius in Cairo, Bruno B. Heim, zou deze aan passing niet hebben moeten leiden tot een breuk of in een revolutie moeten ontaarden, maar de deur moeten openen voor een rustige, verstandige ontwikkeling. En de moraal theoloog Bernhard Haring, die een vertrouweling van paus Joannes was, concludeerde: „Alleen zij kunnen zich op hem beroepen, die in de con flictsituatie en polarisatie van vandaag, vooral toewerken naar verzoeking en begrip, die de goedheid van de paus weer spiegelen". De pauselijke telefoonlijnen zijn of worden niet afgetapt, aldus het Vaticaan naar aan leiding van geruchten over te- lefoonspionage in het Vaticaan. Berichten daarover waren ge lanceerd na de arrestatie van twee telefoonmonteurs van de Vaticaanse posterijen. Zij wa- evenwel gearresteerd we gens diefstal van enkele gou- munten. Niettemin is uit pure voorzorg een aantal tele foons die de paus geregeld ge bruikt op een aparte centrale gezet. scchoppelijk paleis van Oviedo Siguenza in Spanje zijn kleiner gaan wonen. Het bis schoppelijk paleis van aOviedo gaat nu kerkelijke bestuursinn- stanties huisvesten en dat van Veertien kostbare houtre liëfs, voorstellende het lijden van Maria zijn gevonden bij de restauratie van het Cister ciënzerklooster Mehrerau aan het Bodenmeer. Zeer waar schijnlijk zijn ze afkomstig van de beeldhouwersfamilie Zürn (1606 tot 1666). Ze zullen gerestaureerd worden. Het Poolse episcopaat meent, dat er niet genoeg schot zit in de normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat. Voorts klaagt het over discriminerende prak tijken van plaatselijke autori teiten tegenover de gewone ge lovigen en stagnatie in het pro ces dat moet leiden tot over dracht van kerkelijke eigen dommen in de westelijke en noordelijke gebieden van Po len. Deze eigendommen in de voormalige door Duitsland be zette gebieden werden als oor logsbuit beschouwd, maar in 1971 besloot de Poolse staat ze aan de kerk terug te geven. De parochie St.-Liduina/ O.L. Vrouw Rozenkrans te Schiedam heeft sinds enige tijd een gehele, betaalde, voorpagi na in het gratis huis-aan-huis verspreide advertentieblad „Binnenstadsblad". Tot dan toe werden maandelijks 3500 stencils rondgestuurd, hetgeen het dubbele kostte van deze pagina, Bovendien is men nu af van de rompslomp en kos ten van adresseren en bezor gen. Op deze wijze hoopt men voortaan de parochianen en ook hen, die elders kerken of niet naar de kerk komen, te informeren. Kerkprovincies van Europa intensiveren samenwerking Om de samenwerking binnen de katholieke kerk van Europa te intensiveren is een vergade ring voorbereid van secretaris sen der landelijke bisschoppen conferenties. Deze eerste bij eenkomst van conferentie-se cretarissen wordt op 21 en 22 mei gehouden in Genève onder voorzitterschap van aartsbis schop Etchegaray van Marseil le, president van de CCEE, de raad van Europese bisschop penconferenties. Op het program van de verga dering staat vooral de weder zijdse informatie over de situa tie der kerk in de diverse lan den. alsmede over de kwesties, waarmee de bisschoppenconfe renties zich bezighouden en waarin samenwerking mogelijk is. Tevens zal de gemeen schappelijke voorbereiding van de bisschoppensynode in het najaar van 1974 besproken worden, alsmede de vorm van een nieuw symposion der Eu ropese bisschoppen. Aan de bijeenkomst in Genève nemen de meeste secretarissen der bisschoppenconferenties in West- en Oost-Europa deel. Voor Nederland gaat pater P. Vriens, secretaris generaal der Nederlandse kerkprovincie. President Sese Sekoe Moboetoe van Zaire heeft een staatsiebezoek aan Italië gebracht (zie foto), maar in strijd met de diplomatieke gebruiken heft hij niet zijn opwachting bij de paus gemaakt, hetgeen wordt uitgelegd als een aanwijzing van de zeer gespannen verhouding tussen kerk en staat in Zaire, veroorzaakt door de nationalistische politiek van Moboetoe. De diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam gaat in zijn vergadering van volgende niaand toch een be stuursverkiezing houden, on danks het feit, dat twaalf van de zesendertig leden van de raad nog steeds niet hun zetels hebben ingenomen en voor het merendeel zelfs nog niet be kend zijn. Het gaat hier om de bezetting van zogenaamde restzetels, ze tels toegewezen aan bepaalde groeperingen in het bisdom, die tot nu toe in gebreke zijn gebleven een vertegenwoordi ger aan te wijzen. In de D. P R -vergadering van gisteravond werden twijfels geuit a?n de juistheid van een bestuursverkiezing in deze si tuatie, maar men besloot toch maar de knoop door te hak ken, mede in de hoop, dat in de vergadering van juni de meeste restzetels bezet zullen zijn. Men zal dan ook een op volger moeten kiezen voor de demissionaire voorzitter drs. P. van der Geest. In dezelfde vergadering zal de D.P.R. voorts de leden dienen aan te wijzen voor een werk groep die onder voorzitter schap van vicaris dr. W. J. M. van Paassen zich zal gaan be zighouden met het opstellen van een ontwerp beleidsplan, dat mede kan dienen bij het samenstellen van een begro ting op middellange termijn. Het gaat hier om een beleids plan van het Diocesane Be stuurscollege, dat dan ook de eerste bouwstenen zal leveren voor een nota, die ook de in breng van de werkgroep uit de D.P.R. zal bevatten. De D.P.R. besloot unaniem tot in stelling van deze commissie, die zal bestaan uit de vicaris voorzitter, een lid van elk van de vier secties in de raad en een lid van het Diocesaan Fi nancieel Beraad. Uitvoerig werd gesproken over dé werkwijze van de raad. Be sloten w.erd tot het invoeren van een jaarthema, vast te stellen door de raad, het dioce saan bestuurscollege en de hoofden van dienst, dat ook ter bespreking kan worden aange boden aan 't gehele diocees, zo dat de gehele geloofsgemeen schap van het bisdom erbij be trokken kan worden. Men sprak zich ook uit voor de mo gelijkheid om in elke vergade ring de gelegenheid te schep pen voor het aan de orde stel len van punten uit de actuali teit, opdat men soepel kan in spelen op hetgeen er op een bepaald moment sterk onder de mensen leeft. De diocesane Pastorale Raad hield zich verder nog bezig met een kritische terugblik op het Landelijk Pastoraal Over leg. De vraag of het thema van de volgende L.P.O. in 1974 ook het eerste jaarthema van de raad zou kunnen zijn, wordt in de vergadering van juni be- Kanaaltunnel kost tweemaal zoveel <)LONDEN De geprojecteerde tunnel onder het Kanaal zal wellicht bij zijn voltooiing twee maal zoveel hebben gekost als de oorspronkelijke raining, een kleine zes mljard gulden. Dit staat in een communiqué dat de Kanaalmaatschappij gisteren in Londen heeft uitgegeven. De kostenstijging zal een gevolg zijn van de inflatie. Als de tun nel in 1980 gereed is, verwacht men echter in het eerste jaar al een netto-winst van 625 tot 700 miljoen gulden. Daarvoor moe ten de circa negen miljoen pas sagiers zonder en zes miljoen passagiers met auto's, alsmede de 4,5 miljoen ton vracht zorgen die dat Jaar de tunnel volgens de verwachtingen zullen passe- De maatschappij ls van oordeel dat bij grote drukte de autotrei nen met een tussenpoos van 2% minuut kunnen rijden. Dat le vert dezelfde capaciteit op als een autoweg met drie banen in iedere richting. De autotreinen zullen 260 voertuigen kunnen vervoeren. Het laden en lossen zal tien minuten duren. De reis- duur zal 35 minuten bedragen waarvan 29 onder de grond of onder zee. Tot ver in de 21ste eeuw zou de tunnel zo aan alle eisen kunnen voldoen. Drie dagen debat over regerings verklaring DEN HAAG (NP) - Het kamer debat over de regeringsverkla ring van het nieuwe kabinet den Uyl zal drie dagen in be slag nemen: maandg 28. dins dag 29 en woensdag 30 mei. Onmiddellijk na het begin van de vergadering op maandagmorgen 28 mei om 11 uur legt premier Den Uyl de verklaring af. Het is de bedoeling van kamervoor zitter dr Vondeling de vergade ring ne deze verklaring te schorsen tot de namiddag. Modeshow De H.Hart Huis houdschool aan de Cartesius- straat hield gisteravond een mo deshow in de aula van het scho lencomplex aan de Beeklaan. De kleintjes van de kleuter school openden de avond. De jurkjes waarin ze showden wa- 1 ren grotendeels gemaakt door hun zusjes op de huishoud school. Daarna volgden de tee ners, allen in zelfgemaakte kle ding. Beroepsgoederen zoals dat in 1917 plaatsvonnd met een oude Ford-vrachtwagen. DEN HAAG Geen verdere ver hoging van belasting voor be drijfswagens, snellere verhoging van wegvervoertarieven omdat kostenstijgingen dat noodzake lijk maken en alles in het werk stellen om te voorkomen, dat andere landen het Nederlandse wegvervoer belemmeren in zijn taak. Dit verwacht de algemeen voorzitter van de Nationale Or ganisatie voo* het Beroepsgoe- derenvervoer Wegtransport (NOB Wegtransport) de heer D. Hooykaas, van de nieuwe rege ring. In zijn toespraak tijdens een bij eenkomst in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag, waar vandaag het 25-jarig be staan van NOB Wegtransport werd gevierd, richtte de heer Hooykaas zijn aandacht vooral op de toekomrt. De goederenuit wisseling tussen nu en 1980 zal met ongeveer vijftig procent toenemen tot meer dan 500 mil joen ton per jaar. Dit betekent, dat voor elke Nederlander van 1980 zo'n 35.000 kg per jaar over de weg zal moeten worden ver voerd. De heer Hooykaas noemde het verderfelijk hoe andere landen het Nederlandse internationale wegvervoer beperkingen oplegt. Hij doelde hierbij op het ver voer naar en door West-Duits- land dat met een tekort aan vergunningen kampt. Tenslotte kondigde de heer Hooy kaas de instelling van de „Van Donkelaar prijs" aan, die jaar lijks zal worden toegekend aan jonge mensen, die hebben bijge dragen tot een beter inzicht in de betekenis van het goederen vervoer over de weg. Op het ogenblik telt NOB Weg transport ongeveer 5500 leden, hetgeen neerkomt op driekwart va nde georganiseerde transport ondernemers in ons land. In 1971 ging 73,8 pet van alle ver voerde goederen over de weg; ruim drievijfde van dit trans port werd verzorgd door het be- roepsgoederenvervoer, hetgeen neerkomt op rond 100 miljoen ton. Van het goederenvervoer over de weg in alle EEG landen teza men komt 40 pet op rekening van de Nederlandse vrachtwa gens. Het aantal vrachtwagens bij het beroepsgoederenvervoer steeg van 24.000 in 1957 tot 49.000 in 1972. In deze bedrijfs- Consumentenbond Prijzen in april de pan uit gerezen DEN HAAG (ANP) - De consu mentenbond heeft berekend, dat de kosten van het levensonder houd in april zeker met i dan één procent zijn gestegen De prijzen zijn in april de pan uitgerezen, aldus de Consumen tenbond. Een prijsstijging vatl 1 procent ir april zou betekenen dat de kos ten van levensonderhoud sinds 1 januari reeds met ca 3% pro cent zijn toegenomen. De kosten van levensonderhoud in april zijn vooral gestegen door de huurverhoging. Maar daar bleef het ni-st bij. Twee dage lijkse kostenposten! aardappe len enbrood, werden duurder. Andere prijsverhogingen komen voor rekening van benzine en- kleding. DEN HAAG De vakbeweging verlangt van de overheid, dat zij vóór 1974 met de niet aan c.a.o.'s gebonden inkomensgroe pen afspraken maakt over de in 1974 toelaatbare inkomensstij ging. Volgend jaar moet een regeringsnota worden uitge bracht over een alle inkomens trekkers omvatltende inkomens beleid. Wat de prijscompensatie voor volgend jaar betreft, gaat de vakbeweging voorshands uit van een minimum van 160 gul den per procent prijsstijging en een nog nader vast te stellen maximum, dat i9 afgestemd op de premiesgrens van de sociale verzekeringen (thans 32.500 gul den). De vakbeweging heeft een en an der vastgelegd in een aan de re gering aangeboden urgentie- lijst voor 1974, waarover wij gisteren reeds in het kort be richtten. De verlangens van de vakbewe ging komen op het volgende Geen inflatiecorrectie op loon- en inkomstenbelasting; geen verho ging van de b.t.w.-tarieven; recht op minimumloon reeds op 22-jarige leeftijd (thans 23 jaar); voor jongeren tot 18 jaar een verbod om 's nachts, op za terdag en zondag of in ploegen te werken; jeugdigen moeten minimaal 5 weken vakantie krijgen, waarvan 3 weken aan eengesloten; recht op een wer keloosheidsuitkering voor wer kende gehuwde vrouwen; invoe ring van een partiele leerplicht van twee dagen voor 15-jarige werkende jongeren, er moeten goede onderwijsvoorzieningen komen voor kinderen van gast arbeiders en daar moet vol gend jaar mee worden begon nen; de wet op het collegegeld moet worden herzien in het ka der van een systeem van studie financiering; de toekenning rijksbijdragen bij de aankoop van een eigen woning dient aan een Inkomensgrens te worden gebonden; een gericht beleid om de werkloosheid tot beneden het niveau van 100.000 werklo zen terug te brengen, de ontwik kelingshulp moet verhoogd wor den tot 0.8 procent (nu 0,7) van het bruto nationaal produkt, uit breiding van de wettelijke plicht tot het geven van financiële in formatie aan de ondernemings raden. Over de krijgsmacht zegt de vak beweging onder meer, dat de werk- en rusttijden van militai ren wettelijk moet worden gere geld en dat vakbonden en jonge renorganisaties toegang moeten krijgen tot de kazernes. Over de belasting wordt nog ge zegd, dat er een progressief ta rief in de vermogensbelasting moet worden ingevoerd. Rente lasten wegens schulden mogen niet meer onbeperkt worden af getrokken. kapitaalvlucht moet worden tegengegaan. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond heeft reeds ge reageerd op de verlangens van de vakbeweging, die volgens het N.C.W. kennelijk alleen gericht zijn op de eigen leden en de re gering. Het N.C.W. merkt op, dat het overleg tussen werkne mers en werkgevers een wanke le basis heeft als de inhoud' daarvan grotendeels afhankelijk wordt gesteld van het overleg* tussen werknemers en regering. AMSTERDAM (ANP) De Ver eniging van Hoger Personeel werkzaam bij Van Gelder Pa pier is van oordeel dat de vak bonden geen recht hebben om buiten de groep van hoger gesa- larieerden om met de directie regelingen over arbeidsvoor waarden te treffen, die voor deze boven-cao groep onvoorde lig zijn. Dit is gisteren door de raadsman van de vereniging, mr. L. D. Pels Rijcken, betoogd in een kort geding dat de ver eniging voor de president van de rechtbank in Amsterdam heeft aangespannen tegen de vakbonden en de directie. „Is het verantwoord om de in komsten te nivelleren en dan meer dan in de laatste 10 jaren al op aanzienlijke schaal is ge schied?". stelde pleiter. Volgens hem mocht deze vraag in het kort geding geen punt van dis cussie zijn. Veeleer is het een onderwerp op het politieke vlak en van wetgevend beleid. Alleen het parament kan op dat punt ee.i beslirring r.emen, die voor het be'e Nederlandse volk be slissend moet worden geacht. De raadsman achtte dit een sterk argument om de vakbeweging en de raad van bestuur van Van Gelder Papier het recht te ontzeggen om een stuk nivelle ring te verwezenlijken voor een groep die in het overleg zelf niet is vertegenwoordigd. Wanneer de raad van bestuur Van van Gelder met de indu striebonden regelingen gaat treffen over arbeidsvoorwaar den van personeelsleden van de boven-cao groep, dan levert dat een onrechtmatige daad op (handelen in strijd met de zorg vuldigheid die een werkgever betaamt) en voorts wanpresta tie wegens schending van de goede trouw, die een werkgever tegenover zijn werknemers in acht dient te nemen. Namens de VHP verzocht hij de president de drie industriebon den en de Unie BHLP te beve len zich te onthouden van het treffen van regelingen met de onderneming, het maken van afspraken of toezeggingen over het hogere personeel op straffe van een swangsom van een mil joen gulden voor elke overtre ding. Dezelfde eis stelde hij, maar dan omgekeerd, aan de directie van Van Gelder Papier. Uitspraak 22 mei. Sportwereld SALONIKI - De manager van Leeds United, Don Revie, heeft het aanbod van Everton aange nomen om manager van die club te worden, zo heeft een functionaris van Leeds United gisteren bekend gemaakt. Revie zelf weigerde commentaar te le veren op de berichten over zijn plannen. DUSSELDORP - FC Köln en Bo- russia Moenchengladbach heb ben zich gisteravond zoals was verwacht geplaatst voor de fina- le van het toernooi om de west- duitse voetbalbeker. FC Köln speelde gelijk tegen Kickers Of fenbach (1—1), na thuis te heb ben gewonnen met 50. Borussia Monchengladbach zege vierde evenals in het eerste duel met een verschil van twee doelpunten over werder Bit- men. Veertien dagen geleden was het 3—1, nu 4—2.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14