„Te weinig amateurs sterven op de fiets" Europacupfinale ontwricht gewone leven in Belgrado JAN JANSSEN WAS DES DUIVELS Nederlandse ploeg met Zoetemelk is „Wielerdroom" van Peter van Putten Billie Jean King daagt Riggs uit Schrijnend tekort aan hotelbedden Alle kaarten al verkocht FADRHONC WEIGERDE INVITATIE WOENSDAG 16 MEI 1973 -I- LEIDSE COURANT PAGINA 13 hetfoop Middellink, de geestelijke RUNSSUM Olympia's Ronde door Nederland heeft het keerpunt al weer bereikt. De bergetappe in Zuid Lim burg, voor veel renners een ware verschrikking, ligt ach ter de karavaan. De ploegleiders en de sponsors hebben al enig inzicht over het verloop van deze 22ste amateur ronde. De balans kan bijna worden opgemaakt. Fedor den Hertog zal vrijwel zeker in de oranjetrui in Amster- Karakter dam aankomen. ik had verwacht. Alleen Arie Hassink heeft even zijn kwali teiten kunnen tonen. Hij moet alleen nog harder worden. Toch heb ik in de karavaan nog enke le talentvolle renners gezien". londscoach Joop Middelink, nu al voor het !3e seizoen de geeste lijke vader van de Nederlandse amateurtop, heeft zijn ogen opengehouden in Olympia's Rende. In Brunssum maakte ook Joop Middelink de balans pp. De sympathieke bondscoach is minder tevreden. Ondanks de lof die hij voor Fedor den Her tog had. „Bij de amateurtop signaleer ik een stilstand. We hebben een breed front van sterke amateurs, maar een ren ner die er met kop en schouders bovenuit steekt, heb ik nog niet gezien. Zelfs Den Hertog, Henk Poppe, Jan Aling, Cees Priem en Adri van de Hoek hebben dit jaar minder gepresteerd dan „Ik heb Van der Spiegel al een tijdje op mijn lijst staan. Zoals dat coureurtje zaterdag in de rit naar Ulestraten durfde weg te springen, was een genot voor het oog. Ton van der Spiegel pakte binnen enkele kilometers zo maar één minuut voor sprong, terwijl het tempo van de topgroep bijna op 50 km. per uur lag. Van der Spiegel toonde durf en karakter", aldus bonds coach Joop Middelink. ,De Nederlandse coureurs krijgen het veel te gemakkelijk. Er zijn te weinig vaderlandse koersen, waarin karakter en strijdlust getoond moet worden. Ook Olympia's Ronde is een typisch Nederlandse wedstrijd: veel wind en vlakke wegen. De bui tenlanders zijn dat niet gewend gezoek en vallen daarom steeds als rot te appelen van de boom, uit de Ook oud-tourwinnaar Jan Janssen se. Een overwinning betekent natuurlijk nog niet, dat de oran je trui-drager een goede prof zou worden. Daar is meer voor nodig. We hebben in Nederland een brede amateurtop, maar ik zie er nog geen e«h»o profs bij. Voorlopig niet". koers. Ze zijn het moordende hoge tempo niet gewend". On danks deze uitspraak blijft Olympia's ronde voor Joop Mid delink een verschrikkelijk mooie wedstrijd. ,,De renner die don derdag in Amsterdam de oranje liet zich in deze Olympia Ronde „even" zien. Hij bracht namens de directie van Flandria, de fietsenfabriek waarvoor Jan Janssen de laatste weken werkt, een bezoek bij de Hebro-Flan- dria ploeg trui om zijn schouders heeft, is De jonge ploeg, heeft tot toch een renner van grote klas- Jan Jansen was eventjes in Olympia's Ronde aanwezig, als vertegenwoordiger van de fietsenfabriek waar hy werkzaam is. toe steeds de slag gemist. Jan Jans sen was des duivels. Hij sloeg met zijn vuist op tafel en bul derde: „Er zijn maar drie ren ners, waarop jullie moeten let ten. Dat zijn Piet van Katwijk, Cees Priem en Fedor den Her tog. Al die andere, zijn een stel letje cowboys. Jullie zitten te slapen en denken dat Olympia's ronde een vakantietocht is. Jul lie moeten aan de sponsor, aan je meisje en aan de supporters denken. Zij willen prestaties zien. Jullie tonen geen karakter, Je moet op de fiets kunnen hui len, maar jullie trekken lachend door Nederland". Overslaand Jan Janssen, die dit jaar voor de NOS-televisie ais commentator naar de Tour de France gaat, sprak met overslaande stem Nico van Hest, Fons van Katwijk (21). Theo van der Loo (23), Nico Vermeulen, Frils Sluper (23) en automonteur Jan Huis jes (22) bogen deemoedig hun hoofd. Jan Huisjes, de enige die zich niets van de hele vertoning aan trok, keek de grootmeester bru taal aan en zei: „Ik rij een cri terium ook op een frikandel, die niet door de sponsor wordt be taald. Ik stap zuiver voor mijn plezier op de fiets". Even leken de .ogen van Jan Janssen te gaan vlammen. „Met die instel ling kun je niets bereiken. Je moet op de fiets kunnen sterven anders siaag je later ook niet in het maatschappelijk leven. Zo dra jullie met fietsen zijn ge stopt en op een andere manier de boterham moeten verdienen, dan is net nog meer afzien ge blazen", tldus Jan Janssen. BELGRADO Twee weken voor de finale Ajax—Juventus begint in Belgrado de Euro,«a-Cupkoorts hoog op te lopen. De invasie van rond 60.000 buitenlandse voetballiefhebbers, die de autoriteiten van de Joegoslavische hoofdstad verwachten, brengt vrijwel onoplosbare problemen wat betreft de huisvesting met zich mee. De hotelcapaci teit van Belgrado bedraagt namelijk slechts 6000 bedden. In geen geval voldoende dus voor de 50.000 Italianen en 10.000 Nederlanders, die vanaf 27 mei worden verwacht. BELGRADO De Joego slavische voetbalbond heeft gisteren bekend ge maakt dat alle kaartjes toegewezen aan buiten landse bezoekers voor de finale van de Europacup op 30 mei tussen Ajax en Juventus zijn uitverkocht. De bond zei dat bespreken van kaartjes of vooruitbe taling voor kaartjes niet langer mogelijk was. De kaartjes die nog over zijn worden aan Joegoslaven verkocht. De verkoop hiervan begint op 24 mei. De kaartjes kosten 30, 100 en 120 dinar (3.40 gulden, 17.05 en 20.45). Hef Rode Ster stadion in Belgrado, waar Ajax het tegen Juventus zal moeten opnemen. Tijdens de training zal het stadion voor het publiek gesloten zijn. HEN HAAG De Nederlandse Bondscoach Dr. Frantisek Fadr- honc heeft van de Engelse voet balbond een uitnodiging gekre gen om in het weekeind van 28 en 29 juni dat in Londen voor de Engelse trainers en coaches wordt georganiseerd, twee lezin gen te houden. De bondscoach beeft, na overleg met het bonds- bestuur van de KNVB, deze in vitatie afgeslagen. Een en an der paste niet in het schema wat betreft de voorbereidingen van het Nederlands elftal. Margaret Court verdiende meest NEW YORK - De Australische tennister Margaret Court heeft in het winter- en voorjaarscir cuit van de profspeelsters, dat dertien toernooien omvatte, het meeste verdiend. De Australi sche incasseerde zij won tien toernooien 75.550 dollar (ruim 225.000 gulden). Betty Stöve (Ned) neemt op de ranglijst van verdiensten de zesde plaats in met een bedrag van 16.100 dollar (bijna 50.000 gulden). De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Margaret Court (Austr.) 75.550 dollar; 2. Rosemary Ca sals (VS). 59.550, 3 Kerry Mel ville (Austr.) 34.075, 4. Billie Jean King (VS) 25.100; Het gemeentebestuur heeft een dringende oproep gedaan aan de bevolking om in de particu liere sector zoveel mogelijk bed den beschikbaar te maken. Ho tels van nabij en niet zo na bij gelegen plaatsen als No- vi-sad, Nis en Dubrovnik wor den overstroomd met reserve ringen. De Europa-cup-finale valt samen met het bezoek, dat de sjah van Perzië van 29 mei tot 2 juni aan Joego-Slavië brengt. Voor de po litie van Belgrado betekent dit een extra moeilijkheid: hoe de veiligheid van een buitenlands staatshoofd waarborgen, in een stad, die door tienduizenden toe risten wordt overstroomd. De 350 restaurants van Belgrado zullen op 29 en 30 mei aanstaan de dag en nacht geopend zijn. Dit is onder meer gedaan om de duizenden fans, die noodge dwongen in hun auto zullen moeten overnachten, van dienst te zijn. Het gemeentebestuur van Belgrado heeft een speciale commissie van 30 leden inge steld om zich met de problemen rond het evenement bezig te houden. Deze commissie heeft al het voorstel gedaan om op 30 mei de dag van de finale aan de inwoners van de hoofd stad het gebruik van hun auto te verbieden. Het leger heeft middelen van transport ter be schikking gesteld en een Ita liaanse firma heeft de organisa toren tijdelijk 500 auto's ter be schikking gesteld. Niet alleen in de Joegoslavische hoofdstad, maar tot in de verre omtrek dreigt het gewone leven rond de laatste dagen van mei ontwricht te worden. De autoriteiten hebben besloten van 28 tot 30 mei al het vracht verkeer te verbieden op het tra ject Triest - Ljubljana - Zagreb Belgrado, teneinde de „invasie" van de Italiaanse supporters te vergemakkelijken. De grootste problemen worden echter ver oorzaakt door het luchtverkeer. Met honderdvijftig chartervluch ten zou de luchthaven van Bel grado volledig overvoerd wor den. Voor het „parkeren" van de vliegtuigen gedurende het oponthoud in Joego-Slavië gebruik moeten worden ge maakt van het vliegveld van Ti- tograd, de in de bergen gelegen hoofdstad van Montenegro. De kwestie van logies is zo nijpend geworden, dat de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alita lia" zegt niet in te kunnen staan voor het uitvoeren van de voor genomen vluchten, indien al thans niet tenminste de beman ningen (60 personen) zeker zijn van een onderkomen. De ploeg van Ajax zal worden on dergebracht in hotel „Yougosla- via". Tijdens de trainingen in het Rode-Ster-stadion, waar de wedstrijd plaatsvindt, zal bet publiek geen toegang hebben. Drie dagen vóór Ajax (op de 25e) arriveert Juventus. De Italiaan se ploeg zal zich direct naar Novi Sad (op 80 km van Belgra do) begeven en daar in het plaatselijke stadion trainen. Voor de Joegoslavische autoritei- listen, die het evenement zullen bijwonen, zijn honderd speciale telefoonaansluitingen in het sta dion gemaakt. In Belgrado ver wacht men dat de recette van de wedstrijd in het aan 110.000 toeschouwers plaats biedende stadion, meer dan acht miljoen gulden zal bedragen. Voor de Joegoslavische autoritie- ten vormt het denkbeeld, dat bij een eventueel gelijkspel (en verlenging) de wedstrijd twee dagen later dient te worden overgespeeld, een ware ver schrikking. Op 1 juni beginnen in Belgrado namelijk de 20e Eu ropese bokskampioenschappen. Als de droom van Peter van Putten verwezenlijkt wordt, zal Joop Zoetemeld optreden als kopman SOESTERBERG Een grote wielerploeg. Met rondom Joop Zoetemelk als kopman alle prominente Nederlandse coureurs als Tino Tabak, Rene Pijnen, Hennie Kuipers en nog wat anderen. Dat is de wielerdroom van Peter van Putten, de ploegleider van de kleine Kela formatie. Het is een droom die hij voor volgend seizoen wil ver wezenlijken. „Maar of me dat lukt is voor mezelf ook een vraagteken", zegt de 34-jarige wielerlel- der. „Er zijn nog zoveel din gen die moeten worden opge lost. Maar als het verwezen lijkt zou worden dan zou het wel geweldig zijn. Dan zou Nederland als wielerland weer kunnen gaan meetellen bij de profs". Droomt Peter van Putten hard op: „Ik zie het helemaal voor me. Zoetemelk hele maal in een ploeg zoals Merckx rondom zich heeft. Dat houdt dus in dat Joop de eerste 150 kilometer hele maal uit de wind wordt gere den. Als het gaat hagelen zakt er iemand naar achter en om een brilletje op te ha len. Als hij handschoenen no dig heeft moet een renner die gaan ophalen. De ploeg moet onvoorwaardelijk ach ter hem staan. Het is natuur lijk de vraag of het voor Joop wel lucratief genoeg is om in zo'n ploeg te rijden. En verder staan er natuur lijk nog vraagtekens bij de bereidwilligheid van de ande re renners. Willen zij werke lijk wel voor hem rijden. Maar ook dat zal ik eerlijk spelen. Ik ga gewoon praten met alle ploegleiders voordat ik de renners benader. En verder heb ik a! afspraken lopen dat ik drie etappes in de Tour de France mee zal rijden. Ook om alvast con tacten op te doen. Peter van Putten herhaalt nog eens: „Denk erom ik praat vrijuit. Ik heb natuurlijk nog helemaal geen zekerheden. Het zijn alleen plannen. Waarbij wel voorop staat dat als we het gaan doen we het goed willen opzetten. Daar om hebben wc ook een be groting gemaakt van zo'n zes ton. Dat zou dus 1,2 mil joen voor twee jaar beteke- Daarin zitten dan wel een aan tal vaste bedragen voor de coureurs zelf. De renners die bijvoorbeeld aan een Tour de Franca meedoen moeten al van to voren weten wat ze kunnen krijgen. Een soort garantiebedrag. Ik vind het niet juist als een jongen drie weken lang keihard heeft ge koerst en dan met 150 gulden thuiskomt. Nee en dan zeg ik zomaar wat, ik vind een be drag van 2«00 voor zo'n Tour heel wat reëler. Ik ben ervoor dat de sponsor geen liefdadigheid moet be trachten, maar aan de ande re kant is het ook niet goed als een renner gebruikt wordt. En echt met zo'n goed opgezette grote Neder landse ploeg zie ik veel mo gelijkheden". Denk alleen maar het aantal foto's dat je in de kranten krijgt als je Joop Zoetemelk als kopman weet aan te trekken. Daar zitten publicitair gezien veel moge lijkheden ia. En ik geloof ook wel dat er belangstelling is voor zo'n ploeg. Wellicht dat je het met drie sponsors gaat doen. In eik geval is Frisol al in beeld bij ons. Zij willen wel volgend seizoen wat met ons gaan doen". Ja, radpratende Peter van Putten ziet wel wat in die machtige Nederlandse ploeg. „Met alleen Nederlanders dus. Geen Fransen, Italianen en Belgen. Dan krijg je zo weer die taalbarrières. Nee, Nederlanders. En dan kun je daarna nog gaun uitvissen welke renners als full prof en welke als semi prof wil len gaan rijden. Kijk. een Eef Dolman, die nu bij Kela rijdt, zal volgend seizoen als semi-prof willen gaan rijden. Die heeft nu samen met zijn vrouw een bloelende show room van tapijttegels opge bouwd. En zo liggen de za ken ook voor Harm Otten- bros. BiUie Jean King heeft goede hoop Bobby Riggs te zullen verslaan. HILTON HEAD Billie Jean King, de Amerikaanse tennisster, heeft haar landgenoot Bobby Riggs uitgedaagd. Riggs ver sloeg zondag in Ramona Marga ret Court in twee sets: 6-2 en 6- 1. Oud-Wimbledonkampioen Riggs (55) had 10.000 dollar ing zet wanneer een tennissspeelster zou bewijzen sterker te zijn dan hij. „Wat zondag is gebeurd, was verschrikkelijk", zei Billie Jean King maandag in haar woonplaats Hilton Head. „Ik wil tegen Riggs uitkomen. Maar dan speel ik wel op mijn eigen baan. De club betaalt 5000 dol lar en zelf pas ik de andere helft van het prijzengeld bij. ik heb nooit gezegd dat wij tennissers van onze leeftijd kunnen ver slaan, Maar Bobby Riggs is een andere zaak". Billie Jean King wil in juli de handschoen tegen Riggs opnemen. Margaret Court wil revanche op Bobby Riggs, die haar enkele dagen geleden met 6-2. 6-1 versloeg. „Het was een kermisachtige toestand", al dus de Australische tennisspeel ster, „daar was ik helemaal niet op voorbereid. Als ik weer tegen hem speel win ik en ik zal dan ook niet aarzelen een tweede partij tegen hem te spe len, als de kans zich voordoet".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13