Goede indruk van koren en solisten T oonkunst-concert Bloemenprijzen na Moederdag ook nog stevig stad en randgemeenten Beroep Koemans is ongegrond Te hardrijdende artsen bedreigd met intrekking van rijbewijs Haal Rotterdam op Leidse markt Basisschool Ter Aar kiest oudercomité WBV Volksbelang wil doorstroming in woningbezit DINSDAG 15 MEI 1973 LEIDSE COURANT Leiden - Elisabeth Cooymans en Bernard Kruysen waren de solisten bij het concert van het Toonkunstkoor. on der leiding van Gerard Ak kerhuls. De Stadsgehoorzaal bood geen overmatig floris sante indruk: de belangstel ling was numeriek niet ver bijsterend groot. De algemene indruk van te leurstelling is geen verwijt aan beide koren (ook het Kralings Vrouwenkoor ver leende medewerking), maar aan de heren leden van het Residentieorkest, die dienen te begrijpen dat muziek ma ken iets anders is dan noten spelen. Dit ongenuanceerd hardvochtige spel degradeer de, althans het Requiem van Duruflè, tot een deceptie, waarvan we echter de drie hoornisten uitzonderen. Zij gaven veel te bewonderen. Voor zover het Toonkunstkoor gelegenheid kreeg zich te la ten horen, - het orkest ging aan elk pianissimo voorbij - maakte het een bijzonder hechte en homogene indruk. Daar was tenminste wel de intelligente benadering aan wezig van hetgeen het Re quiem van Duruflé aan schoonheid te bieden heeft. De partijen van de beide solis ten waren hier klein. Maar zowel Elisabeth Cooymans als Bernard Kruysen maak ten er een doorleefde creatie van. Meer gelegenheid kre gen beiden in de werken van Vaughan Willams. Zo wist Elisabeth Cooymans in het „Magnificat" zeer te overtuigen van haar muzi- kaal-artistieke kwaliteiten. Zij kreeg een prachtige (luit begeleiding mee van Koos Verheul, die zij, terecht, in haar hulde liet delen. Het Kralings Vrouwenkoor was hier, evenals in de Chant Fu- nëbre van Chausson zeer subtiel. Dit koor kreeg een betere kans omdat er in Chausson veel cappella-de- len voorkomen. Het Toonkunstkoor zong tot slot de 5 Mystical Songs van Vaughan Williams, niet het meest interessante program ma onderdeel, maar wel het meest dankbare, ook voor Bernard Kruysen, en in zijn totaal het best uitgevoerde. Bernard Kruysen was impone rend. Zijn prachtige voor dracht was adembenemend. Zo waren er toch vele goede kanten aan dit concert: de koren, de solisten en in het orkest enige opvallende pres taties in de blazersgroep. Bij elkaar genomen moet dit voor Gerard Akkerhuis toch een voldoening zijn geweest. B. RIJNDERS RIJNSBURG Donderdag is in Rijnsburg de jaarlijkse grote paardenmarkt. Als enige attractie naost dit evenement en de daaraan vast gekoppelde kermis, is er 's avonds een optreden van het Leidse duo Natascha en Emile met een vijfmansformatie. De avond in Vliethof, Vliet Noord-Zuid 73, begint om 8 uur. Natascha en Emile hebben in binnen- en buitenland bekendheid gekregen na hun succes bij de talen tenjacht vorige jaar. De avond wordt verder opgeluisterd door een disco drive in show. De toegang is drie gulden. Voorw aardel ij ke hechtenis voor schoolverzuim LEIDEN Een 45-jarige ama nuensis uit Rijnsburg draalde er gisteren voor de Leidse kanton rechter niet omheen. Hij had in derdaad zijn 14-jarige dochter in de maanden september en okto ber thuis gehouden. M.a.w.: moedwillig de school laten ver zuimen. Het moest wel, zo verzekerde hij de rechter. „Mijn vrouw was ziek en kon daurdoor het huts- houden niet doen. De enige op lossing was: mijn dochter thuis houden en haar het noodzakelij ke huishoudelijke werk laten „U had toch hulp bij een kruis vereniging kunnen vragen", re pliceerde de kantonrechter, die dat schoolverzuim hoog opnam. ,,lk prefereerde de hulp van mijn dochter boven die van een vreemde." „Het is toch wel erg. dat Uw dochter daardoor zo lang van het voor haar zo be langrijke onderwijs verstoken bleef.", io luidde de rechterlijke reactie hierop. De officier nam een en ander der mate ernstig op, dat hij naast een geldboete van 50 subs. 5 dagen bij wijze van waarschu wing drie dagen voorwaardelij ke hechtenis met een proeftijd van 1 jaar eiste. Het uiteindelij ke vonnis luidde: 25 subs. 5 dagen en de gebiste voorwaar delijke hechtenisstraf. B. en W. Noordwijk: NOORDWIJK In de raad wordt morgen ht beroepschrift van A. P. Koemans aan de orde gesteld. De heer Koemans heeft in de garage van het door hem bewoonde pand aan de Prins Bernhard- straat een visbakkerij ondergebracht. Hiermee gebruikt hij het pand strijdig met het bestemmingsplan. vestiging planologisch onaan vaardbaar was. De heer Koe- 'mans ging echter gewoon door. In 1971 werd de heer Koemans toestemming verleend zijn gara ge te vergroten. Er was toen nog geen sprake van een visbakkerij. De aap kwam In september werd proces verbaal De veelomstreden heer Koemans bij viswagen. pas uit de mouw toen hij een tegen Koemans opgemaakt. hinderwetvergunning aanvroeg. Koemans is toen tegen de wei- pel loopt nog en de strafzaak is aangehouden. Deze werd hem toen geweigerd gering van de hinderwetvergun- in afwachting van de uitspraak B. en W. geven de raad in over- ning in beroep gegaan. Dit ap- in de hinderwetberoepszaak weging het beroep van de heer omdat een dergelijke bedrijfs- Koemans ongegrond te verkla- vies gegeven. ren. De commissie openbare LEIDEN Voor de Leidse kan tonrechter, mr. J. I. van Dijke, stonden gisteren kort na elkaar een 28-jarige arts uit Delft en een 40-jarige veearts uit Rijpwe- tering terecht. Beiden hadden met hun auto de maximum snelheid ruimschoots overschre den. De arts reed op de Hoge Rijndijk met een snelheid van bijna 70 km/u. De veearts stoof met een snelheid van ruim 90 km/u over de Churchilllaan. Eerstgenoemde voerde als excuus aan: „Ik had haast, want ik moest naar een bevalling". De veearts had eveneens haast, want hij moest naar de verlos sing van een koe. Beiden waren al enige malen eerder veroor deeld wegens te hard rijden, wat de officier, mr. L. C. M. Meijers als een strafbezwarende omstandigheid aanmerkte. Zo wel hij als de kantonrechter wees het excuus van verdachten van de hand. Tegen beide ver dachten zei de kantonrechter nog: „Te hard rijden is zowel voor uzelf als uw medewegge bruikers levensgevaarlijk en de algemene verkeersveiligheid Is belangrijker dan vlug bij een bevalling zijn. vooral (dit tegen de veearts) als hei eon kalfje betreft." Tegen de Delftse arts, die het in voorafgaande (snelheids)geval- len al heel bont had gemaakt, eiste ide officier naast «en geld boete van 900 subs. 30 dagen een onvoorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. „Ik kan m'n auto niet missen", reageer de verdachte zichtbaar ge schrokken. De kantonrechter was bereid hem nog een kans te geven en vonniste met de ge vraagde geldboete en een voor waardelijke ontzegging voor dc tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Omdat de veearts in de vooraf gaande gevallen de maximum snelheid in niet zo'n erge mate had overschreden, liet in z:jo geval de kantonrechter ha» dit maal nog bij een geldboete van 100 subs. 10 dagen en de ge vraagde voorwaardelijke ontzeg- ging- Memorandum CPN-fractie: Behoud hal voor sport LEIDEN In een memorandum aan het college van b. en w. heeft de CPN-fractie zich uitge sproken voor overname van de Rotterdamse veemarkt en de bouw an een runderloods bij de Groenoordhal. Voorts stelt de fractie zich het standpunt dat de markttarieven moeten worden aangepast aan de ex ploitatie, dat het openbaar slachthuis behouden moet blij ven en dat de Groenoordhal zonder drastische tariefsverho gingen beschikbaar moet blijven voor de sport. De fractie voert geen nieuwe ar gumenten aan. Afgezien van het feit dat ook zij van mening is, dat de Overheid planning moet uitoefenen t.a.v. de veemarktka- lender acht zij het onjuist, met dc bouw van een nieuwe run derhal te wachten tot de minis ter van binnenlandse zaken een beslissing heeft genomen inzake de door Leiden geëiste monopo liepositie van Leiden voor het markten op maandag èn dins dag. De fractie verzoekt B. en W. zo gauw mogelijk een eind te ma ken aan de gedachte van ver koop van de Groenoordhal. „Leiden is niet gediend met een enorm verkoopcentrum: het zou dc nekslag voor de binnenstad betekenen en voor de voorgeno men winkelcentra in de Meren- wiik. dat onverkoop- en ver huurbaar zou blijken. Bovendien zou de sport grote schade on dervinden. Wat Leiden nodig heeft aldus de CPN-fractie is nóg een sporthal naast 5-Mei- hal en Groenoordhal. Ze stelt voorts vast, dat de nabijheid van een bloeiende veemarkt een impuls zou kunnen zijn voor een ruime exploitatie van het open baar slachthuis en op grond daarvan poeit zc voor het be houd an die instelling, waar van de werkgelegenheid niet voor Leiden verloren mag gaan. In de bloemi'sterijsector heeft men in de loop van het jaar te ma ken met enkele piekweken. Een hiervan is de week vooTaffeaan- de aan Moederdag. Dan wordt er zowel voor export als binnen landse afzet een extra bloemetje verwerkt. En als men dan in zo een week oolk nog te maken heeft met koud en guur weer, dan werkt alles er toe mee om te zorg-en, dat de bloemen duur betaald moeten worden. Maar wie gedacht had dat op maandag na Moederdag de prij zen op een lager niveau zouden komen te liggen, kwam bedro gen uit. Voor sommige bloemen- soorten werd zelfs een nog ho gere prijs betaald dan voor de 1 Moederdag, al moet daarbij dan direkt vermeld worden dat de aanvoer bepaald niet groot was 1 te noemen. De goede blomenprijzen waren mede oorzaak dat er blijvend nog een behoorlijk aanbod van fulpen bleef. Op sommige dagen was dit aanbod verhoudingsge wijs zelfs te groot met als gevolg prijsdaling. Maar maandag 14 mei betaalde men voor een doodgewone bos buitentulpen tot 1,70 en voor met één blad ge sneden zelfs tot 1,20 per bos. Overigens zullen de tulpen spoe dig verleden tijd zijn, zoals dit met de narcissen reeds het ge val is. Uit de aangevoerde bloemen blijkt dat steeds meer kwekers de anjerteelt (noodgedwongen) vaarwel zeggen en overschake len op rozen. Over de resultaten zullen de rozenkwekers de afge lopen weken beslist niet onte vreden zijn. Steeds weer wordt men geconfronteerd met nieuwe variëteiten. Vooral de nieuwe Ilona ondervindt veel waarde ring in handelskringen. Belangrijk zijn momenteel de Col- villeis waarvoor vooral van ex portzijde veel belangsteling is- Een ruimer aanbod is er mo menteel van Lelies, Alstroeme- ria en Violieren. SASSENHEIM Aanstaande vrijdag is het 55 jaar geleden dat de heer en mevrouw Bruinsma-Pitstra, dr. de Visserlaan 6, Buitenpost, in het huwelijk traden. Ze zijn in 1970 in Sassenheim komen wonen, dicht bij hun drie kinderen. De bruidegom heeft 45 jaar voor de klas gestaan, de eerste 4 jaar In Harkema, daarna 2 jaar in Loos duinen, toen weer in Friesland in Kollum. Tenslotte stond de mees ter in Drente en eindigde zijn onderwijzersloopbaan in Vlagtwedde als .hoofdDe bruid was tot haar huwelifk thuis op de boerderij werkzaam. Het echtpaar heeft 9 kleinkinderen en 6 achterkleinkin deren. Het feest wordt in besloten familiekring gevierd. VOORHOUT Op 23 mei zal het echtpaar Havenaar-Zoutendijk uit Voorhout zijn gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom is 74, zijn bruid 70 jaar. Zij hebben 12 kinderen, waarvan 11 getrouwd. Veertig jaar woonden zij aan „De Schans", een afgelegen plek in Voorhout, nu in de Julianalaan, waar de buren een ereboog hebben gemaakt voor hun „opa en oma". TER AAR Het oudercomité van de R.K. Basisschool „De Vosseschans" in Aardam-West is van opzet gewijzigd. Onlangs is er in een vergadering waarbij tevens diverse leden van het schoolbestuur aanwezig waren, een oudervereniging opgericht. De voorzitter van het ouderco mité de heer N. A. M. Faay. die deze avond leidde, was aftre dend en niet herkiesbaar zo ook de heren van der Veek en Star- renburg, die om bijzondere re denen geen deel meer konden uitmaken van het nieuwe be stuur. De opengevallen plaatsen werden ingenomen door mevr. J. Gramsbergen, mevr. C. v. d. Jagt en de heer H. v. d. Pluym. M 17 De heer W. Dobbe legde de ver gadering de model-statuten ter goedkeuring voor, waarbij hij in zijn toelichting op de doelstel ling van de vereniging de be trokkenheid van de ouders bij het onderwijs benaderde. Na of ficiële goedkeuring door de Ned. Katholieke Schoolraad zal een en ander kunnen gaan functio neren. De heer G. Reurings pleitte die avond voor een openbare biblio theek (b.v. rijdende bus) en gaf een toelichting op de plannen om een schoolbibliotheek, waar men de boeken volgens „ni veau" (woordenschat) met be hulp van de ouders zal indelen. Ve,e ouders vroegen om een speelgelegenheid en sportgele- genheid voor de kinderen. De slechte toestand van de gymlo- kaliteit in Aardam als gelegen heid voor iichaamlijke opvoe ding is nog rteeds een slepende zaak. LISSE De woningbouwvereni ging „Volksbelang" heeft gister avond In het Trefpunt haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer P. v. Leeuwen. Het bestuur deelde mee, dat men bezig is plannen te ontwikkelen om in samenwerking met de Nationale woningraad een kom- plex woningen te realiseren in de verkoopsector. Het ligt in de bedoeling om met dit plan de doorstroming binnen Kerkdiensten van Ned. Prot. Bond stopgezet iït Lisse LISSE De Nederlandse Protes tantenbond afdeling Lisse gaat de kerkdiensten tot nader order stopzetten. Dit naar aanleiding van het geringe kerkbezoek. De leden zullen nader worden geïnformeerd over wat de ver dere gang van zaken betreft. Gewezen wordt op de mogelijk heid de kerkdiensten in Sassen heim te volgen. het woningbezit in de vereniging enigermate op gang te brengen, met dien verstande, dat in prin cipe alleen diegenen voor zo'n koopwoning in aunmerking ko men, die een huis vrij maken met een kale huurprijs beneden de 170 per maand. Het bestuur streeft ernaar doelmatige wo ningen te bouwen met een zo laag mogelijke koopprijs. In juni zul nog een voorlichtings avond gehouden worden, waar op nadere aspekten zullen wor den uitgediept. Dc vergadering heeft dhr. Evc- leens herkozen als vicevoorzltter. Voorzitter Van Leeuwen maakte bekènd, dat de vereniging reke ning moet gaan houden met zijn vertrek uit Lisse binnen enkele jaren. Zijn opvolger kan dan de tijd hebben om zich in te wer ken in de tijdrovende taak van voorzitter. Bollenstreek voetbalt voor gehandicapten LISSE De Ajacled Gerrle MUhren zal a.s. woensdag de af trap verrichten van een voetbal wedstrijd die gehouden wordt voor de "Stichting Sport en Re creatie Gehandicapten Bollen streek. De wedstrijd wordt gespeeld door selectieteams van zoterdag- en zondagvoetbal uit de gehele bol lenstreek. De wedstrijd wordt om 18.15 uur ingeluid door een mu zikale show van "Trou moet blycken" In de rust zullen atle-j ten van de Spartaan de 3000 meter lopen. „Adest Musica" uit j Sassenheim zal het festijn be sluiten met een grote show. Pupillen openden feestelijkheden hij 40-jarig KRV KATWIJK A/D KIJN - Dc lec«- telijkheden In verband met het 40-jarlg bestaan van KRV wer den zaterdag geopend met wed strijden voor dc pupillen van de vereniging. Dit gebeurde m de vorm van een tienkamp, 's Middags werd er een gekostumeerde voetbalwed strijd gespeeld, die muzikaal werd opgeluisterd door de drumband DWS. In het paro chiehuis volgde een voorstelling van goochelaar Willy Alberto, waarna wethouder H. Haasnoot de prijzen uitreikte. De voorzit ter van KRV, de heer Van Res teren, bedankte daarna ieder een, die zijn medewerking had verleend aan de geslaagde ope ning van dc feestelijkheden rond het jubileum van de ver eniging. Uitslagen: Groep I (8-10 jaar): 1. F. Tijssen, 2. M. <fr Groot, 3. R. Schuihng. Groep II (10 en 11 jaar): I. J. v.d. Valk. 2. W. v.d Hof, 3. R. Winters. Groep III (11-13 jaar) 1. J. Nui, 2. J. v.d Akker, 3. A. Hermans.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5