Lancering van astronauten tot zondagmiddag 4 uur uitgesteld Journaal en Kamerverslag 's avonds om 10 uur op tv VVDM krijgt voorrang bij nieuw beleid van minister SKYLAB K AMPT MET PECH Kentekenbewijzen worden duurder Eerste gesprek op Defensie: Eierhal in Nieuw Vennep in de as In 1974 «reen inflatie correctie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Brt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.VV.) f 0,28 per mm. Telefoontjes 2,60. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,15 kwartaal 27,76; jaar 108,20. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG No. 119305 DINSDAG 15 MEI 1975 TV-selectie Droog en zonnig weer met maxi mum temperaturen omstreeks Ned. 1: 20.21 uur Ironside, mis- graden en een zwakke tot daadserie; 21.15 uur Twee voor matige wind uit zuid tot oost. In Twaalf, quiz, 21.55 uur Een de nacht en ochtend weinig klein uur U, over autistisch ge- wind met hier en daar i drag. op diverse plaatsen nachtvorst. Ned. II: 19.05 De geheime schat ten van de Rode Zee, jeugdse rie, 20.25 uur Goeie ouwe koffer grammofoon, muzikale show, 22.10 uur Hier en Nu, met een reportage over de recreatie- schade op de Veluwe, Vermoedelijk 1 januari 1974 (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Vermoedelijk zal het kentekenbewijs voor auto's per 1 januari van 'het volgende jaar duurder werden. De prijs wordt dan voor de beide delen van het kentekenbe wijs 45 gulden, een prijs verhoging van f 7,50. Vorig jaar was de prijs van het kentekenbewijs gebracht van 21 op 37,50. Het is de bedoeling de nieuwe prijs zeker 3 jaar te hand haven. Op 1 januari 1975 wordt het nieu we driedelige kentekenbewijs van kracht. Daarbij houdt de ei genaar van een auto het derde deel bij voorkeur thuis in bewa ring. Bij diefstal zal het dan niet mogelijk zijn het kenteken bewijs over te schrijven. Vooral autoverhuurbedrijven hebben veel voordeel van deze nieuwe kentekenbewijzen. Waarschijnlijk zal op dezelfde da tum de verplichting van kracht worden dat bij verkoop van een auto de oude eigenaar erop zal moeten toezien dat het kente kenbewijs ook wordt overge schreven op naam van de nieu we eigenaar. Gebeurt dit niet dan zal de oude eigenaar wette lijk aansprakelijk blijven vooi CAPE KENNEDY (AP-Reuter) Het project Sky- lab-1 heeft een vertraging van tenminste vijf da gen opgelopen: twee zonnepanelen, die voor de stroomvoorziening moeten zorgen, zijn niet uitge klapt. Dat betekent dat de astronauten Conrad, Kerwin en Weitz op zijn vroegst pas zondagmiddag vier uur van Cape Kennedy zullen kunnen vertrek ken om het ruimtelaboratorium te bemannen. Door deze vertraging zal hun eventuele opdracht aan merkelijk bekort worden. Bovendien zal door het verlies van de twee panelen de hoeveelheid ener gie die voor het Skylab ter beschikking komt ge halveerd worden. De tegenslag deed zich voor nog voor Skylab zijn eerste baan om de aarde voltooid had. Men heeft zo ongeveer kunnen nagaan wat er eigenlijk ge beurd is. De dunne aluminiumbedekking die het lab moet beschermen tegen meterorieteninslag is te vroeg ontplooid en werd door het geweld van de lancering weggerukt. Er zijn aanwijzingen dat dit van invloed is geweest op het mechanisme van twee van de zes zonnepanelen. Om straks toch vol doende energie te verkrijgen zal stroom moeten worden onttrokken aan het Apolloruimtevaartuig, waarmee de astronauten naar het Skylab zullen gaan. Deze stroom wordt in het ruimtevaartuig op gewekt door een combinatie van zuurstof en water stof. Daarvan is ten hoogste 16 tot 21 dagen voorraad aanwezig. Dit betekent in ieder geval een aanzienlijke beper king van de experimenten. In hoeverre dit alles doorwerkt de tweede en derde Sky- Iabvlucht, is nu nog niet te zeg gen. Al deze moeilijkheden vormen ernstige tegenslag voor prestige van de Amerikaanse ruimtevaart, die toch al hard moet vechten voor het behoud van de nodige fondsen tegen over een soms vijandig Con gres. Voor de astronauten zelf was he uiteraard een teleurstelling. Zij vlogen naar Houston terug om te helpen bij het opstellen van alternatieve plannen. Met na druk is er op gewezen dat geen van de mankementen, dus ook het losscheuren van het be schermende aluminium niet, een werkelijk gevaar voor de ruimtevaarders betekent. Bernard Cornfeld, het voormalige hoofd van Investors Overseas Services is gisteren in Genève gearresteerd op beschuldiging van fraude. Bernie wordt ook beschuldigd van wanbeheer en aanzetten tot speculatie. Volgens de rechter van instructie dateren de strafbare feiten uit de jaren zestig toen het eens zo rijke beleggingsimperium van de financier een geïnvesteerd ver mogen van zeven miljard gulden be heerde. (Van c e radio- en tv-redactie) De Saturnusraket met Skylab kiest bet luchtruim. wat er met de verkochte auto gebeurt. Evenaens op 1 januari van 1975 wordt de g-ehele kentekenregi stratie geautomatiseerd. Dit zal een enorme werkbesparing bete kenen. Ook het ontduiken van de wegenbelasting zal daardoor een stuk moeilijker worden. Haringvangst niet slecht DEN HAAG (ANP) De Nederlandse haringvloot, die momenteel in de Ierse Zee op haring vist, heeft het de eerste dag volgens de vissers niet slecht ge daan. Als de haring zich net zo blijft verschalken zal de vloot in de loep van don derdag al in de Nederland se havens terugkeren. In de Ierse Zee zit overi gens meer makreel dan de vissers verwachtten. Zij overwegen die vis, ook al brengt ze beduidend minder op dan de haring, mee te rug te nemen. Auto Heemskerk DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN kwart miljoen voor fonds kard. Alfrink UTRECHT De eerste grote stoot giro-overschrijvingen voor de „Hartewens van Kardinaal Alfrink", een communicatiecen trum, is bij de penningmeester van het Alfrinkfonds in Utrecht binnengekomen. Met 50.000 gi ro's w-erd een bedrag van 170.000 gulden toegevoegd aan het reeds aanwezige kapitaal van een ton. Hiermee is de eerste kwart mil joen gulden voor het communi catiecentrum gepasseerd. De organisatoren hebben in totaal 2 miljoen girokaarten verspreid. Daarvan is thans lx/i procent te ruggekomen met een gemiddel de gift per overschrijving van iets meer dan drie gulden. In totaal zal ruim twee miljoen gulden nodig zijn om het com municatiecentrum voor de eer ste vijf jaar te garanderen. Stakingsactie scholieren ROTTERDAM (ANP) Onge veer honderd leerlingen va openbare scholengemeenschap voor lyceum, havo en mavo „Hugo de Groot" in Rotterdam, die gisteren in staking waren gegaan, z)n gisteravond tijdens een vergadering tot 'n vergelijk gekomen met de leiding v£ scholengemeenshcap. De scholieren gingen gistermor gen tot actie over, toen de le raar aardrijkskunde een proef werk dat slecht gemaakt was en waarbij veel onvoldoendes wa ren gevallen, wilde bespreken. Vier atheneumklassen wandelden het schoolgebouw uit en wisten collega's van andere „Hugo de Groot"-scholen in hun protestac tie te betrekken. Priestervorming Mgr. Gij sen begint leef gemeenschap ROERMOND ANP In september zal in het bis dom Roermond gestart wor den met een leefgemeen schap voor een aantal priesterkandidaten. Deze mededeling werd gisteren gedaan door mgr. Gijsen tijdens het reeds enige maanden durende beraad tussen de bisschop en een werkgroep van de hoge school voor theologie en pastoraat te Heerlen. Deze leefgemeenschap zal worden ingericht in Rolduc. Tot nu toe heeft zich een tiental priesterkandidaten gemeld. Behalve uit het ei gen bisdom zijn er ook stu denten uit andere bisdom men afkomstig. Met deze leefgemeenschap gaat „Roermond" als eerste bis dom binnen de Nederlandse r.k. kerkprovincie in op een verlangen uit de kring van priesterkandidaten. HILVERSUM In de vergaderingen over het winterschema van de tv heeft de NOS het plan ter tafel gebracht om elke avond rond tien uur een extra-Journaal op het scherm te brengen, gevolgd door een overzicht van de Kamerdebatten. Temeer heeft de NOS hierop aan gedrongen, omdat de rubriek Den Haag Vandaag vaak laat op de avond valt en door velen niet meer wordt bekeken. De NOS heeft dit plan met te meer nadruk verdedigd, omdat er spannende debatten te ver wachten zijn als uitvloeisel van de politieke controverse Den Uyl—Wiegel. Eerder al had NOS-programma- hoofd C. Enkelaar het idee ge lanceerd om na het nieuws van 20.00 uur met een parlementair tussenverslag te komen. De om roepen voelen er echter niets voor om daarvoor zendtijd in te ruimen. Ook het plan van nieuws rond tien uur in de avond stuit op grote weerstan den. >m meer direct beelden vanuit de Kamer te kunnen geven zonder extra personele belasting over weegt de NOS om mobiele elec- tronische camera's aan te schaffen, waarmee zowel beel den kunnen worden genoteerd als live kunnen worden uitge zonden. Het laatste woord is echter aan de omroepen, die zelf de NOS vormen. Deze zouden echter nog onvoldoende doordrongen zijn van het feit, dat de kijkers ook kiezers zijn. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG De kans is groot, dat Defensie een andere koers moet inslaan ten opzichte van de Vereniging voor Dienstplich tige Militairen (V.V.D.M.). Mi nister Redeling heeft de vereni ging uitgenodigd voor een ge sprek met hem en zijn staatsse cretarissen Mommersteeg en Stemerdink. Daarvoor is het bestuur op 21 mei op het ministe rie van Defensie uitgenodigd. Het gesprek met de V.V.D.M. is een van de eerste contacten van de nieuwe bewindslieden op De fensie met de „buitenwereld". De democratisering staat bij ir. Vredeling zeer hoog aangeschre- Minister Vredeling ven. ook in de krijgsmacht. Hij heeft dit al eerder laten weten, toen hij kort voor zijn ambt- saanvaaring liet weten, dat „ge neraals, die om het beleid te bi- invloeden, met ontslag dreigen, dit ook zullen krijgen". Bij de V.V.D.M. heeft men grote verwachtingen van de nieuwe bewindslieden. KUNSTHANDEL ^Pieier p- cSelt een l).v. TENTOONSTELLING t.m. uteidai 19 m.i 1973 (dagelijks van 11-17 uur beh. zondag) Zeestraat 50 - Den Haag Matroos Erik Undseth dient al zeven maanden bij de Noorse marine op zijn sokken. De matroos heeft dermate grote voeten dat de marine hem tot op heden nog niet aan schoenen heeft kunnen helpen. Een fabriek in Noorwegen heeft nu toegezegd een paar schoenen voor hem te zullen maken. VANDAAG Leidse raad bleef in ge westvorming steken, pag. 3. Dr. Vis in duel met Ir. Kuyper, pag. 3. Fasson Hazerswoude bestrijdt stnk- en ge luidsoverlast, pag. 4. Goede indruk Toon kunstconcert, pag. 5. NIEUW VENNEP (ANP) - Een grote hal met machines, onge veer 500.000 eieren en verpak kingsmateriaal is gisteren in Nieuw-Vennep uitgebrand. Een man werd gewond. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. Het bedrijf behoort toe aana Schraa's Veevoerderbedrljf in Leiden. De brand ontstond bij een van de machines, maar wa de dircte oorzaak is geweest is no niet duidelijk. De werkzaamheden zulen nu vrmoedelijk worden overgeplaatsta naar Leiden. Y. en D. koopt Kreymborg AMSTERDAM (ANP) Vroom en Dreesmann en Kreymborg voeren besprekingen over een I mogelijke overneming van de Kreymborg bedrijven door het warenhuisconcern. Verwacht wordt dat de besprekingen op korte termijn in positieve zin zullqp kunnen worden afgeslo ten. Door de overneming wordt Kreymborg een zustermaat schappij van de V en D-dochter Verenigde Kleding Magazijnen (VKM) (Hollenkamp—Nieuw Engeland). V en D, die zelf een aanzienlijke omzet heeft in de sector dames- en herenkleding, streeft naar een versteviging van haar marktpositie hier. Doodgeschoten bij gijzeling PORTLAND (AP) Een lucht- vaartmployé, die bijna acht uur lang ccn man als gijzelaar bovenop een tank vllcgtuigbenzi- ne had vastgehouden is door een FBI-scherpschutter doodge schoten. De gijzelaar is in vei ligheid. De dader. William Abernathy (25) die op de luchthaven werkte, dreigde zichzelf en zijn gijzelaar met brandstoftank en al in de lucht te laten vliegen als de au toriteiten zijn gescheiden vrouw en twee kleine kinderen niet naar hem toe zouden brengen. Vakbeweging eist: O UTRECHT De vakbeweging vindt, dat in 1974 geen inflatie correctie op de loon- en inkom stenbelasting moet worden toe gepast. Dc 'opbrengst' van deze maatregel moet voor de helft ten goede komen aan een verhoging van de belastingvrije voet en dc andere helff moet worden be steed aan collectieve voorzienin gen. De b.t.w.-tarieven mogen volgend jaar niet woren verhoogd. De leeftijd, waarop men recht heeft op het minimumloon moet wor den verlaagd tot 22 jaur (nu 23 jaar) en voor jegdigen moet ccn afgeleid minimumloon worden vastgesteld. Het trcndbclcid voor het overheidspersoneel moet in 1974 onverkort en zoals tot nu toe gevoerd worden gehandhaafd. Deze eisen stellen de drie vakcen trales aan de regering voor het komende jaar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1