NASA zorgt, dat Amerika 't heen en weer krijgt HOUSTON HEEFT HETE HOT-LINE MET MAAN MAANDAG 14 MEI 1973 LEIDSE COURANT inu l HALlt; IA USA i MADt; IN USA PSAUtS IN USA 5 DOOR l.\T>' II lllll IliiMIIIIMIMlIilüHllinn Het hart van NASA klopt sinds 1963 op 40 kilometer van Hous ton in een kale, troosteloze ach tertuin van Amerika's meest verwaande staat: Texas. Wash ington had geen betere plaats kunnen uitkiezen. Want als er één type mens is, dat onvoor waardelijk gelooft in zijn eigen grootheid en superioriteit, dan is het de Texaan, die onder zijn brede cowboyhoed voortdurend het grootste gelijk van de we reld uitzweet. Hij loopt er zelfs naar: de machtige dijen iets te wijd uit elkaar, de borst getooid met het touwtje van de oude koeienjongens, die hier in een ver verleden de scenario's bij elkaar zwoegden voor succesvol le televisieseries als Bonanza en Cade's County. Je kunt ook aan zijn stem ho ren, dat hij geen tegenspraak duldt. Hij praat luid en veel via een mechanisme in zijn machti ge huig, waarmee men elders in de wereld suikerbieten hakt en tarwe verpulvert. Hij werpt de zinnen via zijn kauwende kiezen naar buiten en besluit zijn ge loofsbelijdenis onveranderlijk met „it's great man" of „we make it man. Sure, we make it". Gewoon een fidele man, met wie het goed bourbon drinken is. En daarom heeft hij buiten Houston, waar alles bigger is, zijn Space-centrum uit de dorre grond getrokken met hetzelfde gemak, waarmee hij de vette olie uit de diluviale aardlagen tovert. Hij heeft er ook maar gelijk een stad van gemaakt met machtige hangars, waar ge- ióctoreerde mieren in witte jas sen de wegen naar de maan be- j straten. Hij heeft ook betonnen breinen geconstrueerd, waarin miljoenen gegevens alfabetisch en lexicografisch liggen opgesla gen. En natuurlijk heeft hij ge zorgd voor onafzienbare par keerplaatsen, waar de 11.000 handlangers van NASA, techni ci, ingenieurs, klerken, dames van de typekamer, vloerenve- gers, veiligheidsofficieren, com puterspecialisten, souvenirver koopsters en ramenlappers elke dag hun deinende limousines stallen. Samen verdelen die 11.000 per jaar met vereende krachten een loonsom van 150 miljoen dollar. Gewichtloos En dan lopen er ook astronauten rond. Terecht, want je kunt Vo- lendam toch ook niet zonder vis sers in pikbroeken aan de bui tenlandse toerist verkopen. Het zijn de bekende mannen met de getrimde hoofden en de vierkan te schouders, die tussen de mid dag door de kantine lopen met dezelfde gewichtloze gang van de waterhoen, waarmee ze hun wandelingen op de maan maken. Vóór me bij het zelfbedienings buffet schuifelt Allan Shepard met een blad, waarop reeds een beker yoghurt en een gifgroen stuk taart staan. Maanreizen maakt de mens hongerig. Bij de warme counter aarzelt hij even, dan v/ijst hij resoluut een dam pende bal gehakt aan, die de serveerster handig op zijn bord wipt. Neen, je hoeft astronauten echt niet te vertellen, wat lekker Bij de souvenirwinkel in het midden van het restaurant ver dringen de bezoegers zich rond om de kleine heelal-geschenken, die de vriendschap onderhou den: Sijtje Boes in hoger sferen met de bekende prullen uit Hong Kong. De oude dame, die de medailles beheert, raadt ten sterkste de gouden plaquette van één der Apollo-vluchten aan. „Komt altijd van pas", legt ze vriendelijk uit, „wilt u er soms wat vloeipapier omheen tegen beschadigen?". Ontroerend Inmiddels is Shepard weer opge doken om alsnog een drilpud- Mfssion Control Center in Houston... alles is hier bigger. dinkje te verwerven. Een ont roerend verlangen in een cen trum, waar geen plannetje kan worden uitgebroed, dat niet ge lijk een miljard dollar kost. Toen zijn collega Armstrong op 21 juli 1969 zijn boodschap door de stratosfeer neusde: „Hier de zee der stilte. De Eagle is ge land", had het project exact 25 miljard dollar opgeslokt. Acht jaar eerder had president John F. Kennedy zijn volk al op een kladje voorgerekend, dat het tussen de 20 en 40 miljard dollar zou kosten om een Amerikaan over de korstige maan te laten lopen. Nu ik Shepard voor de tweede keer zie, valt het me op, dat hij ongehoord massief overkomt in zijn witte overall. Het lijkt, alsof hij kussens voor de buik heeft gebonden om straks met meer succes de rol van Dik Trom te kunnen spelen „May Allan", roept een kleine man achter hem, die gelijk dreunend op zijn schouder slaat. Allan glimlacht en verdwijnt daarop haastig met zijn puddinkje in het schaftlo kaal der maanreizigers. Heen en weertje Er wordt ondertussen achter de grijze muren van NASA koorts achtig gewerkt aan de lance ring van „SKYLAB". „Alles gaat geheel volgens plan", legt de gids geruststellend uit, „zul ke dingen zijn voor ons eten en drinken". De bezoekers kunnen dit slechts beamen. Ook zij heb ben Neil met zijn drilpuddinkje langs zien komen. De gids toont vervolgens een model van „SKYLAB" en deelt met trots mee, dat de nuttige in houd van het laboratorium over eenkomt met een drie-kamer flat. Met een aanwijsstok prikt hij vervolgens in de slaapkamer en de keuken. De afmetingen, die hij daarbij noemt doen ver moeden, dat het geen flat uit de vrije sector is. De kosten van het laboratorium bedragen 150 miljoen dollar. Je vraagt je af, of er geen goedkopere manier is om het heen en weer te krijgen. Niet meer zo'n opgaaf „Amerika gaat het weer hele maal maken", meent de gids, „we hebben ruim twee jaar aan dit project gewerkt en theore tisch kan er niets meer mis gaan. En als het straks niet lukt, ligt dat toch echt niet aan Helaas legt hij niet uit, wat zijn werkzaam aandeel aan dit „Sky- lab" is geweest. Dat geldt trou wens ook voor de toiletjuffrouw in het restaurant, die me moe derlijk bij de arm neemt, en zegt: „We gaan met dat Skylab, een verrekte goeie beurt ma ken". Misschien heeft ze alleen de closetpot in het laboratorium op het oog. Later, in gebouw dertig, waar op de tweede en derde etage identieke zalen van Mission Con trol liggen, wordt met schert send nonchalance gewerkt, alsof het een op handen zijnde school- uitvocring betreft van „Drie is te veel". In de telegenleke ruim te vol schoolborden en monito ren vertelt één der astronauten een mop, die beslist niet onder de kerstboom kan. De mannen om hem heen lachen luid. ,,U ziet het nu zelf", zegt de gids, „Skylab is voor onze men sen echt niet meer zo'n opgaaf. Dat hebben ze nu wel gezien. Nu is alle aandacht weer geves tigd op de „Space Shuttle" die misschien over een jaar de lucht in gaat. Dat ruimtevaartuig combineert de eigenschappen van een raket met die van een normaal lijntoestel. Die gaat straks de hemel in en komt la ter uit de dampkring rustig op een gewone landingsbaan terug. We rekenen er op, dat de Shutt le tien jaar achter elkaar ge bruikt kan worden. Dat gaat ons miljoenen schelen". „En hoeveel kost het dan toch nog. Bill?" De gids haalt de schouders op en antwoordt verontschuldigend: „Al sla je me dood. Ik hoef dat ding niet te betalen. Als je nou aanhoudt, dat het meer dan een tientje is, zit je altijd goed." Eierbeschuit Aan het einde van de rondlei ding toont hij nog de enorme hal, waar de astronauten al maanden in een natuurgetrouwe copie van Skylab wennen aan het idee. In een donkere hoek zit een kalende veertiger, die ner veus naar zijn monitor staart en voortdurend knoppen bijstelt en aantekeningen maakt in een ruitjesschrift. De gids heeft ook geen idee, welke functie deze man heeft. Het zal wel de vertegenwoordi ger van Bolletje zijn, dio straks moet zorgen, dat de eierbeschuit vers blijft. Hl uil Hiil deupt ei oneer- Wtiet isd 1 lijk is uordt uitbeelddoor\ zoiets fdeze MerlSTOtDet Is de duivel tllijisultiideu ovenl de vtjeud Ufjuu nu uur de vol- {jende m. 77^> ~zut| Weeroverzicht DE BILT Het vrije koude weer van de laatste dagen laat zich nog steeds niet verdrijven. Bo ven het zeegebied ten westen van Ierland bevindt zioh een ho- gedruksysteem. dat tesamen J wiet een depressie boven Scan dinavië een noordwestelijke stroming in stand houdt. Hier mee vloeit lucht uit de Poolstre ken naar zuidelijker breedten. Bij IJsland lag vanmorgen een frontale storing. Verwacht wordt, dat deze via de Noordzee naar Denemarken koerst en daarbij ook ons land niet onge moeid zal laten. De regenkan sen zijn voor morgen overdag dan ook weer vrij groot. In de avond en nacht hieraan vooraf gaand trekt een rug v. n hoge luchtdruk over ons land waarbij verspreide opklaringen zullen voorkomen. 'ooruitzichten voor woensdag: Zonnige perioden, maar eerst plaatselijk een bui. Temperatu ren benederf normaal. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: van 4 tot 8 graden. Max. temp.: van 12 tot 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Suske en Wiske De Poppen- pakker Luke Lucky Western Circus den waren legerauto's, tankwagens en vrachtwagens. Hij parkeerde in de scha duw van een RAF-,,Queen Mary" beladen met de verwrongen romp en restanten van de vleugels van een verongelukte Welling ton. „Bessie's" was een soort grote blokhut. De enige versiering bestond uit aan de muren gespijkerde aanplakbiletten van de rege ring, met waarschuwingen als „De muren hebben oren". „Wees zuinig op voedsel, het is kostbaar", enz. Bessie bediende persoon lijk twee vrachtwagenchauffeuses van het vrouwelijk hulpkorps. Toen ze Ian zag bin nenkomen riep ze; „Dag! Neem dit tafel tje maar. Ik kom zo bij je". Toen ze op de licht-geverfde stoelen zaten, keek Freda Bessie na, die de keuken in ging. „Dat is toch mevrouw Rigby? Dood geboren tweeling, vlak voor D-day". Ian knikte glimlachend. „Keizersnee. Zei, dat als ik eens bij haar kwam eten, ze me zou bedienen als een lord en dat ik m'n beste vriendin mocht meebrengen, als ik wilde". Bessie kwam al terug om de bestelling op te nemen. „Ik ben echt blij dat u gekomen bent, dokter. He, wacht es even, dat is toch de zuster. Zuster Ashton, natuurlijk. Jullie hebben de goede avond gekozen. We hebben net vanmiddag onze toewijzing ge kregen". Bessie spelde STEAK, alsof het een codewoord voor een of ander ge heim wapen was. Steak was zelden te krijgen, maar wegres taurants voor vrachtwagenchauffeurs kre gen speciale toewijzingen. Het waren tus senstations voor de oorlogspakpaarden: de mannen en vrouwen die de vrachtwagens bestuurden en van alles vervoerden. Ian en Freda protesteerden; steak was voor de mensen in uniform. „Nou, droegen jullie dan geen uniform, toen ik je de laatste keer zag?", vroeg Bessie, en verdween in de keuken vóór ze nog iets konden zeggen. Ian besloot, wat hij eigenlijk had willen zeg gen, tot later te bewaren. Hij praatte over het Beveridge-rapport en de mogelijkheid van een nationale gezondheidsdienst. Alle dokters die hij kende waren ervóór. Maar de topfunctionarissen van de British Medi cal Association waren ertegen. Bessie serveerde steaks die vooroorlogse herinneringen opriepen. Ze kregen het te druk met eten om te praten. Ldiblk, befiit nu wwrTW/> is die niet over politiek,hè! yt popi r En kier ziet u het beroemde'msKCuit ket poppen-Ykó die kennen spel 'Pit n'uuten met de kooldfijuren ven Suske eu y- Moetjekijken Uiteen idiote kop dut die keelt StJK! gen. In Londen zou het veel erger zijn ge weest. De enige andere manier is, te pro beren ze in de lucht te laten ontploffen. Granaten in de motor jagen. Ik heb een Spit er te dichtbij zien komen en ze gingen er samen aan; de vlieger overleefde het niet". „Machine tegen machine. Zover komt het nog", voorspelde John. David nodigde John uit, een biertje met hem te gaan drinken; hij had een opkikker nodig. Een paar glazen zouden hem goed doen. In het vriendelijke avondlicht schopte John een steen over de straat. ,,Weet je nog, David? Toen we jong waren? Buiten spe len tot we naar bed moesten? Toen hadden we geen benul van wat er allemaal in de wereld gebeurde hè? Onze vaders terug uit hun oorlog, met alles, behalve medailles. Ik wed dat het nu net zo zal gaan". „Jij hebt ee nbiertje nodig, man. Je begint somber te worden". Toen Edwin met Harry alleen in de huiska mer was, vroeg hij hem op de man af, waarvoor hij eigenlijk was gekomen. Toch niet zomaar voor een bezoek? „Nee. Je hebt gelijk, Edwin. Om de waar heid te zeggen: ik zit een beetje in moei lijkheden". Het was niet Harry's schuld. Toen zijn ge zondheid eronder begon te lijden, had hij zijn baantje in de kruitafdeling van de am munitiefabriek eraan gegeven en het werk dat hij nu op het kantoor van de fabriek deed, betaalde veel minder. Ja, Celia wist dat het minder was, maar ze wist niet dat hij alleen de eindjes aan elkaar had kun nen knopen door de hypotheek-aflossingen uit te stellen. Hij had nu een achterstand van bijna honderd pond en ze begonnen op betaling aan te dringen. Waar zou hij zo veel geld kunnen krijgen? Edwin antwoordde dat hij het hem met alle plezier zelf zou hebben geleend als hij kon. Harry gaf toe, dat hij enige hoop in die richting had gekoesterd. Edwin bood aan, het aan Sefton te vragen, maar niet erg enthousiast. Harry zei dat hij beslist niet wilde dat Edwin dat zou doen. Edwin wist er werkelijk niets anders op. Ze wisten geen van beiden nog iets te zeg gen. Ian draaide van de hoofdweg af en het par keerterrein vóór „Bessie's Café" op. De meeste voertuigen die er geparkeerd ston- David had het adres van een andere advocaat gekregen en had speciaal verlof om naar huis te gaan en hem te bezoeken. Nar te bezoeken. Naar huis betekende naar de Ashtons; „thuis" was voor hem niet meer het krot waar Sheila woonde. Edwin zat de krant te lezen. „Het schijnt goed te gaan met de invasie, David. Vol gens de kranten tenminste". Edwin volgde van dag tot dag de vorderingen van de geallieerden in Noord-Frankrijk. ,.J a, als ze tenminste een manier vinden om d:e vliegende bommen te onderscheppen vóór er niets meer van Londen over is". „Ik dacht dat onze Spitfires ze naar beneden haalden", zei John, die meende dat David meer wist dan in de kranten stond. «Nou, ik heb zelf gezien dat onze kisten er bij lijken stil te staan, zo snel zijn ze. Om er een te pakken te krijgen, moet een Spit erboven zien te komen, extra snelheid in een duikvlucht, de bom een tik geven met z'n vleugeltip en dan gaat hij omlaag". Margaret hoorde dit door het aangeefluik en vroeg: „Maar worden er dan niet even goed mensen gedood? Als hij op de grond komt en ontploft?" ..Ze proberen ze boven het open land te pak ken te krijgen. Voordat ze de buitenwijken bereiken. Ik was in Sevenoaks toen er een ontplofte en alle winkelruiten eraan gin- AFLEVERING 118

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7