Problemen rond lijfwacht van president Gabon Kans op heropening hotel De Wittebrug £cidoc Sornnnt GEZONDHEIDSZORG IS DOODZIEK Prinselijk paar sprak 2 uur met Podgorny Hengelaars voelen zich uitgebuit Dieselmotor kan verbeterd worden MAANDAG 14 MEI 1973 LEIDSE COURANT SCHIPHOL (ANP) Beschermd door een met pistolen ge wapende lijfwacht van dertien man, die na enig geharre war oogluikend in ons land werd toegelaten, is gistermid dag president Albert B. Bongo van de Westafrikaanse staat Gabon uit Parijs op Schiphol aangekomen. Met enkele tientallen journalisten uit Afrika waren enkele uren te voren twee leden van de presi dentiële lijfwacht voor uit naar Schiphol komen vliegen per KLM-lijntoestel. Ze hadden hun wapens tijdens de vlucht in be waring afgegeven aan de gezag voerder. Op Schiphol kregen zij deze terug met het advies voor het dragen daarvan eerst offi ciële toestemming te vragen. Geheel volgens wettelijk voor schrift gaven de instanties de body guards, die geen Neder landse wapenvergunning konden tonen, slechts toestemming ons land binnen te komen als zij de wapens op de luchthaven ach terlieten. Dit weigerden ze echter. Welis waar zijn in ons land tot nu toe aan lijfwachten van buitenland se staatshoofden nooit moeilijk heden in de weg gelegd, maar in de eerste plaats betrof het ditmaal geen officieel, doch een particulier bezoek. Bovendien waren douane, marechaussee en rijkspolitie op Schiphol extra voorzichtig in verband met de recente gebeurtenissen in het Amsterdamse Hilton hotel. Na veel getelefoneer ontving de rijkspolitie tenslotte van een van de hoogste gezagsdragers van het ministerie van justitie, het verlossende woord: de lijf wacht mocht met de wapens worden toegelaten. Toen om half twee de regerings- fellowship uit Parijs op Schiphol landde en de Gabonese presi dent op het platform afleverde, deden zich geen moeilijkheden meer voor. Het hele gezelschap mocht terstond naar Den Haag vertrekken, ook de gewapende lijfwacht. hotel De Wittebrug in Den Haag. De rijdende keuken wordt ingeladen nadat het diner is geweest. Hotel De Wittebrug in Den Haag zal naar alle waar schijnlijkheid zeer binnen kort weer worden openge steld. Dit is de verwach ting van waarnemend di recteur N. H. Blonk, die vanmorgen desgevraagd meedeelde: „We zijn nog steeds in bespreking met een Engelse hotelorganisa tie. De onderhandelingen lopen nog niet helemaal naar bevrediging, maar ik heb goede hoop dat De Wit tebrug als hotel voor Den Haag behouden blijft". Inmiddels heeft het hotel de laat ste weken na de sluiting eind vorig jaar weer gasten ont vangen. Op dit mement logeert er een gezelschap van circa tachtig man .bestaande uit de president van Gabon met zijn gevolg. Het gezelschap, dat tot en met woensdag in ons land verblijft in venband met een oriëntatiebezoek, werd in hotel De Wittebrug ondergebracht omdat overige hotels in Den Haag, die hiervoor in aanmer king kwamen, vol zaten. De heer Blonk deelde mee dat als de gelegenheid zioh voordoet er nog meer van dergelijke exclu sieve gezelschappen ontvangen zullen worden in De Wittebrug, tot de officiële opening. Aange zien het personeelsbestand van De Wittebrug sinds de sluiting slechts negen man bedraagt, die voor het lopend onderhoud zor gen, moet er 'op het ogenblik het nodige geïmproviseerd wor- dei). De keuken is nog niet opengesteld. Er wordt gebruik gemaakt van Lunch Catering Nederland b.v. en de gasten moeten zelf hun sleutels pak ken. A.R.P. op grote blaren WAT NOCH DE DOORBRAAK van de veertiger jaren, noch D'66 of de PvdA-strategie na de nacht van Schmelzer gelukte, is wel ge beurd als gevolg van de door DS'70 ontketende kabinetscrisis van vorig jaar: de confessionele partijen vertonen ook in het parlement uiterlijk het beeld van verdeeldheid, De CHU lijkt daaraan door buiten het kabinet te blijven ontkomen te zijn; de KVP heeft tot nog toe het meningsverschil binnen redelijke proporties weten te houden (succes voor Andriesse!) maar de anti revolutionairen liggen ten prooi aan ernstige verdeeldheid. De helft van hun Kamerfractie zal na het toetreden van oud-minister Boertien op het standpunt staan, dat dit kabinet-Den Uyl geen ,groen sein had moeten krijgen. AAN DIT MENINGSVERSCHIL liggen ten grondslag uiteenlopende opvattingen over' de draagwijdte van de concessies welke links on der druk van informateurs en formateurs terzake van het ab solutisme van zijn Keerpunt-program gedaan heeft. Maar misschien meer nog het conflict tussen oud-premier Biesheuvel en Minister Boersma, wiens visie voor een groot deel door fractievoorzitter Aantjes gedeeld werd. Met zijn besluit zich voorlopig uit de politiek terug te trekken heeft mr. Biesheuvel zijn partij waarschijnlijk een onmiddellijke machts strijd bespaard. Pijn, wordt er niettemin geleden en verkiezingen op korte termijn zou de AR-leiding pas goed doen voelen op wat voor grote blaren zij zit. Dr. D. Kuiper, als vicevoorzitter na Veerman's toetreden tot het kabi net, tijdelijk eerste woordvoerder van de ARP, troost deze week in Nederlandsche Gedachten de verdeelde broeders met de stelling, dat de ARP vrij blijft om vanuit het eigen program het beleid van de nieuwe regering te beoordelen; hij brengt het conflict terug tot een verschil in taxatie van programformule en zetelverdeling. Maar dr. Kuiper steekt niet onder stoelen of banken dat, als gevolg hiervan, in de ARP partij welke de polarisatie van Gruijters c.s. afwijst een eigen interne polarisati dreigt. DEZE DREIGING is ook de KVP niet helemaal vreemd. Ze kan o.i. niet beter worden opgevangen dan door ernst te maken met de integratie der confessionele partijen om daarna, vanuit een eensgezinde programvisie, het beleid van de regering-Den Uyl eens gezind te beoordelen. Na de vóórgeschiedenis wordt dit een hele toer; maar die kan men niet ontlopen, als men de christen-democratische eenheid ernstig neemt. Gevechten in Boeroendi DAR ES SALAAM (AP) Meer dan 50 mensen zijn dc afgelopen dagen in Boeroendi bij gevech ten om het leven gekomen. Vol gens woordvoerders van de Tan- zaniaanse regering vielen op standelingen een aantal dorpen aan op 10 kilometer van de grens tussen Boeroendi en Tan- zanië, met speren en pijlen. La ter zoenten meer dan 100 vluch telingen een veilig heenkomen in Tanzanië. Recreatie onderzoek in Zuid-Holland verslaggevers DEN HAAG Vanaf vandaag tot en met 23 juni zullen vijfduizend personen in Zuid-Holland en Zeeland ondervraagd worden over hun vrijetijdsbesteding in het weekend. Het onderzoek wordt gehouden in opdracht van de provincies Zuid-Holland en Zeeland om na te gaan op welke wijze en in welke mate inwoners van beide provincies hun vrije tijd in de open lucht doorbrengen. Het onderzoek, dat wordt uitge voerd door. het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijme gen in samenwerking met de Ned. Stichting voor Statistiek, wordt gesubsidieerd door het mi nisterie van CRM. De provincia le overheden hopen hierdoor een beter beeld te krijgen van het openlucht recreatiegedrag van de eigen bevolking. Duitse in Bolivia doodgeschoten LA PAZ (DPA-Reuter) Een Duitse vrouw, die ervan werd verdacht twee jaar geleden de consul van Bolivia in Hamburg te hebben vermoord, is gisteren bij een vuurgevecht met de poli tie in La Paz doodgeschoten, zo heeft het Boliviaanse ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. Concorde veel te duur Van onze correspondent L. Kleijn PARIJS Van het supersonische vliegtuig de Concorde zullen er 300 moeten worden verkocht al vorens de bouwers het geïnves teerde geld terug krijgen. Tot dusverre zijn van de Concorde niet meer dan negen exempla ren definitief besteld. Alle grote luchtvaartmaatschappijen heb ben laten weten dat zij van aan koop afzien. UTRECHT (ANP) „Het li chaam van de gezondheids zorg is doodziek- De ge zondheidszorg is mede door de schuld van ons, werkers in die gezond heidszorg, gedrongen in de rol van de onmondige pa tiënt. Wij moeten trachten de gezondheidszorg weer beter te maken. En dat kan door teamwork en door niet meer langs el kaar heen te'werken". Deze oproep deed Roland Jansen, voorzitter van de gebundelde werkgroep leerling-verpleegkun digen en -verzorgenden zater dagmiddag in de Margriethal van de Jaarbeurs in Utrecht, waar het sluitstuk plaats vond .van de „zwarte dag van de ver pleging", een protestmanifesta tie waarop enkele honderden leerling-verplegenden demon- streerden tegen hun moeilijke werkomstandigheden. De noden en gebreken op het vlak van de verpleegkunde zijn neergelegd in een „zwartboek", dat aan de regering zal worden aangebo den. Wijzend op de dringende nood zaak van een goede opleiding voor verplegenden en verzor genden waarschuwde Roland Jansen het kabinet Den Uyl de moeizaam van de grond komen de experimentele dagopleidin gen voor verpleegkundigen niet te torpederen door op de finan ciën te gaan beknibbelen Jansen kon zich voorstellen dat er in de sector gezondheidszorg moet worden bezuinigd, maar hij achtte het onaanvaardbaar als juist de verpleegkundigen, waar toch al eo'n tekort aan is en de helft amper een Prinses Beatrix en prins Claus reisden zaterdag na hun gesprek met premier Podgorni naar de Rus sische stad Zagorsk, een belangrijk centrum van de Russisch Orthodoxe kerk. Hier bewonderen zij op de kamer van de Patriarch enige kunstwerken. Zij werden rondgeleid door de Metropolite van Toela, Joewinali (achtergrond). Moskou (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus hebben za terdag tijdens hun studiereis door Rusland uitvoerig met president Podgorny gesproken. Het bezoek aan de voorzitter van het presidium van de Op perste Sovjet duurde bijna twee uur, in plaats van het voorziene kwartiertje. Vol gens Sovjet Russische functio narissen is dat uitzonderlijk lang voor dit soort bezoeken. De visite was met zeer strenge veiligheidsmaatregelen omge ven. Journalisten moesten hun overjassen in de auto's laten liggen en per fotograaf en fil mer was slechts één camera („duidelijk zichtbaar voor het lichaam hangend") toegestaan. Geluidsapparatuur mocht niet worden gebruikt. Het prinselijk paar sprak met Podgorny over tal van zaken. Toen de president meedeelde, dat Nederland een nieuw kabi net had, kwam de pluriformi teit van de Nederlandse sa menleving en van hel partijen stelsel ter sprake. Podgorny verklaarde, dat volgens de op vattingen in de Sovjet Unie één partij het beste de belangen van het volk kan dienen, waar op het prinselijk paar hem verzekerde, dat ook bij een meer partijensysteem de be langen van het volk worden behartigd, aangezien partijen die dat niet doen tijdens ver kiezingen verliezen. Podgorny lichtte het prinselijk paar uitvoerig in over hetgeen in Rusland te wachten staat. Het belangrijkste noemde hij de indruk die zij zullen krijgen van het Sovjetvolk, dat hij om schreef als gastvrij en hard werkend, als een vredelievende natie die streeft naar het ver mijden van oorlog. Prinses Beatrix pleitte voor uitbreiding van de contacten uitwisse lingsprogramma's tussen Ne derland en Rusland, ter ver groting van het wederzijds be grip, Podgorny reageerde daar positief op. Gisteren vertrok het prinselijk paar rfaar Irkoetsk in Siberië, de meest oostelijke stad op deze rondreis. it vernietigende voi Concorde staat te lezen in een rapport van de Franse rekenka mer dat ieder jaar wordt uitge bracht aan de president van de republiek en pas daarna in de pr n c,epublir"crd. De kosten do aanmaak van de Concorde zijn gestegen tot 14 miljard francs in 1973. De ma ker van de Concorde heeft na bekend worden van dit" rapport van de rekenkamer verklaard dat voor hem de zaak niet ver andert en dat hij door zal gaan met de bouw in series. Zaterdag, op de Dag van de Verpleging, vierden vele verpleegkundi gen de .Zwarte Dag van de Verpleging". In Arnhem gaven leerling- verpleegsters uiting aan hun onvrede door dozen „zenuwpillen" uit te delen, ..Tegen alle mogelijke kwalen". De inhoud bleek uit snoepjes te bestaan. jaar nadat de opleiding is be- omstandigheden zo slecht zijn, gonnen de witte jas weer aan als juist deze mer.sen door de de kapstok hangt omdat de werk- bezuiniging worden getroffen C.a.o.-akkoord bij groente en fruit. UTRECHT (ANP) De Indu- striebonden en de Unie BLHP zijn met de werkgevers in de groente- en fruitverwerkende in dustrie tot een basisakkoord ge komen voor een nieuwe cao- 1973. In dit akkoord worden de afspraken uit hei centraal ak koord gevolgd. Bij de prijscom pensatie is 140 gulden per procent gekomen Hasj-vangst op Schiphol Schiphol ANP De douane op Schiphol heeft gisteravond een jonge Pakistaan aangehouden, die in zijn kleding 12 kg hasj (tciaal geschatte waarde ƒ36.000) h&d verstopt. Het was de douaniers op gevallen dat de regenjas van de man kennelijk erg zwaar was. Zij vonden er 4 kg hasj in. Bovendien vond men nog 8 kg in een smokkelhemd. dat de man onder zijn kleding AMSTERDAM (ANP) De sporthengelaars in ons land voelen zich ten opzichte van andere takken van sport en recreatie als een „financiële melk koe", aldus de voorzitter van de algemene Hen- gelaarsbond, de heer K. J. Vrijling zaterdag te Amsterdam tijdens de algemene ledenvergade ring van zijn bond. Hij noemde het meten met twee maten, dat de 1.250.000 hengelaars belasting aan het rijk en le- geskosten aan de gemeenten moeten betalen om hun sport te kunnen beoefenen „terwijl daar te genover andere takken van sport en recreatie in financieel opzicht bodemloze putten zijn, die jaarlijks met subsidies van vele miljoenen gul dens woeden gedempt". De voorzitter van de bond zei echter ook, dat de hengelaars waarschijnlijk zelf de hoofdschuldigen zijn aan deze situatie. „Wij hebben ons maar al te vaak te geïsoleerd opgesteld in maatschap pij en do betekenis van de hengelsport als maat schappelijk en sociaal gegeven te weinig uitgedra gen". DEN HAAG De leiders van tal van openbare vervoerbedrijven zijn van mening, dat uit het oogpunt van luchtvervuiling elektrisch aangedreven voertui gen de ideale oplossing zijn in de toekomst voor het openbaar transport. Zij hebben deze me ning neergelegd in de slotcon clusies, die zaterdag in Den Haag werden aanvaard op het maandag j.l. begonnen congres van dc „Internationale Unie voor bet Openbaar Vervoer", een internationaal congres waaraan door ruim 800 functio narissen van vervoersonderne mingen werd deelgenomen. Zolang er nog geen elektrische voertuigen zijn zuller de bedrij ven het nog moeten doen met autobussen met dieselmotoren, die weliswaar minder schadelij ke stoffen uitsloten dan auto's met benzinemotoren, maar des ondanks toch nog verbeterd kunnen worden. De conclusies gewagen van de pogingen dis op het gebied van de elektromo tor worden gedaan. Het congres wenste evenwel, dat de voersondernemingen met de fa brikanten zouden samenwerken aan dc ontwikkeling van elektrobus. Ook wezen de slotconclusies op de pogingen, die.reeds worden gewend om de geluidshinder te beperken, die mede door het openbaar vervoer wordt veroor zaakt. Men noemde als gelulds- grens voor autobussen 78 deci bel, waarbij werd opgemerkt dat dit doel bereikbaar is. Verder'werd in de slotconclusie een pleidooi gehouden overheidsmaatregelen, waardoor het openbaar vervoer met min der verkeersbelemmeringen te maken zou kunnen krijgen, o.a door vrije banen, hetgeen ook een vermindering van de keersopstoppingen in de steden zou betekenen. Volgens het congres is het ook wenselijk, dat alle vervoerssys temen, inclusief de spoorwe gen, in stedelijke agglomeraties geïntegreerd worden onder ineer door aanpassing vai tarieven. Executie in Frankrijk MARSEILLE (AP) - Een Tunesische moordenaur, wiens gratieverzoek door president Pompidou werd afgewezen, is zaterdag met de guillotine ont hoofd. De 32 jaar oude Ali Benyanes werd 29 september 1972 veroor deeld wegens de moord op een 7 jaar oud meisje. Onder het bewir.d van Pom pidou zijn tot dusverra nog slechts twee andc-* mannen onthoofd d-l waren Claude Buffet «n Roger Bontemps, die op 28 november 1972 werd geëxecuteerd, omdat zij in de gevangenis een be waker en een verpleeg ster hadden vermoord. Begrotings tekort bij Nederlandse Vereniging c? c? Huisvrouwen verslaggeefsters) DEN HAAG De ongeveer 00 000 leden tellende Nederlandse Ver eniging van Muisvrouwen kampt met een ernstig begrotingste kort. Het bedrag overtreft in guldens het ledenaantal, hoewel het nog geen honderdduizend gulden bedraagt. Mede hierdoor zijn spanningen ontstaan, die ertoe geleid heb ben dal de Algemene Jaarver gadering, die morgen in Utrecht wordt gehouden, een werkverga dering zonder genodigden en zonder pers zal worden. Vooral uit de afdeling Noord-Hol- lund zijn bezwaren gerezen te gen de exploitatiekosten van het blad „Denken en Doen". Er zul dan ook een voorstel gedaan worden op deze post ernstig te gaan bezuinigen. Of de spanningen inmiddels 'zo hoog zijn opgelopen dat het hoofdbestuur hieruit de conse quentie zul trekken af te treden, is nog niet bekend. Neofascisten slaan terecht 'espondent ROME Een aantal leiders van dc Italiaanse neo-fascistische partij, de MSI (moviemento so ciale italiano), zal terecht moe ten slaan op beschuldiging fas cistische activiteiten te bedrij ven, onder hen zijn de parle mentariërs Ciccio Franco en Franco Maria Servello. De eerste is de grote leider van de beweging die in de afgelopen jaren in het meest zuidelijke ge deelte van Italië en in de stad Reggio Calabrie grote onrust heeft verwekt, de tweede is een MSf-leider in Milaan, tevens vi- ce-secretaris van de partij. In de loop van de week zal wel licht een soortgelijk onderzoek worden geopend tegen de par tij-secretaris Almirante.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5